'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEHEL. Dinsdag 12 Juli 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. i\o. 677. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreauiSPOORSTRAAT en ZlIIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Juli 1881. De Noordsche brik »Emilie," laatst gevoerd door kapt. Sörensen, in de Noordergronden gestrand, is Zaterdagavond publiek verkocht. Koo- pers de heeren Steeman en Zachariassen voor f80. Mej. Th. A. V. Weckesser heeft te Middelburg voldoend examen af gelegd voor apothekersbediende. De detacheering van den dirig. officier van gezondheid 2e klasse H. C. Steenbergen, als chef der 5de afdeeling, in Ned. Indië, is ingetrok ken. De heer Steenbergen keert per stoomschip Utrecht" Daar Nederland terug. Door de Provinciale Staten van Noord-Holland is aan de Stoomboot- dienst tusschen Texel en Nieuwediep weder f 1000 subsidie verleend. De miliciens der lichting 1880, die waren aangewezen om als blijvend gedeelte na afloop van het eerste oefeningsjaar onder de wapenen te bljjven, zullen dit jaar niet zooals gewoonlijk op den laatsten September, maar reeds op den 17en dier maand in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Aanstaanden Woensdag 13 Juli, zal aan generaal van der Heyden, den roemrjjken legeroverste, die de eer der vlag in Atjeh gehandhaafd heeft, een feestmaal worden aange boden door de leden der Groote Club te Amsterdam. De kweekschool voor Zeevaart te Leiden verkeert blijkens het pro vinciaal jaarverslag over 1880 in gunstigen toestand. Op den 1 Jan. van dat jaar waren 78 jongens der zeemacht bij deze inrichting gedeta cheerd. In den loop des jaars kwamen er 259 bjj en werden 172 naar de opleidingsschepen te Amsterdam en te Rotterdam overgeplaatst. Op het einde des jaars waren er derhalve nog 185 over. Er werden 164 kweeke- lingen opgenomen94 kwamen na een proeftijd in dienst bij de zeemacht, terwyl de overigen na een korter of langer verblijf vertrokken, daar zij werden afgekeurd of geen lust of aanleg voor het zeemansleven be toonden. Men schrijft uit Ymuiden: Omtrent de gang van de scheep vaart langs deze haven valt te ver melden, dat gedurende de eerste half jaren van 1877 tot en met 1880 het aantal der langs hier varende schepen steeds toenemende wast in 1880 (eerste halfjaar) was dit aan tal geklommen tot ruim 650 aange komen en ruim 670 vertrokkon sche pen, het afgeloopen halfjaar wijst eenige vermindering aan, zijnde in dat tijdsverloop ruim 600 schepen aangekomen, en ruim 660 vertrokken neemt men echter in aanmerking dat de grootte der schepen daaren tegen over 't algemeen toeneemt dat de zeilvloot op Indië in de laatste jaren sterk is verminderd, en dat door den buitengewoon lang- durigen winter de vaart op de Oost zee dit jaar eerst laat is geopend, dan mag dit cjjfer nog bevredigend genoemd wordenhet lydt geen twijfel of het 2de halfjaar zal een grooter aantal schepen leveren, want behalve de aanvoer van productie van verre is nu de houtvaart in volle gang. Veertien dagen geleden is in de 2de Boomdwarsstraat nabij de Lindestraat te Amsterdam de eerste steen gelegd van een gebouw, dat met zijn vier verdiepingen over een oppervlakte van ongeveer 70 vierk. meters gisteren onder de kap stond. Het was opgetrokken overeenkom stig de bouwverordening deels met D/g-, deels met 1-steens muren, naar het ontwerp van den heer Juriaans, door den aannemer Jansen. Vrijdag stond de vlag in top, Zaterdag ochtend omstreeks half zes het huis in puin. Het werk volk was reeds aaü den gang, toen na plotseling gekraak, het gebouw tot deu grond ineenstortte. Politie en brandweer vertoonden zich in be trekkelijk korten tijd op de plaats des onheils, om de ongelukkige werk lieden van onder het puin op te delven. Zeven werklieden werden meer of minder gekwetst naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. In behandeling bleven er drie met inwendige kneu zingen, terwgl de anderen huiswaarts keerden. De ramp wordt door sommigen toe geschreven aan de slechte hoedanig heid der grondstoffenterwijl anderen meenden dat de constructie min vol doende was en de verdiepingon ge brekkig waren geschoord. Hoe dit ook zij met het oog op de in den laatsten tyd maar ai te vaak voor gekomen gevallen van dien aard verdient een onderzoek aanbeveling. Bij ons bezoek aan de ruïne, vonden wij een vormlooze hoop steenen, die er zoo schoon uitzagen alsof ze pas uit den oven kwamen. Naar het schijnt bestaat er vermoeden dat de brand die de vorige week eene diamaatslijperjj te Amster dam verwoestte, aangestoken zou wezen door een van de werklieden. De justitie heeft een diamantslijper, die daarvan verdacht wordt gearres teerd. Een der paarden van de Amst. Omnibus Maatschappij, dienstdoende op de tramlijn Dam—Prins Hen drikkade, moet.dagelijks, om van den stal naar zyne standplaats te komen, een banketbakkerswinkel passeeren. Dit beest is evenals de kinderen op lekkernjjen verzot. Als het de geur van het gebak ruikt, zet het beide voorpooten op de stoep, zoodat de kop in de deur komt, en is niet te vrede voor het eenige versnaperingen heeft ontvangen. Heeft het deze gekregen, dan zet het rustig zijn weg voort. De heer Thyssen, burgemeester van de gemeente Beers, onving de vorige week, een brandbrief waarin hem onder bedreiging van moord op hem of een zijner zoons, gelast werd op een aangegeven plaats f 500 te be zorgen. De brief was onderteekend en afkomstig van een bekenden in breker, die in het jaar 1874 voor diefstal veroordeeld, eenige maanden geleden uit de gevangenis is ontslagen. Hij schijnt in den omtrek rond te zwerven en is ook de vermoedelijke dader van den diefstal dezelfde week bij den herbergier P. te Euharen De brandbrief is natuurlijk in handen der justitie. Ook op de Emmeriksche kermis hebben zich twee meisjes doodge- danst. Het buitangewoon warme weder in de laatste dagen heett daar veel aan toegebracht. Men deelt mede dat het praam- schip, Woensdag op Donderdag-nacht 11., op de Zuiderzee verongelukt, te huis moet behooren op het eiland Ameland en door 't omslaan dér scheepsboot. waarin de opvarenden zich trachtten te redden, de schipper en knecht zijn gered, door een te Heeg te huis behoorende paling-aak. Volgens telegraphisch bericht zit er bij Terschelling op de gronden het schip »Prince Soltykoff," van Akyab met rijst naar Bremen. Er zijn vaartuigen tot adsistentie heen gezonden. Verdere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Zaterdag is te Sclieveningen het treurig bericht ontvangen, dat een matroos, L. K., varende op de bomschuit Eben Haezer, is overboord gevallen en verdronken. Pogingen tot redding aangewend mochten niet baten. De schuit was op de haring- visscherij onder den Engelschen wal. Sedert Duitschland een oorlog schip in de Noordzee laat kruisen, ter bescherming zijner visschers, hebben de brutaliteiten der Engelsche visschers opgehouden, inzooverre al thans dat zij geene netten meer komen stelen. Visschen in Duitseh water kon men hun echter totnogtoe niet beletten. Ook de Deensche visschers maken zich daaraan schuldig. Stornoway 7 Juli. HetDuitsche toomschip »Vandalia" wordt gerap porteerd op sleeptouw, zeven mijlen van deze haven verwijderd. Alles wel aan boord. De stoomboot Ex pres" trof de »Vandalia" gisteren achtermiddag aan op 13 Eng. mijlen van de Butt of Lewis en sleepte het stoomschip totdat de sleepboot Con- quror" het slepen over nam en met den gezagvoerder overeenkwam om de »Vandalia" te Glasgow binnen te brengen. Volgens een bij de heeren James Dickson Co. te Gothenburg ontvangen telegram uit Tobolsk, waren aldaar 5 man, behoorende tot de bemanning van de stoomboot Oskar Dikson, aangekomen. Zij verlieten het schip den 23sten April en was toen alles wel daar aan boord De bemanning van een der voor het eiland Sylt kruisende tol- vaartuigen heeft dezer dagen een walvisch van 52 voet lengte26 in omtrek en 7 voet breede staartvin gevangen en gedood. De visch was met den vloed op de Wadden gestrand, Het vlot maken en het dooden van het dier heeft eenige uren tijds ge kost. Daarna ging men de traan kooken. Het geraamte zou wel worden bewaard. Keizer Alexander van Rusland heeft een geheel regiment soldaten als lyf wacht genomen. Erg veilig schijnt het postje van Keizer aller Russen dus toch nog niet te zijn. De uitverkorenen dieZ. M. beschermen mogen ontvangen daarvoor dubbele soldy. Griscom, de vaster* van Chi- cago, had op den 36en dag van zjjn vasten eenigszius last van misselijkheid en duizelingen. Hg is echter opge ruimd, en denkt er niet aan zijn «wetenschappelijke proefneming» op te geven. Toen men de vorige week op het Champ de Mars te Parijs bezig was met het afbreken der gebouwen van de tentoonstelling van 1878, stortte plotseling een steiger, waarop zich vijf werklieden bevonden, ineen Drie der werklieden werden gedood en twee anderen zoo ernstig gekwetst, dat men voor hun leven bevreesd is. In 't Alexandrapaleis te Londen wordt een pgpententoonstelling ge houden, die de verschillende soorten van pijpen uit alle landen en tgden omvat. Nederland is o. a. door honderden Goudsehe pijpen vertegenwoordigd Frankrijk door pijpen uit de sévre- fabriekenDuitschland door oude pgpen uit Dresden en Keulen. Men vindt er niet minder dan 700 oude Engelsche pgpen. Verder zijn er Schandinavische pgpen met runenschrift, Siberische pgpen de troost der ballingen, van hard hout en ivoor vervaardigd, en kostbare pgpen van meerschuim en ivoor vervaardigd, en kostbare pgpen van meerschium en barnsteen, die de sultan en pacha's in hun sereils rooken. Japan zond een aantal ivoren pgpen, alsook van hout, hoorn, berg kristal en agaatsteen in. Deze pgpen zgn versierd njet voorstellingen uit het Japansche huiselijk leven. De koppen van de Japansche pg pen zgn zeer klein, er kan niet meer in dan een stukje tabak op grootte van erwt gerold dat bijna in een haaltje is opgerookt. Een Japanner rookt soms dan ook wel 50 van zulke pgpen op een morgen China zond opiumpijpen met zilveren en schil padden, fraai ingelegde roeren. Voorts vindt men (er nog Indische hookahs, Indiaansche oorlogs- en vredespijpen, en pgpen van de Azte ken, van de Caraïben, van de wilden van Midden-Afrika, anderen uit Nieuw Caladonië, Nieuw Guinea, enz. De tenuitvoerlegging der dood vonnissen, over Midhat- Pacha en de zynen, zal naar uit Constantinopel gemeld wordt, waarschijnlijk worden uitgesteld, daar gebleken is, dat bg de moord op Abdul-Aziz ook zeer aanzienlijke ontvreemdingen van geld en kostbaarheden zijn geschied, ge lijk de veroordeelden zeiven erkend hebben, en de Porte trachten wil door het nazien der rekeningen van het paleis, die waarde te bepalen, en die schade te verhalen op de veroordeelden. Een gevangene te Porrugueux in Frankrijk, die wat lichtgeraakt van natuur scheen te zgn, kreeg dezer dagen van den oppasser een berisping, omdat hij zgn werk niet goed deed. De gevangene was hier niet over te vreden en nam een hamer, waarmede hij den cipier een geweldigen slag op het hoofd toebracht, zoodat deze voor dood moest worden weggedragen, De Engelsche generaal Byers heeft op één dag zgn vrouw en drie kinderen verloren. Zgn jongste doch tertje was van de pier eener badplaats in zee gevallen en zonk. Hare twee broertjes sprongen haar na, doch verdwenen eveneens in de diepte en de moeder die hare kinderen volgde deelde hetzelfde lot. Zondag jl. is te Maagdenburg een wedren gehouden tusschen een bekenden hardlooper, Köpernick ge- heeten, en een drietal ruiters van zessen klaarEen dier paarden is een harddraver, die nog onlangs op een harddraverij in de omstreken van genoemde stad al zgn mede dingers met glans had geslagen. De beide andere paarden waren insgeljjks sterke flinke concurenten. Op een daartoe zeer geschikt ter rein was een baan aangelegd van 2000 Meter en in het rond had men tribunes opgeslagen, die op den bestemden dag opgepropt vol toe schouwers zaten, die getuigen wilden zgn van den- even zonderlingen als moeielijken strijd, waarby een man ~t krasse feit zou volvoeren om vier maal achtereen de baan te door- loopen in korteren tijd dan een van viervoetige mededingers, die niet uit den draf mochten gaan! In 22 minuten heeft Köpernick vier malen achtereen de baan afge legd. De drie paarden hebben te vergeefs meegedraafd. Twee waren »bek af" toen zij de baan ruim tweemaal hadden doorloopen. De eigenlijk harddraver hield zich goed, maar bleef toch ten slotte zoowat viermaal zgn lengte ten achteren. Met zulk een overwinning hield Köpernick zich niet tevreden. Na dat hij ongeveer een kwartier had stil gezeten doorliep hij nog twee malen de baan en wel in den tjjd van 12 minuten. In 49 minuten had hg derhalve een weg van 12000 meters afgelegd in minder den 15 minuten pauze. Er is meer ellende in de wereld dan de meesten ziende grootste ellende echter wordt wel door hen geleden die, te eerlijk om te bedelen, verplicht zgn hun toevlucht te nemen tot dien nietigen arbeid waarvan de waarde door niemand wordt geschat of opgemerkt. Hoevele duizenden vingers en vingertjes zouden dagelijks wel in beweging zgn om de onnoo- zele lucifersdoosjes te maken, die ieder na gebruik achteloos wegwerpt. Zelfs nieuw hebben die dingen nau welijks eenige waarde; toch Teven van het maken dier doosjes honderden gezinnen. Vraag echter niet hoe! ïn Engeland wordt voor het maken van die doosjes betaaldtwee stuivers voor het gros, zegge 10 cent voor de 144 doosjes, terwijl de maker dan nog zelf de lijm betalen moet. Den 9en werd eene parade ge houden te Windsor. Het aantal troepen, dat daaraan deelnam, was grooter, dan ooit bij een parade of revue in Engeland of voor een En- gelsch generaal buiten Engeland defileerde 52000 man. En wat vooral de aandacht verdient, het waren allen vrijwilligers, op eigen kosten uitge rust, menschen, die een beroep uit oefenen en slechts uit liefhebberij zich in den wapenhandel bekwamen. In 1859 vreesden vele Britten, dat

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1