iVlarkt-Berichten, 306de Staat-Loterij. hun land zou worden aangevallen, en riehtten zij de vrijwilligercorpsen weder op, die in 't begin dezer eeuw waren gevormd maar sedert Napoleon geen kwaad meer doen kon, lang zamerhand te niet waren gegaan. Ofschoon de aanleiding spoedig ver dween eu Engeland sedert niet meer bedreigd werd, bleven de vrijwilliger corpsen bestaan, zij namen zelfs toe, zjj werden eenigszins georganiseerd tot een soort van leger, geoefend in divisies en brigades, en worden nu een niet onbelangrijk gedeelte van de defensieve kracht der natie geacht. Arthur Lefroy of Mapleton, de vermoedelijke moordenaar van den heer Gold, dié in een spoorweg rijtuig tusschen Londen en Brighton op de wreedste wijze gedood werd, is gevangen genomen. Aan de politie werd medegedeeld dat in 32 Smith- street, Stepney een voorstad van Londen een man op kamers woonde sinds 30 Juni 11. (drie dagen na den moord). Hij kwam nimmer uit zpn slaapkamer en zeide Klark te heeten. Vrijdagavond om acht uur drong de politie zpn kamer binnen en Levroy werd onmiddelijk her kend. Zoodra de inspecteur binnen kwam, zeide hij»ik verwachtte u." De inspecteur zeide dat hg hem ar resteerde als verdacht van den moord van den hr. Gold, waarop hij antwoord de: »ik veronderstel dat ik zeggen moet niet schuldig te zijn." Hij bood geen weerstand en werd gisteren morgen naar Lewes, de stad waar hij aanvankelijk terecht moet staan, gebracht. In Victoriastution, was het bekend geworden dat hij ver wacht werd en honderd politieagen ten waren noodig om hem te be schermen tegen het aandringende volk. Er heeft te Rouaan een zware brand gewoed, waardoor 2 huizen binnen weinige oogenblikken in de asch gelegd werden, en verscheidene slachtoffers gedood of verminkt. De brand ontstond 's middags te 5 uren door een ontploffing in den winkel van een drogist. De winkelier en zijn vrouw ontkwamen ternauwernood aan de vlammen, die zich verwonder lijk snel verspreidden, en weldra allen, die zich op de bovenverdieping be vonden, den uitgang versperden. Voor de vensters en op het dak zag men de ongelukkigen radeloos heen en weder loopen, terwijl zij angstig om hulp riepen. De mannen van de brandweer hielden dekens uitgespreid, om hen op te vangen, doch konden het er niet uithouden, wegens de vlammen die uit het ge bouw sloegen. Men legde nu matrassen op straat, maar ook deze begonnen te branden. De arme menschen in het brandende huis, bijna allen vrouwen, sprongen nu van boven neder, en werden dood of zwaar gewond opgenomen. Een vrouw, die zich in den kelder bevond op het oogenblik der ontploffing, moest midden door de vlammen heen vluchten; zp sprong radeloos van pijn in de nabij zijnde rivier, en werd in een ellendigen toestand uit het water gehaald. Er zpn in het geheel 8 slachtoffers 3 dooden en 5 zwaar gewonden, die allen in bedenkelpken toestand ver- keeren. Te Napels is een lichte schok van aardbeving waargenomen te vier uren in den nacht van Woensdag op Donderdag. Prof. Palmieri zegt, dat de vismograaf op den Vesuvius het verschijnsel had aangekondigd. Volgens een particulier telegram, uit Konstantinopel te Parijs ontvan gen, verzet Midhat Pacha er zich tegen gratie van de doodstraf te krjjgen, indien zpn straf in verbanning naar een verwjjderd oord in Aziatisch Turkpe veranderd wordt. Liever sterf ik hier, zeide hg, voor de oogen der geheele wereld als een bewijs der schandelijke onrechtvaardigheid uwer vonnissen, dan in een uithoek om te komen, waar mijn dood, evenals die van een dorren boom, geen droefheid veroorzaken en geen nut voor de toekomst stichten zou." In de kazerne Latour Maubourg te Parps, is gedurende een goochel- voorstelling die daar voor de soldaten gegeven werd, een gedeelte van den vloer der zaal, waar die plaats had, ingestort. Ongeveer 150 soldaten waren daar bijeen en vermaakten zich over de behendige toeren der goochelaarster, toen op eens een onheilspellend ge kraak werd gehoord. Verschrikt snelden allen onwillekeurig naar de deur. Onder het gewicht van al die op één punt verzamelde menschen zakte de vloer in, en een honderdtal der aanwezigen stortten neder naar de 4 meter lager gelegen beneden verdieping. Het ongeval liep betrekkelijk zeer gelukkig af. Vier man zijn ernstig maar niet gevaarlijk gekwetst, terwijl 40 lichte kneuzingen bekwamen. Te Cincinnati heeft de vorige week een felle brand gewoed, waarbp 3 meubelfabrieken zpn afgebrand. Bij den brand werd een man gedood eu zestien gewond, terwijl er nog 24 gemist worden die men vreest, dat onder de puinhoopeu begraven zijn. De schade wordt geschat op 680,000 dollar. Thans zpn de geneesheeren van meening, dat het gevaar bij president Garfield is geweken, althans d kansen op genezing zeer groot zpn. Garfield slaapt goed, is opgeruimd en gebruikt wat voedsel. De moordaanslag geeft tot allerlei valsche beschuldigingen en misbruiken aanleidinger loopen tal van gekken te Washington rond, die allen Blaine, Arthur af andere staatslieden willen doodschietener schijnt sedert den moord een speciale soort van waanzin te zijn ontstaan. Maar tevens heeft de jongste aanslag de groote populariteit van Garfield sshitterend aan het licht gebracht. In een Donderdag door de Kamer van Koophandel te New-York gehou den vergadering werden motiën van sympathie voor den President aan genomen en besloten een fonds van 250,000 dollars te stichten, waarvan mevr. Garfietd de renten zal trekken, terwpl na haar dood het kapitaal aan haar kinderen zal overgaan. In een oogenblik was voor 40,000 doll. ingeschreven. De heeren Gyrus W. Field, Jay Gould en C. P. Hunting- ton de eerste presideerde schreven elk voor 5000 doll. in. Ten aanzien van den moordenaar Guiteau meldt men nog het volgende Hij werd door den Amerikaanschen consul te Marseille, den heer Gould, bij dat consultaat geplaatst, wijl zpn kennis van de beide daartoe gevor derde talen hem, als in de Yereenigde Staten genaturaliseerd Franschman, daarvoor zeer aanbevelenswaardig maakte. In den aanvang paste lip zeer goed op, doch reeds spoedig vertoonde zich een neiging tot dronkenschap bij hem en dientenge volge een algemeene ruwheid in zpn doen en laten. Niettemin geloofde hp aanspraak te hebben verworven op den post van consul te Marseille, toen deze vacant werd, en hij ging naar Washington om die aanspraken bp den staatssecretaris Blaine en bp den President te doen gelden. Spoe dig na zpn aankomst echter ontdekte hij achter het net te hebben gevischt, en toen nu ook zpn pogingen om een ander baantje te verkrpgen, bv. dat van gezant in Oostenrijk, mis lukten, kwam de gedachte blijkbaar bij hem op om den President te ver moorden, ten einde wellicht bij ver andering van personen beter te slagen. Hoe ver zpn grootheids-waanzin" ging, bewpst het volgend staaltje. Guiteau vernam voor geruimen tijd, dat er een jong meisje te Washing ton was, dat van een rijken erflater een inkomen had gekregen van 4000 dollars 'sjaars. Onmiddellijk ging hij om haar hand uit en om aan zpn aanzoek kracht bp te zetten, wist hij schrijfpapier te bemachtigen met den stempel van een der eerste hotels, waar hp nooit had gelogeerd. Op dat papier schreef hp haar, dat hp tot gezant te Weenen benoemd was en haar zijn hart en positie met het daaraan verbonden hooge tractement aanbood. Zpn schrijven bleef onbe antwoord, maar Guiteau gaf den moed niet ophij ging naar haar woning, maar werd niet toegelatentoen wachtte hp haar op, terwpl zij naar de kerk ging om, zijn liefde te ver klaren. Hp werd zoo lastig, dat de familie van 't meisje haar niet meer zonder geleide kon laten uitgaan. En al die krankzinnigheid had geen ander doel dan om op bedrie- gelpke wpze fortuin te maken. Dr. Hammond, een specialiteit op het ge bied van het krankzinnigenwezen, heeft dan ook reeds als zpn gevoelen te kennen gegeven dat Guitea een waanzinnige is, die, hetzp de Presi dent blijft leven of sterft, verdient opgehangen te worden. De »Fitschi Times" van 30 April geeft bericht van een vreeselijke slachting, die op Tapitawa heeft plaats gehad. Van Honolulu uit werd voor ettelijke jaren op Tapitawa een filiaal gevestigd van de Londonsche Zending- vereening, en wel onder het opzicht van een Sandwicheilander, Kabu ge naamd. Kabu maakte de gausche gemeente tot volgelingen en haalde haar daarna over, al hare wapens door hem te doen bewaren. In den laatsten tijd werd, ten gevolge van de voortdurend van haar geëischte opbrengsom, de bevolking van het zuidelijk deel des eilands outevreden en van het christendom afvallig. Kabu begon toen een kruistocht, wapende zijne aanhangers, plaatste zich aan hun hoofd en overviel de afvalligen. Het bloedbad was verschrikkelijk niet minder dan 1000 mannen, vrou wen en kinderen, werden gedood. De schandelijkste daden werden wijders aan de slachtoffers gepleegd. De gewonden werden bp elkaar gesleept, op een hoop geworpen, met het dak van een oud huis bedekt en toen werd het een en ander door het monster Kabu eigenhandig in brand gestoken. Deze had zich aan boord van het Hawaiitisahe schip Stormbird naar Honolulu begeven, ten einde zich over zpn haast ongelooflijk mis drijf te verantwoorden. Een copiïst te Berlijn, die be zig was een stuk te vermenigvuldi gen met den hectograaf, heeft een druppel anilline-inkt in een zijner oogen gekregen. Onmiddellpk waren het gansche hoornvlies, het oog en de binnenkant van de oogleden don- ker-violet gekleurd. In weerwil van alle uitwasschen bleven pijn en druk king in het oog aanhouden. Bp on derzoek bleek, dat de aniline reeds ten deele het hoornvlies had door boord. Voorzichtigheid met de ani- line-inkt schijnt dus geraden. Stoomvaart-Beri ehten Qet stoomschip CelebeB, van Amsterdam naar Batavia, is 10 Juli St. Vincent ge passeerd. Hoorn, 8 Juli. 400 Schapen f 23 a 34. 9 Juli. Tarwe f 9,50 a 11, Gerst f 5 a 6,25, Haver f 4,25, Erwten grauwe f 16.25 a 18, vale f 14,25 a 16, br. Boonen f 16, 30 Paarden f 60 a 250, 6 Koeien f 130 a 180, 25 Schapen f 23 a 30, 15 Lammeren f 13 a 17, 16 Kalverenf 8 a 20, 30 Var kens f 16 a 28, 75 Biggen f8 a 10,50, 5200 Kippeneieren f 3,50 a 4 per 100, 3000 Eenden dito f 3,70. 1174 kop Boter 70 a 77$ ct. per kop. Alkmaar, 8 Juli. Kleine kaas f 37, Commissie f 34. Midelbare f 34, laagste prijs f 22, aangevoerd 722 st., wegende 160416 P. Ter graanmarkt aangevoerd 19 mud den, Gerst f5,50, id. Chevalier f6,75 a 7, Boonen: bruine f9,25, Erwten: groene f 16 a 22. 9 Juli. Aangevoerd 10 Paarden f 70 a 400, 2 Koeien en Ossen f 110 a 180, 17 nucht. Kalveren f8 a 17, 47 Schapen f 17 a 28, 15 Lammeren f 8 a 13, 52 magere Varkens f 18 a 21. 197 Biggen f 10 a 12, 3 Bokken ed Geiten f 4 a 9, 1 klein Bokje f 0,40, Boter 87$ a 92$ ct. per kop. V isscherij -Berichten. 11 Juli. 15 korders met weinig vangst, kleine sehol per mandje f2.25 a f2.50, schar f 9. 12 Juli. 3 blazers met 40 tot 70 roggen, per stuk 37 tot 44 Ct. 65 korders met veel kleine schol, per mandje f 2.50. Schar per mand f 10 A f 11. Weinig tongen en veel tarbot tegen hooge prijzen. 5e klasse 8e lijst. No. 1044 f 10,000. No. 1724 f1500. No. 4747 f1000, No. 4209, 13724,15462 en 20210 f400. No. 9962, 12591 en 14043 f200. No. 512. 1643, 4267, 6130. 10071, 10191. 13575, 14055, 14085. 15024, 16177, 16468, 17738. 18111, 18153 en 19502 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 8 tot 12 Juli. ONDERTROUWD: P. Ommeval, zee man, en J. Olivier. D. Kikkert, stoker, en T. Schraa. GEHUWD: P. Tjebbe en J. A. de Buisonjé. A. C. Wiessner ea J. Schagen. B. Brutel de la Riviére en A. C. Bitter. BV VALLENT. Brnijn. geb. Reinders D. A. v. Pommeren, geb. Smit D. E. M, P. Riesselmann, geb. Peeters Z. M. Névé, geb. Aarsen Z. J. v. Leeuwen, geb. de Groot Z. L. v. Strecpen, geb. Luijcndijk Z. A. Selderbeek. geb. Altelaar Z. OVERLEDEN: S. C. A. M. Rewwer 13 j. C. Bruin 10 j. Eeu levenloos kind. Heldersche Moppen. DE BESTE RAAD. Onlangs verscheen voor de rechtbank een man, die beschuldigd was een stuk laken gestolen te hebben en daar hij zonder rech telijke hulp was, verzocht de president eenen daar tegenwoordig zijnden advocaat zich den beklaagden aan te trekken en hem in zijn belang den besten raad te geven. Ad vocaat en cliënt verwijderden zich en na 20 minnten tijdsverloop treedt de advokaat de rechtzaal weder binnen, doch zonder den man die hij verdedigen moest. „Waar is de gevangenevroeg de president. „Hij heeft zich verwijderd," antwoordde met de grootste gerustheid de gevraagde. „Mijn heer de president zeide mij immers, dat ik hem voor zijne zaak den besten raad zou geven, en daar hij mij nu openhartig be leden heeft, dat hij wel degelijk schuldig was, zoo kon ik hem toch zeker geen be teren raad geven dan zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken, hetgeen hij dan ook terstond met blijdschap gedaan heeft. o DE WAARDE EENER MOEDER. „Geef ons moeders, Sire," antwoordde Madam de Staël op zijne vraaghoe het welzijn des volks in de eerste plaats bevorderd moest worden; misschien een even onverwacht antwoord van den kant eener vrouw als deze beroemde Franpaise, die, zooals men weet, juist geen zeer aange name indruk op de moeder van Goetbe maakte, al3 e®ne verrassende vraag van den kantdea overweldigers, wiens eindelijke val slechts d00* minderheid zijner tijdgenooten niet als een geluk wordt beschouwd En toch blijft °P treffende wijze uit de spreek woorden van bijna alle volken, dat de raad van Madamme de Staël niet alleen juist, maar wat meer zeggen wil, ook goed was. Want „de stem vau het volk is Gods stem." Zoo zegt men, oin de waarde van een goede, een ware moeder aan te duiden „Ai is een moeder nog zoo arm toch dekt zij hare kinderen warm."„Wat de moeder aan 't hart gaat, gaat de vader aan de knie."„Beter een rijke vader te verliezen dan een arme moeder."„Wie de moeder niet wil volgen, volgt eigenlijk den beul." De Italianen zeggen: „Is de moeder dood, dan is de vader blind." De Venetianen: „Moeder, moederWie haar beeft, roept haar, wie haar niet heeft, mist haar." De Russen„Het gebed der moeder stijgt van den bodem der zee ten hemel." „Zonder moeder zijn de kinderen ver loren, evenals de bijen zonder koningin." De Czecken: „De moederhand is zacht, ook als zij slaat." Een Hindostansch spreekwoord luidt: „De liefde eener moeder is de beste van alle," en een Indisch: „Als de moeder sterft is de band van het gezin verbroken." Maar genoeg. De moeders, rijk of arm, mogen trotsch zijn op dien eerenaam, als zij zich dien docr daden waardig betoonen. o RATIONEEL HUWELIJK8-AANZOEK. In een Duitsch blad las men onlangs de volgende advertentie: Een jonkman in een stad met 200.000 inwoners zoekt een levensgezellin met even zooveel Mark." SLECHT GEZELSCHAP. „Daar heb ik alweer een tand verloren klaagde een knorrige keukenmeid tot haar kameraad. „Die zal ook blij zijn, dat hij niet meer met je tong heeft samen te wonen!" was het niet gesproken antwoord. o OORZAAK EN GEVOLG. In de kazerne amuseerde zich dezer dagen een milicien met van een zaktkermo- metertje, door aanhouden van zijn warme hand het kwik te laten rijzen. „Wil je dat wel esns deksels gauw laten P" snauwde hem een sergeant toe. „of denk je soms, dat we het hier in dat honds- dagen-wêer nog niet warm genoeg hebben P" o Bij de opvoering van een drama, dat tamelijk langdurig eD vervelend was, kwam een tooneel voor, waarin koningin Elisabeth op baar stervenssponde wordt voorgesteld. De geneesheer staat aan bet hoofdeneinde van bet sterfbed en zegt: „Uwe Majesteit heeft nog slecht een uur te leven!"„Nog een geheel uur! klinkt het van schier alle rangen en de toeschouwers stroomen de zaal uit. o EEN ITALIAANSCH SPREEKWOORD. De man die de kunst verstaat om in een enkel jaar fortuin te maken, verdient twaalf maanden vroeger te worden opgehangen. Vervolg der Berichten. Twee onderofficieren van het hier in garnizoen liggend battaljoii infanterie verklaarden elkander jl. Zaterdag den oorlog; nadat eerst op echt Hollandsche wpze een hunner zpne tegenpartij uit het veld had geslagen, wenschte den andere op meer Pruisische wpze zijn overwin naar in het zand te doen bijten nam daartoe een achterlaadgeweer, voorzag het van kruit en lood en schoot het af. Gelukkig bleek hp geen scherpschutter te zpn, daar de kogel tusschen hem en een ander onderoffie., die geroepen was om hen te scheiden, de kamer doorkliefde; daar hiervan rapport werd gemaakt, kon onze held Zondags g6en kermisvreugd ge nieten, en wie weet wat er nog ver der volgt. Het in de Terschellinger gronden vastgeraakte stoomschip Prince Sol- ticoff, is door assistentie van de sleepbooten Simson en St. Amsterdam vlot gekomen en heeft een gedeelte der lading te Terschelling geborgen. De laatste berichten uit Atjeh melden weder twee moorden door de Chineezen op inlanders gepleegd. Hoewel dus slechts roofzucht en geen politiek de drijfveer van deze misdaden is geweest, blijkt echter ook hieruit, dat de rust en de vei ligheid in Atjeh nog immer zeer veel te wenschen overlaten. Zondagnamiddag is een timmer man op een der mail booten, die in de haven van Vlissingen ging zwem men, waarschijnlijk doordien hij kramp kreeg, verdronken. 's Avonds werd het lijk van den ongelukkige opgevischt. Vrijdag viel aan den Overtoom gem. Sloten, een 16 jarig jongeling vau een hooiwagen, waarbp hem de hals door de punt van een hooivork doorboord werd. Vervolgens brak de ongelukkige den hals en was spoedig een lijk. Men deelt aan de Rott. Ct. mede Zondag 3 dezer, tijdens de predi katie in de vacature te H., sloeg de onderwijzer, vol diepe veront waardiging over het gehoorde, op zijn bijbel, tot niet geringe ergenis van predikant en gemeente. Bij het einde der godsdienstoefening hield die onderwijzer een aangrij pend expectorati tot de gemeente, en daarna gaf hp in de consistorie kamer den predikant een gevoelige slag, in tegenwoordigheid van den kerkeraad. De vergramde leidsman der school jeugd is wegens deze feiten in zpne betrekking geschorst. De Zwolsche politie heeft Zondag twee Dnitschers in hechtenis genomen, die niet voorzien waren van papieren doch wel van pzers om sloten te openen en het noodige goudgeld, op de bloote borst verborgen. Bij onder zoek werden onder hunne bedden in hun logement gevonden breekbeitels een eind waskaars, valsche papieren, een broodmes, benevens een geladen revolver, en een doos met patronen. Het mes moet afkomstig zpn van een in het laatst der maand Juni jl. te Haarlemmermeer gepleegde inbraak. Zij worden dan ook vau meer in die omstreken gepleegde diefstallen ver-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2