'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL fto. 4*78. Vrijdag 15 Juli 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week ATjonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnrcnaiSPOORSTRAAT en ZO OSTRA AT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór ld uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand, 31 dagen.) Opkomst der Zon 3 u. 58 m. Ondergang 8 u. 13 m. Zondag 17 Maandag 18 Laatste Kwartier. Dinsdag 19 Begin der Hondsdagen. Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 NI EU WSTIJ DINGEN HELDER, 15 Juli 1881. Dinsdagmiddag kwam alhier binnen de Noorsche brik Atalanta" kapt. Rod, aan boord hebbende de equipage, met uitzondering van den gezagvoerder, van de Zweedsche schoe ner Fidele, kapt. Jobansen, van Ip- wich met guano naar Gothenburg bestemd, welk schip door kapt. Rod den lOden Juli op de zwarte bank vol water is aangetroffen. Kapt. Jo- hansen wilde de schoener niet ver laten alvorens de zekerheid te hebben dat deze gezonken was. Er waren schepen in de nabijheid met bram- zeilskoelte. Dinsdagavond, omstreeks ten zes ure, bad S. Kanzen, varende op een groenteschuit, het ongeluk, wijl hij voor de Molenbrug wilde stoppen, en de baak uitgleed, achter over in het Held. Kanaal te vallen, doch kwam spoedig weder boven, en had het ge luk, wijl hij niet zwemmen bon, zich aan het zwaard vast te grjjpen, en alzoo behouden aan boord te komen, zoodat hij met d^n schrik en een nat pak vrij kwam. Men verneemt dat eenige zee officieren zich hebben aangeboden, in bet volgende jaar verlof te vragen aan zijn Z. Exc. den minister vaa marine, om de overwintering in Dic- sonhaven mede te mogen maken. Men zal zich daarmede moeten haasten. Dr. Snellen zal de wetenschappelijke leiding hebben en vertrekt over veertien dagen naar St. Petersburg voor een conferentie. Bij het knaapje te Rotterdam, dat eenigen tijd geleden de aandacht trok door het uitbraken van levende insecten, doet zich dit zonderlinge verschijnsel weder voor. Het knaapje krijgt vooraf buik- en hoofdpijn, wordt onpasseljjk en voelt als 't ware de insecten zich naar de keel bewegen, waarna ze ook werkelijk in levenden toestand te voorschjjn komen. Een der twee te Zwolle gear resteerde Duitschers is door twee rijksveldwachters ter herkenning ge boeid naar Haarlem getransporteerd. De bedoelde Duitschers moeten o. ook in 't bezit zijn gevonden van eenige voorwerpen, die onlangs te Zenderen waren ontvreemd, zoodat men vermoedt, dat zjj ook daaraau medeplichtig zjjn geweest. De justitie uit Arnhem heeft te Varseveld een onderzoek ingesteld, op het vermoeden dat aldaar een kindermoord zon zijn gepleegd. Of schoon het feit nog niet bewezen is, bestaan er toch termen genoeg om de verdachte, eene dienstbode, naar het huis van arrest te Arnhem over te brengen. Tusschen Warmond en Leiden heeft eene vrouw in een 3de klasse wagen van een spoortrein het leven geschonkeii aan een kind. Zjj is te Leiden onder geneeskundige behande ling. Moeder en kind zijn welvarend. Te Hagen au is een dragonder, een jong krachtig man, gestorven aan bloedvergiftiging, die het gevolg was van een vliegensteek op ziju voorhoofd. In een der Nederlandsche bla den leest men de volgende aanvraag: Dames. Een O.-I. Heer, 30 jaar oud, gefortumeerd, die voor zjjn ge noegen op reisgaat, zoekt een jonge dame van gunstig uiterlijk, niet bo ven 30 jaar, tot »compagne de vo- yage" De bedoeling is toch zekerlijk eerst trouwen," en dan op reis gaan De »Vandalia" is Zondagmor gen behouden te Greenock aangeko men. Uit de verklaring van den ka pitein bljjkt, dat drie dagen na het vertrek uit Hamburg de schroef brak en men de zeilen uitzette, wat ech ter weinig gaf voor zulk een zwaar stoomschip. Verschillende zeilschepen hadden gepoogd haar op sleeptouw te nemen, maar moesten dit spoedig opgeven. Donderdag ontmoette zjj de stoomboot Express," die haar op sleeptouw nam en twee uren later was ook de sleepboot »Conqueror," die op verkenning was uitgegaan, bij haar. Met behulp van beide schepen kon zij toen Greenock bereiken. De passagiers waren allen volkomen ge zond en de boot zal, na van een nieuwe schroof te zijn voorzien, den 18 Juli de reis voortzetten. Ragoon 13 Juni. Na het ontvangen bericht dat het schip Nieu- wediep," met hout van Moulmain naar het Kanaal op de »Krisna Shoal" verongelukt was (vroeger reeds ver meld), heeft men de sleepboot »Sal- ween" daarheen gezonden en heeft die eenig rondhout en inventaris medegebracht doch kon het wrak niet binnen de V/2 mijl naderen. Alleen voor het geval dat de mousson krachtig genoeg doorwaait om de lading aan land te doen drijven, in weerwil van het zware getij dat hier om dezen tijd loopt, kan er iets geborgen worden en drijft anders alles naar zee. De derde stuurman en een matroos meldt men dat bij de stranding verdronken zijn. Het stoomschip »Beatrice," van Philadelphia naar Rouaan, is bjj het afgaan der rivier door den bliksem getroffen en tot de waterlijn afgebrand. Het Amerikaansche oorlog stoomschip Rodgers vertrok 15 Juni van San Francisco naar de poolstreken om het vermiste stoomjacht de Je- nette op te zoeken. De bemanning van eerstgemeld schip bestaat uit 35 koppen. Het is 420 registerton groot getuigd als bark met dubbele marszeilraa's. Aan boord bevinden zich vijf jjssïoepen. Voorop is een groote hut waarin de apotheek, ziekenboeg en verblijf voor de gidsen en tolken. Het schip is van buiten behalve de gewone huid nog be schoten met drie duims eiken planken De Rodgers zal van San Francisco vertrekken naar St. Berry en Petro- paulauska onder zeil en van daar naar Alacka om kolen in te nemen, verder naar St. Lawrence en de noordkusten van Siberie en zal men trachten in verbinding te komen met de bewoners om berichten in te winnen omtrent de Jeannette. Van daar naar kaap Serge tot Kamon, waar men brieven zal achterlaten en verder noordwaartsch naar Heral, eiland, terwijl men voortdurend zoeken zal naar Oairns (steenhoopen waar onder gewoonljjk berichten geborgen worden). Wanneer er niets gevonden mocht worden, waardoor men een andere koers nemen zal, vertrekt de Rodgèrs langs de zuidelijke kusten naar Wrangelland, hetwelk in 1867 door kapt. Thomas Laing ontdekt werd en zal men daar zoo het ijs zulks toelaat eene haven zoeken om te overwinteren. Wanneer de zee bevroren en het jjs sterk genoeg zijn zal, zullen er tochten met sleden gedaan worden over zee langs den kust aan de N. O. zijde van Wran gelland en zoo doenlijk zal men ook de W. zijde onderzoeken. Wanneer de kommandant, de heer Berry, geene berichten mocht inwinnen, waardoor hij aanleiding zoude vinden om langer uit te blijven, is hij van plan het tweede jaar weder te keeren. In den voormiddag van den 20 Juni zijn te Paramaribo eenige lichte schokken van aardbeving ge voeld, die bij afwisseling drie minuten duurden. Bij de Fransche Regeering be staat plan, geweren voor de scholen te laten vervaardigen, om de jon gens daar een eerste militaire op voeding te geven om hen met dat wapen vertrouwd te maken. De Minister van oorlog heeft verklaard, dat hij tot dit doel over eenigen tijd 2 millioen francs zal aanvragen. Te La Villette zjjn 300 slacht offers van de warmte bezweken. Het waren echter geen menschen, maar varkens, die naar de markt vervoerd werden, en onderweg in den spoortrein gestikt zijn. Het ongezonde vleesch der dieren is terstond vernietigd. Zondag heeft in San Matioin een vreeselijk voorval plaats gehad. Onder de godsdienstoefening, die door een groot aantal personen werd bijgewoond, stortte plotseling het dak der kerk in, waardoor tweeender tig personen, het meerendeel vrouwen, verpletterd werden. De kerk onder ging eenige reparatien en Zondag waren een aantal werklieden op het dak bezig, toen eenige pannen naar beneden gleden en zij, bevreesd dat er meer zonden vallen, allen bij elk ander kropen. Het dak kon die last niet dragen en stortte in, terwijl twintig werklieden nedervielen, die eveneens dood werden opgenomen. Het aantal slachtoffers bedraagt dus tweeen vijftig, ongerekend nog het aantal zwaar en licht gekwetsten. Onder de douane vloot te Croon stad heerscht groote opschudding daar de Engelsche politie gemeld heeft dat een Engelsch schip de »Cyclops" in aantocht is, welk schip naar het schijnt een groote hoeveel heid wapenen en ontplofbare stoffen aan boord heeft. Men weet niet of het bericht geloof verdient, maar men neemt bijzondere maatregelen om het schip hg aankomst te on derzoeken. Dag en nacht kruisen kleine booten door beide kaualen om het schip dadelijk aan të1 klampen. De aangegeven lading is katoen, waarin de ontplofbare stoffen en wapenen moeten verstopt zijn. »L'Evenement" deelt een eigen- aardigen samenloop van omstandig heden, in verband met den naam van den moordenaar van president Garfield, mede. Toen de tegenwoordige president Garfield nog schoolmeester was, zocht ij zooveel mogelijk het onderwijs in zijn gemeente te verbeteren en uit te breiden en ook zocht hij voornamelijk de boeren over te halen hunne kin deren naar school te sturen. Zoo was hg ook eens bij een boer, de anecdote vond men in een Revue" in 1854 uitgegeven, die twee zoons had, welke hij niets wilde laten leeren en onze schoolmeester trachtte dan ook met al zijne over tuigingskracht den boer over te halen zijn jougens naar school te sturen, alles tevergeefs. Garfield verloor echter den moed niet, en mocht er dan ook eindelijk in slagen, één der jongens en wel den jongste bij zich op school te krijgen. Hij merkte dadelijk een buitenge wonen aanleg bij den jongen op en deze werd dan ook weldra zijn lieve ling. Eu de naam van dat ventje was Guiteau. Guiteau, de naam van den moordenaar. Eigenaardige sa menloop van omstandigheden. Al de agenten van politie te Athene hebben het werk gestaakt, omdat zij gedurende twee maanden geen traktement ontvangen hebben. Na groote moeite is het gelakt hen over te halen den arbeid te hervatten. Het eenvoudigste was wel geweest het achterstallige traktement te be talen, maar daar had men geen geld voor. Een student en een oud-student der universiteit te Bonn hebben ge duelleerd op den krommen sabel, met het gevolg dat de eerstgenoemde aan een steek in de borst is overleden. Het modehondje te Parijs is een klein, zijdachtig, rossig of geel achtig bruin diertje, met lange ooren, groote, schitterend zwarte oogen en korte pootjes, die onzichtbaar zijn onder de lange zijden haren. Sedert twee honderd jaren zijn de aanzienlijkste dames verzot op deze Spaansche hondjes. Koningin Anna van Oostenrijk, Mevr. de Sévigné en Mevr. de Pompadour o. a. hadden een »spauisch" tot lieveling. Alle andere soorten moeten onder doen voor dezen prins van het hon dengeslacht. Hij is bij na zijn gewicht in diamanten waard. Een Spaansch hondje van echt ras wordt te Londen met f 3000 of 4000 betaald. Talrijk zijn de verhalen der fi- deele gevangenissen in Amerika of elders, maar die te Alpines, in Britsch Honduras, moet alle andere van dien aard overtreffen. De muren zijn boomstammen, die zeer los in den grond staan, en het dak bestaat uit een paar dwarsplan- ken, met riet overdekt Door een brachtigen vuistslag zou men, op welke plaats men wilde, door den muur kunnen ontsnappen. Onlangs kwam de gouverneur der provincie de gevangenis inspecteeren en vond een man op de bank voor de deur zitten. Wie ben je?" vroeg de gouverneur. »Een gevangene," was het antwoord. »Wat? En waar is de cipier, en de beambten?" Men vond eindelijk den cipier langs het strand wandelen, Op de toornige vragen van den gouverneur antwoord de hij, dat er maar een gevangene was en dat hij daarom gemeend had wel eens uit te kannen gaan. Maar hij had vóór hij heenging den arrestant verzocht op het gebouw te passen. De uittocht der Joden uit Rusland neemt gedurig toe. De passagierstreinen aan de Duitsche grenzen zijn vol Israëlitsche land verhuizers, die naar Amerika trekken, waar verscheidene koloniën door Russische Joden gesticht moeten worden. De Regeering neemt geen maatregelen om die landverhuizing te beperken, maar werkt haar in de hand. Of echter de jodenquaestie er door opgelost zal worden, is te betwijfelen, want alleen de welgestelde Joden verlaten het land, en verreweg het grootste gedeelte der armen blgft. De uit Kiew verbannen Joden hebben zich tot de Regeering ge wend, met verzoek om een kort uitstel ten einde hunne zaken te kunnen regelen. Het is hun echter geweigerd. Ook in andere groote steden van het land zullen de zelf de bepalingen betreffende het verblgf der Joden uitgevaardigd worden als te Kiew. De groote Omnibusmaatschap- pij te Parijs heeft niet minder dan 12,442 paarden ter geschatte waarde van meer dan 14,000,000 franks en 1764 rijtuigen, geschat op 7,000,000; de onroerende bezittingen zijn 43 millioen waard. Zij exploiteert 34 omnibus- en 14 tramweglgnen. De ontvangsten waren in 1880,20 millioen voor de omnibussen en 11,789,000 voor de tramwagens. Ieder paard loopt gemiddeld 15 kilometer daags en ieder conducteur heeft 14 uur dienst. Er werden in het vorige jaar niet minder dan f07,848 perso nen vervoerd of 294,671 per dag; de ontvangst per persoon was gemid deld 18 centimes. De kosten tot her stel van materieel waren 21/2 milli oen. De stalmest alleen bracht fr. 500,000 op; de advertentieu in de wagens 20,000 fr. uitbetaald. De to tale ontvangsten waren ruim 341/s millioen, de totale uitgaven 3378 millioen. Er kan dus 1,415,000 fr. aan dividend worden uitgekeerd. De aandeelen staan dan ook bij de 300 pCt. genoteerd. Na de ontsnapping van Mo- krievitch uit Oost-Siberië hebben daar de staatsgevangenen het veel harder te verantwoorden dan vroe ger. In brieven, door sommigen hunner aan vrienden te Genève geschreven, verhalen zij, dat men hen wegens die vlucht en de geruchten dat er nog meer pogingen tot ont snapping gedaan zouden worden, zwaar geboeid en in afzonderlijke cellen opgesloten heeft, terwgl zg vroeger zonder ketenen in den tuin om het gebouw mochten loopen. Twee hebben dat leven niet kunnen uithouden, en zelfmoord gepleegd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1