'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 879. Dinsdag 19 Juli 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. AT3onnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareaojSPOORSTRAAT en ZITDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Juli 1881. De kapitein plaatselijk adju dant J. M. Bicbelmeijer is in ac tiviteit hersteld en geplaatst te Helder de le luitenant pl. adjudant H. Loots is van hier overgeplaatst naar Am sterdam. Woensdag zal een goedkoope volkstrein loopen van Rotterdam, 's Hage, Leiden en Delft naar Haarlem, Velsen, (IJmuiden), Alkmaar en Den Helder. Aan liefhebbers zal het wel niet ontbreken. De plaatselijke commissie alhier van de Noord- en Znid-Holl. red dingmaatschappij! heeft een geldelijke belooning uitgereikt aan C. de Roover, bootsman, T. Bruning, C. Prins, J. Miuneboo, E. Stegers, V. de Wit, P. Dekker, H. Groenendijk, P. Min- neboo, R. Spigt en S. Minneboo, roeiers, uitmakende de bemanning der reddingboot, die in den nacht van den 7en dezer met stormweer en hooge zeeën de equipage redde van het Noorscbe schip »Emelie", dat den vorigen dag in de Noorder^ gronden gestrand was en vol water geloopen. De redding had plaats onder toezicht van twee leden der commissie. De belooning bestond voor den bootsman uit f 15 en de roeiers f 10 ieder. Een algemeen geacht ingezetene van Zaandam, de heer R. de V., vierde dezer dagen zijn zilveren bruiloft en toonde zijne blijdschap door al de wees- en werkhuizen der stad, on verschillig van welke gezinte, flink te onthalen. Op het eiland Marken valt de hooioogst dit jaar vrij wel mede. De opbrengst zal ongeveer 2 millioen p. zijn, die tegen f12 de 500 kilo's worden verzonden. Vóór een paar dagen kon men in de Utreehtsche couranten de vol gende treurige advertentie lezen Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming in ons zoo smartelijk verlies betuigen wjj, ook namens onze kinderen, ónzen hartelijken dank en richten een woord tot hem of hen, die het jeugdig leven van onzen zoon hebben afgesneden. Gij zijt niet gestraft! Gjj hebt u met uw slachtoffer niet verzoend, waartoe zoo ruimschoots gelegenheid bestaan heefteen zeer geruimen tjjd na uw snoode daad gaf hij den geest, en hij verlangde in zijn smartelijk lijden niets anders dan eenig blijk van verzoening van hem of hen, die hem zoo naamloos veel leed berokkend hadden. Wreedaards! waar zal uw schuil plaats zijn? J. Bayer, A. Bayer— Muller. In verband hiermede verneemt men de volgende geruchten. Vóór eenige dagen had een jongeling te Utrecht in een koffiehuis een woordentwist met een bediende, die hem, naar zijn meening, te weinig geld teruggegeven had. Eenige bezoekers kozen daarop voor den bediende partij en wilden den klager verwijderen, hetgeen hun na een worsteling gelukte. Daarbij bekwam de ongelukkige echter zulke zware kneuzingen, dat hg na een zwaar lijden er aan bezweek. Het is te hopen, dat de justitie in deze de schuldigen zoo die er zijn zal weten op te sporen. Te Buitenpost hebben eenige ellendelingen, landwerkers, aan een jongske van 12 jaar zooveel sterken drank gegeven, dat het kind voor dood naar huis is gedragen. Er schijnt in de berekening" wanneer de wereld zal vergaan, een vergissing te zijn geslopen. Thans schijnt vast te staan dat dit eerst in 1884 zal plaats hebbenMisschien dat echter ook hier het spreekwoord gelden zal: »Van uitstel komt afstel." Een ernstig ongeval is Vrijdag avond in de kazerne Latour-Maubourg voorgevallen. Een 150 soldaten waren daar In een zaal vergaderd om de kunsten van een goochelaarster te be wonderen, toen plotseling de vloer instortte en het meerendeel der soldaten naar een lagere verdieping tuimelde. Enkele soldaten en ook de goochelaar ster wisten zich aan de vensters vast te klampen en moesten gernimen tijd in die minder aangename houding blijven hangen. Verschillende solda ten, die tusschen de banken en planken lagen, waren doodelijk gekwetst en veertig hadden lichte kwetsuren op- geloopen. De zoon van den Turkschen gezant te Londen, Musurus Bey, heeft vóór eenigen tijd de dochter van een hoog aristocratische familie te Pargs ontvoerd en gehuwd. De moeder was met dit huwelijk volstrekt niet inge nomen en diende een eisch tot nietig verklaring van het huwelijk in. De uitspraak van het gerechtshof was geheel naar den smaak van mama, want het huwelijk werd ongeldig verklaard, omdat het meisje slechts 16 jaren oud was en dus de toestem ming der ouders behoefde. De zoon van den gezant moest nu met leede oogen zijn jong vrouwtje' naar hare moeder terugbrengen. Dezer dagen heeft in een kruit fabriek te Rothwell een ernstige ontploffing plaats gehad. Een groot deel der gebouwen werd vernield. De directeur werd op slag gedood en eerst later vreeselijk verminkt terug gevonden. De ingenieur en verschil lende werklieden bekwamen eveneens doodelijke verwondingen. In verschillende landen van Europa zwerven zendelingen der Mormonen rond, die volgelingen trachten te verkrijgen. Zoo werd dezer dagen weder in Kiel in een huis een vergadering ontdekt, waar zulk een zendeling door kracht van redenen de goedgeloovigen trachtte over te halen hem te volgen en werkelijk waren reeds een aantal bereid aan zijne uitnoodiging te vol doen, toen de politie hen kwam storen en den spreker in arrest nam. De zendeling was Zweed van geboorte en vroeger steenhouwer geweest, welk ambacht hg had laten varen om den Mormonen van dienst te kunnen zijn. Een Amerikaansch blad deelt een verhaal van een arme landbou wersvrouw mede, dat zoo tragisch is als ooit een treurspel werd voorgesteld, In een der bosschen van Arkansas werden, een paar maanden geleden, twee houthakkers, vader en zoon, door een hevigen orkaan overvallen en onder vijf neerstortende dikke hoornen bedolven. De vrouw van den ongelukkige, die in groote ongerustheid verkeerde, had terstond na den storm haar beide jongste kinderen naar de naast- bijgelegen hoeve, op 30 mijlen af- stands gezonden, om hulp te halen, en was zelve uitgegaan om haar man en zoon te zoeken. Zij vond hen beiden onder de zware boom stammen akelig verminkt en ker mend liggen. Toen den volgenden dag 'de buren te hulp kwamen, vonden zij de beide mannen dood onder de boomstammen, met een kogel door het hart, en de arme vrouw bewusteloos daarnaast op den grond, met het geweer van haar man krampachtig in de hand geklemd. Zij begrepen terstond wat er ge beurd was. De beide doodelijk ge kwetste mannen waren, op hun ver zoek, door hun vrouw en moeder uit hun ondragelijk lijden verlost. Met veel moeite bracht men de vrouw weer tot het bewustzijn, en onder een vloed van tranen verhaalde zij hoe haar man gesmeekt had, hem en haar zoon te dooden, daar de hulp der buren eerst den volgenden dag kon komen en dan waarschijnlijk toch vergeefs zou zijn, Hoe zij eerst weigerde, maar eindelijk door hun jammeren en smeeken tot het uiterste gebracht aan hun verzoek voldaan had. De ongelukkige kreeg na die me- dedeelingen hevige zenuwkoortsen, waaraan zij weldra overleed. Zij werd met haar man en haar zoon in hetzelfde graf gelegd. Bg de groote revue te Parijs stortte een tribune, waarop zich een tal van smaakvol gekleede dames be vond, plotseling ineen, zoodat de schoonen allen door elkander rolden. Hulp was spoedig bij de hand en binnen enkele oogenblikken waren zij uit haren benarden toestand be vrijd. Zes dames hadden echter ver wondingen bekomen, waarvan drie nogal ernstige. Midhat pacha heeft naar men uit goed onderrichte kringen te Konstantinopel verneemt, in zijn verzoek om gratie bekend dat hij medeplichtig is aan den moord op Abdul Aziz. De - Daily News" meldt uit New-York, dat de stand van den oogst ongunstiger is tengevolge van de groote hitte, waardoor volgens een bericht aan de Times" 200 menschen gestorven zgn. In het dorp Lorscheid, een uur van Linz aan den Rijn gelegen, is voor een paar dagen 's nachts brand ontstaan in een boerenwoning. De bewoners konden zich niet meer redden, toen zg ontwaakten. De 40-ja- rige vrouw des huizes verbrandde geheel, de man werd zoo zwaar ver wond, dat hg vermoedelijk ook zal omkomen. Uit St. Petersburg wordt ge meld, dat Jesse Helffman een verzoek om gratie aan den Czaar heeft ge zonden. Algemeen gelooft men dat de Czaar haar doodstraf g in ver banning naar Siberië zal veranderen. Een oude koopvrouw te Char- lottenbiirg, die gewoon was met een wagentje met paard manufacturen in de dorpen om Berlijn te verkoopen, is de vorige week op een eenzamen weg door een paar personen, met wie zij 's avonds te voren over haar voordeelige zaken had gebabbeld, overvallen en vermoord. Men vond haar 'lijk een mijl van den geheel geplunderden wagen liggen, terwijl bij onderzoek ook uit haar woning alle voorwerpen van waarde verdwenen waren. De schuldigen zgn nog niet gepakt. In Hettstadt en omstreken, waar eerst geruimen tijd de trichine ziekte heeft geheerseht, is nu ook op vreeselijke wijze de typhus uit gebroken. Er sterven aan die ziekte zooveel personen, dat het gebruikelijke klokkengelui maar achterwege blijft, daar men anders wel den geheelen dag zou kunnen luiden. Hoewel de overheden alle pogingen in het werk stellen om die vreeselijke ziekte tegen te gaan, worden nog iederen dag nieuwe gevallen gemeld. Tusschen verschillende spoor wegmaatschappijen in Amerika is weder een strijd uitgebroken, die slechts dit nut heeft dat de reizigers eenigen tijd goedkoop reizen. De eene maatschappij stelt haar tarief al lager dan de andere en. die ver laging duurt zoo lang, dat enkele minder rijke maatschappgen springen en het veld moeten ruimen voor hare overige concurrenten. Zoo spoedig dit is geschied, stellen de overge bleven maatschappgen haar tarief op den ouden voet. In Trier stierf dezer dagen een kind, dat door zijn zusje een steen in den mond was gestopt, op dat het maar stil zon zgn. Het kind kon nu alleen niet meer schreeu wen, maar ook geen lucht meer krijgen, zoodat het reeds overleden was vóór de arts het voorwerp kon verwijderen. Een jeugdig Berlgnsch barbier was de vorige week aan den rol geraakt" en na vele omzwervingen, zonder zelf recht goed te weten hoe, in een danshuis van een dorpje in den ointrek terecht gekomen. Hier wekte de stedeling, door zijne sier lijke en ongedwongen houding tégen over de dansende schoonen, zoodanig de ijverzucht der mannelijke dorps jeugd op, dat het niet lang duurde of hij werd eenvoudig de deur uit gesmeten en vervolgens door een veldwachterdie hem onder den blooten hemel in bewusteloozen toe stand vond liggen, in de doos gestopt. Wie beschrijft nn den schrik van onzen armen Figaro," toen hg bij het eerste bleeke morgenlicht, een weinig uit zgn roes ontwaakt, een lijk op het stroo naast zich uitgestrekt vond. Door den ontzettenden gil op merkzaam gemaakt, waarschuwde een bezemmaker, die in de nabijheid van de gevangenis al vroeg in de weer was, de politie dat het daar niet pluis was, die zich nu eensklaps herinnerde dat in dezelfde cel 3 dagen geleden het lijk van een zelfmoordenaar door haar gedeponeerd was. Toen men de deur opende, vond men den armen jonkman tengevolge van zijne vreese lijke ontmoeting in zulk een ellendigen toestand in een hoek nedergehurkt, dat zgn leven zoowel als zgn verstand beiden groot gevaar loopen. Een jonge vrouw zat op den dag van het groote Fransche feest met haar zoontje op den Boulevard des Capqcines en hoopte de bouquetjes te verkoopendie in een mandje voor haar stonden. Ongelukkig waren de bouquetjes niet bijzonder smaak vol gemaakt en het gevolg was dan ook, dat zij er bijna geen enkele kwijt kon raken, hoewel zij daar voor alle mogelijke pogingen in het werk stelde. Duidelijke sporen van teleurstelling en droefheid teekenden zich daardoor op haar gelaat. Doch eindelijk schenen hare pogingen be kroond te worden, want een Engelsch- man, begeleid door zgn dochter, een meisje van omstreeks 18 jaar, hield voor haar stil, nam eenige bouquetjes uit haar mand en toonde hen aan zijn dochter. Zij mochten echter zijne goedkeu- 1 ring niet wegdragen, en ze aan de vrouw teruggevende, vervolgde hij zijn weg, de tranen niet opmerkende, die in de oogen der vrouw opwelden. Het meisje ontwaarde echter de droefheid der vrouw, haalde een pa piertje te voorschijn, en liet het voor de voeten van den kleinen jongen vallen, waarop zij haar vader volgde Dadelijk raapte het jongentje het papier en op toonde het zgn moeder, die, een bankbiljet van vijftig francs ziende, hem direct de Engelschen achterna stuurde, om hun het ver lorene terug te geven. Het meisje hield zich alsof zg van niets wist, én de jongen zacht van zich afduwende, vervolgde zg haar weg. De moeder had echter den En- gelschman ingelicht en deze haalde fcijn portefeuille uit zgn zak om het bankbiljet er in te steken, en niet tegenstaande den smeekenden blik der %doehter én eenige woorden, die zij hem influisterde deed hij het ook werkelijk. Doch hij deed meer, want hij haalde er een bankbiljet van vgf- honderd francs uit en gaf het dei- vrouw, 'zeggende: Mgne dochter gaf u vijftig francs omdat gjj arm zijt, ik geef uw tienmaal die som omdat gij getoond hebt eerlijk te zgn. In verschillende plaatsen van de Vereenigde Staten heerscht een on dragelijke hitte, waarbij het niet mogeljjk is iets uit te voeren. Ver schillende werkplaatsen en fabrieken zgn dan ook gesloten en beginnen niet eer vóór het weder wat koeler is. In Philadelphia kwamen niet minder dan 17 personen door de warmte om. In Pittsburgh bedroeg het aantal 21. In andere streken heeft men weder volop regen, die eveneens groote schade aan wegen en huizen veroorzaakt. Over den toestand van het jjs in de N.-poolzee wordt uit Trosmö (Noorwegen) bericht, dat, blgkens de mededeelingen van de kotter »Nora" uit Arlesund, die deu 15den Mei van daar naar Spitsbergen ter visch- vangst vertrokken was, het haar niet mogelijk is geweest, het doel te reiken. Kapitein Peteroen trof reeds den 24sten Mei op 70° 13' N.B. en 16° 30' O.L. (dus niet heel ver W. van de kust bg Hammerfest), los

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1