Twee Jantjes- Markt-Berichten. 306de Staats-Loterij. Advertentiën. Te Liverpool heeft de politie gisteren aan boord van twee nit New- York komende stoomschepen beslag gelegd op niet minder dan twaalf helsche machines, met dynamiet ge vuld en voorzien van uurwerken. Zij waren verborgen in vaten met cement en waarschijnlijk tot voort zetting van het stelsel van schrik aanjaging, in de laatste tijden door de Feniana reeds meer in practjjk gebracht. Een spekslager te Halberstadt, die trichine in niet gekeurd spek heeft verkocht, ten gevolge waarvan meer dan 100 personen ongesteld werden en vier overleden, is tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld en onmid dellijk naar de gevangenis gebracht. Drie jonge kinderen te Lourdes, opgesloten in een kamsr, terwijl hun ouders weg waren, staken met lucifers het bedgordjjn in brand. Het huis stond weldra geheel in vlammen de lijken der drie kinderen werden ver koold gevonden. In de maand Juni heeft te Foochow een verschrikkelijke brand gewoed, die door een onbekende oorzaak was ontstaan. Het vuur woedde slechts vier uren en in dien korten tijd werden niet minder dan zestig huizen, die voor het meeren- deel door kooplieden werden bewoond, in de asch gelegd. De lichte bouw van die huizen maakt, dat de brand in zulken korten tijd die groote uit gebreidheid verkreeg. Opnieuw heeft men te Casa- micciola bij Napels ernstige schokken van aardbeving waargenomen, die vergezeld gaan van een onderaardsch gerommel. De schade bepaalt zich alleen tot de instorting van eenige huizen, die reeds bjj vorige schokken veel hadden geleden. Persoonlijke ongelukken zjjn niet te betreuren, maar de bevolking is in gestadige ongerustheid, daar men voor ernstige onheilen beducht is. In het kanton Waadland in Zwitserland, zijn voor eenige dagen tweelingen geboren, die door een reep vleesch aan elkander verbonden zijn op de wjjze als de bekende Sia- meesche broeders. De geneesheeren, die zulk een toestand voor de jonge wereldburgers minder aangenaam oordeelden, hebben Zaterdag die beiden knaapjes gescheiden. Hoewel de operatie zeer gevaarlijk was, schijnt deze toch volkomen gelukt te zjjn, daar de patiënten zich zeer wel be- den. De toestand van President Gar- field doet steeds goede hoop voor zijn herstel koesteren, hoewel het hem niet vergund is eenige oogen- blikken uit te gaan. Het stoom jacht »Tallapoosa" wordt in gereed heid gebracht om, zoo spoedig zjjn toestand dit gedoogt, den President naar Chesapeake Bay te brengen. Het Garfieldfonds bedraagt nu reeds honderd twee en v jjftig duizend dollars. Het schot dat Guiteau op den President der Vereenigde Staten heeft gelost, trof ook het reeds vóór jaren georganiseerde zangersfeest te Chicago. Het feest werd van 29 Juni tot 3 Juli gegeven, maar den 2 Juli 's namiddags kwam het be richt van den aanslag op Garfield, waardoor natuurljjk de feestelijkheden gestaakt werden. Ruim twintigdui zend personen hadden kaarten geno men; allen moesten het geld terug hebben en 's avonds had de kassier een vermindering van veertigduizend dol lars aan inkomsten te boeken. Guiteau zal voor onbepaalden tjjd in voorloopige gevangenschap ge houden worden. De wet bepaalt, dat wanneer het slachtoffer van een aanslag binnen een jaar en een dag sterft, de dader schuldig aan moord geacht zal worden. En daar nu de geneesheeren nog niet stellig ver klaard hebben dat Garfield niet aan de wonden zal sterven, wordt Gui teau gevangen gehouden totdat dit beslist is. Zjjn zaak kan in geen geval vóór September in behandeling komen. De extra-gevangenisstraf ver wekt algemeene voldoening in het land. De letter G speelt een geduchte rol in de tegenwoordige politiek van de geheele wereld. In Rusland heeft men Gortsehakoff, in Griekenland George, in Engeland Gladstone, in Frankrijk Grévy, Gambettaen Galiffet, in Algiers Grévy, in Italië Garibaldi, en niet te vergeten, in Amerika Garfield en zjjn moordenaar Guiteau. INGEZONDEN. Aanhouden doet verkrijgen. Zulks is bij vernieuwing gebleken bij de wederopening der school voor het lager onderwijs te Oost op Texel, nadat die school, ten gevolge van een advies van den Heer Schoolopziener, ruim drie jaar is opgeheven geweest. In aanmerking nemende welke sommen er op ons eiland aan het onderwijs ten koste worden gelegd, dan mogen de bewoners van Oost wel klagen over een stiefouderlij ke bedeeling, want op hun rechtmatig en vol hardend eischen tot de wederopening der school konden zij van den Voorzitter van den Gemeenteraad het antwoord erlangen dat voor Oost wel eens een schoolmeester zou gebakken worden, doch met zulke scherts niet tevreden zijnde, hebben zij zich tot den Heer Commissaris des Koning s dezer Pro vincie gewend, aan wiens veel vermogenden invloed de bewoners van Oost het te dan ken hebben dat zij bij vernieuwing hunne school mogen geopend zien en daar bij zulke gelegenheden de Gemeenteraad of Schoolcommissie de jeugd wel eens een verrassing ten deel doet vallen, zoo scheen zulks alhier wel niet in Hun Édeles smaak te vallen. Van daar dat het den Heer P. Earemaker, den nieuwbenoemden Hoofd onderwijzer, goed dacht, de kinderen zijner school eens recht feestelijk te onthalen, het welk 23 Juli plaats had, door op zeer genoe- gelijke wijze genoemde kinderen te ver rassen op Chocolade en een en andere ver snaperingen. Ook waren er vele ouders aanwezig, in wier tegenwoordigheid de hoofdonderwijzer een dankbetuiging richtte aan den persoon, die geen middel onbeproefd heeft gelaten tot de wederopening van genoemde School, doch, deze verlangde geen dank, daar hij in geenen deele om een of ander voordeel geijverd had, en voldoening genoeg ge smaakt had toen hij de school geopend zag; wees den aanwezigen op hun onderwijzer, hopende dat zij hem zouden waardeer en en ondersteunen in zijn moeielijke taak. Texel, 23 Juli 1881. B. Jantje Schraalhans is een vent, Die als gierig staat bekend; Eten moet hij om te leven, Waarlijk anders at hij niet, Nooit gevoelt hij meer verdriet, Dan wanneer hij iets moet geven. 't Liefst wat de arme rijke man Uitvoert, is zooveel hij kan Schatten bij elkaar te garen; Schrapen is zijn hoogst genot, Geld zijn idéaal, zijn god, Geld kan hem slechts vreugde baren. Jantje Lustig is een gast, Die niet op zijn tellen past; 't Geld kan hem al weinig schelen, Vaak neemt men Jan Lustig waar; „Geld is rond, laat rollen maar," Zegt hij en laat het zich ontstelen. Zoo verkwist hij geld en goed, 't Scheelt hem weinig wat hij doet; Zoo slijt de arme dwaas zijn leven Vleiers dwazer nog dan hij, Vindt hij altijd aan zijn zij, Zoolang hij iets heeft te geven, 'k Stem niet met Jan Schraalhans in, Met Jan Lustig evenmin: Geven, nemen, nemen, geven, Is het beste in eiken stand; Nemen, geven, met verstand, Doet ons zeker 't prettigst leven, Stoomvaart- Berichten Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 Juli te Aden. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Juli van Suez. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibral tar 22 Juli. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap 8t. Vincent 24 Juli. Hoorn, 21 Juli. Kleine kaas f 37.50 commissie f 28, aangevoerd 419 st., wegen de 11127 kilogr. 22 Juli. 250 Schapen f 22 a 35. 23 Juli. Tarwe f 10 a 11, Gerst f 5,25 a 6, Haver f 4,50 a 5,50, Erwten: groene f 12,50 a 14, grauwe f 15,25 a 17, bruine Boonen f 13 a 15, 20 Paarden f 55 a 250, 60 Schapen f 23 a 32, 8 Kalveren f 8 a 20, 65 Varkens f 14 |a 23, 4 Zeugen f 35 a 60, 70 Biggen f7 a 11, 3900 Kippeneie ren f3,50 a 3.75 per 100, 1239 Kop Bo ter 70 a 80 ct. per kop. Alkmaar, 22 Juli. Kleine kaas f37,50, Commissie 33, Middelbare f 33, laagste prijs f 20, aangevoerd 711 st., wegende 153644 P. Ter graanmarkt aangevoerd 145 mudden, Tarwe f 9,35 a 10,60, nieuwe Wintergerst f 5.80, id. Cbevalier f 7, Haver f4,25, Boonen: bruine f 11, Karweizaad f 13 a 14,50. 23 Juli. Aangevoerd 2 Paarden f 60 a 120, 8 Koeien en Ossen f 170 a 210, 13 nucht. Kalveren f 6 a 19, 38 Schapen f 17 a 27, 33 Lammeren f5 a 19, 35 magere Varkens f 16 a 22, 162 Biggen f 6 a 11, 3 Bokken en Geiten f 4 a 9, 2 kleine Bokjes f 0,40, Boter 89^ a 95 ct. per kop. 5e klasse 16e lijst. No. 9922 f 1000 en premie van f 30,000. No, 2436, 7851, 7968, 12361. 15989, 17206, 19562 f400. No. 2126, 3126, 5543, 6326, 8471. 16116 elk f200. Nos. 1166, 2169. 7137, 9405. 10144, 15888, 15932, 18268, 19518 f 100. 17e lijst. No. 2671 Premie van f 3000. No. 15591 f 400. Burgerlijke Stand Helder. Van 22 tot 26 Juli. ONDERTROUWD: H. W. Disper, on derwijzer, en R. Teeags. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Brands, geb. v. 't Noordende Z. K. Wiering, geb. Verwer D. M. J. Bischoff, geb. Poppe D. S. C. C. Groot, geb. v. Grunningen Z. C. E. Huis man, geb. Lamens Z. P. Assendorp, geb. Noë D. E. v. Rijn, geb. Moojen Z. OVERLEDENP. v. Es 2 j. A. Klein 76 j. J. H. Kroeb 3 j. F. C. Goed 19 M. v. Engelen 2 m. M. C. Bakker 6 m Een levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten Ds. D. Snijder, predikant de Herst. Evang. Luth. gemeente alhier, is beroepen bjj de Herst. Evang. Luth. gemeente te Bodegraven. Jl. Zondag had in den tuin van 't park Tivoli de huishoudelijke wed- strjjd plaats van de schietclub Willem Teil." Voor 't eerst werd thans met pijl en boog geschoten en ondervonden de leden, dat dit wapen niet zoo gemakkelijk te hanteeren viel als het in gebruik zijnd geweer en de pistool. Prijzen werden "behaald met het geweer door de heeren H. v. Leeuwen en H. A. Stadermann; voor beide andere wapenen werden geen prijzen uitge reikt. Heden is het 300 jaar dat Philips II, koning van Spanje, als graaf dezer landen door de Staten- Generaal werd afgezworen. Oude-Schild, 25 Juli: 't Is een ware uitkomst voor vele ouders, wier kinderen 3 weken achter een vacantie hebben, dat ODze visschers sommige der woelige gasten voor eenige dagen mee aan boord nemen, om ze eene aanschouwelijke voorstel ling van het lief en leed der visschers te geven. Men beweert dat er nog geene ouders zijn, die een request willen indienen om aan de vacantie nog een week toe te voegen. Heden had een rogvisscher een buitenkansje. Bjj het ophalen van zijn net bleek er een steur in ver dwaald te zjjn, van p. m. 150 halve K. G. Te Nieuwediep werddevisch voor f-20 verkocht. De schipper moet zich voor dergelijke dwaalgeesten zeer gerecommandeerd houden. Door de commissie voor het werkliedenpensioenfonds zjjn dezer dagen de ontwerp-statuten met toe lichting en de tarieven afzonderlijk uitgegeven, en worden op ruime schaal aan werkgevers toegezonden, met verzoek, het administratiefonds door hunne bijdragen te steunen. Om de verspreiding te bevorderen is de prijs zeer laag gesteld. Exem plaren zjjn bjj Gebr. Belinlante, Paveljoensgracht 17, 's-Hage ver krijgbaar gesteld a 5 cent per ex., bjj 25 ex a 4 en 100 ex a 3 cent per stuk. Tot het geven van inlichtin gen en het ontvangen van bjj dragen zjjn de leden der commissie steeds bereid. Zij bestaat uit de heeren inr. H. B. Greven te Leiden, J. C. van Marken Jr. te Delft, B. H. Heldt Amsterdam en Henri Boers te Utrecht. Voor het gerechtshof te 's Hage stond Zaterdag terecht J. H., onder beschuldiging van moedwilligen man slag. Het gold de beruchte daad, den 29en April in de Goudsche Wagen straat te Rotterdam gepleegd. De beschuldigde bekende berouwvol zijn schuld, gaf zelfs toe, dat hij de aanvaller was geweest, maar kon zich niet herinneren, waarschjjnlijk ten gevolge van zijn dronkenschap, dat hij zjjn mes had getrokken. Tot zijn schrik had hg dat later in zijn hand ontdekt. Hij geloofde, dat ook de verslagene zijn mes had te voorschijn gehaald, ofschoon de getuigen, die op de plaats des misdrijfs waren ge weest, dat niet hadden opgemerkt. De gehoorde deskundigen ver klaarden, dat de verslagene was over leden aan inwendige verbloeding, veroorzaakt door een verwonding, in de hartstreek toegebracht. Adv.-gen. mr. Gregory was het niet onbekend, dat beschuldigde steeds goed van gedrag en de kostwinner zjjner ouders was en hjj berouw ge voelde over zjjn daad, maar niettegen staande dat kon hjj geen licht in deze zaak vinden. Hjj heeft gezocht naar omstandigheden, die tot ver zachting zouden kunnen leiden, maar die niet kunnen vinden. Daarom geloofde adv.-gen., dat in deze een tuchthuisstraf moest worden toegepast boven het minimum. Zjjn requisitoir strekte ten slotte tot veroordeeling tot acht jaren tuchthuisstraf. Mr. Modderman, die voor het eerst als verdediger optrad, wees op het zeer gunstig, hem door zijn patroon medegedeeld getuigenis. Ofschoon getuigen het niet gezien hadden, meende de verdediger, dat het toch wel mogeljjk is, dat de verslagene zjjn mes heeft getrokken en toen beschuldigde om zichzelf te verdedigen, de wonde heeft toegebracht. De ver dediger drong aan op vrjjspraak van zjjn cliënt; wanneer het Hof zijn zienswijze niet mocht deelen, beval hjj den beschuldigde in de clementie van het Hof aan en verzocht de op te leggen straf in afzondering te doen ondergaan. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op aanst. Woensdag des middags te 3 uren. De Vlissingsche Gemeenteraad heeft de concessie voor een duinwa terleiding verleend aan den heer J. L. Gruben te Utrecht, onder voor waarde dat met 1 Nov. a. s. met de werkzaamheden moet worden aan gevangen en dat op 1 Aug. 1882 alles moet zjjn voltooid. Een orgeldraaier te Arnhem kreeg, terwijl hij zijn instrument bespeelde, ruzie met zjjn wederhelft. Vol woede ging hij naar de kroeg, waar de noodige borrels door hem werden verorberd. Yoor ljjk te huis en op zijn bed gebracht, schjjnt hij in half bewusteloozen toestand een touw om den hals geslagen te hebben. Door spartelen ihetzelve toegekneld en werd de man later levenloos in dien toestand gevonden. Bjj het uitdraaien der straat lantaarns te Haarlem, Vrijdagmorgen jl. vond men een man hangende aan een lantaarnpaal in het volle licht. Met behulp van een bewoner dier buurt werd de man, die nog leefde, dadeljjk afgesneden. Het was een verversknecht, die wegens huiselijken twist een eind aan zjjn leven had willen maken. Den volgenden dag bezocht hij de plaats waar hjj hangende gevonden was, om zjjn stopmes te halen, dat hjj had laten liggen. 45-Jarige Echtvereeniging op 28 Juli 1881, van J. REMMERS en M. KUIPER. Hunne Kinderen, Behuwd- en jj Kleinkinderen. Hoorn op Texel. Ondertrouwd H. W. DISPER. en R. TEENGS. Edam, Helder, 22 Juli 1881. Ondertrouwd: ADRIAAN BRUIJN, van den Helder, en JANSJE HENDRIKA VAN AL DERWEGEN, van 's Gravenhage. 's Gravenhage, 22 Juli 1881. geviug. Getrouwd D. HOOGENBOSCH, van den Helder, en E. M HAARMANS, die, ook namens wederzjjdschefamilie, hun dank betnigen voor de vele bljjken van belangstelling, bjj gelegen heid van hun huweljjk ondervonden. Loenen a/d Vecht, 26 Juli 1881. Bevallen van een Zoon: ANTJE DE GRAAF, echtgenoote van JAN KOK. IJmuiden, den 24 Juli 1881. Geboren JOHANN CHRISTOP BERNHARD KALFF, zoon van J. C. B. KALFF en J. GRIEK. Amsterdam, 24 Juli 1881. Bevallen van een Dochter: A. STEFFENSEN, geb. Smit. Alles wel. Nieuwediep, 26 Juli 1881. Algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid hedenmorgen bevallen van een welgeschapen Doch ter, ANNA DE VOS, geliefde Echt genoote van J. H. KLEINSCHMIDT. Nieuwediep, 26 Juli 1881. Heden werd ons ouderhart diep getroffen, daar het God behaagde ons jongste Zoontje ALDERT tot zich te nemen, in den leeftijd van 2 maanden. De Heer sterke ons in deze beproeving. Helder, 26 Juli 1881. A. VEEN en Echtgenoote. Heden overleed, na een kort stondig lijden, onze moeder en be- huwdmoeder AALTJE KLEIN, Wed. van ALBERT VOS, in den ouderdom van 76 jaren en 9 maanden. Allen die de over ledene gekend hebben, kunnen beseffen wat ik en mijne kin deren in haar verliezen. Helder, 21 Juli 1881. S. VOS. Namens kinderen, behuwd-, klein- en achter-kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. De Burgemeester der gemeente Helder brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de jaarlijksche toe lating van leerlingen op de open bare lagere gemeentescholen zal plaats hebben op Maandag den eersten Angnstns ek., en dat de aangifte daartoe, onder overlegging van de gevorderde stukken, moet geschie den: voor de school no. 6 (hoofd, de heer UURBANUS,) en voor de school no. 7 (hoofd, de heer KLOOS TERHUIS) op Woensdag den 27 Juli e.k., tusschen des middags twaalf en twee ure en voor de overige scholen op den dag der toelating. Helder, 25 Juli 1881. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Gewone Vergadering- op heden DINSDAGAVOND den 26 JULI 1881, des avonds ten 8 uur in het gewone lokaal. NAMENS HET BESTUUR,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2