"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. [Si o. 8ö7. Dinsdag 16 Augustus 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bore*ni: SPOORSTRAAT en ZIIIDSTRA AT. Adlvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 16 Aug. 1881. De kapitein plaatselijk-adjudant J. M. Bichelmeyer is in actieven dienst hersteld en geplaatst alhier. In ver band hiermede is de late luit. pl.-adj. H. L. Loots van hier naar Amsterdam overgeplaatst. Door den Minister van marine is bepaald, dat jongens, lichtmatrozen en matrozen 3e kl., dienende bij de zeemacht, niet meer tot een reënga- gement worden toegelaten. Bij kon. besluit is met ingang van 1 September a. s.1°. de officier machinist 1ste klasse bij 's rijks stoomvaartdienst J. C. Graue, ter zake van in en door don dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensi oen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f1200, en een verhooging van f 825's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkringen2°. bevorderd tot officier- machinist 1ste kl. de officier-machinist 2de kl. J. Gudde; 3°. benoemd tot officier-machinist 2de kl. bg 's rijks stoomvaartdienst de machinist 1ste kl. in het vaste korps machinisten J. Gont. Volgens bet Vaderland" is een ontwerp in aantocht tot herstel der in 1877 opgeheven rechtbank te Hoorn. Vermoedelijk zal wel een geheel nieuwe indeeling van het gebied van bet gerechtshof van Amsterdam wor den voorgedragen, met opheffing van de rechtbank te Haarlem, geljjk in 1877 door velen als de beste oplos sing was aanbevolen. Oude Schild, 14 Ang. Toen Vrijdag 11. op een der ram- schepen te Nienwediep proeven ge nomen werden iret electrische ver lichting, had men daarop van hier een prachtig gezicht. De gevels der huizen baadden soms in een zee van licht, terwijl de glans vaak zoo sterk was, dat men op den dijk gemakke lijk een courant kon lezen. Mocht men gedurende den aanstaanden herfst en winter een oorlogsschip met elec trische verlichting voor onze kust willen stationneeren, dan zou men de ingezetenen van dit dorp bijzon der verplichten. Alhier is het bericht ontvangen, dat het tjalkschip Vertrouwen" van schipper K. Mossel, met een ladir brik van hier naar Vlieland, bg L,. inkomen der sloot aan den grd_u geraakt en vol water geslagen is. Van den iuventaris moet nogal een en ander gered zijn, doch men be schouwd het vaartuig als verloren. Wat deze slag voor de opvarenden, vader en zoon, dubbel hard maakt, is dat het tjalkschip niet verzekerd was. De reeds lang gekoesterde wensen dat een geregelde Stoomvaartdienst' van Amsterdam naar Suriname stand kome, heeft thans veel kans'' van te worden vervuld. Er is ns melijk door een oud-koopvaardijka- piteiu een plan ontworpen voor een. halfmaandelgkscheu dienst met vieri stoomschepen van 750 ton laadruimte/ die op den lsten en löden van elkd maand van Amsterdam en van Suri name vertrekken en de reis in 3 we ken afleggen, waaronder de tijd voor het aandoen van Engeland en Deme- rary is begrepen. Het bouwen van een R. C. Kerk te Schagen is aangenomen door den heer van Dommelen, voor ruim f108.000. Sedert 21 Juli jl. wordt in bet casino te Amsterdam, alwaar de dia mantbeurs gehouden wordt, ten nadeele van den diamantkoopman LevieStork, vermist een zwart verlakt lederen taschje, inhoudende 1 partgtje dia manten (zoogenaamde enden) wegende 150 karaat, 1 partgtje geslepen roosjes, wegende 22 karaat, 1 verzegeld pakje, voorzien van het cachet in lak van den Russischen handelaar in diamanten Lipswichinhoudende 1 partgtje brillanten wegende 65/8 karaat, een en ander ter waarde van f2600. Een verschrikkelijk misdrijf heeft te Groede plaats gehad. Een arbeider, vader van 9 kinderen, wordt verdacht het elfde kind (zijn vronw was bevallen van een tweeling) óf levend begraven óf eerst gedood) en toen begraven te hebben. Hij is naar bet huis van arrest te Middelburg overgebraeht. Hij heeft bekend bet kind stil begraven te hebben, maar verklaart niet geweten te hebben of het geleefd heeft. De Smilder schipper G. Schu ring is met een lading steenkolen bij Schotland gezonken. De storm van Donderdag jl. heeft het eiland Marken ernstig be dreigd; de dijk overstroomde namelijk op vele plaatsen met een waterstand van 1 meter boven volzee. Door vereenigde krachten van de heeren Hoen, aannemer, en Gorter, buiten gewoon opzichter van don Waterstaat, werd dit onheil echter in tijds af gewend. Te Bedum had vóór eenige dagen een zonderlinge diefstal plaats. In het prieel n.1. van den ds. L. stond een geraamte van een volwassen mensch, als hulpmiddel bg de medische studiën van een der zoons. Ook be vonden zich in het prieel een pistool, eenige boeken en een aangebroken flesch wijn. Nadat men 's avonds de deur van het tuinhuisje op slot had gedaan, vond men 's morgens de afsluiting verbroken en het skelet met de andere voorwerpen verdwenen. Door de nasporingen der politie is het gelakt den dader te vinden, die een oud bekende der justitie moet zgn. Het gestolene was nog in zgn bezit. Een schandelijk geval van bal dadigheid heeft zich te Warffum voorgedaan. Men heeft daar van ee~ trekschuit, die onbewaakt aan de kaai lag, al de glazen ingeslagen, de deuren opengebroken, en alle pakjes en koopmansgoederen in het water ge worpen. Het water was bezaaid met vaten, zakken, pakken, enz. Wie de dader is, weet men nog niet. De Zoeloe-kaffer, die te Leiden op de kermis veel van zich deed spreken, door eenmaal in zijn nati onaal kostuum echt wild te ontsnappen en de kermis op te draven, vond het blijkbaar in ons land nogal aar dig. Hij is althans naar Gouda ge trokken en daar bg ongeluk in handen der justitie verzeild geraakt, waar men tot de ontdekking kwam, dat hij een jeugdig Hagepaar was, die met de justitie al meermalen in aau- raking kwam. De vorige burgemeester van Amsterdam ontving dezer dagen, volgens het Geill. Pol. Nieuws, een brief, vol met bedreigingen, waarin o. a. niet meer of minder werd ge zegd, dan dat zgn prachtig huis in de asch zou worden gelegd. Wraak, omdat die heer den schrijver vroeger niet geholpen had, was de oorzaak van dit schrijven. Aan het voornemen tot brandstichting zou geen gevolg worden gegeven, als hem jaarlijks f 300 werd uitgekeerd, benevens een som van f 150. Eenige soortgelijke brieven en briefkaarten volgden. En de politie, hiermfcde in ken nis gesteld, mocht höt genoegen sma ken den schrijver spoedjg in handen te krijgen. Het bleek te zgn zekere J. B., een ontslagen kolonist, die ook reeds vroeger wegens diefstal was veroordeeld geweest. Men schrijft uit Grave: Wanneer men do daden verneemt van Gerard Jauson, deu beruchten inbreker en brandbriefschrijver, dan komt men tot de overtuiging dat de beruchte reputatie van wijlen »den achtkanten boer" wel <>ens niet tot de legende kon behooren. Zondagen Maandagnr^bcll. heeft hij te Beers op twee verschillende plaat sen weten in te breken, met een behendigheid en overleg, een betere zaak waardig. Den nacht daarop is er inbraak gepleegd te Haps in Het Hert," een herberg gelegen aan den Graafschen Dijk, in de nabijheid van groote bosschen. Door het uitsnijden van een glasruit uit het keukenvenster is de dief weten binnen te komen en heeft ontvreemdeen horloge, een Fransch merinos kleed, 4 hemden en aan specie f 6,50. In de herberg Het Nieuwlaud," ongeveer een half uur van daar verwijderd, vond men ook sporen van inklimming en des morgens de des avonds goed gesloten staldeuren openstaan. Maandagnacht heeft men beproefd te stelen bg den landbouwer Th. De Rgk, te Groningen. Dinsdagnacht werd ingebroken bij M. Van Hees te Oploo, bij wien men uit een kist wegnam f 40, 1 paar gouden oorbellen en 1 gouden ketting met kruis. Deze diefstallen, de wijze van werken" in aanmerking genomen, kunnen allen wel op rekening van Jansen worden gezet. Donderdag jl. bevond hij zich in de nabijheid van Leeland en trad in het Lage Hecke een woning binnen, al daar hg te drinken vroeg, Toen de vrouw, die alleen thuis was, hem nog al ernstig aanzag, zeide hijHet is waar, ik ben Jansen, wees maar niet bang, ik zal je geen kwaad doen Geen wonder dat het volksgeloof hem bgzondere gaven toeschrijft, o.a. dat hg zich in een kat kan veranderen. De man is klein van gestalte, 1,6 meter, ongeveer 30 jaren oud, on gunstig uitzicht, bleek, de eene schou der hooger dan de andere, roodachtig haar, soms zwart gekleurd, kleine gluipende grijze oogen en nu en dan een klein, rossig kneveltje. Daar hg gouden voorwerpen medeneemt, schgnt hij eeu heler te hebben. Er liep Zaterdag het gerucht hier ter stede, dat bij op klaarhelderen dag in Grave geweest is volgens het be weren van een soldaat, die hem bij het uitgaan van het huis herkende, moet hij Zaterdagmiddag in een kroeg nabij de kazerne koffie hebben gebruikt. Zooals altijd verzuimde men de politie kennis te geven. Donderdag jl. heeft men ook te Oeffclt een vergeefsche klopjacht op hem gehouden. Weenen, 13 Augustus. Zoo even is in de Karnthnerstrasse op den hoek van de Singerstrasse een huis, nit verscheidene verdiepingen bestaande en door een groot aantal menschen bewoond, iugestort. Een groot aantal slachtoffers heeft men hierbij te betreuren. Vóór ongeveer veertien dagen werd den Keizer van Duitschland uit Stargavd een brief gezonden, waarin hij met den dood bedreigd werd. Na lang zoeken vond men den schrijver van dit episteltje. Het was een jong onderwijzer, die reeds volledige bekentenissen heeft afgelegd en de namen van zijn bondgenooten noemde. W elke redenen hem tot het zenden van den brief hebben ge noopt, heeft hij nog niet willen op geven. De Duitsche maatschappij voor het redden van schipbreukelingen heeft weder twee nieuwe stations opgericht, eeu bg de sluis van Embden en een ander op Nordemey. Rusland tracht de kolonisatie van Nova Zembla te bevorderen. De Regeering looft 350 roebels uit en 10 jaren vrijstelling van belasting voor eiken mannelijke ingezetene, in staat om te werken, die bereid is zich op Nova Zembla te vestigen. In Oost-Holstein beeft een zware orkaan gewoed, waarin naar men vreest verscheidene schepen zgn vergaan. Bij Lubeck werd een ijzer gieterij door een windhoos vernield. Zeven personen kwamen daarbij om het leven en verscheidenen werden ernstig gekwetst. Woensdag 11. is de Transvaal- sche Volksraad bijeengekomen. De verkiezingen voor den nieuwen Raad zullen half September plaats hebben. Men besloot, dat het Hollandsch de officieele taal zal wezen en dat aan de rechtbanken geen andere taal zal zgn geoorloofd. Een der gekwetsten bg de spoorwegramp, die Maandag te Blac- bnrn plaatshad, is overleden, zoodat het aantal dooden thans zes bedraagt. Het getal gekwetsten die in het gasthuis zgn opgenomen en wier toestand gevaarlijk is, beloopt drie en veertig. De Koningin heeft per telegram naar den toestand van alle reizigers doen vernemen. Volgens bericht uit Panama van 2 Augustus zgn de vreemdelingen aldaar zeer lijdende aan koortsen. Mr. Etienne, de onder-directeur der kanaalwerken en andere opzichters zgn reeds aan de gevolgen der heer- schende ziekte overleden, en de sterfte onder de arbeiders is zeer groot. De hospitalen zjjn zeer on doelmatig ingericht. -— In een wagen met steenkolen, van Glasgow naar de gasfabriek te Dundee gezonden, heeft men een belache machine ontdekt van dezelfde soort als men onlangs te Liverpool vond. Blgkbaar was het de aan- leggers van het misdadig plan te doen om de fabriek in de lucht te laten springen. Te New-York zijn den 6en dezer 60 sterfgevallen voorgekomen, die direct of indirect aan de groote hitte zgn toe te schrijven. Zooals men weet, bestaan in Engeland nog altijd de wetsbepalingen op het verbreken van trouwbeloften, die Dicken's »Pickwiek" zoozeer in ongelegenheid brachten. Dezer dagen stond weer voor het gerechtshof van Warwickshire een predikant terecht, die zich daaraan had schuldig ge maakt. De eischeres was tien jaren onder dan hij, en uit alles bleek, dat de dominé was aangehaald." Maar de jnry veroordeelde hem tot een schadevergoeding van 1000 p.st. Er is sprake van, dat het recht tot vervolging wegens verbreken van trouwbelofte opgeheven zal worden. Maar de opperrechter Lord Coleridge wees onlangs nog er op, hoe die strafbepalingen konden strekken om velen te dwingen hun plicht te doen, en hoe vele vrouwen, bij de afschaffing daarvan, geheel zonder bescherming zouden zgn tegen de ontrouw van den man harer keuze, aan wien zg het beste doel van haar leven en andere vooruitzichten hebben. De vaste stoomwerktuigen in Europa verrichten evenveel arbeid als 14 millioen paardenkrachten of 65 millioen krachtige menschen een derde deel der bevolking van ons werelddeel zou dus in beslag moeten worden genomen, om evenveel kracht te ontwikkelen zonder deze werk tuigen. Nog meer werk verrichten in Europa de beweegelijke stoomma chines; vooral de locomotieven, ten ale van ongeveer 100,000 jaarlijks brengen zij op circa P/g millioen wagejis bijna 30 milliarden centenaars goederen van de plaats der voort brenging naar die van het verbruik en maken het voor 1200 millioen menschen bijna het aantal aard bewoners mogelijk zich zich tot elkander te begeven. De sommen welke jaarlijks op de spoorwegen van Europa door roest, slijtage, enz. van staal en gzer ver loren gaan, zouden toereikende zgn om een leger van 500,000 soldaten geheel uit te rusten. Dagelijks raakt van dwarsliggers voor ongeveer f 300,000 teloor en de 170 millioen centenaars kolen die de locomotieven jaarlijks gebrniken, zouden voldoende zijn om een kolendam om de aardbol te leggen van een voet hoogte en gelijke breedte. De steenkool is het levensbeginsel van alle stoomwerktuigen. Verba zing moet het wekken, als men in de mijnen de dikke lagen er van ziet, die op menige plaats tot bijna 30 M. stijgen, terwijl onze tegenwoordige bosschen, zoo zij in steenkolen werden omgezet, nauwelgks een laag van een duim middellijn zouden vormen. Vóór millioenen jaren werden, tengevolge van grootere hitte en een meer koolzuurboudenden dampkring, reuzenplanten gekweekt, van welke

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1