Markt-Berichten. grootte wjj ons volstrekt geen voor stelling kannen maken. Een kilogram steenkool brengt evenveel kracht voort als een sterke man aanwendt om de Montblanc te bestijgen en 2 kilogram wegen tegen een zware dagtaak van twee menschenarmen op. Uit Zweden, dat in het ge heel 41/3 millioen inwoners heeft, zijn in de eerste helft van dit jaar 6000 landbouwers over Malmo naar Noord-Amorika vertrokken. Nog nooit was het aantal emigranten zoo aan zienlijk als in dit jaar. Koning Kalakau heeft er te Weenen zijn pleizier van genomen, en zich vooral op een avond in het derde koffiehuis van het Prater bij zonder goed geamuseerd. Nadat hij uit de opera terugge keerd was, ging de Koning, door slechts twee heeren vergezeld, naar dat koffiehuis, waar juist »bal« was, en nam met zijn gevolg in een der loges van de galerij plaats. Het scheen Z. M. daar goed te bevallen; hjj werd hoe langer hoe spraakzamer en vroolijker, en toen een dame, die alleen in een aangrenzende loge zat hem vriendelijk een glas toedronk, dat een der heeren van zijn gevolg haar aangeboden had, wenkte hij haar dicht naast hem te komen zitten, aan welk verzoek de schoone voldeed. Toen zij een poosje bij elkander gezeten hadden, stond de koning plotseling op, ging met zijn nieuwe vriendin aan den arm, naar de zaal en walste lustig met haar rond. Luide toejuichingen klonken door de zaal: Bravo KalakauaU »Leve Kalakaua»Dat is eerst een Koning hoorde men van alle kanten. Zeer gestreeld door die kreten, boog Z.M. links en rechts, en danste nog kort na elkander een schotsche wals, een polka en een quadrille, waarvoor hij telkens door de aanwezigen met bovenmatig luide bijvalsbetuigingen werd beloond, die hem in steeds vrooljjker stemming brachten. Eerst laat in den nacht verliet de konink lijke danser met zijn gevolg de plaat3 waar hjj zooveel lof had ingeoogst. Dat zenuwachtige oude juf frouwen zich »de stuipen op het lijf schrikken van een poesje, is meer gebeurd, maar dat een jongmensch, een Rus nogal, die wel wat schrik kerig gewend zal zjjn, zich dood geschrikt heeft door de onverwachte verschijning van een kat, dat gebeurde dezer dagen zeker wel voor het eerst te Petersburg aan een der spoorweg stations. De jonge man was zoo verdiept in zijn werk, dat hjj niets bespeurde van al wat om hem heen gebeurde. Van die gele genheid maakte een kat gebruik om binnen te sluipen. Onverwacht sprong zij op den schouder van den jonk man. Deze slaakte een kreet, die de anderen door merg en been drong, en viel voorover op zijn boek toen men zijn hoofd oplichtte was de ongelukkige reeds een lijk; de schrik had hem gedood. De toren en een deel der kerk van Woheimner nabij Veldes zijn gedurende de godsdienstoefening in gestort. Het meerendeel der geloo- vigen geraakte onder de puinhoopen en kon eerst na veel moeite weder uit dien lastigen toestand worden gered. Verscheidene hadden echter reeds opgehouden te leven en een groot aantal had zulke ernstige verwondingen beloopen, dat men zeer bevreesd is voor hun leven. De kerk had reeds geruimen tijd op 't instorten gestaan, maar de ge meente scheen het niet noodig te achten daarin de noodige verbete ringen te laten verrichten. De rijke Amerikaansche bankier Mackay, de eigenaar van verschillende goudmijnen in Californië, doet een reisje door Europa en bevindt zich op het oogenblik te Brussel, waar hij eenige dagen denkt te vertoeven. De heer Mackay reist in een salon- rijtuig op zes wielen, dat voor hem te Parijs gemaakt en in alle op zichten een meesterstuk is. Het rij tuig is gemaakt om op alle spoor wegen van Europa dienst te kunnen doen en voor elk reisje dat de Ameri kaansche bankier hiermede doet, be taalt hij voor vierentwintig plaatsen in de eerste klasse. Te Lauenburg is een uitbarsting tegen de joden mislukt. De geheele vorige week heeft aldaar een niet geringe agitatie geheerscht. De voor naamste joden ontvingen 's morgens brieven, waariu hun werd gelast binnen tweemaal 24 uren de stad te verlaten, onder bedreiging dat zij anders Zondagavond het ergste hadden te vreezen. Twee dezer personen zjjn daarop naar Köslin vertrokken, na vooraf de brieven bij de politie te hebben gebracht. Zaterdagmiddag hoorde men overal het geroepMor gen gaat het er op los!" De openbare autoriteit meende derhalve maatrege len te moeten nemen. De politie werd versterkt; er werd van elders een detachement gendarmerie ontbo den; de aangekondigde taptoe werd tot nader order afgekommandeerd de muziekuitvoering en andere feeste lijkheden die voor een schuttersfeest zouden plaats hebben, werden verboden. De oproermakers schenen echter hun toeleg te zullen doordrijven, daar er Zondagavond eene talrijke menigte bijeenkwam, terwjjl de kreet Hepp Hepp waarmede het volk tegen de joden wordt opgehitst en gewoonljjk de aanval begint, van alle kanten werd aangeheven. De politie en gendarmerie wisten echter zoodanig te manoeuvreeren, dat de menigte genoodzaakt werd uiteen te gaan. Omtrent het oproer te Konitz, waarbij 18 gendarmes alle moeite hadden om de menigte te keer te gaan, wordt nader gemeld, dat het sein tot den aanval op de joden ge geven werd door een slachter, die met een joodsch koopman twist over de huishuur had gehad en 's avonds, gewapend met zijn bijl, langs de straat liep, overal hulp in roepende om bij den koopman alles kort en klein te slaan, terwijl hij bovendien vergezeld was van een troep jongens, aan welke hij ieder 10 ponningen had betaald om het volk op te hitsen. Daar hg een omweg had gemaakt om helpers op te sporen, had de koopman reeds vernomen wat er in aantocht was en anderen te hulp geroepen. Onmid dellijk waren er toen een groot aantal personen komeu aansnellen om den slachter met zijn troep te keer te gaan, en dit gelukte zoo goed, dat de aanvallers niets konden uitrichten en de slachter in hechtenis werd genomen. Eenige uren later volgde een nieuwe oploop, waarbij de gen darmes te paard zoodanig er op in sloegen, dat voor 't oogenblik alle ongeregeldheden belet en 9 belhamels gearresteerd werden, Geljjk reeds gemeld is, had de burgemeester wegens de heerschende agitatie onder anderen bepaald, dat ouders hunne kinderen en dat werkbazen, winkeliers enz. de bij hen inwonende dienst- of werk- boden en leerlingen 's avonds na 8 uur moesten te huis houden. Daar men desniettegenstaande na dat uur en zelfs laat in den avond herhaaldelijk nog jongens op de straat zag, gingen de onderwijzers der stadsscholen des avonds patrouilleeren, om de Bchoól- leerlingen op te pakken, naar huis te brengen en de ouders tot inacht neming van het verbod aan te sporen. Inmiddels heeft de Regeering in eene aanschrijving aan de openbare autoriteiten de noodige bevelen ge geven om alle ongeregeldheden tegen de joden te beletten en zooveel mo gelijk te voorkomen. De nieuwste overwinning van de chirurgie is zeker waard onder veler oogen gebracht te worden en zal zeker menig haarkundige van schrik doen verstijven. Evenals nu reeds langen tjjd ge daan wordt met neuzen en gapende hazenlippen, namelijk dat een stuk huid wordt weggenomen op de eene plaats en weer vastgehecht op een andere, zoo zal een kaalhoofdige, mits hij zich de vrij pijnlijke operatiën wil getroosten, bij gedeelten eeu be haarde kruin kunnen krijgen door het overbrengen van stukkeu huid van jongere personen. Alleen vreezen wij dat laatstge noemde personen hooge eischen zullen stellen voor hunne hulp bij de be werking. Uit Amerika hebben eenige Franschen een bezending kikvorschon ontboden, 3-maal grooter van lichaam dan de gewone Europeesche soorten. Daardoor hoopt men het ras dier kwakende diertjes te veredelen, ten gerieve der gastronomen, voor wie ragout van kikkerboutjes tot de eerste lekkernijen behoort. SLIJPEN. De scharenslijper is een man, Dien men niet goed ontberen kan, Want er is veel, geloof dat wis, Dat, afgestompt, onbruikbaar is. Wat gaf het vaak geen ongemak, Als scherpte aan 't instrument ontbrak. De slijper vindt aan alle kant Veel ongeslepens in het land, Eu waar hij zelf niet helpen kan, Daar pakt een ander fluks het an. Het noodlot zegt tot menigeen „Wacht, vriend, ik kom er bij," En brengt hem dan weldra tot reên, Alleen door slijperij. In zeker huis, bekend alhier, Daar ruilt men geld in voor papier, 't Is een bankiershuis, zoo men zei; Daar is de hoogere slijperij. Daar brengt de burger heel bedaard, Zijn guldens, zuinig opgespaard. Eensklaps lag die solide bank Aan hopelooze tering krank, De chef wou naar Amerika, Maar de politie had hem dra. Thans zucht hij in de eenzaamheid; „Dat slijpen ging zoo blij; Maar och, helaas, in dezen tijd, Nu slijpen aud'ren mij. In sohool is 't dat men al begint Te slijpen 't ongeslepen kind, De meester ijvert voor en na Eu brengt terecht, wat door mama Verzuimd werd aan den kleinen knaap: Hij maakt hem volgzaam als een schaap, De grond van alles, 't A. B. C. Smaakt eerst den knaap als aloë. Als 't tweemaal twee hem niet verdriet, Dan sterft hij ook aan zuurkool niet. Zoo komt de lieve kleine guit Voortuit, hoe dom hij zij. Ras ziet de knaap er beter uit, Door 's meesters slijperij. Daar woonde in zeek're groote stad Een man, die laage vingers bad. Bij dag hield hij in huis zich schuil, Maar vloog in 't donker uit als de uil. Hij had aan gaslantaarns 't land. Zag liefst de-,maan in donk'ren stand, Brak in en roofde dan terstond, Wat hij maar van zijn gading vond. Lang was hij er goed doorgeslipt, Maar eind'lyk werd gij toch geknipt. De rechter sprak: miju goeden vrind, Je komt niet spoedig vrij; Ik maak je tot de deugd gezind, Door beet're slijperij. Augustus '81. Gebjrit J. Stoomvaart- Berichten Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te 8outhampton 14 Aug. Het stoomschip Celebes is 12 Aug. te Batavia aangekomen. Het stoomschip Voorwaarts kwam gister te IJmuiden binnen. Hoobn, 12 Aug. 565 Schapen f 25 a 32, 8 Varkens 48 a 54 ct. per P. 13 Aug. Tarwe f 10, Gerst f 5,25 a 6, Haver f 4,50 a 5,25, Erwten witte f 13, vale f 10, br. Boonen f 12, 19 Paarden f60 a 250, 70 Schapen f 22 a 30, 12 Kalveren f 13 a 23, 45 Varkens f 16 a 23, 200 Biggen f 6 a 9, 5200 Kippeneieren f 4 per 100, 1481 kop Boter 60 a 70 ct. per kop. Alkmaab, 12 Aug. Kleine kaas f 36, Commissie f 36, Middelbare f 37, laagste prijs f 18, aangevoerd 581 st., wegende 120471 P. Ter graanmarkt aangevoerd 1326 mudden, Tarwe f 10, Rogge f 8 a 8,75, nieuwe Gerst f 5 a 5,55, id. Cheva- lier f7,25 a 7,50, Haver f4,25 a 5,10, br. Boonen f 10,50, Koolzaad f 11,25, Kar- weizaad f 12,50 a 13,65, Erwten: groene f 16, vale f 9 a 10. 13 Aug. Aangevoerd 1 Paard f 70, 24 Koeien en Ossen f 90 a 180, 16 nuchtere Kalveren f 8 a 17, 155 Schapen f 12 a 28. 54 Lammeren f 8 a 16, 141 magere Var kens f 18 a 25, 230 Biggen f 6 a 13, 5 Bokken en Geiten f 4 a 8, Boter f 0,75 a 1,05 per kop. Texel, 14 Aug. De marktprijzen waren als volgt: Zoetemelkscke kaas 20 a 25, Schapenboter 55 a 60 ct., Schapenkaas 16 a 20, koeboter 62$ a 72$ ct. per kg., Kippeneieren f 3.25 a 3,50 per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 5000 stuks. Hooi f 13,50 a 19 per 500 kg. Visscherij- Berichten. 16 Aug. 4 korders binnen met kleine schol, per mandje f 1.75 tot f 1.80. 2 korders met enkele tongen en tarbot, hooge prijzen. Wat rog per stuk 66 Ct. De andere schuiten nog in zee. Gisteren niets biunen geweest. Burgerlijke Stand Helder. Van 12 tot 16 Aug. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENG. Smit, geb. Oost D. T. Oost, geb. Mooij D. J. Driessen, geb. Neijts D. H. Broekman, geb. Pimentel Z. M. A. de Beurs, geb. Beijers D. M. Daal der. geb. Kroon D. D. Pranger, geb. Ui leman Z. J. M. de Waard, geb. Bosch D. S, M. Schmidt, geb. v. d. Abeele Z, OVERLEDENC. Kloosterhuis, geb- Sweert 74 j. L. Noot 22 m. V. M. Stij- gers 2 w. Vervolg der Berichten. De sleephooten Hercules" en Assistent" zijn van hier naar Ter schelling vertrokken, om assistentie te bieden bij een aldaar gestrand schip met stukgoederen. Terschelling, 15 Aug.: Alhier is gestrand de Hamburger Schoener »Lisette," kapt Oestman, geladen met stukgoederen. Texel, 15 Augustus Sedert eenigen tijd schijnen in den polder Waal en Burg personen zich bezig te houden met het stelen van fuiken. Een palingvisscher oudervindt daar door veel nadeel, doordien zijne fuiken na eens vernield en dan weer gestolen zijn. 't Is te hopen dat de dader spoedig in de fuik der politie gevangen wordt. Bij een boer alhier heeft zich het zeldzaam verschijnsel voorgedaan, dat een konjjn elf jongen wierp, die even als de moeder spierwit waren. Hoe gewenscht de regen ook moge zijn voor het nagras, toch wordt nu sterk naar droogte verlangd. Het hemelvocht stroomt in de laatste dagen zoo overvloedig, dat men zich niet zonder reden bezorgd maakt over den oogst. Veel moet nog gesneden worden en veel ook staat reeds op 't veld op gunstig weer tot 't binnenhalen te wachten. De aardappelen zijn hier over het algemeen van puike kwaliteit, doch indien 't langer blijft regenen, vreest men voor de late soorten. Het stoomschip »Java," dat de vorige week van Indië met eene la ding te Liverpool ia aangekomen, is door de Maatschappij »Java" ver kocht aan een Fransche Maatschap pij en komt spoedig als »la Ville de Rouen" in de vaart tnsschen Rouen en Messina. Men meldt uit Zjjpe Zaterdag werd alhier in het N.-Holl. kanaal gevonden het Ijjk van een onbekend manspersoon, gekleed met blauw bukskiug bovenbroek, blauw wollen onderbroek, wit katoenen hemd, daarover een lakenschen jas, versteld buksking vest en buksking broek. De doode heeft zwart haar, geen baard, aangezicht rond en kort, en had in een der zakken een ijzeren tabaksdoos, waarin gekrast Van der Sluis. Bjj 't Kampereiland is Vrjjdag in zee drijvende gevonden een geslo ten flesch. Op een daarin geplakt papier was het volgende geschreven: »Wjj zjjn op 28 Juli bjj Doggers- bank vastgeraakt; wij lijden grooten honger. Brik Victoria, van Rot terdam. Kapitein Jan ter Veen. In de Ridderstraat te Amsterdam is Zondagavond een vreeseljjk ongeval geschied. Eenige knapen vermaakten zich met het afsteken van vuurwerk, en een hunner had zelfs een pistool waarmede hjj schoot. Bjj het afschieten van dit gevaarlijk kinderspeeltuig heeft een van de jongens het schot ia het volle aangezicht bekomen, vis de prop hem in het oog gedrongen en dit zintuig vernietigd. Zelfs vreest men ook voor het andere oog. De knaap wordt in het gasthuis verpleegd. In het anders zoo stille Leiden is gisterenavond een dubbele moord aanslag gepleegd, waarvan één geval met doodelijken afloop. Een 22jarige welgestelde boerezoon, van Diemer- 'orug, die vóór 6 weken eerst ge huwd, thans reeds gescheiden van zijn vrouw, met een vrouw van verdachte zeden leefde, eerst te Haarlem en uu seder 14 dagen fce Leiden, heeft laatstgenoemde uit jaloezie, omdat hij meende dat zij op een ander ver liefd was, na een kleine woorden wisseling met een revolver door de borst geschoten, hetgeen haar onmid- delljjk deed nederstorten en zonder een woord meer te kunnen spreken een einde aan haar leven maakte. Onmiddelljjk keerde de moordenaar het wapen tegen zichzelven en bracht zich eveneens een doodeljjke wonde in de borst toe. De politie en een ge neeskundige waren spoedig aanwezig. Op het behoud van den moordenaar, die nog ruim f 3000 aan papieren geld bjj zich had, bestaat weinig hoop. Hjj is naar het academisch zieken huis vervoerd, waar de kogel werd uitgesneden. Het bleek daarbjj, dat ook de long is aangedaan. Een niet alledaagsch voorval van trouwlost deed zich Zaterdag morgen ten stadhuize te Tilburg voor, doordien een 81-jarige grijsaard met eeu 66-jarige weduwe ondertrouwd is. Door den landman C. D. te Buiksloot en zjjn knecht werd Zon dagmorgen in eeu sloot dicht bjj hun woning het lijk gevonden van een vreemdeling, met de beenen op den kant der sloot en het hoofd in de modder. Aan den kant lag een hoed en jas en in den hoed een naamkaartje, waarop met potlood ge schreven: »daar leg ik", Uit een onderzoek, door de politie ingesteld, blijkt, dat alleen aan zelfmoord moet worden gedacht. Een portemonnaie met geld is bjj den overledene ge vonden. Zijn ljjk is door de familie herkend en naar zjjn woning te Amsterdam overgebracht. In het huis van arrest en justitie te Assen is Zondag, begeleid door 3 rijksveldwachters en stevig gekneveld, gevankeljjk binnengebracht, volgens signalement,Gerrit Jansen, de beruchte inbreker en brandbrieflegger, de schrik van heel de streek in het oosteljjk gedeelte van Noord-Brabant. Zjjn arrestatie ging gepaard met een lang durige worsteling. Met behulp van talrjjke landbouwers, moet hjj in de gemeente Ruinewold gevat zijn. Te Utrecht loopt het volgend gerucht Donderdag moest op een school aan de Mariaplaats een kind school blijventoen het ten 5 uur die school verliet, wachtte een man het kind op en nam het mede, onder bedreiging wanneer het schreeuwde. Hij ging vervolgens naar het Lucasbolwerk, alwaar hjj op het stilste gedeelte het kind opnam en te water wierp, on zich uit de voeten maakte. Het meisje werd gered en naar de ouderlijke woning gebracht, waar men zich in gissingen vördiept. Volgens mede- deeling van het kind zou de man in een grjjs pak met fantasiehoed zjjn gekleed. In de maand October e. k. wordeu weder pupillen op de Pupil lenschool te Nieuwersluis geplaatst. Van de openstaande plaatsen zul len er eenige kunnen worden ver vuld door zonen van niet-militairen (waaronder ook te verstaan gepas- porteerde schepelingen en militairen) tegen betaling eener jaarljjksche bjj- drage van f50; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hen, die in dienst zjjn bjj de zee- of bjj de landmacht hier te lande of m Oost- en West-Iudië, alsmede van hen, die in dien dienst als militair of schepeling gepension- neerd of gegageerd werden of over leden zjjn. Omtrent de vereischten tot toelating en verdere bjjzonderhe- den, zie de St.-Ct. no. 190.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2