MarktBerichten. Bloem en Mensch. De luchtreiziger Alphonse, die voorlaatsten Zondag te Montpellier is opgestegen en van wien men se dert dien tijd niets had vernomen, is zwaar verminkt in een veld bij Es- piquette teruggevonden. Den ballon vond men een eind verder, geheel in flarden verscheurd, terug. Op het kerkhof Montmartre waren twee werklieden bezig een zwa- ren zerk op een graf te plaatsen. De zerk woog 700 kilo's; door een noodlot kantelde zij en viel op de werklieden, die er half onder begra ven werden. Beider lichaam werd voor de helft verpletterd; het schouw spel moet voor hen, die de ongeluk- kigen te hulp schoten, ontzettend zijn geweest. De verminkten leefden nog en slaakten hartverscheurende kreten, toen men hen naar 't gast huis bracht, waar zij kort daarna overleden. Op de markt te Berljju werd onlangs een vischverkooper in hechte nis genomen, dien men betrapt had op het rood verven der kieuwen van eenige visschen, om hun zoo een frisch aanzien te geven. Hij stond deswege terecht, en of schoon deskundigen de gebruikte verfstof voor volkomen onschadelijk verklaarden, was het O. M. van oordeel, dat hier een poging tot bedrog gepleegd was, en eisehte een geld boete van 75 mark of tien dagen gevangenisstraf. De beschuldigde verdedigde zich met de bewering, dat de visschen versch en goed geweest waren, maar, zooals dikwijls bij gezonde zeevisschen het geval is, een weinig lichte kieuwen hadden, en daar de Berlijnsehe huis moeders bijzonder op roode kieuwen gesteld zjjn, had hij met een onschuldig middel de visschen wat opgeschilderd. Het gerechtshof sprak den beschul digde vrjj, omdat het hier geene vervalsching" of »namaak" van levensmiddelen betrof, en de substantie onveranderd gebleven was. De verkoopers kunnen dus hun visschen vblanketten" zooveel zij willen. Omtrent de Zuid-Afrikaansche staatkunde van Gladstones-Regeering zegt het Amerikaansche blad de In dex van Georgie: »Het feitelijk terugtrekken der Britsche Regeering uit de Transvaal is in vele opzichten de opmerkelijkste en verbljjdendste gebeurtenis van den nieuweren tijd. Wij twijfelen er aan of eenig ander land dan Engeland of eenig ander Minister dan Glad- stone tot zulk een daad van edel moedigheid in staat geweest zou zijn. »Zij werd volbracht, in weerwil van de door het vorige bestuur be dorven toestanden, in weerwil van allen trots en van de wereldwijze bedenkingen omtrent de gepastheid. Het was een concessie, niet in het vuur der overwinning, maar in dat van de nederlaag. Zjj werd echter gedaan in het volle bewustzijn van de macht om den moedigen kleinen tegenstander te vernietigen. »Het was in het volle bewustzjjn dat de daad overal rondgebazuind zon worden en dat men daarin een smadelijk wijken, misschien een'premie op verzet tegen het Rjjk zou zien. Het was eenvoudig een daad die de regeering zich verplicht rekende jegens de gerechtigheid, die gedaan moest worden, al zou ook de hemel instorten. In alle stilte, zoo onder de be drijven door, worden te Petersburg verschillende personen aangehouden, die verdacht worden, tot de partjj te behooren welke zich ten doel stelt alle lastige staatspersonen uit de we reld te helpen. Een der aangehoudenen behoort tot den generalen staf, die zjjn bondgenooten steeds waarschuwde voor de maatregelen, die door de mi litaire overheid tegen hen genomen werden. Een lange rij processen is in het aanstaande voorjaar van deze aangehoudenen in Moscou te ver wachten. Op den Engelschen Noord- Oosterspoorweg, Burn Hill, is een brug, die dwars over den weg liep, plotseling ingestort, juist toen een personentrein in aantocht was. Ge lukkig zag de machinist de brug inzakken, en door het gebruik maken van den Westinghouse rem, gelukte het hem den trein op een paar ellen afstands van depuinhoopen, die den weg versperden, tot staan te brengen, en zoo een vreeselijk on geluk te voorkomen. De grondvesten van de brug waren, naar men ver ondersteld, ondermijnd door den zwa- ren regen. De scheepskapitein G. Schweers, die in 1879 op zijne terugreis uit Zuid-Amerika een gezelschap Pata- goniërs naar Hamburg bracht, is thans te Havre aangekomen met elf Vuur- landers (4 mannen, 4 vrouwen en 3 kinderen), voorzien van hunne gereedschappen, wapens, een kano, enz. Door tusschenkomst van een zeehonden jager uit de straat van Magellaan had hij hen overgehaald om eens een reis naar Europa te doen. Naar zijne beschrijving maken zjj een onaangenamen indruk. Zij zjjn niet groot van persoon, hebben een donkere vuile koperkleur, dik en bor stelig haar, hetwelk hun gedeeltelijk over het gezicht hangt, en gebruiken als eenig kleedingstuk een stuk zee hondenvel, dat zij altoos naar den wind, dus bij afwisseling voor en achter, over 't lijf hangen. Van reinheid wisten ze niets; nog nooit hadden zij iets gehoord of gezien van zich te wasschen. Van de ge wone slaapplaatsen aan boord van het schip wilden ze zich niet bedienen; bij voorkeur lagen ze op een weinig hooi, over den grond uitgestrooid. Van gekookte spijs werden zij onge steld. Daarentegen hielden ze veel van een stuk vleesch, hetwelk even boven het vuur was geschroeid. Zjj gebruikten dit met scheepsbeschuit en water. Hun hoogste genot be stond in het verslinden van vet kaarsen. Als ze die kregen, ver zuimden de vrouwen nooit de kin deren eenige stukjes van die heerlij ke lekkernij in de hand te stoppen. Ofschoon hunne taal slechts uit sis- en keelklanken bestaat, hadden ze toch spoedig verscheidene Spaansche en Duitsche woorden goed leeren uitspreken. In de Egyptische bladen wordt druk gesproken over een tweede Suez-kanaal, onder bescherming van Engeland, met het oog op sneller vervoer en lager tarief. Een net gekleed heer te Ber- ljjn, met een blauw lorgnet op, kwam dezer dagen zeer verheugd op een ander heer toe. met den uitroepZoo Oscar, wel oude jongen, hoe maakt ge het? De aangesprokene keek vreemd op en vertelde den blauw ge brilde dat hij niet Oscar heette, waar op deze zich verontschuldigde, met de bemerking dat zijn oogen hem dan weder een poets hadden gespeeld. Hij ging verder en de heer vervolgde ook zijn weg, maar na eenige oogen- blikken werd hem de stormachtige begroeting ineens opgeklaard. Hij had met een zakkenroller te doen gehad, die hem bij de omhelzing meteen van zijn horloge en ketting had verlost. Alle pogingen om den bijziende te rug te vinden, bleven vruchteloos; deze had toch nog zoo goed kunnen zien, dat hij ee* veilig plaatsje had weten te vinden, daar de politie hem niet kon ontdekken. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Ro- ca 22 Ang. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 24 Aug. en zette de reis terstond voort. Pubmebend, 23 Augustus. Aangevoerd 28 Paarden, 382 Koeien, handel vlug, 130 vette Kalveren p. kg. 60 a 80 ct., 56 nucht. dito f 12 a 28, beiden handel vlug, 2022 Schapen en Lammeren, 84 vettte Varkens 44 a 60 ct. per P., 198 Biggen f 7 a 12, beiden handel matig, Kipeieren f 3,50 a 4 per 100, Boter f 1,20 a 1,30 per Kg., 25 mud Appelen f 4 a 5, 300 mud Peren f 3,50 a 5. Kleine kaas f 36,50, middelbare f 31, aangevoerd 379 st. Schagbn, 26 Aug. 18 Paarden f 50 a 250. 10 Stieren f 50 a 100. 87 Geldekoei- en f 90 a 290. Kalfkoeien f 170 a 230. nucht. Kalveren f 5 a 16. 860 Schapen f 8 a 32. 8 magers Varkens f 15 a21, 33 Big gen f 6 a 12. 40 Kippen f 0,40 a 1,50. Boter per kop f 0,95 a 1,10. Kaas per kg. f 30 a 45. Kipeieren per 100 f 3 a 3,50. Burgerlijke Stand Helder. Van 23 tot 26 Aug. ONDERTROUWD: A. Reigwein, aar dewerker, en G. D. v. d. Broek. P. de Bie, zeeman, en A. v. Os. G. J. v. Es sen. timmerman, en G. v. d. Meulen. GEHUWD: Geene. BEVALLEN J. Vonk, geb. Kuijkes Z. C. Visser, geb. Kikkert Z. T. W. Seret, geb. Visser Z. M. P. Gijsberti Hodenpijl, geb. de Groote D. D. Veerkamp, geb. Been D. M. J. v. d. Horst, geb. v. d. Lis D. M, v. Lin, geb. Brandt D. H. L. Bakker, geb. Smit Z. OVERLEDEN: J. Beneker 10 m. W. Pranger 11 d. J. M. A. Land 10 in. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 17 tot 24 Augustus. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Willem Bos en Anna Kalis. GEBORENHidde Wibius, zoon van Sijbrand Prico van der Ploeg en Emma van der Goot. Leendert, zoon van Rieke Hartog en Hendrikje de Waard. Antje, dochter van Klaas Duinker en Guurtje Kik kert. Pieter, zoon van Nan Vermeulen en Antje Schuijl. OVERLEDENGeene, Ambtshalve in geschreven 1. Als de vriendelijke lente Overal nieuw leven wekt, En ons wedergeeft met rente, Wat de winter ons onttrekt; Als zij de aard begint te sieren, Als zij struik en bloem doet tieren, Maar geen bloem nog vrengde ons biedt, Vdór de knopjes zich ontplooien En 't fluweelen grasperk tooien Oopnen ze ons een blij verschiet. Maar zoodra de zonnestralen, Koestrend over bloem en plant, Levenwekkend nederdalen, Als de zomer is in 't land, En de bloem zoo schoon en kleurig, Zoo verrukkelijk en geurig Op het veld ons tegenlacht, Dan verdient zij onze hulde, Wijl zij onze hoop vervulde En ons schonk wat werd verwacht. Loeit de herfswind door de dreven, Waar de laatste bloem verdween, Stremt de winter bloei en leven, Strooit hij ijzel om zich heen, Dan herin'ren wij ons allen, Wat al schoon ons is ontvallen, Toen de laatste bloem verdween Niets is ons van haar gebleven, Maar haar schoon blijft lang nog leven In de erinnering alleen. Als met bloemen, ga 't met menschen Als men in hun lentetijd Alles goeds van hen durft wenschen, Make de uitkomst elk verblijd. Veelbelovend in de lente, Geev' de mensch gestaag met rente Al wat nut sticht en behoort, Dan ook zal men na zijn leven Hem nog dankbaar eere geven, Hij leeft in de erinnering voort. Vervolg der Berichten. De uitslag der verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het district Helder (gisteren bjj strooi biljet in de gemeente door ons bekend gemaakt) is als volgt: Uitgebrachte stemmen: Gemeente Helder 224 Texel 48 Vlieland 13 Terschelling 12 297 Van onwaarde 7 Geldige stemmen 290 Volstrekte meerderheid 146 Daarvoor zijn uitgebracht op de heeren J. C. Jansen 233W. C. M. van Bruggen 15H. J. Janzen Sz. 12 D. Reedeker 8; D. C. Loman 6; M. W. Rujjgh 6; Ch. van Veen 4 en op een 6-tal andere heeren elk 1 stem. Alzoo gekozen de heer J. C. Jansen, De heer J. Rinner alhier, staat op de nominatie voor de betrekking van hulpprediker, te St. Jacoba Parochie. Het bericht van ons vorig nommer, betreffende het schip »Nieu- wediep" is onjuist: niet H.Wessel was kapitein, maar de heer H. Y. Visser, welke het ongeluk getroffen heeft. Op Zaterdag 3 September e. k. zal in »Tivoli" alhier, de jaarlijksche Bloemententoonstelling van Florala, worden geopend. Die dag en den daaraanvolgenden bestaat er gelegen heid de ingezonden planten te bezich tigen. Wij vertrouwen, dat daarvan even als voorgaande jaren, een druk gebruik zal worden gemaakt. De verzekering, dat het stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer A. Bernhardt, bij deze feestelijk heden zal assisteeren, zal des te meer uitlokken om daarbij tegenwoordig te zijn. Een fraai vuurwerk tot slot. Deze mededeeling zal niet minder tot aansporing zijn om de feestelijk heden niet te verzuimen. Moge slechts het weder gunstig zijn aan bezoekers en aan uitspanning en genoegen ont breekt het bij de »Floralia-feesten" niet. Zaterdagavond houdt de commissie zitting tot het inschrijven van inzen ders der tentoonstelling. Op de aankondiging daarvan (zie advertentie hierachter) vestigen wjj de aandacht. De 133 lichtmatrozen, die den 25en September a. s. van de oplei dingsschepen »Anna Paulowna" en Admiraal van Waasenaer worden overgeplaatst a/b. der schepen van de oefeningsdivisie, zullen worden ver deeld als volgt53 aan boord van het Zilveren Kruis," 53 aan boord van >de Leeuwarden" en 27 aan boord van de »Marnix." Bjj de gisteren te Haarlem gehou den aanbesteding voor het inrichten der Rijks-gebouwen te Medemblik tot Krankzinnigen gesticht, was minste inschrijver de heer A. Vos Rz. alhier, voor f 83,300 Texel, 25 Aug. '81 Tjjdens een hevig on weder, verge zeld van regen en hagel, boven ons eiland woedde, sloeg de bliksem in het gebouw van den veehouder L. Eelman, in Ongeren. De indringer doofde 't lamplicht uit, sloeg hier en daar eenige splinters uit en ver dween door den schoorsteen, zonder verdere schade aan te richten, 's Avonds kwam andermaal een on weder opzetten. Toen trof de bliksem de schapenboet van den heer P. S. Zjjm. Het per ceel, gelegen in het Burgernieuwland, brandde met den inhoud, bestaande in eene flinke hoeveelheid hooi, ge heel af. Dinsdagochtend te 5 uur zjjn drie jongelieden met een zeilboot van Zwolle vertrokken en tot dusverre niet teruggekeerd, terwijl ook geen bericht van hen ontvangen is. Daar de zeilboot met de jongelieden Woens dag de brug te Kampen doorging in de richting naar zee, veronderstelt men dat ze verongelukt zijn. Intus- schen is te hunner opsporing een stoomboot van Kampen uitgezonden. Omtrent de gevangenneming van den beruchten inbreker en brand briefschrijver Gerardus Janssen, van Beers, wordt ons heden nader uit Gennep het volgende gemeld: De brigade-maréchaussee te Well ontving gisterenochtend bericht dat zich in een herberg op eenigen af stand van Well een persoon ophield, in wiens bezit eenige gouden voor werpen waren gezien, welke persoon wel eenige overeenkomst had met den steeds voortvluchtigen Janssen. Slujjer steeg onmiddelljjk te paard en vernam, aan de bewuste herberg gekomen zjjnde, dat de verdachte kort te voren in de richting naar de Pruisische grens vertrokken was. Deze aanwjjzing volgende, kwam hjj aan de herberg »de Hut" of »hucht" genaamd, en zag dat iemand, die nog al spoed scheen te hebben, door de achterdeur het huis verliet; spoedig had hij dezen ingehaald, doch het bleek toen dat het de zoon des huizes was, van wien hjj vernam dat een persoon, dien hjj nader be schreef, zich nog in huis bevond. Slujjer steeg toen van zjjn paard, dat hjj aan den jongen overgaf, en begaf zich met den revolver in huis. Janssen want hjj was het wer- keljjk had den brigadier zien aan komen en zich tegen de naar binnen opengaande kamerdeur geplaatst, om het openen te beletten. Het gelukte Sluijer aanvankelijk slechts de deur een weinig open te krjjgen, waarop Janssen hem een revolver door de opening tegenhield en hem dreigde te zullen neerschieten, wanneer hjj verdere pogingen deed om hem te arresteeren. De vermaning van Sluijer om zich over te geven werd met herhaling der bedreiging beantwoord. »Toe dan maar," roept Sluijer, en met een krachtigeu druk de deur openende, bevindt hjj zich in de kamer. Op hetzelfde oogenblik lost Janssen een schot, dat gelukkig enkel de kleeding van Sluijer aan den rech terarm en de zijde beschadigt; nu ook schiet de brigadier der maréchaus see op Janssen en treft dezen in de zijde, waarop Janssen, zjjn revolver wegwerpende, op Slujjer aanvalt. Er ontstaat een worsteling, die eerst, nadat beiden van de keldertrap waren getuimeld, waardoor een kleine ver woesting in de melkvaten was aan gericht, met de overmeestering van Janssen eindigde. De aan Janssen toegebrachte ver wonding is gebleken een weinig be- teekenend schampschot te zjjn. Hjj werd in het bezit gevonden van een zestigtal gouden voorwerpen, die hjj bekende door diefstal te hebben verkregen. Van verschillende diefstalleu, in het noorden van Limburg gepleegd, be kende lig de dader te zijn, doch over zjjn wanbedrijven in Noord-Brabant laat hjj zich niet uit, maar schjjnt hg zich latere mededeeling voor te behouden. Allerwege, maar vooral in deze omstreken en die van Beers, zal de aanhouding van den beruchten boos doener zeker met bljjdschap vernomen worden. Een woord van lof komt daarom toe aan den wakkeren brigadier, voor zijn kort en moedig gedrag. Omtrent den moordaanslag te Leiden wordt nader medegedeeld: Ongeveer twee jaren geleden kre gen twee jongelieden met elkander kennis, waarvan het gevolg was dat het meisje, genaamd J. A. D., in Januari van dit jaar van een dood kind bevallen is, sedert welken tjjd de jongeman, genaamd A., dekennis- making afgebroken heeft. Gedurende zeven of acht weken heeft zij hem daarop overal gevolgdte Hilversum, Scheveningen en andere plaatsen, waar hij in betrekking was, steeds trachtende hem tot reden te brengen en te doen besluiten haar weder als geliefde of als vrouw aan te nemen. Hierin scheen A. volstrekt niet te willen toestemmen, althans hjj ont vlood haar gedurig. Thans milicien weder onder de wapenen geroepen, lag hij te Leiden in garnizoen, en wist zij hem ook daar te vinden. Dinsdag aldaar aangekomen, gelukte het haar hem wederom te spreken, welk gesprek haar geen voldoening mocht schenken, waarop zjj bjj een zwaardveger een revolver met daarbjj behoorende patronen kocht. Woens dag namiddag wachtte zjj hem op in een tapperjj aan de Moschstraat. alwaar zjj hem weder trachtte te overreden, doch andermaal een wei gerend antwoord ontving. Daarop trok zjj den revolver, en loste een schot, juist op het oogenblik dat hg de tapperjj wilde verlaten, waarna zjj ook zichzelven verwondde. De kogel schjjnt bij A. op het leder van een draagband te zjjn afgestooten, althans hij is niet getroffen, doch heeft in den rug alleen een huidsopzetting bekomen. Ook de vrouw is niet ge vaarlijk gewond, daar zij slechts in den arm geraakt heeft, terwjjl in het Academisch Ziekenhuis de kogel reeds uit het lichaam verwjjderd is. V isscherij- Berichten. 25 Aug. 30 korders met goede vangst, groote en kleine Tong en Tarbot duur. Schar, per mand f7 af 9. Kleine Schol,per mandje f 2.50 a f 3.00. Nog een bom met een besomming van f 60.00. 25 Aug. wegens den harden wind geen schuiten naar zee.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2