Weldadigheid. Markt-Berichten. 307de Staats-Lolerij. met hem gebeurde, had hij reeds opgehouden te leven. Het werkstuk slaagde uitstekend, de proeven ge lukten allen, niets was vergeten, niets ontbrak; de stoel kantelde dat het een liefhebberij was, zoodra men naar het knopje wees. De uitvinder kon den luit niet weerstaan persoonlek eens de proef te nemen. Hg besteeg het schavot, nam plaats op den stoel, sloeg zich het koord om den hals, drukte op het knopje, enweer bleek dat er iets aan zijne vinding ontbrak, namenlgk een inrichting om zichzelven uit die onaangename positie te verlossen. Toen men na eenige dagen, verwonderd over het gesloten big ven zijner woning, de politie waarschuwde en eens ging kijken, vond men den ongelukkige levenloos, een slachtoffer van de voortreffelijkheid zijner eigen vinding, 't Bleek dat die liefhebberij om iets uit te vinden niet de eenige manie van den man was geweest; een 12-tal katten en een 50 vogels liepen, sprongen of vlogen om zgn lijk heen. De man had bg zgn leven zich ook tot taak gesteld te beproeven of hg geen vogels en katten in vrijheid met elkander kon doen ver- keeren, wat hem, naar het scheen, beter bekomen was dan zijne andere proeven. Een vrouw te Sables-d'Olonne, die in onmin leefde met haar man, besloot zich te wreken. Daartoe wik kelde zg hem, terwijl hij sliep, voor zichtig in een laken, begoot dat met petroleum en stak het in brand. Wel stond de ongelukkige nog op en riep om hulp, do'eh het was reeds te laat. Onder de hevigste folteringen gaf hg den geest. De vrouw had zich inmiddels nabij de woning verdronken. De kapitein van de bark Laura Dewis," van een reis naar Brazilië te Mobile teruggekeerd, rapporteert, dat de tweede stuurman William Smith, op de hoogte van Sand-Island overboord viel. Onmiddellijk wierp men hem een touw en plank toe, doch voordat men een boot kon uit zetten, zag men een grooten haai toeschieten, die den drenkeling bij het middel beetpakte en met hem in de diepte verdween. Twaalf uur lang bleef de bark op dat punt kruisen, ving en opende verscheidene haaien, maar ontdekte geen spoor of over blijfsel meer van den ongelukkige. In Sleeswijk Holstein zgn geheime agenten en subagenten voor landverhuizing gearresteerd, wegens bedriegeljjke handelingen, ten doel hebbende een aantal dienstplichtige jonge Duitschers heimeljjk naar Ame rika over te brengen. Een scheepskok, die in hechtenis was genomen omdat hg aan boord van een schip zeven van die jongelieden had verborgen, heeft eenige nadere bijzonderheden aan 't licht gebracht, waaruit bleek dat de bedoelde agenten en sub-agenten reeds sinds een geruimen tjjd door hunne frauduleuse handelingen zeer voordeelige zaken hadden gedaan. Ook de duiven, wier zachtaar digheid tot een spreekwoord is ge worden, dragen dien roem niet meer onbetwist. In de Duitsche bladen wordt een geval verhaald van de duiven, die grooten moordlust aan den dag legden. Een duivenhouder, die in den laatsten tjjd ook postduiven van Cairo hield, merkte onlangs op, dat er alle dagen in zgn duivenhok een doode muis lag, en hij kon zich niet verklaren hoe die daar kwam. Om dat te onderzoeken, ging hg eens 's morgens vroeg in het hok, schudde vlak tusschen de planken een hoopje gierst neer en bleef toen buiten door een reet staan kijken. Het duurde niet lang of er kwamen vier muizen, die met graagte van het voeder begonnen te eten. Toen zg daarmede een poosje bezig waren, schoten plotseling de Egyp tische postduiven als roofvogels op hen toe. Twee vatten post voor de opening, terwijl drie anderen als aan vallers te werk gingen. De muizen liepen angstig heen en weer, tot ein de! jjk een, door den scherpen snavel van een der duiven op den kop ge troffen, bedwelmd nederviel. Toen vielen, zoowel de wachters als de vervolgers allen op het arme dier aan en hadden het binnen weinige oo- genblikken afgemaakt. Bg onderzoek bleek de doode muis 5 of 6 vrij diepe wonden te hebben. Er schijnt weer eenige kans op herstel te wezen van president Garfield, schoon de geneesheeren een paar dagen geleden hebben gezegd, dat een wonder zou moeten gebeuren als Garfield beter werd. Onderstaand versje werd ons ter plaatsing toegezonden door een bestuurslid der Yer- eeuiging „Ontwaakt bij Tijds". De strekking er van is het doel te helpen bevorderen, door genoemde vereeniging voorbereid, om een we duwe met kinderen hulp te verleenen. Gaarne geven wij een plaats aan deze regelen, die zoo eenvoudig en ongekunsteld het gevoel weergeven, hetwelk de leden dezer werk zame vereeniging zoo loffelijk onderscheidt. Hare pogingen verdienen zeker de onder steuning van allen, die daartoe in staat zijn. Al zijn wij klein van macht, wij willen (gaarne een doel, Men toone nu zijn kracht, door daden van (gevoel, Het is ons aller plicht, ook na den dood (te zorgen Voor weduwen en kroost, geen uitstel zelfs (tot morgen. Geeft vrij uw namen op, die mede willen (werken, Of schiet uw macht te kort, of wilt ge (u niet beperken, Het is toch aller plicht, de dooden te ge denken, En hen, die overblijft, een bete broods te (schenken. Kent gij dat zoet gevoel, wat 's menschen (hart geniet, Gepaard met edel deel, zijn naasten hulpe (biedt, Als men den honger stilt, of naaktheid (heeft gedekt, Die voor de toekomst rilt, bemoediging (verstrekt. Dit edel zoet gevoel, en 't hart voor wel doen warm, Maakt menig werkman zelfs, zeer rijk, al (is hij arm, Want weldoen is de leus, te zorgen voor (elkaar, Dit zegt ons Reglement, wie heeft hierin (bezwaar Wilt gij dien kostbr'en schat, hij wordt (ook u gegund, Ik wijs u gaarne 't pad, waar gij het vin den kunt, Helpt wees en weduw saam, verdrukten uit (den nood En helpt in Godes naam, die honger heeft (aan brood. Helpt mede wat ge kunt! en laat het (leed verzachten, Al is het niet door geld, toon dit door (wil en krachten, Biedt uwen bijstand aan, sta het Bestuur (ter zijde En laat der weduwkroost niet zitten in (haar lijden. Wie treedt nu aan de spits, zijn naam die (wil ik boeken, Met lijsten rond te gaan, de rijken op te (zoeken, En toonen hen dan aan, dat 't werkend (Personeel, In 't laatst van dit seizoen, voor wees en (weduw speel. Uw naam wordt dan geloofd, uw naam (zij dan geprezen, En breekt uw dag eens aan, 't zal u tot (zegen wezen, Die tijd schenkt u dan vree, wat goeds gij (hebt gedaan, Gij waart niet nutt'loos mee, zoo lang ik (deed bestaan. (Een Werkman.) Correspondentie. Een advertentie betreffende het schip Judith," kan niet geplaatst worden. De zaak is voor het publiek van minder belang, terwijl de opmerking te huis behoort bg HH. Reeders en Assuradeuren. Red. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins Hendrik, kapitein Bakker, vertrok van Batavia herwaarts den 27 Augustus. Het stoomschip Prinses Amalia kwam Zaterdag te Dramden binnen. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is 26 Augustus van Napels vertrokken. Het stoomsohip Koningin Emma, van Ba tavia naar Amsterdam, is 26 Augustus van Port Said vertrokken. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 27 Augustus van Amsterdam naar Batavia en arriveerde 28 Aug. te Southampton. Hookn, 26 Aug. 3 Kalveren f 0,80 a 1 per kg., 1060 Schapen f 26 a 37 per stuk, 5 Varkens 50 a 56 ct. per P. 27 Aug. Tarwe f 13, Gerst f 5,50 a 6, Haver f 4,50 a 5, Erwtenvale f 12 a 15, br. Boonen f 11, 35, Paarden f 56 a 300, 8 Koeien f 120 a 300, 90 Schapen f 22 a 30, 12 Kalveren f 10 a 24. 140 Varkens f 15 a 25, 9 Zeugen f 25 a 50, 410 Biggen f 6 a 10, 70 Kippen f 0,50 a 2,25, 4200 Kippeneieren f 3,75 a 4 per 100, 1196 kop Boter 60 a 67$ ct. per kop. Alkmaar, 26 Aug. Kleine kaas f 35,50, Commissie f 37,50, Middelbare f 38, laagste prijs f 20, aangevoerd 47 at., wegende 97394 P. Ter graanmarkt aangevoerd 1658 mudden, nieuwe Tarwe f 11,50 a 12,50, Rogge f 8,75 a 9,37$, Gerst f 6 a 6,50, id. chev. t 6,50 a 7,62$, Haver f 4 a 5, Boouenbruine f 10, rood Mos terdzaad f 18 a 21, Karweizaad f 13,50 a 14.15, Erwten: groene f 14. 27 Aug. Aangevoerd 1 Paard f 120. 27 Koeien en Ossen f 120 a 230, 2 Pinken f 30, 8 nucht. Kalveren f 10 a 18, 143 Schapen f 12 a 29, 40 Lammeren f 9 a 16, 113 magere Varkens f 18 a 32, 218 Biggen f 8 a 14, 4 Bokken en Geiten f 4 a 10. Boter f 0,85 a 1,05 per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 26 tot 30 Aug. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: H. Mulder, geb. Luijen- dijk d. G. Bakker, geb. de Groot z. A. Schee pen, geb. Gerrits d. E. M. M. Henkes,geb. de Boer d. A. P. Bongers, geb. Boon z. J. Klut, geb. ten Wolde z. J. Ballast, geb. Quast z. A. D. Trieblienig, geb. Groen z. A. v. d. Plas, geb. Visser z. C. Thomasse, geb. v. d. Bergen d. M. G. de Vroom, geb. Nier- kes d. C. Gravenmaker, geb. Droog z. J. Scha- ger, geb. Pronk d. J. Dijksterhuis, geb. Kuiper d. OVERLEDEN: B. G. v. d. Ven 8 m. P. Abbo 80 j. J. Assendorp 5 w. M. Stee man 3 m. P. Stark 4 m. Ie klasse le trekking. No. 5750 en 14138 f 1500. No. 2476, 6257 en 7260 f 1000. No. 7511, 7564 en 11990 f400. No. 4736 f200. No. 404, 2667, 5081 en 19947 f 100. Heldersche Moppen. IEDER OP ZIJN PLAAT8. Bediende„Mevrouw, hier is de rok dien ik van den strijkster heb gehaald*" Mevrouw„Maar in 's Hemels naam, wat hebt gij daarmede uitgevoerd P hij is geheel nat. Ik heb je toch gezegd een rij tuig te nemen, wanneer het regende." Bediende: „Dat beb ik ook gedaan, mevrouw." „Maar dan is het mij onverklaarbaar hoe het kleedingstuk zoo nat komt." „Wel, mevrouw, ik ben bij den koetsier op den bok gaan zitten, waar ik altijd zit en waar ik ook behoor." VOOR CONDUCTEURS. De conducteurs van den New-Yorkschen Centraalspoorweg klagen bitter, dat hun door de directie te veel werk is opgedra gen, zooals zij beweren, uit bezuiniging van geld en tijd. De „Ulcia Herald drijft den spot met het tegenwoordig stelsel, door te zeggen dat er plan bestaat om het eten van de spoorwegbeambten in kardoezen te pakken en het zoo in de open monden van hongerige conducteurs en anderen te schie ten, als zij de restauratiekamers voorbij- snorren. DRUKKE PRAKTIJK. Zieke„Is de dokter thuis P" Dienstmaagd „Neen, mijnheer is zooeven vertrokken." „Wanneer zou ik hem het best kunnen spreken P" „Wel, tusschen 9 en 10 uur 's morgens, dan is het dokters spreekuur en dan is er nooit iemand." o Tante, wat zijn dat voor draden over al die. huizen. Die zijn van de Telefoon jon gen. Tante, wat is een telefoon. Verkla ring. O zoo. Ik dacht dat U een telefoon was. Pa zei gisteren nog tegen moe. Die Jet is net een telefoon. Van daag vertel je het er, en mogen weet heel Amsterdam het. Een Bedert lang bij de justitie bekend personaadje werd veroordeeld. Dag en da tum van zijn vroeger zondenregister werden voorgelezen. Men vroeg hem of hij ook iets te reclameereu had. Neen zei hij. In tegendeel ik maak jullie boekhouder mijn compliment. Ik wist verscheiden van die dingen niet eens meer. o Ook een Huwelijks-Advertentie, „Iemand van goeden huize en goed uiter lijk, gefortuneerd, 32 jaren oud, die in het huwelijk wensckt te treden, zoekt langs dezen thaus meer en meer gebruikelijkeu weg iemand om hem dit uit het hoofd te praten." OVER DEN SLAAP. Slaap is noodzakelijk voor de gezondheid, vooral voor iemand, die met het hoofd werkt. Hoe meer de hersens door slaap verkwikt worden, des te beter zullen zij werken. Alle groote hoofdwerkers zijn groote slapers geweest. Sir Walter Scott kon met niet minder dan tien uren slaap toe. Een gek heeft misschien acht uren noodig, zeide George III, maar een philosoof moet negen hebben. De grootste veldheeren waren man nen, die konden slapen, wauneer zij maar wilden. Zoo was het met Wellington en Napoleon. De grootste sprekers in het La gerhuis zijn altijd de mannen geweest, die daar in slaap vallen zooveel zij maar ver kiezen. Dit verklaart dat de oudePalmers- ton zoo jeugdig bleef. Slaap is in vele gevnllen het beste geneesmiddel. Als gij naar bed gaat, haal er al den slaap uit, die er maar uit te halen is, al zoudt gij ook, om een gezegde van Dick Swiveller (Dikkens „Nelly") te bezigen, voor een ka mer met twee ledikanten moeten betalen, in aanmerking nemende dat gij onbillijk veel slaap uit een enkel bed hebt genomen. Dat wint gij weer uit aan den voorraad kracht, die gij daardoor opdoet. Men kan gerust van iemand zeggen, dat, als hij goed slaapt, hij ook, al wat hij doet, goed doet. Vervolg' der Berichten. In de zitting van den Gemeen teraad, gisterenavond gehouden, zgn goedgekeurd en vastgesteld de reke ningen van de Gemeente, het Alge meen Weeshuis, het Burgerlijk Arm bestuur en de dd. Artillerie-Schutterij, allen over het dienstjaar 1880. De eindegfers dezer rekeningen luiden als volgt: Rekening van de Gemeente Ontvangsten f 170.367.725 Uitgaven152.607.185 Goed slot f 17.680.54 Rekening van het Alg. Weeshuis: Ontvangsten f 15.475.665 Uitgaven13.824.56 Goed slot Tf 1651.105 Rekening van 't Burgerl. Armbestuur Ontvangsten f 10678.79 Uitgaven9092.17 Goed slot f 1586.62 Rekening van de dd. Art.-Schutterij Ontvangsten f 1740.00 Uitgaven1624.345 Goed slot f 115.655 Met het oog op de behoefte aan meerdere plaatsruimte op de scholen voor gewoon lager onderwijs, wordt besloten B. en W. te machtigen in overleg te treden met den schoolop ziener, ten einde de gemeenteschool no. 4 te bestemmen voor eene ge wone gemeenteschool en de school voor gewoon en meer uitgebreid lager on derwijs te verplaatsen naar de boven lokalen der school in de Oostslootstr. Een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag wordt vastge steld tot een bedrag van f 1286.67, terwgl besloten wordt tot een adres aan Z. M. den Koning tot verhoo ging van het cjjfer, aanwjjzende het bedrag der heffing van dien Omslag met f 1000. Verzoek van 't hoofd der gemeente school no. 7 en van de onderwijzers met hoofdacte, aan de gemeentescho len werkzaam, tot verhooging van jaarwedden, worden bestemd om bg 't opmaken en vaststellen der begroo ting voor 1882 te worden behandeld. Bij eene gehouden verificatie der boeken en van de kas des gemeente ontvangers werd een en ander in orde bevonden, in kas zijnde de som van f 12944.736. Bg 't einde der zitting werd door den Voorzitter hulde gebracht aan de groote verdiensten van het aftre dend lid van den Raad, den heer de Lange. Gaarne verwijzen we onze lezers naar achterstaande annonce der Flo- ralia-commissie, waarin zij de noodige mededeeliugen doet ten aanzien van de inzending der planten op a. s. Donderdagnamiddag en omtrent het bekomen van toegangskaarten bg onderscheidene boekhandelaren en winkeliers. Met betrekking tot de inzending van planten, voldoen wjj gaarne aan een ons gedaan verzoek, door tot belanghebbenden 't verzoek te richten, dat de potten, die ingezonden worden voor de tentoonstelling van Floralia- planten, het inschrgvingsnommer, en die, welke bestemd zgn tot opluistering, den naam des inzenders moeten be vatten. Dit is hoogst noodig met het oog op de teruggave der planten, den dag nadat de tentoonstelling ge sloten is. Naar toegangsbewijzen zal, gelooven we, de vraag wel zeer druk zgn. Naar men ons verzekert, zal ook voor de ter opluistering ingezonden planten een prijs worden uitgeloofd. De vereeniging Ontwaakt bij Tjjds" heeft op nieuw het goede voornemen opgevat hulp te verleenen, daar waar de nood dringend is. Zg is voornemens een tooneelvoorstelling te geven ten voordeele van eene weduwe met tal van hulpbehoevende kinderen, 't Is wenscheljjk, dat het edel pogen dezer vereeniging ook nu die vruchten moge dragen, welke zij vroeger reeds meermalen met zooveel succes mocht verwerven. Veel han den maken licht werk; als velen zoo denken, zgn die arme kinderen en hun moeder ook met veel geholpen. Ljjsten zullen eerstdaags voor dit doel circuleeren, welke in de lief dadigheid onzer plaatsgenooten worden aanbevolen. Het vertrek van Zr. M. schroef- stoomschip Suriname" naar West- Indiën wordt, wegens het uitbreken der gele koorts te Demerary, voor- loopig uitgesteld. Door de politie te Haarlem is aangehouden de marinematroos le kl. v. Z. uit Nieuwediep, gesignaleerd in het Algemeen Politieblad van 26 dezer, die sedert 5 Augustus jl. was gedezerteerd. Hg is ter beschikking van de militaire autoriteit gesteld. Texel, 27 Augustus: Aan het strand alhier is aange spoeld een flesch, waarin een briefje van den volgenden inhoud: May 30th 1881. Steamship Adante Overt (ired?) by a Severe gale in Englisch Channel fast sinking all hands a board. L Capt. C. Pointer. Dezer dagen werd te Vlaardingen de laatste algemeene Jagerij- vergadering van boekhouders van haringschepen in Nederland gehouden, waarop de afrekening der Jagerij plaats vond. In het geheel braeht de haringmet vjjf jagers aangebracht, f51737 op, Aan onkosten zgn be taald 10 004 193/8 pCt., zoodat aan de verschillende reederijen 805/s pCt van de opbrengst harer gevangen haring wordt uitbetaald. Ongeveer twee derden van de visschersvloot te Scheveningen heeft de eerste reis volbracht. De resul taten, die de haringvisscherjj tot heden opleverde, kunnen zeer bevre digend heeten. Wel werd dezen zomer niet zoo overvloedig haring ge vangen als verleden jaar het geval was, maar de haringprijzen zgn daar entegen veel hoeger. Gold verleden jaar in Augustus een kantje pekel haring f 9 a 10, nu wordt een zelfde hoeveelheid voor f 15 en 16 van de hand gezet. Een gevolg hiervan is, dat elke schuit doorgaans f 1700 a 2800 besomde; een schuit bracht het zelfs tot 3200. Op de lgn van den tramdiensfc Leiden Katwjjk had Maandag een ongeluk plaats. Tengevolge van op onthoud van den trein, die ten 11 uur 15 min. van Leiden moest ver trekken, ging een losse machine van Rhijnsburg den komenden trein tegemoet, met het gevolg dat de beide machines op een hoek van de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2