FL0M1A lotmMw) Markt-Berichten. 307de S taats-Loterij. Advertentiën. 12l/*-Jarip Echtvereeiiiini Dankbetuiging. Aai de Leffei derHerv. Kerk te Helder. A. S. E. TALMA. Ruim 300 verschillende nummers in de nieuwste Najaars-Japonstoffen tot voorbeeldelooze prezen voorhanden in „de Tijdgeest. Twee Amerikaansche zeeofficieren zijn te Newpoat het slachtoffer hun ner nalatigheid geworden. Bij de werkzaamheden met torpedo's hadden zjj verzuimd de voorgeschreven maatregelen van voorzichtigheid in acht te nemen. Dientengevolge heeft er een ontploffing plaats gehad, waarbij het bootje, waarin zij zich bevonden, werd verbrijzeld en onmiddellijk werden gedood. Hunne lijken waren vreeselijk verminkt. Op de Orkney-eilanden strandde verleden week een groote walvisch. Terstond togen een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen der waarts met messen, hooivorken, enz.; het dier raakte ten slotte dan ook zoodanig verwond, dat ieder het voor dood hield. Toen werden er touwen om geslagen en begon men met den opkomenden vloed den wal visch naar de haven te trekken. Plotseling gaf hij echter weer teekenen van leven en zeewaarts te willen zwemmen, hetgeen hem ook gelukte, terwjjl hg de booten en allen die er inzaten, zonder eenige moeitè voort trok. Onder algemeen gegil en groote ontsteltenis slaagde men er nog tijdig in om de touwen weder los te snijden, zoodat alles zonder ongelukken en zonderwalvisch afliep. Te Brasschaat, in de Belgische provincie Antwerpen, woonde eene familie, Somers genaamd, bestaande uit vader, moeder, eene dochter en den zoon August, oud 25 jaar, tim merman van beroep. De vader gaf zich wel eens aan den drank over, hetgeen meer dan eens in het huis gezin aanleiding gaf tot hevigen twist. Maandagavond kwam hjj in beschon ken toestand t'huis. De zoon stond aan de deur. Er werden eenige woorden tusschen beiden gewisseld, waarop de vader aan zijn zoon een klap gaf. Beiden gingen hierop het huis binnen. Kort daarop hoorde men een vreeselijken kreet en kwam de vader de straat oploopen, roepende »Ik ben gewond! ik ben gewond!" En werkeljjk gudste het bloed met geweld van onder de kleeren, niet tegenstaande al de kracht, die hij aanwendde om het bloedstroomen te beletten. Het gelukte hem in eene herberg te geraken, die slechts on geveer 120 meter van zijne woning gelegen is. Binnengekomen, kon hij zich nog op een stoel laten neervallen, maar op hetzelfde oogenblik zakte hg van den stoel op den grond. Wel trachtte iedereen in huis hem te helpen, maar alle hulp was hier overbodig. Weinige oogenblikken later zat de ongelukkige dood op den stoel, waarop men hem weer had geplaatst. De overheid der gemeente werd van het feit verwittigd, en on middellijk werd overgegaan tot de aanhouding van den moordenaar, alsook tot een voorloopig onderzoek. Volgens bewering van den zoon was zijn vader met een mes gewapend, waarmede hjj hem bedreigde, had hij hem dit wapen willen ontnemen, en in dien strijd zijn vader onvrjjwillig gewond. Die bewering wordt noch tans tegengesproken door eene vrouw, die alles door het open raam gezien heeft. Volgens hare verklaring was het krakeel uitermate hevig, en zat de zoon op een stoel, tot zij hem eensklaps met opgeheven arm zag opspringen en naar zijnen vader snellen, die daarop een kreet slaakte en on middellijk naar buiten kwam. De messteek is diep in de linkerborst toegebracht en door de long gedrongen. Sedert eenige weken heerscht te Athene een verstikkende hitte, die de bronnen heeft doen opdrogen en het verblijf in de stad ondragelijk maakt. Twee maanden lang reeds is aan de lucht geen wolkje te be speuren. Geen droppel hemelwater is gevallen. Er is weer een dynamiet-aan- slag gepleegd op een bierbrouwerij te Blowwich. Het gebouw werd zwaar beschadigd, en de ontploffing, die twee mjjlen ver gehoord werd, verwekte groote ontsteltenis, maar niemand bekwam eenig letsel. Om trent de reden of de daders is nog niets bekend. Ingezonden. Als de hemel ons gunstig is en ons een blij en laoheud gelaat toont op de aanstaande Floralia-Tentoonstelling, wacht oub weêr een dag van waar genot. Ik zeg weêrniet dat ik daarmee bedoel de Floraliafeeaten van vorige jaren, o neea ons wacht weêr een dag van genot, na de vele genotvolle dagen, die het kweeken en verzorgen der plantjes ons reeds geschon ken heeft. Of is het geen waar genoegen, bloemen- te kweeken f Is er schooner, aangenamer en tevens leerzamer ontspanning te bedenken, als het verzorgen en oppassen van die lieve kinderen der natuur P Met welke belangstelling hebben wij de ontwikkeling, den groei onzer lievelingen gade geslagenelk nieuw blaadje, elk knopje, dat zich vertoonde, maar bovenal de eerste bloem, verhoogde zoo mogelijk nog die be langstelling en spoordj ons aan, die zorg nog te verhoogen. Zie thans hoe dankbaar zij ons daarvoor zijn en hoe zij onze moeite en zorg met frisch groen en, sierlijken bloementooi rij kelijk beloonen.-. En dan nog een prijs of premie in 't verschiet Aproposvan prijzen gesproken Dat wij gaarne een prijs ontvangen, is na tuurlijk maar er aan allen een te geven, is onmogelijk en zou daarenboven zeer ondoel treffend zijn, want het zou den ijver doen verslappenimmers een prijs wordt gegeven aan hem, die uitmunt boven anderen Wat de bekroning aanbetreft, ik weet dat daaromtrent ontevredenheid heerscht; ik wil zelfs toegeven, dat het mogelijk is dat er wel eens planten zijn bekroond, die niet de best ontwikkelde warenmaar als wij het zelf moesten doen, zou het dan beter zijn? Ik twijfel er aan. Dat die bekroning onpartijdig, eerlijk geschiedt, daarvan ben ik zeker; de namen der mannen, waaruit de keuringscommissie was samengesteld, zijn daarvoor genoegza- m e waarborg daarenboven is de keurings commissie geheel afgescheiden van de eigen lijke Eloraliacomuissie. Het behalen vsn een prijs is natuurlijk heel mooi en zeer prettig; het moge echter niet het eenige, zelfs niet het hoogste doel zijn, waarom wij aan Floralia deelnemen. Er is nog iets wat onze aandacht niet mag ontgaanietB van veel hoogere waarde als een prijs of getuigschrift. Bloemenkweeken wekt den gevoelvollen mensch op tot nadenken, veredelt den smaak en verhoogt het schoonheidsgevoel. Muziek en bloemen veraangenamen niet alleen het leven, maar verzachten het ge moed zelfs bij den ruwste. „Mes amis, je mourai aujourdhuiil ne rest plus qu a s'envelopper de parfums, qu a se couronner, de fleurs, qu as'environ- ner de musique, afin d' entrer pais iblsment dans 1e aommeil éternel": (Mijne vrienden, ik sterf van daag en mij rest niets meer als zich te omhullen met geuren, met bloemen te kronen, mij te omringen met muziek, ten einde vreedzaam in te gaan in de eeuwige rust). (Mirabeau op zijn sterfbed 2 April 1791). Dat waren de woorden van den gevreesden, maar gevierden redenaar der Fransche Conventie, op zijn sterfbed, Als wij dat goed begrijpen, wordt het ons duidelijk, dat Floralia niet alleen is een bron van genot voor allen, maar tevens een krachtig middel tot veredeling van ver- verstand en hart. Dank daarom aan de leden der Floralia- Commissie, voor den tijd die zij er aan op offeren en de moeite, die zij zich geheel belangloos getroosten; maar ook vooral hulde aan de eerste oprichters van Floralia, een woord van dank aan die mannen, die trots alle hinderpalen, met moeite en kosten er in geslaagd zijn Floralia niet slechts tot stand te brengen, maar te doen bloeien. Welnu, het schoonste blijk van hulde en waardeering, dat wij hen schenken kun nen. is: Floralia zedelijk te steunen door tevreden te zijn met de uitspraken der jury en niet te grieven door achter de hand te mopperen en onuadenkenden tegen Floralia in te nemen; ten tweeden: zooveel in ons vermogen is stoffelijk, dat is met centen, want we weten het nu eenmaal, ofschoon de dichters goud het nietigst slijk der aarde noemen, dat men in onzen materiëelen tijd, zonder geld niets uitvoert. En nu met blijde verwachting zien wij het aanstaande feest te gemoed; dat het ons alie moge opwekken Floralia ik herhaal het stoffelijk onzedelijk te steunen, dat het daardoor blijkt, dat in het met natuursohoon zoo stiefmoederlijk bedeelde Noorden, de bewoners ook oog en hart hebben voor natuurschoon. J. P. V. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Au gustus van Southampton. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Augustus te Port-Said en heeft de reis voortgezet. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stukje over de Keizer straat is voor dit nommer te laat ontvan gen en zal in het volgende worden ge plaatst. P urmeren de, 31 Augustus. 366 stapels Kleine kaas en 1 stapel middelbare. Boter f 1,20 a 1,30 per kg. 389 Runderen, ma tig, prijzen iets lager. 29 Paarden. 124 vette Kalveren 60 a 80 ct. per pond, vlug; 4-9 nucht. dito f 10 a 26, vlug, 82 vette Varkens 52 a 62 ct. per pond, vlug, 110 magere dito f 18 a 32, stug, 253 Biggen f 6 a 10, stug, 1869 Schapen en Lamme ren vette en Overhouders minder in prijs magere hooger in prijs; handel vlug. 200 mud Appelen f 3 a 5 per mnd. 550 mud Peren f 2 a 2,50. Kipeieren f 4 per 100 Btuks. Schaoen, 1 Sept. 12 Paarden f 40 a 100. 12 Stieren f 60 a 130. 55 Gelde- koeien f 90 a 260. 19 Kalfkoeien f 200 a 280. 12 nucht. Kalveren f 4 a 22, 110 Schapen f8 a 24. 10 magere Varkens f 17 a 24, 50 Biggen f7 a 10. 30 Kip pen f 0,40 a 1,50, Boter per kop f 0.95 a 1,10. Kaas per kilogram 30 a 50 ct. Kipeieren per 100 f 3,50. Ie klasse 2e trekking. No, 20545 f 2000. No. 11809 f400. No. 14414 f200. No. 8049, 11192,11486, 12918, 13766 en 14004 f 100. Ie klasse 3e trekking. No. 4467 f 20,000. No, 3853 f 5000. No. 7475 en 17417 f 1000. No. 7103 f400. No. 2913, 4671 en 16637 f200. No- 8187, 12440 en 13479 f 100. Ie klasse 4e trekking. No. 5926 en 12812 f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 30 Aug. tot 2 Sept. ONDERTROUWD: J. Volder, boom wachter, en K. H. Bruin. J. C. Meeuw- sen, bootsman, en T. Dalmeijer. IJ Messe- laar, timmerman, en M. Hendriks. J. v. d. Berg, visscherman, en A. E. Norg. GEHUWD: H. Muideren J. H. Donker. BEVALLENT. Post, geb. Lamping D. T. Dekker, geb. Noot D. A. C. Hen driks, geb. v. Keulen Z. E. A. Berg, geb. Vink D. A. Flerie, geb. Zon Z. OVERLEDEN: G. Visser 70 j. J. L. Lipplaa 2 ra. M. J. Klercq 2 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 24 tot 31 Augustus. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jacob Hoedemaker en Elisabcth Kok. GEBOREN: Lodewijk, zoon van Pieter Vermeulen en Pieternella Kees. Herman Edgar Engelbert, zoon van Herman Engel- bert Coninck Westenberg en Ellen Mary Winmill. Cornelis Jan en Leendert, zoons van Cornelis Vonk en Jantje Bakker. Ger- rit, zoon van Frans Witte en Cornelia Schrama. Maartje, dochter van Pieter Ze gel en Flora den Btaven. OVERLEDENNeeltje Dijker, 55 ja ren, gehuwd met Tijs van der Sterre. Grietje Keijzer, 59 jaren, gehuwd met Pie ter Bakker Dz. Een aangespoeld lijk. Vervolg- der Berichten, Gisteren was men druk bezig met bloemen en planten naar Tivoli te expedieeren, waar ze door de werk zame en ijverige Commissie in ont vangst werden genomen. Te oordee- len naar hetgeen we zagen, belooft ook deze tentoonstelling iets schoons. De versiering van de groote zaal van Tivoli zal zeker de aandacht van de bezoekers trekken. Door den Minister van Marine is dezer dagen aan den tot adelborst le kl. bevorderden adelborst H. A. Schoon hoven, als no. 1. van het examen, een prachtig gouden remontoir-hor loge met inschrift uitgereikt, als blijk van waardeering voor de door hem in zijn studiën betoonden ijver. Bij vonnis van den Zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, zijn de matrozen der 3e kl. J. A. R. en K. D., wegens desertie in tijd van vrede, veroordeeld tot militaire detentie van 90 dagen en 6 maanden, te ondergaan in 45 dagen en 3 maanden eenzame opsluiting. Maandag a. s. keert het alhier garnizoen houdende battaillou infan terie uit het kamp van Millingen terug. Bjj de in deze week gehouden tentoonstelling van pluimgedierte te 's Gravenhage is de heer P. van Es, alhier, bekroond met de zilveren medaille, voor een inzending van ganzen. In de verordeningen voor de Kon. Ned. Marine is opgenomen eene beschikking van den Minister van Marine, waarbij bepaald is, dat in de gematigde luchtstreken gedu rende het koude jaargetijde aan de schepelingen wollen gebreide haud- ssboenen zullen worden verstrekt. Een schoenmaker uit de Zijpe, die zich op de boot, varende tusschen Nieuwediep en Amsterdam, Zondag 11. schuldig maakte aan zakkenrollerij, is te Alkmaar aangehouden en ge vankelijk opgebracht. In den vroegen morgen van Dinsdag jl. brak er brand uit bjj den winkelier K. aan de Binnenhaven, alhier. Een petroleum-toestel was alweder de aanleiding. Nog bjjtijds werd het onheil ontdekt, dat onge twijfeld een groote uitbreiding had verkregen, zoo niet de equipage eener nabijgelegen sleepboot ware tusschen beide gekomen en krachtig hulp had verleend. Texel, 1 September: Beweren sommige dat de kometen een goed wjjnjaar voorspellen, wij zouden liever gelooven dat die voor spelling veeleer een waterjaar aan duidt. Onze boeren zien althans verlangend naar droog weer nit; omdat de menigvuldige regens reeds veel van den oogst hebben vernield. Men maakt zich niet zonder reden be zorgd over de toekomst der winter aardappelen, en geen wonder! Blijft het langer doorregenen, dan zou er allen kans op zijn, dat men de aard appelen ni8t behoefde te schillen, en zij door al 't water voor 't rooien wel afgeweekt zouden wezen. Waarlijk, in dien wjj wisten dat klagen iets hielp, zonden wij niet in gebreke blijven eens naar hartelust te mopperen doch met de wetenschap dat daar mee niets gewonnen wordt, willen wjj ons liever met de bloote ver melding der feiten tevreden stellen. Dat 't den boer en den visscher erg te genloopt, zou minder uitmaken, zoo onze aarde medio Nov. ad patres ging, doch daar wjj haar te solide geloven om dan al uit elkaar te spatten, trekken wij ons de zorg voor het bestaan onzer medeingezetenen nog zeer aan. Mogen de volgende maanden ons bewijzen, dat 1881 ook nog wel iets goeds voor ons in zijn reis- tasch heeft. De verkiezingsdrukte is hier eiu- delgk afgeloopen en daarmee komen de meer of minder opgewonden ge moederen weer eenigszins tot rust. De uitslag der laatstgehouden her stemming tusschen deheerenP.P. Boon en Keijser, Rz. is daarmede geëindigd dat eerstgenoemde met 127 stemmen gekozen is, terwijl de laatste 81 stem men op zich vereen igde. 25-Jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders J. J. BOON J. DE VRIES. Uit naam hunner kinderen en behuwd-kinderen. IJmuiden, 4 September 1881. Op 4 September a. s. hopen j wij door Gods goedheid te l mogen herdenken de 25jarige I j Echtvereeniging van onze ge- 8 liefde Ouders Pieter Brizee en Maria Johanna Meerens. Hunne dankbare kinderen. Algemeene kennisgeving. van B. N. ADMIRAAL G. ADMIRAAL DE ROOS. Uit naam van hun Zuster, j] S. J. DE ROOS, en Neef en Nicht. Alkmaar, 1 September 1881. t Ondertrouwd J. C. MEUWSEN en T. DALMEIJER. Nieuwediep, 2 September 1881. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd W. P. VAN LEEUWEN en N. BLOM. Helder, 2 September 1881. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd J. VOLDER en K. H. BRUIN. Nieuwediep, 1 Sept. 1881. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: IJSBRAND METZELAAR en MARIA HENDRIKS Helder 1 September 1881. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter, A. LOGGEREWeber. Nieuwediep, 2 September 1881. Bevallen van een Zoon A. C. HENDRIKS Van Keulen. Helder, 31 Augnstns 1881. Diep werd ons ouderhart ge troffen door het afsterven van onzen jongaten lieveling JAN L O D E W IJ Kslechts tien weken mocht hij in ons geluk kig bezit zjjn. J. D. LIPPLAA. J. C. LIPPLAA— Laplas. Helder, 1 Sept. 1881. Heden overleed onze lieveling JOHANNA. P. DE JONG. T. DE JONG—de Waard. Helder, 1 Sept. 1881. Onze jongste lieveling MAT- THEUS JOHANNES werd ons heden door den dood ontnomen. Den Helder, 31 Aug. 1881. J. A. KLERCQ. M. KLERCQv. d. Dusse. Eenige en algemeene kennis geving. DANKBETUIGING aan Familie, Vrienden en Bekenden, voor de deelneming, van hen onder vonden bjj onze 25-jarige Echtver- eeniging op Zondag 28 Augustus 1.1. J. DE LA COURT en Echtgenoote. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen die hun hulp en bjjstand hebben verleend en inzonderheid aan de Equipage, der sleepboot No. 10 bij den brand, welke bij mg heeft plaats gehad. G. KOUSEBAND. PALMSTRAAT. ZONDAG a. des voormiddag 10 are, zal D. V., als Spreker optreden de Eerwaarde Heer Theol. Cand. van Utrecht. Vraag de Stalen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2