'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. *u. 893. Dindsag 6 September 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per po«t75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Het vijfde Floraliafeest. Een bloemententoonstelling komt eerst tot haar recht, wanneer 't weder wil mede werken en daarom was 't geen wonder, dat onderscheidene personen in 't begin dezer maand belangstellend de weerberichten raad pleegden en menig oog den betrokken hemel op Zaterdagmorgen angstvallig ga desloeg. Men moge dankbaar zijn dat 't i niet erger was, maar voldaan was men zeker niet. Misschien is 't daaraan toe te schrijven, dat, hoe nitlokkend de vlaggen in den tuin van Tivoli ook wapperden, de opkomst van 't publiek niev zoo talrijk wa9, als we bij vorige gelegeuheden zagen. Toch waren er menschen genoeg, die zich niet door deu grauwen hemel lieten af schrikken en bij de opening der tentoon stelling tegenwoordig wilden zijn. Tegen een ure verzamelden de bezoekers zich iu de groote zaal, waar de president, de heer T. Mooy de openingsrede hield. Het bestuur van 't departement der maat schappij „Tot nut van 't Algemeen" en de leden van de Commissie voor Volksbijeen komsten waren tegenwoordig. Nadat spreker deu aanwezigen 't welkom had toegeroepen, werd door hem hulde gebracht aan hen, die door hunne medewerking Eloralia in stand hielden en had hij woord van lof voor de kweekers en kweeksters van planten, die ook dezen zomer over de hun toevertrouwde stekjes en plantjes met zorg hadden gewaakt en getracht ze tot de grootste volkomen heid te brengen. Een woord van welver dienden dank werd gericht aan de commissie van beoordeeling bestaande uit de heeren A. van Voorn veld, R. Boon en M. Romein, die zich van hare uiterst moeielijke taak met de grootste nauwgezetheid heeft ge kweten. Nadat spreker een woord vau dank bad gewijd aan hen, die iets hadden inge zonden tot opluistering van 't feest, ge waagde hij van 't verlies, dat de commissie geleden had door 't vertrek van den heer jhr. Alting von Geusau, thans eerelid. Volgens uitspraak van de commissie tot beoordeeling werden prijzen en getuigschrif ten toegekend aan de volgende inzenders van planten en potten: 1« prijs, No. 151, J. Korff. 2e 90, J. van Es. 3e 17, J. Rijkers. 4e 30, A. J. van Eeken. 5« 28, J. Koenen. 6e 111, T. J. Keijzer. 7e 75, G. T. von Oterendorp. 8e 84, L. Valter. 9e 16, C. J. Rijkers. 10e 182, W. Corporaal. Getuigschriften: No. 79, F. Settcur; no. 100, S. Schraa; no. 122, C. J. Stclleman; no. 1, G. Bosch; no. 29, J. Boon; no. 180, J W. Bergman; no. 128, E. van Thefelen; no. 178, H. A. Stadermann; no. 126, W. Brouwerno. 19, de Wed. W. Metzelaar. Zaadplanten: le prijs, No. 122, C. J. Stelleman. 2e 65, M. Meerens. 3e 16, C. J. Rijkers. Getuigschriften No. 29, J. Bonno. 83, J. M. v. d. Ordel; no. 84, L. Valter. Nadat de toespraak van den voorzitter door de gebruikelijke fanfares was gevolgd, werd de gordijn opgehaald en was de tentoon stelling feitelijk geopend. De bezoekers maakten aanstonds van den verleenden toe gang gebruik en wisten in 't eerst niet recht waar hunne inspectie te beginnen, zoo uit lokkend zagen bloemen en planten in bare onderscheidene schakeeringen er uit. Een bloemententoonstelling zal steeds bekijkers hebben, want er is kennis noodig om de lieve kinderen der natnur schoon, fraai en bevallig te vinden. Bloemen, zelfs de eenvoudigste, hebben iets dat 't oog be koort en zijn kunststukken, door de hand des Scheppers voortgebracht. De bewering, dat 't aankweeken en verzorgen van bloe men veredelend op den mensch zon werken, honden we niet voor een holle phrase. integendeel er steekt waarheid in. Nu, er was wat te zien, stellig niet ininder dan bij vorige gelegenheden, en ons verslag zou te uitgebreid worden, wanneer we teveel in bijzonderheden afdaalden. Toch kunnen we niet nalaten 't een en ander te ver melden, dat onze attentie trok. Iu de eerste plaats werd onze aandacht gevestigd op 't aquarium van den heer von Oterendorpeen standaard met vier groote glazen kommen, waarin zeedieren en ge wassen, gekroond door een kunstmatige rots, waarop een opgezette vischarend; 't geheel maakt een aangenamen en Hinken indruk. Een bioemperk met fontein, van den heer Jansen, bloemist, zag er allerliefst en smaak vol uit. De vitrine, ingezonden door mej. Boon-Horssen, was een waar sieraad, 't „Hulde aan Eloralia", met letters van witte bloempjes, stak keurig af tegen den donker groenen moagrond. De bloemen, vervaar digd door de jonge dames v. Yoorveld en Obreen, getuigden niet alleen van goeden smaak, maar ook van groote kunstvaardig heid. Prachtig waren de houquets onder stolpen, door mej. Roozendaal tot opluis tering afgestaan, en ook de kunstbloemen van mej. üaarnhonwer mogen we een woord van lof niet onthouden. Laatstgenoemde dame had de commissie een door haar ge maakte banier vereerd, waarop 't Helder- sche wapen, prachtig op een witten grond geborduurd, met de woorden „Floralia Helder." Met genoegen maken we melding van 't terrarium, ingezonden door den heer Ruijgh, alsmede van dat, door den heer A. Senderman, omgeven door een prachtige collectie bloemen, zeker wel de grootste, die op deze tentoonstelling is ingezonden. Terwijl onze aandacht door de verschei denheid en sierlijkheid van 't tentoonge stelde werd geboeid, streelden de opwek kende tonen, voortgebracht door 't muziek korps der K. N. Marine, onder leiding van den kapelmeester A. Bernhardt, ons gehoor en lokten ons uit een zitplaats in den tuin te zoeken. Fraaie bloemen en liefelijke muziek, waarlijk men had niets meer te verlangen. Dat echter hier beneden niets volmaakt is, bewezen ons de vallende regendroppels op nieuw. Zondagmiddag was 't weder vrij twijfel achtig, en toch was 't aantal der bezoe kers bevredigend. Die 't gewaagd hadden te komen vonden hun moed ruim beloond door 't verdienstelijk uitgevoerd muziekpro gramma. 't Avondfeest viel, we zeggen 't met leedwezen, grootendeels in 't water, of lie ver door 't water, dat van den hemel neer stroomde, in duigen. Vuurwerk en een wandeling in den tuin moesten achterwege blijven. De stoutmoedigen, die den regen hadden durven trotseeren, werden echter gedeeltelijk schadeloos gesteld door de achoone muziekuitvoering. Omstreeks negen uur reikte de president, de heer Mooy, de prijzen ea getuigschriften aan do belangheb benden uit, onder 't houden van een ge paste toespraak. Tevens werd bekend ge maakt, dat 't vuurwerk, benevens een mu ziekuitvoering, den volgenden zondag zou den plaatshebben, tegen een entrée van 15 cent. We twijfelen niet, of 't zal stikvol zijn, en hopen dat 't weder moge medewer ken tot een echten feestavond. De commissie voor de Floralia-tentoon stelling heeft zich opnienw verdienstelijk gemaakt ten opzichte van onze plaatgenoo- ten, en in 't bijzonder wijden we een woord van hulde aan de ijverige leden Senderman en Kloosterhuis. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Sept. 1881. Bij vonnis van den zeekrjjgs- raad aan boord van Zr. Ms. wachts. te Willemsoord, is de matroos 3e kl. J.M., wegens dienstweigering, veroordeeld tot 2 jaar militaire detentie, te on dergaan in een jaar eenzame opsluiting, en de matroos 2e klasse J. V., wegens eenvondigen diefstal, drie malen ge pleegd, onder eenigszins verzachtende omstandigheden veroordeeld tot 8 maanden correctioneele gevangenis straf, te ondergaan in 4 maanden eenzame opsluiting. Het tweede lichtschip, hetwelk bij 's Rijks werf te Amsterdam is aangebouwd en binnenkort in dienst zal worden gesteld, is van ijzer en hout (compositie-bouw). Het vaartuig is rood geschilderd, met een breeden witten gang, waarop aan beide zijden in zwarte letters Schouwen bank." Het voert een draaienden lichttoestel. Het mistsein, door middel van een sireen, met verwarmde lucht gedreven, bestaat uit drie opvolgende geluid- stooten, gevolgd door pauze, alles om de twee minuten. Naar men vernoemt, heeft de Minister van Marine het voornemen, dat schip de volgende week te gaan inspecteeren. Naar het Vaderland" verneemt, zal de internationale conferentie tot het beramen van maatregelen ter bescherming der visschers op de Noordzee, op initiatief van onzen Mi nister van buitenl. zaken te 's-Hage te honden, den 15en dezer maand geopend worden. Te Schiedam werd Zaterdag middag in hechtenis genomen zekere S., wiens vrouw in den voormiddag overleden was, waarschijnlijk ten ge volge van mishandeling, Dinsdag 1.1. haar door haren man aangedaan. De jenever schjjnt ook in deze treurige zaak weder haar rol gespeeld te hebben. Te Wapeuveld wilde Vrjjdag een boerenzoon een geladen geweer van den wand nemen, toen door een ongelukkig toeval het schot ontbrand de met het droevig gevolg dat de jongeling doodelijk werd getroffen. De vrouw van een varkenskoopman te Zwolle, heeft zóóveel jenever ge bruikt, dat zij daarin is gestikt. Men vond haar dood op haar bed liggen. Zondagavond 11. is de land bouwer J. J. De B. te Stoppeldijk door een of meer personen mishan deld en naar men vermoedt aan de gevolgen daarvan, Dinsdagavond over leden. Het lijk zal door deskundigen ge schouwd worden en een aantal per sonen zijn als getuigen gehoord. Als vermoedelijke verdachten worden twee personen genoemd. De mishandeling moet hebben plaats gehad in een herberg »Het Petrjjske," aan een uithoek dier ge meente gelegen. De overledene stond bekend als een raar man, van twistziek karakter en getrouw herbergbezoeker. Omtrent het onderzoek der rechterlijke macht is nog niets bekend. Nader wordt nog medegedeeld: De overledene De B., die eenigs zins beschonken was, heeft in de herberg ruzie gekregen, waarvan een vechtpartjj het gevolg was. Tijdens die vechtpartij is het licht in de herberg uitgeblazen, zoodat over het toen gebeurde een sluier ligt, die door de getuigen niet geheel kan worden opgeheven. Toen het licht weder ontstoken was, was De B., die wonden aan het hoofd had en erg be bloed was, door eenige der bezoekers thuis gebracht en heelt zich te bed begeven, waarvan hij niet meer is opgestaan. Na zijn overljjden is de zaak ter oore van de justitie gekomen, die het lijk naar Hulst heeft doen over brengen en daar laten schouwen. Tegen een der van mishandeling, misschien van moord verdachte, een 19 jarigen boerenknecht, is bevel tot voorloopige aanhouding verleend. Zekere W., verpleegde aan het 3e gesticht te Veenbuizen, heeft aan den burgemeester van Zwolle een brief geschreven, met bedreiging zijn huis in brand te steken, indien hem geen f 25 werd gezonden, of indien de brandstichting mislukte Z. E. Achtb. of een zijner kinderen te zullen vermoorden. Genoemde W. is echter in verzekerde bewaring genomen. Men schrijft uit Vogelenzang Zaterdagavond is bij het wisselen van den laatsten tram uit Haarlem naar Hillegom een werkman uit Ben- nebroek onder de wagens geraakt en gedood. De man, zeer bevangen door sterken drank, had niettegenstaande de waarschuwing van het personeel, plaats genomen op den wagon, die vóór den goederenwagen loopt. Hier ging hij zitten op de balkonleuning, ofschoon hij werd aangemaand zich te verwijderen en als hij met geweld wilde blijven, althans plaats te nemen in den wagen. Inmiddels zette de machine zich in beweging om te wisselen. De man viel achterover tusschen den goederenwagen en den laatsten wagen en eer men kon doen stoppen was de trein, die achteruit reed, over hem heen gegaan. De familiebetrekkingen van wij len den notaris Broekman zijn van den droeven tocht teruggekeerd. Dat de lijken der ongelukkige slachtof- ders zijn teruggevonden en ter aarde besteld, is slechts een ten deele juist bericht gebleken. Dat van den no taris zei ven werd gevonden op een half uur afstands van de plaats des ongeluks; dat van zijn zuster op de plek zelve, waar het rijtuig en de paarden zijn neergestort; maar tot nog toe is men er niet in geslaagd, het stoffelijk overschot zijner echt- genoote te vindende nasporingen worden voortgezet. Naar men aan de »Javabode: mededeelt, zijn eenige dagen geleden p. m. 40 gevangenen, waaronder één terdood verooordeelde, uit de gevan genis te Rangkos Betong, onder Lebak, uitgebroken. Dit geschiedde omstreeks ten half 3 ure in den namiddag nadat zij den cipier en het dienst personeel, bestaande uitéén mandoor en twee oppassers, mishandeld hadden De vluchtelingen kwamen vervolgens in een kampong, waarvan de bewoners voor het grootste gedeelte op het veld waren, braken daar de huizen in en namen alles mede wat voor voor de hand lag. Aan het hoofd van deze bende stond de ter dood veroordeelde, Markadjie genaamd, op wiens arrestatie een premie van f 150 is uitgeloofd. Volgens nader ontvangen berichten zijn reeds 19 der ontvluchte veroordeelden gearresteerd, terwijl de overigen en Markadjie nog steeds zoek zjjn. In het plaatsje Kollein in Oosten rijk moet onlangs de volgende scha kingshistorie hebben plaats gevonden De dochter van een rjjk koopman zou trouwen met een grondeigenaar. Alzoo wilden het de ouders, maar de dochter hing met haar gansche hart aan een ingenieur, die dezelfde ge voelens ten haren opziehte koesterde. Doch de ouders waren onvermurw baar, en op een goeden dag bevond zich mej. H. met den grondeigenaar bruidegom en met haar moeder in een koets, rijdende naar de kerk, waar de trouwplechtigheid zou plaats hebben. Zeven rij tuigen met brui loftsgasten volgden, maar op eenigen afstand. Even voor men aan de kerk komt, maakt de weg een buiging, die het gezicht op den vooruitgaan- den wagen beneemt. Toen de zeven volgkoetsen achtereenvolgens den hoek waren omgeslagen om dadelijk daarna voor de kerk stil te houden, waar zij meenden de eerste koets te zullen vinden, was van deze niets te zien. Zij scheen spoorloos verdwenen met den inhoud en in hét gansche dorp was niets te ontdekken. Er schijnt ook niemand in de buurt aan de kerk te zijn geweest, die de koets gezien had en dus eenige inlichting kon geven: misschien interesseeren Oostenrijkers zich niet zoo voor een trouwplechtig heid als Nederlanders gewoon zijn te doen. In elk geval bruid en bruide gom waren zoek en, bij gebreke van de hoofdpersonen, kon de plechtigheid niet doorgaan. Des avonds laat werd het raadsel opgelost. De bruidegom en zgn ex- aanstaande schoonmama kwamen doodmoe en bestoven aangewandeld en vertelden hnn wedervaren. In galop was de koets de kerk voorbij gereden, in dolle vaart was zij het dorp doorgerend (wat weer niemand schijnt gezien te hebben) en zjj had eerst halt gehouden, toen men op een geheel eenzamen landweg was gekomen. Koetsier en palfernier ste gen af en ontdeden zich van hun vermomming, waarna bleek, dat men den ingenieur en een vriend voorhad. Niettegenstaande hun tegenspartelen werden de bruidegom en de mama apart gezet, en de ingenieur reed met zgn schoone door, verlost van zijn mededinger en schoonmama, die nu uit elkanders gezelschap troost mochten putten. Volgens den berichtgever van dit verhaal is het jonge paar nog altijd zoek. De Berlijnsche politie heeft in Juli 275 partijtjes eetwaren en drinkwater onderzocht, zijnde boter, thee, cho colade, chicorei, specerjjen, vrachten sappen, Seltzerwater, meel, brood, gezondheidskoffie, mosterd en tabak. Die van de vijf laatsgenoemde artikelen werden alle goedgekeurd. Onder de groene thee vond men sterk vervalsch- te soortensommige dezer monsters be stonden voor het grootste gedeelte uit andere bladenin eenige vond men bo vendien kiezelaarde. De chocolade, of eigenlijk hetgeen voor chocolade werd verkocht, bestond nagenoeg geheel uit vreemde bestanddeelen, als aardappel meel, graanmeel, verfstof, sandelhout, enz.in geen enkel der 22 onderzochte pakjes was de chocolade onvervalscht. Het frambozensap en de frambozen- likeuren bestonden meest uit kunstig geverfde vochten. Van het Seltzer water werden een aantal proeven afgekeurd, omdat zij bereid waren uit sterk verontreinigd water en be stempeld moesten worden als een ten

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1