FLORALIA Mm IS cents ter tersooi iVlarkt-Berichten. Advertentiën. Aan de Leden fierHerv. Kerf te Helder. MUZIEKUITVOERINGEN, werden gewond en men vreest dat van het zevental die erstig zijn ge wond, verschillenden zullen bezweken. Als een groote zeldzaamheid deelt de »Aachener Zeitung" mede, dat laatstleden Vrjjdag te Aken is gehuwd een weduwe, oudzeven- t i e n jaar. Latere berichten over het gevecht met de Indianen in Arizona melden, dat enkele blanken aan het bloedbad ontsnapt zijn en Fort Apache hebben bereikt. De troepen, die van Fort Thomas te hulp zijn gekomen, hebben Fort Apache, zoover men weet, nog niet bereikt. Zjj moeten zich daartoe door de Indianen heenslaan, die den eenigen weg tusschen de beide forten bezet houden. Inmiddels zijn ook nit Nevada en Californië troepen naar Arizona gezonden. Volgens een bericht in de Londensche »Shipping and Mercantile Gazette," is te Londen, den 28sten Juli jl., de kapitein van een Duitsch schip, dat tot vervoer dient voor vee, wegens het niet opvolgen van de in Engeland bestaande voorschriften be trekkelijk het schoonmaken en ont smetten van zoodanige schepen, tot een geldboete van £20 veroordeeld. De Duitsche handelsminister heeft de bjjzondere aandacht der Duitsche reeders en zeeschippers op deze zaak doen vestigen. De ramp bjj het station te Charenton veroorzaakt, doordien een van Marseille gekomen sneltrein in- gerend is tegen een gewonen trein, is grooter geweest dan de telegraaf gemeld heeft. Men telt reeds 18 dooden en 45 gewonden, 't Is ver schrikkelijk wat men aangaande dit ongeluk te lezen krjjgt. Doch waartoe het weergegeven Waartoe vermeld, dat wagens aan splinters geslagen zjjn dat hier een deerljjk verminkt Ijjk gevonden is, daar een man of vrouw kermende met gebroken lede maten, enz. enz. Men kan het bjj alle spoorwegongelukken lezen 't is steeds hetzelfde aangrijpende relaas. De ramp schjjnt toegeschreven te moeten worden aan een vergissing in de signalen. Zonderling, en gelukkig nog, heeft geen der passagiers of beambten in den sneltrein van Marseille eenig letsel gekregen. De broeder van den ko ning van Siam was een dier passagiers. Huwelijken op een sterfbed zullen wel altjjd tot de zeldzaamheden behooren, maar komen toch nog wel eens voorin zooverre de bruidegom stervende is, kunnen dergelijke huwe- ljjken misschien verdediging vinden, wanneer zjj in alle stilte worden vol trokken. In Portsmouth heeft men echter een stervende bruid nog in 't huwe lijk bevestigd en wel met evenveel ophef alsof het een waar feest mocht heeten. Bruidsjonkers en juffers waren allen in prachtig feestgewaad, de bruid echter lag te bed en overleed kort daarna. Aan een schrijven van den 2den of ficier, een der schipbreukelingen van de „Merapi," het schip, dat, zooals door ons gemeld werd, langen tijd in de Indische wateren vermist werd, ontleenen wij het volgende „Bij hetgeen ik u een vorige maal met een paar woorden over onze wondervolle redding schreef, kan ik omstandiger 't vol gende voegen. Ik ben nü weer gezond en doe dienst op een nieuwgekocht schip en- der kapitein Steur, mijn vorigen van de „Merapi." Onze le stuurman werd geplaatst op de „Baron Bentinck", maar 't ongeluk schijnt hem te achtervolgen; 't schip is eenige dagen geleden gestrand en vergaan. Maar ziehier de stranding der „Merapi" in bijzonderheden: 28 Dec. 1880 liepen wij te 9,45 uren N. W. op een tot dien tijd onbekende klip. Wij deden alle moge lijke moeite onzen bodem er af te helpen, maar te vergeefs. Toen wij reeds alle hoop hadden opgegeven, raakte hij los, doch ge lijktijdig rapporteerde de le mach. dat er een lek in 't schip was ter hoogte van de machinekamer. Al spoedig ervoeren wij, dat de arme „Merapi" zinkende was. Wij verlieten het schip in 4 sloepen; in die, waarover ik bevelvoerder was, bevonden zich 19 Javanen benevens de 2e en 4e machin. en mijn persoontje. In den tijd dien wij rondom het schip roeiden, om te wachten tot het gezonken was, dreef het nogmaals op de klippen en wij begaven ons opnieuw aan boord om te trachten het vaartuig te redden, doch er was geen redderen aan en wij trokken voorgoed af. Nu was de groo te vraag: waarheenP Wij wisten wel dat wij op de oostkust van Timor-Laat waren, maar tevens, dat de inboorlingen lang geen makke wilden waren en dat wij den tocht van 3 geogr. mijlen alleen zouden doen tot ontbijt van hen. Wij wisten dit van een Timor-Lauter, die als loods gediend had op een Holl. oorlogschip en door ons naar zijn negerij werd teruggebracht. Dat mijn heer raadde ons aan om te trachten Olie- Liet te bereiken, dat is een kampong on geveer 42 Eng. mijlen zuidelijker dan de plaats van 't ongeluk. Dit werd goedge keurd. De kapt. nam het bevel over zijn eigen sloep of giek, de le stuurman komman deerde de boeier, de ondergeteekende een der lijf- of reddingsbooten^ en de bootsman de andere. Na 24 uur zeilens bereikten wij Olie-liet, de kapt. en ik het eerst, toen de bootsman en 3 uren later de le stuur man. Daar werden wij ontvangen door 2 a 300 wilden, gewapend met pijl en boog. klewang en spies, doch toen genoemde loods verteld had wie en wat wij waren, werden wij heel aardig ontvangen, kregen ko kosnoten zooveel wij verkozen en de le stuur man werd zelfs met gejuich ontvangen (als ten minste een oorverdoovend gebrul voor gejuich mag doorgaan). Spoedig echter bleek ons, dat 't met al het gejubel slechts om onze garderobe te doen was, want toen ons luttel beetje eetwaren op was, konden wij niets krijgen dan in ruil voor onze kleederen; rijksdaalders wilden zij in 't eerst niet hebben. Toen wij gehuisvest waren, verzocht de kapt. door middel van onzen loods, aan den Radja om adsistentie. Deze werd beloofd, doch eerst moesten wij betalen, natuurlijk met kleeren en liefst met zwarte jassen. Eindelijk gingen de kapt., de le stuurman, de machinist cn 6 Javanen, vergezeld van 7 prauwen, bemand met circa 150 wilden, naar het wrakzoo gauw de heeren echter aan boord kwamen, trokken ze hun klewangs en hakten en sloegen alles stuk, wat hun onder de handen kwam. OnB goed hadden wij naar den wal meegenomen en met veel moeite gelukte het den kapitein om kaarten, instrumenten en nog eenige levensmiddelen te reddeno. a. behielden wij nog één vat meel, dat wél 14 dagen in 't water gelegen had, maar waarin zich van binnen een vat deeg of meel gevormd had de kern was nog goed jenever namen de wilden mee, wijn en bier wilden ze niet en de vaten sloegen ze stuk. Toen boot en prauwen terugkwamen, werd ik naar Sherra gezonden om een brief over te brengen. Deze plaats wordt aan gedaan door een boot in de N.-Guinea-lijn, die 15 Maart moest aankomen. Doorslecht weer en slechten wind moest ik evenwel terugkeeren, doch een paar dagen daarna gelukte het den lsteu stuurman de plaats te bereiken. In de hoop dat er halp zou komen opdageu, bleven wij dus wachten en ik Jeeide intusschen de kunst om „Jan in den zak" te maken en pannekoek te bakken de 4e machinist, een liplap, maakte een kerry-saus en de lste stuurman karne melk van gekookte gort, blikjes melk en azijn. Schikkelijkjes ging de tijd voorbij tot in Eebruari de lste machinist zwaar ziek werd en ons eten opraakte. Voor f490 (aan rijksdaalders) kregen wij drie picol slechte roode rijst en wat droge sago en daarvan hebben wij van primo Februari tot 17 Maart geleefd. Stel u voor onze equipage van 7 Europ., 54 inlanders, 2 vrouwen en 1 kind, etende van 1874 kilo's rijst. Nu en dan verschafte men ons wat Turksche tarwe en dat hielp veel. Wel hadden wij 't hard, maar dat wij honger leden, zooals de kranten schre ven, neen, steeds zal ik Gode dankbaar zijn voor zijne hulp 18 Febr. stierf een der matrozen (waar schijnlijk ten gevolge van 't eten van gif tige vruchten) en 13 Maart de 2e machinist, door verzwakking en uitputting na hevige moeraskoortsen, die ons allen tegelijk aan tastten. Van 3 tot 17 Maart is onze zwaarste tijd geweest en nooit had ik gedacht, dat een mensch zooveel verdragen kan. 17 dagen lang vreeselijke koortsen en ontoerei kend voedsel17 Maart werden wij Goddank afgehaald door het gouvernements- stoomschip „Tagal" en 't was hoog tijd ookik geloof niet, dat ik anders meerder jarig zou geworden zijn. Akelig was het, toen 't uur van vertrek daar was, dat men ons nog van het restanje bezitting beroofde. De eilanders vielen op ons huis aan als tijgers op een stuk vleesch en wij waren te zwak om ons te verweren of iets aan de verwoesting te onttrekken. Ik voor mij, mijn goed was me onverschillig, maar de portretten en mijn poëzie-album had ik zielsgraag behoudennochtans 't was me niet mogelijktoen ik op de „Tagal" stond, bezat ik niets dan één hoed en één broek (mijn hemd had ik, zooals men dat noemt, uitgeleend), mijn horloge, mijn klok, mijn instrumenten en boeken, alles was weg De „Tagal" bracht ons naar Amboina en daar werden wij in het hospitaal opge nomen en liefdevol verpleegd. Ik was bijna blind en kon niet loopen van zwakte. Den 8sten April werden de lotgenooten door een boot naar Batavia meegenomen, uitgezonderd de lste machinist en ik, die te zwak waren. Eerst den 8sten Mei vertrok ik van daar on den 23sten kwam ik te Soerabaja. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibral tar 6 en Kaap St. Vincent 7 Sept. Het stoomschip Prins van Oranje, vau Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Na pels 8 Sept. cn zou deuzelfden dag ver trekken. Schasen, 8 Sept. 8 Paarden f 40 a 150, 11 Stieren f 70 a 100. 74 Geldekoeien f100 a 280. 15 Kalfkoeien f 220 a 275. 10 Vaarzen f 60 a 80. 4 nucht. Kalveren f 5 a 14, 740 Schapen f 12 a 33, 160 Lam meren f 11 a 17, 25 magere Varkens f 16 a 22, 30 Biggen f S a 12, 30 Kippen f 0,30 a 1,50, Boter per kop f 1 a 1,10, Kaas per kg. 35 a 50, Kipeieren per 100 f 3,50 a 3,75. V isschenj-Berichten. 8 Sept, 80 Korders binnen met weinig vangst, groote tongen per stuk 60 tot 70 ct. Veel kleine tong, per 100 14 tot 8. Kleine schol, meest doode, per mandje f 3. Schar per mand f 6 tot 7, rog per stuk 50 tot 70 ct. 9 Sept. 30 Korders weinig vangst, enke le tongen per stuk 40 tot 50 ct. Kleine sehol per mandje f 1.30 tot 2. Schar per mand f 5, rog per stuk 45 tot 52 ct. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 9 Sept. ONDERTROUWDJ. A. Knaven, hoofd commies, en S. M. Meijer. D. H. Geeslink, matroos, en J. Aerts. GEHUWD: A. v. d. Berg en T. Assen- derp. P. de Bie en A. v. Os. BEVALLEN: A. de Jong, geb. ten Caat Z. P. C. W. Dienaar, geb, v. Stipri- aan D. D. Waterman, geb. Pot Z. G. Bru- ning, geb. Dito Z. J. de Gooijer, geb. Vleu gel Z. M. Bijl, geb. Rieken D. M. Boon, geb. Pauw D. J. Schagen, geb. de Jonge Z. A. M. C. v. Loo, geb^Vogt D. A. v. Pel, geb. Zwart Z. G. Smit, geb. de Beurs D. OVERLEDENA. Mangel 7 m. A. Tol 3 m. M. C. v. d. Plas 13 d. Burgerlijke Stand Texel. Van 1 tot 7 September. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Frederik Plntsraan en Marretje Bakker. GEBOREN: Johanna, dochter van Jan Backer Jsz. en Elicibeth Huizinga. Elisa- beth, dochter van Lammert de Waard en Mrirtje Peper. Cornelia, dochter van Jaeob Peper en Martje Bremer. Frederika, dochter van Dirk Koorn en Hendrikje Spork. OVERLEDENGrietjo List, 72 jaren, weduwe Dirk de Vries. Vervolg der Berichten. Keu heden morgen ontvan gen telegram meldt ons: Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is gisteren avond ten half elf ure op het huis „De Pauw," in 84-jarigen ouderdom over leden. Wij maken onze lezers, bij voorkeur hen, die niet gaarne een genoegeljjken avond missen, opmerk zaam, op het tweede gedeelte van 't Floraliafeest, dat tengevolge van het ongunstige weder is uitgesteld gewor den. Dit tweede gedeelte is niet het minst .amusanteeen aantal fraaie nommers vnurwerk in den prachtig verlichten tnin, waarbij het zoo ver dienstelijk muziekkorps der Marine eenige schoone melodiën van zijn repertoire zal ten beste geven, daarna balte zamen genomen is het geheel zoo uitlokkend, dat het een verzuim is er niet heen te gaan. De entree is slechts 15 cent. Als nu het weer eenigszints medewerkt, dan zeggen wij niet te veelwanneer we beweren, dat Tivoli zeker te klein zal zijn. Gisteren geraakte een aanvallig knaapje in het Werfkanaal, nabjj de Schippersteeg. Nauweljjks heeft de 15-jarige C. Pluilaar het opgemerkt of hjj springt zonder aarzelen te water en heeft het geluk het knaapje, dat reeds zinkende was, te grijpen en behouden aan wal te brengen. Zonder die moedige daad van Pluilaar was het knaapje ongetwijfeld ver dronken. Naar men verneemt zal een van Zr. Ms. oorlogsschepen aan de feest viering van het Metalen Kruis, op 12 dezer te Amsterdam, deelnemen en wel door het lossen van saluutschoten. In 1882 of later kunnen, naar gelang van het ontstaan van vacatures, twintig commiezen, na afgelegd exa men, worden aangesteld als commies- verificateur voor den dienst der directie belastingen,invoerrechten en accijnseu. De stuurmansleerlingen der 2e kl. dienende a/b. van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, die eerstdaags tot lc kl. worden bevorderd, zullen geplaatst w'-rden op de schepen der oeienings- di visie. Texel, 8 Sept. Voor velen was het hier gisteren frest. De tentoonstelling van vee, door de afdeeling Texel van de Maat schappij v. Landbouw" aan den Burg georganiseerd, was fliuk bezet. Er waren 173 stuks vee, waaronder bij zonder schoone exmplareu, ingezonden. Fraai weer begunstigde aanvankelijk het feest, doch ee paar fliuke regen buien herinnerden er aan, dat hier beneden niets bestendig is. Evenwel klaarde 't weer later weer op, zoodat ook de voïksvermakelijklieden bij het bierhuis van den heer de Rujjter konden doorgaan. Tal van personen kwam ook daar een kijkje nemen. Door de rederijkerskamer Uitspan ning door Inspanning" werden in de Vergulde Kikkert, op alleszins ver- dienstelg ke wjjze een paar blijspelen opgevoerd. In de voornaamste herbergen was gelegenheid om te dansen, waarvan dan ook velen een gretig gebruik maakten. Nog steeds is Wouters, de af zender der helsche machines te Rijsel, op vrije voeten. Ais zeker wordt nu beschouwd, dat hij zich niet meer in Frankrijk bevindt en dat kjj een gunstig oogenblik heeft afgewacht om over de grenzen te vluchten, naar alle waarschijnlijkheid naar België. De toestand van de gekwetsten is zoo gunstig mogelijk en men heeft alle hoop hen in 't leven te behouden. De bommen werden door een instru mentwerker te Madeleine bij Rijsel vervaardigd, die niet beter wist of zjj waren bestemd voor den regula teur van een machine. Ijverig wor den de nasporingen naar den dader voortgezet en men hoopt hem dan ook spoedig te Ontdekken. Park TIVOLI. op Zondag 11 Sept. 1881. Aanvang 's middag 21/a uur. A BERJNHARDT. Op den 10 SEPTEMBER jg hopen wij de 45-jarige Echt- c vereeniging te herdenken van fe MEIJER CORPER en 5 ELIZABETH DUITS. Namens Kinderen, Behuwd- en p Kleinkinderen. 10 Algemeene kennisgeving, p Op den 12n September hopen wij door Gods sgoedheid te mogen herden ken den 70sten Verjaardag van onzen geliefde Vader en Behuwd-Vader A. C. BLINKHOFF. Nieuwediep, 9 September 1881. Uit naam zjjuer dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ondertrouwd J. A. KNAVEN, weduwnaar van S. P. Luijt, en S. M. MEIJER. Helder, 5 September 1881. Geen Receptie. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon en eene Tl o p ii 'p t u H. MERCHIE-Neuts. Antwerpen, 6 September 1881. Bevallen van een welgeschapen Zoon G. BRUNING, geb. Dito. Nieuwediep, 6 September 1881. Bevallen vau een Zoon: J. SCHAGEN, geb de Jong. Helder, 8 September 1881. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon W. DE WIJN, geliefde echtgenoot van P. BAAK. IJmuiden, 8 September 1881. Heden overleed, onze jongste I lieveling MINSE CORNELIS, in den ouderdom van 12 dagen. C. van der Plas. A. van der PLASVisser. Helder, 7 September 1881. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van 64 jaren en 7 maanden, mijn innig geliefde Echtgenoote HELENA DE R O O IJ. Allen die de overlede ne gekend van nabij hebben,zullen beseffen wat ik in haar verlies, doch ik hoop in Gods wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Nieuwediep, 3 Sept. 1881. J. G. HEHEWERTH. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Heden overleed op 't onver wachtst, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder HELENA DE RO OIJ, echtgenoote van J. G. HEHEWERTH, in den ouderdom van 64 jaren en 7 maanden. Ieder, die onze brave Moeder in haar, voor ons zoo zorgzaam leven gekend hebben, zullen kunneu beseffen, hoe zwaar ons dit verlies valt, doch wjj hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Nieuwediep, 3 Sept. 1881. Namens kinderen en behuwd- kinderen. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Voor de vele bljjken van belang stelling, bij de voltrekking van ons huwelijk ondervonden, betuigen wjj onzen hartelijken dank aan vrienden en familie. P. de BIE en AAGIE van OS. Helder, 8 September 1881. Algemeene Kennisgeving. Bij ons vertrek naar Amerika, brengen wij bij deze een hartelijk vaartwel toe aan Familie, Vrienden en Bekenden. A. GREEN, en Echtgenoote. Helder, September 1881. PALMSTRAAT. ZONDAG a. des voormiddags 10 are, zal D. V.als Spreker optreden de Eerwaarde Heer DS.W.J. BAART DE LA FAILLE, Predikant te AMSTELVEEN. ZONDAG 11 SEPTEMBER 1881, 's avonds 8 uur, in »TIVOLI": door 't Stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den Heer A. BERN HARDT; schitterende VER- LICHTING in den Tnin prachtig VUURWERK.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2