'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP IN TEXEL No. 898. Vrijdag 23 September 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Barend!SPOORSTRAAT en ZIIDSTRAAT. Advertentiön van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meero Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend.. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onze geabonneerden bui ten deze gemeente worden beleefd verzocht, de abonnements gelden, 3e kwartaal 1881, ons vóór den 3n October a.s. per POSTWIS SEL of in POSTZEGELS te doen geworden, daar na dien datum met 10 Cent verhooging per post zal ge disponeerd worden. DE UITGEVERS. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 51 m. Ondergang 5 u. 53 m. Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 30 Eerste Kwartier. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Zaterdag 1 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Sept. 1881. In de laatste dagen werd ter reede alhier weder een torpedo-boot beproefd, vervaardigd te Feijenoord en bestemd voor de Kon. Nederland- sche Marine. Naar wg vernemen voldeed het vaartuig goed aan de ge stelde eischen, en kon het een vaart afleggen van 17,5 mijl. Ook te Lon den en te Vlissingen worden torpedo booten voor onze Marine vervaardigd, zoodat bij het einde van dit jaar on geveer 20 dezer vaartuigen in onze havens kunnen aanwezig zijn.. Her haaldelijk worden des avonds ter reede proeven genomen met de elec- trische lampen, aan boord van de ^Schorpioen." Deze lampen, door een Parijsche firma geleverd, zijn voorna melijk bestemd om de zee in alle richtingen over een groote uitgestrekt heid te verlichten, ten einde de na dering van de vg andelij ke torpedo booten bij tijds te kunnen ontdekken. Bij de donkere avonden leverden deze proeven een prachtig gezicht op het water. Met genoegen vernemen we 't succes, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. C. Maandag, jl. Vrijdag in 't Paleis voor Volksvlgt, te Am sterdam, mocht behalen. Omstreeks tien jaren aldaar werk zaam, eerst onder leiding van den heer J. Eduard de Vries en daarna onder den beer J. D. G. Grootveld, mocht 't hem gelukken, door genie, jjver en volharding, zijn tegenwoor dige hoogte te bereiken. Vrijdag 16 September werd in 't Paleis voor Volks vlijt opgevoerd een Arleqninade, getiteld: De Schepping van Arlequin," iu 13 tafereelen en een Apotheose, waarbg voor 't eerst de naam van den heer Maandag naast dien zijns meesters prijkte, 't Publiek was opgetogen over de prachtige de- coratiën en in 't bgzonder over 't twaalfde tafereel, waarin voorkomt een treffend gelijkende afbeelding van 't Rokin met 't gebouw der Neder- landsche Bank, gestoffeerd met haven bootjes, de goederenwagen van v. Gend en Loos, een wagen van de brandweer, de drjjvende stoomspuit Jan van der Heiden, enz. Herhaalde malen werden beide bekwame de corateurs door 't verrukte publiek teruggeroepen en ten slotte wierp men twee lauwerkransen op het tooneel. Voortaan zal de naam des heeren Maandag naast dien zijns leermees- ers voorkomen; voorwaar geen ge- inge eer, en we hopen van harte, dat de heer M. hiermede zijn toppunt nog niet heeft bereikt. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt, ter vol doening aan het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880, ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Augustus 1881 bij de Rijkspostspaarbank zijn ingebracht en terugbetaald de volgeude bedragen Bedrag der inlagen f 139,806,36, id. der terugbetalingen f 25,468,65 alzoo meer ingelegd dan terugbetaald gedurende de maand Augustus f 114,337,71. Aan het einde der maand was, ten name der verschil lende inleggers, ingeschreven een bedrag van f 427,265,611^zoodat de som der inlagen tot einde Aug. bedraagt f 541,603,391/s- In den loop der maand werden 2185 boekjes uit gegeven 91 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat het getal in omloop zijnde boekjes aan het einde der maand 15,522 bedroeg. Amsterdam, 20 September: De werkzaamheden aan Z. M. schroefstoomschip 2e kl. »Marnix," bij 's Rijks werf alhier, zijn thans zoover gevorderd, dat genoemd vaar tuig in het begin der volgende week gereed zal zijn. De jaarcollecte voor de Scho len met den Bgbel" heeft dit jaar nagenoeg f 84,000 opgebracht. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, binnen kort een de tachement onderofficieren en minderen der zeemacht per particuliere gelegen heid naar Oost-Indië uit te zenden. Een aannemer te Baarn miste een som van f3000. De verdenking viel op de dienstbode, die in verhoor genomen, bekende de daad te hebben gepleegd en het vermiste te recht bracht. Op den dag der begrafenis plechtigheid van Prins Frederik zul len de openbare scholen te Rotter dam gesloten zijn. De Dinsdag gehouden zitting van de Eerste Kamer werd geopend door den Voorzitter, den heer Van Eysinga, met een rede, waarin hij bij vernieuwing steun en medewerking van de Kamer inriep. Voorts wees hg er op dat het nieuwe zittingjaar op wetgevend gebied een rjjken oogst beloofde, wanneer de Vertegenwoor diging bovenal het zwaarste laat wegenhet belang van het dierbaar vaderland en, strevend naar samen werking, daarop bg uitnemendheid het oog vestigt. Hij hoopte, dat de Vertegenwoordiging met opgewekt heid en nauwgezetheid haar taak zou vervullen, en dat deze gewenschte vruchten mocht opleveren, en bovenal dat de zegen des Allerhoogsten op de gezamelqke werkzaamheden mocht rusten. Na voorlezing van de Kon. bood schap omtrent het overlijden van Prins Frederik, herdacht de Voorzitter dit gevoelig verlies voor het Koninkljjk Huis en het Nederl. volk, de edele hoedanigheden, minzaamheid,mildheid en de toewjjding aan de belangen van Koning en Vaderland door den overledene. Eindelijk herdacht de Voorzitter den President Garfield, wiens overigden Dinsdag bekend werd. Op voorstel van den heer Cremers werd besloten der Regeering te verzoeken, namens de Kamer, de innige deelneming te betuigen aan het Gouvernement van de Vereenigde Staten, wegens dit treffend verlies. De Minister van Lynden twijfelde niet of de Regeering zou zich ijveren aan het verzoek der Kamer te voldoen. Besloten werd een adres van rouw beklag wegens het overigden van Prins Frederik op te stellen, tot redactie waarvan Dinsdag door de afdeelingen een commissie is benoemd, Te Rotterda; had dezer dagen een tailleur de aardigheid, voor zijn raam uit te stallen een net heeren- pak, waarop een biljet bevestigd was van den volgenden inhoud: »Hij, die tevreden leeft, krijgt dit pak present." Al zeer spoedig daagden een aan tal werklieden op, die allen, volgens hun verklaring, tevreden leefden en derhalve gerechtigd meenden te zijn het pak in ontvangst te nemen. De kleermaker dacht er anders over. Niemand toch, meende hij, die dit pak hegeerde, was tevreden. Wie zich aanmeldde wa3 integendeel niet tevreden met wat hg had, omdat hij het pak begeerde. Terwgl de vrouw van A. St. N. te 's-Gravendeel in haar woning bezig was eten te koken op een petro- leumkooktoestel, viel dit om, waardoor de petroleum in brand geraakte en over den houten vloer vloeide, waardoor ook deze vlam vatte. De vrouw wilde de vlam blusschen door er een kleed over te werpen, doch de man was inmiddels aangsrukt met water, dat natuurlijk een ver keerde uitwerking had. De vlammen verspreidden zich nog meer, en de vrouw, die nogmaals door middel van een zak bet vuur trachtte te dooven, struikeldë, waarbij zij zulke deerlijke brandwonden aan de armen en vooral in het aangezicht bekwam, dat men voor haar leven vreest. 't Is nog niet nit met de berichten omtrent het vergaan der wereld tegen het einde van dit jaar. We zullen er toch aao moeten gelooven en wel spoedig. Een geleerde, dr.professor enz., Samuel Abraham geheeten en wonende te Boston, heeft uitgerekend dat tegen het laatst van October van dit jaar de twee groote planeten Jupiter en Saturnus tegelijk met de aarde op het dichtste punt bij de zon verschgnen of de baan der aarde kruisen zullen. Bij die gelegen heid zal de aarde met dat tweetal in botsing komen en als men bedenkt, dat Jupiter alleen reeds circa 1000 maal zoo groot is als de aarde, kan men nagaan dat het voor deze niet goed zal afloopen. 't Gekste is dat de astronomie niet met zich laat spotten; zij werkt met cijfers en die kennen geen genade, alleen ze laten wel eens een vergis sing met zich plaatshebben. Daarop dus is onze hoop, want op een zoo geduchte botsing en daaruit voort spruitend déraillement tegen October reeds, zijn we nu volstrekt niet voorbe reid. Dat het gelijktijdig verschgnen der vier groote planeten Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptnnns op dat dichtst bij de zon gelegen punt wat sedert 2000 jaren niet is voorgekomen niet zonder invloed op de aarde big ven kan, is door vakgeleerden reeds lang bewezen; deze invloed zal zich vermoedelijk echter slechts openbaren in storing der dampkringslucht, zeker niet door botsingen, die ondenkbaar zijn, daar de banen der genoemde planeten als als gelijkvormige elipsen om die der aarde en om de zon loopen en altijd geloopen hebben. Rott. Nbl. Het Hof te Kaapstad heeft uit gemaakt dat het verongelukken van de »Teuton" is toe te schrgven aan onoordeelkundig varen," en het verlies van zooveel menschenlevens daarbij aan oponthoud bij het uit zetten der booten. Eenige jaren geleden sloten twee wgngaardeniers te Rozérieulles, een allerzonderlingste overeenkomst. Zg besloten namelgk onderling van ecbtgenooten te verwisselen en dat wel met goedvinden der wederzijdsche vrouwen. Zoo leefden de nieuwge- combineerde echtparen in de grootste eendracht naast elkander, tot het jaar 1876 toen een der ge zinnen zich metterwoon te Parijs vestigde. Daar schonk de omgeruilde vrouw haar wederhelft een zoon, die natuurlijk moest worden ingeschreven op de registers van den burgelgken stand, maar hoe? De justitie zal die vraag hebben op te lossen. Sedert vele eenwen is bij her haling de vraag geopperd en totnutoe niet voldoende beantwoord, of de verschillende hemellichamen bewoond zijn door levende wezens. De on derzoekingen van dr. Hahn hebben deze vraag weer een schrede nader bg haar oplossing gebracht. Deze geleerde heeft namelgk een aantal uiterst dunne plaatjes, geslepen van verschillende meteoren, die op de aarde zijn terechtgekomen. In een werk over zijn onderzoe kingen heeft hij phofcographische af beeldingen laten vervaardigen. Hij tracht te bewijzen, dat in deze plaatjes stukken koralen voorkomen. Indien deze mededeelingen blgken juist te zijn, dan is hiermede bewezen lo. dat op eenige hemellichamen organische wezens, al is het dan ook van de lagere klasse van bewerk tuiging, wonen en 2o, dat die wezens overeenkomen met wezens, welke op onze aarde voorkomen. De vereeniging voor dierenbe scherming te Pargs heeft even buiten Parijs een groot terrein aangekocht, waarop een gebouw zal worden ge sticht, dat voor asyl moet dienen voor onbeheerde honden en katten, die in de straten van Pargs worden gevonden. Moorden en diefstallen zgn te Pargs aan de orde van den dag. Zondag werden er weder niet minder dan drie moorden gepleegd. Een jongeling schoot in de Rue St. Martin zgn baas omver, in de Rue Asselin loste een schrgnwerker tweemaal zgn revolver op de vrouw, met wie hg woonde en in de Rue de la Roquette bracht een jongeling een meisje vijf messteken toe. Met de diefstallen gaat het niet veel beter. De politie agenten hebben bijna geen handen genoeg om de zakkenrollers aan te houden en naar de gevangenis over te brengen en het zou voor de com missarissen een dag met een gaatje zgn, indien geen aanklacht van den een of anderen belangrijken diefstal werd gedaan. Men verzekert dat bij het Ko ninklijk aardrijkskundig Genootschap langa particulieren weg de treurige tgding is ontvangen, dat Stanley, de groote Afrika-reiziger, op sterven ligt in de binnenlanden van dat werelddeel, tot het ontsluieren van welks geheimen hg zooveel heeft, N. Rott. Cfc. Als bewijs dat de werkzaamheden aan den St-Gothardtunnel ten einde loopen en de tunnel spoedig voor het verkeer kan worden opengesteld, geldt dat men dezer dagen ruim vierhon derd werklieden heeft ontslagen,omdat daar voor hen geen werk meer aan wezig was. PRESIDENT GARFIELD. Bij den dood van den President der Amerikaansche Republiek zal het niet noo- dig zijn in uitvoerige biographische bijzon derheden te treden, omdat daarvan reeds het een en ander is medegedeeld bij zijn verkiezing tot die hooge waardigheid, nog geen jaar geleden, en ook omdat tijdens zijn langdurig lijden de oogen van de gansche wereld voortdurend op hem zijn gericht ge weest Toch zijn enkele korte herinneringen wellicht niet overbodig. James Abram Garfield werd den 19en November 1831 geboren te Orange, in den Staat Ohio. Daar zijn vader reeds vroeg kwam te overlijden, heeft hij zijne geheele opvoeding aan zijne moeder te danken ge had. In zeer bekrompen levensomstandig heden moest hij zijne loopbaan beginnen. Aanvankelijk houtbakker, voelde hij zich spoedig aangetrokken door het water, doch kon het in het eerst niet verder brengen dan als knecht bij een beurtschipper. Een gevaarlijke ziekte deed hem echter van werkkring veranderen en bracht hem er toe ora zich aan de wetenschap te gaan wijden, als student op het Seminarie te Geauga en later aan de theologische school te Hiram. Betrekkelijk kort daarna, in 1856, promo veerde hij met eene dissertatie over Me- thaphysioa en werd aanstonds aangesteld als hoogleeraar aan het Seminarium der Camp- bellieten te Qiram, Zoowei zijn onderwijs als zijn persoonlijke invloed op de studenten werden hoog geroemd. Toen de Amerikaansche burger-oorlog uitbrak, behoorde Garfield met volle over tuiging tot de voorstanders van Lincoln,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1