Markt-Berichten. 307de Staats-Loterij. Advertentiën. woldadigheid in Zwitserland blijkt echter groot genoeg te zijn ooi de slechts betrekkelijk groote materieele schade te herstellen, zoodat het niet noodig schgnt een beroep op de lief dadigheid onzer landgenooten tc doen. Garfield's stoffeljjk overschot werd Woensdag per spoor van Long- branch naar Washington vervoerd, denzelfden weg, maar terug, dien de President kort geleden onder zooveel deelneming had afgelegd. Den geheelen weg langs stond ook nu een talrijke volksmenigte, die van de innigste deelneming blijk gaf. Hier en daar, vooral in de steden, verdrong men zich zelfs om den trein te zien pas- seeren hij hield onderweg niet op maar overal heerschte eerbiedige stilte en de volmaaktste orde. Alleen de klokken luidden en de menigte gaf slechts lucht aan ,hare aandoening door het ontblooten van 't hoofd en het strooien van bloemen. Het moet een plechtig en indrukwekkend tooneel geweest zijn. Donderdagmiddag om 12 uur heeft inmiddels President Chester Arthur op het Kapitool formeel den eed afgelegd in tegenwoordigheid van de bevoegde autoriteiten. Bij die gele genheid las hij een proclamatie voor, waarin hij zijn smart en zijn afgrijzen over Garfield's gewelddadigen dood te kennen geeft en luide diens lof ver kondigt. Al de edele voornemens van Garfield en de maatregelen, die lig had ontworpen om misbruiken te verwijderen, bezuinigingen in te voeren, 's lands welvaart te ontwikkelen en in vriendschappelijke betrekking te staan tot al de volkeren der we reld, dat alles zal het volk bewaren in zijn hart, terwijl de tegenwoordige President zich daarvan zal weten te bedienen ten voordeele der natie. Maandag, den dag der begrafenis, was het bijna overal boet- en bededag. President Arthur schreef dien uit als algemeens dag van verootmoediging en rouw." Alle Staten zullen door deputatiën bij de plechtigheid worden vertegenwoordigd. Reeds wordt een nationale in schrijving geopend tot het oprichten van een gedenkteeken voor Garfield. Ook wil men een Garfield-universiteit oprichten Koningin Victoria zal eerlang een zonderlinge deputatie ontvangen. Er is namelijk een gezantschap van Buddha-priesters uit Indië op weg naar Engeland, om der Koningin te verzoeken, haar onderdanen het slach ten en eten van koeien te verbieden, die voor de Buddhisten heilige dieren zijn. Tegen het slachten van ossen hebben zij echter geen bezwaar, zoodat »John Buil" om hen niet van zjjn »roast-beef" behoeft af te zien. De strengheid, waarmede tegen woordig in Duitschland beleedigingen tegenover ambtenaren vervolgd wor den, strekt zich zoover uit, dat onlangs, naar de »Freie Landesbote" meedeelt, een soldaat, die het paard van zjjn luitenant, toen het koppig was, uit gescholden had voor »Sakraments Viehveroordeeld werd wegens on betamelijk gedrag tegenover een öffi- cierspaard!"Men mag nu wel oppassen, geen kwaad te spreken van »Tyras," Bismarck's vermaarden Rijkshond." Dezer dagen zgn te Woolwich proeven genomen met het nieuwe 100-ton kanon, dat de Engelsche Regeering bij den fabrikant Armstrong besteld had. Het wordt geladen met 203,17 kg. kruit, verdeeld in vier patronen van gelijk gewicht, en een kogel van 907 kg. De kracht van het schot is in staat om een pantser ter dikte van 76 mM. op een afstand van 1609 M. te verbrijzelen. Driemaal is het kanon afgeschoten en de oefeningen waren in een uur afgeloopen. Het eerste schot hield 25 minuten op het tweede 20 en het derde 15. Men heeft uitgerekend dat ieder schot met dit vernielingswertuig f 375 kost. De Amerikaansche fenians gaan nu met hunne machines omwegen maken om ze dan zoo in Engeland binnen te smokelen. In Kopenhagen heeft men tenminste bericht ontvangen, dat een partijtje van dat gevaarlijk goed in aantocht was. De machines zouden echter in Kopenhagen niet de minste schade veroorzaken, maar alleen daar voor eenigen tijd worden opgeslagen, om ze dan later in En geland in te voeren. De cholera blijft in Aden op onrust barende wijze woeden. Volgens de laatste opgaven waren er van de zes en zeventig lijders vijftig overleden en al het mogeljjke wordt gedaan om de epidemie tegen te gaan en te beletten, dat de ziekte naar Europa overslaat, wat zeer mo gelijk is, daar alle schepen uit Indië Aden moeten aandoen. De sneltrein, die Vrijdag ochtend ten half 4 uit Ostende naar Duitsch land vertrok, is bjj Vertryck (tusschen Leuven en Tierlen ontspoord. De locomotief en de tender werden met volle kracht omvergeworpen de stoker en de machinist werden erg gekwetst. De eerste, Radoux genaamd, werd in de zijde getroffen door een stuk ijzer, dat hem dwars in het lijf ging. Daarbjj werden den ongelukkige nog drié ribben ver brijzeld en bekwam hij inwendige verwonding. Wat den machinist-.be treft, deze heeft den schouder en den linkerarm verbrijzeld en een diepe wonde in de borst. De rei zigers, een twaalftal, meest Engel- schen, zjjn er afgekomen met eenige onbeduidende kneuzingen: men spreekt van een reiziger, welke een lichte wonde aan het hoofd bekomen heeft, en van een anderen, die den schouder uiteengevallen is. De schok was zoo geweldig, dat de locomotief half in den grond ge drongen is. De eerste waggon was letterlijk in stukken geslagen en lag nu eenige stappen verder dwars over de baan. Het eerste comparti ment, een coupé eerste klasse, was letterlijk in tweeën gesneden; het voor gedeelte was weggerukt, de spiegels verbrjjzeld, en de rood fluweelen kussens in stukken gescheurd. De andere waggons, waaronder drie Duitsche rijtuigen, zgn insgelijks in deerniswaardigen staat;alleen de laatste waggons hebben niets geleden. Een banketbakker te Boulogne- sur-Mer hoorde onlangs 's nachts ge- druisch in zgn winkel. Hg stond op, ging met een pistool gewapend, voor zichtig naar beneden en zag, dat de diefeen groote olifant was. Het dier behoorde tot een circus, dat te Boulogne voorstellingen gaf, en waar het allerlei kunsten vertoonde. Het had uit zijn stal weten te ont snappen, was door een opengebleven achterdeur in den winkel gedrongen en deed zich daar nu te goed aan taartjes, koekjes, suikerwerk enz. Toen de banketbakker binnentrad, be gon hij juist zijn talenten te gebrui ken, om de flesschen met siropen en ingemaakte vruchten open te maken. Alle pogingen om den loggen klant weg te jagen waren vergeefs; hij bleef rustig doorsnnffelen, tot eindelijk zgn oppasser er op aankwam, met wien hij gewillig meeging; er was toen echter niet veel meer overgebleven in den winkel. De banketbakker eischt een eigen aardige schadevergoeding van den eigenaar van het circus. Op de kermis te Mabendorf, in de Pruisische provincie Saksen, is in een danslokaal door het neervallen eener petroleumlamp brand ontstaan. Hierbij heerschte zulk een verwarring en gedrang, dat vele vluchtende be zoekers onder den voet geraakten, met het gevolg dat er acht doodge drukt en dertig gekwetst zgn. Te Bordeaux heeft een schoen maker een voet van een vrouw aan de justitie afgegeven, dien zgn hond ergens had opgescharreld en waar aan het dier op zijn gemak knabbelde. Een onderzoek wordt ingesteld, van wie dat lichaamsdeel zou kunnen zgn. Het is dit jaar een echt ko mstenjaar nog is de eene komeet niet aan den horizon verdwenen of men heeft reeds een nieuwe ont dekt. Nu weder te Nashville in de Vereenigde Staten, waar men in den nacht van 10 September op drie graden ten noorden van Zeta Virgiua een nieuwe komeet ontdekte. Pro fessor Rochester heeft den 20 Sep tember 's morgens in den omtrek van Beta Anrigae de komeet Encke gezien, die sedert lang verwacht werd. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Koningin Emma is 24 September van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Het stoomschip Madura is 25 Sept. te Batavia aangekomen. Het stoomsehip Koning der Nederlanden, vertrok van Batavia naar Amsterdam £4 Sept. Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, is 24 Sept. Kaap Roca gepasseerd. Alkmaar, 23 Sept. Aangevoerd544 stapels Kaas, wegende 118768 kg., kleine kaas f37,50, middelb. id. f36, comm. id. f34. 878 HL. Tarwe f8,50 a f 12. 516 HL. Rogge fS,50. 489 HL. Gerst f5,25 a f7,50. 1887 HL. Haver f3,50 a f4,75. HL. Boonen paardenb. f 22, bruineb. f 10,25 a f 11. 300 HL. Erwten groene f 10 a f18, grauwe f 18, vale f9,50 a 17. Alkmaab, 25 Sept. 16 Koeien f70 a 300, 35 Vaarzen f150 a 210, 10 Nucht. Kalveren f10 a 17, 298 Schapen f 11 35, 262 Biggen f8 a 12, 6 Bokken en Geiten f 0,40 11. Hoobn, 23 Sept. Aangevoerd 1230 Schapen f 24 a 37. 24 Sept. Tarwe f10 a 12, Rogge f7,50, Gerst f5,50 a 6,25, Haver f3,75 a 4,50, ErwtenJ: witte f14, groene f13 a 14,50, grauwe f16 a 18, vale f 10,50 a 13, br. Boonen f 12,50 a 13,50, 40 Paarden f60 a 200, 36 Koeien f 130 a 200, 250 Schapen f 23 a 30, 95 Lammeren f 17 a 20, 21 Kalveren f13 a 26, 125 Varkens f 16 a 25, 7 Zeugen f30 a 50, 270 Biggen f6 a 10, 200 Kippen f0,60 a 2,25, 2200 Kippeneieren f4,50 pir 100, 1213 kop Boter 70 a 75 ct. per kop. V isschenj-Berichten. 27 Sept. Binnen 2 schuiten met 20 rog en een met 40, per stuk 88 a 90 ct. 1 mandje kleine schol f 2,80. Andere schui ten nog in zee. 3e klasse lste lijst. No. 9544 f 25,000. No. 3469 f 1000. No. 4494 en 5047 f 400. No. 3957 f 200. No. 4927, 5250, 14471 en 15117 f 100. Burg-erlijke Stand Helder. Van 23 tot 27 Sept. ONDERTROUWD: J. v. d. Veld, kwar tiermeester, en J. Kuiper. J. Smit, kon stabel, en C. de Haan. GEHUWDGeene. BEVALLEN: J. F. Eikema, geb. Hout man Z. H. Duif, geb. Bakker D. A. Klaas- sen, geb. Kok D. G. Biegel. geb. Fasol D. A. v. Dijk, geb. v. d. Wijk D. J. Baas, geb. Groot D. D. Bruisschaart, geb. Schot vanger Z. S. Plugger, geb. Visser D. OVERLEDEN: M. W. C. v. d. Lin den 2 j. A. F. F. Jansen 49 j. G. Thie 20 j. Vervolg- der Berichten. De heer Majü, welbekend door zijne vindingrijke proeven op natuur kundig gebied, zal, naar wij vernemen, de volgende week in Tivoli een enkele voorstelling geven. Zijne vertooningen van het nieuwste wat de wetenschap ontdekte, zgn voor eiken leek zoo verrassend, dat het werkelgk een verzuim zou mogen heeten er niet heen te gaan. Een Zweedsch matroos G, H., stond dezer dagen voor het gerechts hof te Amsterdam terecht ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis. De beschuldigde was namelijk met twee andere scheepsgezellen, den 22n juli 11., te half elf uren alhier een winkel binnengetreden, waar hoeden, petten en gemaakte kleederen verkocht werden. Terwijl' zijne beide kameraden bezig waren over eenige hoeden en petten te spreken, nam hij een op een der toonbanken liggende bukskingbroek mede. Tér terecht zitting verklaarde hij door bemidde ling van een tolk, dat hg de winke lierster' in zgn taal had gevraagd of hij de broek mocht medenemen om hem den stuurman te laten zien. Een agent van politie verklaarde dat beschuldigde eerst niets van een broek had willen weten, toen hij aan boord van het schip een onder zoek kwam instellen. Beschuldigde beriep zich ook hier op zijn gebrek aan keunis der Nederlandsche taal. Hij had daardoor den agent niet begrepen. De advocaat-generaal, Mr. Jolles, eischte een celstraf van 5 maanden de verdediger, Mr. J. T. Philips concludeerde tot vrijspraak, op grond van gemis aan bewijs van schuld, waar gelijk hier de personen elkander niet hadden verstaan. Het hof deed nog denzelfden dag uitspraak en sprak de beschuldigde vrij. Ter vervanging van den heer G. H. Blits, onderwijzer in de gym nastiek, is dat onderwijs opgedragen aan den heer P. G. Appelboom. De Directeur van het Kabinet des Konings heeft van Z. M. de op dracht ontvangen, om in de Staats courant autoriteiten, collegiën en par ticulieren, die aan den Koning adres sen van rouwbeklag hebben aangebo den, wegens het overlijden vau Z. K. H. Willem Frederik Karei, Prins der Nederlanden, Zr. Ms. bgzonderen dank te betuigen voor hunne deelne ming in dat zoo smartelijk verlies. Texel, 26 Sept. Dat men zich op ons eiland op een strengen winter voorbereid, zou daaruit kunnen blijken, dat in de vorige week alleen ruim 6000 mud steenkolen werd aangevoerd. Dat is nagenoeg 1 mud per hoofd. Gistermorgen strandde wegens zware lekkage nabjj de Westen alhier, het Nederlandsch brikschip Jantina, beladen met spoorrails en bestemd naar eene "haven in Brazilië. De be manning landde met de scheepsboot. Door eenige schippers van hier is tuigage en inventaris geborgen en in de haven aangebracht. Men vermoedt dat het schip, dat reeds vol water zit, verloren zal zgn, terwijl er ook van de lading niet veel terecht zal komen. Texel, 27 Sept. Uit do Jantina, welk schip eer gisteren achter de Westen strandde, heeft men gisteren, behalve inventaris en tuigage, 400 jjzereu spoorrails geborgen. Indien 't weer zoo gunstig blijft, is er veel kans dat de geheele lading geborgen wordt. Er staat veel water in het schip, doch geheel wrak is het nog niet. De opbouw van de beide groo te kerkgebouwen te Hoorn vordert goed. De R. C. kerk is reeds nage noeg onder dak gebracht. De koe peltoren maakt, van welke zijde der stad ook bezien, een aangenamon iu- druk. Yan de Hervormde kerk staan nog enkele overblijfselen, die aan de ramp van October 1878 herinneren. Vooral het sloopen van de kolossale hardsteenen zuilen van den vroegeren voorgevel kost veel moeite en bere kening. Toch kon het heien en nieuw opbouwen voortgang hebben, en nu alle muren een meter boven den straatvloer zgn opgemetseld, zal aan staanden Vrijdag de plechtigheid der eerste steenlegging plaats vinden. Uit het fort Amiel (Natal) ontvangt de Londensche Standard de hoog ernstige tjjding, dat de Transvaalsche Volksraad geweigerd heeft de door het driemanschap met de Engelschen gesloten overeenkomst te bekrachtigen. Heldersche Moppen. BELANGRIJKE GESPREKKEN. In Boston heeft iemand aanteekening ge maakt van duizend opgevangen gesprekken van voorbijkomende jonge meisjes. Zevenhonderd tachtig daarvan begonnen met: „En toen zei ik," of „toen zei hij," of „ze zei me dat hij gezegd had," hon derd twintig hadden betrekking op klee ding en op hoeden, die „allerliefst" of „prachtig" waren; en de overige waren ta melijk gelijk verdeeld tusschen aanmerkin gen op andere meisjes, die „nare schep sels" of „malle nuffen" waren, nieuwste romans, enz. Aan de heeren zou hij daarna beginnen. Maar dat moest hij spoedig uit verveling staken. o OP HET DROGE. „Alweer t'huis met de kleintjes?" vraagt de eene huismoeder aan de andere, die met een paar kinderen de laatste vochtige veertien dagen naar buiten is geweest. „Och ja!" is het antwoord. „Ik heb mijn schaapjes op het droge gebracht!" Aau onze geabon- neerdfii tt .4 N X A V A l' L O W X A be richten wij, dat van af heden alle betalingen 't Vliegend Blaadje, Kleine Courant, betreffende, moeten geschie den aan den Heer H. J. TER H4LL, Stationschef, die daarvoor quitanties geeft. Advertentiën en nieuwe abon nementen zullen door genoemden Heer ter plaatsing worden aangenomen ea opgezonden. DE UITGEVERS. Ondertrouwd R. RIJK, van Haarlem, en D. DE JONG, van Medemblik. Haarlem, 24 Sept. 1881. Ondertrouwd JOHANNES VAN DER VELD, en van Delft. JANSJE KUIPER van den Helder. Helder, 23 September 1881. Algemeene kennisgeving. Getrouwd CORNELIS JOHANNES DE KREIJ en MINA ZWANENBURG. IJmuiden, 22 September 1881. Algemeene Kennisgeving. Bevallen van een Dochter, S. FLUGGER, geb. Visser. Helder, 26 Sept. 1881. Eenige en algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter E. W. VAN LEEUWEN-de Haas. IJmuiden, den 26 Sept. 1881. Geboren JOHANNES DANIËL, zoon van J. C. EIKEMA en J. F. HOUTMAN. Helder, 22 September 1881. Bevallen van eeu Dochter M. RADEMAKER, geliefde Echtge- noote van S. BAAK. IJmuiden, 23 September 1881. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter A. VAN DIJK. geb. van der Wijk. Nieuwediep, 25 Sept. 1881. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon: J. A. TJEPKEMA, geliefde Echt- genoote van H. J. MEIJER. 's Hage, 24 Sept. 1881. Hedenavond ten 9 uren, over leed, na een langdurigdoch geduldig lijdenmijn geliefde Echtgenoot en onze Vader JA- COB DE BOER, in den ouder dom van ruim 58 jaren. Hoe smartelijk ons dit verlies ons treft, zullen allen beseffen, die hem van nabij gekend hebben. Callantsoog, 25 Sept. 1881. Wed. J. DE BOER, geb. E. Baken, en Kinderen. Ook mede uit naam van Broeders en Zuster. Heden overleed, na eeu kort stondig, doch smartelijk lijden, onze eenigste lieveling GERRTT, in den aanvalligen leeftijd van circa 5 maanden. Zwaar valt ons dit verlies, doch wij berusten in Hem, wiens doen wijsheid is. Amsterdam, 25 Sept. 1881. J. P. KROEB en Echtgenoote. Gisteren overleed te Doornen burg zacht en kalm, na voor zien te zijn van de H. Sacra menten der stervenden, onze ge liefde Vader en Behuwd-Vader, den WelEdelen Heer THEODO- RUS TERWINDT, in den ou derdom van 77 jaren. Nieuwediep, 27 Sept. 1881. H. J. JANZEN Sz. M. H. J. JANZEN— Terwindt. (Afwezig.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2