'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL >\o. 903. Dinsdag 11 October 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: B E RK HOUT Co. te Helder. BareamSPOORSTRAAT en ZÜID8TRAAT. üd.vorTontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabon- neerden te- 4 i\ X A P 4 LT L O W I* 4 be richten wij, dat voortaan alle be talingen, 't Vliegend Blaadje, Kleine Courant, betreffende, moeten geschie den aau deu Heer II. J. TER H4LL, Stationschef, die daarvoor quitanties geeft. Advertentiën en nieuwe abon nementen zullen door genoemden Heer ter plaatsing worden aangenomen en opgezonden. UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Oet. 1881. De Jongelins^s-Vereeuiging Vriendschap baart Vreugde" hield Zondagavond een bijeenkomst met dames in !t lokaal Tivoli. In de op gevoerde stukkeu »Arthnr de Beau- mont, de Franc-Tireur van Neufville" en »Twee Vrienden," mochten de spelers 't genoegen smaken herhaal delijk te worden toegejuicht, wegens hunne verdienstelijke voordracht. De beide dames, die daarin medewerkten, verdienen afzonderlijk een woord van vermelding. De Sehietclub Willem Teil" hield Zondag in Tivoli een concours, waaraan ook de voreeuigingen Vader land en Oranje" en Art. Vrijkorps deelnamen. De president, de heer van Leeuwen, wees in zijne toespraak op de wederwaardigheden, waarmede de club iu haar zesjarig bestaan had te kampen en sprak een woord van opwekking en dank tot hen, die moedig hadden volgehouden. Spreker wees ook op 't voorbeeld der Traus- vaalsche boeren, om aan te toonen, wat een volk vermag, wanneer zijne onafhankelijkheid wordt aangerand. De prijzen werden behaald door J. Barneveld, lid van W. T. Ie prijs met 24 pnntenA. Barneveld, lid van W. T., 2e prijs met 24 puntenJ. G van Boxel, lid van V. en O., 3e prijs met 28 puntenJ. G. Colijn, lid van V. en O., 4e prijs met 21 puntenJ. E. de Jongh, lid van W. T., 5e prijs met 21 punten; J. N. Dis selkoen, lid van V. en O., 6e prijs met 21 punten; L. Oudenhoven, lid van W. T., 7e prijs, met 20 punten H. van Leeuwen, lid van W. T., 8 prijs met 20 punten. Extra prys voor de leden van W. T., behaald door het lid den heer J. Bruin, met 19 punten. Korpsprijs, behaald voor W. T., door 't lid H. A. Stadermann, met 51 punten. Na afloop reikte de heer J., op verzoek, de prijzen aan de overwin naars uit eu sprak daarbij een kort en welgemeend, woord. Naar men verneemt, zullen Zr. Ms. ramschepen Buffel en Stier, en Zr. Ms. rammonitors Haai en Adder met 31 dezer, en Zr. Ms. fregat .Evertsen met 15 November aanst. buiten dienst worden gesteld. Blijkens een bij het Departe ment van Marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip 1« kl. Koningin Emma der Nederlan den," onder hevel van Zr. Ms. adju dant in bni ten gewon en dienBt, den kapitein ter zee jhr. M. W. Van Ronselaar Bowier, in den namiddag van den Gen dezer, de reede van Nagasaki verlaten, koers stellende naar Chufoo (China). De toestand der gekwetsten bij het spoorwegongeluk, diein het ziekenhuis te Rotterdam, worden ver pleegd, blijft voortdurend zeer be vredigend. In Den Haag wordt nog voort durend ingebroken. Een tijdlang hebben de inbrekers het gemunt ge had op de zoogenaamde Indische buurt, maar thans dringen zij meer tot het hart van de stad door. Te Utrecht is Vrijdag" eene weduwe in hechtenis genomen, die beschuldigd wordt haar eigen kind te hebben willen verdrinken. Met het stoomschip >Caland" is te Rotterdam aangekomen de be ruchte Siciliaansche struikroover Gi- usseppe Randazzo, eigenlijk genaamd Esposito, die door de N.-Amerikaan- sche regeering op verzoek der Itali- aansche is uitgeleverd. Hij werd ver- eld door Italiaansche politiebe ambten in burgerkleeding, en zal van Rotterdam, waar hij voorloopig iti de cellulaire gevangenis is opge nomen, naar Palermo worden over gebracht. Esposito wordt vervolgd tor zake van moord en van verschil lende diefstallen op den openbaren weg, gepleegd onder verzwarende om standigheden. De Kott. Ct." zegt dat de gevangene beschuldigd wordt 40 moorden ge pleegd te hebben. Hij is een be trekkelijk klein,onaanzienlijk persoon, tusscheu de 40 en 50 jaar oud, met donker uitzicht. De verbindingsdam tasschen bet eiland Ameland en den vasten wal is thans over zijn geheele lengte tot de hoogte van volzee opgetrok ken. In den loop van dit jaar had die verhooging plaats over een lengte van 5075 meter. Uit Veere wordt van 6 Oct. Donderdag heeft de justitie zich weder den heelen dag alhier bezig gehouden met het onderzoek in de droevige gebeurtenis dezer dagen. Er loopen verschillende geruchten omtrent den vermoedelijken dader. De verslagene zou namelijk in finan- cieele betrekking gestaan hebben met een werkman uit Middelburg, die zich wel eens hier vertoond en tegenover een der gehoorde getuigen dreigend over den heer Sn. zich uitgelaten heeft. Hij schijnt voortvluchtig te zijn. Hedenavond wordt algemeen verteld, dat de justitie hem te Ant werpen heeft opgespoord. Men schrijft ons uit Middel- Gnrg: Ofschoon justitie en politie, zoowel hier als in omliggende plaatsen, ijverig in de weer zijn en het aantal door hen gehoorde personen met den dag toeneemt, schjjnt de dader van den moord te Yeere nog niet bekend te zijn. Vermoedelijk zal wél met die misdaad in verband staan, een door liet parket uitgevaardigd bevel tot opsporing en aanhouding van een 22- of 24 jarig persoon, tamelijk lang, blond van haar, die afkomstig is uit Zuid-Beveland, gekleed in een vuil blauwachtig boezeroen, witachtige broek met gaten en een pet en wien op de rechterhand een anker geprikt is. Ook te VlissiDgen heeft de justitie verschillende personen ge hoord, docb., naar het schijnt, zonder resultaat. Volgens de »Fanfulla," een Italiaansch blad, heeft men te Milaan pogingen aangewend' om een tram, waarmede de Italiaausche Minister van Openbare Werken Baccarine reediu de lucht te doen springen. De aanslag mislukte, maar de politie was niet bjj machte de daders te ontdekken. Vaak gebenrt het in Amerika, dat nietswaardige ellendigeu de lijken van aanzienlijke personen rooven, om ze niet eerder terug te geven vóór de familiebetrekkingen een grooten losprijs hebben betaald. Mevrouw Garfield, die ook bevreesd was dat- men hetzelfde met baar echtgenoot, zou doen, heeft nu om de houten kist een ijzeren omhulsel laten makeu, terwijl hierop weder een laag cement is gelegd. Op die wijze hoopt zij, dat de dieven het lijk niet uit de kist zullen kunnen krijgen. De groote tapijtfabriefe van Clarke and Sons, in het midden van de volkrijkste buurt Oamberwel, is de vorige week gvbee&-docr hot vuur vernield. In enkele minuten had de brand zulk een uitgebreidheid ver kregen, dat het geheele gebouw in lichter laaie vlam stond. Gedurende twee volle uren hadden veertien brandspuiten volop werk om de aan grenzende pereeelen te beveiligen. De fabriek, die driehonderd voet hoog en geheel uit hout opgetrokken was, is geheel vernield. Een groote hoeveelheid olie, die men voor zeker product gebruikte, maakte dat aan redding niet te denken viel. De oorzaak van het onheil is nog niet bekend. Een aantal aanzienlijke bur gers van Washington hebben het plan gevormd, daar een hospitaal op te richten, gewijd aan Garfield's na gedachtenis. Het zal een internati onaal karakter hebben. In het Fransche dorp Brioux, departement Cher, zijn door een he- vigen brand veertig huizen in de asch gelegd. De vlammen deelden zich, door een hevigen wind aange wakkerd, zoo snel aan de met riet gedekte woningen mee, dat aan geen blusschen te denken viel. Aan huis raad en graan werd voor een som van fr. 200,000 vernield, waarvan bijna niets verzekerd was. De Keizerin van Oostenrijk is een vrouw, die gaarne het avon tuurlijke zoekt. Gevaarlijke jacht avonturen zijn haar lievelingsverma- ken, maar ook deze kunnen op den duur wel eentoning worden en voor afwisseling zal zij nu eens een reisje maken per.luchtballon. Godard, de bekende luchtschipper, zal de eer hebben haar naar boven te mogen voeren. Een sierlijk schuitje, waarin het zeker niet aan het Doodige zal ontbreken, is reeds in orde gebracht en binnenkort hoopt zij haar lucht reisje te maken, in gezelschap van twee adelyke heeren. Guiteau's verdediger heeft al uitgevondenlo. dat diens moeder aan hersenontsteking heeft geleden; dat een neef en een oom van Guiteau krankzinnig zijn gestorven en dat hij iu een krankzinnigengesticht is ver pleegd. Sedert 1 October mist men te Berlijn een twaalfjarig knaapje, dat 's middags uit school is gegaan, maar niet is thuisgekomen. Het kind had voooruit gezegd, dat het niet meer thuis zou komen, indien het op school een slecht teeken zou krijgen. De ouders lachten er toen om, maar de knaap keerde niet terug en alle nasporingen om hem terug te vinden bleven totnntoe vruchteloos. De pakketboot Ville de Rome," die met troepen voor Tunis onder weg was, is niet ver vau Marseille met het stoomschip Raphael" in aan varing gekomen. De laatstgenoemde bodem is gezonken en van de equi page heeft men niets vernomen. De Ville de Rome" keerde naar Mar seille terug en zal belangrijke her stellingen moeten ondergaan. Waar men al niet inbreekt Te Brussel hebben dieven een nach telijk bezoek gebracht aan het nieuwe Paleis vau Justitie en daar eenig gereedschap ea kleederen ontvreemd, toebehoorende aau werklieden, die daar over dag arbeidden. Een kijkje op de Tentoonstelling van Landbouw te Schagen. De tentoonstelling van Landbouw, te Schagen, uitgeschreven door de Hollaudache Maatschappij van Landbouw is, in 't bij zonder voor Hollands Noorderkwartier, van root belang en daarom besloten we ook eens een kijkje te nemen. Bij 't naderen van 't station zagen we reeds dat Schagen in vreugde was, want de drukte was buiten gewoon. 't Nette stadje, anders zoo kalm en rustig, vertoonde zich nu in feestdos. Niet alleen zag men bijna overal vlaggen uitgestoken, maar ook nette docoratiën, door sparregroen omgeven, waren voor verschil lende huizen aangebracht. De eerepoorten op de groote markt en bij 't terrein der tentoonstelling prijkten sierlijk en frisch, beschenen door de liefelijke stralen der herfstzon, die zoo vriendelijk was met haar lachend gelaat 't feest te aanschouwen, alsof ze ook van hare ingenomenheid blijk wilde geven. De volle herbergen en café's, waarvan eenigeu zeer net en in modernen stijl zijn ingericht-, waren bijna te klein om aan 't verlangen der hongerige en dorstige bezoe kers te voldoen. De uitstallingen en kramen, op 't marktplein, zouden een vreemdeling iu 't deukbeeld kunnen brengen, dat er kermis gehouden werd. Overal zag men rij tuigen gestald, waarin, de bewoners der omliggende landstreek naar Schagen waren gekomen. We spoedden ons naar 't terrein en sloegen, daar gekomen, verbaasd den blik in 't rond. Verbeeldt u een uitge strekte weide, waar men in goede orde een aantal houten gebouwen bad opgeslageu, waar 't wemelde van duizenden wandelaars, in bun zondagspak gestoken, waar 't oog overal de vaderlandsche driekleur zag wap- pereu en doelmatig aangebrachte decoratiën, op den landbouw betrekking hebbende, niet weinig aan de bevalligheid van 't geheel toebrachten. Daar klonken eensklaps de harmonische tonen van een goedbezet orkest on hoorden we een der nummers van het programma voor dien middag door 't ons welbekende muziekkorps der K. N. Marine uitvoeren. Dat de bekwame kapelmeester, de heer Bernhardt en zijne muzikanten, met lof hun werk ten einde brachten, behoeft geen betoog, evenmin dat de muziek veel tot opluistering der tentoonstelling bijbracht. Eenigszins verlegen keken we in 't rond en wisten niet goed waar we ons onderzoek zouden beginnen. Gelukkig maakte een knaap, die beleefd nader trad, aiui die be sluiteloosheid een einde door 't aanbieden vau een gids voor de tentoonstelling. Dat boekje was ons welkom, want 't ver schafte een leiddraad in dien schijnbaren doolhof, we betaalden daarvoor met vreugde 't gevraagde kwartje en richtten onze schreden naar die afdeeling, waar vee en pluimgedierte een plaats aangewezen was. Helaas, we waren niet in staat de voortref felijke hoedanigheden van paarden, koeien, stieren, varkeus, enz., met 't oog eens ken ners waar te nemen. Alleen kunnen we constateeren, dat de dieren prachtexempla ren in hunne soort waren en dat onze boe ren hun ouden roem, voortreffelijk vee aan te fokken, nog steeds kunnen handhaven. Onder 't pluimgedierte, kippen, eenden, duiven, fazanten, enz., zag men de prach tigste vogels, zoowel van inlandsch ras als van vreemden oorsprong. Duiven van de grootste soort en anderen, niet veel grooter d8c een museh, met de verschillende tus- schensoorten, deden duidelijk de verschei denheid van dat ras in 't oog vallen. Kippen waren er, van allerlei grootte, wier vederen op 't fraaist geteekend waren, terwijl de hanen onafgebroken aan 't toe- neel levendigheid bijzetten door hun onop houdelijk „Pak de 1excuus, we be doelen „kikerikikiü!" Vruchten van akker en veld waren er in de beste en vreemdste soorten, netjes gerangschikt, aanwezig, terwijl bij de mees ten ook schoven gevoegd waren, die de vruchten nog bevatten. Appels, peren, druiven, enz. noodigdeu zoo uitlokkend tot proeven, dat de daarbij gestelde wachter o. i. niet overbodig was. Kool, uien, man- gelworteleu, aardappelen, bieten, in ver schillende soorten uitgestald, toonden dat onze grond ouder de baud van een be kwaam landbouwer iets voortreffelijks kan opleveren. Geen bezoeker zal de reusach tige meloenen onopgemerkt gelaten hebben, want ze hebben te zamen een gewicht, waarvoor een stevige sjouwerman respect moet hebben. Bloemen en planten, sieriijk en fraai, konden hier en daar al3 decoratiëH dienen. Kaas en boter! Dat zijn de producten, die Hollands welvaart bestendigen. Met gerustheid durven we verzekeren, dat iedere rechtgeaarde boerin 't hart vroolijk klopte, hij 't zien van de zuivelproducten, hier aanwezig. Die de minste soort van deze uitmuntende waren steeds op tafel kan hebben, behoeft in 't buitenland niet naar iets beters te zoeken. Als bybehoorende zaken waren aan die afdeeling sierlijke uit stallingen van kaas- en boterkleursel en kaasstremsel toegevoegd. Landbouwwerktuigen van allerlei aard, van de meest primitieve tot de samenge- steldsteldste, trokken de aandacht, niet al leen van den landbouwer, maar ook van anderen. We dachten zoo bij 't beschou wer; van den vooruitgang op dat gebied in de laatste jaren„kon een boertje uit de vorige eeuw eens voor een dag terugkomen om te bekijken, wat hier aanwezig isdan zouden we weieens zijn verwonderd gezicht willen zien en hooren wat zijne meening daaromtrent was." Stoomwerktuigendie we in werking zagen, volvoeren op een dag 't werk, waartoe een aantal arbeiders voorheen een week noodig hadden. Machines om te ploegen, te eggen, te schoffelen, te zaaien, 't hooi te bewerken, enz. leveren om 't bewijs, dat de mensch minder in 't zweet zijns aan- schijns behoeft te werken, naarmate zijn geest hooger stijgt. De sierlijke rijtuigen, die we zagen, vormden een aangenaam contrast met de boerewagentjes in onze jeugd. Maar we moeten eindigen, hoewel we nog geen tiende deel hebben gezegd, van hetgeen sr te zeggen valt. De tentoonstelling van landbouw en de feestelijkheden daaraan verbonden, zijn uit muntend geslaagd, 't Terrein, waarop we ons bewogen, levert een treffende getuige nis op van de ijver en de kennis, die voort durend nog bij onze boeren wordt gevonden. Daar kunnen de landbouwer en veehouder echter leeren, wat er op 't gebied der voor uitgang valt op te merken en hun voordeel doen met hetgeen zij gezien hebben. De Maatschappij van Landbouw heeft eer van haar werk en't landbouwfeest van 1881 zal nog lang bij de inwoners van Schagen en in omliggende dorpen een aangename herinnering achterlaten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1