'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No 905, Dinsdag 18 October 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ütoonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTR.AAT. Ad.vertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Oct. 1881. Het gezelschap »Eutre Nous," alhier, geeft den 23en dezer weder een soiree. Het gezelschap, dat op muzikaal gebied niets te wenschen overlaat, beoefent met evenveel tact het tooneelspel. Een druk bezoek en volle zaal wenscben wij het van harte toe. 't Verdient dit ten volle. (Zie advertentie hierachter.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag onstond brand in de boeren hofstede, bewoond door den heer J. Schenk te Anna-Panlowna. Eer de brandweer ter plaatse tegenwoordig kon zijn, was de heele boerderij door de vlammen vernield. Gelukkig zgn de bewoners en nog enkele zaken van waarde gered. Bij het noodweer van Vrijdag is des avonds omstreeks elf ure een schip, geladen met steenkolen, dat ter hoogte van de steenfabriek te Brakel lag, gezonkenmet het noodlotig gevolg, dat daarbij twee kindereu en de vrouw van den schipper jammerlijk verdronken zijn. Onder Willemstad zou een tjalkschip gebleven zijn met huis gezin, waarbij zes kinderen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag daalde de barometer zeer snel eu wees 's morgens 8 u. 741.2, ten 2 u. 736.6men had den ge- heelen dag barden wind, die tegen den middag tot storm aangroeide en het hevigst was des avonds omstreeks 6 nur, toen de sterkste stoot voor kwam, 130 kilogr. drukking op den vierkanten meter, met een weinig uitschietenden wind naar het WZW. daarna begon de barometer weder te rijzen en de wind werd langzaam West. De Domtorente heeft Utrecht door deu storm zoo geschud, dat het instru ment aldaar is blijven stildaau, zoo dat op het Ned. Instituut geen waarnemingen meer werden opgetee- kend." Te midden van den hevigen storm ontstond te Hilversum brand in de gasfabriek, door het springen van een gashouder. In een oogen- blik was het geheele dorp in duister nis gehuld. De brand was spoedig uit. De gastoestellen zijn vrij erg beschadigd. Een bakkersjongen moest eeni- gen tijd geleden brood te Amsterdam wegbrengen. Hij deed zijne boodschap pen, maar behield het geld en ver dween spoorloos. Onlangs werd be kend, dat hg als koloniaal had getee- kend en in zijn soldatenpak vertoonde hg zich zonder schroom. Hij werd dadelijk opgepakt en den militairen rechter overgegeven. Volgens bericht uit Vlissingen heeft het Amerikaanscbe schip »Ja- mes Foster Junior," kapt. Abeel, van New-York naar Antwerpen bestemd, ankers en kettingen verloren en is beoosten Vlissingen op strand gedre ven. Te Arnhem werd een meisje van 3 jaar door een afwaaienden boomtak op het hoofd getroffen zg bekwam een hevige hersensschud- ding, zoodat men voor 't behoud van haar leven vreest. De hevige windvlagen, dieVrg- dag uit het Z. W. woeien, zgn nood lottig geweest voor een kassiersknecht. Op het Rokin, bg de Laugebrugsh te Amsterdam, ontnam hem een dier vlagen zijn pet en wierp hem zelf, terwijl hij die grijpen wilde, tegen den grond. Ware het hier nu maar bij gebleven, de man zou zich zeker getroost )hebben, maar door den schok ging het slot van de portefeuille met bankpapier open en vlogen er een 3-tal van '.f 1000 en een van f 200 te water. Hoewel [door de hulpvaardigheid van velen er weldra twee van f 1000 werden opgevischt, is dat met de 2 overigen van f1000 en f 200 niet mogen gelukkenDe man was letterlijk versuft. Naar aanleiding van het be richt, als zou door een gepasporteerd soldaat van het Ned.-Ind. leger een dubbele kinderroof te Bergen-op- Zoom zijn gepleegd, wordt van daar aan de N. R. Ct. geschreven De alhier woonachtige wed. v. L. wier levenswandel wij stilzwijgend voorbijgaan, wist maar al te goed dat hare kinderen met den erkenden dronkaard mede waren; immers van de afwezigheid harer kinderen heeft zij bg de politie volstrekt ;geen aan gifte gedaande kleinen moesten onder geleide handel" leeren drijven. Het geheele verhaal van ontvoering is derhalve een verdichtseltrouwens het ontrooven van kinderen op een leeftijd van elf en dertien jaar zou op de wijze als in bedoeld bericht werd opgegeven, moeilijk gaan. Sedert de laatste dagen kwa men te Nijmegen eeuige diefstallen voor van allerlei kleine en groote voorwerpen, zonder dat men die kon achterhalen. Het mocht der politie heden evenwel gelukken de ontvreemde goederen, waaronde een zalmzegen van aanzienlijke waarde, bij een paar opkoopers aldaar te ontdekken. De voorraad, die in beslag genomen moest worden, was zoo groot, dat men dien met een voertuig voor het politiebureau moest brengen. Men is de daders van al deze diefstallen op het spoor. Op verschillende punten van 's-Hage zijn uurwerken geplaatst, die de nachtwakers telkens hebben te verzetten en die den juisten tijd aan geven, waarop zg zich op de bedoel de punten bevonden. Op die wijze acht men het toezicht op de rondes volkomen verzekerd. In het laatst der vorige week is te Berlgn een zeer gevaarlijk mis dadiger ontsnapt,Kohlenberggenaamd, die wegens zeven moordaanslagen in hechtenis, genomen, maar tot onder zoek van zijne geestvermogens in het hospitaal geplaatst was. Hg heeft, hoewel hij scherp bewaakt werd, uit een stuk ijzerdraad een valscken sleutel weten te maken, waarmede hg 'snachts de deur zijner cel opende. Toen heeft hij uit de kamer, waar de geneesheeren sliepen, de kleederen van een hunner bemachtigd en is zoo de poort uit gekomen, waar de wachters hem werkelijk voor een geneesheer aan zagen. Men heeft zgn spoor niet verder kunnen volgen. heer G., een onderwijzer te Parijs, verloor een maaud geleden een zgner bloedverwanten, na een ziekte van meer dan een jaar. Hij zelf was uit de stad en de nalaten schap werd verzegeld. Teruggekomen, nam hij deze in bezit, en verleden Woensdag in eenigo papieren snuffe lende, vond hij het lot der Spaansche- Fransche weldadigheidsloterij, waarop de prijs van 150,000 frs. gevallen was. Hg snelde daarmede naar den heer Sandos, secretaris van het comité, doch kwam te laat. De voor de uitbetaling van den prgs gestelde termijn was sedert een maand ver streken en hot geld was bij den pre fect der Seine en den Spaanschen ambassadeur gestort. In Massachusetts verschgnt een blad, dat gedrukt wordt op welrie kend papier. De opstellers verzeke ren hun best te zullen doen, den in- teekenaars een blad met afwisselende geuren te leveren, 't Is dus wel een blad met een luchtje er aan. Onlangs ontdekte een deftig heer, bij het plaats nemen aan het spoorwegstation te Neurenberg, dat al het goudgeld in zgn portemounaie blinkend wit geworden was en, zooals later bleek, met kwik vermengd. De beambte hield de muntstukken voor valsch, en liet den reiziger in hech tenis nemen. Maar de heer werd spoedig weer in vrijheid gesteld, want bij onderzoek bleek, dat de geldstuk keu echt waren en de onaangenaam heid alleen te wijten was aan zijn pas gekochte portemonnaie, die naar men later bevond gemaakt was van schapenleder van buidels, waarin kwikzilver uit Spanje naar Duitsch- land verzonden was, en nu de eigen schap had, elk goudstuk dat er mee in aanraking kwam, zilverwit te maken. De berichten aangaande den ardappeloogst in Brandenburg te Berlgn ontvangen, luiden zeer gun- ig. De vrees dat het slechte weder en de zware regens gedurende Augus tus en September gevallen, schade aan de knollen zouden hebben te weeggebracht, is gebleken ten eenen- male ongegrond te zijn, de qualiteit is algemeen genomen uitmuntend en het beschot zeer ruim, tengevolge hiervan zgn de prijzen van het ar tikel reeds gedaald. Jesse HelffmanD, de bekende nihiliste, is thans in hare gevangenis bevallenonmiddellijk daarop is zg naar de Peter-en-Panl-vesting over gebracht, waar zg haar verder leven zal moeten slijten. De beide schepen vau Alexander Sibiriakoff (de stoomboot Oskar Dickson" en de schooner »Nordland,") die in de Gydabaai hebben moeten overwinteren, moeten, blgkens de laatste telegrammen te Bremen ont vangen, als verloren beschouwd wor den. De kapitein Nielson met 4 man bereikten de monding van de JeniBséï de overige manschappen (een deel keerde reeds vroeger terug) reisden te land naar Obdorck. Het verlies van de Dickson" is te meer te be treuren, omdat zich aan boord er van bevonden 2 kleine stoombuoteu, die, in verbinding met het verkeer per stoom met de Jenisseï en op dien stroom zelf, de gemeenschap met den belangrijken nevenvloed van die rivier, de Angara, zouden onderhouden. 33e storm. Aan ruw weder zijn we hier gewoon en dus in dat opzicht niet voor een klein geruchtje vervaard; maar 't kan toch wel eens te erg loopen, en dat was jl. Vrijdag 't geval. Een storm, die bij klimmende hevigheid 23 uren duurt, komt gelukkig slechts zelden voor. Hij begon bij een barometerstand van 746; die later daalde tot 132. De hevigste windstoot alhier was 117 Kg. Volgens berichten zitten op onze kust van Petten tot bier, niet minder dan drie schepen, terwijl er ook op de kust van Texel gestrand zijn, o. a. de Duitsche brik Bessel en een Engelsche vischsloep, en twee dito waarschijnlijk zijn vergaan De schepen van het oefenings-eskader, die op de reede lagen, zijn een goed eind weg gedreven. 't Water in 't Heideweke kanaal was verbazend hoog gerezen en stroomde hier en daar over den weg. Langs de Hoofd gracht, Zuidstraat en den Kanaalweg liggen stevige boomen ontworteld, 't Loof der boomen, dat in gewone omstandigheden 't oog nog twee a drie weken kon bekoren, ziet nu zwart, voor zoover 't niet is afge waaid. De spoortrein, die Vrijdag avond om half acht moest aankomen, arriveerde eerst tegen half twaalf en de laatste trein op Zaterdag morgen. De telegrafische gemeen schap werd verbroken, door 't omwaaien van telegraafpalen en 't breken der draden. De gehuwde militairen, die in 't fort Erfprins wonen, moesten uit hunne huizen vluchten en met hnune gezinnen hier en daar veilig heid zoeken. Het dak van dit groote ge bouw is totaal vernield. Aau kaapshoofd joeg het zeewater over den dijk en deed deze zelfs aan de binnen zijde afkolveu. De in aanbouw zijnde fortwerken hebben ook veel geleden. Op de Harssens is een tast steenen van 20,000 stuks geheel uit elkander en gedeeltelijk in zee gewaaid. Iu de richting van Ewijcksluis ontdekte men des avonds een felle brand. De heer B., bij wien de achoorsteen'naar beneden kwam en de vensters door den storm losgerukt werden, vond met de zijnen een onderkomen voor den nacht op 't raad huis. De wijzerborden werden door den storm van den toren der R. K. kerk afge rukt. Ook de beide Herv. kerken leden groote schade aan de loodbekleeding dor torcus. Omgewaaide schoorsteenenafgeval len dakpannen en verbrijzelde vensterruiten zag men overal, en de eerste woorden, die men elkander toevoegden op Zaterdagmorgen waren: „Welko schade heb jij gebadP" Bij Falga, een drie kwartier van Huis duinen, is dc Eng. schooner Idun, kapt. Helleboë, geladen met palmolie, gestrand. Het schip zit zoo hoog, dat men met de wagens langs zijde de lading kan lossen. 't Volk is door middel eener lijn naar den wal gekomen. Ook des kapiteins vrouw, die ziek aan boord was, is langs de lijn aan wal gebracht. Bij Callantsoog is gestrand de Russische brik Wcstra. De bemanning, 8 personen, heeft zich met eigen boot gered. Men maakte zich hier zeer ongerust over de loodsboot No. 10schipper Kuiper. Deze is echter Zondagavond behouden gearriveerd. De loodskotter No. 3, schipper Zwart, is van de reede op drift geraakt en zit bij Wieringen hoog op strand. De opvarenden zijn echter aldaar behouden aan land ge komen. Ook een Engelsche schooner met dakleien is vnn de reede op drift gemakt en zit tegen Wieringen op droog. Op Terschelling is gestrand de Duitsche galjoot Wara. In vergelijking met andere plaatsen in ons vaderland zijn we er betrekkelijk nog goed afgekomen. Te Amsterdam, Haarlem, Rotterdam en den Haag is de verwoesting nog grooter en heeft men daarbij ook, helaas, menschcnlevens te betreuren. Kinde ren, vrouwen, ja zelfs mannen zijn door den feilen storm in 't water geworpen en sommigen dier ongelukkigen konden, ook met den besten wil, niet gered worden. Anderen werden door dakpannen, steenen of boomtakken gekwetst en moesten in gasthuizen ter verpleging worden opge nomen. Sedert den bcruchten pinkster- storm van 1860 heeft men niet vau zooveel rampen en ongelukken gehoord. Onderscheidene huizen, in aanbouw of reeds voltooid, zijn te Amsterdam ingestort. De tramwagens werden van de rails ge worpen, zoodat de dienst moest worden gestaakt. De telephoon-toestellen hebben zich goed gehouden. De wind ontlokte echter aan de gespannen 'i; draden een vreemdsoortige muziek, die den naam van „helsch concert" iu waarheid verdiende. Een stal waarin 50 paarden stonden, stortte in. Gelukkig bleven de dieren voor 't grootste gedeelte ongekwetst en werden door de brandweermannen en hulpvaardige burgers opgevangen en in veiligheid ge bracht, terwijl cr 5 a 6 gedood werden. Een kioske op 't Leidsche_ plein werd om vergeworpen. De juffrouw, die er zitting hield, wns even naar buiten gegaan en kwam daardoor vrij met gedeeltelijk verlies van haar couranten, tramkaartjes, enz. Sommige mcnschen gingen op de straat liggen, om niet door den wind opgenomen te worden. In de Overtoomsche vaart dreef een geheel huis op de schuimende golven. De bewoner zat er boven op en deed zijn best om met een haak zijn inboedel er uit te halen. Met veel moeite werd een hond, die te water geraakt was, gered. Twee ke rels, die hadden meegeholpen, vermeenende dat 't om een kind te doen was, kregen daarbij ruzie eu begonnen elkander een pak tg toe te dienen, maar de storm maakte spoedig aan die kloppartij een einde, door beide kampioenen onderste boven te werpen. De wachtkamer bij 't Koninginnedok werd van den steiger 50 meter ver in 't IJ ge slingerd. Esn brandende lantaarn was een zeldzaamheid, zoodat duisternis de ontzet tende tooneelen nog akeliger maakte. Nu en dan werd in een der politiebureanx and gebracht, die door den storm tegen den grond was geworpen en door den val min of meer bedwelmd was geraakt. Terwijl de storm 't hevigst woedde, brak er aan de Zaan een felle brand nit. „Dc sluizen bij IJrouiden, hoe ook door de woedende golven gebeukt, heeft zich goed ;ehouden. Volgens 't zeggen van een oog- ;etuige zag 't daar overigens bar genoeg uit. De spoorwegdienst HaarlemZandvoort moest gestaakt worden, daar 't station „Bolwerk" grootendeels was ingestort. Bij Dordrecht moest de trein stoppen, omdat een vaartuig met zulk een geweld tegen de spoorbrug was geslagen, dat de gebroken mast op de rails was terecht gekomen. De omstreken van den Haag, de Scheveningsche en Rijswijksche wegen leveren een tooneel vuu verwoesting op, waarvan men zich geen denkbeeld kan maken. De zwaarste eu dikste boomen zijn door midden gebroken, alsof 't rietjes waren, of liggen ontworteld op den grond. Bij Rotterdam is een rijn schip gezonken. Dc stad stond Vrijdag avond gedeeltelijk onder water. De schipbrug tc Vreeswijk is totaal door den storm ver nield, zoodat de overtocht met een pont moet geschieden. De Rotterdamsche dier gaarde heeft mede groote schade geleden. Een der kabelsleepbooten is gezonken en 't Engelsche schip „Lilian" tegen den wal gedreven, waar 't zoo vast zat, dat er stooiubooten noodig waren om 't weer vlot te krijgen. Te Kralingen luidde Vrijdag avond de uoodklok om 't dijkleger op te roepen, daar men vreesde dat de dijk zou bezwijken. Te Scbiedam zijn de twee reusachtige schoorsteenen van de stearine- kaarsenfabriek tegen den grond geworpen en vloog 't dak van een groote stoombran- derij naar beneden. De buitenpolders in den omtrek van Dordrecht werden overstroomd. Met levens gevaar moest men 't daarin weidende vee jinnenhalen. Op de reede van Vlissingen kwam een driemastschip in aanvaring met een stoomboot. Beide vaartuigen werden tegen den dijk op 't droge geworpen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1