Markt-Berichten. Advertentiën. De aanblik van Zandvoort was Zaterdag ochtend op vele gedeelten treurig te noemen. Vrijdagmiddag tegen twee uur sloeg de kap met gordingen, kapverbindingen en stukken metselwerk van de villa „Maria" aan den Hoogenweg in de lucht en viel in stukken en spaanders over den weg heen. De be woners moesten in allerijl vluchten en werden bij buren ingenomen. Van de villa „Maris pension," eerst den jongsten winter gebouwd, is de voorkap weggeslagen. Ten 7 ure in den avond vloog het geheele bovengedeelte van de nieuwe eet- en concertzaal van den heer Kaufmann over dc achterliggende huizen heen, viel in het dorp neder en richtte daar de schromelijkste verwoestingen aan een spoorwegrail, waar schijnlijk op het dak nedergelegd om het dril len van het zink te beletten, is met den kap mee weggeslingerd en stond des morgens als een vlaggestok door het dak van een huis. Van het Kurhotel is de veranda weggesla gen sommige fragmenten daarvan vindt men in de passage terug, waar eene massa ruiten vernield zijn en andore schade i3 aangericht. Eene in aanbouw zijnde villa ten noorden van het Kurhotel is in een puinhoop herschapen. Bijna geen huis in de gemeente, of het heeft schade beloopen. De zee stond tijdens den storm geweldig hol. Het duin is meer dan een meter hoog als afgesneden, zoodat, als straks de zee lager staat, het strand niet anders dan met een sprong naar de laagte te bereiken zal zijn. Texel, 16 October De storm, die Vrijdag 11. woedde, heeft vreeselijk huisgehouden. Duizenden dak pannen zijn afgerukt, daken ingewaaid, ramen vernield, schuttingen ter aarde ge worpen, schoorsteenen neergeworpen boomen ontworteld. Weinige gebouwen zijn onbeschadigd gebleven. Van de stel ling van den kerktoren aan den Burg, welke toren herstellingen ondergaat, woei de eene plank na de andere weg. Ten slotte soheen ook de haan 't te kwaad te krijgen en vloog van zijn verheven standpunt naar den grond, zonder in zijn vlucht „pak de leu-eu-ning" te kraaien. De verwoesting is overal groot. Het zeewater bereikte in de haven eene hoogte van 19 decimeters bovel Volzcc. Aan fuiken en kaarden der kustvisschers werd groote schade aangericht. Twee blazers, een van de Cocksdorp en de „Barend Wil lem" van Oude-Schild, zijn van de ankers weggeslagen en waarschijnlijk verloren ge gaan. Van den driesprong is het met schelpen geladen tjalkschip van sehipper T. Dijkstra weggeslagen en heeft nabij Hindeloopen schipbreuk geleden. Gelukkig bleven dc opvarenden behouden. De heer B. manu- facturier van hier, die met een blazer van Vlieland kwam en onderweg ten anker lag, heeft een ontzettende nacht op zee doorge bracht. 's Morgens slaagde men er in het schuitji te Vlieland op den wal te zetten, waar de opvarenden door de gastvrije bewoners har telijk werden verwelkomd. Achter den Hoorn strandde het Duitsche brikschip „Bessel," kapt. Simmering, met eene lading geschaafde planken, van Christiania naar Kaapstad be- Btemd. De bemanning heeft zich gered. Het schip zit hoog op het strand en zal geheel gelost kunnen worden. Nabij de Koog werd het Engelsche visschersvaartuig „Wil o the Wisp" tegen het strand geworpen, De bemanning werd met medehulp van kustbewoners gered. Het vaartuig sloeg uit elkaar. Een bark, die even boven de branding kruiste, is er in geslaagd weer in het ruime sop te komen. Verdere zeeram pen zijn onbekend, doch men vreest dat dc storm tal van menschenlevens zal hebben geëiseht. Als een bewijs van krachtigen ouderdom deelt men ons mee, dat tijden: het woeden van den storm een grijsaard van 86 jaren op het dak van zijn schuurtji bezig was, de schade, die er werd aange richt, zooveel mogelijk te beperken. Nog veel rampen en onheilen zouden wc kunnen medeelen, maar 't bovenstaande voldoende om te doen zien dat de storm van lé October nog lang in ons vaderland besproken zal worden en vele treurige herinneringen achterlaat. IJszee naar de zoek geraakte »Jean- nette" gekruist, was herhaaldelgk^op de Westkust van Spitsbergen aan- geloopen en had zich daarna noord waarts gewend. Op iets hooger dan 80° N. B. stuitte het op vast ijs. Zoowel weer als jjs waren op deze reis gunstig, maar van de Jeannette" vond men geen spoor. Eenige dagen later is de korvet van Hammerfest naar de IJszee vertrokken. Zij zou zien zoover mogelpk noordwaarts te komen en dan, na Reykjavic om kolen aangedaan te hebben, naar Amerika terugkeeren. Het Parijsche publiek zal weldra een zeer kleinen jongen kunnen toe juichen. Een jongetje van 15 jaar, die decimeter lang is en 18 kilogram weegt, wordt op 't oogenblik in de Academie Médicine" te Parijs onder zocht. Zijn ouders, boeren uit den omtrek van Angoulême, denken hem voor het publek te laten optreden en houwen op zjjn stem de beste gel delijke vooruitzichten. In Engeland .heeft de storm zeer geweldig huisgehouden. Men hoort van schipbreuken, verliezen van menschenlevens, breken van de telegraaflijnen, instorten van huizen, omvallen van boomen en overstroo mingen enz. De toegebrachte schade is zeer aanzienlijk. Guiteau verscheen Zaterdag voor het hof van Washington. Hij hoorde het voorlezen van de akte vau be schuldiging onverschillig aan wilde daarna een verklaring afleggen, maar het hof weigerde hem het woord. Guiteau's advocaat gaf zijn voornemen te kennen de bevoegdheid van het hof te betwisten zjjn verdedi ging zou hg baseeren op de krank zinnigheid van den moordenaar en op het feit dat het niet bewezen dat de wonde aan Garfield toe gebracht, doodelijk was. De advocaat vroeg dus vertraging van het proces het hof stelde de zaak uit tot Nov.de bevoegdheids quaestie zal voor November worden beslist. Volgens het »Memorial diplo matique" zou de Engelsche Regeering een ultimatum aan de Transvaalsche Boeren hebben gezonden, waarbij zij worden gesommeerd de overeenkomst aan te nemen, onder bedreiging van onmiddellijke hervatting der vpande- lpkheden. Het stoomschip Corsica," van Londen naar Bombay, is 11 Oct. op de hoogte van Lissabon gezonken Aan boord bevonden zich 26 koppen, waarvan slechts 5 zich konden redden, Een later bericht meldt, dat een boot te Lissabon is aangekomen, waarin 3 schipbreukelingen van de Corsica." Een man was tengevolgi van de uitgestane vermoeienis over leden. Den llen September kwam te Hammerfest terug de Amerikaansche stoomkorvet »Alliance," kommandant Wondleigh. Het schip had in de d. Kolk Z. C. Dekker, geb. Ligthart Z. G. v. Heerde, geb. Kouwenhovcn Z. H. J. C. Kok, geb. Stelleman D. A. M. C. Liedmeijer, geb. Wagenaar Z. A. C. Nop pen, geb. v. Halen D. A. v. Eyg, geb. Heijdenrijk Z. OVERLEDEN: J. J. Wentel 15 m. M. Noot j. A. Braad 81 j, K. Harder 2 j. J. Meintjes 27 j. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Oct. van Port-Said. Het stoomschip Prinses Amalia. van Am sterdam naar Batavia, passeerde Aden 15 October. Het nieuwe stoomschip Prins Alexander, van de Stoomvaartm. Nederland, van Glas- go w naar Amsterdam vertrokken den 13n October, is gisteren te IJmuiden gearriveerd. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Roca 15 Oc tober. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Napels 15 October en vertrok denzelfden dag. Hoorn, 14 October. Aangevoerd 1179 schapen van f 24 tot 44. Alkmaar, 14 Oct. Kleine kaas f 36, Commissie f 36, Middelbare f 37,25, laag ste prijs f 22, aangevoerd 477 st., wegende 108025 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4229 mudden, Tarwe f 8,50 a 12, Rogge f 8,25 a 9, Gerst f 4 a 5,75, id. chev. f 6,50 a 7, Haver f 3,50 a 4,50, Paarden- boonen f 7,25 a 7,50, br. Boonen f 10 a 11,50, Duivenbooneu f 8,50, rood Mosterd zaad f 18 a 19, geel Mosterdzaad f 13 a 15,50. Karweizaad f 13 a 13,25, blauw Maanzaad f 16,50, Erwten: groene f 16 a 18, grauwe f 15 a 18, vale f 10 a 16 per mud. 15 Oct. Aangevoerd 2 Paarden f 30 80, 23 Koeien en Ossen f 90 a 210, S nuchtere Kalveren f 9 a 17, 139 Scbapeu fll a 28, 48 magere Varkens f 16 a 27, 124 Biggen f 6 a 10, 5 Bokken en Geiten f 4 a 10, Boter f 0,774 a 1,05 per kop. Visschenj-Berichten. 17 Oct. Schuiten naar zee, door wind stilte niet binnengekomen. Heden morgen enkele binnen met weinig vangst, 5 a 10 tongen a 75 Cent per stuk, 5 a 10 roggen per stuk 96 a 121 Cent. 17 Oct. Des avonds de eerste Haring alhier gevangen, 4 tal, per tal f 8,35. Hedenochtend 4 tal. per tal f 10.35. Burg-erlijke Sland Helder. Van 14 tot 18 Oct. ONDERTROUWDE. J. B. Paschedag, bottelieramaat, en A. C. G. Verstegen. GEHUWD: Geene. BEVALLENL. M. Schipper, geb. Vervolg- der Berichten. Het oefenings-escader is heden namiddag twee ure naar zee gegaan. Een Noord-Duitsch fregat, geladen met ledige petroleumvaten, kwam gisteren hier als bijlegger binnen, met lekkage, ge scheurde zeilen, slagzijde, enz. Het Eng. stoomschip „Chipchase", is Zondag met stukgeslagen brug, achterver schansing, booten en stuurrad, alhier bin nengekomen. Heden nacht werd door een Eng. stoom schip een door het volk verlaten Eng. schip, geladen met hout, hier binnengesleept, Uit IJniuiden meldt men van 16 Oct. aan het Hbl. Het was te verwachten dat, na zulk een hevig stormweder, de kust van ongelukken zou getuigen, en bet was dan ook niet zonder bezorgdheid, dat menigeen heden morgen de duinhoogten beklom om de nog steeds woelende zee te beschouwen, terwij eenige anderen langs het strand zochten naar iets wat ze niet gaarne vinden wilden, namelijk overblijfselen van verbrijzelde sche pen al spoedig ontdekte men vier schepen in nood; dicht onder de kust een masteloos schip voor anker liggende hemelhoog steigerend, op veel verder afstand uit den wal een fregat, waarvan het voor tuig beschadigd en een bark, waarvan fokke- mast en voortuig overboord. Beiden werden geankerd, en eindelijk dicht onder den wal bezuiden de hoofden een klein visscherschip, met schade aan mast en tuig; reeds werd beweerd, dat op het masteloos schip leven (dat is in zeemansterm levende lieden) was gezien, toen dit werd bevestigd door de inmiddels binnengekomen stoomboot „Bere- uice." Met inspanning werd dan ook van alle duinhoogten de beweging gevolgd van de sleepboot „Simson," die al spoedig, tegen de hooge golven inbrekende, trachtte het mastelooze schip te naderen. Na taaie vol harding gelukte dit en slaagde kapitein van Vliet er in, de equipage, bestaande uit acht man, aan boord to nemen; dit volbracht keerde het stoomschip en nam den kleinen visschermau op sleeptouw, waarna de eerste oogst van gespaarde messchenlevens hier werd aangebracht, onder het gejuich van de toestroomende menigte, toen bleek dat het mastelooze schip was de „Ebenezer" onder Noorsche vlag, komende van Wilmington, bestemd naar Hamburg, met harst, en de visscher (geen bom, als waarvoor het schip was aangezien), maar de Engelsche visch- smak D. H. No. 88. Aan het strand waren dien tusschentijd eenige brokstukken ge vonden, afkomstig van een kajuitskapje of schijnlieht, 'eenig wit lofwerk en een bijna nieuwe kurkvender, alle welke voorwerpen veel overeenkomst toonden met soortgelijken aan boord van loodskotters of kleine fraaie schepen. Nu de men3chen gered waren, wilde men pogen het- als wrak drijvend brikschip Ebenezer" binnen te halen, daartoe moesten maatregelen genomen worden; zoo als sloepvolk en booten aan boord nemen, enz.; dit gedaan stoomde de „Simson," thans bijgestaan door de IJmuiden," weder uit en slaagden beiden er in de brik hier namiddag een uur binnen te brengeG. Mid delerwijl was echter het barkschip, dat des morgens nog zeer goed kon worden waar genomen, verdwenenslechts met groote inspanning kon met het gewapend oog een klein stompje hoven de golf bergen worden waargenomen. Nadat de „Ebenezer" be hoorlijk was binnen gemeerd, vertrokken de booten opnieuw en thans met het doel om het fregat te adsisteerenna eenige pogingen om de ankers en kettingen binnen te krijgen, die vruchteloos bleken, slipte het fregat de ankerkettingen en werd het hier heden avond ongeveer acht uur binnengebracht. Het schip heet „Dackworth" of „Oakworth," komt in ballast van Hamburg en is bestemd naar Londenhet schip bracht, behalve zijn eigen bemanning, de bemanning mede van het Italiaansche barkschip „Sincero Primo," kapt. Frederico, met steenkolen bestemd van Shields naar Buenos Ayres; laatstgenoemd barkschip had voor de kust alhier, in de nabijheid van het bovenbedoeld Engelsch fregat, sedert twee dagen gezworven, had evenals de Eugelschman schade aan tuigaadje bekomen en was daardoor ook tot ankereu gedwongen. Heden morgen echter was hun schip door het vreeselijk werken gezonken en hadden zij met eigen boot bet leven gered door tegen de zee in naar bet Engelsch fregat te roeien, waar zij aan boord werden opgenomen en zoo als boven vermeld, hier zijn geland. Beide equipaadjes, die van de „Ebenezer" en van de „Sincero Primo," werden door de goede zorgen van de be trokken scheepsagenten onmiddellyk ver zorgd en van al het noodige voorzien. Uit al het- bovenvermelde kan blijken hoeveel door de zeelieden gedurende de jongste stormen is geleden. Zoo was het mede droevig te zien hoe de bemanning van de „Berenice" was uitgeput; dit stoomschip had namelijk alle de hevige stormen sinds Donderdag 11. in de Noordzee getroffen. 't Is geen boeiende roman, dien we thans aankondigen, maar een boekje van practisch nut. Onze aankondiging betreft een werkje, dat dezer dagen bij den boekbande laar Stadermann is in 't licht ver schenen, onder den titel: Proeven eener verzameling Processen verbaal en Relazen, ten dienste van politie-be- ambten, door B. H. Themme." Voor belanghebbenden achten we dit een zeer nuttig boekske. 't Is recht geschikt om te worden geraadpleegd in de gevallen, dat politic-beambten geroepen zijn om van hnune bevin ding schriftelijk verslag uitte brengen. Behalve dat dit in den vereischten vorm moet geschieden, is het ook dringend noodig, dat alles wat op de zaak in kwestie betrekking heeft, duidelijk en juist omschreven worde. Hierin kan 't bedoelde boekwerkj- velen tot veiligeu gids verstrekken. Gaarne vestigen wij daarom op de uitgave van dit geschrift de aandacht van hen, die in de uitoefening hunner betrekking er nut van kunnen hebben. Texel, 17 October: Nauwelijks bekomen van den schrik door den storm te weeg gebracht, werden de ingezetenen van den Burg in den afgeloopen nacht opgeschrikt door brandalarm. Het bleek dat een schuur met hooi, eigendom vau den heer A. Keyser, en staande aan de Waalderstraat, in brand was geraakt, Aanstonds waren de brandspuiten ter blu8sching gereed. Ook de spuit van den Hoorn was met loffelijken spoed op het terrein van den brand Niet dan met veel moeite slaagde men er in de belendende gebouwen te redden. Aan het brandende per ceel was weinig te doen, zoodat het in een puinhoop verkeerde. De oor zaak van den brand is niet bekend Wieringen, 17 Oct. 1881. Zaterdagavond, omstreeks 9 uur, ontstond alhier een hevige brand in de boerenhofstede van Albert Wieg man, te Oosterland op Wieringon, welke geheel een prooi der vlammen is geworden de inwoners waren reeds ter ruste en zijn, zonder iets te kun nen medenemen, uit het brandende gebouw gekomenvan meubels, hooi, stroo en granen, was geen denken aan om te reddende kippen en een varken zijn in het perceel verbrand. Deoorzaak van den brand is onbekend, het perceel is wel geassureerd, maar zeer laag. De storm van deze week heeft ook hier geen huizen gespaard niemand op ons eiland heeft echter groote schade aan zijne huizen ge leden de fuiken der visschers heb ben een belangrijke schade aan hun materieel, het grootste gedeelte van hunne fuiken is verloren gegaan en daar de vangst van de paling nu eerst moet komen, is dit verlies voor de schippers nog veel grooter. Ook is er veel zeegras, dat gedroogd en bereid was verloren gegaan. De landbouwer De Leeuw te Kamper-eiland en diens knecht zijn, terwijl zij bij de overstrooming het vee wilden redden, met 21 stuks vee verdronken. Een knecht van den heer S., in de Wagenstraat te 's-Graveuhage, is door een feilen bliksemstraal aan de oogen getroffen, tengevolvge waarvan hg het gezichtsvermogen verloor. Laatstleden Vrijdagavond werd een gehuwd man, die zijue schoon zuster thuis gebracht had, aan den Leendertdijk onder Aalst, door een boomtak, welken de storm had afge rukt en voortzweepte, doodeljjk ge troffen tegen den grond geworpen. Hij laat eene weduwe met 5 kinde ren na. Te Joure is Vrijdagavond om streeks 6 ure, tijdens den storm, een verschrikkelijke brand ontstaan in het achterhuis van een meubelmaker. Snel breidde het vuur zich uit, tengevolge van een hevigen storm wind, zoodat buiten de naastbij- gelegen panden, ook spoedig de vlam aan de overzijde der Miclstraat de huizen had aangetast. De beide brand spuiten, schoon spoedig ter plaatse, waren machteloos tegenover het vuur, dat onophoudelijk verder om zich greep. Er is onmiddellijk hulp van elders gevraagd, zoodat ook de spui- ton uit Heereveen, Akkrum en Laug- weer hare diensten verleenden. Om streeks middernacht waren reeds meer dan acht kapitale huizen afgebrand, benevens een geheele buurt arbeiders woningen. Ook een boerenhuis is vernield. Eerst den volgenden dag ten 9 uur was het gevaar geweken. Ten vervolge op het vorig be richt wordt uit Joure gemeld, dat men den brand ten ongeveer 4 uur meester was, ofschoon nog steeds de spuiten werkzaam waren, om de rookende puinhoopen te blusschen. De schade valt vooralsnog niet te berekenen. Behalve de meubelmakerij het woonhuis van J. F. Koster, waar de brand door eene tot nu toe onbekende oorzaak ten on geveer 6 uur 's avonds ontstond, zijn links de heerenhuizinge van den heer H. Ament, rechts de winkel huizingen van S. Tieleman en L. Ebben, met daarachter gelegen arbeiderswo ning geheel vernield. Daar de stormwind met ontzettende kracht uit het westen woei, werden inmiddels ten circa 9 uur aau de overzijde der straat de huizen door de vlammen aangetast, en zijn achtereenvolgens het sigaren magazijn van den heer J. C. Bijster bosch, de winkolhuizinge en pakhuis van de tabakskervers en kruideniers Wed. D. Egberts Zoon, de apotheek van den heer G. A. Oo9terbaan en de bakkerij en winkelhuizinge van den heer H. J. Gorter totaal afge brand. Verder had de vuurregen op een betrekkelijk grooten afstand de hooi schuur en daarbij behoorend boeren huis aan het einde der Kakelsteeg in brand gezet, die geheel afbrandde, zoo ook vier a vijf arbeiderswoningen en de meubelmakerswerkplaats van den heer Ongering, in en aan die Bovendien hebben een groot aan tal huizen water- en andere schade bekomen. Overal werden in den omtrek de huizen ontruimd, om te redden wat te redden viel. Behalve verwondingen van een paar arbeiders bij het omhalen van muren, zijn geen ongelukken voorgekomen. De orde werd goed gehandhaafd. Uit Lemmer, Heerenveen, Nijehaske, St. Nicolaasga en Langweer waren spuiten aanwezig. De meeste zjjn echter des morgens weer vertrokken. Te Bodegraven, nog bekend door den brand die de geheele plaats in de asch legde, zijn den avond van den storm weder onderscheidene hui zen door brand vernield. De plaats des onneils levert een bedroevend schouwspel op. Ook te Nieuwersluis heeft dien avond een felle brand ge- heerschtvoornamelijk do leerlingen der Pupillenschool hebben bijgedra gen tot beperking van het gevaar. Te Breda heeft de storm het leven aan een man gekosteen val lend voorwerp kloofde hem den schedel. Bij Hindeloopen is een flesch aangespoeld, waarin een in het En gelsch geschreven briefje, gedagtee- kend 30 Aug. 1881, en onderteekend door John Smith. Voor zoover daar verder nog op leesbaar was, zou het stoomschip Éclair, uit Londen, ver ongelukt zijn en verloren daarbij twee honderd mensehen het leven. Voorspoedig bevallen vau een Zoon, CORNELIA LIGTHART, Echtge- noote van D. DEKKER Lz. Nieuwediep, 18 October 1881. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze Vader en Behuwd-vader AUGUSTI- NUS BRAND, in den ouder- DOM van 81 jaren. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Helder, 16 Oct. 1881. Uit aller naam, J. BUIKES.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2