•T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 909. Dinsdag 1 November 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreauxSPOORSTRAAT en ZOIDSTRAAT. Advertentiën yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Nov. 1881. Vrijdagavond werden de volks bijeenkomsten voor dit seizoen in Tivoli geopend. De voorzitter, de heer T. Mooy opende de bijeenkomst met een woord van dank, aan allen, die medewerken om deze vergaderingen op te luisteren en inzonderheid aan 't Stafmuziekkorps der Marine, onder leiding van den heer Bernhardt. De heer W. Thie hield een lezing, ge titeld Een Vriendendienst." Tot slot werd door eenige leden van Vader land en Oranje opgevoerd: »Vier nieuwe pakken," een aardig blijspel. De muziek gaf nu en dan een aan gename afwisseling. 't Zou voorzeker in 't belang der bijeenkomsten zijn, wanneer sprekers hunne voordrachten derwijze inricht ten, dat ze, met 't oog op de andere werkzaamheden, de grenzen van hnnne tijdruimte niet te ver overschreden. Als gewoonlijk was de zaal eivol. De ijverige commissie ziet ook nu weer hare bemoeiingen door flinke medewerking en ruime opkomst ge waardeerd. Het met steen en geladen stoom schip Waalsteen", in lossing liggende aan het fort op de Harssens, aan den havenmond alhier, is Vrijdag avond door het binnengesleept wor dende barkschip »Marie", kapt. Visser, zoodanig aangevaren, dat het stoom schip kort daarna gezonken is. Zondag jl. is de Hercules reeds met de stoompomp bezig geweest het stoom schip ledig te pompen, doch zonder gevolg. Men zal de lading steenen door duikers trachten te lossen. Bij dit ongeval schijnt een vletterman van hier door de sterke eb, met de vlet naar zee gedreven te zijn al thans vlet en man zijn sedert dien tijd vermist. Zondagavond gaf de vereeniging Ontwaakt bij Tijds," in 't lokaal Tivoli een liefdadigheidsvoorstelling, ten behoeve van een doodarm gezin. Een talrijke menigte vulde de ruime Schouwburgzaal. De opvoering van Koerier en Verrader werd met de meeste aandacht gevolgd, 't Nastukje, De repetitie van een lief hebberij-co- medie, wekte den lachlust meermalen op. We beweren niet te veel, wan neer we zeggen, dat hier een twee ledig doel ten volle is bereikt en de leden dier vereeniging met zelfvol doening op hun werk kunnen terug zien. Een arm gezin ziet den winter met minder zorg tegemoet en de bezoekers brachten een aangenamen avond door. De Eng. bark »Samarang," 18 Oct. door de stoomboot Alert" vol water hier binnengesleept, is met eigen middelen leeggepompt en zal waar schijnlijk door Engelsche booten naar Nswcastle worden gesleept. Volgens telegram van Aden heeft het stoomschip »Delcommijn" een boot van het stoomschip Koning der Nederlanden" met 19 personen in veiligheid gebracht. Deze boot vermoedeljjk de kleinste werd be stuurd door den matroos Schon. De namen der geredden zjjn Schon, kabelgast; Otto, zeilmaker De Waard, matroos; Bolt, adsist.- machinistTerbeek, stokerHarten dorp, id.; Bosman, id.; Fussehhahn, kellnerFantiek en Schaff, vermoe- lijk militairentwee Afrikaanscbe militairen zeven bedevaartgangers. De stoomboot »Delcommjjn," welke de boot te Aden aanbracht, was op reis van Adelaide naar Londen. Volgens een nader telegram nit Aden, te Amsterdam ontvangen, was die sloep den 15cn October bij goed weder aangetroffen op 3° 54' ZB. en 69° 12' OL. Deze boot heeft dus 10 dagen op zee rondgezworven. De Shipping and Mercantile Gazette" van 30 Oct. heeft een telegram nit Batavia ontvangen, behelzende de namen der passagiers lste en 2de kl., aan boord van het verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden. Eerste klasseDunkelman, Bekkers, Engelbrecht (te Aden aangekomen), Ossenbruggen, Bisschop (te Aden aangekomen), de heer Botting en dochters, van der Ley (te Aden aan gekomen), Sutherland, Lagemain Hei- niger (of Hunger), van Bommel, Kogenschot en familie (te Aden aangekomen), Maclean en echtg. (te Aden aangekomen), Verschuur (te Aden aangekomen). Tweede klasse: mej. Tragenurgen, Torbal, Keetock en echtg., Reinking, Weinking, van Ray en familie, Luyeke, Amiabel en familie, 14 onderofficieren van het leger en 2 van de marinehiervan een te Aden aangekomen. De namen van de derde klasse passagiers waren nog niet ontvangen. Zaterdagnacht liepen te Amster dam twee rechercheurs door de Nes en merkten twee oude bekenden der justitie op. De rechercheurs veinsden dronken schap en een hnnner ging in een vensterbank zitten. Hij had toen het geluk dat de nachtwandelaars hem zoo stil moge- gelijk zijn horloge en ketting ontfut selden en zich wilden verwijderen. Het overige laat zich denken. Dinsdag heeft het gerechtshof te Leeuwarden uitspraak gedaan in het bekende geding van Terschellinger visschers tegen een Duitsche reederij, die der Norma. Het vonnis van de rechtbank werd door het gerechtshof vernietigdde eisch der visschers werd ontvankelijk verklaard en het bewijs van eenige punten werd gelast. Mr. Veiwer, advocaat te Leeuwarden, trad in deze voor de eischers op. Bewesten de haven van IJmui- den, op ongeveer 1 geogr. mijl af stand, in de Noord-zee heeft zich het wrak vastgezet van een gezon ken vaartuig, hetwelk is omgeven van een fleet masten, stengen, ra's boven water uitstekende en waarbij een wrakton is Woensdagavond omstreeks elf uren is de botter van Gerbrand en Pieter de Waard door de Meppeler boot in het Pampus overvaren. De visschers wisten nog hg tijds op de genoemde boot te komen en moesten hun schip achterlaten, dat Donderdag door andere botters te Monnikendam werd binnengesleept. Zaterdagavond is door trein n°. 242, die om 6.50 van Arnhem vertrok, tusschen Delden en Goor een man, die een overweg wilde passeeren, overreden. De ongelukkige moet onmiddellijk dood zjjn geweest. Vrijdagavond hield de heer J. Spanjaard, inspecteur van het loodswezen te Vlissingen, aldaar een lezing ten voordeele van de weduwen en weezen van het in den jongstenf'storm omgekomen loodsper- soneel van den Goereeschen loodskotter No. 3 en 8. Het edel pogen van den'spreker werd 'door een volle zaal beloond; zijne voordracht had tot uitslag dat er ruim f 300 aan d« nagelaten betrekkingen zal kunnen worden overgemaakt. De politie te Leiden deed Vrij dagochtend een goede vangst. Twee zakkenrollers werden op heeterdaad betrapt, en wel op de veemarkt. Brengt men dit in verband met het feit, dat verleden week de land bouwer De Graaff terzelfder plaatse zijn portefeuille met f2000 miste, dan kan men wel aannemen, dat dezelfde personen daar »de hand in hebben gehad." Zjj waren gekleed als opkoopers van vee. Een hunner sprak Engelsch. Het stoomschip Amsterdam," van de maatschappij »Insulinde," ligt nog te Londen. Het wordt a. s. week gehaald, daar het bestemd is om half November te vertrekken. Kapt. de Ridder, vroeger op het stoomschip »Java," wordt gezag voerder. Voor de arrondissementsrecht bank te Haarlem, correctioneele kamer, stond terecht H. Lampe, koopman in manufacturen en balsem, te Amsterdam in de Oudebrugsteeg, wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij erkende aan dertien verschillende personen te Aalsmeer, als getuigen gehoord, in Juni en Juli van dit jaar, raad gegeven te hebben voor verschillende kwalen, als klieren, zuur, schrik, ontsteking aan het oog, gal, maagpijn, doofheid, wolf aan de tan den, pijn in den rug, en hun balsem, poeders en drankjes te hebben gegeven, waarvoor hg ook geld ontving. Het O. M. requireerde zijne veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf en een geldboete van f75. Te Lemmer werd Woensdag 11. de eerste Zuiderzeeharing gevangen in 't geheel echter niets meer dan 300 stuks, die de rookers betaalden met 5 cents per stuk. Veel last hadden de visschers van de zeehonden, die dit jaar zeer talrijk zijn. Naar men verneemt moet de officier van justitie te Leeuwarden van den rechter-commissaris in straf zaken een voorloopig onderzoek hebben gerequireerd omtrent den verdachten dood van zekere IJ. D. huisvrouw van IJ. J. B. aldaar. Er moet twjjfel bestaan, of deze vrousv door ophanging zich zelf van het leven heeft beroofd, dan wel of haar man haar door worging heelt gedood. De toestand, waarin het lijk moet gevonden zijn, de ge heimhouding van den dood door den man gedurende omstreeks 36 uren en de bevinding van het lijk bij de gerechtelijke schouwing, welke Zon dag moet hebben plaats gehad, soajjnen grond op te leveren voor het vermoeden, dat het laatste, het gaval is. IJ. J. B. is gearresteerd en reeds roor den rechter-commissaris in ver hoor geweest, maar moet alle schuld ontkennen. Daar na de invoering der drank wet in de tolhuizen geen sterke drank meer getapt mag worden, is het licht te begrijpen, dat de pachtsommen zullen dalen. Reeds heeft zich" zoo schrijft men uit De Leek »in deze gemeente dusdanig geval voorge daan. Het tolhek, aan de provincie behoorende, kon voor een jaar nog bij de f900 opbrengen, thans is het verpacht voor ruim f 600. En zoo zal het overal gaan, waar tot nog toe in de tolhuizen sterke drank getapt werd. Yoor de eigenaars der tollen, dat zijn inzonderheid provincie en gemeente, zal de mindere opbrengst misschien een reden te meer zijn, om op alle wegen de tollen af te schaffen." Zaterdagavond is te 's Hertogen bosch gearresteerd de brievenbesteller R. De R., die zich een brief met geldswaarde heeft toegeëigend, welke reeds in Juni jl. is verzonden. De verdachte, dezer dagen met verlof te Apeldoorn, heeft aldaar een der ontvreemde coupons uitgegeven, ten gevolge waarvan de diefstal is ontdekt. In een Reuter-telegram uit Pretoria wordt gemeld dat de ratifi catie der overeenkomst met Engeland vergezeld gaat van een uitvoerige overweging, waarin groote ontevre denheid wordt te kennen gegeven over de voorwaarden der overeen komst. De Volksraad verklaart zijne bekrachtiging slechts te verleen en teneinde bloedvergieten te voorkomen en in het algmeen belang van Zuid- Af rika met verzoek dat de Regeering der Boeren deze resolutie aan alle bevriende Mogendheden zal mede- deelen. Uit Pietermaritzburg verneemt »the Times," dat de Transvaalsche Volksraad besloten heeft een zware patentbelasting in te voeren en evenzoo drukkende invoerrechten, namelijk van vijf percent en hooger. Deze besluiten, zegt »the Times," hadden ontevredenheid gewekt. Het blad meldt tevens, dat de inboorlingen onderling aan het vechten waren, doch dat het Transvaalsche Bewind zich onzijdig hield. De walvischvangst in het Noor den is, volgens den kapitein van een onlangs uit Straat Davis te Dundee teruggekeerden walvischvaarder zoo goed als mislukt. Sedert half Augustus werd geen enkele visch gevangen en de schepen hebben ieder door elkander slechts 40 ton traan ingezameld. In de Waschstraat te Ber- chem, bij Antwerpen, heeft een jongen van 17 jaar na een afschuwelijke mishandeling aan een 5jarig kind te hebben doen ondergaan, dat kind nit het raam geworpen. Door een toeval had een vrouw dit gezien en het kind in haar voorschoot opge vangen. Een stoel stond voor het venster, om aan een ongeluk te doen gelooven, maar het gruwelfeit schijnt onbetwistbaar. Nader wordt omtrent het ver gaan van het Engelsche schip Clan Maduff gemeld, dat het schip reeds door een vreeselijken storm overval len en zoodanig gehavend is, dat men het moest verlaten. Er werd besloten, dat allen zich in de reddingsbooten zouden begeven, maar vóór men er in slaagde deze te water te krijgen, waren er reeds drie verbrijzeld, waar door slechts veertig personen in de andere booten konden plaats nemen. Zeventien man der equipage ble ven daarom op het schip achter, die door het stoomschip »Upupia" gered werden. Maandag daarop bracht het stoomschip »Palestine" nog tien personen te Liverpool aan. Het schip had hen in een geheel reddelooze sloep gevonden. Van de overige schipbreukelingen kwamen er nog drie zwemmende aan land. In het geheel had de Clan Macduff twee en zestig koppen aan boord, waarvan negentien passagiers en 43 man equipage. Er werden in het geheel dertig personen gered. De overigen, die zich allen in de reddings booten bevonden, hebben waarschijn lijk hun dood in de golven gevonden. Een horlogemaker te Vouvry, in Zwitserland, moet horloges uitge vonden hebben, die jaren lang kun nen loopen, zonder opgewonden te worden. Hg heeft den 19en Januari 1879 een verzegeld doosje met twee horloges aan het gemeentebestuur ter hand gesteld, en toen men die onlangs open maakte, liepen de uur werken nog. In het district Kimberley, Westkust van Australië, heeft men dezer dagen een parel gevonden ter waarde van 2000 (f 24,000). De kostbare vondst is naar Engeland gezonden. Agram is opnieuw eens her innerd aan de vreeselijke ramp, die haar in het voorjaar trof. Evenals de vorige keeren werden de personen de vorige week door een onderaardsch gerommel uit den slaap gewekt en dadelijk daarop volgde een heftige schok van aardbeving, die drie se conden aanhield. Verscheidene huizen zijn ingestort, andere hebben meer of minder aan zienlijke schade geleden, maar ge lukkig zjjn er dit keer geen persoonlijke odgelukken te betreuren. De schok werd waargenomen in de richting van het zuiden naar het noorden. Natuurlijk heerscht er onder de be volking de grootste schrikvelen hebben de stad verlaten, om elders een goed heenkomen te zoeken, ter wijl anderen weder in de open lucht vertoeven, omdat zij zich in hunne huizen niet langer veilig achten. Het crimineel gerechtshof te Londen heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de veelbesproken zaak van Mabel Wilberforce. Deze dame maakte, drie jaren ge leden, kennis met een ouden dokter, en wist zich in te dringen in zijn familie. Zij scheen toen niet ouder dan 21 jaren en beweerde ook van dien leeftijd te zijn. Als men haar Daar haar verleden vroeg, verhaalde zjj, hoe zij zich reeds op zeer jeug digen leeftijd aan het verplegen van zieken had gewijd, verscheidene legers op hun krijgstochten vergezeld en vooral te Plewna veel diensten had bewezen. De zoon van den dokter, kapitein Philip, hechtte echter geen geloof aan

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1