VOLKSBIBLIOTHEEK. IVlarktBenchten. Advertentiën. haar verhalen, maar deed onderzoek naar haar vroeger leven en vernam zoo weinig goeds omtrent haar, dat zij als een avonturierster de deur werd uitgezet. Om zich daarover te wreken, deed zij verleden jaar den kapitein een proces wegens laster aan. Zg verloor dat echter, en werd, daar zij onder eede de beweringen van haar tegen partij had ontkend, in staat van beschuldiging gesteld wegens meineed. Er kwamen nu verscheidene getuigen op, die haar in haar vroeger leven gekend hadden. Haar schuld bleek overtuigend, en zij is thans tot 9 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Zg hield echter tot het laatste oogen- blik haar onschuld vol en beweerde het slachtoffer te zijn van een nood lottige gelijkenis met de persoon, die de getuigen bedoelden. Een Belgisch hoedenmaker moet een huis van vilt gebouwd hebben, waarvoor hg 23000 oude vilten hoeden gebruikte. De eigenaardige woning heeft een houten vloer en weegt slechts 72 centenaars. Er is juist ruimte genoeg in voor een jonggezellen huishouden. Op den spoorweg van Weenen naar Milaan zijn de koffers van Vorstin Pauline Metternich opengebroken door onbekende dieven, die er voor een waarde van f 12,000 aan diamanten uit stalen. Reeds sedert een jaar komen op dien spoorweg, en altijd op Italiaansch grondgebied, herhaal delijk diefstallen van dien aard voor. Zoo werd er o. a. aan graaf Almasy voor f2000, een Weener dame voor f 6000 en de barones WormB voor f8000 aan kostbaarheden ontstolen. Het wordt tijd dat men door een streng onderzoek een eind daaraan trachte maken. In de oliedistricten van Penn- sylvanië zijn op dit oogenblik in ronde cijfers 25 millioen vaten ruwe petroleum opgelegd, als 't ware een verzameling kleine meertjes. Door reusachtige pompwerktuigen wordt dagelijks zooveel ruwe olie uit de bronnen opgehaald, dat de markt dat bedrag niet kan verzwelgen. Vooral in de nabijheid van Pitts- burg vindt men verscheidene van die groote bewaarplaatsen. Het zijn bakken, waarvan de grootste een inhoud hebben van 35000 vaten. Men meent onmiskenbare teekenen waar te nemen dat de opbrengst van de bronnen aan het afnemen is, en daarom willen de groote maat schappijen betere prjjzen afwachten voor hun product. In 1878 vertrok van Havre het Amerikaansche stoomschip Jeannette, om een onderzoekingstocht naar de Noordpool te maken. Sinds heeft men niets meer van de opvarenden vernomen. Thans komen in sommige Amerikaansche bladen telegrammen voor uit Yokohama, meldende dat de Russische marine-officier Debirion had vernomen, dat inboorlingen van Point-Barrow vier blanken zouden hebben gezien, die met groote krachtsinspanning de Mackenzie-rivier opvoeren. Sinds dien tijd heeft men in die streken overblijfselen van sleden en ook lijken gevonden, waar schijnlijk die der laatst overgeblevene manschappen van de Jeannette. Reeds was gemeld, dat de daders van de vreeselijke misdaad te Varpo- lata in handen van het gerecht waren. Het blijkt echter, dat slechts een der moordenaars is aangehouden. Deze is een vijf-en-twintig-jarig man, die reeds tot 10 jaren dwangarbeid ver oordeeld is geweest. Hij moet twee medeplichtigen gehad hebben, waarvan hij er een om het leven heeft gebracht, omdat deze een te groot deel van den buit eischte. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Roca 29 Oct. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 dezer te Suez en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam, is 31 Oct. te Batavia aangekomen. Alkmaar, 29 Oct. Aangevoerd 5 Paar den f 70 a 175, 11 Koeien en Ossen f150 a 250, 10 nuchtere Kalveren f 9 a 17, 105 Sohapen f 11 a 25, 61 magere Varkens f 16 a 24, 319 Biggen f 6 a 9, 14 Bok ken en Geiten f 3 a 11, Boter f 0,92^ a 1 per kop. Hoorn, 29 Oct. Tarwe f 10,50 a 11, Gerst f 5 a 6, Haver f 4.25 a 5, Erwten: witte f 5 a 12, groene f 11 a 13, grauwe f 16 a 18, vale f 12 a 15, br. Boonen f 10 a 12, 56 Paarden f 50 a 225, 165 Scha pen f 23 a 30, 60 Lammeren f 15 a 18, 12 Kalveren f 11 a 20, 90 Varkens f 15 a 24, 5 Zengen f 30 a 50, 240 Biggen f 5 a 9, 200 Kippen f 0,60 a 2, 850 Kip peneieren f 6 a 6,50 per 100. 1074 kop Boter 80 a 85 ct. per kop. Visscherij-Berichten. 31 Oct. Voormiddags 40 beugers binnen met 90 tot 200 Schelvisschen, per 100 f 36 a f 40. Enkele Rog, 65 a 88 Ct. per stuk. Kabeljauw, fl.80 per stuk. 15 tai Haring, per tal f5,25 a f5.55. 1 Nov. Hedenmorgen kwamen een 7-tal korders binnen met een vangst van 10 tot 17 mandjes kleine Schol. Per mandje f 3 00 tot f4,25. Een schnit met 65 Tongen, per st. 90 ct., 20 Roggen, per st. 71 ct. De beugers zijn nog in. zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 28 Oct. tot 1 Nov. ONDERTROUWD: J. C. v. d. Poll, opzigter, en C. Beens. GEHUWD: Geene. BEVALLENE. Baasdorp, geb. Ver- meij D. G. Harjer, geb. Kater D. A. Tim mer, geb. Boon Z. V. Goudsmit, geb. Glazer D. A. Spaanderman, geb. Oudshoorn D. A. Leijding, geb. Gomes D. K. Ja cobs, geb. Snoek Z. S. M. Oudraad, geb. Rosmalen D. S. K. Hildebrandt, geb. de Smit van den Broecke D. OVERLEDENW. Kind 6 j. B. Visser 21 j. C. Uurbanus, geb. Borst 50 j. Heldersche Moppen. VERSPROKEN. Een dame verscheen onlangs, verleden maand Angustns, te Parijs als getuige voor de rechtbank. „Uw leeftijd?" dus deed de voorzit ter haar de gebruikelijke vraag. „Veertig jaar," was het antwoord. „Ik geloof, dat het n moeielijk zou vallen dit te bewijzen," zeide de voorzitter, glim lachend. „Het zon u even moeielijk vallen mij te bewijzen dat 't niet waar is", voegde de dame hem op gekrenkten toon toe, „want mijn geboorte-extract is in 1830 verbrand." Algemeene hiraliteit! o AANBEVELING. Een heer die ongelukkig gespeeld bad, liep eene goedkoope restauratie binnen. Een kellner, die vroeger bediende was ge weest in het deftige koffiehuis, dat de heer# placht te bezoeken, herkende hem, en zeide met schrik„Wilt a hier dineeren, mijnheer P" Maar het schijnt toch wel, dat jij hier' in dienst bent, zei de heer, over deze vraag geraakt. Jawel, mijnheer, antwoordde de kellner met waardigheid, „maar ik eet hier niet.' o EEN VERPANDE TOONEEL8PELER. Cooke,de beroemde Amerikaansche treur speler,was altijd bijzonder opgeruimd,wanneer er eene voorstelling ten zijnen voordeele werd gegeven en veroorloofde op znlke dagen zich en zijnen vrienden dikwijls vrij heden, waaraan hij anders niet durfde denken. Eens dat hij in Philadelphia geëngageerd was, had hij op den dag waarop zulk een beni- fice voorstelling zou gegeven worden, weder hoegenaamd geen geld en zat bij den di recteur zoo diep in de schulden, dat de opbrengst der voorstelling wel geheel noodig zon zijn om deze te dekken. In zijn geldnood nam hij zijn toevlucht tot den eigenaar van een pandjeshuis, dat ge legen was op den hoek van Callowhil en Eighstraat, en zeide tot dezen„Ik heet Cooke. Heden avond wordt er ten mijnen voordeele een benifice-voorstelling gegeven waarbij de directeur mij niet ontberen kan, daar ik voor Richard III moet spelen. Daar ik ergen dorst heb en helaas geen geld, kom ik bij u om mijne koninklijke persoonlijkheid voor tien dollars aan n te verpanden. Gij moogt mij desverkiezende in eene kast neerleggen, als ge mij maar brandewijn geeft! de pandjeshouder dacht eerst dat het een grap was, doch toen het hem ernst bleek te zijn, betaalde hij de tien dollars en sloot Cooke daarna in een kamer op, terwijl hij den gewenschten bran dewijn bezorgde. Des avonds was, de schouw burg tot de laatste plaats bezet. De akr teurs kwamen op den gewonen tijd, alleen Cooke bleef weg. De directeur geraakte hierover in zoo groote verlegenheid, dat hij naar alle kanten lieden qitzond om Cooke te zoeken. Eindelijk werd er een briefje bezorgd van den volgenden inhoud: Beste Jones! Ik ben voor tien dollars in het pandjeshuis beleend. Zend dadelijk iemand om mij af te lossen, anders kan ik van avond onmogelijk voor koning Richard spelen. W. Cooke". De directeur begaf zich onmiddellijk naar het huis en vond Cooke met een flesch brandewijn, beschuit en kaas voor zich. In een knoopsgat van zijn jas stak een strookje papier, wasrop zijn nummer stond en den prijs waarvoor hij beleend was. De tien dollars werden terugbetaald, waarna beiden ijlings naar den schouwburg snelden, waar Cooke nau welijks den tijd had om zich te verkleedea. Men zegt dat hij zijn rol nooit zoo voor treffelijk heeft gespeeld als dezen avond. Vervolg' der Berichten In Tivoli werd Zaterdag jl. een vergadering gehouden door de winkel- vereeniging Eigen Hulp." Door de financieele commissie werd rapport uitgebracht, dat alleszins gunstig luid de, vermeldende eene netto winst van 9 pCt. De zaak blijft zeer goed werken. In Musis Saernm alhier, had jl. Zondag een schietwedstrijd plaats, uitgeschreven door het Artillerie-Vrij- korps. De uitgeloofde prijzen werden behaald door de heeren J. Barneveld, H. van Leeuwen, J. E. de Jongh, V. de Wit, A. Timmerman, J. van Duin, J. van Boxel en P. Ensing; de vier eerstgenoemden allen leden der schietclub Willem Teil," laatst genoemden van de onderofficiersver- eeniging Vaderland en Oranje." De heer Aberson reikte na afloop van den wedstrgd de prijzen aan de over winnaars nit. Beroepen bij de Herst. Evang.- Luth. Gem. te de Rgp, Ds. Snijder, predikant bij de Hersteld Evang.- Luth. Gemeente alhier. De opvoering van Koerier of Verrader," door de vereeniging Ont waakt bij Tijds," Zondagavond in Tivoli gegeven, heeft zoozeer voldaan dat genoemde Vereeniging besloten heeft, aan 't verzoek van enkele ge achte ingezetenen gehoor te geven en a. s. Zondag de opvoering te her halen. Ditmaal zal de opbrengst strekken ten voordeele van een paar ouden van dagen, wier jarental te zamen meer dan anderhalve eeuw bedraagt. We vertrouwen dat de bereidwilligheid van >0. b. T." ook nu belangstellende medewerking van de zijde des publieks zal ondervinden en hopen, in 't belang der oude lieden, ook op den avond der opvoering, de ruime zaal van Tivoli vol toeschou wers te vinden even als Zondag jl. De netto opbrengst der tooneel- voorstelling, gegeven door de vereeni ging Ontwaakt bg Tgds," bedraagt f 265.70. Blijkens de Indische bladen waren de volgende passagiers aan boord van het stoomschip Koning der Nederlanden. B. Daukelman, C. W. Kogenschot echtg. en kind, C. G. Bekkers, F. K. Engelbrecht. mr. J. P. Van Os senbruggen, M. Damès, kapt. art. S. A. Bisschop, mej. J' van Waege- dingh, mevrouw C. G. Kottiug, geb. De Heus en dochter, off. adm. marine J. J. van der Leg, A. J. B. Loge man, C. F. Hunger, le Luit. inf. M. A. van Bommel van Vloten, mr. P. A. L. Mac Lean en echtg. J. Amiabel. echtg. en 3 kinderen, B. De Torbal, H. J. Klitsch en eentg., F. Reinking, H. G. Lugken E. J. A. Heintz, J. Van Rooy, echt. en kind., Z. M. troepen en schepelingen, Mekkagangers. Op het eiland Texel is tot ge neesheer benoemd de Heer H, Hoiting van der Vegt, te Assen, die deze benoeming heeft aangenomen. Texel, 31 October Ruim 50 personen hebben beproefd, in tegenwoordigheid van experts en gemachtigden der assurantie, om het Duitsche schip »Bessel," 't welk achter den Hoorn op strand, of liever in het strand zit, leeg te pompen. Slechts ten deele werd het doel bereikt, 't Bleek dat de brik zooveel geleden had, dat aan afbrengen niet te denken valt. Het schip zal nu ter slooping worden verkocht. Door de erfgenamen van wglen Prins Frederik is aan de algemeene armen van 's Gravenhage, Delft, Wassenaar en Voorschoten onder scheidenlijk een som van f 5000, f 1000, f 2000 en f 500 geschonken. Zaterdagnacht is te Amsterdam in het goederenstation van de H. IJ. Spoorweg-maatschappij op een bru tale manier ingebroken. De dief of dieven hebben n.1. een der groote rniten aan de voorzijde uitgesneden en zich zoo den toegang tot de berg plaats verschaft, waar een groote verwoesting onder de daar geborgen collis is aangericht, en alles wat I09 en vast was is opengebroken, kenne lijk om geld of geldswaarde te vin den. Zoo vond men o. a. 7 stuks borstrokken en onderbroeken voor de deur liggen, eeu zakdoek met worst, waarvan een deel verorberd, en 3 taartendoozen, waaruit van eene de inhoud kennelijk was opgegeten. Wat men echter zeker weet, dat medege nomen is, is een gesloten geldkistje, dat in een ongesloten lade op het kantoor aanwezig was, en sedert ver mist wordt. Daar heeft men zich den toegang weten te verschaffen door het loketruitje. Men vermoedt daarom, dat er meer dan een per soon bij deze inbraak betrokken zijn, omdat éen persoon alleen in den tijd, dien men er aan besteed kan hebben, zooveel collis, er waren er meer dan tien kon hebben opengebroken en doorsnuffeld. Het feit is het eerst ontdekt 's morgens kwart voor zes uren, door den ladingmeester, die er den adjunct-stationschef kennis van gaf, waarna de politie zich weldra op de plaats, waar het geweld gepleegd was, bevond. De nachtwacht en brandwacht, die dien nacht dienst hadden, bevinden zich in voorloopige bewaring. Naar aanleiding van dezen diefstal worden door de politie zg die collis op 29 dezer per Holl. spoorw.-maat- schappij hebben verzonden en verne men mochten, dat ze niet aan de adressen bezorgd zijn, dringend uit- genoodigd zich ten spoedigste aan het commissariaat van politie der 2e sectie te vervoegen. In 't »N. v. d. D." komt voor Nu Sarah Bernhardt pas te Am sterdam geweest is, wil ik u iets van haar verhalen, dat velen uwer lezers zal interesseeren. Men kan daaruit zien hoe deze kunstenares zich al tgd nog blijft inspannen om haar talent nog meer te ontwikkelen. Gedurende haar laatste verblijf te Parijs had zg vergunning verkregen om in de hos pitalen tegenwoordig te zijn bij de laatste oogenblikken van stervenden, om al de bijzonderheden van hun doodstrijd goed te kannen bestudeeren en daarvan bg sommige harer tooneel- creatiën gebruik te maken. De meeste doctoren kennen haar reeds, en zoodra zg binnenkomt, gaan zg haar gewoon lijk te gemoet om haar aan te wjjzen aan welk ziekbed vermoedelijk weldra een laatste strijd zal worden gestreden. Zoo kwam zij dan ook, niet lang geleden, in een der armen-gasthuizen. De doctor wees haar n°. 11 aan, en Sarah Bernhardt zette zich zwijgend neder bij het bed eener jonge vrouw, die stervende was. De ongelukkige lijderes lag stil en met gesloten oogen. Eensklaps opende zg de oogen en ontwaarde met schrik de slanke ge stalte in het zwart, die voor haar bed zat en haar met hare groote oogen ernstig aankeek. Het meisje ontstelde hevig, strekte hare verma gerde handen afwerend uit en riep »Ga wegik ken u wel Gjj zijt de engel des doodsWeinige dagen geleden hebt gij een mgner vriendinnen weggehaald, en na komt gij om mg Maar ik ben nog jong en wil niet sterven ga weg uit mijne oogen De zenuwachtige inspanning, waar mede het jonge meisje deze woorden uitstiet, sfoopte hare laatste krachten en verhaaste haren doodstrgd. Sarah Bernhardt was diep getroffen door dit onverwachte voorval. Zg viel in zwgm, en men was genoodzaakt haar van deze droevige plaats te verwijderen Gisterenmorgen ten half negen nar brak er brand uit ten huize van den heer S., directeur van het etno- graphisch museum te Leideu, wonende aan het Broederpad, onder de gemeente Leiderdorp, welke brand zoo snel toe nam, dat de huisgenooten overhaast de vlucht moesten nemen, de kinde ren zelfs half naakt. Het geheele pand is niettegenstaande de werking van eenige handspuiten der gemeente Leiderdorp en de spuit van den heer Z. te Leiden, geheel uitgebrand zoodat alleen de muren zijn over gebleven. Volgens inlichting zoude de brand in de keukenschoorsteen ontstaan zijn, doordien de meid met petroleum de kachel wilde aanmaken, en de vlam zich onverwacht aan de meiden en kinderkamer zou mede gedeeld hebben. Toen men dezer dagen in drie katoenspinnergen de balen katoen opende die uit Liverpool gezon den waren, vonden de werklieden in verscheidene balen kardoezen, die waarschijnlijk in Amerika door een misdadige hand daarin waren gelegd. De daders hadden allicht gerekend, dat de balen zonder nagezien te worden onder de klopmachine zouden worden gebracht. In dit gevel zou een groot ongeluk het onvermijdelijk gevolg zgn geweest. In een brief uit Atjehin»Het Vaderland" wordt steen en been ge klaagd over de brutaliteit van de nog altijd vijandige Atjeher9. Bijna dagelgks hebben er vlak onder de oogen van het civiel bestuur de er- gerlgkste feiten plaats en wegen, waarlangs een jaar geleden dames en kinderen 's middags konden toeren, zgn thans niet veilig meer voor transporten.»Ik herinner rag,« luidt 't, »hoe ongeveer anderhalf jaar geleden een paar dames, echt- genooten van officieren, midden in den nacht, na een receptie bg den Gouverneur te hebben bijgewoond, heel gerust alleen terug reden naar haar woningen op een andere plaats, langs een weg, die nn 's nachts zelfs voor een zwakke patrouille zeer on veilig is. Waarlijk, de toestand op Atjeh verdient ernstiger overweging dan,in het Kamerverslag daaraan gewjjd is. Reeds sedert lang vragen velen zich af, hoe de rustige rust in onze regee- ringskringen met zulke berichten te rijmen valt. Ondertrouwd jan cornelis van der poll en catharina been. Helder, 29 October 1881. Bevallen van een Dochter S. M. OUDRAAD Van Rosmalen. Helder, 31 October 1881. Heden overleed mijn geliefd Dochtertje MARIA, in den jeug digen leeftijd van circa 2 jaar. Wed. T. KRAMER, geb. Breed. Helder, 31 October 1881. Heden overleed ons jongste kindje, slechts vijf weken oud. Helder, 30 October 1881. J. C. EIKEMA J. T. EIKEMA Houtman. Heden overleed mjjne geliefde EchtgenooteCORNELIA BORST, in den ouderdom van vijftig jaar. Helder, 29 October 1881. P. UURBANUS. Algemeene kennisgeving. Het Bestuur der Christelijke Jongel.- Vereeniging maakt bekend dat de BIBLIOTHEEK in haar lokaal, Mid denstraat, heden avond geopend wordt ten 7 ure, en voorts lederen Dinsdag. DE BIBLIOTHECARIS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2