'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 911. Dinsdag 8 November 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnoment per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder, BoreaalSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Tty Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJIÜAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Nov. 1881. Vrijdagmorgen zijn op de Ra zende bol gestrand de Noorsche bark schepen »Bellona" met petroleum en de Saga" met naptha geladen, beiden naar Breinen bestemd. Eerstgemeld schip is met assistentie der sleep- booten afgebracht en in de haven alhier gesleept, vanwaar het Zondag morgen met behulp van pompers en gesleept door de Hercules", naar Bremen vertrok. Met de »Saga" is men direct begonnen te lossen. Bij het lossen ontstond Zondagmorgen door ontploffing braud in een vol geladen schuit (blazer); het lichton- vlambare,gevaarlijke vocht, verspreid de zich dadelijk zoo hevig, dat er bjjna geen tijd over was, om de aan boord zijnde personen te redden. Dit ge lukte evenwelhet vaartuig echter deelde een oogenblik den brand mede aan het schip zelf, waarduor zulk een paniek onder de zich aan boord bevindenden (p. m. 100 man) ontstond,dat allen zich gelijktijdig uit het schip, dat nog zoo veel ge- aarlijk vocht bevatte, trachtten te redden. Velen gelukte het op de vaartuigen te ontkomen, terwijl én kelen, die te water geraakten, met moeitewerden gered. De brand, aan het schip zelf, bepaalde zich, door de kordaatheid van den kapitein en een man, die niet van boord gegaan waren, alleen tot het gedeelte van het achterschip. De blazer echter, aan wind en golven prjjs gegeven, verbrandde geheel. Het schip is later vlot gebracht en door de sleepbooten zondagavond hier binnengesleept. Het geval, dat een oogenblik groote ontsteltenis veroorzaakte, heeft zich gelukkig bepaald tot het verlies van een blazer, hetwelk voor den eigenaar zelf, evenwel toch een groote ramp is. Zeer tot genoegen der talrjjke bezoekers werd Zondagavond in Tivoli door de vereeniging Ontwaakt bij Tijds" voor de tweede maal opgevoerd Koerier of Verrader", gevolgd door »De repetitie van een liefhebberij komedie." Ook nu brengen we gaarne een woord van hulde aan hen, door wier bereidwillige medewerking de laatste levensdagen van een paar oude lieden worden veraangenaamd. Door de Prov. Staten van Noord-Holland werd een subsidie van f 1000 voor den stoombootdienst tnsschen Tessel en 't Nieuwediep voor den tgd van 5 jaren toegestaan, onder voorwaarde, dat de gemeente Tessel een gelijk bedrag geve en dat ook het Rijk die verleene, behalve de f5000 voor de posterijen. De Minister van oorlog heeft in een circulaire aan de autoriteiten der landmacht over het indienen van verzoek- en bezwaarschriften door militairen o. a. de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat wanneer verzoek- of bezwaarschriften buiten den hierarehieken weg aan de bevoegde macht worden ingediend, dit nooit een reden kan zijn om den adressant te straffen. Z. E. admiraal De Haes schrijft aan het Handelsblad" van hierover de reis van de Baren ts," van Ham- merfèst naar het vaderland, het vol gende ter begeleiding van een extract uit het journaal van den kommandant. Met het oog op de belangstelling, van velen onzer landgenooten betoond in het lot van het scheepje, toen dat eenige dagen later binnenkwam dan verwacht werd, zal het wellicht zijne nuttige zijde hebben aan dit extract eenige publiciteit te geven daaruit big kt toch 1°. dat aanhoudende zuidelijke winden en veel stormweder als de natuurlijke redenen voor de lange reis spreken 2°. dat bij het vliegend stormweder, gepaard met hooge, moeilijke zee, de Willem Baren ts" zich betoond heeft een hecht, sterk en zeewaardig vaar tuig te zijn 3°. dat het bevel over de Willem Barents" aan uitmuntende handen was toevertrouwd en door den bevel hebber zooveel mogelijk partij is ge trokken van de gelegenheden, welke weer en wind hem aanboden, om zijne reis te bespoedigen. Eindelijk verdient het opmerking, dat gedurende het vele -stormachtige weder geene averijen aan rondhouten, tuigage of zeilen zjjn voorgekomen, hetgeen zoowel het bewijs levert w»or ae aeugaeigKiieiü der materialen, als voor de oordeelkundige wjjze, waarop met het scheepje is gewerkt en om gegaan." Het stoomschip »Delcomijn," aan boord waarvan zich 19 geredden uit de sloep van het gezonken stoom schip Koning der Nederlanden" be vinden, is 2 November te Suez aan gekomen en heeft wegens het aan doen van Aden een dag quarantaine, moeten honden. Men meldt uit 's-Hage, dat de Regeering naar aanleiding van het spoorwegongeluk, dat onlangs te Rot terdam plaats had, aan alle Neder- landsche spoorweg - maatschappijen heeft gelast, om op alle treinen het Westinghouse-remtoeste-l in gebruik te stellen en zulks met 1 Januari a.s. Een bewoner van de Gerard Doustraat te Amsterdam heeft in een iselijken twist zijn vrouw van de trappen geworpen, zoodat zij een been brak. De ontdekking, dat zijn vrouw zijn boterhammen met kunstboter in plaats van met natuurljjke boter gesmeerd had, schijnt den man tot deze daad van drift vervoerd te hebben. Een werkman van het Entre potdok te Amsterdam is betrapt op het stelen van een schuitje tin. Toen hij bij het verlaten van het dok werd aangehouden door de poort- wacht, verontschuldigde hij zjjn dief stal met de opmerking dat hij niets wilde wegnemen. Hij had slechts met een ander om een borrel de weddenschap aangegaan, dat hg iets uit het dok zou wegdragen zonder dat het bemerkt werd! Aan de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden kunnen gedurende de maanden November en December dagelijks jongens worden aangenomen, die een verbintenis in 's-Rjjks zee dienst wenschen aan te gaan. De vereischte leeftijd is van 131/* 16 jaar. Inlichtingen zjjn op franco aanvraag te verkrijgen bij den direc teur. Een treurige zaak werd Donderdag voor liet Gerecl>tsho( te 's-Gravenhage be handeld. Een meisje, dat door haren minnaar trouweloos was verlaten, ondanks zijne stellige belofte Van met haar te zullen huwen, was daardoor tot de uiterste wan hoop gebracht, te meer daar zij de geboorte van een kind verwachtte, dat kort daarna dood ter wereld kwam. Te vergeefs bad en smeekte zij den jongman, dien zij on danks zijne trouweloosheid, toch bleef lief hebben, zijn woord gestand te doen. Niets baatte. Toen vatte zij het wanhopige be sluit op om zichzeive en hem van het leven te berooven, om althans in den dood met hem vereenigd te zijn. Zij kocht voor f 8 een pistool metkogels en begaf zich naar Leiden, waar zij hem opzocht, en eerst op hem, toen op zichzeive een schot loste. Het eerste schot miste geheel, en het tweede bezorgde haar slechts een lichte wond. Onder beschuldiging van poging tot moord moest het meisje Donderdag voor het Hof terecht staan. Het was aandoenlijk haar droevige bekentenis te hooren. De verkla ringen, die omtrent haar vroeger gedrag werden afgelegd, luidden gunstig. Daaren tegen werd de eerste getuige, de persoon tegen wicn de misdaad gepleegd is, met eene terechtwijzing bejegend, terwijl op het laakbare van zijne handeling met ernst gewezen werd. De Advocaat-Generaal mr. Gregory deed zijn requisitoir ,TV' ..<gï«<u. Jj-tj wees er op, dat wanneer een drama nis dit in een ander land afge speeld was, de beschuldigde onder daverende toejuichingen eener samengeschoolde menigte zou worden vrijgesprokenmaar gelukkig leven wij in een land waar men zich niet stoort aan de meening van den dag en waar de wet moet gehandhaafd worden. De ellendeling gelijk de Advocaat-Generaal den len getuige noemde de laaghartige verleider had met ijskoude hand de vrouw, die nog liefde voor hem koesterde, van zich afgestooten en haar op minachtende wijze behandeld. Maar al leverde dat verzachtende omstandigheden op, de straf kon daardoor niet worden opgeheven. De vrouw, hoe ook door bet noodlot vervolgd, kon en moest begrijpen dat zij niemand naar het leven mocht staan. Zijn requisitoir strekte ten slotte tot veroordeeling van beschuldigde tot een half jaar celstraf. Als verdediger trad op Mr. Erancóis Jr. Medelijden was het woord, dat in deze zaak z. i. op den voorgrond moest treden. Maar overigens was hij van oordeel, dat zijn cliënte in een vlaag van zenuwachtigheid zich vergeten had. Hij was er van over tuigd, dat die daad haar niet kou worden toegerekend, en dat hare vrijspraak volgen zou. Maar zoo het Hof deze zijne meening niet kon deelen, wees hij voor dat geval op de zeer verzachtende omstandigheden, die in deze aanwezig zijn, en verzocht hij de minstmogelijke straf voor deze ongeluk kige beschuldigde. Adv.-Gen. Gregory re pliceerde. Hij moest volhouden, dat hesch. wel degelijk als een toerekenbare persoon moest beschouwd worden, maar hij eindigde met te verklaren, dat hij thans liever zat op de plaats der beschuldigde, dan op die van den eersten getuige. (Deze woorden werden door het aanwezige publiek toege juicht.) Na dupliek van den verdediger begaf het Hof zich in Raadkamer; na eenig verwijl werd uitspraak gedaan, waarbij, met aanneming der toerekenbaarheid maar met verklaring, dat de misdaad onder zeer ver zachtende omstandigheden gepleegd was, de beschuldigde veroordeeld werd tot de door het O. M. geëischte straf van een half jaar cellulair. Ook veroordeelde het Hof de vrouw uit Middelharnis, die in de vorige maand te- rechtstond wegens moedwilligen manslag op haar kind van vijf weken, tot tien jaren tuchthuisstraf, eu den kuiper K., uit GoeB, ter zake van hot namaken van een ijkmerk op een door hem vervaardigde maat, tot 45 dagen celstraf en twee boeten van f 50. Te Minden is een kruittoren in de lucht gesprongen, die 40 cen tenaars kruit en schietkatoen bevatte. De dienstdoende adjudant kwam daarbij om het leven. Hij was ver plaatst, en ging, om den kruitvooraad n zijn opvolger over te geveu, den toren openeneen oogenblik later volgde een ontzettende ontploffing en was de toren een puinhoop. Een huis in de nabijheid is zwaar beschadigd, maar van de bewoners werd niemand gekwetst. In de om liggende woningen waren al de vensterruiten gesprongen, en in het spoorwegstation, ongeveer 100 schreden van daar verwijderd, werden verscheidene deuren uit hare heng sels gelicht. Te Hamburg stond dezer dagen een scheepskapitein terecht wegens afschuwelijke mishandelingen, welke hg een matroos, die zich onbehoorlijk jegens hem gedragen had, deed on- dergaau en tengevolge waarvan de ongelukkige voor goed kreupel en door een ruggemergsljjden voor den zeedienst ongeschikt geworden is. De onmensehelijke scheepsgezag- voerder werd tot een jaar gevange nisstraf en 1500 mark schadevergoe ding aan den matroos veroordeeld. (stoomboot,) die dezer dagen te Dundee is teruggekomen van Straat Davis," heeft belaugrgke berichten medegebracht. Het schip is in Augustus doorgedrongen in het Wel lingtonkanaal, verder dan men daar ooit doorgedrongen is. Men trof er geen visschen aan en ging naar de Barrowstraat. Ook daar beletten het jjs verder te gaan. Toen stoomde men zuidwaarts door den Peelsund, tot op weinige mg len van de plaats, waar de schepen van Franklin (de Erebus" en »Terror") verloren gin gen. Beechy-eiland werd bezocht; het daar gebouwde huis was vervalllen en de door vroegere Poolreizigers achte-gelaten proviand niet meer bruikbaar. Kapitein Adams schoot er een ijsbeer en wil diens huid aan Franklin's nakomeliugen ten geschen ke geven. Ook daar was geen visch en nu ging men naar Boothiagolf. Bij kaap Nordenskjold (aan de westzijde van Boothia werden eenige wal vis schen gevangen. Later, in de nabij heid van de Fury en Hoklastraat, kwam een zeer intelligent Eskimo aan boord die belangrijke mededee- lingen deed. Hij verhaalde, dat toen hij nog in zijns vaders hut als jong- mensch leefde, 3 mannen over het land in de richting van de Repulsebaai waren gekomen. De hoofdman stierf en de beide anderen leefden nog een tijdlaug in de hut. De Eskimo toonde den kapitein Adams op een kaart de plaats, waar zij begraven zijn. Adams houdt het voor zeker, dat die hoofdman luit. Crozier is geweest. Daaruit zou men kuunen opmaken, dat de leden van de Frank- lin'sche expeditie beproefd hebben het gebied van de Hudsonsbaai te bereiken. Naar den tegenwoordigen leeftjjd van den Eskimo te oordeelen moet het p. m. 35 jaar geleden zijn dat hij de blanke maunen gezien had. Adams heeft schrifturen medegebracht, die hij nabij Fury- en Heklasstraat heeft gevonden en ze aan de Eu^ sche admiraliteit ter hand gesteld. De kaarten bleken voor die streken niet te dengen en het kompas liet hen in de steek. Donderdagochtend is in een nauw steegje te Brussel een brand uitgebroken, die twee menscbenlevens gekost heeft. In het Sousterrain woonde het echtpaar Mommaers met hunne dochter en have twee kinderen van 4 jaar en 17 maanden. De kinderen werden steeds 's ochtends alleen te huis gelaten, terwijl ;de oude Mommaers naar zjjn werk was en de twee vrouwen haar bedrijf van groenteventsters op de markt uitoefenden. De oorzaak van den brand is onbekend, maar zjj laat zich gemakkelijk gissen, waar twee zulke kinderen zonder eenig toezicht worden achtergelaten. De vrouwen en kinderen in de bovenverdiepingen zjjn allen, hoewel met de grootste in spanning, door de brandweer gered kunnen worden. Wederom is een stoomboot naar het Noorden gezonden om de »Jeannette" op te sporen, onverrich ter zake teruggekeerd. Het is de »Alliance," die na een reis van 4 maanden dezer dagen te Halifax (Nieuw-Schotland) terugkwam. jarig dienstmeisje terdood veroordeeld, omdat zij een halfjarig kindje van haar meester moedwillig had vermoord. Uit Wunstorf wordt gemeld, dat twee gouden kanonnen, die zich op de vesting Wilhelmstein in Steinhuder meer bevonden, gestolen zijn. Men kan zelfs niet gissen door wien. Zoo'n diefstal is nog nooit voorge komen en baart algemeen opzien. Bij het stadje Clacton, aan de Engelsche kust, was verleden Zondag nacht (80 Oct.) een schip gestrand. Men bracht de reddingboot uit, maar het bleek door de kracht van wind en golven onmogelijk, om alleen met behulp van zeilen en roeiriemen het wrak te naderen. Er werd daarom besloten een eind ver met den stroom mede te roeien, iu de hoop een stoom boot te ontmoeten, die de reddingboot naar het in nood verkeerende schip kon sleepen. De mannen werden, na een raoeielijken tocht van ver scheidene mijlen, en na reeds een stoomboot vergeefs geseind te hebben, eindelijk door een andere stoomboot opgemerkt, die hun een ljju toewierp, alle kracht bijzette, en hen betrekkelijk spoedig in de nabijheid van het wrak bracht. De kapitein wierp hun toen een steviger lijn toe, nam die gelegenheid waar om hun tevens ter versterking wat wijn en scheepsbeschuit te geven, en bracht hen zoo dicht bg het wrak als de veiligheid van zjjn boot ge doogde. Zij waren nu op 20 ellen afstands van het gestrande schip en wierpen liet anker uitmaar eeu groote golf lichtte juist het wrak omhoog en wierp het verder op de zandbank. Zij moesten nn de lijn meer vieren en wierpen juist een ljjn uit naar het wrak, toen dat door een tweede golf geheel buiten hun bereik ge bracht werd. Hun lijn reikte niet verder en hun boot liep groot gevaar, als zjj de lijn loslieten. Zjj besloten echter dat te wagen, ter wille van de ongelukkigeu, die zij op het wrak zagen staan en een vol gende golf wierp hen vlak bg het

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1