'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 916. Vrijdag 25 November 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 s Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareaniSPOORSTRAAT en ZU1RSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 43 m. Ondergang 3 n. 52 m. Zondag 27 Eerste Advent. Maandag 28 Eerste Kwartier. Dinsdag 29 Woensdag 30 DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 Zaterdag 3 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 25 Nov. 1881. De opbrengst der Zondagavond jl. door den Burgerkring Harmonie gegeven liefdadigheidsvoorstelling be draagt f227,337* Bij vonnis van den zeekrijgs raad aan boord van Zr. Ms. wacht schip alhier is de marinier 2de kl. D. De V. S. schuldig verklaard aan desertie in tijd van vrede, en deswege veroordeeld tot zes maanden militaire detentie, te ondergaan in eenzame opsluiting voor den tijd van drie maanden, met verlaging tot marinier 3de kl. voor den tijd van één jaar. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 13en December a. s. te 9ys uren des morgens, zitting houden te Rot terdam in het Raadhuis aldaar. De Minister van Marine is in zijn antwoord op het Kamerverslag erkentelijk voor de gunstige getuigenis omtrent den toestand en het beheer der zeemacht. Rekening houdende met de onvermijdelijke eischen, zal hij zuinigheid betrachten. Het mate rieel zal steeds belangrijke uitgaven vorderen. Hjj acht het buiten dienst stellen der beide ramtorenschepen in Indië onraadzaam en is voor het behoud der oefeningsdivisie. De bouw bij particulieren is alleen gestaakt omdat het noodig materioel niet ge reed was. Een kruiser lste kl. zal nog te Amsterdam op de Rjjkswerf worden gebouwd 3 vaartuigen zijn voor het departement nog bij parti culieren in aanbouw. De Minister wenscht zich stipt te houden aan het program voor de naaste tien jaren. Maandagmorgen heeft de vis- scher Tijmen de Boer, tusschen Krag- genburg en Schokland, drijvende ge vonden het ljjk van een man in schip- perskleeding, naar gissing ongeveer 40 jaren oud. Het lijk, dat in ver gevorderden staat van ontbinding ver keert, is in het lijkenhuisje op het kerkhof te Yollenhove gedeeltelijk ontkleed en onderzocht. De kleeding is van zeer goede stof, bestaande uit een pilow buis, zwart lakensch vest, zwarten halsdoek, gestreept boezeroen, zwarte bevertien broek, blauw katoenen borstrok, rood wollen hemd, blauw baaien onderbroek en zwarte sajotten kousen. Geld of geldswaarde heeft men niet gevonden, alleen twee gouden ringetjes in de ooren. Op de kleeren heeft men geene naamletters gevonden. De stoomboot Wilhelmina," kapitein E. Lupker, die Maandag avond van Groningen naar Appin- gadam vertrok, is in de nabjjheid van Woltersum zoodanig tegen brug No. 9 aangevaren, dat de brugwachter en een der passagiers door deu ge weldigen schok, die daarop volgde, te water geraakten en jammerlijk verdronken. Ook de hofmeesteres moet bij dit ongeval zoo erg gewond zijn, dat men ook voor het behoud van haar leven vreest. De brug en boot moeten veel schade hebben ge leden. Tengevolge van de lage vee- prijzen is te Assen het rundvleesch le qualiteit a 80 ets. het kilogram door de slachters verkrijgbaar gesteld. De vermoedeljjke dader van den Veerschen moord, Louis Roland, is te Antwerpen gearresteerd. De officier van justitie en de rechter van in structie uit Middelburg zjjn naar Antwerpen vertrokken. Volgens de Antwerpsche bladen heeft de gevangenneming van L. J. J. Roland, van Veere, oud 23 jaren, plaats gehad in de Van Bloerstraat. Te Antwerpen heeft men de opmer king gemaakt, dat deze verdachte op verwonderlijke manier gelijkt op Troppmann, den beruckten moorde- naar van Pantin. Naar men verneemt is R. gearres teerd ten huize van den persoon, waar hg sedert zijn vertrek uit Mid delburg heeft gewoond. Het Maandag verschenen Court Journal meldt dat prins Leopold George Buncan Albert, hertog van Saksen, jongste zoon van koninginVictoria,ver loofd is met prinses Helena Frederika Augusta, dochter van George Victor, vorst van Waldeck-Pirmont, zuster van de koningin der Nederlanden en nicht der Koningin van Zweden. De prins is geboren 7 April 1853, de prinses 17 Februari 1861. Zondagmiddag is te Parijs de waterleiding der Oarcq gesprongen. De grond zakte over een uitgestrekt heid van 25 M2 in en een uur later waren de straten geheel onder water. Dadelijk werd alles in het werk ge steld om den dringenden nood af te weren en tegen middernacht slaagde men hierin. Het water had toen reeds een hoogte van 80 centimeters bereikt. In het postkantoor te Marseille heeft een der beambten voor een bedrag van 30,000 francs aan aan- geteekende brieven gestolen. Hij heeft zich met het geld uit de voeten ge maakt, doch men is hem op het spoor. Een vrouw, tot wie hij in ongeoor loofde betrekking stond, is in hechte nis genomen. De jonkman, die de vorige week te Washingtou op Guiteau geschoten heeft, heet William Jones en heeft verklaard, alleen uit gevoel van plicht te hebben gehandeld, 't Heeft misschien tengevolge, dat Guiteau zich wat be daarder zal aanstellen. De hem toe gebrachte wonde is niet gevaarlijk, maar pijnlijk. Hg heeft om versterking zjjner bewakers gevraagd. St. John's (N. B.), 5 November. De gezagvoerder van het schip »01ivier Emery," gisterennacht van Liverpool aangekomen, rapporteert den 18 Oct. op 44° NBr. en 38° WL. een bark aangetroffen te hebben, vermoedelijk Noorsche of Zweedsche, met den fokkemast overboord, 't Schip scheen met hout te zijn beladen; de zee brak aanhoudend over het schip heen. Door de hooge zee was het dien dag ondoonljjk het schip te naderen. Men zag 5 man aan boord. De »01ivier Emery" draaide daarom des nachts bij, om den volgenden dag te beproeven de equipage te redden, doch des ochtends was er niets meer van het schip te ontdekken, zoodat men veronderstelt, dat het dien nacht gezonken is. Op een landgoed in Pruisisch Silezië werd onlangs een houtvesters leerling door een grooten arend, die waarschijnlijk uitgehongerd was, met zooveel kracht aangevallen, dat hij groote moeite had zich het dier met den kolf van zijn geweer van het lijf te houden. Eerst later gelukte het den jongen man den arend met 2 schoten te dooden. Het dier had een vlengelwgdte van 2,15 meter. Er bestaat te Londen een vereeniging, die zich ten doel stelt, de vooroordeelen, welke tegen het eten van zoovele diersoorten bestaan, te overwinnen. Met dat doel verspreidt zij tot uiterst geringe prijzen sma kelijk toebereid kattengebraad, dassen- schijven, ingemaakte ratten en muizen, enz. De vereeniging onziet geen kosten en heeft voor een zeer hoog loon een Franschen kok in dienst genomen, die door zijn kunst de verschillende gerechten hetburgerrecht moet doen verwerven. In het eethuis kan men voor een paar dubbeltjes zijn genoegen eten aan tweeërlei vleesch. Maar tot nog toe zijn de bezoekers der nieuwe restauratie grootendeels schooljongens. De gegoede burgers laten er soms wel een of ander gerecht halen, maar men beziet het, zonder het te proeven. Daarenboven is er iets dat niet weinig bjjdraagt tot versterking van het vooroordeel tegen de nieuwe spijzen, nl. dat de Fransche kok zelf nooit iets van de door hem klaarge maakte kostjes eet, maar de voorkeur geeft aan echt Engelschen biefstuk. In een put te Tilburg is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat vermoedelijk daar levend in is geworpen. De politie heeft de schuldige nog niet ontdekt. Dezer dagen heeft de politie te Bernsburg aan de Saaie, in het hertogdom Anhalt, een vreemdeliug aangehoudeu en in verzekerde bewaring genomen op het oogenblik, dat hij aan het spoorwegstation aldaar plaats wilde nemen in den trein. Men had ten zijnen aanzien de volgende in lichtingen verkregen. Bij een te dier stede gevestigde werktuigkundige had hij gekocht een zoogenaamd helsch uurwerk, ook Thomas-klok genaamd. Voor wie dit werktuig was bestemdzal het onderzoek vermoedelijk aan het licht brengen. Naar men verneemt is de gearres teerde een Duitscher van geboorte, die jaren lang in Noord-Amerika ver blijf heeft gehouden. In verband hier mede worden allerlei onderstellingen gemaakt. Niet onopgemerkt bljjffc het intusschen, dat een zoo dure reis uit Amerika naar Duitschland vermoedelijk niet zal worden onder nomen om in persoon dergelijk wertuig te gaan afhalen, op gevaar af daarbij in handen der politie te vallen, in dien namelijk - een misdadig doel wordt beoogd. Met zekere spanning ziet men nadere berichten dienaan gaande te ge moet. Volgens een telegram aan der Daily Telegraph" heeft de consul van Engeland bij een troep kunsten makers, die in Konstantinopel voor stellingen gaven, een 12-tal Engelsche kinderen ontdekt, die door hunne ouders aan dien troep waren verkocht. Deze ontdekking heeft niet weinig opschudding teweeggebracht en Lord Granville heeft den consul bevel ge geven de kinderen onmiddellijk naar Engeland te zenden en de kunste makers te doen aanhouden, teneinde de namen van die ontaarde ouders te weten te komen. De Fransche auto riteiten hebben eveneens hun hulp in dezen toegezegd. De troep bestaat uit Franschen en Arabieren. Diamanten-Diefstal in Londen. Zaterdagavond heeft men te Londen twee personen aangehouden, die verdacht werden den diefstal in het postkantoor te Hatton Garden te hebben gepleegd. Zg hadden 2750 pond sterling bij zich, maar het schjjnt dat zij onschuldig zijn aan den diefstal. Voorloopig worden zij echter nog in verzekerde bewaring gehouden. Het geheele bedrag van den diefstal bedraagt, volgens de opgaven der assuradeurs, 80,000 pond sterling. Enkele nummers der gestolen bank biljetten zijn bekend. Volledige beschrgvingen, voor zoover die bekend zijn van den inhoud der ver schillende pakketten, zgn naar Am sterdam, Hamburg, Parijs en andere middelpunten van den juweelenkan del gezonden. Het is echter hoogst waarschijnlijk dat de dieven de voor werpen onherkenbaar zullen maken, voor zg ze in de handen van het publiek zullen doen overgaan. De beschrijvingen van de gestolen voorwerpen zijn ook aan alle belee- ners, goud- en zilversmeden en aan alle andere handelaren, die juweelen of gouden artikelen omzetten, in En geland rondgestuurd. Geheel volle dige lijsten ontbreken nog, daar sommige verzenders nog geen beschrij ving hebben gegeven. De laatste officieele opgaven van de vermiste artikelen is de volgende: Drie-en- twintig pakketten, bevattende zeven ruwe diamanten, twee doorgehaalde cheques, een gouden bracelet met vijf brillanten in een ster gezet, een lot No 14,073, twaalf stalen brillen, een deel van een horloge, een ring met drie diamanten, door verschillende kleinere stralen omgeven, een dia manten bracelet, drie haarlokken, een diamanten oorbel, in den vorm van een madeliefje, 15 kettingen van koraal, 24 brillanten, 3 bankbiljetten van 5 pond van de sbank of Enge land," nl. No. 79,186, 79,187, 79,188 (deze biljetten zijn echter reeds aan gehouden,) een banknoot van 10 pond van de »Bank of Engeland"; nl.No. 69,304; een postorder No. 22,811, 6000 geboorde saffieren; 2000 paar granaatstaafjes; 240 paar saffieren en een nieuwe Waltan kiis- talglashorloge, nl. No. 1,464,392. Dit vertegenwoordigt, echter nog niet het geheele bedrag van den diefstal welke men op 80,000 pond geschat heeft, De solliciteurs van de Assu rantiemaatschappijen, de heeren Le- wis Co. verklaarden echter, dat de opgaveu ongeveer aan dat bedrag beantwoordden. Hierover bestaat echter verschil, daar anderen den geheelen diefstal op minder dan 20,000 pond schatten. Bij de autoriteiten zgn reeds een groot aantal brieven met allerlei aanwijzingen en onderstellingen in gekomen. Men heeft van eenige, die op goeden grond schenen te berusten, gebruik gemaakt, doch de meeste dadelijk ter zjjde gelegd. De directeuren der verschillende postkantoren ontvingen een volledige mededeeling van de algemeene post administratie, waarin de beloofde som voor het ontdekken der dieven met 200 pond verhoogd wordt. Het be lang in de zaak begint echter onder het publiek sterk te verflauwen, het geen vooral blijkt uit het feit, dat er Zaterdag nog slechts enkele toeschou wers voor het postkantoor, waar de diefstal heeft plaats gehad, aanwezig iren. De twee jongelieden die, zooals wij Maandag zagen, te Plymouth zgn aangehouden, zgn heden naar de ge vangenis te Holloway overgebracht, veroordeeld wegens een frauduleus ban kroet. Zjj schijnen echter niets met den diamantendiefstal te maken te hebben. Lefroy, de moordenaar op den Brightonspoorweg, wacht in de ge- vaugenis van Lewis de voltrekking vau zgn vonnis af, die op 29 No vember zal plaats hebben. Aan zgn hospita heeft hij een brief gezonden, waarin hij verklaart, dat hij geen vrees heeft en dat hg in den hemel zal komen en daar alle oude vrien den zal terugzien. Zijn verdediger heeft een verzoek om genade inge diend, waarin hij verklaart dat Le froy niet verantwoordelijk kan ge steld worden voor de misdaad. HEKEL. Als een parapluiekoopman Hekel heeft aan mooi droog weer; Als een studioos of burger 't Land kan hebben aan een beer; Als koetsier en pakjesdrager Gloeiend al wat tram heet haat; Als een Engelsche Transvaler Op der boeren vrijheid smaadt; Als een zindelijke huisvrouw Eel het land heeft aan den mot; Als een levenslang gevangne Hekel heeft aan 't eenzaam kot; Als een oude vrijer 't trouwen Uit den grond zijns harten schuwt; Als een oude vrijster 't land heeft Aan elk jeugdig paar dat huwt; Als een gierigaard aan 't geven En een koopman aan valsch goud; Als een timmerman aan kwasten, Bij 't bewerken van het hout; Als een vrouw, die vuile voeten In haar woning angstig vreest; Als een licktgelcovig schepsel 't Land heeft aan een spook of geest; Als een zeeman aan de stilte, Bij het dobb'ren op den vloed; Als een dronkaard aan de drankwet 't Land heeft en die wet verfoeit; Als elk aan 't vergaan der wereld, Omdat dan onze aardbol gloeit; Als een vrouw aan sociëteiten, Wijl haar man te lang er plakt; Als zoovelen aan 't examen, Waar zoo menig jongling zakt; Als een haas aan hond en jagers, Als het moordend lood hem treft Zoo heeft menigeen een hekel, Hat men hier belasting heft.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1