De rechte Mieiaw Markt-Berichten. Advertentiën. Mie Postma Maria Geertrnida Kraan. Dankbetuiging. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prinses Marie is 23 No vember te IJmuiden binnengekomen. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 23 Nov. Pub merend, 22 Nov. Aangevoerd 7 Paarden, 365 Koeien, vette prijshoudend matig, 62 vette Kalveren p. kg. 80 ct. a f 1, 78 nucbt. dito f 10 a 20, beide han del vlug, 2241 Schapen en Lammeren, vette Schapen hoog in prijs, vlug, 107 vette Varkeus 52 a 60 ct, per kg., 142 Biggen f6 a 10, beide handel vlug. Kip eieren f 7,50 a 8 per 100, Boter f 1,45 1,55 per kg., 25 heet. Appelen f 4 a 5, 175 Ganzen f 5 a 5,75. 325 Zwanen f 2,50 a 3 per stuk. Kleine kaas f 37,50, Middelbare f 35. aangevoerd 230 st. Schagen, 24 Nov. 210 Paarden f 130 a 550. 72 Geldekoeien f 80 a 240. 6 nucht. Kalveren f8 a 19. 1350 Schapen f 18 a 42, 15 magere Varkens f 13 a 19, 40 Biggen f6 a 11. Kippen f 0.25 a 1,50. Eenden 60 a 70 ct. Boter per kop fl,05 a 1.20, Kaas per kg. 39 a 55 ct., Kip- eieren per 100 f6 a 7. Vissehenj-Berichten. 24 Nov. Een sloep binnen van de Maat schappij Neptunus met een goede vangst. Kabeljauw en schelvisch niet in afslag ver kocht. De beugers allen binnen, vangst van 40 tot 300 schelv., per 100 f 20 tot 34, enkele kabeljauw per stuk f 1,25, enkele rog per stuk 68 cent. 25 Nov. Alle schuiten naar zee. Burgerlijke Siarid Helder. Van 22 tot 25 Nov. ONDERTROUWDA. de Zeeuw, tor- pedist, en J. Stuivenberg. P. v. d. Wal, torpedist, en T. Ran. GEHUWD M. Visser en A. G. Visser. P. Droog en T. Koger. M. v. d. Nieuwen- giezen en P. Mooij. BEVALLENE. Langenhorst, geb. Bakker Z. A. Nolten, geb. de Boer D. R. L. Vrieslander, geb. Beek D. P. J. Berk, geb. Hoogenkamp D. E. Boom, geb. Valk Z. A. F. Schellinger, geb. Groen D. C. E. Lunet, geb. v. d. Haar D. A. Jausso- nius, geb. Visser D. R, S. Manheim, geb. Winkel D. C. Prins, geb. Bomhoff D. OVERLEDEN: L. Menalda 69 j. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 16 tot 23 November. ONDERTROUWDThomas Zwanen burg en Jannetje Klaasse. GETROUWD: Klaas Bakker en Martje van Hert. GEBORENDirk, zoon van Dirk van der Werf en Guurtje de Jager. Sijtje, dochter van Hendrik Boon en Aaltje Ka lis. Neeltje, dochter van Dirk den Braven en Jannetje Hoogheid. Jannetje, dochter van Klaas Maas en Aaltje van Heerwaarde. Maria, dochter van Simon Slagter en Frouwtje Breen. Trijntje, dochter van Gerrit Stark en Marretje Bakker. OVERLEDEN: Geene. Vervolg der Berichten. Bij aankomst der stoomboot van Texel, geraakte hier gisteren avond een koopman, zekere G. in de haven. Waarschijnlijk had het onge luk door de duisternis plaats. Niet tegenstaande een harde vloed de haven binnenstroomde, slaagde men er in den drenkeling te redden. Onde Schild, 25 Nov. Gisteren zeilde een garnalenschuit op den kop eener paal aan de Hors, welke paal zich bij hoog water bene den den waterspiegel bevindt. Daar de schuit een duchtig lek bekwam, zette men haar op het strand, ten einde het wegzinken te voorkomen. Na de ergste averjj wat gestopt te hebben, werd de schuit afgebracht en liep in veilige haven binnen. Omtrent het beginsel dat aan een nieuwe Zondagswet ten grondslag moet liggen, laat de Minister zich aldus uit: Niemand mag tot Zon dagsrust gedwongen wordendaar entegen moet ieders recht gehand haafd worden, om den rustdag in acht te nemen en zonder stoornis te vieren. Valt dus de dag waarop een vonnis ten uitvoer gelegd of een wissel betaald moet worden, op een Zondag, dan zal de termjjn met een dag verlengd moeteü worden. Zoo ook acht de minister het noodzake lijk, dat alle handelingen verboden moeten worden, waardoor de voor de openbare godsdienstoefeningen ver- eischte stilte kan worden gestoord. Door den Nederlandschen boek handel is besloten de korting op den prijs der boeken voor onderwij zers af te schaffen, met ingang van een Januari 1882 en voor de ge meentebesturen op 1 Januari 1883; dit laatste met het oog op nog loo- pende contracten. Naar wij vernemen, zou De Jongh, de moordenaar van het kind van den heer Bogaardt, lijdende ziju aan krankzinnigheid. Zooals men weet, werd hij na zjjne veroordee ling overgebracht naar het tucht huis te Leeuwarden. Het bestuur der Stoomvaart- Maatschappij Nederland" bericht dat de Prins van Oranje" beden 24 Nov. van Aden is vertrokken en zonder vrucht Minicoy bezocht, tot opspo ring der nog niet gevonden booten van de Koning der Nederlanden." Naar men verneemt, zal bij den volgenden wetenschappelijken tocht van het Poolschip Willem Barendsz" naar de Noordelijke IJszee, het be vel over dat vaartuig worden opge dragen aan den luitenant ter zee 1ste kl. D. Hoffman. Men meldt uit Bergen-op-Zoom De vermoedelijke moordenaar van den heer S, te Veere, door de politie te Antwerpen gearresteerd, heeft zich nu drie weken geleden (hoewel men dit tracht tegen te spreken) niet alleen enkele dagen te dier stede opgehouden, maar zich zelfs bjj een banketbakker aldaar verhuurd hij verscheen in het publiek, was op de kermis te vinden, en heeft zich uit de voeten gemaakt toen hij arg waan begon te koesteren, dat men met zijn verblijf aldaar bekend was. Ook aan de politie schijnt dat niet onbekend te zjjn. Men schrijft uit Stadskanaal (prov. Groningen) het volgende: Als een gevolg van de invoering der drankwet is een brug met daaraan verbonden tol-ontvangst, die tot heden voor f 1525 per jaar werd verhuurd, thans onderhands verhuurd voor f 500 per jaar Het bod bjj de publieke verpachting was slechts f 325. Verleden week begaf zich een pachter van Reeuwijk, zekere Sch., met f 1100 naar Haarlem, om zijn landhuur te betalen. Toen hij zijn portefeuille voor den dag wilde halen, miste hij die. De politie doet on derzoek, doch ongelukkig weet de man de nummers niet. Men meldt uit Amsterdam: Het plotseling verdwijnen van twee jouge meisjes houdt hier nog steeds vele gemoederen bezig. Het treurig uiteinde van het eene, een meisje van ongeveer zestien jaar, dat de in dustrieschool verliet en waaromtrent men verscheidene dagen in het on zekere bleef, totdat haar lijk in een andere gemeente uit het water werd opgevischt, verwekte hier veel mede lijden en niet het minst bij hare medescholieren, bij wie zij zeer be mind was. Omtrent het lot van het andere meisje, dat ongeveer achttien jaren telde, is nog niets vernomen. Zoo veel is echter zeker, dat de ouders van dit meisje (vader en stiefmoeder), die in de nabjjhoid van het Haar lemmerplein een winkelzaak uitoefe nen, door het gebeurde niet in de gunst van het publiek zjjn gestegen. Ver scheidene avonden vonden er samen scholingen voor gemelden winkel plaats en zelfs moest de sterke arm der politie worden ingeroepen om het ouderenpaar tegen geweld te beschermen. Wel loofde de vader een premie uit aan dengene, die ee- nige inlichtingen aangaande zijn dochter kon verschaffen, enz. wel riepen de ouders hunne dochter in de dagbladen terug maar dit had geen gunstig gevolg, evenmin als daardoor eenige invloed werd uitge oefend op de gezindheid van het publiek. Volgens het Handelsblad wordt sints Donderdag der vorige week ook nog een 22jarig meisje vermist, dat even een boodschap was gaan doen en tot heden niet terugkeerde. In Groot-Brittanje heeft Maan dagnacht een zware storm gewoed, die op de kusten vele schepen zware averij deed beloopen en vooral te Dublin en omstreken groote schade aanrichtte, In het dorp Glusnavin woei een huis in, waardoor de vrouw van den bewoner gedood en hij zelf zwaar gekwetst werd. Te Ayr, in Schotland, ontstond, toen de storm op het hevigst was, een zware brand, die zich, door de windvlagen aangewakkerd, met groote snelheid verbreidde en 16 huizen in de asch gelegd had. De bewoners ontkwamen met groote moeite, bijna zonder kleederen aan het Ijjf. On geveer 100 personen zijn door het ongeluk van alles beroofd. Het ge meentebestuur draagt voorloopig zorg voor hen en een aantal hunner zijn tijdelijk in een kerk onder dak ge bracht. De boot, die vjjf man van de »Solway" aan boord nam, toen op de »Solway" een ontploffing van naphta plaats had, is te Castletown aan de kust geworpen men vreest, dat de vijf man zijn omgekomen. Thans wordt de waarde van het gestolene uit het postkantoor in Hattongarden te Londen op 15,000 p. st. geraamd. Het is moeielijk de dieven op het spoor te komen, want de kooplieden in diamanten verklaren, dat het zeer veel moeite kost om de vermiste ruwe diamanten te identifi- ceeren, terwjj de diamanten, die gezet zijn, niet meer herkenbaar zijn, wan neer men het gond wegneemt. Tot nu toe is de politie nog niet verder op het spoor der dieven ge komen. Op den 18en jl., des ochtends te 5 uur ongeveer, heeft men in 't gansche oostelijke gedeelte van Zwit serland een golfvormige aardbeving waargenomen. De ramen en vensters klapperden, tafels, stoelen en ander dergelijk huisraad schommelden sterk en kleine voorwerpen, op een en ander meubelstuk geplaatst, vielen om. Te Glarus was de beweging der aardkorst zóó sterk, dat de angst en schrik zich ouder de inwoners ver spreidden. Alle slupenden ontwaakten plotseling en menigeen werd van zijn legerstede geworpen ten gevolge waar van men in menigte de huizen in allerijl verliet. In Berljjn heeft zich een geval voorgedaao, dat in de rechterlijke kringen niet weinig opzien baart. Een der oudste en meest geachte advocaten van de Berlijnsche balie, de raadsheer M. H., vervoegde zich in de vorige week bij den rechter van instructie en verzocht deze hem aan te houden. Op de verschillende vragen, die de verbaasde rechter hem deed, antwoordde de raadsheer, dat hij met het geld van een zijner pupillen, over wien hjj reeds gernimen tpd voogd was, ongelukkig gespeculeerd had in onroerende goederen. Zijn geweten liet hem geen rust meer en hij gaf zich liever aan de justitie over, dan nog voortdurend te worden gekweld. Deze verklaringen werden onderzocht en eindigden met de aanhouding van den raadsheer. Deze heeft een talrjjke familie en genoot in Berlijn de meeste achting. Zijn ambtgenooten zijn voornemens de noodige fondsen bijeen te brengen om den ongelukkige onder borgtocht op vrije voeten te stellen. FEUILLETON. 55. ROMAN Uit 't Duitseh „Dat zal ons niets helpen zoolang Albert hem onder zijne hoede neemt." „Dan moet Albert zelf tegen hem worden ingenomen en daardoor genoodzaakt worden hem te ontslaan. Ik zal daarover eens na denken. Dat gezicht met die uitvorschende oogen hindert mij hier." Roderich verwijderde zich; het werd hem te benauwd in de kamer, want ten tweeden- male voelde hij de ijverzucht in zich opkomen, toen hij er plotseling aan dacht, dat Rosamunda bijna 't bewustzijn verloor toen zij haren redder wederzsg. Doch neen, het was onmogelijk, die man, uit de laagste klasse des volks gesproten, kon op haar geen indruk gemaakt hebben, veel eerder kon de redder op de geredde verliefd geworden zijn. Hoopte die gek er waarschijnlijk nog op wederliefde te zullen vinden. Hoe belache lijk het ook zij, is het toch pijnlijk te weten, dat in de nabijheid van het jonge meisje een man vertoeft, die door zulk een waan bezeten is en daarom alleen moest hij weg, al was het niet dadelijk, dan zoo spoedig mogelijk. Hij wilde daarover eens ernstig, nadenken. Roderich zond Dorette, die hij in den gang aantrof, naar Rosamunda en liet haar vragen of 't hem vergund was haar te be groeten. Dc kamenier kwam. terug met het antwoord, dat het de jonge gravin speet den graaf niet te kunnen ontvangen, daar zij hoofdpijn had. Geërgerd liep hij den trap af en beval den bediende zijn paard voor te brengen. Langzaam reed hij daarna weg. Hij nam zich voor zoo dikwijls het hem mogelijk was op het slot te komen, om te bespie den, om Rosamunda en den secretaris iu het oog te houden. Hij was inderdaad op laatstgenoemden reeds ijverzuchtig geworden, hoe grondeloos hij zelfs deze ijverzucht ook noemeu moest. Hij dacht er op dit oogen- blik volstrekt niet aan, dat de dokter hem voor een uur nog een zoo schoone troost gegeven had. Deze had hem even te voren gezien en gezegd, dat hij Albert's toestand voor zóó bedenkelijk hield, dat aan herstel niet te denken viel. Hij vreesde dat de knaap geen twee maanden meer zou leveu. Hij had hem thans pillen voorgeschreven als laatste middel. Roderich dacht slechts aan hem, die zijn ijverzucht opwekte en die hij thans haatte. „Ha," riep hij uit en gaf zijn paard de sporen, „wanneer Rosamunda hem slechts maar half bemint dan zal ik hem wel onschadelijk maken. Zoodra Roderich zich verwijderd had kwam Heinrieh Albert's kamer binnen. „Ik kon er niets aan doen," zeide hij, „maar ik moest gedeeltelijk het onderhoud hooren, dat tusschen u en uwen neef heeft plaats gehad." „Wat mij betreft hadt gij alles mogen hooren." „Groote vriendschap schijnt hij voor mij niet te koesteren; hij ziet in mij een spion. Zijn slecht geweten schijnt hem toch spoe dig te zeggen, wie voor hem gevaarlijk kan worden." „Die ellendige BchoftIk heb hem veel te vriendelijk behandeld doch Marianus had mij juist verlaten toen hij kwamik had met het meisje zoo hartelijk gesproken en was in een zoo vroolijke stemming, dat zelf die booswicht mij niet geheel en al daaruit kon brengen." „Ik moet u verzoeken, waarde Albert, tegenover hem uiterst op uwe hoede te zijn en hem door de een of andere uitdrukking niet op de gedachte te brengen, dat gij ook maar het minste weet van den beraamden aanslag. Hij kon zoo licht het werk, hetwelk hy nu aan den dokter heeft opgedragen, zelf ter hand nemen en wellicht veel gevaarlijker en geweldiger middelen toepassen, als waarop wij thans voorbereid zijn." „Gij hebt gelijk, ik zal de noodige voor zorgen nemen." „Ik geef toe, dat 't u zeer moeilijk zal vallen, want hij gebruikt uitdrukkingen, die iemand vertoornen eu kraehtige weder spraak vorderen. Doch de zaak iB te ern stig men moet hier geheel en al list te genover list stellen. Hoezeer ik ook een afschuw heb den krommen weg te bewan delen, cr kunnen zich gevallen voordoen, waarin het waanzinnig zoude zijn hem niet te bewandelen." „Ja, ja, gij hebt volkomen gelijk. Doch voor alles, zeg mij nu eens hoe het met de grootmoeder van Marianne gaat P" „Op 't oogenblik zeer slecht en zij znl nog heden sterven." „Dat verrast mij, dat doet mij zeer leed voor Marianne, want zij hield veel van de oude, stomme vrouw, met welke zij zich door middel van vingerspraak wist te on derhouden en toch ben ik aan den eenen kant blijde, want het arme meisje heeft, plichtsgetrouw als zij is, menig uur aan het bed harer grootmoeder moeten door brengen. „Niet waar?" ging hij voort, „heden na middag maken wij nog een wandeling door den tuinP" „Zeer zeker en gij zult mij wel veroor- looven na het diner naar het station te gaan, om te zien of de electriseermachine is aangekomen." „Verwacht gij haar heden reeds P" „Ik ben er van overtuigd, dat zij van daag moet aankomen." „O, dat is heerlijk, dan kunnen wij haar morgen reeds laten werken. 11: kan de tijd mijner genezing niet genoeg verkort zien „Hoe staat het, kunt ge niet bemerken dat ge heden wat meer eetlust hebt P" „Het komt mij inderdaad voor, alsof ik wel iets zou lusten." „Goed, dan zal ik n bij het ontbijt uw eerste portie vleesch toedeelen." (Wordt vervolgd.) 25-Jarige Echtvereeniging I van onze geliefde O u d e ït s TEUNIS Van Dee WAL MAARTJE De BOER. j Cocksdorp,Texel,27 No^. 1881. ïj Namens hunne dankbare 1 Kinderen. Zoo de Heer wil, hoop ik jj ZONDAG a.s., te herdenken 25jarig« Echtvereenitrinir 2 3 van mijn geliefde Pleegouders 3 en Nieuwediep, 25 Nov. 1881. Hun dankbare Pleegdochter, CORNELIA VINK. i Mede namens verdere familie. Heden, 25 dezer, herdenken wij den Zeventigsten Geboorte- j dag van onze geliefde Zuster 3 en Tante Weduwe Wulff, geb. Platvoet. c. Van Den BRANDE, j Platvoet. A. SLUIMER,; Mouthaan. Zondag 27 November hopen wij de 121-jarige Echtvereeniging te herdenken van JAN DRIESSEN en GRIETJE VAN DER LINDE. Getrouwd M. VISSER en A. G. VISSER. Helder, 24 November 1881. GeborenGESINA GEERTRUIDA, Dochter van A. JANSSONIUS en A. VISSER. Huisduinen, 22 Nov. 1881. Algemeene en bijzondere kennis geving. Bevallen van eeu Meisje R. MANHEIM-Winkel. Helder, 22 November 1881. Eenige kennisgeving. Heden overleed plotseling mijn beminde Echtgenoot LOLKE MENALDA. iu den ouderdom van 59 jaar, diep betreurd door mij en verdere Familie. Helder, 21 November 1881. Wed. L. MENALDA, geb. M. Mensens. Algemeeene kennisgeving- Heden overleed te Amsterdam, na een kortstondig, doch geduldig lijden, na voorzien te ziju van de H. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde echtgenoot JACO- BUS HOF, in den ouderdom van 71 jaar, diep betreurd door zijne Echtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Nieuwediep, 22 Nov. 1881. Wed. Jb. HOF, geb. Boos. Mede uit naam mijner kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Hartelijke dank wordt bracht aan allen, die hebben mede gewerkt tot het welslagen der voor stelling van Zondag 11., gegeven door den Burgerkring Harmonie," waardoor wij in staat zijn gesteld den winter zonder zorg tegemoet te gaan. H. KOORN en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2