Markt-Berichten. Stoomvaart in onzen tjjd. In de »Shipping Gazette" wordt over de reizen van de Lloydstoomboot >Elbe" (een nieuw schip) het vol gende medegedeeld De op Vrijdag 18 November jl. te Londen aange komen Amerikaansche brieven zjjn te New-York den 9en Nov. gestempeld. De post van de »Elbe" bestond uit 298 zakken, van welke 251 tot de Australische post behoorden, die in den morgen van den 9en, via San Francisco, te New-York aangekomen waren. De stoomboot verliet New-York ten 2 ure namiddag en kwam om 4 uur 20 minuten Vrijdagmorgen 18 Nov., bij Hurst Castle aan, zoodat zjj den geheelen afstand van 3100 mjjlen in 8 dagen en 20 minuten, het verschil in tjjd in rekening ge bracht, heeft afgelegd. De post kwam om 11 uur 13 min. voormiddag te Londen aan en werd om 12 uur 15 min. uitgegeven, zoodat de kooplieden nog op denzelfden avond hunne ant woorden konden verzenden met de via Brindisi vertrekkende Australische post. Den 27en Juni jl. ondernam de Elbe hare eerste reis van Sout- hampton naar New-York. Op dit oogenblik heeft zjj 4 zulke reizen, heen en terug gedaan. Op al die terugreizen bracht zjj de Australische post mede; slechts bij de derde reis kwamen de brieven tengevolge van stormweder, te Londen iets te laat aan, om nog op denzelfden avond beantwoord te kunnen worden. Over den acuten en den chronischen zelfmoord heeft professor A. Von Oettingen te Dorpat een geschrift uitgegeven, dat een blik doet slaan in een hoogst treurig en belangrijk verschjjnsel van het tegenwoordige volksleven in Eu ropa. In de 5 jaren 1873/78 hebben in 20 landen van Europa, voor zoover bekend is geworden meer dan 110,000 menschen zichzelf van het leven beroofd. Telken jare neemt de verhouding toe. Niet enkel ar moede en ellende zjjn hier dehoofd- faetorenanders zou Ierland niet slechts 17 zelfmoorden hebben op het millioen inwoners, terwjjl gemiddeld in Frankrijk 160, in Wurtemburgl69, in Baden 177, in Zwitserland 224, in Denemarken 255, in het koninkrjjk Saksen 334 op het millioen inwoners voorkwamen. Op het platteland komt de zelfmoord slechts half zoo vaak voor als in de steden, vooral in de groote steden. De Slaven brengen zich niet half zoo veel om als de Romanen, en beiden worden ver over troffen door de Germanenen nergens ter wereld worden zoovele zelfmoorden gepleegd als in Saksen. Een officier bjj de Duitsche marine, Trines geheeten, heeft een middel bedacht, waardoor de scheeps- kommandant, die zich op de brug van een stoomvaartuig bevindt, het achteruit kan doen werken, doen stilliggen, zonder daartoe aan den machinist eenig bevel te geven. Een electrisch toestel is met de brug verbonden; door op een knopje te drukken, wordt de toestel en door middel daarvan de stoomma chine in zoodanige beweging gesteld als noodig is om het schip voor- of achteruit te brengen, enz. Te Berljjn is iemand wegens het niet behoorljjk bewonen van zijn eigen huis gerechtelijk op straat gezet. Het geval droeg zich als volgt toe: Voor een paar jaren over leed een geacht fabrikant die een tweetal kolossale woningen te Berljjn aan zjjn vier kinderen naliet, huizen, die door hun waarde zjjn kinderen voor hun leven een voldoend inkomen verzekerden. Daar twee van de kinderen minderjarig waren, werd door hem het beheer over de huizen opgedragen aan een advocaat, die een der étages van het eene huis aan den oudsten zoon van den fabri kant, een architect, verhuurde. De medebewoners hadden van de wjjze, waarop deze huurder" te werk ging hij timmerde, metselde en veran derde aan 't huis wat hij goedvond veel last, en de een na den ander verliet de woning, zoodat het pand voor een deel voortdurend ledig stond. De beheerder meende dat, met 't oog op de belangen der andere erven, niet te mogen dulden en zeide den architect de huur op. Deze weigerde »zjjn huis" te verlatendaarop is hjj er gerechtelijk uitgezet. Het Russische Hofininisterie heeft voor de aanstaande kroning van den Czaar vjjftien span sneeuw witte paarden in het buitenland laten aankoopen. De schoone dieren zjjn reeds op weg naar Moscou. Dezer dagen is te Brussel ie mand overleden tengevolge van een oorveeg. Een daar wonende kleedermaker ontmoette op straat een vroegeren klant, dien hjj wegens wanbetaling vervolgd had, en die toen door een valschen eed de be taling had ontdoken. Hjj sprak den man opnieuw over die zaak aan en maakte zich hoe langer hoe drif tiger over de uitdagende houding van zijn schuldenaar, dien hij eindelijk een klinkenden oorveeg gaf. De slag kwam zoo hard aan, dat de man half omver tuimelde en met het hoofd tegen een vat viel. Hij klaagde dien avond over hoofdpijn, en den volgenden morgen was hij overleden, volgens verklaring van zijn dokter aan een uitstorting in de hersenen, veroorzaakt door den oorveeg, of tenminste den val tegen het vat. Naar men uit Calais bericht, zjjn bjjna al de daar thuis behoo- rende visschersvaartuigen op zee door den jongsten storm overvallen. Verscheidene vonden te Ostende een schuilplaats, maar van 29 heeft men tot dusver nog niets vernomen. Aan den onderzeeschen tunnel ter verbinding van Engeland met Frankrjjk wordt voortdurend druk gewerkt. Men denkt binnen enkele maanden zoover met de doorgraving gevorderd te zjjn, dat men alsdan een tiende gedeelte van den weg, die in het geheel 32 kilometers lang zal zjjn, doorgegraven zal hebben. Als de verdere werkzaamheden in dezelfde verhouding vorderen, denkt men dat de Engelsche werklieden aan de eene en de Fransche werklieden aan de andere zjjde elkaar na ver loop van vjjf jaar in den tunnel de hand kunnen reiken. Rekent men dan nog vjjf jaar voor het verbreeden van den tunnel en het leggen der rails, dan zal na tien jaren de on- derzeesche spoorweg tusschen de beide landen geheel gereed zjjn. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port Said 5 December en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip Madnra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St. Vin cent den 5den December. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Pa- dang 5 Dec. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden 6 Dec. Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Sont- hampton den 7den December. Puit merend 6 Dec. Aangevoerd 32 Paarden, 309 Koeien, prijshoudend matig, 48 vette Kalveren p. P. f 0,90 a 1.10, 74 nucht. dito f 10 a 25, 2789 Schapen en Lammeren, vette Schapen duur, ving, 92 vette Varkens 48 a 56 ct per P„ 185 Biggen f 6 a 9, handel stug, Kipeieren f 6 a 7 per 100, Boter fl,25 a 1.40 per P., 925 Ganzen f 2,50 a 3, 125 Zwanen f 5 a 6 per stuk. Kleine kaas f 38. Middelbare f 33, aan gevoerd 186 st. Scha gen, 8 Dec. 25 Paarden f 30 a 90, 45 Geldekoeien f 80 a 220, 6 nucht. Kal veren f7 a 15, Schapen f 22 a 40, 15 mag. Varkens f 12 a 16. 30 Biggen f 7 a 8. Kippen f 0,40 a 1.50, Eenden 35 a 50 ct., Boter per kop f 0,85 a 1,15, Kaas per kg. 35 a 50 ot. Kipeieren per 100 f 5 a 6. V isscherij-Berichten 8 Dec. Alle Bengers binnen met 30 tot 150 Schelvisschen, per 100 f 36 a f22. Enkele Kabeljouw, per stuk fl.80. 9 Dec. 8 Korders binnen met 20 mandjes kleine Schol, per mandje f 5.00 tot f 5.80. De Beugers naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 6 tot 9 Dec. ONDERTROUWDJ. H. Weber, scheeps kok en A. Mangel. GEHUWD: J. Gerritsen en A. E. v. d. Wal. A. de Zeeuw en J. Stuivenberg. P. van der Wal en T. Ran. BEVALLEN E. Blok geb. Stam, Z. J. Westerbaan geb. Kater, Z.J. C. E. Neervoort geb. Klingenberg, Z.J. Barba- rini geb. Tjittes, D.; N. Boon geb. Kramer Z. OVERLEDENP. Hartog, 56 j. N. Kort, 17 "j. P. Gomes, 38 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 1 tot 7 December. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Thomas Zwanenburg en Jannetje Klaasse. GEBORENCornelia, dochter van Naat je Borgman. Trijntje, dochter van Koos List Jbz. en Barber Koppen. Immetje, dochter van Jacob Sandifort en Hendrikje Kind. Adam, zoon van Arie Eelman Dz. en Marijtje Kalf. OVERLEDENJohanna Anna Juliana Stikkel, 36 jaren, gehuwd met Jan Mantje Az. Jan Bruijn, 1 maand, zoon van Maar ten Bruijn en Elisabeth Kiljan. In de Nieuwe Rott. Courant van Dins dag jl. komt een ingezonden stuk voor, get. Mercurius, betreffende de regeling om trent het vervoer van visch op de Spoor lijn van Helder naar Rotterdam en Am sterdam. Daar het zoozeer de belangen on zer gemeente raakt, zijn wij zoo vrij het bewuste stuk over te nemen en onder de aandacht onzer lezers te brengen. Mijnheer de Redacteur! Aan den vischhandel in het Nieuwediep, reeds zoozeer gebukt onder de door de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij inge voerde regelingen omtrent het vervoer van visch op hare lijnen van den Helder naar Amsterdam en Rotterdam, werd op Don derdag den lsten dezer weder belangrijke schade toegebracht, door het ontsporen van een zandtrein tusschen Castricum en Uit geest, waardoor het goederenvervoer zooda nig werd belemmerd, dat talrijke zendin gen niet tijdig in het bezit van geadres seerden kwamen en vele facturen van het station Den Helder geen transport erlan gen konden. Hoe schadelijk ook, men draagt dit met gelatenheid, daar het hier een zaak van „force majeure" geld. Men zoude echter gaarne zien, dat de H. S. M. den vischhandel in deze geleden verliezen te gemoet wilde komen, door hot verbod om van uit den Helder visch als ijlgoed te verzenden met de morgen- en avondtreinen (no. 4 en 26) voor Amster dam en tusschengelegen plaatsen en stati ons langs hare baan aan deze zijde van Rotterdam. Wij vinden dat de waarschijnlijke nood zakelijkheid voor een ruimer en meerdere beschikbaarstelling van materieel aan het Btation Helder, voor de Maatschappij van geen overwegend bezwaar kan zijn, even min als een tijdelijke versterking van het dienstpersoneel gedurende den winterdienst, waarvan de uitgaven ruimschoots gedekt zullen worden, door de vrachtprijzen van het uitgebreider vervoer. Hoe het thans aan het station Den Hel der bescheiden personeel zich ook moge inspannen, op sommige dagen (Woensdag en Donderdag vooral) is het er niet doen lijk, al de ter vervoer aangeboden visch be hoorlijk te ontvangen en te verzenden, zoo dat er steeds een gedeelte moet blijven overstaan tot een volgenden trein, en meest al van afzenders met eigen, weinig of geen personeel werkende, die daardoor met hunne zendingen meestal het laatste aan het sta tion zijn, maar desniettemin de schade het minste kunnen dragen. Wanneer deze weinige regelen van gun- stigen invloed mogen zijn op de belangen van den vischhandel in het Nieuwediep en de aldaar gevestigde kamer van koophan del eindelijk ook eens van haar bestaan blijk geeft, dan wordt het doel bereikt vau hem cüe de eer heeft te zijn, Uw weledelgestr. dienstw. dienaar, Mebctjrius. CORRESPONDENTIE. In ons nommer vau Dinsdag 6 December jl. berichtten wij, dat tegen 2 of 3 „vletter lieden" procesverbaal is opgemaakt, wegens verduistering van een gedeelte der lading van een Engelsch stoomschip. Van bevoegde zijde wordt ons omtrent dit feit echter na der medegedeeld, dat het niet gesehied is door mannen van beroep vletterlieden zijnde, maar door gewone of losse sjouwerlieden. In het belang der vletterlieden, voldoen wij gaarne aan het verzoek, om dit als rectifi catie op te nemen. j^d. Vervolg' der Berichten. Ten gunste ran de stichting eener school met den bjjbel alhier had gisterenavond in 't gebouw voor Evangeliesatie in de Palmstraat een bijeenkomst plaats, waarin de heer v. d. Hoorn, predikant te Tiel, een rede hield. In breede trekken schet ste de spreker hoe noodig het is, dat zulk een school hier tot stand gebracht worde. Hg herinnerden de ouders aan hunne verplichting om hunne kinde deren een godsdienstige opvoeding te geven en trachtte te betoogen, dat Zondagsschool en catechisatie, hoe goed overigens ook, onvermogend ziju, waar de kinderen in de openbare school niets van datgene vernemen, wat ook voor hen het eerste en voornaamste is. Toen deze rede, die door gebed en psalmgezang werd afgewisseld, geëindigd was, werden de vrij talrjjke aauwezigen uitgenoo- digd, zich te verbinden tot het ver- leenen eener vaste jaarljjksche con tributie voor 't aangewezen doel. Sints Sint-Nicolaasavond wordt hier ter plaatse een blind meisje van ongeveer 17 jaren vermist. Hoewel ze bjjna overal evengoed den weg wist als anderen, vreest men dat ze in het Held. kanaal is geraakt. Reeds heeft men gedregd, doch zonder gevolg. Het lijk van den sedert 29 Oc- tober, bij het aanvaren der stoomboot Waalsteen" vermisten vletterman Gomes, is Dinsdagmiddag op het zoogenaamde plaatje in de haven alhier gevonden en door de familie herkend. Het bericht, als zoude de vlet waarmede hij van wal stak, op de Eng. kust, met een in staat van ontbinding verkeerend ljjk zijn aan gedreven, is dus van allen grond ontbloot. Dinsdagnacht is bij Callantsoog gestrand het Eng. barkschip »Hospo- dar," gedeeltelijk geladen met katoen, van Bremen naar Liverpool bestemd. De equipage is door de reddingboot aan land gebracht en gisterenavond per as naar hier vervoerd, waar zij in het logement van den heer Kruger is opgenomen. Het schip zit half vol water. Van de lading is reeds een gedeelte geborgen en hier opge slagen. Yoor de rijkswerken op Vlie land, gisteren te Haarlem aanbesteed, was minste insckrjjver de heer C, Bos Az. te Dordrecht, f 35,100 Men leest in het Handelsblad van heden. Men heeft hier en elders in het land geruchten verspreid, als zouden er ongunstige berichten zijn geko men omtrent de nog vermiste sloepen van de Koning der Nederlanden. Wat tot die geruchten aanleiding gegeven heeft, is wellicht te gissen. In het Suezkanaal is een der ge redde soldaten gedeserteerd van de Ma dnra." Na een paar dagen rond te hebben gedoold, is hjj te Suez aan gekomen en heeft daar een geschie denis vehaald, als zou hij op een onbewoond eiland zjjn achtergelaten door een der nog vermiste sloepen. De consul seinde om inlichting en nu bleek het dat hij een deser teur was van de »Madura". Hjj werd nu naar Holland opgezonden. Indien iemand, die van het telegram van den consul op de eene of an dere wjjze kennis kreeg, en, dit niet begrjjpendenverkeerd oververtelde, schuld heeft aan het verspreiden van een onwaar gerucht, dan heeft hjj veel op zjjn rekening. Men behoort de vrienden en ver wanten van hen die nog vermist zjjn niet met wilde geruchten te verschrikken en dus hun zorg te verzwaren. Met het stoomschip Utrecht" van de Rotterd. Lloyd, dat 28 Jan. a. s. naar Oost-Indië vertrekt, zal worden overgevoerd een detachement mariniers, sterk 3 onderofficieren en 103 minderen, onder bevel van den len luitenant J. A. Van Toorenburg, welk detachement te Hellevoetsluis zal embarkeeren. Omtrent de werking der drank wet te Amsterdam meldt het »N. v. d. D." Hoewel in den aanvang het getal der opgemaakte processenverbaal aanzienljjk was, het bedroeg in de eerste maand in ééne sectie meer dan 200 kunnen wjj thans op goede gronden mededeelen, dat de openbare dronkenschap in de laatste weken merkeljjk is afgenomen, en dank zjj den tact waarmede de politie de nieuwe wetsbepalingen handhaaft, een dronkaard op straat, ja zelfs des nachts, in den laatsten tijd inderdaad tot de zeldzaamheden behoort. Men schrjjft uitMiddelburg Dinsdag waren we hier in de zeld zaam voorkomende gelegenheid om eene »heusche" schipbreuk te aan schouwen. Eenige heereu te Middel burg hadden iu openbare veiling te Borselen, voor f5000 ongeveer, ge kocht het daar gestrande Spaansche barkschip »Agustina." Na het van p. m. 800 kelders jenever ontlast te hebben, gelukte het den koopers het vlot te krjjgen en Maandag togen zjj met een paar sleepbooten en vaartuigen er mee huiswaarts. De reis ging voorspoedig tot nabjj Middelburg, waar men het vaartuig in het dok wilde doen herstellen, doch daar met het doel voor oogen geraakte de bark lek en liep in 't kanaal op 't droge. Den ganschen dag werden vergeef- sche pogingen aangewend om de schuit met stoomvermogen leeg te pompen mogelijk wel een Danaïden-arbeid en tijdens ik u dezen schrjjf, zit de bark half op den wal en half in het water. Gelukkig is 't kanaal breed en diep genoeg, zoodat deze schip breuk in de haven" geen stremming in de vaart veroorzaakt. Het stoomschip »Hurworth," hetwelk op de reis van Montreal naar Rotterdam 1 December op 46° NBr. en WL. in zinkenden staat op zee werd verlaten, vertrok van Mon treal 7 November en 14 November van North Sydney C. B. Het stoomschip was te Sunderland gebouwd in 1878, groot 1937 ton register en behoorde te New-castle on Tyne te huis. De uit 25 koppen bestaande equipage werd door den opperstuurman en 5 matrozen in de sloep van het stoomschip Germanic gered, die daartoe genoodzaakt was driemaal in eene hooge zee bjj stormweder heen en weder te varen. De passa giers van het stoomschip Germanic" waren zoo getroffen door den moed en de onverschrokkenheid der sloeps- bemauning, dat zjj dadeljjk onder elkander 136 pSt. bjjeenbrachten, als een geschenk aan de moedige zeelieden. De opperstuurman ont ving bovendien een gouden horloge. Ook de schipbreukelingen werden niet vergeten. Terwjjl Donderdagavond een groot aantal personen de godsdienst oefening in de kerk van de H. Augus- tinus te Weenen bijwoonde, stortte plotseling met een groot gedruisch de klok naar beneden. Gelukkig dat zjj in haar val werd tegengehouden door een drietal eiken balken, waarop zjj is big ven liggen op 17 meters afstand van den grond. De klok-, kenlnider en zijn zoon werden ge wond, de laatste brak zelfs zjjn been, maar overigens heeft niemand eenigen kwetsuren beloopen. Weer is in Engeland een groote juweelendiefstal gepleegd, en thans op Brynkinalt House, het ka steel van Lord Hill Trevor, bjj Ohirk in Noord Wallis. Zondagochtend, terwijl Lord en Lady Trevor naar de kerk waren, hebben de dieven in hun vertrekken weten door te dringen en daar eau groot aantal kostbaar heden, tot een ge/.ameljjk bedrag van £80,000 (f960,000), gestolen. Zjj zijn daarbjj zoo behendig te werk gegaan, dat geen der bedienden iets van hun aanwezigheid bemerkte en de diefstal eerst ontdekt werd toen het kamermeisje zich naar de kamer van Lady Trevor begaf. Zjj vond de deur gesloten en meende eerst dat haar meesteres teruggekeerd was, maar brak toen dit niet het geval bleek, met behulp der andere bedienden de deur open, waar zjj kasten en laden opengebroken en alles in wanorde vonden. De die ven bleken langs een touw uit het venster ontvlucht te zjjn. Een knecht en een dienstmaagd van Lord Trevor zjjn in hechtenis genomen, onder verdenking van me deplichtigheid aan den grooten ju weelendiefstal, die Zondag in Brynki nalt house, het kasteel van hun meester, werd gepleegd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2