'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. N1EUWEDIEP EN TEXEL. No. 921. Dinsdag 13/j December 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. jÉL"bonn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. ilfiLUEK, 13 Dec. 1881. Van goed ingelichte zijde wor<jt uit Nieuwediep aan bet Handelsblad het volgende geschreven: Op den 6 December j.1. omstreeks 7j- uur 's avonds strandde op onze kust nabij Callantsoog, het Eugelach 3m. schip „Hos- podar", kapt. Kelly, van bremerhavea met eeu lading katoen en verfnoten naar Liver- pool. Spoedig werd de stranding aan den vas ten wal opgemerkt, doordien van het schip noodseinen werden gegeven, waarop naar Nieuwediep gezonden werd om adsistentie. De sleepbooten en reddingboot vau Nieu- wediep moesten echter wegens hooge zee onverrichter zake terugkeeren. Ook de reddingboot van Callantsoog kon bet schip met genaken en werd keer op keer teruggeslagen. Inmiddels waren verscheidene personen toegesneld op het strand, bij de plaats des onheils, waaronder zich bevondeh de hee- ren: Hulst, burgemeester vau Callantsoog, kapt. Jf. G. Haibersiadt van bet Duitsehe 3ui. schip Ehsabeth, kapt. Crönneberg, van het brikschip Synia, en anderen, die met eikander middelen beraamden, om de schip breukelingen te doen bemerken, dat hunne noodseinen werden opgemerkt, waartoe zij, ook op aanraden van de beide aanwezige gezagvoerders, alle mogelijke brandbare stof- len bij elkaar zochten en een vuur ont staken. Met het vuurpijltoestel (raketten), inmid dels aangebracht, trachtte men eeu lijn over het schip te schieten. Dit sprong echter bij het afvuren ge heel uit eikaar. Tegen 3* uur s morgens kwam een sloep, waarin zich 6 der opvarenden bevon den, naar den wal, doch toen die lieden de eerste bank, voor het strand gelegen, met levensgevaar hadden bereikt, verlieten zij de sloep, vermecnende aan den vasten wal te zijn, en zeer waarschijnlijk waren zij omgekomen, indien niet kapt. Grönne- berg tot den bals toe te water was gegaan om hun te toonen dat zij nog diepwater voor zich hadden, daar men hen door afstand en wind niet kon beroepen. De lieden haalden daarop hun sloep over de bank en kwamen behouden aan land. Vreezende dat de wind naar het N.-Wes- ten zou uitschieten, in welk geval het schip ongetwijfeld m weinig tijd uit elkander zou zijn geslagen, moest er gehandeld wor den, waarop besloten werd aen dag af te wachten en dan alle mogelijke moeite in het werk te stellen om de overige schip breukelingen te redden. Men schoot het inmiddels van Petten ge haalde vuurpyitoestei afj deze lijn was echter niet toereikend om het schip te bereiken. De dag aangebroken zijnde, spoorde kapt. Grönueberg du strandbewoners aan, te trach ten met een vlet het schip te bereikenen zoo doende een lijn aan den wal te brengen, hetgeen ongetwijfeld met levensgevaar zou gepaard gaan zoodra hij echter het voor- i beeld gal en zelf in de vlet sprong, werd bij door de anderen gevolgd. Men bereikte na veel moeite en inspan ning het schip, haaide de lijn aan wal, doch deze brak helaas! bij 't inbalen aan den wal, zoodat alle moeiten en uitgestane gevaar tevergeefs waren geweest. Toen werd besloten niettegenstaande de zee bet bijna onmogelijk maakte, van het strand af te komen, nogmaals een poging met de reddingboot te beproeven en bega ven zich kapt. Grönueberg, gevolgd door de anderen, daarin, en mocht het deze edele menschcnvrienden gelukken, na on eindig veel moeite en gevaar, in drie toch- I ten de geheele bemanning, bestaande uit kapt., vrouw, kind en nog twee dames, be nevens 26 man equipage aan wal te brengen. Bij deze gelegenheid muntte vooral Bak ker, voorman der Callantsooger reddingboot bijzonder uit. Ook aau kapt. üalberstaót komt alle lof toe, wegens zijn doorzichten f £inke tusscheukomst in deze kritieke oogen- blikken aan het strand. Blykens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, bestaande uitZr.Ms. schroefstoomschepen Zilveren Kruis," Leeuwarden" en sMarnix," onder bevel van 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee F. H. P. Van Alphen, in den namiddag van 8 dezer te St. Vincent (Kaap-Verdische eilanden) aangeko men. Aan boord der schepen was alles wel. Vrijdag werd aan boord van het wachtschip alhier het vonnis geëxecu teerd van den matroos 3 kl. S. S., schuldig verklaard aan diefstal, in de aanhoorigheid van een bewoond huis gepleegd, met behulp van inklimming, onder verzachtende omstandigheden, en deswege veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 6 maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting voor den tyd van drie maanden. De Koning heeft de nog on vervulde celstraf van zes maanden kwijtgescholden, waartoe de dienst bode J. A. V. D., onlangs door het gerechtshof te 's-Gravenhage werd veroordeeld wegens poging tot moord, te Leiden op haar verleider gepleegd. Nabij Rhenen is Donderdag middag omstreeks 5 uren het aak schip Jean nette, dat beladen was met gietyzer en bevaren werd door schipper H. K., door aanvaring van de schroefstoomboot »Concordia VII" in den grond gevaren. Van de op varenden zijn de schipper, zyne vrouw met een kindje van 11 dagen, een oude vrouw van 72 jaar en een knecht van 68 jaar gered. Twee hunner kindereu, een jongentje van 4 j. en een meisje van 20 maanden, zyn jammerlyk in de golven omgekomen. Hunne lyken zyn nog niet gevonden. Tegenover de groote ramp van Weenen wjjkt een mynongeluk in België eenigszins op den achtergrond. Toch is ook dit inderdaad vreeselyk genoeg. De ontploffing had plaats in de steenkolenmijn >Marie" bij Üeeraing, behoorende aan de firma Cockerili. Toen bet mjjngas begon te branden, waren er 300 mijnwerkers bezig in de onderste gangen op een diepte van 200 meter. De directeur, de ingenieurs en eenige mijnwerkers lieten zich, van het ongeval verwit tigd, terstond neder. Zjj stuitten oogenblikkelyk op 34 halt verkoolde lyken. Zy vonden den naasten gang versperd, doch ruimden de versperring spoedig op en vonden daarachter een lijk en vier gewonden. Den ganschen dag en nacht Donderdag omstreeks 12 uur viel de ramp voor is men bezig geweest met het doorzoeken der mjju, en volgens een dépêche van Zaterdagochtend uit Luik waren er in 't geheel 60 lyken voor den dag gebracht. Men vreesde echter, dat er nog meer zouden worden ge vonden. Het laatste bericht spreekt van 66, Van de vermiste schepen op Amerika zyn weer 3 te New-York en twee te Sint. John's binnenge- gekomen. Zy zyn allen zwaar ge- huvend. Op een stoomboot, de »Lake Winnepey, sloegen een machinist en een stoker over boord, en op een ander, de »Neckar," een matroos. Washington, 10 December. By Pittsburg is in den afgeloopen nacht een pension afgebrand. Men gelooft, dat 20 van de 43 werklieden zyn omgekomen. Totnogtoe zyn tien lyken gevonden. Uit Cork wordt het volgende gemeld De uit zes personen bestaande bediening van den vuurtoren van Calf Rock (welke door den laatsten storm geheel vernield werd), die op genoemde klip waren achtergebleven en wier redding sedert eenigen tijd vruchteloos werd beproefd, zyn thaus door middel van hnn toegeworpen lijnen door het water aan boord van drie kleine sloepen gehaald en van daar overgebracht op de Engelsche kanonneerboot »Seahorse," waar zij van al het noodige weiden voorzien. Giuseppe Esposito, alias Ran- dazzo, de beruchte bandiet, die onlangs een paar dagen in de gevangenis te Rotterdam heeft doorgebracht, is thans *olgens sehryven uit Palermo, tame lijk gelaten in zyn lot. Hij spreekt echter met grooten spijt over zijuo zaken in Amerika, die zoo goed gingen, en beklaagt zich zeer over de buitengewone strengheid, waarmede hij thans behandeld wordt. Inder daad is hij nu opgesloten in eene bijzondere cel, waarin slechts weinig licht doordringt, en waarin hij voort durend in volmaakte eenzaamheid verkeertzelfs is hem totnogtoe een onderhoud met zijne vrouw en kinderen geweigerd. Hiertoe beeft hij nu een verzoek tot den procu reur-generaal gericht. Door de rechtbank te Milaan is onlangs uitspraak gedaan in een proces, dat groot opzien verwekt heeft. Een bloemenverkoopster, Tc- resina genaamd, die vermaard was om haar schoonheid, had twee jaren geleden liefdesbetrekkingen aange knoopt met een jongen vrijwilliger by het Ulanen-regement van Novara, maar voor eenigen tyd, daar de ijver zucht van haar minnaar het haar te las tig maakte, hem zyn afscheid gegeven. De jongen man was troosteloos over haar ontrouw en klaagde aan een zyner makkers, een Napolitaan, zyn nood. »By ons,« zei deze, merkt men de vrouwen, die zoo iets doen,« en hij nam op zich de bloemenverkoopster te„merken.Toen het meisje eens met een nieuwen aanbidder uit een rytuig stapte, slopen haar twee vermomde gedaanten voorbij, waarvan de een haar met een scheermes een breede snede over den wang, gaf, zoodat zij bloedend en bewusteloos neerviel. Beide mannen werden onmiddellyk gevat. Zy stonden nu terecht, en de gezworenen spraken, tegen veler verwachting, met het oog op »de on weerstaanbare macht der ij verzucht», zoowel den pleger als den aanstoker van den ruwen aanval vrij. Te Plaisancein in Frankrijk ging een kind langs het hek van een tuin, waarin een hond lag en tergde op allerlei wijze het dier. Het geblaf van den hond maakte de eigenaars kwaad; zy lieten het dier los, dat op den kleine aanviel en hem letterlijk den buik openscheurde. De buren sloegen den hond dood, maar het kind had zulke vreeselyke verwondingen bekomen, dat het in hopeloozen toe stand naar het gasthuis moest worden gebracht. Brand in den Schouwburg te Weenen. Weenen, 9 December. Omtrent den brand in het Ringtheater ver neemt men de volgende by zonderheden. Reeds ten 68/4 uur was de schouw burgzaal stampvol. Tien minuten vóór 7 uur zouden de lichten by het scherm worden aangestoken, doch waarschijnlijk was er toen reeds te veel gas uit de openingen ontsnapt, althans plotseling vertoonden zich geweldige vlammen. De hoofdkraan werd snel afgedraaid, zoodat er eene volslagen duisternis heerschte. De veiligheids-olielampen brandden niet. De verwarring was vreeselyk. Velen sprongen uit de vensters, en een 20-tal van hen, die op de straatsteenen terecht kwamen, braken armen of beenen, en sommigen den nek. Vyf minuten vóór 7 uur rukte de brandweer aau met brandzeilen, lad ders, enz. Binnen weinige minuten werden nu vele honderden gered. Middelerwijl greep het vuur met groote snelheid om zich heen. Er heerschte in het gebouw een verstikkende walm. Ondanks het doorzypelen van de sneeuw, was het vuur niet tegen te gaan. Om half acht waren het tooneel en het plafond doorgebrand eu stortte dit alles in elkander. Om in het binnenste van het gebouw door te dringen, moest men eerst de dooden uit den weg ruimen. Van de tooneelspelers zyn slechts enkelen koristen omgekomen. Ove rigens telde men reeds om middernacht 210 dooden, en voortdurend werden er nog verkoolde lijken gevonden. Ook vond men vele afgerukte lichaams- deelen. De kassier is mede verbrand, en met hem al het dien avond ontvangen geld, zoomede de geheele garderobe. Niets kon er gered worden. Om 10 uur stond het gebouw nog in lichtelaaie vlam. De brandweer moest hare werkzaamheden bepalen bij het beschermen van de naburige huizen. Het gebouw van het Huis der afgevaardigden, dat mede gevaar liep, werd gered. Redding uit het brandende gebouw was alleen in de allereerste minuten mogelijk. Men had zelfs geen tyd om het ijzeren scherm neer te laten. Garderobe, meubilair, toestellen, niets was verzekerd. Van de bibliotheek is eeu klein deel gered. De schade is ontzettend groot. Heden ochtend stonden alleen nog maar de buitenmuren van het gebouw en was daarbinnen alles nog aan het branden. De directeur Jauner viel bewusteloos voor den schouwburg neer en werd by den 'Zweedschen gezant ingebracht. De lykenzaal in bet Ziekenhuis biedt geen ruimte genoeg aan voor het bergen van de doodenzelfs de gangen in dat gebouw zyn overvol. Ook in het hoofd-bareau van politie liggen lijken. De geheele stad vertoont een hart verscheurend beeld van vreeselyken jammer. (Tweede Telegram.) Het getal omgekomenen is, helaas, nog veel grooter dan uit de vorige berichten kon worden j opgemaakt. Er zyn thans reeds meer dan 300 lyken gevonden. Alleen in een hodt van den schouwburg vond men bjjna 40 personen, die gestikt waren. Het is zelfs mogelijk, dat het verlies 500 personen bedraagt of dat cjjfer nog te boven gaat, daar er by de politie ongeveer 600 personen als vermist zyn aangegeven. Onder de tot hiertoe' bekende dooden bevindt zich geen enkele vreemdeling. Alle klasse der bevolking zyn onder de verbranden vertegen woordigd de meeste echter behooren tot de lagere volksklassen, en velen zyn er onder van jeugdigen leeftijd. Stellig wordt verzekerd, dat er alleen 600 biljetten voor de vierde galerij waren uitgegeven, en dat van al die personen slechts een vjjfde gedeelte géred is. De stemming der geheele bevolking zwaar gedrukt. Op de vóórbeurs en de beurs was nagenoeg geen ver keer de meeste bureaux zyn gesloten, omdat velen bij de treurige gebeurtenis betrokken zyn. Overal worden met goed gevolg inzamelingen gehouden voor de na gelaten betrekkingen der slachtoffers en voor het broodeloos geworden personeel van den schouwburg. De ellende is echter zóó groot, dat ook een beroep zal moeten worden gedaan op hulp uit het buitenland. De keizer, door graaf Taaffe per telegraaf van de ramp onderricht, stelde als eerste bydrage een som van 5000 florynen beschikbaar. Er worden vele klachten geuit over nalatigheid van de zyde der directie, der brandweer en der politie, en die klachten hebben aanleiding gegeven tot oogenblikkelyk en gestreng onderzoek. Wegens het gevaar voor instorten moest bevel gegeven worden om de muren terstond af te breken. Het theater, dat eigendom is van het fonds voor de uitbreiding der stad,zal niet weder opgebouwd worden, maar vervangen worden door een buurhuis. In het Algemeen Ziekenhuis liggen in de gangen de nog niet herkende lyken met den rug op planken de lijken, die herkend zyn, bevinden zich in vertrekken, waartoe niemand toe gang heeft dan de commissie, belast met het onderzoek naar de identiteit der personen. De aanblik van de corridors is afgrijselijk. Men telde er 61 man nelijke lyken een 16-tal is zóó ver brand, dat zo onherkenbaar zyn; vele anderen zyn, klaarbljjkelyk in een wanhopigen strijd met elkander om uit het brandende gebouw te geraken, op een gruwelyke wijze verminkt. By sommigen waren ledematen af gerukt, bij anderen het vleesch van de beenderen gescheurd. Terwjjl men zich daar bevond, bracht een lykenwagen ongeveer 15 nieuwe lyken aan, of juister gezegd een aantal stukken van menschelyke lichamen, aan een 15-tal personen behoord hebbende, alles verkoold en verbrand. De koristen, die omgekomen zyn, schijnen meestal door den rook gestikt te zyn. i

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1