Markt-Berichten. directeur vermomd kwam hij onop gemerkt uit het gesticht, reisde met een paar vrienden, als knecht ver kleed, naar Littlehampton en ging daar scheep naar Fraukrijk, waar hij veertien dagen doorbracht, na welk tijdsverloop hjj niet weder mag wor den opgesloten zonder rechterlijke machtiging. Thans is hjj in Enge land teruggekeerd, en woont te Lan- cing bij een zijner vrienden. Hij heeft zjjnen pachters bericht, dat voortaan de pacht weer aan hem uitbetaald moet worden in plaats van aan zijn vrouw, die de inkomsten zijner goe deren genoot, maar zich nooit om haar echtgenoot bekommerd heeft. De Pruisische Regeering heeft in de provinciën Posen en West- Pruisen alle openbare aankondigingen van ondernemingen of agenturen van landverhuizing verboden. Aan alle herbergiers, houders van bierhuizen, restauratiën en logementen, alsook aan de directiën van spoorwegen stoombooten, enz. is bekend gemaakt dat er streng zal worden nagegaan, of zij in hunne lokalen of op hunne terreinen het aanplakken van biljet ten der genoemde ondernemingen toelaten. De overtreding van het verbod zal worden gestraft met een boete tot van 60 mark. Guiteau heeft gedurende de jongste zittingen van het Hof te Washington aan het waardig publiek dat deze zittingen bijwoont en zijne niet mindere waardige rechters, weer overvloedig stof tot recht gezonde vrooljjkheid gegeven. Ronduit had hij dan ook gezegdVandaag zal ik weer eens laten lachenEchte hu mor was het trouwens van hem zich bij Christus te vergelijken, te ver klaren, dat hij nog eens President zou worden, enz. enz. 't Schijnt daar een verzameling van het uitgezocht ste uitschot van mannelijk en vrouwe- ljjk rapaille te wezenmaar zoolang er nog menschen gevonden worden die over dergelijke aardigheden gin negappen, is er haast kans, dat Gui teau nog niet de slimste is. Het anntal landverhuizers, die gedurende het afgeloopen jaar in de Vereenigde Staten aankwamen, be draagt in het geheel 440,000 personen. Daaronder waren 125,000 Duitschers, en men verwachtdat het aantal Duitsche landverhuizers in dit jaar nog 25pCt. meer bedragen zal dan in 1881. Met 1 Januari van dit jaar is de nieuwe wet in werking getreden waarbjj speelkaarten zijn onderwor pen aan een hoog zegelrecht. Onder de speelkaartfabrikanten heeft die wet een ware paniek veroorzaakt, want zij vreezen algemeen, dat het debiet van dit artikel daardoor zeer zal lijden. Een speculant heeft dezer dagen octrooi genomen op een uitvinding die, naar hij beweert, zal kunnen strekken, om het gevreesde nadeel te voorkomen, zoodat in spijt van de nieuwe en zeer hooge belasting, speelkaarten tot den gewonen prijs afgeleverd zullen kunnen worden. Hij heeft nameljjk octrooi genomen op het plaatsen van advertenties op de achterzijde der speelkaarten. De inkomsten door het plaatsen van ad vertenties op die wijze verkregen, zullen niet slechts het zegel dekken, maar daarenboven ruime winsten op leveren. De politie te Parijs heeft on langs een groote vangst gedaan, door de hand te leggen op een goed ge organiseerde dievenbende, die door een jonge vrouw, Hortense Labart genaamd, werd aangevoerd. De dame trad slechts zeer zelden handelend op, doch zjj moedigde de door haar afgerichte dieven door hare tegen woordigheid en haren raad aan. Als zij uitging was zjj steeds vergezeld van twee vrienden, die haar op een zekeren afstand overal volgden. Het hoofdkwartier der bende bevond zich in de rue St. Victor, alwaar de aan voerster eiken morgen het werk voor den dag onder hare onderhoorigen verdeelde. Haar inhechtenisneming had plaats, toen zij zelf weder eens aan 't werk was gegaan. In een der magazijnen trok zij, door den overvloed van woor den, die zij gebruikte, de aandacht van een der patroons, die haar meende te herkennen als iemand, die hem kort geleden een prachtige sjaal had ontstolen. Hij verloor haar niet uit het oog en toen zij, bespeurd hebbende dat men haar bespiedde, zonder iets te koopen 't magazijn verliet, liet hij haar volgen. Na nog twee winkels te heb ben bezocht, richtte zij zich tot haar dubbele schaduw en overhandigde een der mannen een pakje, dat zij onder haar mantel verborgen had houden. Juist gingen twee politieagenten voorbij. De bediende verhaalde hun het gebeurde en de mannen der wet waren zoo gelukkig de dieven te kunnen aanhouden. Een onderzoek werd gedaan het huis in de rue St. Victor en de politie nam een groot getal voor werpen in beslag, allen voortkomende van onlangs gepleegde diefstallen, alsook een kostelijk album, w de namen en woonplaatsen der leden van de bende geschreven waren Allen, ongeveer 20 in getal en meest oud-veroordeelden, zijn aangehouden. Volgens de gemaakte berekenin gen stal de bende dagelijks voor een waarde van ongeveer 500 frs. In de Vereenigde Staten heeft de winter tot nog toe zijn streng heid niet doen gevoelen. De Decem bermaand was er zoo zacht als zij in geen jaren geweest is. Men heeft er bijna geen vorst of sneeuw gehad Voor het eerst, voor zoover men zich herinneren kan, zijn de Missisipp en Missouri nog vrjj van ijs en bijna tot hun bronnen bevaarbaar. Het meer Pepin is vrjj van ijs en de St, Laurence is mede open. Er zijn zware regens gevallen, en langs de kusten heerschten dichte misten. Een en ander maakt deze Decem bermaand tot een der merkwaardig ste, die men er ooit beleefde. Voor eenige maanden is in de Transvaal een nieuw soort van ka non door de Boeren uitgevonden. Het moet zeer eenvoudig zijn en te verplaatsen. De ko- uit dit kanon geschoten, treffen zoo goed het gewenschte punt, dat het veel beter is dan de tot nog toe bestaande soorten. Er is zoo zegt men aan de uitvinders reeds een groote som be loofd, als zij aan de uitvinding pu bliciteit wilden geven. Of zij dit zullen doen is niet met zeker heid bekend, maar dat zij inet vlijt werkzaam zijn, kanonnen van dat kaliber te vervaardigen, weet ieder. Bovendien hebben zij thans een massa kruit en verdere oorlogsbe- noodigdheden voorhanden, zoodat zij zich wel degelijk op een herhaling van het gebeurde voorbereid houden, niettegenstaande de conventie onder protest geteekend is. Visscherij-Bevichten 1 Jan. Binnen 3 sloepen Schipper J. Vogelaar met 4000 schel per 100 f 16.50. Schipper M. Jongejan met 3100 schelv., per 100 f 18.50. Schipper A, Jongejan Mz. met 4100 schelv., per 100 f 18. 2 Jan. Binnen 4 sloepen Schipper J. v. d. Nieuwendijk met 2500 schelv., 5 kabelj., per 100 f 23. Schipper J. v. d. Hoek met 3700 schelv., kabelj., per 100 f 20, Schipper K. Valkenier met 3700 schelv., per 100 f21.50. Schipper Jb. Zwartveld met 3260 schelv., per 100 f22.50. 1 punt rog. 3 Jan. Geen schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 30 Dec. tot 2 Jan. ONDERTROUWD: A. C. Hooghart en I. Bloos. GEHUWDGeene. BEVALLEN: G. Poth, geb. Bruin Z. OVERLEDEN: F. Meurs 1 d. M. v. d. Plaat 3 j. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins Alexander vertrok van Batavia naar Amsterdam 31 Dec. Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naai Batavia, vertrok van Aden den 31 Dec. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Jan. te Southampton. Het stoomschip Voorwaarts kwam gis teren te IJ mui den binnen. Alkmaae, 31 Dec. Aangevoerd 10 Paarden f 40 a 160, 4 Koeien en Ossen f 110 a 180, 14 nuchtere Kalveren f 10 19, 263 Schapen f 12 a 26, 65 magere Varkens f 16 a 24, 81 Biggen f 7 a 9, 2 Bokken en Geiten f 4 a 9, Boter 80 a 90 ets. per kop. Hoobn, 31 Dec. Tarwe f 9,50 a 11, Rogge f7, Gerst f6,25 a 5,75, Haver f3.75 a 4,25, Erwten: witte f 13, groene f 14 a 15, grauwe f 15 a 16,50, vale f 11 a 13, br. Boonen f 10,50 a 12, 30 Paarden f 50 a 300, 400 Lammeren f 15 a 27,10 Kalveren f 16 a 26, 30 Varkens f 16 a 24, 4 Zengen f 25 a 50. 260 Biggen f 6 a 10, 60 Kippen f 0.70 a 2, 1450 Kipeie ren f 6,50 a 7, 1130 kop Boter 65 a 70 ct, per kop. HH. MM. zullen met een oorlogs schip van de Kon. Ned. Marine naar Engeland oversteken, en van een groot gevolg vergezeld zijn. Zondagavond strandde op het Nieuwe Zand bij Schouwen, de Engel- sche bark Cronstadt, kapt. O. Loch- bart, komende van Moulmain, bestemd naar Rotterdam. De equipage, be staande uit 11 koppen, benevens de Engelsehe loods, de kapiteinsvrouw en twee kinderen, kwamen met eigen epen aan land en werden door den opzichter der kustverlichting te West- Schouwen opgenomen en verzorgd. De kapitein en stuurman vertrok ken te middernacht per as naar Brou- Vervolg der Berichten Zaterdag is alhier binnenge komen het Eng. stoomschip »Ousel," tot het laden der balen katoen van het gestrande schip »Hospodar," be sterad naar Liverpool. Zaterdag is aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier ten uitvoer gelegd het vonnis in zake den kwar tiermeester A. N., zijnde beschuldigd van 1°. dessertie in tijd van vrede, terwijl hij als onderofficier de wacht had2°. diefstal bij nacht in een bewoond huis, onder verzachtende omstandigheden 3°. het vervalschen van een echt paspoort, en 4°. het verkoopen zijner militaire kleeding- stukken (het sub 2 genoemde misdrijf als het zwaarste beschouwd), en des wege veroordeeld tot 4 jaren cor- rectioueele gevangenisstraf, te onder gaan in 2 jaren eenzame opsluiting, en tot betaling eener geldboete van f 50 bij wanbetaling te vervangen door 3 dagen eenzame opsluiting, met ontzegging tevens van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmplooieerde te dienen gedurende den tjjd van 5 jaren. De kapitein van het stoomschip Anneé Camp, van Ilo Ilo «aar New- York, rapporteert dat bjj Noordwach ter-eiland een sloep met 17 Arabie ren bjj hem aan boord is gekomen, met verzoek den gezagvoerder en de bemanning van een ver ongelukt schip passage naar Batavia te verleenen. (De naam van het verongelukte schip wordt niet gemeld. Onder den eersten indruk van het ongeluk, overgekomen aan de Koning der Nederlanden," zijn in Indië en ook hier te lande allerlei praatjes in omloop gebracht, als zoude de directie of het Hoofdagentscbap, zelfs tegen den raad van kapt. Bruijns, verzuimd hebben zich te vergewissen aangaande de zeewaardigheid van de Koning." Van die praatjes was natuurlijk niets waar, ten overvloede deelt echter het Handelsblad" mede, dat kapt. Bruijns haar redactie ver zekerd beeft, dat hjj niet den minsten twijfel gehad heeft omtrent den vol maakten staat van zijn schip en machines, toen hij de reis aanvaardde. Het schip was 17 Juni te Batavia aangekomen en is 16 Juli vertrokken. De assen zijn toen los geweest en onderzocht, en na het nauwkeurigst onderzoek was alles in goede orde gevonden. Gedurende de maand December werden door de Texelsche mossel- vloot slechts 3800 H. L. mosselen gevangen. Vooral in de laatste weken was de vangst zeer gering, zoodat velen mosselvisschers ter garnalen- vangst uitgaan. De garnalenvloot steeg daardoordoor tot 56 schuiten, welke in de afgeloopen week 635 manden vingen, waarvoor door de visschers f 1270 besomd werd. Naar men verneemt, zullen HH. MM. de Koning en de Koningin bij hun aanstaand verblijf in Engeland ter gelegenheid der voltrekking van het huweljjk tusschen Prins Leopold en Prinses Helena Van Waldeek- Pyrmont, de gasten zijn van H. M. koningin Victoria en dus hun intrek nemen in Harer Majesteits paleis. wersnaven. Merkwaardige over vloedige vischvangst. De grootste vischvangst, waarvan ooit, zooverre bekend is, melding werd gemaakt, is gedaan door het den 26sten December te Grimsby bioDen- geloopen visscbersvaartuig Johannes Comelis," reeder de hr. J. C. Speelman, te Pernis. De heeren T. C. Hill en Browu, agenten van bovengenoemd vaartuig, berichten dat het aanbracht 2000 kabeljauwen, 200 lengen, 2000 schelvisscben, 100 coalvisschen en een groot aantal heilbotten en andere visch, wegende meer dan dertig ton (plm. 30,000 kilo), de vrucnt van 4 dagen visschens op Doggersbai Eene andere vangst, door denzelfden gezagvoerder, Jan Noordzij, 8 jaren geleden gemaakt, bracht 398 p.st. op. In het afgeloopen jaar is de bevolking der hoofdstad vermeer derd met een zielental van ruim 9000, zoodat het bevolkingscijfer in 1882 tot omstreeks 336000 zal stijgen. Het laatste officieele cijfer der bevol king van 1881 bedroeg 326,203. Ityeri schrijft uit Meeuwen: Dat het domme bijgeloof nog m volle kracht in deze streken voortleeft, blijkt uit 't volgende: Een huisvader onder deze gemeente voelde zich sedert eenigen tijd onge steld en vooral des nachts zeer gedrukt. Toen een buurman het vermoeden opperde, dat hier wel hekser jj onder schuilen kon," en den raad gaf de zaak bjj den duivelbanner" te Gorinchem tot klaarheid te laten brengen, werd de reis daarheen spoedig aanvaard, en de wijze man stemde met het noodlottige vermoeden in, dat ten allen overvloede ook nog bevestigd werd bjj het opensnijden van de peluw door de kroontjes" die daaruit te voorschijn kwamen. Men giste naar de bewerkster van zooveel jammer, doch te vergeefs. Den lijder is door den man uit Gor- kum voorgeschreven witten wijn te drinken, waardoor de Booze spoedig langs natuurlijken of bovennatuurlij ken weg zou worden uitgedreven in de gedaante van een talrijke padden- familie, die in 't lichaam van den patiënt huisde, terwijl eerlang ook de heks zelve wel zal bekend worden. Men weet niet, waarover zich meer te bedroeven, over de onnoozelheid van den bezetene," de driestheid van den duivelbezweerder, of het bestaan van quasi-ontwikkelden, die aan zulk bijgeloof hechten en het op schriftuurlijke gronden durven ver dedigen Uit Amsterdam wordt een geval gemeld van een vader, die met zijn vier jeugdige kinderen een koffiehuis inging en ieder van hen een groot glas advocaat voorzette, waaraan de kleinen zich te goed deden. Dit verwekte zooals te begrijpen is erger nis ieder vroeg wat er van kinderen moet worden, wien men den brande wijn bijna met den paplepel ingaf en een der aanwezigen weea den persoon in het buffet op dit feit. Deze antwoordde echter dat de kin deren onder geleide waren een po litieagent werd te hulp geroepen, maar ook deze had weinig zin om zich met de zaak te bemoeien. We gelooven trouwens ook niet dat er iets aan te doen was zeer zeker mag niemand aan kinderen tappen, maar dat verhod slaat op het geval dat jonge knapen, zooals wel eens voor komt, een herberg binnengaan en daar een borrel verlangen. Niemand f kan beletten dat een vader zijn kind uit zijn glaasje laat proevep, hoe verkeerd dit ook is, eu evenmin kan men beletten dat iemand voor zich twee glazen bestelt en een daarvan onder zijne kinderen verdeeld;! Ouders die aldus willens en wetenjs hunne kinderen bederven, moet me/n helaas hun gang laten gaan; zij ayn niet tegen te houden; de vollef verant- oordelijkheid voor hunne Wandaad die rust op hen. In dit jaar zal de planeet Ve- nus voorbjj de zon gaan, een ver schijnsel, dat ook in 1874 plaats had, maar in meer dan 100 jaar niet meer zal geschieden. In bijna alle landen worden personen uitge zonden om in het zuidelijk halfrond, waar het belangrijk verschijnsel zicht baar is, waarnemingen daarover te doen. Naar men verneemt, is door onze Regeering de luit. ter zee 2e kl. Heqning met het doen van die waarnemingen belast, en wel op Cu- ra§ao. Heldersche Moppen. GOED ONDERSCHEID. In het begin der Fransche revolutie, bij gelegenheid van een oploopje, had men eenen kapitein laat gegeven op het volk te laten schieten. Op de plaats ven het op stootje gekomen, groette hij leleefd het verzamelde volk en sprak „Mjne heeren, ik heb in last op het kanalje te schieten; ik verzoek dus dringend, dat ille fatsoen lijke lieden zich verwijderen" In een oogwenk was iedereen verdwen^o. In een verkoopingslokaal. Een schilderij wordt opgebacht en te koop aangeboden. „Wie aan het bod P" Een uit de liefhebbers „Een oogenblikjo, mijnheer jtaat er ook een naam op P van wien is he'P" „Neen, daar is geen naam oi. Maar als gij dien van den lijstenmaker wilt weten, dien kan ik u zeggen." DOCTERSATTE&7 Vóór eenige jaren werd ireen plaatsje in Frankrijk een ter dood verocdeelde gevaar lijk ziek. De uitvoering vn het vonnis werd dus uitgesteld en de jatient kwam onder geneeskundige behandeiig. Na eenige weken leverde de geneesheer iet volgende verslag hij de rechtbank int „De onder- geteekende haast zich denbren rechters te beriehten, dat de misdat|i jr N. N. thans weder volkomen hersteld isf 4 zonder eenig gevaar voor zijne gezondhe:' ter dood kan gebracht worden." Gedurende de reis van iaingin Victoria door Schotland verscheen :jder vele andere sollicitanten ook een jong na, die de vorstin om gehoor verzocht, en z s op grond van zijne bijzondere gelijkenis et prins Albert. Hij werd, zooals licht te grijpen valt, af gewezen doch hield zi<j nog geenszins voor verslagen, maar let le zijn reqnest schriftelijk in. Hij verzqop grond van zijne bijzondere gelijkenis^et den gemaal der koningin, een jaarwei van 500 p. st. benevens eene hofdame tftechtgenoote. De brengt Jirmede ter al- gemeeneennis, dat door het Comité der Verefiging „Willem Barents" alhier een Ital exemplaren Statuten der Vereenipg zijn in om loop gebracht. H Comité heeft daarbij gevoegd eenirculaire, bene vens lijsten ter inteening. Deze circulaire v/dt door de wel willendheid van dRedactie van 't Vliegend blad in it nommer ter algemeene kennis gracht. Het beperkt aant Statuten echter, waarover het Coné te beschikken heeft, maakt het et wel mogeljjk een ieder die ter lsichtiging toe te zenden. Zooveel igelijk zal zulks geschieden en verken overigens de leden van het Corié zich volgaarne bereid, aan elk btflgstellende, zich daartoe in persoottanmeldende, in zage van die Statm te zullen ge ven en hen tevensa de gelegenheid te zullen stellen t hunne belang stelling te doen {jken door intee- kening op bjj hen geponeerde lijsten. De Secretaris i het Comité der Vereeniging Willem Barents," 3HJGH. PRi

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2