'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NEEUWEDIEP EN TEXEL J\o. 929. Dinsdag 10 Januari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. iA.L>onnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BurcamSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. ü-dlvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEU WSTIJ DINGEN HELDER. 10 Jan. 1882. Alhier is op vermoeden van valschheid in beslag genomen een rijksdaalder met de beeltenis van Ko ning Willem II en het jaartal 1847, welk stuk door het muntcollegie te Utrecht is verklaard te zijn valach en vervaardigd in nabootsing eener echte rijks-muntspecie. Het blinde meisje, dat sedert Sint Nicolaasavond werd vermist, is Zaterdagmorgen in verren staat van ontbinding uit het Heldersche kanaal opgehaald. Door deu hevigen wind ver loor te Amsterdam Zaterdagnamiddag een Friezin haar gouden hoofdijzer op de brug buiten de Muiderpoort. Tal van visschers waren tot den laten avond bezig in de vaart naar het kostbare voorwerp te zoekendoch zonder gevolg. Men meldt ons uit Helevoet- sluis van 5 Januari: Het stoomschip van het loodswezen »De Zeemeeuw" vertrok hedenmiddag ten 12 ure, met de alhier gestatio neerde reddingboot der Zuidholl. KeddiDgmaatschappij en bemanning op sleeptouw, om assistentie te ver- leenen aan een op de ribben in nood verkeerende Zweedsche bark, ge laden met hout, en kwam 's avonds ten 10 ure in de haven, aan boord hebbende de geredde bemanning van dat schip, waaronder vrouw en dochter tje van den gezagvoerder. De reddingboot heeft ditmaal, dank zij hare geoefende bemanning, uitstekende diensten bewezen. »Wij hebben er mee gezeild dat 't scheurde", zeide een der matrozen en» de vrouw van den kapitein was zoo cordaat als een manskerel". Het schip zal weg zijn. Slechts enkele voorwerpen van waarde heeft men kannen redden. Het bedoelde schip is de bark »Solide," kapt. Altin, tehuis behooren- de te Hernosand, geladen met hout en bestemd naar Honfleur. In het tuchthuis te Leeuwar den waren op 1 Januari 402 gevan genen, waaronder 8 levenslang ver oordeelden. f In den nacht van 30 op 31 December is voor 't huis van den bakker B. te Klooster, gemeente Coe- vorden, een schot gelost. De kogel ging door de voordeur en langs de bedstede, waar het gezin te ruste lag. De vermoedelijke dader, de buur man en molenaar P. Lis in hech tenis genomen. Tengevolge van misbruik van sterken drank ontstond er Zaterdag avond te Tilburg twist tusschen man en vrouw, waarbij de vrouw den inhoud van een brandende pe troleumlamp over het hoofd kreeg en hare kleeren in brand geraakten. Door spoedig aangebrachte hulp ge lukte het 't vuur te blusschen, doch de vrouw heeft erge brandwonden bekomen. Nadat de woning van den hor logemaker A. v. d. Avoird te Hil- varenbeek eenige dagen gesloten was geweest, is die op last der politie geopend. De geheele woning was ledig. Een groot aantal gouden en zilveren horloges, die hij te repareeren had, waren mede verdwenen. Daar in de laatste dagen zijne woning bestormd werd door zijne kalanten, schijnt hij het hazenpad te hebben Koffie is een der meest geliefde dranken onzer huismoeders. Reeds van ouds is dit bekend onze stam verwanten in de Transvaal zelfs zouden zonder koffie bijna niet kunnen bestaan. Een beeld van gezelligheid in een burgergezin is moeder de vrouw met haar gezin aan de koffietafel vereenigd een beeld van gezelligheid in de kringen der lagere klasse is een oude vrouw bij een koffiepot op een test met vuur. Men stelle zich twee van die oudjes voor zonder koffiekonkeltje 't Is niet mogelijk Gelukkig dat van dit voor onze gezelligheid zoo onmisbaar ingrediënt een goede voorraad aanwezig is de koffie-productie der geheele wereld bedraagt in een enkel jaar bijna 500 millioen K. G. Dat de Amsterdammers er hun natje en droogje" goed van nemen blijkt o. a. uit de opgaaf van hot café »Mast" op 't Rembrandtsplein, waar in het afgeloopen jaar meer dan één millioen glazen bier en 73000 halve biefstukjes verorberd werden. In de Wildeman," het reeds eeuwenoud etablissement van Wijnand Focking verzuimt geen beursbezoeker ziju glaasje half om half" tegaaunemeu, dat hem boordevol geschonken wordt, zoodat hij de eerste teug met gebukten hoofde en 't glaasje staande op de toonbank moet nemen eu aldus een révérence" maakt voor de Hebé, die hem dien nektar schonk. In 'fc af geloopen jaar werden 300,000 van die buigingen gemaakthet glas wordt voorts geledigd onder het knabbelen op een beschuitje daarvan werden er 289,000 gebruikt. Aan de statistiek ontbreekt hoeveel het oude vrouwtje ophaalde, dat reeds jaren achtereen dicht bij den ingang in de Pijlsteeg geduldig wacht op de »kruimkens die vallen van de tafel der heeren," waar mede in casu geen besehuitkruimeltjes bedoeld worden, maar de 21/8 cent stukken, die men na zijn dronk van zijn dubbeltje terug ontvangt. Drie polderwerkers hebben bij Geldermalsem een moordaanslag op een collega gepleegdvreeselijk hebben zij dezen, op de spoorbaan 's avonds circa half elf, mishandeld en hem 9 wonden toegebracht. Op zijn moord geschrei snelde gelukkig de Rijksveld wachter P. Bruinsma toe, die met behulp van zijn sabel de beschonken woestelingen op de vlucht joeg en het slachtoffer ontzette, dat de ellende lingen op het punt waren van te verdrinken. Vreeselijke tooneelen op 2n Kerstdag waren de inleiding tot deze moordpartij geweest. Zaterdagavond ten ruim 7 ure heeft een manspersoon bij een in de Beverstraat te Leeuwarden met eeue dienstbode samenwonende bejaarde weduwe, door het aanbieden van een brief, toegang in het huis weten te verkrijgen en haar, onder bedreiging met den dood, eene som geld afge perst. De wapenen, waarmede hij bedreigde, waren een scherp geslepen blauwe Engelsche handbijl met houten steel en een vrij groot mes met wit hecht. Hij was middelmatig van lengte, slank van gestalte, had een bleek geelachtige gelaatskleur, donkere oogeu en donker kneveltje, gekleed met blauw duffelschen, donkere broek en kaplaarzen (de broek in Je laarzen) en droeg een donkere pet of muts, met rondom neerslaande klep". Hij was vergezeld van een anderen man, die buitenshuis op de straat is gebleven. Op de straat is later een bijl gevon den, gemerkt J. en H. Sorbij. De justitie doet ijverig onderzoek. De sergeanten S. en V. Z. van het regiment grenadiers en jagers worden sedert eenige dagen bij hun korps vermist. Er bestaat alle grond voor het vermoeden dat zij gedeser teerd zijn om in Franschen dienst te kunnen treden. Dezer dagen kreeg de Parijsche politie een minnend paar in handen, dat in treffende samenwerking het publiek in de straten afzette. Z ij hield zich alsof zij op het punt was in zwijm te vallen van honger, en deed aan de talrijke me nigte, die zich om haar heen ver zamelde, een verhaal, dat zij in drie dagen geen eten had gehad en niet meer voort kon, enz. Terwijl zij zoo »voor allen* haar co medio speelde, jsorgd^hij voor de enkelenen ontlastte dezen en geneu der omstanders van beurs of portemonuaie. Zondagmiddag echter, toen het lieve paar weer op de oude manier was bezig geweest, werden zij door de politie gepakt en in ver zekerde bewaring gebracht. In het Parijsche »Theatre des Varités" had men onlangs nu eens geen brand- maar watergevaar. Bij het beproeven der waterkranen nl. sprongen een paar pijpen der leiding en een breede waterstroom vlooide over het tooneel en zelfs tot in de zaal. Men heeft echter nog in tijds den vloed kunnen stuiten, en zoo voorko men, dat de toeschouwers naar hun plaatsen moesten zwemmen. Een verdienstelijk varken, nog verdienstelijker dan het beroemde kunstenmakende is een zeug, die een molenaar te Mailly bij Auxerre de zijne mag noemen. Dit dier heeft in een kelder, waar het opgesloten was, door het omwoelen van den grond, een schat te voorschijn ge bracht, nl. fr. 8700 in louis d'ori De molenaar is natuurlijk niet weinig in zijn schik over de vondst, en met de wettelijke bepaling, dat de helft van alles wat gevonden wordt aan den vinder toekomt, zal hij het zoo nauw niet nemen. Men komt in Rijn-Pruisen geen koffiehuis binnen of vindt op een der tafels een doosje staan met een gaatje er in, waarin de bezoekers de puntjes hunner sigaren werpen. Voorts staat in bijna elk koffiehuis een soort van spaarpot, waarin menigeen de enkele penningen werpt, die hij bij betaling van den kellner terug ontvangt. De macht van 't kleine wordt daar schit terend bewezen; in't afgeloopen jaar hebben de negentien Rynlandsche Sigarenpuutje8vereenigiDgen met 1982 leden 4569 ponden sigarenpuntje9 en 25,000 Marken ingezameld, waarvoor 1726 arme kinderen met Kerstfeest een stel warme kleeren konden be komen. Bij een horlogemaker te Berlyn is nu een klok te zien, die de vluchtige uren wat minder snel doet vervliegen, hoewel de dag er niet langer door wordt. Het is nl. een klok volgens meermalen besproken tieutallige in deeling van Ferdinand Roll uit Bran denburg, waarbij de dag in twintig uren verdeeld wordt, die niet in twee seriën, zooals de 24 uren bij onze tegenwoordige klokken, maar achter elkaader geteld worden, van 1 tot 20. De klok wekt bij de voorbijgangers veel belangstelling, en wie weet of deze wijze van tijdverdeeling, die zeker vele voordeelen heeft, niet mettertijd alom het burgerrecht ver krijgt. Maar het zal zeker nog wel geruimen tijd duren, voor wy op de schouwburg-biljetten zien aangekon digd, dat de voorstelling te kwartier voor 19 zal eindigen, of in de be schrijving van een oudejaarsavond lezen: »Met klokslag van twintig hieven wij de glazen op.« Hoe een stilstaand hor loge iemand foppen kan. In Dusseldorf werd Woensdagnacht een persoon, die een kamer boven een koffiehuis bewoonde, plotseling wakker met een schrik. Alles was nog donker. Hij sprong in zijn bed op en luisterde; ja, waarlijk, beneden waren personen hij hoorde duidelijk hoe de ramen opengeschoven, de meubelen heen en weer getrokken werden. Haastig een lucifer aangestreken, een blik op het horloge en half vier, dieven dus Voorzichtig staat hij op, trekt het noodzakelijkste aan en gaat den eige naar wekken met de ontzettende tijding dat er dieven in huis zijn. Deze, lijdende aan het pootje, is door die mededeeling slecht gestichthij strom pelt het bed nit, wapent zich met zijn stokje en met een pistool en komt beneden. Door een reet in de deur zien beiden licht, zij hooren stemmen en aarzelen niet langer. De deur wordt voor zichtig een eindje geopend, juist genoeg om er de pistool door te steken eu met donderende stem »werda!" te roepen. Terstond wordt alles stil, maar nogmaals een »werda en nu gaat een schaterend gelach op, waarin duidelijk de stemmen van de beide dienstboden des huizes worden waar genomen. »Wel, 't is zeven uur; we maken de boel schoonis het antwoord, gevolgd door nieuw gelach om het eigenaardig kostuum, waarin zich thans beide personen in de deurpost vertoonen. 't Horloge van deu commensaal was op half vier big ven stilstaan In het ziekenhuis te Rouen bevindt zich een vrouw, die 33 dagen en nachten achtereen heeft geslapen. Op 't oogenblik schijnt het gevaar geweken te zijn en hoewel zij nog niet het volle bewustzyn heeft terug gekregen, kan zij toch hare ledematen weder bewegen,waardoor men verwacht dat zij weldra volkomen wakker zal worden. De arme vrouw is uiterst zwak, weigert alle voedsel, kan slechts met groote moeite bewogen worden de oogen te openen en beantwoordt de haar gestelde vragen met enkele klanken. De statistiek der zelfmoorden in Frankrijk brengt een treurig feit aan 't licht. Van jaar tot jaar nemen de zelfmoorden toe. In 1878 hebben zij het cijfer bereikt van 6434; in 1879 zag men het stijgen tot 6496; in 1880 opnieuw een ver meerdering, en uit de gegevens van de negen eerste maanden van 1881 mag men opmaken, dat er alweer toene ming is geweest. Daar de bevolking in al die jaren nagenoeg op de zelfde hoogte is gebleven, zoo valt hierbij niet aan evenredige verhou dingen te denken. In 1827 telde Frankrijk slechts 1739 zelfmoorden. Gaat men terug tot de laatste dertig jaren, dan ziet men dat de zelfmoorden in dat tijdperk toegenomen zijn met 78 persent. Van 1851 tot 1855 bedroegen ze jaarlijks gemiddeld 3639, of één zelfmoord op 9833 inwoners; in 1879 6496, of één zelfmoord op 5161 ingezetenen. Alleen te Hamburg zijn in het afgeloopen jaar 123,131 landver huizers en passagiers naar Amerika scheep gegaan, dat is 54,244 meer dan in het jaar 1880 en tevens veel meer dan ooit te voren. De slotenmaker Wilke, die, wegens zijn moordplan door middel van een daartoe vervaardigden toestel, onlangs te Berlijn is gearresteerd, heeft in de gevangenis getracht zich van kant te maken. Van zijn das had hij een strop gemaakt en zich daaraan opgehangen. Zijn toeleg was bijna gelukt; het heeft althans den geneesheer, die onmiddellijk na de ontdekking aanwezig was,een gerui men tgd veel moeite gekost om hem weder bij te brengen. Er zijn maat regelen genomen om hem een nieuwe poging tot zelfmoord te beletten. Sedert de tentoonstelling te Parijs in 1869 zijn in die stad bier huizen gekomen, waar dametjes be dienen. Het denkbeeld was niet on aardig, maar toch schijnt de politie de dames uit de koffiehuizen te wil len weren, daar zij vaak de heeren het hoofd op hol maakten en tot diefstal leidden om zoodoende hun schoone geschenken te kunnen geven. Dit is de schaduwzijde van het aar dige denkbeeld en de politie vindt dan ook beter dat die dames huis houdsters en geen »Jan's" trachten te worden. Ook de Italiaausche regeering neemt, evenals de Duitsche, strenge maatregelen om de liefhebberij voor landverhuizen wat te verminderen. In het midden van Jannari vertrekken weder twee stoomschepen met landverhuizers uit Genua naar Mexico, en nu heefc de minister machtiging gevraagd om alle perso nen, die niet in staat zijn zooveel geld te toonen, dat zy de eventu- eele terugreis ook kunnen bekostigen, het vertrekken te beletten. Te Brussel is Zaterdagochtend in het oude mannen en vrou wengesticht St. Gertrude brand uitgebroken, waarbij de 75jarige Barredz omgekomen is, onder om standigheden echter die öf aan ver regaande onvoorzichtigheid öf aan zelfmoord doen denken. Barredz was met de administratie van het kleeder magazijn belast en vertoefde daarin eiken ochtend van omstreeks 8 tut 12 uur. i Hij was naar 't schijnt aan i den drank verslaafd en Donderdagavond weder in zulk een toestand geweest, dat hg een benauwden nacht had

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1