'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 935. Dinsdag 31 Januari 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A. oomieuient per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreauiSPOORSTRAAT eo ZUID8TRA4T. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 31 Jan. 1882. Zaterdagavond kwamen de leden der Werklieden-vereeniging „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" met hunne vrouwen in Tivoli byeen, om het tienjarig bestaan dier Yereenigiug feestelijk te her denken. De zaal was smaakvol versierd. Nadat de president, de heer J. Bosch, den aanwezigen, waaronder een deputatie van 't „N. v. 't A." en de vertegenwoordigers der pers, een hartelijk welkom had toege roepen, werd door hem in vluchtige trekken de geschiedenis vru de Yereeniging in 't afgeloopen tijdperk geschetst. Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart, opgericht 29Jan. 1S72, werd 15 Dec. 1872 als rechts persoon erkend en telt, ondanks de tegen spoeden, door spreker opgesomd, thans 266 leden. Achtereenvolgens werden door de onvermoeide pogingen van 't bestuur, waarvan de penningmeester, de heer C. Wondergem alleen sinds de oprichting nog in functie is, tot stand gebracht: een depot voorwinkelwaren, een depót voor brandstoffen, een brooddepót, etn manufactuurwinkel, een spaar- en voorschotkas, een overeenkomst tot goedkooper werk te leveren met een schoenmaker, een begrafenisfonds, een kraam vrouwenfonds, een bibliotheek en een gele genheid tot nuttige samenkomsten. Spreker eindigde met den wenseh, dat de vereeni- ging onder 's Hemels zegen nog lang mocht bloeien. Daarna werd een fraai geschilderde trans parant op den achtergrond van 't tooneel ontbloot, waarop het Heldersche wapen, om ringd door de letters O. S. W. Üit 't verslag van den secretaris bleek dat 't ledental thans 266 bedraagt; dat de bestuursleden C. Wondergeia, M. de Klerk, W. Rietveld en C. C. Rijkers, aan de beurt van aftreden waren; dat verder nog eenige wijzigingen in dc directie zijn ontstaan en dat de toestand, zoowel van 't geheel als de onderdeelen der vereeniging ruime stof tot tevredenheid oplevert. Met het kraamvrouwenfoad8 schijnt het steeds minder gunstig te worden. Spreker deed de zeer gegronde opmerking, dat men, door gebruik te maken vau de verschillende in stellingen der vereeniging, niet alleen de zaak steunt, maar daarbij zich zelf bevoor deelt. TJii 't verslag van den penningmeester, den beer C. Wondergem bleek, dat de finan- cieele toestand der vereenigiug was als volgt: Saldo der coutributiëfl was f 5252,05. Totale omzet f35810.465. Winst Winkelzaakf829.10. Brooddepót 11.61. Steenkolen- 566.40. Scboenmakerscontract -101.40. Totale winst f 1508.55. De heer H. Bouwer bracht als rapporteur der daarvoor benoemde commissie 't verslag uit, dat de boeken en bescheiden van „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart" in de beste orde waren bevonden. Een hartelijke toespraak werd daarna door den president gericht tot de leden W. Bur gers, J. Groeneveld en C. Rijkers, waarin de menigvuldige diensten, door hen bewezen, werden herdacht, daarna werden ze tot leden van verdienste benoemd en outvingen het distinctief van dien rang, een fraai bewerkt zilveren insigne, hangende aan eeu blauw lint. De heer L. Hartog, medeoprichter en jaren lang de functie van president vervuld hebbende, hield een flinke redevoering, waarin hij toonde, zijne denkbeelden goed en duidelijk te kunnen uitdrukken. Met nadruk wees spreker er op, hoe wensche- lijk eendracht en samenwerking waren en hoezeer 't in 't belang der zaak is, dat mannen, die getoond hebben lust en be kwaamheid voor den moeielijken post van bestuurder te bezitten, ten nutte der ver eeniging in hunne functie worden gehand haafd. Ook de vorige sprekers hadden dit onderwerp reeds aangevoerd. De heer Bach betuigde, ook namens de overige leden der deputatie van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, zijne hartelijke ingenomenheid met de zaak. Bij de stemming, waarvan rapport werd uitgebracht, bleek dat de hr. C. Wondergem met eeu groote meerderheid vau stemmen als penningmeester was herkozen. De keuze viel verder op M. de Klerk, W. Rietveld, J. Meskes en A. J. Meeuwse. De president bracht daarop hulde aan hen, die hem getrouw in de zaak ter zijde stonden en sprak een woord van dank tot de commissie van de Mij. t. N. v. A. en ook tot de vertegenwoordigers der pers, die, volgens spreker, zich steeds bereid hadden getoond, de vereeniging te willen steunen. Met 't zingen van feestliederen en 't opvoeren vau een paar tooneelstukjes werden de aanwezigen verder aangenaam bezig ge houden. Egmoud, 29 Jan. Gisteren namiddag is het schip Kinderdijk door het hevig werken eenigszin9 op zijde gevallen, waardoor de bergers verplicht waren te vluchten. Tien man redden zich met levensgevaar in een sloep, de overige 18 personen werden met groote moeite door de bomschuit Egmonds Hoop aan boord genomen en te Egmond geland. Men hoopt morgen weer met de werk zaamheden te beginnen. Wieriugen, 26 Jan. 1882. Heden werd alhier door ons Pol derbestuur aanbesteed het maken van een watermolen in de Westerlander Koog. Er werd ingeschreven door de navolgende heeren aannemers, of schoon de gunning niet direct heeft plaats gehad en later zal moeten blijken. P. Willems f 1953, J. Bal f 1959, C. Kroon f 2260, D. Kriller, f 2300, G. Winder f 2483, M. Poppen f 2510, G. Dignum f 2583, J. Gijzelaar f2700, P. Jz. de Vries f 2900. Uit Scheveningen wordt ons gemeld, dat de veete tusschen visschers en reed.ers zóó hoog is gestegen, dat Vrijdagavond een poging is ge daan om de vloot in brand te stekeu. Dien dag was de bemanning voor een schuit volgens de nieuwe regeling aangemonsterd en dit schijnt de verbittering van de te genstanders der aanmonstering te hebben opgewekt. De politie spoort ijverig de daders op en heeft f 100 belooning op hun ontdekking uit geloofd. Zaterdag zgn weder de be manningen van eenige schuiten bij den waterschout aangemonsterd en de tegenstand schijnt dus te zijn ge broken. Up andere plaatsen zijn reeds de visschers volgens het Sche- veningsche contract in zee gegaan en inderdaad is een overeenkomst, voor den waterschout aangegaan, voor beide partgen de beste waar borg om den vrede te bewaren en de wederzijdsche rechten te verze keren. Het is te hopen, dat nu weldra de vrede voorgoed zal zijn hersteld, en dat onpartijdige, bij beide partgen vertrouwde mannen, daartoe het hunne bijdragen. Drie werklieden te Amsterdam verlieten Zaterdagavond half zeven hun schip, waar zij bezig waren met het laden van ijzererts en staken bij de Czaarpeterstraat de spoorwegrails over, toen plotseling de trein op hen inreed. Een hunner wierp zich of viel achterover en kwam nagenoeg heelhuids vrijvan den ander echter werd de linkerarm met een deel van den schouder afgereten en van den derde reed de trein het lichaam midden door. Het stoomschip s>Edam," dat zijne schroefbladen verloren had, is te New-York binnengesleept. Donderdagavond heeft te Am sterdam een ernstig ongeluk plaats gehad nabij het station. Toen trein 31, die 9,15 naar Rotterdam vertrekt, pas van het station was afgereden, legde zich een welgekleed heer, naar men zegt uit Arnhem, met het hoofd op de rails, zoodat de trein over hem heenreed en hij onmiddellijk een lijk was. Bij onderzoek bleek, dat hij een brief in zijn zak had, waarin hij zijn wensch te kennen gaf, dat zjjri lijk in Arasterdam begraven en niet naar zijn huis overgebracht zou worden. Nader verneemt men dat de onge lukkige was zekere M., 2e klerk aan het station van de Rgnspoor te Arnhem. Pinancieele moeielijkheden schijnen de reden tot deze wanhopige daad te zijn. Hij was weduwnaar en laat twee kinderen na. Naar men verneemt, heeft de ontvanger der registratie te Meppel, de heer S. R., zich verwijderd. Toen hij den inspecteur der registratie, ter opneming van zijn kas en vau zijne boeken, op zijn kantoor zag aanko men, heeft hij aau de dienstbode ge last, dat zij moest zeggen, dat hij niet tehuis was; hij is de achter deur van zijn huis uitgegaan, heeft zich naar den notaris T. begeven en van dezen f 1300 ter leen bekomen; vervolgens is hij naar den notaris Sluis gegaan, om van dezen ook geld te leenen, doch heeft niets gekregen, heeft daarop een wagen genomen, is naar Dwingelo ten huize van den aldaar wonenden notaris S. gereden, van waar hij naar Beilen is gegaan, en heeft daar in den trein plaats genomen. Waar hij verder is gebleven is niet bekend. Of hij ook geld van den notaris te Dwingelo heeft gekre gen, wist men niet. Iu een herberg te Breda zaten Woensdagavond twee personen, M. en N., te praten. Er ontstond al lengs tusscben hen een hevige twist, waarbij N. driftig werd en den an der zoodanig aangreep, dat deze viel en op de plaats dood bleef. De eerste »in kennelijken staat" verkeerende, die te 's-Hage een 2de voroordeeliug wegens vergrijp tegen de drankwet te ondergaan had, was een knaap vau 16 jaren. Dat heertje steekt menigeen den loef afeen treurige premier echter op die wijze. Te Surhuisterveen (gemAcht- karspelen) is in den nacht van Zon dag op Maandag bij den landbouwer H. Bosma tweemaal door de glazen geschoten. Een vroegere knecht T. v. d. V. wordt als de vermoede lijke dader en minnenijd als de oor zaak daarvan beschouwd. Te Kampen is Donderdag een varken aangevoerd, dat de buitenge wone zwaarte had van 6081/* Kg. Het dier was gemest door den land bouwer L. Stoel, te 's-Heerenbroek. Een dief te Londen heeft Woens dag van den dichten mist gebruik ge maakt om bg een juwelier in te bre ken. Hij wierp een grooten steen door een der vensterruiten, nam een bakje met juweelen, ter waarde van f7200, weg, en was in den ondoordringbaren nevel verdwenen voor de winkelier naar buiten kon komen. Om een prijsje van 1000 p. st. werd in de afgeloopen week een partij billard gespeeld tusschen twee in Engeland goed bekende spelers. Ro berts, de winner, had zijn tegen partij op de 5000 punten er 500 voorgegeven; Ofschoon de laatste ook niet voor een klein geruchtje vervaard is, kon hg toch Roberts niet voorblijven en toen deze 5000 punten had, kon hij slechts 3342 punten maken, zoodat Roberts glans rijk gewonnen had. De »Bosphorus,"' een groot En- gelsch schip van 1.331 ton, is den 17dezer bij Home op de kust van Tripoli totaal vergaan. Vau de be manning, die uit twee-en-twintig koppen bestond, verdronken er negen. De kapitein bevindt zich onder de gereddeu. De Engelsche vice-consul te Home heeft alles wat in zgn macht was gedaan, om zgn landgenooten de noodige hulp te verleeneu. In Engeland is men thans bezig met het samenstellen van een statis tiek, betreffende het kerkbezoek. Men is daarmede al vrij wat gevorderd, zoodat men ten aanzien van de voor naamste steden reeds zoo wat op de hoogte van de quaesti'e is gekomen. Het resultaat wordt door velen zeer ongunstig geacht, want het is geble ken dat ternauwernood een derde gedeelte der bevolking tot de kerk gangers behoort. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in Groot-Brittaunië van stapel geloopen 630 stoomschepen, metende 925,000 tón. Van dit aantal zgn gebouwd op scheepstimmerwerven aan de Olyde 261 schepen, met een ton neninhoud van 341,000 ton, 't geen ongeveer 100,000 ton scheepsinhoud meer is dan in 't daaraan vooraf- gaaude jaar daarentegen is het aan tal stoomschepen aan de Clyde in 1881 gebouwd, slechts 25 meer dan iu het jaar 1880, waaruit ten duide lijkste blijkt, dat de gemiddelde inhoud der schepen aanmerkelijk in den loop van 1881 is gestegen. Voegt men bg het Tyne-distrikt de werven aan de Waer en de Tees, dan zgn er in dat gedeelte des lands in gemeld jaar gebouwd 232 stoom schepen met een tonneninhoud van 385,211 ton, dat is 73000 ton moer dan in 1880. De inhoud der thans in aanbouw zijnde stoomschepen klimt tot ruim l',000,000 ton. Het gebruik van staal in plaats van ijzer heeft in 't vorige jaar niet de verwachte vlucht genomen. De stoom schepen, in 1880 van staal gebouwd, hadden een inhoud van ongeveer 30,000 ton; in 1881 is dit geklom men tot 66,000 ton. In den loop van dit jaar zal de vooruitgang te dezen aanzien vermoedelijk zeer be- laugrijk zijn. Door een enkele firma te Liverpool zgn de kielen van vier groote stalen stoomschepen, elk van circa 4000 ton, gelegd, bestemd voor de vaart op Amerika. Deze stoom schepen zullen worden voorzien van dubbele schroeven, zoogenaamde twee- lingschroeven, een wijziging, die waar- schgnlijk spoedig zal worden inge voerd. Londen was de vorige week in een dichten mist gehuld, die het verkeer zeer belemmerde. De boot jes op de Theems voeren niet. In de winkels moest het gas worden opgestoken; al de gebouwen in de City waren schitterend verlicht, en het electrische licht op Blacfriars Bridge en de andere plaatsen was mede in werking gesteld. Verschei dene ongelukken werden door dezen mist veroorzaakt. Aan het Nina Elms station o. a. raakte een man tusschen twee wagens geklemd en bezeerde zich ernstig, en in de Vic toria Street werd een jonge dame overreden. Maar het ernstigste ongeluk had plaats bij het station van den Noor derspoorweg te Hornsby. Daar werd een trein, die wat later was dan ge woonlijk, aangereden door een anderen, welks machinist wegens den mist de waarschuwende seinen niet ge zien had. Een waggon der derde klasse werd verbrijzeld, 2 passagiers gedood en 11 gewond. De overige passagiers van de beide volle treinen bleven ongedeerd en hielpen de gekwetsten onder de overblijfselen van den waggon van daan halen, wat bij den dichten mist een zeer bezwaarlijk werk was. Dén gewonden werd eerst te Hornsby geneeskundige hulp verschaft, waarna zij in oen bgzonderen trein verder vervoerd werden. Een Engelschman, Kol. Brine, zal eerlang in oen luchtballon een tocht doen over het Kauaal. Den 14 Febr. denkt hg van Canterbury te vertrekken, maar alleen bij gun- stigen wind en na nauwkeurige be richten omtrent het weder aan beide :n van het Kanaal ingewonnen te hebben. Ook in Petersburg is de winter dit jaar bijzonder zacht en kunnen oude menschen zelfs zich niet her inneren ooit zulk een zachten winter te hebben beleefd. Ongelukkig levert zulk een winter in Petersburg vele ziekten op en ook dit jaar blijven ze niet uit. Volgens particuliere berichten moet de gezondheidstoestand van Garibaldi groote bezorgdheid verwek ken. De beroemdste Napolitaansche geneesheeren, waaronder Semola, hiel den een consult, waarvan men nog niets met zekerheid kan zeggen; al leen weet men dat Garibaldi nog menig jaar kan leven, maar ook plotseling dood kan big ven, iets wat elk gezond mensch ook kan over komen. Rocco Dezerbi zegt dat Ga ribaldi er niet meer als een mensch maar als een schaduw uitziet. Spaansche bladen melden dat men een poging heeft gowaagd om den trein te doen ontsporen, waar mede de Koning en de Koningin van Spanje van Lissabon naar Madrid terugkeerden. Aeht mannen, van het hoofd tot de voeten gewapend, hadden de duisternis te baat genomen om in de nabijheid van het station Carra- collera twee 9tukken rails uit de baan op te breken en werkelijk gelukte hun dit. Gelukkig had een boer alles gezien en verwittigde den sta tionschef, die daardoor tijdig genoeg den trein kon doen stoppen. Toen de trein te Madrid aankwam, wist de Koning niets van hetgeen had plaats daar de rails weder

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1