I L en L. S. IVlarkt-Berichten. Advertentiën. grepen. Uitwendige beleedigingen werden niet gevonden. Engeland brengt van alle landen verreweg de meeste steenkolen op. Yan de 289 millioen tonnen steen kolen, die men rekent dat de geheele wereld jaarlijks oplevert, komen 184 millioen tonnen op Groot-Brittanje en Ierland, terwijl de daarop vol gende landen, de Vereenigde Staten en Duitschland, elk vijftig millioen tonnen per jaar opleveren. De voortbrenging en het verbruik van steenkolen is echter, bg vroeger vergeleken, in Engeland afgenomen, wat men toeschrjjft aan het gebruik van verschillende brandstof besparende tóestellen. Dezer dagen is te Lausanne, in Zwitserland, de hand gelegd op een Noord-Amerikaaü, laatstelijk reizende onder den naam van baron Delage, die vroeger onder velerlei andere na men en titels oplichtergen in ver schillende staten van Europa heeft gepleegd en vooral onder bankiers en juweliers zijn slachtoffers heeft ge zocht en gemaakt. De rechtbank te Lausanne heeft hem voor den tijd van twee jaren veroordeeld, wegens bedriegergen aldaar gepleegd. Eenige weken geleden is hij te Bazel ver oordeeld tot vgf jaren tuchthuisstraf, wegens een oplichterij, door hem al daar begaan. Hij had namelijk val- sche recepissen van een Fransehe spoorwegleening op zoo kunstige wijze nagemaakt, dat hij 35,000 fr. op dat »geldswaardig papier" had ontvangen. Ook te Mulhauseu heeft hij derge- lgke vaische stukken aan den man gebracht, zoodat alleen in de beide laatstgenoemde steden zgn bedriege rgen klimmen tot een bedrag van ruim 100,000 fr. Ook daarvoor zal hij later ter verantwoording worden geroepen. Een van zgn medestanders is ont dekt en achter slot en grendel gezet. Een ander medeplichtige, reizende onder den naam van baron Lauzade de Cusfcine, is nog op vrge voeten naar men onderstelt bevindt deze zich in Engeland. Men verzekert dat het vonnis van Gaiteau den 30 Juni zal vol trokken worden. Zgn verdediger mr. Scovillen valt het verdict aan, dat hem veroordeeld heeft, en vraagt een nieuwe rechtspraak. Er bestaat echter weinig kans, dat dit zal toegestaan worden. Te Antwerpen loopt het gerucht dat Yaughan te Bremen is gearresteerd. Uit Bremen ontving de rechter van instructie te Antwerpen een brief van een hooggeplaatst persoon, be treffende de zaak-Yaughan. De brief is dadeljjk gezonden aan den rechter van instructie te Brussel. Een huwelijk op het sterfbed heeft dezer dagen te Pargs gehad. Mll. X.een jong aardig bruidje, speelde op den dag voor haar huwelijk met een revolver, dien haar bruidegom had laten liggen Het wapen ging af en trof de on gelukkige even boven den neus in het hoofd. De wond was zeer vaarlijk en de spoedig ontboden dokter gaf weinig hoop. Op den wensch van de bruid werd zij, voor men haar naar het gasthuis vervoerde, geheel volgens regel in het huwelijk verbonden. Nog leeft de ongelukkige, maar elk oogenblik verwacht men dat zjj sterven zal. Philadelphia 30 Jan. Het Engelsche schip »Miton," v, Shields met kolen naar San Francisco, verbrandde 22 Dec. in de Stille zee De uit 23 man bestaande equipage heeft zich in drie booten geborgen, waarvan een, waarin de tweede stuur man met vgf man den 15den dezer met de opvarenden in geheel uitge- hongerden staat aangetroffen werden door het schip »Cochin," dat hen te San Francisco heeft geland. Het lot der andere booten is onbekend. Nadat onlangs de justitie een man van 70 opknoopen, heeft zij than van 17 jaar tot de galg De Engelsche jaar deed ud een knaap veroordeeld. omdat deze hem harde woorden had toegevoegddoch hg schijnt volstrekt niet te beseffen dat hg daarmede een groot kwaad bedreef. Lange eu strenge gevaugenis zou hem misschien tot dit besef wel brengen. Of de liet doen zal is meer dan twij felachtig. Een ontzaglijke overvloed van haringen heeft men, volgeus berich ten uit Langesund, aan de Noorweeg- kust. Alle bochten en inhammen, tot de kleinste toe, zgn zoo volge propt met de welkome visschen, dat niemand zich herinneren kan ooit iets dergelijks beleefd te hebben. En voortdurend komen er nog meer in grooten getale naar de kust en de daar uitloopende binnenwateren, ter wijl buiten, zooals bij zulke gelegen heden doorgaans geschiedt, de wal- visschen de wacht houden, en zoigen dat de kostbare buit niet meer naar zee vlncht. Het visschen van de haringen gaat nu zeer gemakkelijk; men kan ze, door huune groote talrijkheid, uit het water in de booten sche Daarbg zgn ze van goede qualiteit, zooals zjj gewoonlijk eerst in het laatst van Maart te Langesund ge vangen worden. Te Antwerpen is Dinsdagmid dag het grootste zeilschip der wereld voor de stad aangekomen. Het is de Three brothers, metende 100 Meter lengte en een diepgang hebbende van 28 voet. De Opinion zegt dat Antwerpen er trotsch op mag zgn, dat een schip van zulke afmetingen, geladen met 68,000 zakken graan, niet slechts tot voor de stad kon komen, maar zelfs vastgemeerd kon worden aan de Zuiderkade, Daar zal het schip eeu deel zijner lading in lichters lossen, om vervolgens in het Kattendijckdok gesleept te worden. - Yerhalen van geheimzinnige moorden volgen elkander in de laatste dagen, helaas, met groote snelheid op. Terwgl de onderzoekingen omtrent den moord op den advocaat Bernays, te Brussel, in vollen gang zgn, be richten de Engelsche bladen een nog afschuwelijker misdaad, die voor eenige dagen aan het licht kwam. Ongeveer zeven weken geleden was de kleine Elissbeth Hunter, te Londen, een lief zevenjarig meisje, plotseling verdwenen. Zij was 's morgens als gewoonlijk naar school gegaan, kwam 's middags tusschen schooltijd ge zond en wel bg een vriendin harer moeder, waar deze dien dag te visi te was, ging van daar weer naar school en werd sedert niet teruggezien De politie deed nauwkeurige naspo ringen, de ouders, onbemiddelde bur gerlieden, loofden een belooning van 5 pond (f 60) nit voor hem die eenige inlichting verschaffen zou de Secretaris van Staat voegde daar 10 en een menschlievend buurman nog 25 bij, maar alles was te ver geefs er werd geen spoor van het meisje gevonden, en de arme ouders voor wie hun kind erger dan dood was, brachten weken van onbeschrg- felijken angst en droefheid door. Thans heeft men te Yalding, een dorpje in Kent, uit de rivier de Medway het lijk der arme kleine opgehaald, een zak met steenen om het middel, en blijkbaar niet ver dronken, maar eerst geworgd en daarna in het water geworpen. Bij zondere mishandelingen bleek het kind niet te hebben ondergaan. Hoe het meisje daar gekomen is en wie de dader is van den afschuwe lijken moord, daaromtrent verkeërt men nog in onzekerheid. Intusschen is zekere Mrs. Pay, een gewezen buurvrouw der ouders van het meisje, di8 onlangs te Yalding is komen wonen, in hechtenis genomen, onder verdenking van de kleine, uit wraak- tegen hare moeder, om het leven te hebben gebracht. Een gedeelte van het blok huizen te New-York waartoe het gebouw behoort waarin de New-York Times wordt geschreven en gedrukt, en waarin vroeger The World hare kan toren had, is Dinsdagnacht doorbrand vernield. Behalve de Times hadden een aantal andere redactiën in dit gebouw hare bureelen. De vlammen grepen snel om zich en van de trappen kon al dadelijk ua het uit breken van den brand geen gebruik worden gemaakt. Verschrikkelijk was de toestand van hen, die zich in het groote gebouw bevonden. Men zag ze achter de vensters en velen sprongen naar beneden of werden door de brandweer gered. De menigte op straat zag, hoe een vrouw, door de vlammen aangegrepen achterover in de brandende ruimte viel. De brand weer schijnt laug op zich te hebben laten wachten, en in het gebouw is van binnen het brandbare vernield, dat echter betrekkelijk weinig is, omdat het geheel vuurproef was op- Het getal menschen, dat bg den brand is omgekomen, is nog onbekend. Men spreekt van 100, maar dit getal is overdreven. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Aden 30 Jan. en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip Prins Alexander, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Napels en vertrok 30 Jan. Pürmerend, 31 Jan. Aangevoerd 17 Paarden, 104 Melkkoeien, 48 vette Kalve ren p. P. f 0,90 a 1,10. 94 nucht. dito f10 a 26, beide handel vlug, 535 Schapen Lammeren, 78 vette Vurkens 40 a 60 ct. per P., handel vlug, 111 Biggen f 9 a 12, handel stug, Kipeieren f 4 a 4,50, Bo ter f 1,40 a 1,50. Kleine kaas f 36,50, aangevoerd 117 st. Schagen, 2 Febr. 6 Paarden f 40 a 200, 3 Stieren f 190 a 320, 11 Geldekoeien f 80 ft 230, 8 nucht. Kalveren f 4 a 18, 735 Schapen f 13 a 27, 12 mag. Varkens f 15 a 20, 15 Biggen f 8 a 11, 20 Kip pen f 0,50 a 1,50, 100 Benden 80 a 90 ct., Boter per kop f 0,95 a 1,05, Kaas per 30 a 60 ct. Kipeieren per 100 f 4 a 4,50. Visscherij-Berichten 1 Febr. Binnen 2 Sloepen. Schipper M. Langbroek, met 50 levende Kabelj., per Btuk f 6.40 en 100 doode a f 1,25. 14 Leng en 960 Scbelv. Seuipper H. Langbreek, met 80 levende Kabelj.,per stuk f 4.15 en 100 doode a f 1.35. 800 Schelv. 2 Febr. 1 Sloep schipper J. v. d. Steen, met 150 levende Kabelj., per stuk f4.55 en 350 doode a f 1.30 tot f 1.25. 22 Leng 7 Heilbotten v 1400 Schelv. 3 Schuiten met 25 tot 80 Roggen, per stuk 90 tot 94 Cent. 3 Febr. 3 Schuiten met 11 tot 18 Tongen, per stuk f 1.00. 25 tot 40 Roggen per stuk 83 tot 85 Cent. Burg-erlijke Stand Helder, Van 31 Jan. tot 3 Febr. ONDERTROUWDS. Krabshuis, zonder beroep, en N. Vlaardingerbroek. H. Rens- maag, vuurstoker, en A. Kerseboom. H. v. Leeuwen, timmerman, en D. de Roos. C. v. Veen, koopman, en A. M. Kamp. GEHUWDJ. Tegelaar en A. Kerse boom. IJ. IJssenbeek en A. Wittbols. BEVALLEN: M. Heerentveld, geb. •Sauerborn Z. D. J. de Graaf, geb. Giltjes Z. A. H. Man, geb. v. Grunningen Z. M. Wilner, geb. Kuiper Z. H. Kuiper, geb. Deus D. A. Morssink, geb. Kerstens Z. S. Oden, geb. Visser Z. A. Kuiper, geb. Groot Z. OVERLEDEN: H. M. Polak 87 j. E. Sloot, geb. v. Willige 70 j. Burg-erlijke Stand Texel Van 25tot 31 Januari. ONDERTROUWDGerrit Tilrooij en Wilhelraina Sophia Kalf. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Constantina Maria,dochter van Johan Karei Güstaf Möller en Isabella Petronella Krab Henning. Antje, dochter van Sacoou Roosendaal en Grietje Eelmau. OVERLEDEN: Albert Bruin, 77 jaar, weduwnaar vau Jannetje Abbenes. Klaasje Janr Boon, 23 jaar, gehuwd met Cornelis Roelof Monté. Cornelis Smit, 23 jaren, zoon van Cornelis Smit en Aagje Verherne (beiden overleden). Cornelia Harte, 9 maan den, dochter van Johan Adolf Haake (over leden) en Tetje Salm. Vervolg- der Berichten. De heer H. M. Polak, zeker een van de oudsten onzer plaatsge- nooten, overleed Dinsdagavond in den ouderdom vau bijna 87 jaar, en werd Donderdagmiddag met plechtigen een voud naar zgn laatste rustplaats ge bracht. De overledene was oprichter van 't Israëlitische Begrafeniscollege, onder de zinspreuk »Gemiluth Gasa- dim" (tot uitoefening van weldadig heid) en van af de oprichting, 1842, daarvan president. Zoolang zijne krachten 't toelieten, nam de overledene de lgkverzorging en 't onderhoud der grafpalen, enz. waar, hetgeen door de Israëlieten als een hoofddeugd wordt aangemerkt. Door zijne bemoeiingen is de Isr. Gemeente in het bezit van een afzon derlijke begraafplaats en Igkenhuisje gekomen. De lgkstoet werd gevolgd door de familie en een talrgke schaar van be langstellenden. De Eerw. Heer A. R. Hofsteede, godsdienstleeraar, hield bij 't graf een kernachtige en indruk wekkende toespraak, waarin de deug den van den overledene werden ge roemd. De zaal van Tivoli was Dins dagavond, bij 't achtste wintereoncert van 't Staf muziekkorps der K. N. M., onder leiding van den kapelmeester A. Bernhardt, vrij goed bezet. Zooals we van dit korps gewoon zgn, werden de onderscheidene num mers van 't programma flink uitge voerd. In 't bgzouder maken we melding van Thema et variation, voor viool, door den heer Bernhardt. met zooveel virtuositeit uitgevoerd. De eerste uitvoering vau Souvenir Der Freischïitz, van C. M. von Weber, was zoo verdienstelijk, dat velen die nog weieens zouden willen hooren. Humoreske üter die Kutske, vau Starsny, een muzikale aardigheid, gaf een niet onaangename afwisseling. We maken onze lezers opmerk zaam op de aangekondigde tweede volksvoorstelling van 't Jongelings- Collegie Vriendschap baart Vreugde" op a. s. Zondagavond in Tivoli. Het succes dat de eerste volksvoorstel ling mocht te beurt vallen, doet ver wachten, dat ook de tweede voor stelling druk zal worden bezt icht. De entree is zeer billijk en de optevoeren stukken zullen wel in den smaak vallen. Texel, 2 Februari. Nu de winter op zgn rondreis toch ook nog eens bg ons komt kijken, haast zich de jeugd van de gelegen heid te profiteeren, om op de ondiepe plassen het heerlijk genoegen van het schaatsenrijden te smaken. Menigeen, die zich de weelde van 't winterver maak vergunde, liep daarbg gedeel telijk een nat pakje op... doch uitgaan is een... enz. öudeschild, 2 Februari. De heer J. Boon, pred. bg de Herv. Gemeente alhier, is beroepen naar de gemeente Weerselo. Egmond aan Zee, 2 Februari De Kinderdijk" is hedennacht vlot geraakt en te IJmuiden binnen geko men dit is nu het 49ste schip, dat onder de leiding van den ouden heer \a. Wgker van strand en in behouden haven gebracht is. Het laatste kan echter wel dubbel gerekend worden. In het Noorden des lands lgdt de arbeidersstand geducht door het gebrek aan werk, dat zich ernstiger dan misschien ooit te voren doet gevoelen. Tal van mannen in de kracht des levens loopeu doelloos rond. Cornelis Vermandele, zetbaas bij de meelfabriek te Vlaardingen, is Woensdag door het gerechtshof te Amsterdam tot een celstraf van twee jaren veroordeeld, ter zake van bi gamie of dubbel huwelgk. Het Hof oordeelde het vroeger in België ge sloten huwelgk wettig bestaande en ook niet voor vernietiging vatbaar, aangezien bg weigering der toestem ming van de moeder een huwelgk in België geldig is, als blijkt van de toestemming des vaders. Zgn bekend heid met het gevoelen der autoriteiten over die geldigheid, in verband met zgn verzwgging voor den ambtenaar van den burgelgken stand te Amster dam van zgn eerste huwelgk, bewijzen zgn kwade trouw. De weigering der eerste vrouw, om met hem na het huwelijk samen te wonen, be schouwde het Hof als verzachtende arroudissements-rechtbank te Amster dam veroordeeld tot betaling van het door de firma Wamsteker, fabrikant vau gouden- en zilveren voorwerpen aldaar, gevorderde bedrag wegens door haar gekochte niet betaalde goederen. De vrouw van den huisschilder Willemse te 's-Hertogenboschdie door moederliefde gedreven, Maandag morgen haar jongste kind uit de in brand staande kamer redde, heeft het met den dood moeten bekoopen. Ouder een vreeselgk lgden is de ongelukkige aan de bekomen brand wonden overleden. Heden gedenken onze dier- L j bare ouders, 8. DE WIT EN f, N. LONT, t hunne 35-Jarige Echtveree- u j niging. Hunne dankbare Kinderen, f Helder, 1 Februari 1882. 12Vsjarige Echtvereeniging van G. W. C. DAUBE en l CHR. STAANEKER. Amsterdam, 4 Febr. 1882. ZONDAG 5 FEBRUARI hopen wij de ISVg-Jarige Echtvereeniging te herdenken van onze waarde Broer en Zuster Uit naam der Familie en Kinderen. De zoogenaamde millioenen juffrouw (Jannetje Struik) is door de Getrouwd J. DIJKER van den Helder, en B. J. WATERREUS, van Scheveningen. 's Gravenhage, 1 Febr. 1882. Die tevens hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk on dervonden. Getrouwd ARIE YAN HALT en ELISABETH BLOKKER. Amsterdam. 1 Febr. 1882. n bevallen van een welgeschapen Dochter, mijn geliefde Echtgenoote B. KROON geb. Buikens. Helder, 3 Febr. 1882. Bevallen van een Zoon; HILLEGONDE DE VRIJ, geb. Wijker. Helder, 2 Februari 1882. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieveling DIEUWERTJE, in den ouderdom van 11 maanden, diep betreurd door hare ouders en familie. Helder, 3 Febr. 1882. C. BONTES en Echtgenoote. Heden trof mij een zware slag des levens, door 't afsterven van mij n geliefden Echtgenoot W. BRUSSEE, in den ouderdom van ruim 55 jaren, mg nalatende 4 kinderen, waarvan 3 te jong zijn om dit smartelijk verlies te beseffen; doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde is. Helder, 28 Jan. 1882. Wed.W.BRUSSEE, geb. Timmer. Mede namens kinderen en verdere Familie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2