'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 944. Vrijdag 3 Maart 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Waarom we geen Winter hadden. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per po«t75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: 8ERK.HOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT AdLvertentlën yan 1 tot 5 regel»25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 40 m. Ondergang 5 u. 44 m. Zondag 5 Volle Maan. - Hamansfeest. Maandag 0 Dinsdag 7 Woensdag 8 Donderdag 9 Vrijdag Zaterdag 10 11 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 3 Maart 1882. Bij Zr. Ms. besluit is; lo. met den laatsten April a. s. aan den magazijnm. der marine te Helle- ▼oetsluis E. De Vries en aan den commies bij de dir. der marine te Amsterdam F. W. Hoeting,eerst- gen. op verzoek en onder dankbe tuiging voor de veeljarige trouwe en goede diensten den lande bewezen, uithoofde van langdurigen dienst eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen; 2o. met den lsten Mei a. 8. benoemd: tot maga zijnm. der marine te Hellevoetsluis, de griffier C. Admiraaltot grif fier bjj de dir. der marine te Hel levoetsluis, de commies C. E. Plugge tot. commies, de adj.-comm. K. W Asmus en J. C. J- Graat en tot adjunct-commies, de klerken J. F. Sachse en J. H. Stollee, met over plaatsing van laatstgen. van de directie der marine te Amsterdam naar die alhier. Het ministerie van oorlog heeft opgave aan de korpsen gevraagd op welke wjjze, volgens de korpscom mandanten, bet best verbetering is te brengen in den toestand der onder officieren, vooral wat betreft het leven in de kazernes. Er is te Amsterdam een nieuwe schoenpoetsersvereeniging in wording, die in de hoop op bestendiger duur dan haar voorgangster, zich Con- stantia noemt. De arrondissementsrechtbank te Rotterdam heeft B. Broekhuijzen voorman aan het station Delftsche poort te Rotterdam, veroordeeld tot een celstraf van 3 maanden, wegens het door nalatigheid doen ontstaan van gevaar voor een trein, (spoorw.- ongeluk 3 Oct.) en C. J. de With, onder-stationschef, te dier zake vrjj- Eenige zandwagens, te Sche- veningen voortgestuwd door een lo comotief, in gebruik bjj de afgraving, ontspoorden; de werklieden die op de wagens zaten, werden er door den schok afgeworpen. Vjjf hunner geraakten tusschen de wagens be klemd en bekwamen hoogst belang rijke verwondingeneen van hen zelfs zóó zwaar, dat hij weldra over leed. Een tweede verkeert in be- denkeljjken toestand. Het werk is voorloopig gestaakt. Uit Groningen wordt ons ge meld: Naar het schjjnt, zal de landver huizing naar Noord Amerika, die verleden jaar reeds sterk is geweest, in dit voorjaar nog in verhoogde mate plaats hebben, althans uit sommige gedeelten van deze provin cie. Opmerkelijk is het feit, dat op den vetsten grond, de klei, de land verhuizing het sterkst voorkomt. Langs de Wadden wordt als van een gewoon iets gesproken over»Ameri- kaansche boeldagen", die daar dan ook vaak voorkomen, en van een reis naar de binnenlanden van Noord- Amerika spreekt men daar op veel luchtiger manier, dan vóór 25 jaren over een reis naar Amsterdam. Louis Roland, de vermoedelijke dader van den Veerschen moord, die sedert weken in het huis van arrest te Middelburg verbljjft en zijne ont- kentenis volhondt, is begeleid door 2 rpksveld wachters naar Breda vervoerd, waarschjjnlijk om daar te worden geconfronteerd. Amerika schijnt wel een reus achtige magneet te zjjn, die niet alleen staal maar ook zilver aantrekt. Verleden week meldden wjj dat iemand uit 's-Gravendeel, die voor de f1000, welke hij bij zich droeg, in Zeeland vlas wou gaan koopen, op een boot stapte, die hem naar Amerika bracht; thans heeft een timmerman, die naar Harlingen moest om hout te koopen, zjjn vrouw met 3 kinderen bericht, dat hij zich gedwongen gevoelde do reis wat grooter te maken endie ook tot Amerika uit te strekken. Het wordt dus werkelijk gevaarljjk op den koop uit te gaan. Als middel om hoenders het eierenpikken af te leeren, wordt in »Onze gevederde vrienden" aangera den een ei zeer hard te koken en dit kokend heet in het leghok te plaatsen. De beluste hen zal zich dan den bek branden en een afschrik krjjgen van het eieren eten. Dikwijls eten de hennen ook hare eieren, omdat aan haar voedsel iets ontbreekt. Men moet haar dan zeer fjjn gestampte eierschalen geven, met fijn gestampte aardappelen ver mengd, of oude kalk van muren. Het kan ook geen kwaad zemelen met ossenbloed of fijn gehakt vleesch en aldus meer stikstofhoudende stof te geven. Helpt dit alles niet, dan is er slechts één middelde euveldaadsters zelf op te eten Te 's Heerenbroek, gem. Zwol lerkerspel woont de landbouwer Br. Do bewoners der buurt hadden sedert jaren de gewoonte, om ten einde een omweg te vermjjden, een zijner landerjjen voor overweg te gebruiken. Daardoor was er natuurlijk zeer ten nadeele van den eigenaar, van liever lede een voetpad ontstaan. Om daar aan een eind te maken, maakte Br. van zijn recht gebruik om het geïm proviseerde voetpad voor het publiek te sluiten. Groote verontwaardiging in de buurt, welke zich lucht gaf in een expresselij k daarvoor belegde vergadering, waarin besloten werd den vermetelde doodeenvoudig te sboycotten." Plechtig verhoud men zich, men zegt zelfs bij geschrifte, hem en de zjjnen in geval van nood geen burendienst te bewijzen. Geen winkelier, herbergier, bakker, etc. mocht hem, op verbeurte van de klandisie der saamgezworenen, be dienen of iets leveren, enz. Dit vonnis werd zoo streng ten uitvoer gebracht, dat de positie van Br. vrjj wel gelijkt op die vau Rob. Crusoë op het eiland in de Stille Zuidzee. Het slachtoffer verkeert reeds een half jaar in "deze benarde positie. Naar wij vernemen, heeft zich de justitie, echtst zonder gevolg, met de zaak bemoeid. In het aquarium te München is dezer dagen een der 6 brilslangen uit de kooi ontsnapt en tot dusver nog niet gevonden. Het dier moet zich nog in het gebouw bevinden, en de politie heeft daarom in het be lang der openbare veiligheid last ge geven dat het aquarium door de bewoners ontruimd en gesloten zal worden, totdat de gevaarljjke slang gevonden is, of men veilig kan aan nemen, dat zjj is overleden. Liverpool, 26 Febr. De Eug. loodskotter N*. 9 en het naar Vera Cruz bestemde stoomschip »Mariner" waren gisterenavond te half acht uur, 3Va mjjl buiten het vuurschip van de baarmet elkander in aanvaring waardoor den kotter bijna onmiddellijk zonk 23 loodsen en de gezagvoerder van den kotter werden aau boord van de »Mariner" opgenomeneen der opvarenden verdronk. Zij werden later overgezet op het stoomschip Shamrock," hetwelk hen alhier heeft aangebracht.^ De »Mariner" heeft oogenschijnlijk zonder schade de reis voortgezet. Zaterdagavond heeft een ont zettende ontploffing plaats gehad in de mijnen van Leoben en Stiermarken. Tot heden weet men dat 150 personen zijn omgekomen wellicht echter is het aantal nog grooter. De mijnen behooren aan de Alpjjnsche Mijn- compagnie. 't Ziet er aardig in Londen met de veiligheid uitniet minder dan acht welgekleede personen zjjn in ééne week in den Theems gevon den, allen hoogstwaarschjjnljjk slacht offers van dievenbenden, die hen eerst plunderden en dan in het water wierpen. Het Journal de Clarleroi" ver haalt een kluchtig geval, dat Zaterdag het geheele stationspersoneel te Char leroi in opschudding heeft gebracht. Zaterdagmiddag werd te Enghien een groote koffer in den bagagewagen van een goederentrein geladen. Nau- weljjks was de trein in beweging of de conductenr, die in den wagen stond, hoorde uit den koffer een stem van een man, die klaagde dat hjj opge sloten was en verzocht om uit zjju gevangenis verlost te worden. De conducteur kon zijn ooren niet ge- looven, maar de stem bleef doorroepen: »Laat mij toch niet zoo stooteu." De conducteur vroeg wie hij was eu daarop luidde het antwoord »Ik ben Vaughan De conducteur schreef alle woorden op, die hjj uit den koffer vernam. In het eerstvolgende station telegrapheerde hjj naar Charleroi en toen de trein daar aankwam, stond er een geheel leger van beambten en werklieden om de kist in ontvangst te nemen. Zjj werd m8t de grootste voorzichtigheid in de wachtkamer geplaatst en 's nachts door twee ge wapende werklieden bewaakt. Men hoorde toen echter geen klachten meer. Zondagmorgen kwam de ei genaar van den koffer. Het was een handelsreiziger, die dadeljjk bij den kraag werd gegrepen en genoodzaakt den koffer te openen. Men vond er echter niets in dan handelsartikelen. Maar van waar was dan die stem gekomen Later vernam men dat een beambte eveneens in den wagen was gestapthjj verstond de kunst van buikspreken, had in het remhokje plaats genomen en op die wijze den conducteur gefopt. De personen, die bjj den brand van het »Ringtheater" hun plicht verzuimd hebbenontvingen dezer dagen de akte van beschuldiging. Dit stuk beslaat meer dan honderd bladzijden, en men kan zich van den omvang van het geding een denkbeeld maken, als men weet dat 226 getui gen gedagvaard zjjn. De hoofd beschul digde is de gewezen burgemeester, dr. von Newald, en met hem worden vervolgd directeur Jauner, de machi nist Jozef Nitschede spuitgast Breitkofer, de inspecteur vau het bouwwezen Gehringer, de commissaris van politie Landsteiner, de ingenieur der stedeijjke openbare werken Adolf Wilhelm en de officier van de brand weer Leouard Herr. De hoogste straf, die de beklaagden kunnen beloopen, is drie jaar gevangenisstraf. Jauner is daarenboven nog wegens het ver oorzaken van brand tengevolge vau niet ten uitvoer gelegde voorzorgs maatregelen aangeklaagd. Het proces begint den 2en Mei. New-York, 24 Februari. De gezagvoerder van het atoomschip New Berne" rapporteert bjj de kust van Californië een boot aangetroffen te hebben, waarin zich bevonden 2 matrozen, 2 kinderen en de vrouw van den kapitein van eon schip waarvan de naam niet genoemd is. Zij waren geheel uitgeput van honger en een kind en een matroos stierven kort nadat zjj aan boord wareu op genomen. Men gelooft dat zij af komstig zijn vau het Eng. schip >Milton," kapt. M'Arthur, hetwelk 25 Dec. op 3° NBr. en 110° WL. in brand staande verlaten werd. Een schoener, die hier van Trini- dad arriveerde, heeft een matroos geland, die behoord heeft aan boord van het gezonken stoomschip »Ba- hama." Hij had zes dagen rondge dreven op de ijskist van de stoomboot en had slechts een beschuit gehad tot voedsel. Volgens zjjn bericht zonk het stoomschip spoedig nadat het was verlaten en twee matrozen, die weder naar boord zwommen, na dat de boot waarin de gezagvoerder zich bevond gezonken was, gingen met het stoomschip naar beneden. Den 1 Februari werd door brand te New-York een gebouw ver nield, van welks omvang men zich eenigermate een denkbeeld zal kunnen maken, wanneer men weet dat 104 firma's er hnnne kantoren, sommige ook hunne werkplaatsen hadden. Eenige bladen hadden er hunne redac- tiebureaux, zetterjjen, drukkerijeu, administratie- eu andere lokalen. Tot deze couranten behoorde ook de O b- server," een orgaan in groot for maat met 48 kolommen kleine letter. De brand overviel haar eenige oogen- bliuken voor het ter perse gaan. Ijlings grepen de redacteuren de voornaamste papieren, en dit was het eenige wat er werd gered. De meesterknecht der zetterij en een paar zetters kwamen in de vlammen om andere leden van het personeel werden zwaar gewond weggedragen: drie werden er vermist. En toch, in weerwil van al die verwarringen van al de vreeseljjke tooneelen, die het gebouw in en uitwendig bjj het woeden der vlammen en het gegil der slachtoffers opleverde, was de directie der »Observer" eenige uren later jjverig in de weer om te zorgen dat het gewone nommer harer cou rant althans den volgenden ochtend zou kuunen verschijnen. De meeste der in het gebouw gevestigde firma's deden evenals zij haar best om ten spoedigste ergens anders hare werk zaamheden te kannen voortzetten. Verscheidene andere firma's in de buurt en ook in meer afgelegen ge deelten der stad gevestigd, boden in middels hiertoe lokalen, sommige zelfs benoodigdheden, machiueriën en personeel ten gebrnike aan. Kor tom, nog vóór den avond waren de meeste firma's uit het gebouw ergens anders onder dak. De »Ob- server" ging met haar personeel over naar lokalen, die haar door een ander blad werden ingeruimddaar was alles reeds vóór den avond jjverig aan 't werk, en den volgenden ochtend werd haar exemplaar uit gegeven alsof er niets gebeurd ware. Zjj leverde toen zelve van den brand een verslag ter grootte van ongeveer 5 kolommen met de levensbeschrjj- vingen der slachtoffers (zes dooden en een aantal gekwetsten) deels van haar eigen personeel, deels van dat van andere firma's. De barre winter, lang verbeid in Nederland, Scheen zijn gewoon bezoek vergeten aan (dit strand; Zijn macht werd niet gevoeld door beemden (en landouwen, Al mocht men dat gedraal niet al te best (vertrouwen. De boomen botten uit, de bloemen sierden ('t veld, De mees had veilig reeds haar nestje saam- (gesteld En legde de eitjes neer; het beestje was (vergeten, Dat wij deez' tijd van 't jaar gewoonlijk (winter heeten. De lieve voorjaarszon, zoo dikwijls blij (begroet, Verkwikte ons nu en dan reeds met een (lentegloed Het gras schoot welig op, de lentebloemen (bloeiden. Zco vlood de wintertijd; de mugjes dansten, (stoeiden En gonsden door de lucht en dachten aan (geen kwaad. Maar waanden zich verplaatst in Spanjes (zacht klimaat. De schaatsenrijder had zijn laatste hoop ver- verloren, Omdat de leeuw'rik reeds zijn lied omhoog (deed hooren. Men giste, peinsde en dacht, maar vroeg (ook menig keer, Van waar die ommekeer, van waar dat (zachte weer. Zon dan mama natuur haar plichten niet 'vcr^llea Of denkt zij >na in Mei in ijs en (ve lmllen? „Ik zal 't u ae«ren, hoort,'' zegt Lente'e (zachte stem, „De winter siiep wat Ung en daarom ((opie ik hem; De dwing'laheeft zoo vv lijp plaats (hier ingenomen, Dat ik nu heimelijk eens vóór hein ben (gekomen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1