'T VLIEGEND BLAADJE KX.EIVE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 949. Dinsdag 21 Maart 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. A toonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barenni: SPOORSTRAAT e« ZUIDSTRAAT. üdLvertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. .uuuuti^r.o uuilLUlDlc Cl 9 vuuuuoio loiurao n uiuon uaoi piOObSI LUUllrt? UtUOA Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJÜAGSxMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELOEB, 21 Maart 1882. De minister van marine brengt ter algemeeue kennis, dat het »Naam- boekje der Koninklijke Nederlandscbe Marine voor 1882, uitgegeven ten bate van het Fonds voor oude en gebrekkige zeelieden, is verkrijgbaar gesteld voor een gulden per exem plaar bij het departement van marine alhier, te Amsterdam en Helle voetsluis, den inspecteur over liet loodswezen enz. te Ylissingen en tot eenigszins verhoogden prijs bij het departement der marine te Batavia. Daarin is opgenomen het reglement voor het koninklijk Instituut voor de marine alhier, voor de opleiding van jonge lingen tot officier bij de marine. Het schroefstoomschip 4de kl. »Suriuame," kommandant de luit. ter zee late kl. G. J. Buyskes, is 6 Februari te Paramaribo aangekomen. Uit Hellevoetsluis deelt men mede, dat wegens de belangrjjke kos ten, verbonden aan de herstelling der kazerne, dienende tot huisvesting van de 4e kompagnie van het 3e ba taljon mariniers, door den Minister van marine besloten is tot opheffing van het garnizoen aldaar. De bewa king van het etablissement zal voor taan plaats hebben door de ingescheep te mariniers van het wachtschip. Bij het reg. grenadiers en ja gers is een sergeant, die tegen een paar dames al te aardig en onwel- voegelijk was, gestraft met ontneming van den onderofficiersgraad en te rugstelling tot soldaat. Zooals de winter met al zijne somberheid geen neiging toonde tot vorst, zoo breekt de lente weldra aan met mooi weer. Zelden worden winters aangetroffen zoo zacht als deze, maar nooit deed Maart zich tot dnsver zoo kalm, met zooveel hooge temperatuur, kennen. Als de sneeuw- en hagelbnien uit het noorden gieren, dan kent men daaraan de grilligheid van Maart en men ver wondert zich daarover niet, omdat het weer in die maand zoo schijnt te moeten wezen. Thans stroomt het zonnelicht van den wolkeloozen hemel, dat de knoppen doet zwellen, aan veld en akker leven schenkt, den landman plaatst voor groene weiden, waar de kievit roept en de boterbloem gaat bloeien, dat den tuinier de gelegenheid biedt met goed gevolg allerlei arbeid te kunnen ver richten tot verkrijging van moes kruiden. Iep, els en waterwilg bloeien en tal van heesters prijken met jong gebladerte. Geen rozenstruik, waar onder vooral de provence roos, of ze draagt bladde vlierboom is er reeds lang mede beladen. Er is melkvee in de wei gedaan en de boer erkent dat hij nu reeds eenige pintjes meer van de beesten haalt dus moet er gras zijn. Voor eenige dagen hebben de officier van justitie, de rechtercom missaris en de subst.-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem, vergezeld van deskundigen, zich naar Eist begeven, om aldaar een onder zoek in te stellen ter zake van een kindermoord, die aldaar gepleegd zou zijn. In een sloot langs den straat weg van Njjmegen naar Arnhem, nabjj het dorpje Elden onder Eist, is namelijk het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, aan den hals waarvan eene diepe wonde was waar te nemen, zoodat buiten allen twijfel het kindje op gewelddadige wjjze om het leven is gekomen. Men vond het gewikkeld in een witten doek. De vermoedelijk schuldige, eene dienstbode te Arnhem, bevindt zich reeds in handen der justitie. Te Groningen is in den ouder dom van 78 jaren overleden, de oudste tooneelspeler van Nederland, de heer Stoete. Nog dezen winter trad de bijna tachtigjarige man aldaar op, die in de kracht van zijn leven een hoogst verdienstelijk komiek was, en gedu rende meer dan dertig jaren, als hoofd van een reizend gezelschap, in het Noorden van ons land optrad. De rechtbank te Zutfen heeft onlangs een tapper uit Deventer, die aan iemand beneden den leeftjjd van 16 jaren sterken drank meegaf, dien op bevel van zijn lastgever in een flescbje bij de maat kwam halen, vrijgesproken van de aanklacht als zou hij sterken drank aan iemand beneden den leeftijd van 16 jaren heb ben toegediend. De officier van ju stitie kwam in hooger beroep, maar het gerechtshof te Arnhem bevestigde het vonnis der rechtbank. Men schrijft uit Assen: De zucht om naar Noord-Amerika te verhuizen neemt ook in Drente toe. Sedert Januari 11. zijn reeds meer personen vertrokken, dan ge durende het jaar 1881. Onder hen bevinden zich arbeiders, die hier slechts 50 cent per dag konden verdienen. Door vrienden geholpen aan het reis geld, hopen zij nu in de Nieuwe Wereld een beter bestaan te vinden. Zondagavond, op hetoogenblik dat de vertooning in den grooten schouwburg te Rijssel begon, liet zich een ontzettende kreet hooreneen man was over de leuning van den 4en rang gevallen. Gelukkig kwam hij tusschen twee banken terecht, waarop nog niemand gezeten was, en kon hij ongehinderd opstaan en zijne plaats hernemen. Een omvangrijke werkstaking schijnt in de Y. S. ophanden. In al lerlei vakken en in zeer verschillende streken wordt de eisch van hooger loon gesteld en wordt bij weigering het werk gestaakt. In het kolendis- trict van Cumberland strekt de strike zich uit over 8000 mijnwerkers. Ook in Philadelphia, Chicago, San Fran- cisco, Nebraska, New-Jersey, Massa- chusetts, komen werkstakingen voor. Omtrent de zaak-Bernays ver melden de Belgische bladen nog het volgende Door de twee gerechtelijke genees- heeren, die indertijd het ljjk van den advocaat Bernays hebben geschouwd, eenj|* wapensmid en den rechter van instructie zijn een aantal proeven genomen met het kamerpistool, het welk op den grond bij het lijk is gevonden en waarmede de moord waarschijnlijk is gepleegd. Dit pistool is van het systeem-Flaubert, waarvan het schot door kracht en precisie uitmunt. Het is niet in den handel en door Léon Peltzer, gelijk door hem verklaard en in de instructie trouwens bevestigd is, bjj den fabrikant zelven in de Fleetstreet" te Londen gekocht. De kogel is klein en maakt uitwendig een nauwelijks zichtbare wond, maar richt daarentegen, door de kracht van het schot, in de weeke deelen groote verwoesting aan. Dit alles en meer bijzonderheden, door de lijkschouwing aan 't licht gebracht, zijn door de proefnemingen nader bevestigd. Tevens is daarbij gebleken, dat het schot gelost moet zijn op een minimum afstand van 15 centimeter, daar anders de huid ron dom de wond geschroeid had moeten ziju, hetgeen bjj den advocaat Bernays niet 't geval was. Het schot met dit pistool maakt zeer weinig gedruisch, veel minder althans dan dat van eenig schietwapen van ander systeem. De »Opinion" te Antwerpen zegt, dat de handelsbediende van Armand Peltzer verklaard heeft, vóór eenigen tjjd voor zijn chef naar Rotterdam geweest te zjju om aldaar een telegram met bestemming uaar Weonen op te geven. Daar hij zich echter den datum niet herinnert, doet de justitie des wege een onderzoek aan het telegraaf kantoor te Rotterdam. Namens de Brusselsche justitie zijn alle personen opgeroepen zich bij haar aan te melden, door wier bemiddeling sedert 1 Januari 1880 eene levens verzekering gesloten is op het hoofd van advocaat Bernays, of die sedert denzelfden datum fondsen en andere aardepapieren gekocht of verkocht hebben voor rekening óf van den advocaat Bernays, of van James Pelt zer, of van Armand Peltzer, of van Olivier van Bredael, handelsbediende van dezen laatste. Hieruit bljjkt dat de instructie omtrent het vermoeden, dat de moord met diefstal is gepaard gegaau, nog geen volledige zekerheid heeft opgeleverd. Volgens Antwerpsche bladen zon de dienstbode van Armand Peltzer hebben verklaard, dat zjj in December zeer geschrikt was door het hooren van eeu schot in het huis van haren heer, en in haast naar boven geloopen zijnde, Armand Peltzer geheel onge deerd met een pistool in de hand aantrof, die blijkbaar zeer ontevreden was dat zij het schot gehoord had. Uit dit feit tot de medeplichtigheid van Armand te besluiten, zooals som mige bladen doen, is echter zeer ge waagd. Léon Peltzer moet in New-York in de grootste armoede geleefd hebben. 'j was zoo arm, dat hij zich soms met droog brood en water moest te vreden stellen. Eindelijk was hij winkelbediende in het huis Singer, fabriek van naaimachinesdaarna werd hij geplaatst in een mutsen- magazjjn. Hjj droeg te New-York aangenomen nameu, zooals die van Frederik, Albert, Preal, enz. Mag men de Belgische bladen gelooveu, dan komen er voortdurend nieuwe en belangrjjke bjjzonderheden omtrent de zaak-Peltzer aan 't licht. Zoo moot het een feit zijn dat Ar mand Peltzer in de maand December een wissel op Bremen, ten bedrage van 6300 mark, aan de Beurs te Antwerpen gekocht heeft, terwijl Lé on Peltzer toen. geljjk uit de instruc tie is gebleken, te Bremen was. Daar 't echter moet vaststaan, dat Armand Peltzer toen niet uit eigen middelen over een som van 8000 frs. beschik te en de door hem gegeven ophelde ring gebleken is onwaar te zjjn, zoekt de justie den persoon, die hem de 8000 frs. geleend heeft. Een duister punt in verband hiermede, is 't ook dat de voorbereiding van de misdaad veel meer dan 8000 frs. gekost heeft, zoodat er waarschjjnljjk uit dezelfde bron meer nog dan deze som geput moet zjjn. De Antwerpsche »Escaut" beweert, dat de justitie op het spoor is van de personen, die de fondsen onder zich hebben, welke naar 't meer en meer bljjkt den advocaat Bernays ontstolen moeten zjjn, daar een bedrag van bijna 140,000 frs., waarvan bewezen is dat de vermoorde bezitter was, niet gevonden is. Men deelt dit gerucht mede onder alle voorbehoud, alleen om te doen zien hoe van lieverlede de meening veld wint dat alleen lage hebzucht de drijfveer tot de misdaad was. Eenige maanden geleden is te Ankobar, de hoofdstad van een ko ninkrijk in Middel-Afrika gelegen, de dochter van koning Menelik in het huweljjk getreden met den oud sten zoon en vermoedeljjken troons- opvolger van koning Johannes van Abessynië. Het huwelijk is gesloten volgens de kerkelijke gebruiken van den Koptisch-Chri3teljjken godsdienst. Het merkwaardigste voorwerp, bij die plechtigheid gebruikt, is een oud erfstuk van koning Menelik. Inder tijd schonk koning Salomo aan de schooue koningin van Saba een gouden diadeem versierd met 12 groote edelge steenten, de symbolische vertegen woordigers der twaalf stammen van Israël. Koning Menelik beweert niet slechts, dat hjj een afstammeling is van de koningin van Saba, indertijd bevriend met Salomo, maar, naar hij verzekert, heeft hjj bewijzen in handen dat zij inderdaad zijn schoonmoeder is. Een van de aangehouden dia- mantendieven te Brussel, heeft be kentenissen afgelegd. Daarnit bleek o. a., dat een zekere Smith en vrouw, die aanvankelijk mede gearresteerd, doch later op vrije voeten gesteld zijn, ook tot de bende behooren. Smith heet met zjjn waren naam Jenny Scotch. Hjj heeft van Brussel plaats genomen naar Rotterdam. In de gevangenis te Madras, waarin 700 personen opgesloten zjjn, is op vreeseljjke wjjze de cholera uitgebroken. Meer dan 100 personen zijn reeds aan die gevreesde epidemie bezweken. De ziekte is door een stoomboot van Secotara overgebracht. Door de directie van een ko ninklijken schouwburg te Wiesbaden is bepaald, dat voortaan, in het belang der bezoekers, in de stalles of parterre geen dames toegelaten zullen worden, die niet eerst hare hoeden afgezet hebben. De herhaalde klachten over de hooge hoeden der dames, die de toeschouwers achter haar het gezicht op het tooneel belemmerden, hebben de directie tot dien maatregel doen besluiten. In een spoortrein niet ver van Tarascon (dus weer op den ongeluks spoorweg Paris-Lyon-Mediterranée) is een reiziger, die zich alleen in een coupé bevond, door een onbekend man aangevallen, die drie schoten op hem loste, hem dwong eene som van 250 fr., welke hjj bjj zich had, af te geven, en na een vierde schot de vlucht nam. De passagier bekwam twee wonden, maar niet van ernstigen aard. Er wordt wel eens beweerd, dat eene vrouw onmogeljjk een geheim kan bewaren, en daarom alleen reeds ongeschikt zou zijn eenig ambt te bekleeden. Een voorbeeld van het tegendeel heeft zich echter dezer dagen te Berljjn voorgedaan. Een jonge vrouweljjke telegrafist zat onlangs aan het loket en dacht aan haar geliefde, die hard werkte voor zjjn examen, om, als dat achter den rug was, hare en zjjne idealen tot werkelijkheid te maken, toen een fijne dameshand eene dépêche door het raampje stak. De telegrafiste begon de woorden te tellen, maar reeds bij het adres verbleekte zjj. Het telegram luide »Eduard M. Oranien- strasse. Moest Woensdag laten wach ten. Vergeef mg. Van avond bjj den banketbakker in de Prenzlauer- strasse. Gewonen tjjd. Marie." De letters dansten het arme meisje voor de oogenmaar zjj bedwong zich, nam het bedrag in ontvangst, ging naar den toestel en seinde haar minuaar de uitnoodiging tot het rendez-vous. Thuis sprak het meisje, getrouw aan haar eed van geheimhouding als ambtenaar, niemand over den slag die haar getroffen had. Haar zorg volle moeder bemerkte wel dat haar iets schoeide, maar zij weigerde te zeggen wat. 's Avonds kwam Eduard en vond zjjn meisje diep terneerge slagen, maar zjj weigerde ook hem ophelderingen te geven. Eerst toen hjj argeloos haar het telegram liet zien, dat hjj dien morgen ontvangen had, maar waarvan hij niets begreep, viel zjj hem weenend van vreugde om den hals en verhaalde hem het Het bleek later dat eenige vrienden van den jongen man de gevaarljjke grap hadden uitgehaald om het meisje op de proef te stellen, die zjj zoo glansrijk heeft doorgestaan. Kaapstad, 20 Febr. De Ame- rikaansche korvetMarion'*, arriveerde heden van Heardseiland, medebren gende 33 man der equipage van den •alvischvanger >Trinity," die in Oct. 1880 op dat eiland schipbreuk ge leden hadden. Gemeld schip ver trok van New-Londen, Connecticut, den lsten Juni 1880, bestemd ter walvischvangst in den Zuideljjken Oceaan en arriveerde den 2den Oct. 1880 te Heardseiland. Den 17den Oct. ging het schip door zwaar storm weder van de ankers op drift, tot op 4 vadem water, en om het leven te redden, was men genoodzaakt de ankers te laten slippen en het schip op strand te zetten. Bjj het aan land komen had de equipage veel van de koude te lijden en denzelfden nacht dreef het schip, door verandering van den wind, van het strand ui naar zee en sedert heeft men er niets meer van vernomen. Bjj het verlaten had de uit 35 man bestaande equi page voor drie maanden levensmid delen kunnen bergen en van deze, gevoegd bjj het vleesch van zee-oli fanten en penguins, benevens de eieren dier vogels, leefde de bemanning van 17 Oct. 1880 tot 15 Jan. 1882,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1