'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 950. Vrijdag 24 Maart 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummere 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUDSTRAAT. A<ivortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T7- utvuuoio iüuidi o nuiuou utara l puwusiuiiuno udid Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn Met 't volgende nom- 'mer zullen wij een aan vang maken met de c name van een keurige novelle, getiteld ADELAÏDE, uit het Hoogduitsch vertaald door J. W. BEVERSEN. Onzen geabonneerden buiten deze gemeente wordt verzocht de ver schuldigde abonnementsgelden voor 't le kwartaal 1882 iu postzegels of per postwissel te willen overmaken vóór 1 April, zullende anders na dien tjjd daarover met 10 cents verhooging worden beschikt. DE UITGEVERS. MAART (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 51 m. Ondergang 6 u. 22 m. Zondag 26 Passie Zondag, Eerste Kwartier. Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 APRIL (Grasmaand), 30 dagen. Zaterdag 1 NIEU W STIJ DINGEN HELDER, 24 Maart 1882. We vestigen de aandacht onzer lezers op 't aangekondigde Volks- Concert, te geven door 't Muziekkorps der dd. Art. Schutterij, onder leiding van den kapelmeester M. P. Polak. De jjverige en volhardende studie van genoemd korps doet ons een genotvollen avond verwachten en ook een talrijke opkomst van de zijde ■der belangstellenden. De in de pauze te houden Tombola zal menige dame «eene aardige verrassing bereiden. De minister van marine brengt ten vervolge op zijne aankondiging van den 7den Februari 1882, ter kennis van belanghebbenden, lo. dat de verontdieping bewesten bet Noor- derhoofd te IJmuiden verdwenen is en dientengevolge de daarbij geplaatste zwarte ton werd opgenomen en :2o. dat, ter verplaatsing van den liehtopstaud, het geleidelicht van Dirkoomsduin (l/2 zeemijl bezuiden fort Kijkduin) 23 Maart aanstaande zal gebluscht worden, terwijl van af dien datum tijdelgk zal ontstoken worden een wit licht, aangebracht aan den ter plaatse als dagmerk ataanden paal met bol. Zr. Ms. raderstoomschip »Valk" deed Dinsdag jl. ter reede van Texel een proeftocht, die in allen deele beeft voldaan. De >St.-Ct." bevat een staat, vermeldende nalatenschappen van of ficieren en manschappen der Kon. Ned. zeemacht, die in den loop van het jaar 1880 bij bet dep. van marine of bet korps mariniers zijn beschik baar geworden en nog niet door de erfgenamen opgeëischt. Texel, 20 Maart: Door den raad dezer gemeente is tot onderwijzeres aan de school te Oudeschild benoemd, Mejuffrouw van Emmerik, te Dordrecht, De werklieden bij den aanleg van den spoorweg ZaandamHoorn heb ben allen het werk gestaakt, toen zjj vernamen dat de zaudwerkers voor die liju (bij Castrieum) weigerden te werken, wanneer hun loon niet met 20 cent per dag wordt verhoogd. Het zandvervoer van Castrieum voor de nieuwe lgn Zaandam—Hoorn is tot nader order gestaakt. Blgkens het verslag over 1881 van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij" werden 142 schipbreukelingen bij 15 strandingen, met de middelen der Maatschappjj gered, zoodat bet gezamenlijk aantal van personen, door haar toedoen sedert de oprichting behouden, thans is opgeklommen tot 2828. Onder de blijken van waardeering wordt o. a. vermeld het aanzienlijk legaat, door mr. H. W. Dullert, in leven voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vermaakt. Dit legaat, groot f 50,000, geeft een zeer wenschelijken steun aan de geld middelen tegenover bet verlies, dat telken jare werd ondervonden door bet afsterven van bijdragenden, zonder dat nieuwe werden aangewonnen, terwijl de uitgaven voor onderhoud en vernieuwing nu en dan van ma terieel en boothuizen met de kosten van reddingen en oefeningen uit den aard der zaak dezelfde blijven, of liever steeds toenemen. Buitendien ontving de Maatschappjj van een belangstellenden vriend, die reeds meermalen van zijn genegenheid jegens haar blijken gaf, de ruime gift van f 7000, waarmede bet bootstation Koog op Texel door de plaatsing aldaar van de nieuwe boot »Cornelia" en den herbouw in steen van het bouten boothuis geheel vernieuwd is. Het geheele eiland Texel is dan ook nu van de vereischte redding middelen en boothnizen goed voorzien. Voorts werden nog de volgende giften ontvangen van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen f2000, Zeemans-collegie de Harmonie te Wildervank f 50, Collegie de Trouw te Oude Pekela f 20,50, J. E. Bugs, gepensionneerd kapt. ter zee, f 1000, van een onbekende f 2000, Zeemans- eollegie tot Nut der Zeevaart f22,50, mr. H. van der Kaag te Yelp f 6, Bestuur Oosterschen Handel en Reedergen" f 2000, Zeemanscollegie Groninger Eendracht f 18,31. Bij de pl. commissiën hadden o. a. de volgende mutatiën plaats. Te Helder werd de beer P. S. Hordijk in de plaats van den heer R. Booms- ma benoemd, en te Texel de heer J. Slegboom in de plaats van den heer T. Mets. Te Hippolitushoef, op Wieringen, beeft zich een commissie gevormd tot oprichting van eene Bewaar- of Voorbereidende school. Ter tegemoet koming in de daarvoor benoodigde gelden, is van Z. M. den Koning vergunning verkregen, een verloting van voorwerpen van kunst en smaak te mogen houden. Een der jonge dames van bet sub-comité heeft reeds 100 prijzen, waaronder zeer schoone, bijeengebracht en geschonken. Tengevolge van den boogen prijs der schapen, wordt in Friesland reeds handel gedreven in lammeren, die nog moeten geboren worden. Er wordt voorspeld, dat dergelijke lam meren, die in de beide vorige jaren werden gekocht voor f 6 per stuk, eerlang wellicht f 10 per stuk zullen opbrengen. Amsterdam, 21 Maart. De consul der Nederlanden te Stockholm deelt het volgende mede omtrent de vooruitzichten op de heropening der scheepvaart op de havens van Zweden. Tengevolge van den buitengewoon zachten winter is er slechts weinig ijs in de Bothnische Golf, en men verwacht langs de geheele Zweedsche kust een zeer vroege heropening der De haven van Stockholm is den geheelen winter toegankelijk geweest voor stoomschepen, eu op 13 Maart jl. zjjn de eerste zeilschepen aldaar binnengekomen. De naastbjjliggende noordelijke havens, Gèfle en Soder- hamm zijn wel is waar nog ontoe gankelijk, doch er is .zoo weinig ijs in zee, dat de vuren van genoemde havens reeds weder ontstoken zijn. Men verwacht dan ook, dat deze twee havens tegen het begin of midden ven April, Sundsval en Hernösand tegen midden April, en Ulmea tegen het einde dier maand voor de scheep vaart zullen gëopt&i worden. Be zuiden Stockholm alsmede langs de westkust van Zweden, zijn alle havens voor de scheepvaart toegankelijk. Jl. Vrijdag zijn uit Stedum 2 personen D. S. en G. L. in alle stilte op reis gegaan naar Amerika, hunne vrouwen met 2 en 3 kinderen achter latende. De beide personen waren voor eenige dagen door de arrondis- sements-rechtbank te Groningen ieder tot drie maanden celstraf veroordeeld, 't geen zeker aanleiding tot hun vertrek heeft gegeven. Woensdagnacht is een hevige brand uitgebroken op een der stroo- snijderszolders van de strokarton fabriek der firma J. G. Kuiper en Comp. te Leeuwarden. De zolder is geheel uitgebrand en er is veel schade aangericht aan den aanzien- ljjken voorraad papier, stroo enz. De fabriek zelve is grootendeela ge spaard en de machineriën zijn be houden gebleven. Ten ruim 2 uren was men den brand meester. De oorzaak is waarschijnlijk on voorzichtigheid. De fabriek staat stil en een hon derdtal arbeiders zijn daardoor zonder werk. Tengevolge van het kantelen eener petroleumlamp ontstond Maan dagavond te Haastrecht in de woning van H. brand, dien de inmiddels toegeschoten hulp niet vermocht te blusschen. Het geheele huis is dan ook een prooi der vlammen geworden. Alleen het huis was verzekerdde inboedel niet. Voor den militieraad te 's-Hage heeft zich het zeker niet alledaagsche geval voorgedaan, dat een jongeling uit Delft, die bij de loting bleek de vereischte lengte niet te hebben, later door het opvullen van zijne kousen met stukken van een ouden pantalon den raad trachtte te verschalken. Door dit hulpmiddel bereikte hij werkelijk de bg de wet voorschrevene lengte, doch de kolonel militie-commissaris ontdekte het bedrog dadelijk, en de kDaap werd naar huis gezonden. Door het kantongerecht te Gouda werd heden de houdster eener naaischool alhier veroordeeld tot een boete van van vgf gulden of gevan genisstraf van één dag, omdat zij in hare naaischool meisjes had toege laten zonder vereischte vaccinatie bewijzen. Dat besmetting soms door boe ken wordt overgebracht, is geen ont dekking van een Amerikaanschen doctor, maar al sedert lang bekend. Trouwens niets is natuurlijker en daarom wordt door zorgvuldige direc- tiëu van ziekenhuizen het verstrekken van boeken aan door besmettelijke ziekten lijdende personen verboden. Een treurig geval wordt medegedeeld. Het betreft een meisje dat, bij haar ouders aan huis een operatie onder gaan hebbende, van een buurmeisje, dat aan mazelen leed, boeken te leen ontving. Het zeer goed genezende meisje kreeg ook mazelen en bezweek binnen een paar dagen ten gevolge van die ziekte. (Dagblad.) Op de speelplaats van een school te Glasgow is een loods ingestort op het oogenblik dat er een aantal kinderen aan het spelen waren, die allen onder het puin bedolven werden. Op het geschreeuw der kinderen kwam weldra hulp toe schieten en vele handen gingen ter stond aan het werk om de kleinen te bevrijden. Twee werden dood te oorschijn gebracht, zoo treurig ver minkt, dat zij niet te herkennen waren twee anderen stierven weldra aan de gevolgen van hunne verwon ding. Voorts werden ongeveer twintig kinderen gewond, waaronder ver scheidene zeer ernstig. De schuur werd algemeen als stevig en veilig beschouwd, en men weet nog niet, waardoor het droevig on geluk veroorzaakt werd. Een zes- en zeventigjarige blinde man is dezer dagen door het crimineel gerechtshof van hetFransche departement der Neder-Alpen tot twintig jaren gevangenisstraf veroor deeld wegens het vermoorden van zijn vrouw. De bliude hield zijn vrouw ver dacht van een poging om hem te vergiftigen en vatte het plan op, om haar te dooden. Hij voorzag zich van een groot mes, ging al tastend naar het bed, waar zijn slachtoffer lag te slapen, en volvoerde zijn opzet met ongelooflijke koelbloedigheid. Zijn kleinzoontje, dat getuige van den moord geweest was, ging hulp halen en de grijsaard werd gevat op het oogenblik, dat hg de hand aan zich zeiven wilde slaan. Twee personen, die te Bern het 7-jarige zoontje van den heer Bürhi stalen, met het doel, den vader geld af te persen, zijn gevangen genomen. Het zijn zekere Steiner, een gewezen kleeder-handelaar en zijne vrouw. Zij brachten den knaap naar een paar arme bloedverwanten van hen, die een hoeve op anderhalve mijl afstand van Bern bewonen. Men heeft het kind daar ongedeerd teruggevonden. De verontwaardiging over de mis daad is algemeen en men hoopt, dat de schuldigen voorbeeldig gestraft zullen worden. Zaterdagmorgen hebben eenige brandstichters een groote loods van het Albertdok te Londen in brand gestoken, die geheel is uitgebrand en waarvan de schade op ongeveeer 600 p. st. wordt geschat. Het bestuur van de dokken was door een naam- loozen brief gewaarschuwd en het doel van de brandstichting was om een hoeveelheid kruit en wapens te stelen, die ook in het dok was op geslagen. Onder de emigranten, onlangs te New-York aangekomen, was een Duitscher, die niet weinig opzien verwekte. De man toch had aan beide zijden van het voorhoofd, boven de slapen, een wezenlijken hoorn van omstreeks een duim lengte, met een eeltachtige huid bedekt. Dit zonder linge uitwas begon zich te vertoonen toen hij 8 jaar oud was, en na zgn 20sfce hield de ontwikkeling nagenoeg op. De man is nu 45 jaar, gehuwd en landbouwer van beroep. Hg is nog onzeker of hg zgn geluk in het Westen zal gaan beproeven dan wel gehoor geven aan de uitnoodigingen zijner vrienden, om zich te laten kgken. Het zal hem dan zeker niet moei- Igk vallen aan den kost te komen, want tot nog toe kende men een gehoornden Siegfried alleen uit het rijk der fabelen. Thans is ook te Petersburg een schouwburg afgebrand. Aanvan kelijk was het gebouw in gebruik als café-concert, doch sedert eenigen tijd werd de opéra-bouffe er opgevoerd. Zaterdagavond jl., kort na het begin der voorstelling, ontstond er brand. De spelers bleven kalm en de muzi kanten speelden niettegenstaande de rookwolken rustig voort. De mees ten van het publiek echter vlucht ten naar de sedert den brand te Weenen uitmuntend ingerichte uit gangen, zoodat in weinig tijds en zonder dat eenige opstopping was veroorzaakt, alle bezoekers de zaal hadden verlaten, die trouwens niet bijzonder talrijk waren, maar talrijk genoeg om bij gebrekkige uitgangen ongelukken onvermijdelijk te maken. De schouwburg, geheel van hout op getrokken, werd totaal vernield. Ook de artisten en muzikanten kwamen met den schrik vrg. De Arrondissements-Rechtbank te s' Gravcnhage heeft op 17 Maart uitspraak gedaan in een rechtsgeding, tusschen de Singer Maatschappij en een handelaar in Naaimachines. The Singer Manufacturing Company te New-York, binnen Nederland hare hoofdzetel hebbende Kal verstraat 25 te Amsterdam, heeft eene vordering tot ver goeding van schade, kosten en intresten doen instellen tegen den handelaar in Naai machines, den Heer F. P. J. Beek te s' Hage, die naar het beweren der Singer Company een inbreuk zou maken op het eigendomsrecht van genoemde Maatschappij op den naam „Singer" door naaimachines, niet afkomstig uit de fabrieken van de eisscheresse, toch aan het Publiek aan te bieden onder benaming van „verbeterde Singer Machines". De verdediger van den gedaagde bestreed dit, op grond er onder „Singer Machines" niet zoowel Naaimachines uit de fabriek van Singer, als wel naar één doorSinger uitgevonden systeem vervaardigde Machines te verstaan zonden zijn. De rechtbank trad opzijde van de eissche resse en heeft den gedaagde veroordeeld tot vergoeding van alle schaden met in tresten, welke door zijne onrechtmatig© daden aan de eisscheresse zijn berokkend, welke schade later zal worden opgemaakt bij staat en in alle kosten van het proces.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1