'T VLIEGEND BLAADJE. KLEIHTE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 953. Dinsdag 4 April 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. AT3onnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnr«auSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Aavertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onzen Agenten wordt 'verzocht 't bedrag van 't kwartaal 1882 aan ons te willen overmaken vóór 15 April. Na dien datnm zal met 10 cents verhooging over de gelden per post worden beschikt. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 April 1882. Bij de aanbesteding, den 30sten Maart door de directie der marine te Amsterdam gehouden, waren de laagste inschrijvers: voor Dennen, Ribben, Schrooten en Latten, A. Vos Rz. te Helder, voor f 1452,Ma chinekamerbehoeften, T. C. Govers dito, f919.26; Tnrf, D. Bandsina dito, f 1058.Groene Zeep, J. Hub- beling dito, f670,89; Dekleien, S. Schellinger dito, 1550.Steen, A. Vos Rz. dito, 5550.—. Naar men verneemt, zal, te beginnen met Mei a. s., de aanwijzing der voor de zeemilitie te bestemmen jongelieden geschieden door zeeofficie ren, aan te wjjzen door den komman- dant van het fregat »Evertsen" en niet meer door officieren van de mariniers, zooals tot nu toe geschiedde. Blijkens een bij het Departement van marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. Van Alphen, den 31en Maart jl. te Livorno aangekomen. Aan boord der schepen is alles wel. Op »de Laanc, een zandbank, die zich langs het Marsdiep uitstrekt, is sedert eenige dagen de schelp-bag germachine, die aldaar in het vorig jaar duizenden bij duizenden stères schelpen boven bracht, weer in wer king gesteld. Door eenige kalk branders uit Friesland zal eerlang een tweede machine tot het baggeren van schelpen op de banken nabij Texel in werking komen. Naar Het Vad. verneemt, wor den HH. MM. de Koning en de Koningin den 26en April te Windsor verwacht. Z. M. de Koning zal tot de orde van den Kouseband worden benoemd. Prinses Helena met haar ouders zullen 25 April te Windsor aankomen. Bij Kon. besl. is aan J. H. de Mejjer ontslag verleend als le luit.-kwartiermeester bij de dienst doende schutterjj alhier, en als le luit.-adj. bij het artillerie-vrijcorps. Het 7e regiment ihfanterie beeft van Z. M. den Koning een te legram ontvangen, waarin Z. M. zjjne deelneming betuigde in het verlies, dat het regiment door het overigden van zijnon verdienstelijken chef ge troffen heeft. Men schrjjft uit Amsterdam: Zondagmorgen vertrok van hier het stoomschip »Surrey" van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij. Er zijn 1200 i giers aan boord; 300, die er niet meer ingestuwd konden worden, gingen Zaterdagavond met een parti culiere stoomboot naar Londen, om vandaar verder te worden geëxpedieerd. Het wemelde hier op de Prins Hen drikkade van landverhuizers, meeren- deels Duitschers, met vrouwen en kinderen. Een loods diende hun, zoo lang ze hier waren, tot slaap plaats en eetzaal. Aan den scheepskok der Kon. Ned. marine F. J. Netten is ver gunning verleend tot deelnemen aan den vijfden tocht met de Willem Barendsz." Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft bij uitspraak van den 30sten Maart M. A. v. d. V., oud 22 jaar, geb. te Breda, schuldig ver klaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en haar deswege, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een jaar celstraf. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft M. Hoekstra, 36 jaren oud, gefailleerd koopman te Franeker, en die beschuldigd werd van bedriegelijke bankbreuk, veroordeeld tot twee jaren celstraf. Het actief van den boedel, ruim f 13,000, stond tegenover een passief van f62,000; besch. had voor zjja faillissement vele goederen uit zijn boedel verwijderd. De gouden, zil veren en juweelen voorwerpen, welke verduisterd waren, besloegen een tafel en de overige voorwerpen vnlden een afzonderlijk ruim vertrek. De te Slikkerveer aangebouwde gaffelzeilschoener Argus," voor re kening van het Departement van Marine, is bestemd ter bescherming onzer visschersvloot. Naar wij ver nemen, zal het bevel over het vaar tuig worden opgedragen aan den luit. t. z. 2e kl. jhr. H. M. Speelman. Het Politieblad" bevat een lijst van 142 verwijderde vreemde lingen. Opmerkelijk zeker mag het signalement van een dezer heeten, eene Duitsche 26jarigegehuwde vrouw. Na de opgaaf van de gewone ken- teekenen omtrent oogen, neus, mond en kin volgt heel lakoniekbaard en knevel rossig." Uit Zuidland meldt men, dat ook daar de prijs van aardappelen thans zóó laag is, dat goede soorten tegen f 1,50 per hectoliter verkocht moeten worden, terwgl nog in het najaar ruim f 3 geboden werd. Door de medewerking van onze landgenooten zal de expeditie naar Dicksonhaven met 1 Juli in zee gaan. Intusschen heeft die zaak nog velerlei bezwaren. Al leen het overvoeren der reizigers en van de talrjjke benoodigdheden is reeds een moeielgkheid. Een Neder- landsch schip daarvoor te bekomen, bleek onmogelijk. Dit zou misschien ~/4 der gekeele beschikbare som ver slinden. Men heeft dus buitenslands moeten zoeken en schjjnt op weg, na herhaalde correspondentie met Nordenskjöld, Sibiriakoff en baron Knoop, in een der noordelijke havens een scheepsgelegenheid te zullen vin den, die toch al grooter uitgaaf zal eischen dan men eerst had gemeend. Kapitein Burmeister, die reeds jaren de monden der Yenissei bezocht, zal waarschijnlijk het vaartuig der expe ditie met zijn stoomschip verge zellen. Het personeel is nog niet compleet, Dr. M. Snellen gaat als hoofdleider, de luit. t. z. L. A. H. Lamie zal de astronomische en hydrographische waarnemingen doen en dr. Snellen behulpzaam zijn bij de absolute en magnetische bepalingen; de dokto- randus H. Ekama zal physische ob- servatiën doen, 't noorderlicht, de bijzonnen enz., nagaande genees heer en natunrhistoricus moeten nog gevonden worden. Men moet zich niet voorstellen, dat Dicksonhaven een bewoonde plaats is. Er is niets dan een vrjj veilige baai het land is geheel onbewoond. Er zijn dus ook geen werklieden, en de leden der expeditie zullen zelf hun huis en bijgebouwen moeten opzetten. Daartoe moet alles worden medege voerd. Men moet overwinteren bij een koude, die kwik doet bevriezen, zoodat er de thermometers met wijn geest moeten gevuld worden. Men moet dus proviand medevoeren voor 700 dagen; er moet aan alles ge dacht wordenen als alles op de plaats is, zal men den voorraad goed moeten verdeelen. Instrumenten van allerlei soort moet men medenemen niet alleen, maar ook wat noodig is om die eventueel te repareeren. Behalve 100 ton steenkolen met kachel, moeten petroleum, tafel- en keukengereedschappenbedden en beddengoed, kleederen, wapenen, am munitie, allerlei spijzen, die kunnen bewaard wordenerwtenboonen vleesch in bussen, spek, sfcokvisch, aardappelen, gort, meel, suiker, koffie, thee, melk in blikken, limoensap, bessensap, stroop, kaas, azjjn, zout, peper, specerijen, tabak, spiritus worden medegevoerd. Yele geschenken zgn ontvangen. Tevens hoopt men een kleine biblotheek, een speeldoos of orgel mede te kunnen nemen. Men moet zelf kunnen smeden, timmeren, verven, schoenen en kleederen maken en alle werktuigen daarvoor hebben. Men zal ook zelf moeten koken en brood bakken. En de koude zullen de heeren moe ten braveeren. Want men kan niet in de warme vertrekken blijven. Het magnetisch observatorium is door een 60 meter lange gang van het woon huis gescheiden daar mag niet ge stookt worden, dat zon de magnetische instrumenten storen. Om de astro nomische waarnemingen te doen, moet het dak van het astronomisch obser vatorium gedeeltelijk kunnen geopend worden. Wind, weer en noorderlicht moet men in de open lucht obser- veeren. Elk uur moeten de thermo meters worden afgelezen en de ther mometers moeten ver genoeg van de woning verwijderd zijn om geen in vloed van de uitstraling te ondervinden. De overwintering moge interessant wezen, zij, die er aan deelnemen, znllen zich tallooze ontberingen, enorm veel ongerief, ontzaglijke koude moe ten getroosten. Zij doen dit, om voor handel en zeevaart, maar vooral voor de wetenschap en meerdere kennis der aarde nuttig te zijn. Jacht op eerbetoon of om effect te maken, kan geen motief hier zgn. Een hoogere ambitie drijft de kloeke mannen om het offer te brengen van twee jaren van hun leven. Mogen zg het met den meest gelukkigen uitslag doen Zekere M. K., dienstbode te Reutum, is in hechtenis genomen wegens kindermoordzg moet de misdaad reeds bekend hebben. Het kind hing aan een touw in den put. Zekere Mathilde L., te Parijs als kamermeisje in dienst, was opge voed in het Vondelingshuis en had nooit iets van hare ouders gehoord, tot zjj dezer dagen een brief kreeg van een notaris in den omtrek, haar kennis gevende, dat haar vader, de heer V., gestorven was en haar een vermogen had nagelaten van 600,000 francs. Intusschen eischt het Vondelings huis de helft, ter vergoeding vau de aan hare opvoeding ten koste gelegde sommen. Volgens bericht uit Sundsvall van E. Rothman Jr., dd. 27 Maart, zal ie scheepvaart aldaar niet voor de tweede helft van April als geopend beschouwd kunnen worden. In de bocht van Swartvik is nog tameljjk veel, hoewel dun jjs. De lichten op de vuurtorens waren ontstoken en de vuurschepen zouden 31 Maart naar hunne stations worden gebracht. Een slimme neger in Zuid-Ca- rolina weet den telephoon, een van de wegbereiders der verlichting, te gebruiken ter bevordering van het bijgeloof. Hij heeft nl. een telephoon gekocht en in een phantastische figuur geplaatst, die den duivel voorstelt, en dien hg orakels laat verkondigen. De bjjgeloovige zwarte mannen en vrouwen komen nu in grooten getale om zich te laten waarzeggen door de geheimzinnige personage, en de neger maakt prachtige zaken. Een Duitsche luchtreiziger, Opitz genaamd, steeg dezer dagen te Dantzig in een ballon op, met het doel om, geholpen door een westelijken wind, naar Koningsbergen te gaan. Toen hij echter halfweg over de golf van Dantzig gekomen was kwam de bal lon in een zuidwestenwind en werd naar zee gedreven. Om nn te trachten weer in zgn koers te komen, wierp Opitz al den ballast, dien, hij bij zich had, benevens zgn instrumenten, mondbe hoeften en kleederen uit zgn schuitje, en gelukte het hem eindelijk in een oosteljjken luchtstroom te komen, die hem, na een angstige omzwerving van 12 uren, tegen tien uren in den avond bij den vuurtoren van Pillau bracht, waar hg den vasten grond weer bereikte. Een zeer zeldzame ontsnapping aan gevaaar wordt gemeld van Fort Worfch, Texas. Een wel georganiseerde rooverbende heeft zich sedert eenigen tjjd in dien staat opgehouden. Dins dagavond (28 Maart) namen zij een rail weg van den Gulf, Colorado en Santa Fé spoorweg, loopende op dat punt over een hoog bankement, met het doel om de noordelijke express te doen ontsporen en van de bank te werpen. De trein kwam, rollende met een spoed van 25 mjjlen per uur, De dieven hebben bepaald in hinderlaag gelegen, wachtende op het oogenblik dat de express met zgn menschelgke vracht en schatten naar beneden zoude komen tuimelen, doch zg wer den teleurgesteld. De raderen ter linkerzijde bleven op de spoorstaven, die aan de rechterzijde rolden over de ontbloote dwarsleggers en re^ recht en ter juisterplaats op de vol gende spoorstaaf en de trein vervolgde zgn weg zonder eenige verdere stoornis. Donderdagavond werd door de schel men een poging aangewend om een trein op de Texas Centralnabg Palmer te doen ontsporen. Een ge wapende afdeeling stelt pogingen in het werk om de bende te vangen, 't Is of men Jules Verne's »reis om de wereld" leest Bg de begrafenisplechtigheden van den gouverneur der provincie Luik, richtte het paard van een ko lonel, dat schichtig was geworden, be treurenswaardige ongelukken aan. De kolonel werd van het paard ge worpen en zwaar gekwetst, een werk man werd den schedel gedeeltelijk ver brijzeld, terwjjl ook een dame en hare beide kinderen kneuzingen be kwamen. Met groote moeite gelukte het een agent van politie het wilde paard tot staan te brengen. Onder een berg bij Saint Jean de Valerisola, in het Fransche de partement Gard, heeft men dezer dagen een verwonderlijk groot en diep hol ontdekt. Verscheidene personen zgn er met fakkels in afgedaald; maar er zgn dagen noodig om het uitgestrekte gewelf geheel rond te ;aau. Daarenboven stuit men, bg iet verder doordringen, op een aan tal diepe holen, waarin men niet dan met touwen kan afdalen. In dien onderaardschen doolhof werden verscheidene oude wapenen, erktuigen, vaatwerken, beenderen enz. gevonden. Op sommige dagen des jaars zgn de kleine tempels in China vol oude vrouwen, die wierook branden, kaarsen offeren en ijverig bidden. De meeste gebeden honden den wensch in, dat zg bg de zielsverhuizing, die haar wacht, als jongelingen of mannen zullen optreden. Vaak laat een oude vrouw zich met een valsehen baard begraven, omdat zij hoopt op die wjjze den zielerichter te mis leiden en voor man te zullen door gaan, om man te worden. In de Surinaamsche Ct. wordt het volgende verhaald: Bg het vertoonen van goocheltoeren waaronder het inslikken van een ijzeren staafje door den koelie immigrant Siba, afkomstig van plan tage Kent, op 31 Dec. jl., is bg toeval dit staafje door zgn keelholte geraakt in de spijshuis en daarna in de maag, waaruit het toen niet verwjjderd kon worden. Hg werd opgezonden naar het militair hospitaal, alwaar de chef van den milit. geneesk. dienst, de heer J. Coronel, den 15en Februari na onderzoek aan de rechterzijde der buikstreek op den ondersten rand der lever, onder aanwending van chloro form, een insnijding in de buiksbe- kleedselen maakte en daarna in den darmwand en op die hoogte met een tang het staafje verwjjderde. Het staafje is 25l/t centimeter lang en omstreeks 1/3 centimeter in diameter. De ljjder heeft de kunstbewerking flink doorstaan en zgn toestand is zeer bevredigend. De dieven, die de Keizerin van Brazilië al hare diamanten ontvreem den, moeten te Bordeaux zgn aange houden, nog in het bezit van al de kostbaarheden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1