'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COVBJLVT VOOR HELOER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Vrijdag 7 April 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT es ZVIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 18 m. Ondergang 6 u. 46 m. Zondag 9 Paaseh feest. Maandag 10 Israël. Paaschfeest. Dinsdag 11 Laatste kwartier. Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Zaterdag 15 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 April 1882. Men verneemt dat de kapt. t/z. J. W. Binkes, adjudant van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst, bestemd is om op te treden als kom- mandant van Zr. Ms. stoomschip »Yalk," welke oorlogsbodem Z. M. den Koning en de Koningin met gevolg eerlang naar Londen zal over voeren. Naar de Pall Mali Gazette ver neemt, zou het huwelijk van prins Leopold met prinses Helena van Waldeck, dat op den 27 dezer bepaald was, uitgesteld zjjn. De aanstalten voor de plechtigheid zijn gestaakt. Aan den heer Louis Bouwmees ter, van het Ned. Tooneel, is door Z. M. den Koning, als erkenning van zjjne verdiensten, een gouden medaille geschonken. Sedert eenige weken houden zich op Texel personen bezig met het inzamelen der bollen van sneeuw klokjes. Deze bollen worden naar een bloemkweeker te Noordwjjk ge zonden, die er een goeden prg9 voor betaaalt. Te Alkmaar is zekere J. W., vroeger knecht op de touwslagerjj des heeren A. B., in hechtenis ge nomen, als beschuldigd van het ont vreemden van verschillende grootere en kleinere partgen touw, alsmede het onder valsche voorgevens ont vangen van gelden ten nadeele van zjjnen vroegeren patroon. Ook tegen zekeren T. B. werd proces-verbaal opgemaakt, daar hij, als heler, het gestolene aan den man bracht. Bjj het ontsteken van de ver lichting, aangebracht in een winkel raam van het kleederen magazgn De Handelsmaatschappij" nabjj de Osjes- sluis teAmsterdam, viel Maandagavond een nog brandend stukje van den pit der alcohollamp, waarmee de branders aangestoken werden, tusschen de kleederen en het vloeipapier, in de winkelkast aanwezig. In een oogwenk vatten de zeer brandbare stoffen voor de winkelramen vlamwaardoor een jonkman van het winkelpersoneel, die in een der kasten gesprongen was om het vuur te blusschen, iu levensgevaarlijken toestand geraakte. Doordien alles rondom hem in vlam stond, liep hg gevaar dat zijn eigen kleederen vuur vatten zouden, doch hg werd door de kordaatheid van eenige voorbijgangers, die de groote spiegelruit verbrijzel den, gered. Een ander van de bedienden kreeg daarenboven bjj het naar buiten werpen van de brandende kleederen een stuk spiegelruit op den arm en werd daardoor vrij ernstig gekwest. Evenwel mocht het aan de pogin gen van het personeel der zaak en aan de hulp van dienstvaardige om standers gelukken het vuur te blus schen nog voor de brandweer verscheen. Zondag overleed te Goor de heer H., oud-ontvanger der directe belastingen te Slochteren, die in 1831 bij den tiendaagschen veldtocht uit trok als 2de luitenant bij het 2de bataljon der mobiele schutterij en toen te Leiden door vermoeienis en koort sen overweldigd, zoodanig ziek werd, dat hij, na drie dagen lgdens, geheel buiten bewustzijnals dood werd beschouwd. Het scheelde niet veel of hij was levend begraven geworden, daar men zijn goed reeds had geïnventariseerd, de timmerman de maat van de kist had genomen en alles verder in ge reedheid was gebracht om hem den volgenden morgen ter aarde te be- bestellen, toen door een toeval de consulent-chirurgijn van den Koning, de heer Logger, die juist uit den Haag kwam, 's avonds in de sociëteit over het ziektegeval hoorde spreken en gaarne den doode eens in oogen- schouw wilde nemen. Na hem goed beschouwd te hebben en alle mogelijke middelen te hebben aangewend, scheen hg toch nog on voldaan, en nam nu zijn toevlucht tot eeu laatste middel, namelijk, om door het ingieten van een weinig ouden Rijnwijn waarvoor de mond opengeschroefd moest worden te trachten d« levensgeesten weder op te wekken, waarin hij gelukkig slaag de. De blijdschap van den schgndoode, die alles gehoord had wat er gedu rende al den tijd van zijn bewuste loosheid over hem gesproken werd, laat zich natuurlijk niet beschrijven. Hij herstelde spoedig geheel en al, was tot 1865 ontvanger te O.-Marsum, sukkelde daarna veel aan de oogen en was na 1879 ten gevolge van een lichte zenuwberoerte memorieloos, terwgl hg nu dus ruim 50 jaren na zgn wondervolle redding wer kelijk gestorven is. Niet gaarne sprak hij over zijn ontzettende ondervin ding, waarvan zgn geheele leven lang de kenteekenen zichtbaar waren aan de tanden, door het opensehrt«even van den mond. (Arnh. Ct.) Een winkelierster uit Halfweg was per spoortrein naar Amsterdam gekomen, om zaken te doen; f 200 had zg in den zak. Toen zij daar aankwam en even op den Korten Singel was, ontwaarde zij, dat haar geld weg was. Bij een onderzoek vond men den ledigen zak in den spoorwegwaggon het geld was weg. Uit Onderdendam meldt men. Er reist in deze streken een scharen slijper rond, die zijn bedrijf uitoefent op een tot dusver ongekende wijze. Hg houd er namelijk een stoom machine op na, die hg zelf heeft uitgevonden en aan de fabriek van de heer Smit te Hoogezand heeft laten maken. Deze scharenslijper, Harms genaamd, is een gezeten burger van Dalen, waar hij den winter doorbrengt; 's zomers reist hij de noordelijke provinciën af met een grooten kermiswagen, die behalve zijn stoomslgpmachine, alles bevat, wat voor zgn bedrijf en voor zgn kleine huishouding vereischt wordt. Dinsdagmiddag kwam op de brug over den Singel bg het Centraalsta tion te Amsterdam een man, die een schotel met oliebollen onder den eenen arm droeg en aan den anderen arm zachtkens door een agent van politie werd voortgeleid, tegen deze manier van wandelen vrij woest in verzet. De straatjeugd vormde juichend en joelend de eerste rjj en trof dit keer een prachtig buitenkansje. Daar de man onhandelbaar werd, had de agent hem den schotel uit de handen genomen en hoewel hij door een wakker burger werd bijgestaan, werd de man zóó lastig, dat de agent de oliebollen even op de straat moest neerzetten. Als een troep hongerige musschen vloog de bende straatjongens op den schotel toe en in minder dan één seconde staken alle oliebollen halver wege uit de gulzige en lachende monden van de met het been weg- loopende deugnieten. De agent was werkelijk niet ge lukkig, want niet alleen dat de schotel bij zijn omkijken als door een toover- staf aangeraakt, geleegd was, maar hij ontving daarenboven nog zulk een aantal trappen en stooten, dat het hoog tijd was dat door de hulp van een tweeden agent aan dit ergerlijk tooneel, dat door het^ publiek met de grootste kalmte werd aangegaapt, een einde kwam. Den 24en a. s. zal het Hof te Washington de nieuwe bezwaren in behandeling nemen tegen het over Guiteau uitgesproken vonnis. Yan den moordenaar hoort men gelukkig weinig meer, daar ter elfder ure de dagbladen zooveel mogelgk alles ver- mgden wat zijn hunkeren naar be kendheid voeden kan. Onder deze verwaarloozing" lijdt hg kennelijk. Den 5en April zal te Parijs een zonderlinge weddenschap worden be slist. Graaf B., gezeten op een merrie, »Linotte," heeft 100.000 frs. gewed tegen den rgken grondeigenaar V., dat hg van de pont de la Concorde naar Yersailles zal gaan en terug, dat is 38 kilom., in 2 urenV. wedt, dat in dienzelfden tgd een slak een afstand van 2,80 M. op den rand van een biljart zal afleggen. Om de slak in beweging te krggeu, zal men hem een blaadje sla voorhouden met- suiker bestrooid, dat hg nimmer zal kunnen bereiken. In de Vereenigde Staten heeft men het plan geopperd om 3 kleine eilanden in het smalste gedeelte der Behringstraat uit den weg te ruimen. Daardoor zou, naar men hoopt, aan den golfstroom bg Japan een weg in de Poolzee geopend worden, het geen, meent men, het klimaat in het Noorden zeer verzachten zou en een uitgestrekt gebied voor de beschaving zou openen. Bg Corunna, aan de Noordwest kust van Spanje, zijn 2 stoomschepen, het Spaansche »Yrurac Bat" en het Engelsche »Doura," in botsing ge komen, met het gevolg dat beide vaartuigen zonken. Er gingen ver moedelijk een groot aantal menschen- levens verloren hoeveel is nog niet bekend. Van het Engelsche schip werden 17 en van het Spaansche 67 door de Eng. stoomboot Hidalgo" gered en naar Corunna gebracht. De Daily News" bevat nog de volgende bg zonder heden aangaande de ramp der stoomschepen »Douro en »Yrurac Bat." De aanvaring vond plaats bg zwaar mistig wederaan boord van de »Douro" bevonden zich 135 personen, waarvan 120 warden gered. Onder het aantal verdronken of vermisten behooren de gezagvoerder, vier eerste officieren en tien passagiers. Yan de »Yrurac Bat" verloren 30 per sonen het leven. Het verhaal van de geredde per sonen komt ongeveer op het vol gende neer: De »Douro" verliet 31 Maart Lis sabon en was ongeveer 35 mglen ten noorden van Kaap Finisterre, toen een licht aan stuurboordzijde werd waargenomen. De »Douro" stuurde IN.N.O. en vervolgde zgn weg, terwgl de eerste officier zich op de brug bevond. Het was prachtig weder, ofschoon de zee zeer onstuimig was. Bg een hevige stortzee werd de» Douro" aan stuurboordzij ingeloopen door de »Yrurac Bat" en bekwam een groot gat. Onmiddelgk werden de booten uitgezet, ofschoon de verwarring al gemeen was; kort daarna zonk het stoomschip in de diepte weg. De hulp, verleend door het stoom schip Hidalgo," dat zich in de na bijheid bevond, wordt zeer geroemd. Door ambtenaren van justitie en politie te Antwerpen, vergezeld van de twee geneeskundigen, die met de lijkschouwing van wijlen den advocaat Bernays belast geweest zgn, is dezer dagen een zeer nauwkeurig onderzoek in loco gehouden, ten einde zich te overtuigen in hoeverre de beschrijving, door Léon Peltzer van den dood van den heer Bernays gegeven, waarschijnlijk zou kunnen zijn. De kamer, waarin de moord gepleegd werd, is weder geheel in denzelfden toestand gebracht, zoo als die bij het ontdekken van het lgk gevonden werd, en na een aan tal proefnemingen is men tot de slotsom gekomen, dat in verband met de geringe ruimte in de kamer, de plaats waar de kogel in het achter hoofd is ingedrongen en den loop dien hij genomen heeft, en met een aantal andere omstandigheden nog, het onmogelgk is dat de zaak zich toegedragen heeft, zooals Léon Peltzer ze voorstelt, en dat er aan een on gelukkig toeval niet gedacht kan worden. Yóór de deur van het ka binetje hangt een zwaar gordijn zonder embrasses, zoodat dit opgelicht is moeten worden om Bernays te laten binnentredenvermoedelijk heeft de gewaande Vaughan dit gedaan, maar slechts zóó dat de heer Ber nays onwillekeurig eenigszina bukte, op welk oogenblik de moordenaar met de rechterhand het pistool op het achterhoofd aanlegde en afschoot, zoodat de kogel, een horizontalen loop nemende, den eenigszins voor overgebogen Bernays boven den hals in het achterhoofd treffende, tot in het voorhoofd is doorgedrongen. Van de straatdeur van het huis der Rue de la Loi bestonden twee sleutelsde eene werd in een papier gewikkeld naast den brief aan den coroner van Brussel gevonden, ter wgl de andere door Léon Peltzer, vol gens zgn verklaring, den 8en Janu ari in den Stadtgarten te Aken in een heesterboschje weggeworpen werd. Deze verklaring is juist gebleken, daar de sleutel Zondag 11. aldaar door den Brusselschen politie-com- missaris de Keyser gevonden is. Voor 't overige melden de bladen niets vertrouwbaars omtrent de resul taten der instructie, welke trouwens volgens de wet geheim is. Alleen wordt stellig verzekerd dat de ge tuigenissen en aanwijzingen van dag tot dag bezwarender worden, zoowel voor Armand als voor Léon Peltzer, wien het steeds moeielgker valt daar tegenover hun systeem van verdedi ging vol te houden. Naar de Précurseur meldt, is het onwaar dat de dieven van de diamanten en andere kostbaarheden van de keizerin van Brazilië te Ant werpen [gevat zgn. Het blad meldt tevens, dat het vernomen heeft, dat de gestolene voorwerpen in Brazilië teruggevonden zgnhet weet echter niets te berichten aangaande de om standigheden die tot de ontdekking geleid hebben. De nieuwe komeet, door den Amerikaansche sterrekundige Wels op 18 Maart ontdekt, zal een prachtig hemelverschijnsel in de maand Juni opleveren. Stelt men dat de helderheid van het licht der komeet op 18 Maart was 1, dan zal het op 29 April zgn 8 op 15 Mei 21, en ver volgens met groote snelheid stijgende naar gelang het hemellichaam de zon meer en meer nadert, zal haar glans op 31 Mei zijn 91, op 6 Juni 612, op 8 Juni 5800. De komeet zal in het begin der maand Juni zelfs op den helderen dag zichtbaar wezen voor het bloote oog en zg zal op dien tgd in de nabgheid der zon moeten gezocht worden. Een dergeljjk feit heeft men ook in 1843 kunnen waar te nemen. Tot heden heeft men slechts vier kometen op den klaren dag kunnen waarnemen tot het doen van obser- vatiën. Yolgens de Duitsch8 bladen schijnt het in Oostenrgk gewoonte om graan te maaien zooveel mogelgk bij maneschjjn, daar de zonnehitte des daags het werk bijna onuitvoerbaar maakt. Nu heeft de Oostenrgksche electrische maatschappij in den maai tijd op verscheidene uitgestrekte graan velden bij wgze van proefneming electrisch licht aangebracht en ge bruikte daarbij dezelfde locomobielen die voor anderen landbouw-arbeid, als dorschen enz., waren ingericht. De arbeiders waren er zeer mee inge nomen en evenzoo de landeigenaars, daar de meerdere kosten der ver lichting ruim werden opgewogen door de hoeveelheid verrichten arbeid. Op het landgoed Barbavilla in het lersche graafschap Westmeath, is Zondag een dame, de schoonzuster van den eigenaar, doodgeschoten. Zg zat met een andere dame en haar schoonbroeder in diens rgtuig en werd getroffen door een der schoten, welke drie gemaskerde mannen op het rg tuig losten, en die waarschjjnljjk op den landeigenaar gemunt waren. Zg viel onmiddellijk levenloos neer. De andere dame en haar schoonbroeder bleven ongedeerd; de koetsier kreeg een kogel door zgn mouw. De man nen maakten zich spoedig uit de voe ten, zónder herkend te worden. Drie

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1