'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 961. Diasdag 2 Mei 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlijke nnmmerg 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BaresuSPOORSTRAAT en Zl'IDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Mei 1882. De storm, die Zaterdagavond plotseling uitbrak, was tot zeer veel nadeel van vele onzer vlotterlieden, tevens visschers. Van ben togen des namiddags bjjna een veertigtal in zeven vletten naar zee, nabjj de plaat op »Onrust«, ter uitoefening van hun bedrijf. De storm overviel ben en belette ben huiswaarts te keeren. Aan een dertig personen gelukte het evenwel Texel te bereiken, met ver lies van twee vletten en vischwant, terwjjl zes personen hun heil zochten in de op Onrust staande redding kaap hierin brachten zij den storm- achtigen nacht door. Niet zoodra werden zjj des morgens opgemerkt, of door de bereidwilligheid van het Bestuur der Reddingmaatschappg werd de reddingboot, gesleept door het stoomschip Hercules c, in zee ge bracht, waarmede de mannen van >Onrnst< werden afgehaald. Op nieuw is hierdoor bewezen dat de redding kaap aldaar geen ijdele stichting is; niet onwaarschijnlijk had zonder deze een groot ongeluk plaats gehad. Een bangen nacht brachten de mannen door en te betreuren blijft het dat twee scheepjes verloren gingen, waar door eenigen hun middel van bestaan missen. De Noord-Duitsche schoener, de vorige week op de Noorderhaaks gestrand, is door den storm vlot ge raakt en opnieuw achter Texel vast- De grootste winddruk, alhier waargenomen in den storm van Za terdag op Zondagnacht, was te 4 u. 30 m. na middernacht, 106 kilogr., de wind was Z. W. t. W. De vloed bereikte een hoogte van 0,58 M. bo ven volzee. In plaats van F. van Brederode werd in 't vorige nommer onder de namen der bemanning van de red dingboot genoemd T. van Brederode. Het drietal, opgemaakt voor de benoeming tot hoofd der school te Huisduinen, bestaat uit de heeren A Klerk, te Callantsoog, F. Sant, te Helder, en P. C. E. Melchior, te Oude Sluis. Te Haarlem zjjn o. a. geslaagd voor de acte van onderwijzer de heeren J. Bregman, H. Uurbanus en P. H. de Vries, allen van hier. Vrijdagavond werd in Tivoli 't laatste winterconcert in dit seizoen gegeven door 't Stafmuziekkorps der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester A. Bernhardt. Aan 't programma scheen veel zorg be steed te zijn en we hadden 't ge noegen, enkele nummers te hooren, die voor 't eerst door 't korps werden uitgevoerd. In 't eerste gede< werd 't concert voor hoorn, van Beethoven, schoon voorgedragen door den heer T. Graefenhain en ontving de heer A. Schouten een welverdiend bravo, na afloop van de Cavatino voor clarinet solo, uit de opera Tor- quesso Tasso van Donizetto. De heer L. Woche deed zich kennen als een degelijk violist, bij 't uit voeren van Je suis le petit tambour. Zijn voordracht getuigde van ijverige studie en goede opvatting. Met groote aandacht werd zjjn spel ge volgd en 't bravo was welgemeend. Aan de degelijke programma's, aan den jjver en bekwaamheid van den kapelmeester, zoowel als aan de vol hardende studiën van de leden van 't korps, schrijven we de vermeerderde belangstelling van 't publiek toe. De herinnering aan menigen avond van muzikaal genot, dezen winter gesmaakt, zal er zeker toe opwekken, de zomer concerten bg te wonen, waarvoor, zooals we vernemen, reeds een ljjst eirculeert. Een rnime in- teekening, waaraan we geenszins twij felen, zal ons 't vooruitzicht openen op een reeks zomerconcerten, die in kunstwaarde niet bjj die van 't afgeloopen seizoen zullen achterstaan. Blijkens een bij het departe ment van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip Bo naire, ónder bevel van den kapt.- luit-ter-zee H. P. Koning, laatst ge stationeerd te Cnra^ao, den 23sten April de terugreis naar Nederland aangenomen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram heeft de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buiteogewonen dienst, den kapt. t/z. P. H. P. Yan Alphen, den 27en dezer Messina ver laten, koers stellende naar Chanck. In de verordeningen voor 's rjjks werven is opgenomen het nieuwe 2e hoofdstuk, bevattende de rege ling van den toestand der mindere geëmplooieerden en werklieden. Be halve belangrijke verhoogingen van jaarwedde en daggeld voor die qua- liteiten, komt in art. 16 de bepaling voor, dat alle werklieden op den leef- tjjd van 55, 60 en 65 jaar onder worpen worden aan een geneeskundig onderzoek en dat daarna de chef van het vak met den officier van ge zondheid beslist iu hoever verminde ring van daggeld in plaats kan tre den van ontslag of pensioneering. Hierdoor vervalt art 16. van het oude 2e hoofdstuk, dat bij bet be reiken van een bepaalden leeftjjd de terugzetting tot een lagere klasse gelastte. 22 machinistleerlingen 2de kl. van het oudste studiejaar hebben voor een daartoe benoemde commissie te Hellevoetsluis examen afgelegd voor den rang van machinistleerling late kl.; zij zgn allen geslaagd de leer ling de Hoog behaalde den prjjs, bestaande uit een passerdoos, en om de premie, bestaande uit het stoom- werktuigkundig boekwerk van Dittlof Tjassens, werd geloot door de leer lingen van Boven en Madsen, welke aan eerstgenoemde is toegewezen. De dag van het huwelijk van Prins Lecpold met Prinses Helena was, in tegenstelling van de vorige dagen, een schoone, zonnige dag- Het Engelsche Hof heeft bij gelegen heid van deze plechtigheid en van de aanwezigheid van Nederland's Koning een pracht ontwikkeld, die met de luisterrijkste middeleeuwsche feestelijkheden wedijvert. Met vele extra-treinen waren dan ook dui zenden bezoekers te Wiudsor aange komen. Laags een eerewaeht van troepen in het fantastische Schotsche cos- tuum, trokken al de vorstelgke deel nemers aan de plechtigheid in ver schillende groepen achtereenvolgens naar de kapel van Windsor, waar weldra een keur van hooggeplaatsten in de rjjkste verscheidenheid van uni formen en toiletten bijeen was. Prinses Helena, gekleed in het gebruikelijke wit satjjn met een krans van mirten en oranjebloesems, werd door haren vader, den Vorst van Waldeck, en onzen Koning, gekleed in de uniform van Generaal der ca valerie, naar het altaar geleid, waar de Aartsbisschop van Canterbury te 1 uur de echtverbintenis inzegende. Na afloop begroetten allen de jong gehuwden en onze Koningin kuste hare zuster en zwager harteljjk. Een dejeuner vereenigde daarna de vorstelijke personen ten paleize bg H. M. de Koningin van Eogeland. Den dag te voren was er gelegen heid geweest de geschenken aan bruid en bruidegom te bezichtigen. H. M. onze Koningin had aan hare zuster ten geschenke gegeven een prachtig bruidskleed en twaalf an dere costumes. Onder de vele kost bare of eigenaardige geschenken, waarbg vooral vele voorwerpen van bepaalde kunstwaarde ^waren, trok de aandacht een pianinó van de firma John Brinsmead and Sons, welke voorzien is van een derde pedaal, waardoor de toon een bijna onbe- paalden tijd kan aangehouden worden. Een Reuter-telegram meldt, dat een oudere znster van H. M. de Ko ningin, H. K. H. Prinses Georgine Henriëtte Maria van Waldeck-Pyr- mont, gemalin van Prins Wilhelm van Wurtembzrg, den vermoedelijken troonopvolger,Zaterdagmorgen te Lud- wigsberg plotseling overleden ia. De overleden Prinses was de tweede dochter van den Vorst en Vorstin van Waldeck en op 15 Fe bruari 1877 met den Wurtemberg- schen Prins gehuwd. Door dit treurig sterfgeval zullen de verdere feestelijkheden in Enge land geen voorgang hebben en breken er voor ons Hof opnieuw dagen van rouw aan. Omtrent den overtocht van „De Valk" van Vlissingen naar Engeland wordt aan het „Vaderland" het vol gende gemeld De reis ving ten zeven ure aan met een middelbaren bries, Zuidelijken wind, dik van regen, en men was ten 8,50 buiten de uitertonnen. Kort na 't vertrek van Vlis singen kwam Z. M. de Koning op dek en bleef in het kaartenhuis een sigaar rooken, terwijl Z. M. van tijd tot tijd zich op de brug met den kommaudant, den kolonel Binkes, onderhield. Bij het vuur schip van de Wielingen bleef Z. M. een kwartier op de brug om de werking van het draaiend licht na te gaan. Eenigen tijd daarna omstreeks 10 ure begaf hij zich uaar beneden. Ten 11 ure 55 minuten kwam men aan het vuurschip van de West- hinder en werd van daar koers gezet naar het Engelsche vuurschip „The Tongue." De wind was nog altijd Z. en 't bleef steeds dik van regen. Er was toen nog weinig of geen zee. Ten 1,45 werd het zoogoed als doodstil, doch plotseling schoot daarop de wind uit het Noorden met groote hevig heid en ging weldra in een storm over, gepaard met hooge zeeën. Ten 2,3" seerde „De Valk" het stoomschip „Prins Hendrik," komende van Queensborough. Trots de hevige zee en harden storm liep „De Valk" nog altijd 6^ a 7 mijlen, en hield het schip uitstekend koers. Ten 3,30 liep de mailboot „Prinses Marie," van Vlissingen komende, „De Valk" voorbij, Ten 7 ure kwam men het vuurschip „The Tongue" en was men dus op de Theems. Z. M. kwam toen opnieuw boven, drukte den kommandant, den heer B., de hand en onderhield zieh geruim en tijd met hem en met de hh.J. Stasse en A. Adriaansen, belangstellend en informeerend naar het weer en hoe zij het gedurende den storm hadden gehad. De heer J. Stasse, komm. van de „Prinses Marie" van de Zeeland, was met den zeeloods J. Adriaansen belast met den loodsdienst op „De Valk" op de kust van Engeland en op de Theems. Z. M. was zeer opgeruimd en had niet den minsten last van zeeziekte gehad. Toen tegen 8 ure de Engelsche kust in 't ge zicht was, verlangde Z. M. dat men lang zaam zon doorstoomen, daar hij v«5dr de komst te Sheerness wilde dejenneeren. Even voordat men daar aankwam, ten ruim 9 ure, vertoefde H. M. de Koningin ook even op 't dek. H. M. had ook weinig van de zeeziekte geleden; minder gelukkig waren de heeren en dames van 't gevolg geweest. Van 9 tot 11 ure bleef „De Valk" te Sheerness, en kwam ten 12 ure te Queens borough aan. Volgens aller getuigenis heeft „De Valk" zich op den tocht uitmuntend gehouden, en was het schip volkomen zeewaardig. Ook de machines werkten voortdurend zeer Naar de Middelb. Ct. verneemt, hebben van de tien personen, welke aan de Nederlandsche wetenschappe lijke expeditie naar Dicksonhaven deel moeten nemen, thans zes zich bereid verklaard, namelijk dr. M. Snellen, van Utrecht, luit. ter zee Laraie, dr. Ekama, van Leiden, A. A. D. van Dolder, van Middelburg, C. M. Beutler, 3de stuurman der Ned. marine, en Sevend Petersen, timmer man te Drontheim, die bij het bonwen van het huis zgne diensten zal ver- leenen. Volgens bij »Lloyds" ontvan gen berichten zijn in de maand Maart verongelukt 136 zeilschepen als8 Daitsche, 15 Ainerikaansche, 60 En gelsche, 2 Oostenrijksche, 5 Deensche, 1 Spaansch, 8 Fransche, 2 Grieksche, 4 Hollandsche8 Italiaansche14 Noorsche, 3 Portugeesche, 2 Russische en 4 Zweedsche, benevens 15 schepen waarvan de berichten ontbreken. In dezelfde maand ziju vergaan vijftien stoomschepen, als3 Duitsche9 Engelsche, 2 Fransche en 1 Russisch, benevens 4 als vermist opgegeven. Te Lothum, bij Venlo, heeft een hond zijn eigen meesteres gebeten, alsmede 8 honden, die bereids zijn afgemaakt, verschillende beesten enz. Het woedende dier werd afgemaakt en begraven, doch moest weder te voorschijn gehaald worden om on derzocht te worden, bij welke gole- genheid de hoogste mate van water vrees werd geconstateerd. Het »Rott. Nieuwsblad" bevat eene beschrijving over de toename der zelfmoord, waaraan we het vol gende ontleenen De zelfmoordmanie is tegenwoordig zeer verschrikkelijk. Globaal genomen heeft het aantal zelfmoorden zich toch sedert het begin dezer eeuw verdrievoudigd In een Duitsch tijd schrift vonden we voorts het volgend tabelletje. In 1865 kwamen op een millioen inwoners zelfmoorden voor in Italië 31, in Noorwegen 85, in Engeland 67, in België 55, in Zweden 76, in Frankrijk 124, in Pruisen 122, in Denemarken 288, in Saksen 263. In 1878 kwamen op een millioen inwoners zelfmoorden voor in Italië 45, in Noorwegen 70, in Engeland 71, in België 86, in Zweden 93, in Frankrijk 150, in Pruisen 173, in Denemarken 290, in Saksen 389. Nederland wordt hier niet genoemd volgens eene bijgevoegde statisti sche kaart behoort het tot de landen, waar de zelfmoord het minst voor komt (150 op 1 millioen inwoners. Waarlijk een verblijdend feitWant dat minst" is al meer dan genoeg. We weten het wel, men moet bg het zien toenemen van zelfmoorden be denken dit, en rekening houden met dat, en niet vergeten hoe maar ondertusschen staan we voor een treurig verschijnsel. Zelfmoorden zgn altoos gepleegd. Onder de Stoïcijnen te Rome was de zelfmoord mode en de Epicuriërs te Alexandrië stichtten een genootschap tot onderdrukking van het leven," waarvan de leden bij elkander kwamen om te eten en te drinkeu en vroolijk te zgn en midden in hun orgiën kalmpjes een einde aan hun leven te maken. Zelfs bg de dieren anti-Darwin-gezinde lezer, vergeef ons de opmerking is de zelfmoord niet vreemd. Van den ezel was dit bekend een Ame- rikaansch geleerde deelt mede dat schapen, honden en paarden het kunstje ook kennen. Maar welk natuurlijk karakter" dit alles ook aan den zelfmoord schgne te geven voor u en voor ons lezer, blijft hij de onnatuurlgke, ondankbare, onzedelijke daad, waarvan we het meer en meer zien plegen beschou wen als een schrikverwekkend, zorg- gevend teeken des tgds. Volgens sommige berichten uit St. Petersburg zegt de Haarl. Ct. zal een bijzondere commissie, aan welker hoofd de Czaar Graaf Kutai- soff geplaatst heeft, naar het Zuiden des Rijks gaan, om een onderzoek naar de Jodenvervolgingen in te stellen, die aldaar, vooral te Balta, in deze maand zgn voorgekomen. Uit al wat men nader omtrent die gebeurtenissen hoort, blijkt dat het voorgevallene te Balta tot het ergste behoort, wat tot dusver in Rusland is voorgekomen. De berich ten, die wij dienaangaande hebben medegedeeld, waren ver van overdre ven integendeel, het aantal dooden moet veel grooter zijn. De hoogste opgaaf loopt tct 40 dooden, waaronder vrouwen en kinderen, die levend in de vlammen hunner in brand gesto ken woningen geworpen werden. Ergerlijk is het, dat bg dat alles nog het bevel der Regeering komt om den Joden bij 10- en 100-tallen tegelgk het verblijf in de steden te ontzeggen. In het Russische blad »Semstwo" vindt men dienaangaande het volgende voorval vermeld: »Een bejaarde Jodin kreeg bevel Moskau te verlaten, maar zij legde een attest over van den geneesheer, inhoudende, dat eene verhuizing haren dood ten gevolge moest hebben. Daarop vroeg de politie den geneesheer, hoelang de Jodin nogt leven kon. Tien dagen was het antwoord. De Jodin pcreeg daarna verlof, nog tien dagen te Moskau te blijven, maar als zij dan nog leefde, moest zij onverbiddelijk weg." Het blad voegt daarbij: »Hoe kan het volk 't leven en eigendom zijner Israëlitische medeburgers ont zien, als het van de overheden zulk een wgze van handelen aanschouwt?"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1