'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 966. Vrijdag 19 Mei'1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per po«t75 Afzonderlijke nummer» 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT ea ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regela25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen» Opkomst der Zon 3 u. 68 m. Ondergang,, 7 u. 56 m. Zondag SI Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Israël. Pinksterfeest. Donderdag 25 Eerste Kwartier. Vrijdag 26 Zaterdag 27 NI EU WSTIJ DIN GEN HELDER, 19 Mei 1882. Het gedeeltelijk koper vaste Noorsche barkschip Caroline Gjessing, laatst gevoerd door kapt. Hansen, op Ameland gestrand en alhier zwaar lek en masteloos binnengebracht werd Dinsdag in het openbaar verkocht voor f 815. Kooper de heer K. C. van Vliet. Een gedeelte inventaris tot genoemden bodem behoorende, bracht f 250,55 op. Naar men verneemt zal Zr. Ms. schoener Argus" den 21 dezer alhier in dienst worden gesteld onder hevel van den luitenant ter zee 2de klasse Jhr. H. M. Speelman. Alhier is Dinsdagmiddag het koftjalkschip Hillechina Margaretha binnengekomen, onder bevel van den stuurman D. Dorst. De kapitein J. Scholten was Zaterdagmorgen, om streeks 9 uren, in de nabijheid der Deensche kust door een noodlottig toeval over boord geslagen, en hoe wel men alle mogelijke pogingen tot redding aanwendde, verdronken. Zijne vrouw, die de reis meemaakte, was ooggetuige van het noodlottig on- Door de toename van het aantal jongens bij de kweekschool voor zee vaart te Leiden, zal die inrichting binnenkort een uitbreiding verkrijgen, en wel door de plaatsing daarbij van twee luitenants ter zee der 2de kl. Door den Minister van oorlog is bepaald dat de toelating van kna pen tot de pupillenschool voortaan in plaats van éénmaal 's jaars zooals tot dusver het geval was in den regel driemaal per jaar zal plaats hebben, en wel den eersten Dinsdag der maand April en den derden Dinsdag van de maanden Juli en October. Op de voordracht voor hoofd eener school te Alkmaar zijn geplaatst de heerenW. S. P. Hoff, onder wijzer te Alkmaar, P. E. C. Melchior, hoofd te Oudesluis, L. Kievit, hoofd te Haarlemmermeer, H. F. Meyrt, onderwijzer te Amsterdam, J. Ph. Vos, onderwijzer te Amsterdam, de heide laatsten met een gelijk aantal punten. Z. M. heeftle. den dirigee- renden officier van gezondheid 2e kl. big de marine, N. C. SI egt, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f 1800 en een verhooging met f 1050 's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en ko loniën en tusschen de keerkringen 2e. bevord.tot dirigeerend officier van gezondheid 2e kl. bij de marine den officier van gezondheid le kl. P. J. Feitkamp en tot officier van gezondheid le kl. de offiieieren van gezondheid 2e kl. H. A. Beekhuis en J. F. la Cave. Met het stoomschip Drammen," te Amsterdam van Christiania aan gekomen, zijn weder aangebracht een aantal landverhuizers, bestemd voor Amerika. Het hof te Leeuwarden heeft J. B. B. tot 7 jaren tuchthuisstraf, D. van E. tot 5 jaren tuchthuisstraf, en P. Z. tot 1 jaar en 6 maanden celstraf veroordeeld. Voor rekening van de Stoom vaartmaatschappij »Insulinde" zijn bij de firma Raylton Dixon C0., te Middlesbro' on Tees, twee nieuwe ijzeren schroefstoomsehepen besteld van de volgende afmetingen: 317 Eng. voet lengte, 37 Eng. voet breedte en 27 Eng. voet diepte. De lengte tvsschen de loodlijnen bedraagt 300 Eng. voet. Omtrent den stand der landbouw gewassen en vruchtboomen in de Be tuwe kan worden gemeld Tarwe, rogge, zomerkoren en hoonen staan bij uitstek goed. De aardap pelen, die goed voor den dag kwamen, hebben veel geleden, de vruchtboomen daarentegen zoo goed als niets, de pruimenboomen vooral beloven een meer dan ruime opbrengst, appelen en kersen zullen, indien er zich geen tegenspoeden opdoen, veel geven, peren minder. Vijf zonen, die zich thans nog voeden aan de horst van de Amster- damsche Alma Mater, doch, in plaats van hunnen dorst naar kennis te laven, Dinsdag ook bij vader Bacchus te gast waren geweest, maakten zich in den namiddag van dien dag meester van de bekende »koffiewagen" en deden daarmede, ondanks de tegen- stribbelingen van den koetsier, een rij toertje. Ten slotte raakten de heeren, wegens het verkeeren in »kennelijken staat," in handen van vrouw Justitia, welke belast is er voor te waken, dat wanneer Minerva bezig is met het plengen van offers op Bucchus altaar, die offers blijven binnen den kring van 't behoorlijke. Men schrijft uit Wijhe Het vooruitzicht op den oogst der boomvruchten, vooral van pruimen en appelen, is in de ooftrijke streken langs den Ysel, tusschen Zwolle en Deventer, buitengewoon gunstig. De boomgaarden met hunne in vollen bloei staande appel- en pereboomen leveren een allerprachtigst gezicht op. Vooral voor den kleinen pachter, die voor een groot gedeelte van de opbrengst van den boomgaard leven moet, is het te wenschen, dat de nachtvorsten de gunstige verwachtin gen niet zullen verijdelen. De eerste snede van het grasgewas, vooral van de uiterwaarden, belooft mede een flinken oogst. -- Zaterdag jl. zag de gezagvoerder van de te Deventer te huis behoo rende stoomboot »Salland" een schip in de Zuiderzee, dat noodsein voerde. Hij stoomde er met de boot naar toe en had de voldoening het in zinkenden staat verkeerende vaartuig, toebehoorende aan schipper R. Troost, te Hasselt, hetwelk met turf geladen was, in de haven van Urk te brengen, waar het evenwel onmiddellijk zonk. De opvarenden werden gered. Te Lattrop (Overijsel) kregen twee personen, H. en L. genaamd, twistdie twist liep zoo hoog, dat L. aan H. een slag toebracht met een scherpe schop, waardoor het hoofd ernstig verwond en het oor bijna geheel afgesneden werd. H. verkeert in zorgwekkenden toestand en is niet buiten levensgevaar. De politie heeft zich dei zaak reeds aan getrokken. In de afgeloopen week zou een weduwhaar met 5 of 6 kinderen te Wolfaartsdijk trouwen met een jonge dochter. Een paar jaren reeds hadden zij kennis aan elkaar. Toen op den dag der plechtigheid man en kinderen reeds voor het feest gekleed en de genoodigden vol verlangen waren, bedankte de bruid heel onverwacht voor de eer. De teleurgestelde brui degom vergezelde 's avonds zijn on trouwe vriendin nog- een eind weegs naar hare woning en zijn eenige troost was, dat zij de kosten van het feestmaal voorrekening zou nemen (N. R. Ct.) Men schrijft uit Vlissingen De door de maatschappij De Schel de alhier, van de Rotterdamsche firma W. Ruys en Zonen ontvangen opdracht tot het bouwen van twee groote ijzeren schroefstoomsehepen vau 3000 ton elk en bestemd voor Nederlandsch Indië is hier met zeer groote ingenomenheid vernomen. Is de bestelling die in ruim an derhalf jaar moet uitgevoerd worden vau groot gewicht voor de maatschappij De Schelde, van niet minder belang is zij ook voor Ylissingen, aangezien het thans aan De Schelde werkzame personeel p. m. 400 koppen, waar schijnlijk met een evengroot getal zal vermeerderen, hetgeen voor de handeldrijvende burgerij niet weinig voordeel moet opleveren. Moge de uitslag dan ook zoo zijn, dat het voldingend bewijs worde ge leverd, dat de Nederlandsche schepen niet voor de Engelsche uit den weg behoeven te gaan en aan de boorden van De Schelde evengoed als aan die van de Clyde de Hollandsche zeekasteelen kunnen worden ver vaardigd. Door een kwade hand angeraakt, kan men zich iets ergers voorstellen Betooverd, be hekst, betjoend te zijn, kan het wel erger Dit treurige geval deed zich thans te Sliedrecht voor. Een 22-jarig jongmensch, J. P. genaamd, was door een kwade hand geraakt, dat was zeker. Aan zijn geheele houding onder het gaan, zitten en liggen, onder het eten en drinken, het spreken en zwijgen, kortom aan alles was te bemerken dat de jongen betooverd was. Natuurlijk moest nu een genees heer, of beter gezegd een geestenbe zweerder, wonderdokter, aartskwakzal ver of hoe men zoo iemand noemen wil, geraadpleegd worden. De voor dat doel eenig onfeilbare geneesmid delen werden in een linnen zakji gepakt, dat het jongemensch op »'t hart" moest dragen. Maandagavond echter wilde de betoóverde toch wel weten wat er zooal in het zakje was, waartoe hij een broodmes nam om het open te snijden. De zorgzame moeder kwam daar natuurlijk tegen op het goede mensch dacht dat als het zakje open gesneden'werd, de ge nezing achterwege zou blijven. Er ontstond een kleine strijd tusschen moeder en zoon, waarbij zich ook de vader voegde, waardoor de zoon, in nijd ontstoken, zijn vader met het broodmes te lijf wilde en hem dreigde te vermoorden. De politie kwam nu tusschenbeide en de zoon werd ter voorkoming van ongelukken in ver zekerde bewaring genomen. Of de betooverde nu reeds van zijn denk beeldige ziekte is genezen, weten wij niet, evenmin is het ons bekend of er in het linnen zakje knollen of citroenen aanwezig waren, wij ver moeden het eerste. Bij het mijnongeluk in West- phalen zijn in 't geheel 62 mensch en om het leven gekomen en ongeveer even zooveel gewond. Te Genève zijn verscheidene zwanen op de Rhöne het slachtoffer geworden van. de telephoon, welker draden dwars door de rivier gespannen zijn en door de vogels niet gezien werden. Er zijn reeds zeven gedood, die zich de borst openstieten, depooten braken, of zich op andere wijze ver wondden. Door een aantal Hindoe-we duwen wordt een adres gezonden aan de Koningin van Engeland, waar bij zij haar bescherming verzoeken tegen de straf van verbanning uit hare kaste, waarmee zij bij een tweede huwelijk worden bedreigd. Guiteau's kans om te blijven leven is verkeken. Het hooger ge rechtshof van den staat Columbia heeft het verzoek van 'Guiteau niet ingewilligd om een nieuwe jury te benoemen, en heeft tevens bepaald, dat de voltrekking van het doodvon nis op den bestem den dag zal plaats hebben. Guiteau is daarvoor niets bezorgd en verkoopt nog maar steeds aan de liefhebbers zijn portret en zijn handteekening. Uit een rondtrekkende mena gerie in Hongarije is dezer dagen te Szolnok een krokodil ontsnapt, en daar de tent aan den oever van de Theiss stond, vermoedt men, dat het dier onmiddellijk zijn toevlucht in die rivier gezocht heeft. De overheid althans heeft het baden in de Theiss, zoolang de krokodil niet gevonden is, verboden. De gravin De S., een bevallige jonge weduwe te Parijs, maar vau buitenlandsche familie, leed na den dood van haar echtgenoot of wellicht juist tengevolge daarvan, aan vlagen van overspanning, zoodat men haar, behalve haar kamenier, twee zieken verpleegsters ter bewaking had toe gevoegd. De waakzaamheid van dat drietal wist de gravin echter te ver schalken, ontsnapte uit haar hotel en liet zich met een fiacre naar een door haar aangewezen woning brengen, Eenige oogenblikken later verliet zij deze en sprong in de Seine. Gelukkig had een varensgezel in de nabijheid het voorval opgemerkt en mocht er in slagen de ongelukkige, nadat zij reeds tweemaal in de diepte verdwenen was, nog levend op het droge te brengen. De wanhopige daad der schatrijke dame wordt ook in ver band gebracht met een liefdeshistorie. In het paleis van den koning van België te Brussel is een stout moedige diefstal gepleegd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men vier schilderijen uit hunne lijsten gesneden en medegenomen. Hoe de dieven in het paleis zijn gekomen is een raadselzeker moeten zij de lokaliteit goed gekend hebben, want ij hadden den koristen weg geno men naar de zaal waar de bewuste schilderijen hingen. Ijverig worden opsporingen naar de dieven gedaan, maar tot dusverre is nog niets ge vonden. In de vorige week is in Frank rijk een feest gevierd ter eere van clen spoorwegmachinist Grisel, die nu eerst eeu ridderorde heeft gekre gen voor een moedige daad, in 1857 door hem verricht. Hij heeft toen melijk een trein gered door, in strijd met de meening van den sta tionschef, niet te vertrekken, omdat hij wegens een storm stellig de in storting van een spoorbrug verwachtte, wat dan ook inderdaad heeft plaats gehad. Omtrent dit geval is de op merking gemaakt, dat de onderschei ding hem veeleer had moeten zijn toegekend wegens 25 jaren trouwe dienstvervulling, dan wegens een enkele, altijd bedenkelijke dienstwei gering, welke ofschoon soms heilzaam, in andere gevallen juist bij de spoor wegen groote gevaren kan in het leven roepen en dus niet door be looning behoort te worden aange moedigd. Op zich zelf genomen is dit wel licht juist, maar wij vinden nu aan gevoerd, dat de grondslag der rede neering op een misverstand berust. De machinist van een spoortrein is namelijk niet onderworpen aan de bevelen van den stationchef. Deze geeft door de bel te laten luiden alleen aan den machinist het sein, dat wat het station betreft," de trein kan vertrekken, en de trein voerder (eerste conducteur) doet door te flui ten, hetzelfde wat den toestand der wagens betreft. De machinist heeft echter zelfstandig te beoordeelen of hij al dan niet moet vertrekken, en daartoe met de stoomfluit het sein te geven. Doet hij het niet, dan behoort de stationschef door telegrafische be richten o. a. aan den chef van den weg, aan wien de machinist is onder worpen, daarvan kennis te geven, en die dan bevelen kan zemPu. Grisel was dus niet ongehoorzaam aan een bevel van zijn chef, toen hij, ofschoon de stationschef had afgeluid, in het belang der reizigers niet vertrok. Hij heeft, door zijne instruc tie met overleg toe te passen, hon derden van een wissen dood gered, en heeft dus ten volle de onderschei ding verdiend. Konstantinopel, 14 Mei. Bij Korban Boghaz, gelegen in de Zwarte Zee bij Bosphorus, is een groot Turksch Transportschip gestrand. De gezagvoerder, 1ste officier en 65 man equipage zijn verdronken. Van de 200 soldaten, die mede aan boord waren, zijn er 50 verdronken. Velen der geredden zijn ernstig, door tegen de klippen aan te slaan, verwond.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1