Markt-Berichten. 309e Staats-Loterij. Advertentiën. 12v»-Jarip Mtmecipii voortaan niets meer te melden, en zelfs over het algemeen niet over de Israëlieten te schrijven, omdat de gemoederen daardoor noo- deloos verontrust worden." Zelfs be richten uit provinciebladen mogen niet overgenomen worden. Een van de voornaamste naphta- bronnen in Rusland, in de nabijheid van het meer Aral, waaruit de vloei stof als een fontein te voorschijn komt, is in brand geraakt. De brandende naptha, door niets gestuit, heeft zich verspreid over het omliggende land en een meer gevormd van vier mijlen lang en anderhalve mijl breed. Deze vuurzee wordt om geven door dikke wolken rook, die de geheele omgeving bedekken met roet. De hitte en de rook zijn zoo geweldig, dat men op geen duizend meters afstand de vlammen kan naderen. Aan blusschen valt natuur lijk niet te denken. Alle gebouwen en tien groote fabrieken, waarin de naphta werd verwerkt voor uitvoer, zijn volkomen vernield. De bewoners trekken zich uit den omtrek terug, omdat zij vreezen dat door de groote hitte aan de oppervlakte ook diep gelegen naphtahoudende lagen zullen ontvlammen, waardoor ontploffingen kunnen veroorzaakt worden, waarvan de gevolgen niet zijn te voorzien, Bijzondere aandacht verdienen de proefnemingen, welke men tegen woordig in Frankrijk doet, om ge schikte onschadelijke surrogaten op te sporen voor druiven wijn, welke, dank zjj der steeds voortgaande ver woesting door de druifluis aangericht, eerlang tot de zeldzaamheden zal gaan behooren. Men is tot het re sultaat gekomen dat wijn, uit roode bieten vervaardigd, zoo uitnemend is, dat het verschil met druiven wijn niet te bespeuren is' Van uitzicht op de vangst der Iersche moordenaars ver neemt men nu niets meer. Het is of de politie in wanhoop zelfs het zoeken heeft opgegeven. Het Freeman's Journal van Don derdag bevatte een lang verhaal, dat geschreven en uit Londen aan het blad toegezonden heet te zijn door een der moordenaars. Volgens dit relaas zou er een Iersch moordenaars- genootschap bestaan, met vertakkin gen over Ierland, Engeland, Wales en Schotland. Dit genootschap be sliste dat Lord Cavendish (in welken het den vertegenwoordiger zag van een verkeerd beginsel) moest uit den weg geruimd worden, door ontvoe ring, of anders door moord. Vier personen, met 24 vermomde helpers op een afstand, moesten het stuk volbrengen. Daar Cavendish weigerde zich te laten verduisteren, zoo werd hij gedood. Burke sneefde enkel als zijn metgezel. Beiden verweerden zich woedend, doch zonder alarm te maken. Na de slachting brachten de moordenaars rapport uit aan hunne superieuren in de stad, en ontsnapten vervolgens naar Engeland, vermomd als een priester, een dokter, een officier en een welgekleed burger. Het Freeman's Journaal ziet in dit stuk sporen van echtheid. Doch ieder ander beschouwt het als een mysti ficatie. De »Evening Newseen Ame- rikaansch blad dat gaarne sensatie- berichten in zijne kolommen opneemt, maar ook in verbinding staat met de hoofden der Iersche partij, meldt, dat de moord op Cavendisch en Burke uitging van een komplot uit New- York. Eerst had men besloten Glad- stone, Forster en Burke te vermoor den maar op het oogenblik dat de moordenaars in Engeland aankwamen ontvingen zij bericht, dat het vonnis voor Gladstone nog uitgesteld was. De moordenaars moeten volgens de »Evening News« reeds weer op weg naar de Vereenigde Staten zijn. Een vrouw te Londen heeft hare drie kinderen vermoord en zicli- zelve daarna zulk een gevaarlijke wonde toegebracht, dat ze na enkele uren in het gasthuis overleed. Toen haar man, een oppassend hovenier, 's middags thuis kwam, vond hij zijne drie kinderen badende in hun bloed Hjj kan de oorzaak van deze treurige daad niet gissen en veron derstelt dat zijne vrouw, met wie hij twaalf jaar gelukkig leefde, plotse ling krankzinnig was geworden. De laatste berichten uit Au stralië melden het heerschen van een buitengewone hitte en droogte. Ver scheidene maanden lang is geen druppel regen gevallen, terwijl de thermometer somtijds tot 124° F. in de schaduw steeg. De verliezen van de veehouders zijn buitengewoon groot, ook de graanoogst is verre beneden het middelmatige. In de laatste dagen is in Queens- land de droogte vervangen door on afgebroken stortregens, die nu op hunne beurt weer veel schade aan richten. Op een station alleen waren twee duizend schapen verdronken, Wel mag Australië het land der tegen strijdigheden genoemd worden. Volgens berichten uit St. Pe tersburg wordt Rusland ook met ernstige agrarische onlusten bedreigd. In het Zuidwesten, bij Smela en bij Kieff, moeten de boeren verscheidene landgoederen geplunderd en vernield hebben. Londen, 22 Mei. Het vermoe den dat de brand te Queensboro aan opzet toe te schrijven is, heeft zich niet bevestigd. Twee personen, te dier zake gearresteerd, zijn weer op vrije voeten gesteld. In Berlijn leeft een bende die ven, die op schandelijke wijze de kerk hoven bestelen. Ondanks alle oplet tendheid van de politie verdwijnen dagelijks massa's bloemen, die daar door een liefdevolle hand op de graven der dooden worden gelegd. Niemand mag meer van het kerkhof of hij wordt door de beambten ge- inspecteerd. Veel geeft het niet, want de bende weet nog wel andere middelen om die bloemen te krijgen en in de stad te verkoopen. Zij gaan bij het uithalen der bloemen zoo ruw te werk, dat het graf vaak geheel is opengegraven. Blykens bekendmaking van den Russischen Minister voor het Kei zerlijk huis, is de kroning van den Czaar te Moskau thans bepaald op 6 September e. k., bij welke gelegen heid feestelijkheden zullen plaats Labben, die veertieu dagen zullen duren. Volgens de Regeeringsbode bedraagt het aantal huizen, bij den brand van Kowno vernield, en die uitsluitend door Israëlieten bewoond werden, 105, en waren verzekerd voor 600,000 roebels. In Amerika was een buitenge woon leelijk negerpaar getrouwd. Na de volbrachte plechtigheid richtte de geestelijke tot het paartje de vol gende woorden»Het gebruik wil het, dat do dienaar des Heeren na voltrekking van het heilige huwelijk, tot teeken van zijn beste wen- schen voor hun toekomst den jong gehuwden een kus geeft. Veroorlooft mij, geliefden in Christus, dat ik voor ditmaal van dat gebruik meen te moeten afzien Met een vrien delijken grijns antwoordde daarop de jonge echtgenoot: »Het gebruik wil het, dat de geestelijke vóór het vol trekken der huwelijksplechtigheid een geschenk van 10 dl. ontvangt. Ver oorloof mij, Eerwaarde Heerdat ik voor ditmaal van dat gebruik afzie Hij sprak het enverdween met vrouw en getuigen. Stoomvaart- Berichten Het stoomschip Prinses Amalia, van Ba tavia naar Arasterdam, wordt heden te IJraui- den binnen verwacht. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 20 Mei van Malta naar Messina, arriveerde al daar den Sisten en zal den 22sten weder van daar naar Amsterdam vertrekken. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Mei te Southampton. Het stoomschip Madnra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille den lSden Mei. Het stoomschip Prins Prederik, van Am sterdam naar Batavia, passeerde kaap St. Vincent 19 Mei. Het stoomschip Celebes, van Amsterdam arriveerde te Batavia 20 Mei. Het stoomschip Prins Alexander vertrok van Batavia naar Amsterdam 20 Mei, Alhmaar, 20 Mei. Aangevoerd 9 Paar den f 40 a 300, 36 Koeieu en Oasen f 170 260, 56 nucht. Kalveren f 4 a 14, 366 Schapen f 21 a 32, 1470 Lammeren f 6 a 15, 236 mag. Varkens f 19 a 29, 204 Big gen f 11 a 13, 24 Bokken en Geiten f 4 12 kleine Bokjes 40 a 60 ct., Boter per kop 72| a 80 ot. Hoorn, 20 Mei. Tarwe f9 a 11, Gerst f 5,50 a 6, Haver f 3,65 a 4,50, Erwten witte f 11, groene f 14, grauwe f 16, vale f 12, bruine Boonen f 10 a 13,12 Paarden f 70 a 200, 135 Koeien f 170 a 320, 570 Schapen f 25 a 44, 610 Lammeren f 11 21, 40 Kalveren f 6 a 18, 130 Varkens f 17 a 28, 5 Zeugen f 35 a 55, 390 Big gen f 6 a 12, 50 Kippen f 1 a 2, 7500 Kipeieren f 3 a 3,25, 1500 Eendeierea f 3,50 per 100, 2114 kop Boter 60 a 70 cent per kop. V isscherij-Berichten 22 Mei v.m. 12 blazers en vletten met 30 tot 125 rog, per stuk 21 a 25 Ct. 28 Korders, tongen, per stuk 50 Ct. 60 tot 400, per 100 f 12.f 13.50. 3 tot 8 mandjes kloine schol, per mandje f 2.05 tot f 2.70. N.m. 9 Blazers met rog per stuk 16 a 19 Ct. Van Wieringen 64 tal Geep, per tal f7.50 tot f5. 23 Mei v.m. 16 Blazers met rog, p. stuk 13 a 20 Ct. 1 Korder met Schelvisch, per 100 f 11.50. 2 mandjes kleine schol, per mandje f 2.15. Burgerlijke Stand Helder. Van 19 tot 23 Mei. ONDERTROUWD.- P. de Groot, stoker, en E. Kluft. GEHUWDGeene. BEVALLEN: C. H. Liedmeijer, geb. Bank d. J. Kooger, geb. Metzelaar d. P C. Bruiu, geb. Reinderman d. R. Zwaai, geb. Faber z. M. Leij, geb. Muller z. M E. de Lange, geb. Klik z. A. v. Leeuwen, geb. Stijger z. K. Wijker, geb. Gul d. A. C. Brutel de la Rivière, geb. Bitter z. M. Fasol, geb. Kuiper Z. G. Blok, geb. Vcenstra z. OVERLEDEN: W. Blokker, 9 m. A. Oldenburg 13 m. 3e Klasse le Trekking. No. 11964 f 25,000. No. 8716, 10448 f 1500. No. 6487 f 1000. No. 1164, 21C5 f 400. Ne. 1848, 4224, 20054 f 200. No, 5663,, 147C; f100. werden afgeslagen. Ook de prijs van, schelvis ch, waarvan de aanvoer ruim was, washooger dan de vorige weken. Roggen werden bij duizenden door blazers en kleinere schuiten aange bracht, zoodat de prijzen door den overvloedig en aanvoer nog steeds daal den. Van Wieringen en elders werd dagelijks een groote hoeveelheid geep aangevoerd hier waren de vangsten echter niet voordeelig. De Onderofficiers Vereeniging der Zeemacht Admiraal deRuyter« alhier, heeft zich tot den vice-admi- raal gewend met een verzoek in hoofdzaak bedoelende: le. betere re geling hunner huisvesting en voeding aan boord2e. verstrekking van eenig tafelgoed en 3e. verpleging in 's Rijks Marine Hospitaal evenals bij de Landmacht in een afzonderlijk lokaal, afgescheiden van mariniers en matrozen. Texel, 22 Mei Gisteren viel een driejarig meisje in een diepe sloot. Haar zuster, oud dertien jaren, die 't zusje zag zinken, aarzelde geen oogenblik om de kleine na te springen en door hare moedige daad van een wissen dood te redden. Met genoegen vernemen wij, dat in de jongste raadszitting het besluit is genomen, om het salaris van den gemeente-secretaris met f 150 te ver- hoogen en te brengen op f 900. In een Zaterdag jl. ten buize van den heer van Lynden gehouden ministerraad, is naar men in den Haag beweert, door de Ministers be sloten, aan den naderen wensch des Konings te voldoen, om tot den terugkeer van Z. M. bet bewind te blijven voeren. In de Tuinstraat te Amsterdam heeft gisterenmiddag een herbergier een van zijne gasten in een twist een mes steek toegebracht in den hals. De man werd in vrij ernstig verwonden toestand naar bet gasthuis gebracht en de kroeghouder in hechtenis ge- Vervolg- der Berichten. Dë aangekondigde samenkomst in zake de vervolgde Israëlieten in Rusland werd gisterenavond in Mu- sis Sacrum alhier gehouden. De voor zitter, de beer T. Mooy, opende met een toepasselijk woord; daarna sprak de heer C. G. Bach over de beide vragen, in de advertentie tot oproe ping dezer vergadering vermeld. Een parig was de vergadering het eens met den inleiderdat hulpbetoon hoogst wenschelijk is. Niet eenstem mig was men over de vraag: wat zullen we in 't belang der ongeluk- kigen doen? Bij meerderheid van stemmen werd besloten tot het hou den eener algemeene collecte. De te genstanders van dit voorstel wilden gelegenheid geven tot het bezorgen van geldelijde bijdragen bij leden van 't comitté. Met algemeene stemmen werd besloten om nit te lokken een algemeen adres uit Nederland aan de Russische regeering, houdende betuiging van leedwezen over de ver volging en aandrang om daaraan voor goed een einde te maken. Gisterenavond is schipper M. S. alhier, een algemeen geacht huis vader, aan de Binnenhaven, op straat, plotseling ineengezakt en overleden. Heden nacht arriveerde alhier van Engeland een voor onze Marine bestemde torpedo-boot, volgens de nieuwste constructie aldaar gebouwd. Doordien de berichten welke omtrent de ansj ovisvisscherij alhier ontvangen i gunstig blijven luiden, vertrekken nog dagelijks enkele schui ten ter vangst dier vischjes naar de Zuiderzee, zoodat de vloot, welke de_ kustvisscherij uitoefent, belangrijk minderdis. Geen der schuiten nj meer gebruik van de heug, da^ thans met de korre meerder*, deelen kaa behalen. Een T*1.6 j schuiten in uitgezonderd, kwamen deet r(sdelijkea de afgeloopen week Vaarde verschil- vangst ter markt, alv lende vischsoorten Donderdagavond had te 's-Her- togenbosch in de Tolbrugstraat een vreeselijke misdaad plaats In de herberg van P. Meréchal bevond zich Jan Smetselaar te Yught, met twee vrouwspersonen zij dronken daar een flesch bier. Den kastelein vragende, wat bij schuldig was, kreeg Stenant woord, f 1.welk bedrag hij voor een flesch bier zeer overdreven achtte. Na eenig bieden gaf de kastelein, een als zeer ruw bekend persoon, Waal van geboorte, te kennen, dat hij liever de flesch op zijn kop zou stuk slaan dan laten afdingen, en de daad bij het woord voegende, nam hij de bierflesch en bracht daarmee eerst een der vrouwen, Maria M. en toen S. hevige slagen toe op 't hoofd. S. begaf zich daarop naar hetpo- litie-bureau om aangifte van bet gebeurde te doen en keerde toen met de niet-verwonde vrouw naar een ander buis te terug, waar hij zich ter rust begaf en 's morgens dood in bed werd gevonden. De verwonde vronw is 's nachts ter verpleging in het gasthuis op genomen, en het lijk van den ver- slagene gisteren aldaar overgebracht, terwijl de dader gisterenmorgen door de politie is gevangen genomen en in de gevangenis opgesloten. Gisterenavond is hij tegenover het lijk geconfron teerd, doch hij ontkent nog de wan daad te hebben gepleegd. Yier getuigen hebben intusschen reeds het feit bevestigd. Heden zou opnieuw lijkschouwing plaats heb1"- Ruim f45,000 br-^g' het ver- gunningsreeh- »"ür-den. verkoop van sterker urank 111 9venJ8el °P- Een .i'waarde van minstens f180,000, ^.nkel voor de dranklokalen, wordt daardoor vertegenwoordigd. Naar deze cijfers kan men een vaag be grip bekomen van de kolossale som men, die jaarlijks aan drank worden besteed. Eenige visscbers hebben heden in den IJsel onder Hattem een steur gevangen, die p. m. 200 K. G. woog. Met 6 man hadden zij de handen vol om meester van hét dier te blijven. De eerste electrische spoorweg in ons land, de lijn station Zand- voort-Kostverloren, is wat de baan betreft, gereed. De machines, ge leverd door de firma Siemens &Halske, te Berlijn, zijn reeds aangekomen en het geheel zoo ver gevorderd, dat er alle kans bestaat, dat de lijn op dc Pinksterdagen zal zijn geopend. Het werk wordt uitgevoerd door de ingenieurs Mijnssen en Yan den Wall Bake. Uit Wiesbaden meldt men aan het Utr. Dagbl. dat de toestand van generaal van der Heyden, die zich sinds eenige dagen tot verder herstel van gezondheid aldaar bevindt, uit stekend is. Nadat hij te Utrecht voor zijn oog onder behandeling was van de professoren Donders en Snellen en een kleine operatie had ondergaan, is hij onder geleide van zijn schoon zoon, den off. v. gez. bij 't Ind. leger Fisclier, naar Wiesbaden vertrokken. Ofschoon ook daar de N. wind schraal was, had het zachtere klimaat den besten invloed op den generaal. Be halve onderscheiden officieren van 't Ind. of Nederl. leger, is ook te Wiesbaden een vroeger adjudant van den generaal, evenzeer te Atjeh gewond, die hem van velerlei dienst is. Een uit Tietjerksteradeel ver trokken timmerman schrijft uit New- York, dat hij als metselaar daar per dag f7,50 verdient, en hij f 2,50 kostgeld moet betalen. Uit New-York wordt gemeld, dat het bestuur der Amerikaanscbe broe derschap der fenians een bloeddorstig manifest heeft uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de fenians zullen voortgaan de middelen van geweld te gebruiken, die de moderne be schaving aan de hand doet. Het doel is totale vernietiging van Enge- lands heerschappij in Ierland. Heldersche Moppen. Wat mij een troost is zei een schreiende weduwe bij het graf van haren juist gestorven echtgenootnu weet ik tenminste, waar mijn lieve Jan 's nachts is. o HET VAK ZIJNER KEUZE. Aan een voor vele jaren veroordeelden gevangene liet men de keuzewelk am bacht hij gedurende zijn straftijd zon willen leeren. „Als het aan de heeren dan hetzelfde is." was zijn antwoord, zou ik wel liefhebberij hebben om te gaan varen. van CORNELIS KLIJN ELIZABETH DE RUTJTER. 18 Mei 1882. Op DONDERDAG a. s. i| hopen wij den lgVs-Jarige Echt vereen iglng te herdenken H van onze geliefde ouders WOLF VELLEMAN en BETJE SNOEK. I Uit naam hunner dankbare J Kinderen. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon, n ijA RIVIÈRE, geb. Bitteb. Helder, 21 Mei 1882. Bevallen van een Zoon: M. FASOL-Küipee. Helder, 22 Mei 1882. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon CHRISTINA BIENHOFF, geliefde Echtgenoote van J. c. Toche. Amsterdam, 21 Mei 1882.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2