T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 968. Vrijdag 26 Mei 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 49 m. Ondergang 8 u. 5 m. Zondag 98 Pinksterfeest. Maandag 29 Dinsdag 80 Woensdag 31 JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Donderdag 1 Volle Maan. Vrijdag 2 Zaterdag 3 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Mei 1882. Naar men verneemt, hebben ernstige ongeregeldheden, waaraan Engelsche visschers zich dezer dagen op zee weer schuldig maakten, aan de Duitsche Regeering aanleiding gegeven het oorlogsstoomschip »Cij- clop," commandant de kapt. luit. t/z. Kells, ter bescherming van de Duit sche visschersvloot, te doen zee kiezen. Het bedoelde schip is Dinsdag ter reede hier aangekomen, om zich van een en ander te kunnen voorzien. Te Egmond aan Zee hebben onder de visschers ernstige ongere geldheden plaats gehad. Omtrent do aanleiding daartoe meldt men het volgende Engelsche visschers hadden hun visch doen veilen en sommige Eg- monders hadden die gekocht. Daar over ontstond onder de Egmondsche visschers ontevredenheid. Men koelde zijn woede o. a. door een schuit met bemanning en al eenvoudig het on derste boven te keeren. De opvarenden werden gelukkig gered. Maandagochtend trokken de veld wachters uit Alkmaar en omstreken, alsmede eenige politieagenten uit Alkmaar, de Egmondsche politie ter hulp. Ook uit de gemeente Helder werden een paar rijks-veldwachters gerequireerd. Een hevig gevecht tusschen de Egmonders onderling volgde, waarbij verscheidene personen (o. a. eenige veldwachters) zwaar werden gewond. De burgemeester deed maandagmorgen alle kroegen sluiten. Nader meldt men nog uit Egmond aan Zee Bij een gevecht tusschen oproe rige visschers en de politie, waarbij deze moest gebruik maken van sabel en geweer, was de politie genood zaakt zich terug te trekken. Toen Maandagavond een peloton husaren uit Haarlem aankwam was de rust weder eenigszins hersteld en sedert is die niet meer verstoord. De schuiten zijn gisterenmiddag weder naar zee vertrokken, hetgeen des ochtends door de oproermakers was belet. De brigadier der rijksveldwacht is ge wond, hoewel de kwetsuur niet van ernstigen aard is. Eenige der op- 1 oer makers zijn gearresteerd en naar Alkmaar getransporteerd. Met 't oog op de aanstaande kermis op Pinksteren zullen de militairen deze week nog in het dorp ingekwartierd blijven. De Minister van marine brengt ter algemeene kennis, dat blijkens mededeeling van den kommandant van Zr. Ms. Instructiebrik Zeehond" den 2den Mei jl., op 52° 50' NBr. en 5° 28' OL., is gezien het wrak van een met hout geladen schip, masteloos met een groote vleet bij zich ronddrijvendeop de spiegel stond, »Der zehnte Juni Ueckerhunde Ja". Aan het ministerie van water staat is Woensdag aanbesteedhet maken van het hoofdgebouw op het centraal personenstation te Amster dam, op de reeds gelegde fundeering. Minste inschrijvers de heeren Ph. Halsmann C0., te Frankfort a/M., voor f 1,275,000. Een landbouwer in de gemeente De Rijp in Noord-Holland heeft een koe, die onlangs een kalf ter wereld bracht, dat 128 halve kilo's woog. Dezelfde boer mag zich verheugen in het bezit van een echtvriendin, die een gewicht haalt van 320 halve ki lo's. Dat beide bijzonderheden bij elkaar worden vermeld behoeft ver moedelijk nog niet te bewijzen dat beiden in eenig verband met elkaar staan. Volgens het Haagsche Dagbl. de tijding onjuist, als zouden de Ministers besloten hebben voorloopig aan te blijven tot Z. M. uit het buitenland is teruggekeerd. De komst van den voorzitter der Eerste Kamer in den Haag en zijn onderhoud met den president der Tweede Kamer schijnen mede die opvatting tegen te spreken. Het Dagblad verneemt, dat de prins van Oranje, tijdens het verblijf van HH. MM. in Engeland, aan de Koningin, bij het overigden van hare zuster, een zeer hartelijk telegram heeft doen toekomen, houdende be tuiging van 's Prinsen deelneming in een verlies, waarvan hij al het smartelijke zelf reeds zoo menigwerf ondervond. Te Delft zijn door de politie mariniers aangehouden, die uit hun garnizoen te Hellevoetsluis waren gedeserteerd, Zij zijn gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Zondagavond had in de Vin- te Breda een hevige vechtpartij plaats tusschen een man en zijne wederhelft. In drift ontstoken nam de man een stoel ter hand en sloeg dien op 't hoofd zijner vrouw stuk, tengevolge waarvan hevige bloed storting ontstond. De politie arres teerde den woesteling en bracht hem naar het politiebureau, vanwaar hij onmiddellijk naar het huis van arrest werd overgebracht. De zwaar ver wonde vrouw werd naar het zieken huis getransporteerd men vreest voor haar leven. Te Weesp is een geval van onwillekeurige vergiftiging voorge komen door het gebruiken van snoep- ïd, door twee of drie kinderen, die kort daarna ongesteld werden. Het oudste, een jongentje van 8 jaren, is Zaterdagavond aan de gevolgen overleden. Bij de verkoopster is beslag ge legd op de aanwezige artikelen. Het treurige geval kan een waarschuwing zijn voor velen. Bij het nazien van de nalaten- ichap van een onlangs te Assendelft overleden persoon werd niet minder dan voor f20.000 aan goud en zil vergeld gevonden in zakjes, trommels, kistjes en verborgen hoeken. Al die munten zagen er uit alsof ze pas Utrecht hadden verlaten. Een oogenwater, voorzien van den kabalistischen naam van Chan- tomelanus," is gebleken een uiterst eenvoudige samenstelling te hebben. Luidens een scheikundig onderzoek (verricht door dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam) is het niets an ders dan verdunde spiritus, bruin ge kleurd door een weinig olie en plan tenextract (lavendel). -- Men verhaalt aan de Ass. Ct., dat een boerenmeid, van Mattinge naar Balinge, gem. Westerbork, wil lende gaan, daarvoor den kortsten weg over het veld koos. Op haar weg stuitte zij op nog in brand zijnd boekweit veen. Zij schijnt het ge waagd te hebben dwars hierdoor te loopen, met het ongelukkig gevolg, dat hare kleederen zijn in brand geraakt en zij zelve is verbrand. Haar lijk is in het brandende veen gevonden. Volgens een andere lezing zou zij, op koeien passende, zich in de na bijheid van brandend veen te slapen hebben gelegd, en zou het vuur, door den wind aangewakkerd, over haar heen gevlogen zijn en zij zoo ver- verbrand zijn. Dinsdagnamiddag is onder de Ottersum (Limburg) door het inslaan van den bliksem een huis afgebrand. In het turfveld aldaar werden vier menschen door den blik- Onder Wennekendonk (Pruisen) werden maandagnamiddag twee vrou wen, moeder en dochter, op het veld door den bliksem doodgeslagen. Ook tusschen Hans weert en Krui- ningen is een bakkersknecht door den bliksem doodgeslagen. Voor landverhuizers. De Zutph. Ct. van Dinsdag meldt: Hedenmorgen kwam hier van Am sterdam een troep landverhuizers aan die naar hun vaderland terugkeerden. Arm en verarmd dreven honger en ellende hen uit het goudland terug naar hunne bergen en dalen. In Hongarije, Oostenrijk en Polen was het nog beter verklaarde ons een hunner dan in de nieuwe wereld. Sommigen waren er twee, anderen één jaar, enkelen slechts eenige maandeü Wij hadden allen, die zich gouden bergen van een verhuizing naar Amerika beloven, die hier de oude schoenen wegwerpen, vergetende dat de nieuwe in de nieuwe wereld nog niet gereed staan, en alle ontevre denen die hier het dagelijksch brood te karig gesmeerd vinden, overtuigd dat het daar ginds opgeschept is, wel eens op dien troep ongelukki- gen willen wijzen, van wie de con ducteurs schertsend verklaardendie hebben hnn geld verdiend." Daarmee zeggen we niet, 't gaat allen zoomaar zeker meerder dau men deukt. Van de verongeluk ten, van hen die niet meer huis waarts kunnen keeren, hoort men niet. Een enkele geluksvogel geldt voor honderden meer als bewijs dan de honderden verarmden en onge- lukkigen, die achterblijven en weg kwijnen zonder eenig spoor na te laten. Geen beter middel tegen de landverhuizingskoorts dan het gezicht van zooveel armen en ellendigen als hedenmorgen onze wachtkamer 3de klasse en stationsperron vulden. St. Petersburg, 24 Mei. In het officieele blad worden de door het minister-comité vastgestelde en door den Keizer den 15en Mei be krachtigde 4 punten afgekondigd, betreffende tijdelijke voorschriften voor de joden, volgens welke lo. het aan joden verboden is zich buiten de steden of dorpen te vestigen, met uitzondering alleen der reeds be staande joden-koloniën2o. voor loopig alle koop- en pacht-contracten met joden geschorst worden3o. den joden verboden wordt op Zon en feestdagen, waarop dè christenen hunne kantoren en winkels sluiten, handel te drijven, en 4o. de punten 1 en 3 slechts in die gouvernementen van toepassing zijn, waar joodsche ingezetenen gevonden worden. Volgens berichten van de Rus sische grenzen is de stad Margon, gelegen tusschen Wilna en Minsk door brand vernield. De bevolking verbrandde eenige kinderen op het Joodsche kerkhof. Greenock 22 Mei. De voerder van het stoomschip »Aran- more," hier gisteren aangekomen, rap porteer t-een boot opgevisckt te heb ben, ongeveer 25 voet lang, genoeg zaam nieuw, met het lijk van een man er in. Op het achtereind der boot was de naam H. Durgan en de letters C. L. Y. op den boeg. In Hongarije moet een dorp zonder mannen wezen, nl. Czibar, in het comitaat Szemplin. Al de mannen en jongelingen zijn onlangs als landverhuizers naar Amerika ge gaan, en de eenige manspersonen in het dorp zijn de predikant, de voor zanger en een afgeleefde grijsaard. Volgens een particulier schrijven uit Atjeh dd. 21 April heeft de gou verneur naar men meent tengevolge van bevelen uit Batavia, om zoo noo- dig krachtig op te treden de lij delijke houding laten varen en is dan ook eindelijk op 15 April een militaire tocht naar Monroë ondernomen, waar de oproerige bevolking werd ge tuchtigd. Een geleerde moet door middel van het microscoop ontdekt hebben, dat, op het oogenblik, dat men melk in warme thee doet, het eiwit stof der melk zich met looistofzuur in de thee verbindt, welke verbin ding vlokken voortbrengt, die juist dezelfde bestanddeelen als bereid, ge looid' leder bevatten. De geleerde heeft voorts berekend, dat iemand, die dagelijks drie kopjes warme thee met melk drinkt, in den loop van een jaar zooveel leer in zich opneemt, als voor een paar laarzen noodig is. De gezagvoerders van stoom schepen die te Montreal aankomen, rapporteeren dat de New Foundland- sche banken met gevaren bezet zijn in de gedaante van ijsbergen, waar onder van duizenden voeten hoog en verscheidene mijlen in omvang. Een geheele vloot schepen ligt volmaakt hulpeloos er tusschen en de stoom schepen in het meer Huron zijn reeds een week in het ijs beklemd. De ge zagvoerder van het schip Herman, na een week in het ijs vastgezeten te hebben, kwam vrij en rapporteert meer dan 100 schepen rond Magda- lena-eiland in het ijs te hebben zien zitten. De Ind. Beige ontvangt in een particuliere dépêche uit Petersburg het bericht, dat de minister van het Huis des Keizers door de politie van verschillende buitenlandsche hoofd steden de mededeeling heeft hekomen van aanslagen, welke door de terro risten worden beraamd bij gelegen heid van de kroning te Moskou. Dienvolgens zou in een famielieraad besloten zijn om de kroonplechtigheid tot 1883 uit te stellen. De stad Krowno staat in brand. In Berlijn is iemand bij het billardspel plotseling dood gebleven. De man was in de wolken over zijn geluk in het spelen en vroeg een glas seltzerwater. Toen hij het aan de lippen wilde brengen viel hij achterover en was onmiddellijk een lijk. blad zijn er bij den brand te Kowna 125 huizen verbrand, die allen aan Israëlieten toebehoorden en ook ver zekerd zijn. De schade wordt op 600,000 roebels geschat. Een gewapende menigte van ongeveer 100 man haalde onlangs de beide moordenaars van Carapboll uit de gevangenis te Lake City in Californië en hingen beide misdadi gers, zonder vorm van proces, aan de balken eener brug op. Als laatste gunst vroeg een hunner, toen de strop reeds om zijn hals was gedaan, een pruim tabak. Men moet maar liefhebher zijn! Reeds is gemeld, dat de kroning van den Czaar weer was uitgesteld tot in het volgende jaar, omdat er te Moskou gevaar voor de veiligheid van den Czaar zou bestaan. Het Berliner Tageblatt meldt dienaan gaande dat er zich Dinsdag aan de Duitsche ambassade een net gekleed heer vertoonde en een brief overgaf, waarin gemeld werd dat ieder, die aan de kroningsfeesten deelnam, ge vaar voor zijn leven zou loopen. De schrijver van den brief verklaarde te weten, dat er een complot bestond, waaraan de voornaamste personen uit den militairen en burgerlijken stand deelnamen en dat het voorzien had op het leven van den Czaar en diens omgeving. De schrgver trad nog in bijzonderheden en verontschuldigde zich dat hij zijn naam niet noemde, omdat zijn leven dan groot gevaar zou loopen. Volgens het jaarlijksch verslag van het Britsche Bijbelgenootschap zijn gedurende 1881 door dit ge nootschap 1,509,000 afdrukken van den bijbel in het Vereenigd Koninkrijk verpreid en 1,429,000 in het buiten land, dus in 't geheel 2,938,000 ex. Sedert de stichting is het aantal bijbels, door het genootschap geleverd, geklommen tot 93,953,000. Voor de verspreiding van dien bijbel zijn gedurende het laatste jaar 300 col porteurs werkzaam geweest in Europa en 200 in de overige landen der wereld. De buskruitfabriek bij Frie- drichsburg in Denemarken is in de lucht gesprongen, waarbij vele per sonen het leven hebben verloren. Eenige huizen in de nabijheid zijn verbrand, terwijl andere zwaar be- zijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1