"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 970. Vrijdag 2 Juni 18S2. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per poat75 Afzonderlijke nummer» UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareioxSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentiën Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatarnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand)30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 43 m. Ondergang,, 8 n. 13 m. Bondag Baandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag H. Drievuldigheid. 8 V.Maan. Sacramentsdag. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Juni 1882. Wij vernemen, dat de oefenings divisie onder bevel van den kapitein ter zee Van Alpen Alexandrië niet zal bezoeken, ofschoon dit aanvankelijk in het reisplan had gelegen. Zaterdag jl. heeft de Geweste lijke Yereeniging Noord-Holland van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap hare vergadering te Haarlem Igehouden. Uit de verslagen bleek, dat de Vereeniging zich in een bloeienden toestand bevindt. Bij de loting om de beide prijzen, uitgeloofd voor het oplossen vau al de opgaven, voor komende in jaargang 1881 van het Tijdschrift" voor reken-, stel- en [meetkunde, waarop 6 heeren gelijke aanspraak hadden, vielen deze ten deel aan de heeren C. Zeeman en T. de Boer. Als plaats voor het houden van de jaarlijksche vergadering in 1883 werd aangewezen Den Helder. De heeren Roest en D. W. Hinse Jr. werden benoemd tot afgevaardigden naar de aanst. algemeene vergadering. De Amsterdamsche Omnibus maatschappij heeft gedurende de beide Pinksterdagen ongeveer 90,000 perso nen vervoerd. De vier havenbooten, lijn Dam rakRietlanden, vervoerden de beiden Pinksterdagen ongeveer tien duizend personen. Een der booten alleen had 1500 passagiers. Zekere J. M. A. de Jong, die als sigarenmaker werkzaam was te Amsterdam en Zondagnacht met de stoomboot »Deventer-packet" naar Kampen reisde, om de Pinksterdagen bij zijne moeder aldaar door te bren gen, is in de Zuiderzee over boord geslagen en verdronken. De onmid dellijk aangewende pogingen om hem te redden waren vruchteloos. Een bediende van de Kasver- eeniging te Amsterdam is achter slot gebracht, wegens verduistering van p. m. f 900. Hij was ongeveer zes jaren tegen een loon van f 10.50 per week aldaar werkzaam. Achttien maanden geleden, begon lig met on eerlijke operatiën. Tijdens hij aan een politiebureau in bewaring was, bleek ook nog, dat hg van een ander, voor wien hij ook gelden ontving, p. m. f 200 verduisterd had. De man had zijn bedriegelgke handelingen zoo lang geheim weten te houden, door het eene postje met het andere te dekken. Geugjes en Schaap, de visschers uit lip, die in de vorige week voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stonden wegens poging tot moedwil- ligen manslag op een rijksveldwachter te Broek in Waterland, voorafgegaan door het visschen hg nacht met ver boden vischtuig, zijn deswege ver oordeeld, de eerste tot een celstraf van 2 jaren, de laatste tot een van 1 jaar. Het Hof nam voor de toe passing van verzachtende omstandig heden in aanmerking,dat de veldwach ter zich niet in zijn qualiteit heeft doen kennen, toen hij de visschers wilde betrappen. Op het gebied van natuurver schijnselen wordt van twee dingen melding gemaakt. Het eene is een fraaie, scherpe maanregenboog, Zon dagavond te Arnhem opgemerkt. Het ander wordt in dezer voege uit Eibergen beschreven Nadat een onweersbui voorbij was getrokken, waarvan men slechts en kele, niet bijzonder zware slagen had vernomen, begon het zacht te regenen en vernam men na een kwartier tij ds niets meer, toen op eenmaal een kolom vnur in het westen van den hemel scheen te vallen, waarop na een paar seconden een slag werd gehoord, zoo hevig als niemand zich herinnert ooit te hebben vernomen. Onderscheiden personen, die in de open lucht het vreeselijke licht zagen, waren niet in staat een voet te verzetten, geheel overweldigd door het ontzettende gezicht. Te Arnhem is een vervolging ingesteld tegen een persoon, die een vink de oogen had uitgebrand, om zijn zang te verbeteren. Een behoeftige 70-jarige vrouw te Arnhem had hij 't naar bed gaan het ongeluk door het uitwijken van de onderlagen der bedstede in een keldertje te vallen. Niet in staat zich uit de kleine ruimte los te wringen, moest zij daar blijven lig gen tot de buren den volgenden dag kwamen, die slechts het lgk van de arme vrouw vonden. Den Haag is verrijkt met een fantastische inrichting, waar avond aan avond het publiek zich verdringt. De heer Maassen heeft nl. den tuin van zijn bekend lokaal in de Wa genstraat in een Chineesch lustoord herschapen, waar de fraaie schilder werken, de verrassende lichteffecten en de duizendvoudige weerkaatsingen in wanden van spiegelglas het schit terendste effect teweegbrengen. Vrijdagavond heeft men, in een gevaarlijke bocht, door middel van steen en en planken getracht den stoomtram BeverwijkWijk aan Zee te doen ontsporen. Gelukkig dat de machinist bijtijds het gevaar ontdekte. Op de ontdekking der da ders is een premie uitgeloofd van f 100. De directie doet al wat mo gelijk is om de veiligheid der reizi gers te verzekeren. Duizenden per sonen zgn de Pinksterdagen zonder noemenswaardige hindernis vervoerd. Uit Raamsdonksveer wordt van 29 Mei gemeld Heden avond om streeks 9 ure werd zekere A. v. d. P. onverhoeds aangevallen door P. K., die hem met een mes een steek in den hals toebracht, welke levensge vaarlijk wordt geacht. P. K. werd onmiddellijk in arrest genomen en is naar Breda vervoerd. Naar men verneemt, heeft minne nijd aanleiding tot deze daad gegeven. Vrijdagochtend brandde te Don kerbroek in de gemeente Ooststel lingwerf een huisje of eigenlijk hut af, behoorende aan en bewoond door de wed. Pomper. Niet alleen haar eigen kleine inboedel, maar ook de goederen van de bij haai inwonende dochter en schoonzoon werden daar bij een prooi der vlammen. Niets was geassureerd. De brand was het gevolg van het boos opzet eener bij de wed. Pomper door arm voogden uitbestede 70-jarige vrouw, genaamd Baukje Piekeboer, wed. Klooster. Tijdens de afwezigheid der bewoners heeft deze, volgens door haar reeds aan den burgemeester gedane bekentenis, den brand ge sticht, uit haat wegens beweerde strenge en wreede behandeling. Voor een paar dagen is te Dordrecht een ruim 70-jarige vrouw op een treurige wijze om het leven gekomen. In den laatsten tijd maakte zij zich meermalen schuldig aan misbruik van sterken drank en vrij zeker mag worden aangenomen, dat dit ook vóór het ongeval weer had plaats gehad. In dien toestand is zij voor het open raam harer bovenwoning gaan zitten en schijnt, na in slaap geraakt te zijn, nit het raam' op straat te zijn gevallen, waar zij, aan het hoofd erg bloedende, door de politie werd gevonden. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen, welke echter slechts den dood kon constateeren. Naar men verneemt, zal het buitengoed »Benkoelen," gelegen tusschen Assen en Vries, en dezer dagen door verkoop in andere han den overgegaan, tot een asyl voor gevallen vrouwen worden ingericht. In Friesland, waar reeds nieu we aardappelen verkocht worden, heeft men nog een buitengewoon groote hoeveelheid oude aardappelen. Er zgn boeren, die nog tusschen de 9 en 10,000 halve H. L. hebben over gehouden. Men schrijft ons uit het Wes terkwartier (Groningen) het volgende over den toestand van den landbouw »Oude menschen herinneren zich den tijd niet, dat de natuur omtrent dezen tijd des jaars zoo rijk er uit zag als thans. De veldvruchten staan welig. De roggehalmen hebben reeds de volle lengte, de aardappels dragen reeds bloesemknoppen, en de boo- nen, erwten, enz. staan reeds dicht op den akker. De weiden hebben overvloedig gras en de hooilanden kunnen overal reeds gemaaid. Vooral de frissche regenbuien werken daartoe krachtig mede.« In een reeks nommers van den New-York Herald komen de eerste uit voerige berichten voor over het ge- heele verloop van de ongelukkige Jeannette-expeditie." Die berichten zgn ten deele door den half' blind geworden luitenant Danenhower aan den Irkutsker correspondent van den Herald gedicteerd, ten deele door den natuuronderzoeker Newcomb (die zijne aanteekeningen en schetsen ge red heeft) voor den Herald geschreven. Uit die berichten leert men een vree- selgken kampstrijd kennen tusschen een onuitputtelijke moed en volhar ding en de overweldigende natuur krachten, aan welke schip en man schap weerloos prijsgegeven waren. Vol bewondering staart men op de tucht, de wederkeerige opoffering, de menschelijke energie, die tot held haftigheid klimt. Zoowel het tragische lot, als de grootheid van geest waar mede de chef der expeditie, luitenant George De Long, zijne kleine schaar door lijden en gevaren heen tot na bij de reddende kust voerde, om daar den hongerdood te sterven met een deel van zijne makkers, herin nert aan de Franklin-expeditie, die niet minder ongelukkig was. Toch kau men nu reeds zeggen, dat die dure offers, die de Je annette-expeditie heeft geëischt, niet te vergeefs zgn gebracht. Reeds de blikken, die de nu bekend ge worden vluchtige berichten doen slaan in de natuur van de tot nog toe ver van de kusten ons onbe kende Siberische ijszeebewijzen dat. Het constateeren van een aan houdende en geweldige noordwest drift in dat deel van de ijszee de ontdekte eilanden, hun aard en dier lijke bewoners, dat alles en veel meer strekt om de pool-geographie aanmerkelijk te verrijken. De nu op te richten poolstations zullen menige belangrijke bijdrage voor de pkysische geographie van het hooge Noorden opleveren, waaraan ook weder de wakkere De Long zgn leven heeft ten offer gebracht. Eere zij zijne nagedachtenis De wisselwachter, aan wiens nalatigheid het spoorwegongeluk te Heidelberg van Maandagnacht is te wijten, daar hij vergat den wissel tijdig te verzetten en daardoor de botsing tusschen de twee treinen veroorzaakte, is in hechtenis genomen. Hij had zich in een schuur verscholen met het plan om later onopgemerkt te vluchten, maar werd er spoedig gevonden. De baanwachter bemerkte den ver keerden wissel stand nog op het laatste oogenblik en gaf een sein, waarop de trein uit Mannheim stilstond. Deze trein werd betrekkelijk weinig beschadigd, maar van den sneltrein, die in volle vaart kwam aanstoomen, werden 8 der met passagiers volge propte waggons zwaar beschadigd. Zes personen waren terstond dood twee stierven onderweg naar het gasthuis en drie anderen overleden daar aan de bekomen wonden. Voorts zijn 47 menschen gewond en de mees ten zeer ernstig. Van de treinbeamb- ten werd een gedood, terwijl al de anderen gewond werden. Volgens andere berichten werden 4 wagens verbrijzeld, 8 menschen gedood en 48 meer of minder ernstig gewond. Het vergaan van het stoomschip „Band a." Het stoomschip „Banda" is in de zeeëngte, oostelijk van het eiland Soembawa, in den Indischen Archi pel, met nagenoeg al de opvarenden, vergaan. Omtrent deze zeeramp deelt de Soer. Ct. het volgende mecle Kapitein Lindemannvan den stoomer „G. G. Loudon," op de terugreis, vernam op Timor van den resident, dat de „Banda," die 15 Maart van Soerabaya is vertrokken, aldaar nog niet was gearriveerd, hoewel het reeds lang over den tgd was. Kapt. Lindemann heeft toen zijn weg ge nomen langs de lijn, die de „Banda" moest doorloopen. Op Soemba ver nam hij nog niets. Doch in den morgen van 15 April ontmoette hij in Straat Sappie den agent der N.-I. stoomvaartmaatschappij, Weber, die met prauwen aan het kruisen was. Deze verhaalde hem, dat den lOen April vijf schipbreukelingen van de „Banda," de mandoer, smid, stoker, tremmer en een jongen, den lOen April met visschersprauwen te Bima, oostzijde van Soembawa, zijn aange bracht, en rapporteerde dat de „Banda" te half vijf 's namiddags van 20 Maart, op vier Engelsche mijlen noordwest van Schoorsteeneiland door hooge zeeën en orkaan plotseling aan bak boord veel water overnam, binnen tien minuten op zijde lag en vijftien minuten later zonk. De vier eerstgenoemde schipbreu kelingen zijn den volgenden dag op de Zuidwestkust van Comodo geland, zes dagen later door inlanders ge vonden en naar Bima gebracht. De jongen heeft vier dagen gedreven, is toen geland op een eilandje ter Zuidwestkust van Comodo en elf dagen later halfdood door een visscher ge vonden en naar Sappie gebracht. Allen hebben veel gebrek gehad. De jongen is met den kapitein, den eenigen passagier Werleman, van Macassar, den derden machinist, een Arabier en tien man der equipage in de eenige sloep geweest, die nog tgd had om van boord te steken. De overigen zgn met de „Banda" omgeslagen en verdronken. Bedoelde sloep was nog toevallig door de zeeën losgeslagen, en de kapitein is er ingekomen, doordat hij, op zgn post staande, over boord is geslagen en met veel moeite in de sloep op genomen 15 minuten na het zinken der „Banda" is echter ook de sloep omgeslagen en van de anderen, bui ten de 5 genoemden, is niets bekend. De agent Weber was bij de ont moeting met kapitein Lindemann, op weg met 10 prauwen. De „Lou don" onderzocht 15 April de eilanden in straat Sappie en de Zuidwestkust van Comodo met een stoombarkas, vond een leeg watervat en ging des nachts naar Bima. Daar nam hg de geredden op, en stoomde den 16en des morgens terug naar straat Sappie. De mandoer wees hem de plaats van het ongeluk. Dien dag onderzocht hij vruchteloos, hield 's nachts be zuiden Comodo op en neer, en ging den volgenden dag, waar landing mogelijk was, met een stoombarkas aan wal. Ter Zuidwestkust vond hij veel wrakstukken, maar geen men schen. Alle hoop op verder resultaat bleek ijdel. Hij stoomde dus des namiddags ten 3 ure naar Makasser, van waar de Gouverneur op zgn verzoek den 19en een oorlogsschip zond om het resultaat der prauwen te vernemen en zoo mogelijk nog te zoeken op de Oostkust van Co modo. De slechte kaart van de straat Mangarije maakte voor de „Loudon" het onderzoek aldaar niet verant woord. De gezagvoerder vau de „Ban da" was de kapitein Regneke. De hoop dat hg, de Heer Werle man en de overigen, nog gered zul len worden, is helaas ij deldaar bo venstaande ontmoedigende mededee- lingen van den geredden jongen, naar kapitein Lindemann verzekerde, alle vertrouwen verdienen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1