'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Mo. 97i. Dinsdag 6 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per po«t75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareanzSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Juni 1882. Meer en meer legt men 't er op toe zich de electriciteit dienstbaar te maken. Ook hier ter plaatse zagen we daarvan een nieuw bewijs. De heer G. B. H. Filbry Jr., instrument maker, heeft een toestel vervaardigd, onder den naam Microphoon, dat uitmuntend werkt. De aanwij zingen van den luit. t/z. Ie kl. ridder der mil. Willemsorde, S. F. Land, hebben daartoe veel bijgedragen. 't Bestaat uit een electrische bat terij, waaraan twee draden bevestigd zgn, die door 't eigenlijke toestel heenloopen en verlengd kunnen wor den tot 70,000 meter en zelfs nog meer, als 't noodig is. Op dien af stand hoort men nog duidelijk hetgeen er in de kamer wordt gesproken. Willen de sprekers zich met elkan der in contact stellen, dan draait men een wijzertje omlaag en oogen- blikkelijk hoort men aan 't andere einde van den draad een schel. De ander schelt op zijne beurt, om te laten blijken, dat hg gereed is. Dan wordt 't wijzertje weer opgedraaid. Nu houdt men scb telephoon aan 't oor, en zonder dat 't noodig is vlak bij 't toestel te staan, hoort men aan 't einde van den draad wat er te hooren is. Toen we 't genoegen had den 't toestel te zien en te hooren, was 't voorzien van een draad van 70,000 meter of p. m. 13 uren gaans. Gebruikt men twee telephoons, dan wordt de duidelijkheid nog veel grooter. Zelfs 't tikken van een horloge kan men duidelijk vernemen, zonder veel inspanning. Proeven, bij de K. N. Marine genomen, hebben de voor treffelijkheid van 't door den heer Filbry vervaardigde toestel bewezen en tengevolge daarvan zijn hem van wege 't Gouvernement reeds meerdere De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, lo. dat de lichtopstand van het geleide- licht van Dirkoomsduin (l/s zeemijl bezuiden het fort Kijkduin herplaatst zijndedat licht op den 5en Juni a. s. zal worden ontstoken, terwijl het daar ter plaatse aange brachte hulplicht met dien datum zal gebluscht wordenen 2o. tot en met September van uit de batte rij »Kaaphoofd" nabij den Helder, in de Tesselsche zeegaten zgn gelegd 2 met zwarte en witte ruiten geschilderde buiktonnen, als één in het Schul- pengat, in de richting der witte tonnen, in 95 decimeter water en de navolgende peilingenSchoutenkaap beoosten den kerktoren van Huis duinen de Roomsche kerk in den graanmolen te Nieuwediepen de andere buikton in het Westgat, Z. Z. W. van de Zwarte ton van de Laan van 830 decimeters water en de merken, Schoutenkaap in den lichttoren te Kijkduin Graanmolen te Nieuwediep in den grooten mast van het wachtschip. De kapt. W. J. Arriëns, van het 4e batt. 7e reg. inf. alhier, is overgeplaatst bij het 2e batt. 4e reg. te Leiden. Te Wildervank vertoonde een goochelaar den toer om een gulden, dien hij op zijn voet legde, in de hoogt< te werpen en in den mond op te vangen. De jongens beproefden dit later ook, en een slaagde er in, met het ongelukkig gevolg evenwel, dat de gulden naar binnen schoot, en de geneesheeren tot dusverre vruch teloos hebben getracht het geldstuk uit de maag te verwijderen. Te Oud-Beierland heeft men op Pinkstermaandag een lljarig knaapje zóóveel jenever laten drinken, dat het in gevaarlijken toestand ver keerde. Gelukkig is het kind thans herstellende. Aan de ijverige po gingen der politie is het gelukt den persoon uit te vinden, die zich aan dit strafbaar feit heeft schuldig ge maakt. Een treffend sterfgeval heeft jl. Vrijdag in Den Haag plaats gehad. De voorzitter van den Hoogeu Raad der Nederlanden, mr. C. H. Goekinga, die Vrijdag nog de zitting van dat rechtscollege presideerde, werd des middags ten 1 ure, op weg naar huis, in de Eerste Wagenstraat plotseling ongesteld. Nauwelijks was bij de woning van den heer M. binnengetreden, waar hem op zijn verzoek een glas water werd verstrekt, of hij stierf in de armen van den bewoner des huizes, die hem op de meest liefderijke wijze opgenomen en onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen had. De geneesheeren konden slechts den dood van den achtenswaardigen man, tengevolge van een beroerte, constateer en. Het lijk werd kort daarna per brancard naar de woning van den overledene overgebracht. Opmerkelijk mag het genoemd worden, dat zijn voorganger onder nagenoeg gelijke omstandigheden overleed. In den nacht van Zondag op Maandag is te Amsterdam een 18-jarige dienstbode door haar vrijer, een schoorsteenveger (geen Italiaan), in een aanval van jaloezie op een een zaam gedeelte der Prinsengracht in het water geworpen, waarna hij zich, zonder zich om het gegil van zijn slachtoffer te bekreunen, snel uit de voeten maakte. Een schipper, die door het geschreeuw van de drenke linge uit den slaap gewekt werd, redde haar. Onmiddellijk naar het gasthuis overgebracht zijnde, scheen haar toestand zoo bedenkelijk, dat men haar het Sacrament der Sterven den deed toedienen. De dader werd 's morgens vroeg door de politie van zijn bed gelicht en in hechtenis genomen. Bij het verhoor dat het meisje van den com missaris van politie 2e sectie onder ging, bleek haar toestand niet zoo zorgwekkend, en verklaarde zij, wel licht om haar minnaar te sparen, dat niet hij haar te water had geworpen. Als zeldzaamheid deelt men mede, dat de hond van den heer v. Y. te Gouda, gepasseerde week zestien levende jongen ter wereld gebracht heeft. Te Maastricht zocht een danïe een waggon, die niet al te vol was. Ze bleef stilstaan voor een coupe, waar maar één heer in zat. Deze stak, toen het portier open ging, zijn hoofd buiten en zeide: Pardon mevrouw stap hier niet in; ik rook!" Pardon, mijnheer," was haar antwoord, >rook niet, ik stap hier in. De Engelsche regeering heeft aan de zuster van den zoo wreed vermoorden ondersecretaris Burke, een lijfrente van vierhonderd pond ster ling geschonken. In de Académie des Sciences te Parijs is gesproken over hot wegblij ven der ansjovis van de Franschekust. Sinds 2 jaar is die visch niet versche nen, en Bretagne beklaagt zich, alleen in het laatste jaar een verlies van 15 millioen fr. te hebben geleden. De geleerden waren 't niet eens over de oorzaak van het verschijnsel. Een ipreker wees er op, dat ook de ha ringen soms wegblijven, een ander zocht de oorzaak in de veranderde richting van den golfstroom, die meer oostelijk gaat. Veel schijnt af te han gen van de gesteldheid der plaats aan de kust met betrekking tot den al of niet voorhanden voorraad voedsel in het zeewater ten behoeve van het vischje. New-York, 31 Mei. Daily News.") Het aantal landverhuizers, in de maand Mei hier aangekomen, is 84,000, het grootste cijfer ooitin een maand bereikt. In Mei 1881 kwamer er 78,000. Sedert Januari zijn 225,000 aangekomentegen 178,000 in de eerste 5 maanden van het vorige jaar. De nationaliteiten zijn vertegenwoordigd in dezelfde verhouding als tot dusverre het geval was, behalve de Italianen, wier per centsgewijze verhouding toeneemt. Men verwacht, dat de immigratie uit de landen aan de Middellandsche zee zeer aanzienlijk zal worden. Niet tegenstaande de Transatlantische booten zooveel nieuwe inwoners aan voeren, houdt de vraag naar werk lieden voor alle soort van arbeid steeds aan. Voornamelijk wevers, kleermakers, timmerlieden of schrijn werkers worden verlangd. De heer James Gordon Ben- nett, de eigenaar van de New-York Herald, zal weldra met zijn nieuw jacht »Namouna" te Parijs aankomen, waar hij op zijn schip een groot bal zal geven. Later denkt hij met hetzelfde schip een nieuwen Pooltocht te ondernemen en dan zelf deel te nemen. Londen, 3 Juni. De berichten per telegraaf uit de Vereenigde Staten ontvangen zijn ernstig en ontmoedi gend. De lang verbeide worsteling tusschen werkgevers en werklieden heeft een aanvang genomen, en niemand kan zeggen, waar en wanneer zij eindigen zal. Conferentiën, ter elfder ure ge houden, hebben geen resff en, toen de eerste Juni-ochtend aan brak, staakten duizenden arbeiders in de ijzer- en staalfabrieken van Pittsburg en Wheeling het werk Dit was het sein van den opstand tegen het kapitaal." In Virginië, in Ohio, in al de ijzerdistricten tot St. Louis staan de groote fabrieken stil. Volgens berichten uit Stockholm heeft in het kleine stadje Oestbam- mer een vreeselijk onheil plaats ge had. De bliksem is daar in het ziekenhuis geslagen en heeft het ge- heele gebouw vernield. Van de 52 verpleegden zijn er 20 in de vlammen omgekomen, terwijl de overigen hevige brandwonden hebben bekomen. In Oesthammer heerscht groote versla genheid. De dorpen Gelenau, Drehbach, Venusberg, Griessbach en Scharfen- stein, in Saksen, zijn verleden week zwaar geteisterd door een wolkbreuk. Te Gelenau zijn 10 en te Drehbach 2 menschen omgekomen. Woensdag werden nog verscheidene personen vermist. Er is veel vee verdronken. Een aantal woonhuizen, schuren en bruggen zijn weggeslag'en, vele velden wegen verwoest. Nabij Heidel- back is een gedeelte der spoorweglijn ChemmnitzAnnaberg vernield. Ter eere van kapitein Schwen- sen, die onlangs tusschen Hamburg en Nieuw-York aan boord van de West- phalen zijn honderd vijftigste reis tus schen de oude en nieuwe wereld deed, werd in Nieuw-York een groot feest ge vierd. De kapitein werd door een com missie van boord gehaald en naar de feestplaats gebracht, waar hem die aan gename verrassing wachtte. Door de bereden politie van Palermo is thans de rooverbende ge vat, die voor eenigen tijd den com- mendatore Notarbartolo gevangen nam. Het heeft echter den dood van den bevel voerenden officier gekost. De roovers hielden zich schuil in een boerewoning. Toen die door de politie omsingeld was en de com mandant, Majoor Hardi, vooruitreed om met hen te onderhandelen, losten zij hun geweren op hem en deden hem dood neerstorten. Daarop volgde een scherp geweer vuur, dat aan beide zijden langer dan een uur werd volgehouden, totdat eindelijk, toen de politie versterking ;eg, de roovers zich overgaven. Men vond een grooten voorraad ammunitie in hun bezit, alsmede een som van 3000 fr. Er is nu kans, dat men den pleger van den jongsten vrouwen- moord te Bockum en misschien ook van de andere misdaden van dien aard, op het spoor zal komen. Ver moedelijk is het een rondzwervend vreemdeling, die op Nieuwjaarsdag bij den meester van het vermoorde dienstmeisje kwam bedelen, maar namens hem door haar werd afge wezen, en toen dreigde, haar dat betaald te zullen zetten. Dien man heeft men op den dag van den moord in de nabijheid van de plek, waar later het lijk gevonden werd, gezien, terwijl hij bezig was aan den kant van een beek zijn kleederen schoon te maken. Er wor den nu ijverige nasporingen naar hem gedaan. Gladstone en zijn collega Har- court hebben aanzegging gekregen, dat zij nu aan de beurt zijn om vermoord te worden. Dientengevolge nam de politie hare maatregelen. Garibaldi is Vrijdagavond op Caprera overleden. Zijn stoffelijk overschot zal op kosten van den staat worden begraven. Aan zijne weduwe en elk zijner vgf kindereu is een pensioen toegekend van 10,000 francs 's jaars. Men zal een natio naal gedenkteeken ter zijner eere stichten. Kinine, in te groote hoeveelhe den gebruikt, kan, zooals men weet, zeer nadeelig zijn. Een Amerikaansch oogheelkundig blad verhaalt o. a. van een geval, waarin iemand volslagen blind is geworden door het overma tig gebruik van dit heilzame genees middel. Nadat hij zevenmaal een dosis van 1.2 gram had ingenomen, werd de patiënt geheel en al blind. Bijna drie dagen later werd hij pas iets beter en na vijf dagen kon hij vingers tel len en enkele kleuren onderscheiden. Eerst na verloop van 22 maan den had hij zijn gezichtsvermogen voor een groot gedeelte terug Maar geheel herstellen zal hij nooit. Ter gelegenheid van het huwelijk zijuer dochter schonk baron Gustave de Rotschild aan de armen van de twintig arrondissementen van Parijs twintig duizend franks. Men weet niet algemeen, dat de grafkelder, waarin het stoffelijk over schot rust van Abraham, Sara, Isaac, Rebekka, Jacob en Lea, in de spelonk Machpelah bij Hebron, heden ten'dage nog even ongeschonden is als ten tijde waarin het Bijbelsch verhaal handelt. Het stoffelijk overschot van den aartsvader en der zijnen wordt in steenen sarcophagen bewaard. Sedert de kruistochten heeft geen Christen daar ooit toegang gehadin de laatste jaren hebben de Engelsche en Duitsche Kroonprinsen, voorzien van firmans van den Sultan, de daar ter plaatse opgerichte moskee bezocht; maar zij mochten niet verder gaan dan tot den ingang van de spelonk, die men zelfs nooit heeft willen verlichten in hun tegenwoordigheid. Een Italiaansch architect, de heer Cierotti, is, als Arabier vermomd, er in geslaagd, eenige treden af te dalen op den trap, die naar de spelonk leidt, en heeft daardoor de marmeren tomben kunnen zien, die naast elkander geplaatst zijn en waarin de eerste voorvaderen van het Israëlitisch volk, gebalsemd waar schijnlijk naar de Egyptische wijze, zich bevinden. Een veertien dagen geleden heeft, op last van den Sultan, een Commissie het inwendige der grot in al haar onderdeelen nagegaan, ten einde te onderzoeken of er geen reparatie noodig of geen instorting te duchten was. Men heeft alles in den besten toestand gevonden; alleen de zijden tapijten, die de sarcophagen dekken, zullen door kostbaarder stoffen worden ver vangen, welke de Sultan zal zenden. Het bierbrouwen begint in Ja pan mede een belangrijke tak van nijverheid te worden. De twee grootste brouwergen zijn die van Shimudzuya Shokwa en Hakkosha. Het daar gebrouwen bier is uitmuntend van smaak en gezonder dan het ingevoerde. De verkoop neemt bij den dag toe en men hoopt weldra met goed ge volg te concurreeren met het inge voerde bier. De rechtbank van Leicester heeft dezer dagen een man veroordeeld tot zeven dagen dwangarbeid, omdat hij eene meer dan zonderlinge wedding schap aangegaan had. Die man, schoenlapper van beroep,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1