GROOTE OPRUIING VAN DAMES-, HEEREN- EN KINDER- ZOMER-KLEEDINGSTOFFEN, yan el tot zes ir aanHedina ra ie restanten KLEEEINGSTOFFEN en andere WISKUNDE. Naaimachines. NieweÉp. IHILDEfill. SporgracM0263 SINGIRS ORIGINEELS NAAIMACHINES, DE GOEDKOOPSTE ALLER SOLIDE NAAIMACHINES. t®f zeer ]age prijzen^ i® „de Tijdgeest," li© d© dagelijksche uitstallingen, OSSENVIEESCH MM in Si» Maifactnrii Caimay, ïn-M DE CONCURRENT, SPOORGRACHT O 263. Eenig Depöt te Amsterdam: KALVERSTRAAT 25. Nieuwediep: KANAALWEC 42. L 87. WESTSTRAAT. L 88. Nette Huwelijks-Brieven BESSENWIJN, THEEÉN, E. BRANDSMA, te Amsterdam. ADELAIDE, PRIVAAT-0NDERWIJS(2 uur per week). In lagere Wiskunde fS.00 per maand. In hoogereWiskunde f6.00 per maand. Brieven, onder letter W, teadres- aeeren aan het Bureau dezer Courant. stukjes gerookt alles le kwaliteit. ï3. Oetelmans, HOOFDGRACHT. Te koop bij PEINS, Binnenhaven, een partij PLANKEN, SGHROOTEN, PAALTJES, enz., per stuk en per dozijn, prijzen. Do Haagscne Dr. J. Th. MOUTON levert prima kwaliteit, g> randeerd zuiver. Agent voor Noord-Holland E. De ondergeteekende maakt zijne geachte plaatsgenooten opmerkzaam, dat zijn winkel van af heden GEOPEND IS, en zich be leefdelijk aanbeveelt tot het leveren van alle soorten solide NAAIMACHINES, terwijl de netheid even als de deugd zaamheid der constructie, en de prijzen met alle bestaande concur- reeren kunnen, en met de verbeteringen vele overtreft. Reparatiën aan alle soorten Machines worden ten spoedigste afgewerkt. waarvan reeds meer dan 4 millioen stnks in gebruik zijn, hebben tot nu toe reeds meer dan 200 hoogste bekroningen en eerepryzen verworven. Geen tweed.© JNTaaimactiirieraTDriels. der wereld kan zich op znlk een succes beroepen. Deze Machines worden op wekelijksche afbetaling van TTX.°f tegen contante betaling met lioege korting afgeleverd en zijn niet alleen de door bet publiek meest gezochte, doch sedert de laatste prijsvermindering Grootste keuze in de nieuwste HANGLAMPEN. Hanglampen niet koperen hanger, porceleinen kapen gronten brander,van at f 1.50. Hanglampenopschuifbaar met tegenwicht, van af 14.00. Groote ronde branders van af f 0.75. Tweepits- Branders met uitblusscher van af f 2.00. Vulkan-Branders, geheel nieuw, van af f 2.00. Ballons voor Lampen van af f 0,25. Petroleumkannen van af f 0.25 Niagaraballnns, compleet met branders. Gasbranders in worden in korten tyd en tegen de billijkste prijzen vervaardigd aan de Drukkerij van Spoorstraat. C. DE BOER Jr. Spoorstraat. Roodle cSa Witte 15 en 50 Cent de flesch. G. KROEB Sr., Spoorstraat. GEURIGE WATERHOUDENDE nit het Hagazjjn van Losse Zwarte Thee 20 Cent per Ons. Zwarte Thee in patjes van één ons 22 Allerbeste Stoftliee, id. 22 Prima Souchon Thee id. 26 Depóts: Spoorstraat en Zuidstraat. E O E Y B E. FEUILLETON. Een verhaal van fit,ara Cbon. Uit het Hoogduitsch vertaald door (20.) j. W. BEVERSEN. En wanneer Marianne en haar vader zoo nu en dan wel eens met eenige bekommering de aanmerking maakten, dat bij er toch misschien wei spijt van had, dan wist hij op vroolijken toon die bekom mering te verdrijven en werkelijk was bij toch ook al lang gewoon altijd zijn eigen weg te gaan. Buitendien geloofde Marianne niet alleen, gelijk ieder echt liefhebbend hart, aan de groote voortreffelijkheid van haar minnaar, maar ze vond ook en daarin lag haar fout en vooral die van haar vader in deze geheime verbintenis, in deze innige, door oen trotschen vader be dreigde liefde, iets bepaald romantisch en daarom had ze voor haar een dubbele aan trekkelijkheid. En zóó dacht de oude papa er ten naasten bij ook over. Altijd had hij voor zijn bevallig kind op een bijzonder geluk gehoopt, altijd had hij verwacht, dat het lot den geleden ramspoed nu eens met haar zou vereffenen; en daarvoor was nu het uitzicht geopend door den beminnelijken en aanzienlijken minnaar. Dat duarbij nu alles niet zoo gemakkelijk en voor den wind kon gaan, dat er nu ook nog wat zorg en angst bij moest komen dat was immers niet meer dan natuurlijkMaar 't einde zou dan toch in allen gevalle wel goed zijn! Zuster Ernestine en baas Brandt dachten er echter anders over. Beiden waren van meening, dat Mijnheer de referendaris zijn Marianne nu openlijk en bij zijn familie als zijn verloofde zou voorstellen, en daar bet nu niet zoo terstond geschiedde, be gonnen beiden met groote beslistheid The- odoor te veroordeclen. Maar daarmee ver korven ze 't bij Marianne en bij Papa; waar bedaarde redeneeringen misschien nog een goeden invloed zouden hebben knnneu uit oefenen, ontstonden er door bare overdrij vingen allerlei twisten en oneenigheden en in plaats van enkel en alleen den aanval te richten tegen deze handeling van Theodoor, veroordeelde Ernestine, die bij zulke ge legenheden al de opgekropte bitterheid van het eigen leven eens ontlastte, zonder de minste genade zijn hart en karakter. „Hij geeft niets om jehij houdt je voor den gek!" dat waren van die beweringen, die gedurig terugkeerden, die Marianne vreesselijk heleedigdeu, maar toch niet over tuigden; want hoe donkerder bet uitzicht werd voof haar liefde, des te krampachtiger klemde haar hart zich vast, aan hetgeen ze •honderdmaal op één dag bij zich zeiven herhaalde: „Hoe de toekomst ook worden mag, Theodoor bemint me toch En in zeker opzicht had zc gelijk. The odoor Madling beminde haar oprecht, maar even als alle karakteriooze menschen, zocht hij wel naar vervulling van zijn wenschen, maar zonder er nn ook verplichtingen voor zich nit af te leiden en altijd maar jagende naar nieuwe genietingen, verloor de betrek king tot Marianne al spoedig voor hem ds aantrekkelijkheid van het nieuwe. Over trouwen sprak hij in 't geheel niet, en wanneer hij het noodig had gevonden, dan zou zijn voortdurende afhankelijkheid van zijn vader een voldoend voorwendsel zijn geweest om zich te verontschuldigen. Maar de arme Marianne wist reeds bij ondervinding, dat zijn, buitendien reeds zoo zeldzame bezoeken, nog zeldzamer zouden worden, wanneer zij of vader, of Ernestine, er hem op zouden willen wijzen, dat hij met de aanvaarding harer liefde en trouw tegelijk de verplichting op zich had geno men om voor het geluk haars levens te zorgen. Ze waagde 't nooit te klagen, zij smeekte haar vader dringend, om het ook nooit te doen en zocht steeds te verhinderen, dat Ernestine er kon zijn, wanneer Theodoor zou hebben kunnen komen. Hij was haar dankbaar voor die kieschheid, in zoo verre hij dat zijn kon en zijn door en door zelf zuchtig gemoed werd toch eensklaps sterk getroffen door Hermsdorf's bericht nopens de ziekte van den ouden Berndt. Hij dacht aan Marianne en hoe hij weken bad laten verloopen, zonder zich om haar te bekommeren, om haar, die toch geen geluk kende, dan hem te zien. TIENDE HOOFD8UK. De dokter had stilte bevolen in het kleine vertrek en er was dan ook stilte gekomen Ernestine had zich zoo wat half en half met haar zuster verzoend, en was, na op vrij koele wijze afscheid te hebben genomen, heengegaan. Maar in haar hart en in dat harer bloed verwanten was toch ook al weer ceu angel blijven zitten, die altijd na twist en oneenig- heid achterblijft, vooral wanneer geen op rechte vergiffenis wordt geschonken en men^ van beine kanten eigen onbillijkheid en verkeerdheid niet inziet. Wél was Marianne er altijd toegeneigd, haar zweefde altijd het woord „vergeef me" op de lippen, in haar zachte, blauwe oogen welden tranen van berouw op, wanneer ze zich bittere woorden hadlaten ontvallen, en toch zweeg ze maar, want Ernestine wilde altijd gelijk hebben en bet eene woord zou dan toch maar weer op het andere zijn gevolgd. En daar zat ze nu weer op haar plaatsje aan het venster; 't was stil rondom haar, maar niet in baar binnenste. De eene ge dachte na de andere rees op in haar geest met bittere smart dacht zo aan alles, wat haar zuster zoo al tegen Theodoor had in gebracht; ja, 't waren praatjes, lastertaal, gelijk ze meende, ze wilde er niets van gelooven. Dat had ze fier en met volkomen zekerheid Ernestine betuigd en toch toen ze daar zoo alleen zat en de opwin ding en drift bedaarde, bleef toen dat ge loof even krachtig tegenover de troostelooze vragen van haar eigen hartP En wanneer hij trouw was, wanneer hij haar werkelijk liefhad, waarom kwam hij dan niet bij baar, waarom kwam hij dan niet om alle smart in vreugde, allen twijfel in zekerheid te veranderen? Ze was vindingrijk in liet opzoeken van allerlei gronden om liem te verontschuldigen, zij verplaatste zich in zijn levensomstandig heden en wist met grootmoedig zelfbedrog zooveel uitvluchten voor hem uit te denken, dat ze er eindelijk toe kwam om hem nog te beklagen. „O, hij zou wel gaarne komen, maar hij kan en durft alleen maar niet!" fluisterde haar onbaatzuchtig hart haar in, maar desalniettemin bleef daartegen in haar binnenste nog altijd een stem, hoe zacht dan ook, zich verheffen, een stem, die morde en klaagde. En dan werd baar verlangen naar een woord van liefde en geruststelling, naar een blik van hem gedurig sterker; dat kleine vertrek, haar geheele leven werd haar te eng en benauwend, ze kon ten laatste niet meer t'huis blijven, ze moest naar buiten. Ze durfde haar minnaar niet opzoeken, maar ze kon toch de straten doorloopcn, die hij ook doorliep, ze kon toch het huis zien, waarin hij woondeWanneer ze hem maar had kunnen schrijven, dan zou dat toch nog haar gemoed verruimd hebben; maar dat had hij haar, eens voor altijd, kor tof verboden, „Dat soort van brieven sticht al tijd maar onheil" had hij gezegd, en wan neer zij er zoo nu en dan toe kwam om des noods de grootste ramp te verkiezen boven de onduldb're smart van een ijdel hopen en wachten, dan verweet ze zich zelve toch die soort van gedachten met bitteren rouw, want „hem mocht immers nooit bet geringste onheil treffen En zoo werd 't haar dien avond al ban ger en banger om het hart't was vrij laat, toch daarom bekommerde zij zich niet, maar wat zou vader wel zeggen, wanneer ze nog wilde uitgaan, om eenige noodige dingen voor het kleine huishouden te koopen Werkelijk had ze nog het een en ander vergeten, maar bij wilde er niets van we ten, dat ze nog uitging. „Neem dan ten minste bet kleine meisje van beneden meêzei hij eindelijk, toen hij toestemde, gelijk altijd, omdat ze bleef aanhouden en en Marianne snelde het huis uit. Ze nam het kind mee, ze was ook voor niets bang in de woelige en ver lichte straten; buitendien had ze ook maar één doel voor oogen, terwijl ze zich oi niets anders in de wereld bekommerde; ze wilde enkel en alleen maar het huis zien, waarin Theodoor woonde. Ze kocht in der ht<ast enkele noodzake lijke dingen en snelde daarop naar den buitensingel. Daar in de laan was het een zamer, ze voelde zich daar minder op haar gemak en bemerkte hier eerst, dat iemand haar reeds sints eenigen tijd volgde. Wam neer zij wat minder snel liep, vertraagde hij ook zijn loop, ze waagde 't niet om te zien en was zeer blijde dien stap niet te hooren, toen zij het huis vau Madling na derde. Geen mensch was ev in den omtrek te bespeuren, ze kon een oogenblik stilstaan en het huis, waarnaar ze zoo had verlangd, van nabij beschouwen. Ach! wat was daar alles schittterend verlicht! Er waien zeker veel menschen en Theodoor moest er dan immers ook bij zijn! Daarom kon hij dus heden niet komen Het arme schepsel vond 't altijd zoo aangenaam, wanneer zij een verontschuldiging voor hem vinden kon. Er was geen zweem vau wrok of haat en nijd meer in haar hart, maar ze was droef zeer droef gestemd. Haar verwijlen voor dat schitterend huis vernederde haar iu haar eigen oog, ze nam zich voor om het nooit weer te doen en liever langzaam van verdriet en heimwee te verkwijnen dan haar vrouwelijke waardigheid, het eenigste wapen, dat zij bezat tegen Ernestiue's ver wijten, ooit weer uit het oog te verliezen. Ze keerde zich om, ten einde terug te keerendaar vernam zc, tot baar schrik, op eens een vluggen stap van den kant van het huis, ze wilde heensnellen, maar 't was baar, terwijl haar het bloed bijna in de aderen stolde, alsof zij dien stap en de gestalte, die door den tuin naar haar toe kwam, kende. Bij de groote gaslantaarns aan het ijzeren hek ontmoetten ze elkander. „Marianne riep de assessor met verbazing uit, „Mariannewat is er toch gebeurd boe kom je bier P" Hij stak zijn arm in den haren ze trilde als een blad op een boom, maar zijn nabijheid en zijn stem stortte haar toch weer moed in. „Ach vergeef me, Theodoorfluisterde zij. „Maar wat is er dan toch gebeurd P Is 't met je vader weer minder goed?" vraag de hij nog altijd op verbaasden toon. „Hoe weet je dat P" „Dokter Hermsdorf is bij u geweest." „Ken je dien dan P" „Och 't was een schoolmakker van me en op mijn aanbeveling is hij dokter bij mijn Pa geworden. Boven is partij, en ik had den dokter ook uitgenoodigdhij kwam wat laat en toen ik hem naar de reden vroeg, antwoordde hij, dat hij in de Tuin straat nog een patiënt, een ouden heer had moeten bezoeken. Natuurlijk schrok ik en dacht terstond aan u." „En wilds je dan nn naar ons toegaan P" „Wel zeker juist nu „Goddank I" zeide het jonge meisje, met een gelukkig hart naar de sterren opziende, die weer kalm aan het uitspansel fonkelden, nadat de nevel was opgetrokken. „Maar," vroeg Theodoor, terwijl ze nu weer vroolijk en dankbaar aan zijn arm voortwandelde, „maar wat ter wereld heeft je toch bewogen om zoo laat hier heen te gaan en zoo alleen P Wat wilde je toch eigenlijk P" „Alleen maar je huis zien," zei ze zacht en op een toon, waar al de hartelijkheid en al het leed haars harten in samenvloeiden. „Ik kon het t'huis niet langer meer uit houden, Theodoorik was zoo ongelukkig, Ernestine was er weer geweest en had weer zooveel over je te zeggen „Och, Ernestine is een gansbarstte hij nit, „stoor je niet aan haar gesnater of stuur zo naar huis Ja, maar ge zijt er toch ook al in lang niet geweest; vader was ziek geworden, alles was bij ons zoo treurig „Nu ja't spijt me ook, kleine zottin, maar je ziet nu zelf, hoe 't gaat en dat ik moeielijk komen kon. Heden is er bij ons partij, gisteren moest ik bij mijn pre sident zijn en ik weet niet, wat ik al voor mijn genadige stiefzuster heb moeten uit voeren." „Maar Theodoor?" „Wat wil je toch, mijn schatje Stil!' Hy keerde zich haastig om en zag nog juist een lange gestalte die in de schaduw van een huis verdween. Verwensehte kerel" mompelde de assessor binnensmonds, terwijl hij tot nu toe, opgewouden als bij was, tamelijk luid had gesproken, zonder eerst veel te letten op den man, die hem en zijn gezellin volgden. „Heb je al lang bij ons huis gestaan P Heeft iemand je gezien P" vroeg hij „Neen." antwoordde Marianne „ik was juist zoo even gekomen." ,ïïm, kleintje doe 't nu maar niet meer, die dingen deugen niet „Nu, wees maar niet boos" vleide ze als je geen tijd meer hebt, ga dan nn maar heenhier is onze straat en ik ben al blij, dat ik je toch eens gezien heb." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 4