'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 978. Vrijdag 30 Juni 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT ea ZlIIDSTRAAT. Ad.vertentl©n yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlqk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onzen geabonneerden buiten deze Gemeente wordt verzoektde verschuldigde abonnementsgelden voor 't 2e kwartaal 1882 in postzegels of in postwissel te willen overmaken, vóór 3 Juli a. s., zullende anders met 10 cents verhooginjr per post worden beschikt. DE UITGEVERS. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 44 m. Ondergang 8 u. 23 m. Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Verjaardag van Prinses Wil- helmina, gehuwd met prins su Wied. Donderdag 6 Vrijdag 7 Laatste Kwartier. Zaterdag 8 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 30 Juni 1882. Naar wij vernemen, zal de Stafmuziek der Marine, op het a. s. Zendingsfeest te Heilo, het koraal gezang accompagneeren. Dinsdag zijn door de politie te Haarlem aangehouden twee marine matrozen van hier, die sedert eenige dagen van verlof waren achtergeble ven zij zijn ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. De vorige week had aan de Schage'rbrug, gem. Schagen, een on geval plaats, dat nog gunstig is af- geloopen. De zoon van de wed. P. S. ging met een wagen met 142 kazen ter marktbij het afrijden van de brug brak echter een der leidsels, waardoor de paarden over de strengen sprongen en met kar en lading te water raakten. Door spoedig aan gebrachte hulp waren voerman en paarden weldra aan wal, doch van de kaas is bijna niets meer behouden. Aan de kweekschool voor zee vaart te Leiden kunnen jongens ge plaatst worden, die een verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Leeftijd van 131/* 16 jaar. Inlichtingen zijn op franco aanvraag te bekomen bij den directeur van voornoemde inrichting. De klachten, door de landver huizers, die met de »Nemesis" en de »Surrey" naar New-York zijn over gebracht, over de behandeling aan boord aangeheven, hebben in Amerika tot een onderzoek voor de emigratie commissie geleid. Nadat in de Amerikaansche bladen tal van min of meer sterk gekleurde verhalen de ronde hebben gedaan van de hand van reporters, die op eigen ge legenheid een onderzoek hebben in gesteld, vinden wij thans de uitkomst van het officieeie onderzoek vermeld. Wie behalve de klagers voor de commissie gehoord zijn, zien wij niet medegedeeld, doch het oordeel dei- commissie luidde, dat de klachten over 't geheel genomen, gegrond zijn bevonden. Spijs en drank moeten slecht geweest zijn, en de behandeling der passagiers moet veel te wenschen hebben overgelaten, weshalve het noodzakelijk werd geacht der Kon. Nederl. Maatschappij een scherpe berisping toe te dienen. De commissie besloot de geheele zaak onder gede tailleerde mededeeling der bijzondere feiten te verwijzen naar den gezant der Unie bij het Nederl. Hof, tot het nemen van verdere maatregelen, en tevens aan den Nederlandschen gezant in de Unie en aan den se cretaris van staat dezelfde mededee- lingen te doen. Een der commissa rissen vestigde er nog de aandacht op, dat reeds vroeger door passagiers van andere schepen derzelfde maat schappij klachten waren ingediend, doch dat de commissie onder de bestaande wetten tot een handelend optreden niet bij machte was. De klagers konden een civiele acte tot schadevergoeding instellen, doch zulk een handeling zou niet licht eenig goed gevolg hebben. De commissie moest echter al doen wat in haar macht was, om aan dergelijke feiten een eind te maken. De meest mogelijke publiciteit te geven aan alle onbe hoorlijke handelingen zou het dienstig- ste middel wezen om landverhuizers te waarschuwen. Te Elahuizen (Fr.) is een 3jarig kind van den heer N. een oogenblik het wakend oog der ouders ontsnapt en werd na weinige seconden levenloos uit een sloot gehaald. Yan tal van andere komen nog berichten van onweder- ongelukken. Op het land werden onderscheidene paarden, koeien en schapen gedoodhuizen en windmo lens getroffen en hoornen geveld. In het algemeen is het onweder van jl. Zondag zoo langdurig en hevig geweest als men zich niet herinnert in het Noorden ooit beleefd te hebben. Blijkens bericht uit Lerwick is de 2e haringjager den 21 Juni thuis gezeild met volle lading, terwijl ook de 3e jager reeds een party aan boord had. De 2e jager kan elk oogen blik te Vlaardingen verwacht worden. In het Alexandra"-paleis te Londen is een der oppassers van de olifanten door een groote blinde wijf jes olifant gedood. Men vond den man akelig verminkt onder het logge dier liggen, met de borst doorboord door een van de slagtanden en ver pletterd tegen een pilaar. De olifant, die gewoonlijk zeer goedig is, gaf geen verdere teekenen van woede wat de aanleiding is geweest tot zijn plotselingen aanval weet niemand. Te Botzen (Tyrol) heeft zich een soldaat doodgeschoten uit vrees voor het verplichte zwemmen, zoo als uit de mededeeling van zijn mak kers en een by hem gevonden brief aan zijne moeder bleek. Men zal hier wel minder met laf hartigheid, dan met onhandigheid van supérieuren te doen hebben. Wie 80 ms iets heeft tegen de gele kleur van kanarievogels, kan die gemakkelijk in rood veranderen. Sedert eenige jaren teelt men in Engeland geheel roode kanarievogels. Deze kleur verkrijgt men door de jonge vogels voor en gedurende het verwisselen hunner vederen fijne ïwde cayenne peper, vermengd met brood, als voer te geven. De scherpe peper doet den vogels geen kwaad, maar de kleur gaat in het bloed over en maakt de vederen rood." Wie weet of men niet op deze wijze de kleuren der vogels, evenals die der bloemen, naar willekeur zal kunnen veranderen, en hun, door stoffen van dezelfde werking als cayennepeper, alle kleuren van den regenboog zal kunnen geven. Het Gerechtshof te Weenen heeft thans uitspraak gedaan in de geruchtmakende zaak van den op lichter Hoffman, die o. a. ook op naam van den Oostenrijkschen Kroon prins oplichterijen pleegde. Onder den naam van Baron Hoff man en verscheidene andere namen en titels pleegde hy in zijn avontuur lijk leven allerlei oplichteryen. Hij wist o. a. geld op hypotheek te krijgen van landgoederen, die de zijne niet waren, kocht bij een firma te Glasgow twee stoomjachten op naam van Aartshertog Rudolf en den Yorst van Ru menie, gaf voor in betrekking te staan tot vele aan zienlijke personen en Regeeringen, aan wie hij, naar hy zeide, belang rijke diensten bewees, en droeg een aantal ridderorden van verschiHende landen, »die hij het recht had te dragen, maar waarvoor hij alleen verzuimde vergunning aan te vragen, en wist onder allerlei voorwendsels tal van personen aanzienlijke sommen afhandig te maken. Hij is nu tot zeven jaren dwang arbeid veroordeeld. By gelegenheid van het boven brengen van het schip La Providen- ce, dat door storm bij Konstantino- pel omgeslagen en gezonken was, heeft men, met goed gevolg, de dui kers voorzien van een telephoon. Een der zijglazen van den duikerhelm wordt vervangen door een koperen plaat, en daarin een telephoon water dicht aangebracht. De duiker heeft dus onophoudelijk het instrument in de nabijheid van het oor, en behoeft slechts zijn hoofd om te draaien om er in te spreken. De met het onder zoek belaste ingenieur of de kapitein kan zich elk oogenblik met den direc teur in gemeenschap stellen, en de duiker van zijn kant instructies vragen of mededeelingen doen. Het is een zeer nuttige verbetering bij het duiken. De bekende schryver Karl Emil Franzos, een kenner van het leven in Zuid-Rusland, deelt eenige bij zonderheden mede omtrent den aard der Russische Jodenvervolgingen, waaruit blijkt, dat de Russische boeren niet allen zoo vol woesten haat tegen de Joden waren als men denken zou, maar ook uitzonderingen wisten te maken, en dat het lang geduurd moet hebben voor de domme goedhartige kerels in wilde vervolgers waren herschapen. Kort vóór het uitbreken van de onlusten te Elisahethgrad, zoo ver haalt hij, kwamen bij een Joodschen herbergier aldaar een aantal zijner vaste klanten, die, zonder iets te bestellen, met bedenkelijke gezichten de hoofden bij elkander staken 'en eindelijk, na lange beraadslagingen, hem vroegen, of »de Joden, als zij in hun plaats waren, de Christenen zouden plunderen Toen de waard, verbaasd over deze vraag, dit ten sterkste ontkende en zijn verklaring met een eed bevestigde, gingen zij treurig en hoofdschuddend heen. »Dat is een moeielijk geval,mom pelden zij, »wy kunnen toch niet slechter handelen dan de Jood.« Te Odessa kwamen een dag of wat voor de vervolgingen eenige boeren bij een groot Joodsch fabrikant, en verhaalden hem dat de Czar een »ukase" had uitgevaardigd, waarin bevolen werd de Joden te plunderen. Maar zij wilden hem geen leed doen en vroegen hem nu om raad hoe te handelen. De fabrikant betuigde natuurlijk, dat er niet zulk een »ukase" was uitgevaardigd, maar zy lieten zich dat niet uit het hoofd praten »dat hadden hun veel te voorname heeren gezegd.Eindelijk kwam hy met hen overeen, dat hij de overheid, met wie hij op een goeden voet stond, zou overhalen, hen niet te straffen als zij de »ukase" niet uit voerden, en toen zij hiervan een schriftelijke verklaring ontvangen hadden, gingen zij tevreden heen. Een Joodschen dokter te Sienawa kwamen de boeren waarschuwen dat ;zij, gehoorzaam aan de »ukase," zijn huis moesten plunderen, maar zy 1 spraken met hem af, dat hij zou dreigen ieder neer te schieten, die ^uader kwam, en uit een venster een ^pistool zou lóssen. Zij konden dan gerust aftrekken, want hun leven behoefden zij toch niet te wagen bij het gehoorzamen van het Keizerlijk bevelschrift.Men hield zich aan die afspraak en het huis van den dokter, een weldoener in den omtrek, bleef gespaard. Bij een pachter in het gouverne ment Cherson kwam een troep boeren mede voor de plundering waarschu wen en zij hielpen hem en zijn ge zin met al zijn goed vertrekken naar het naastbij gelegen station. Als hij op Paschen er nog was, moesten zij hem plunderen, maar zij zouden hem den volgenden Woens dag terug komen halen, want »de Ukase" sprak alleen van de Paasch- dagen.« Dat alles gebeurde verleden jaar, maar ook in dit voorjaar was de naïeve goedhartigheid nog niet ge heel verdwenen bij de boerenbevol king. Aan een Joodsch boekbinder te Balta o. a., die algemeen bemind was, boden een paar grondeigenaars aan, hem op de feestdagen in hun huis te verbergen. »Bij ons alleen zijt ge veilig. De christenhuizen wor den niet aangeraakt, zelfs als er Joden in verborgen zijn, anders zou er ondanks alle voorzichtigheid, toch eigendom van christenen geschonden worden.»Hoe wist ge dat toch?« vroeg de man.»Wel, wij werken na tuurlijk ook meewas het antwoord. Maar het aanbod was toch eerlijk en goed gemeend. Onlangs werd medegedeeld, dat men op 't spoor was gekomen van knoeierijen met gebruikte postzegels. Het bleef echter de vraag of het mogelijk was, de stempelinkt van postzegels te verwijderen. De heer AJfred Naquet heeft thans met een potasch-oplossing de vernieuwing" bewerkstelligd, en daar de navraag naar oude postzegels enorm groot is en er wel niet zooveel noodig zullen zijn voor knutselwerkjes, ligt het voor de hand, dat de heer Naquet niet de eerste ontdekker van het geheim is. Zijne ontdekking heeft echter het groote practische nut, dat men thans weetbedrog is mogelijk, en dus de hand aan den ploeg zal slaan om te trachten het te voorkomen. Te New-York heeft zich de werkstaking nu zoo uitgebreid, dat het goederenvervoer op alle spoor wegen naar het Noorden en naar het Westen gestaakt moest worden. Het passagiersvervoer blijft ongestoord voortgaan, en een gerucht dat ook de machinisten der locomotieven het werk zouden staken, is door den president van hun vakvereeniging tegengesproken. De politie in New- York en Jersey-City is op alle even tualiteit voorbereid, doch de orde is tot nog toe niet gestoord. De American Hebrew, het in vloedrijkste orgaan der Amerikaansche Israëlieten, verlangt dat de verdere inmigratie van Russische joden ge staakt wordt, totdat voor de 2500, thans aangekomen, gezorgd is en dat alleen personen, die voor hun levensonderhoud willen werken, wor den overgezonden. Ook dringt het blad er op aan, dat van Europa uit voldoende voorschotten worden ge geven aan het Amerikaansche comité. Uit Tromsö wordt bericht, dat, terwijl in andere jaren in de eerste helft van Mei in de zeedistricten langs de kusten van Noordland en Einmar- ken een enorme massa eieren van zeevogels, bepaaldelijk van meeuwen en eidervogels, verzameld pleegt te worden, er dit jaar slechts een zeer kleine hoeveelheid gevonden wordt. Algemeen neemt men aan, dat in het hooge Noorden genoemde vogels groo- tendeels als slachtoffers van de stor men en orkanen in den jongsten winter zijn gevallen. Zelfs op de beroemdste vogelbergen, bijv. Swart- holtklubben in Finmarken, waar anders des zomers milliarden meeu wen huizen, hebben tot dusver slechts weinige vogels zich vertoond. Een firma te Pittsburg is op het denkbeeld gekomen, om de daken der huizen geheel met glazen dakpan nen te beleggen. Behalve dat men dan helderlichte zolders krijgt ,is mentevens ook bevrijd van nachtelijke bezoeken van katten op het dakdaar deze, hoe uitmuntende klimmers ook, toch niet langs een glazen dak kunnen klim men en hunne nachtelijke concerten dus ergens anders dienen te geven. Omtrent de zaak der gebroeders Peltzer wordt gemeld, dat het koffertje van Armand, aan welks bezit de rechter van instructie zoo buitenge woon hooge waarde hecht, nog altijd niet is opgespoord. Het parket te Brussel heeft wel bericht ontvangen van de stations-chefs te Leyden en te Leipzig, dat in de bewaarplaats van bagage van elk dezer stations zich sedert geruimen tijd reeds een koffertje bevindt, hetwelk aan de door het parket gegeven beschrijving schijnt te beantwoorden, doch een nader onderzoek heeft bewezen dat geen dezer koffertjes dat van Armand Peltzer is. Een bijzonderheid uit de instructie is de Etoile Beige in staat mede te deelen. Reeds sedert lang werd

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1