T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 980. Vrijdag 7 Juli 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. HareuniSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. AcLvertentiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 50 m. Ondergang,, 8 u. 19 m. Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 "Vrijdag 14 Zaterdag 15 Nieuwe Maan. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 7 Juli 1882. Naar wij vernemen, zal a. s. Zondag, bij goed weder en genoegzame deelneming, een pleizierboot van Enk- huizen naar deze gemeente varen, ten einde de passagiers in de gelegen heid te stellen onze kermis te bezoeken. Woensdagmorgen jl. kwam hier in de haven het Brazillaansche oor logsfregat le kl. Vital de Oliveira, laatst komende van Christiana. Gemel de bodem zal zich hier van steenkolen en water voorzien. Een zandtrein, voor Amsterdam bestemd, moest Maandagochtend even voorbij Weesp op een zijspoor blijven staan, totdat de sneltrein op Amster dam gepasseerd zou zijn. Een der remmers wilde van de gelegenheid gebruik maken om een dutje in de schaduw te doen, en had de onvoor zichtigheid onder den wagen te gaan liggen (bet was de laatste wagen van den zandtrein). In zijn slaap schijnt hij den arm te hebben verlegd op de railde trein zette zich in beweging toen de sneltrein voorbij was, en het laatste wiel ging dwars over den arm heen, die zwaar gekwetst werd. De remmer, een jongmensen van circa 18 jaar, had bewustzijn genoeg om snel op denzelfdeu wagen te springen, en kwam met bijkans afgesneden arm te Amsterdam aan. Toen men hem daar toesprak met de woorden wat zie jij er uitantwoordde hij Ja, je moest eens weten wat er aan de hand is." Op enkele schuiten na, is de geheele Scheveningsche vloot thans ter haringvangst uitgezeild. De be richten aldaar van enkele schuiten luiden niet zoo gunstig als men wel zou verlangen. Te Ylissingen is een man aan gehouden, onder verdenking van de dader te zijn van den moord op een 11 jarig meisje, op de grenzen van België. Hij is naar Breda vervoerd. Maandagmorgen is aan het Bronkhorster veer uit den IJsel op gehaald het lijk van een jonge vronw. Het bovenlijf was in een grove linnen zak gewikkeld, en bet lichaam, toen het gevonden werd, nog niet koud. Men had de ongelukkige den vorigen dag nog op de Doesburgsche kermis gezien. Een vrouw in de provincie Groningen miste dezer dagen haar kind. Zij vliegt naar huis en zoekt overal, tot zij haar lieveling in de vaart achter het huis ziet drijven. Zij aarzelt geen oogenblik, springt in bet water, grijpt baar kind en bereikt met baar scbat den oever weder. Nauwelijks zijn beiden op 't droge, of de moeder valt in een hoop gloeiende asch, die kort te voren door een schipper daar neergeworpen was. Ernstige brandwonden bekwam de vrouw, maar zij was zij had haar kind van een wissen dood Het 5-jarige zoontje van den notarisklerk v. d. S., te Zwolle, wilde Zaterdagmiddag zijn vader voor het eerst alleen van het kantoor af halen. Het kind viel aan den Diezerpoortdam van den lioogen muur, zonder dat iemand het bemerkte, in bet water en verdronk. Toen de vader ter bestemder uur thuis kwam, zonder kind, was men ongerust, zocht overal, liet zelfs bij bekkenslag het verloren zoontje omroepen, toen eindelijk de vader zelf het hoedje van zijn lieve ling zag dry ven. Eenige oogen- blikken later haalde men het lijkje op. Een boer uit Hummeloo kwam Zondag te Doetinckem bij den aan vang der godsdienstoefening in be schonken toestand ter kerk, plaatste zich op een bank en was weldra in zoete rust. By het gezang werd hij wakker en begon op zijn beurt te zingen: »dat's mooi geweest, dat's mooi dat's blmooi geweest, etc. Weldra was de politie bij de band om den zanger tot de orde te brengen. Eenige dagen geleden zond een bankiersbuis te Berlijn des mor gens een zijner beambten naar de "ksbank om er een som van 90,000 mark in ontvangst te nemen. Toen hij in den namiddag nog niet op het kantoor terugkwam eu ook niet als gewoonlijk in het middaguur te huis was geweest, liet men na vraag doen bij de Rijksbank, alwaar men vernam dat bij bet geld had ontvangen. Daar hij reeds een tiental jaren had getoond het in hem ge stelde vertrouwen te verdienen, ter wijl hij nog daags te voren 150,000 mark uit de Rijksbank gehaald en stipt aan zijn kantoor bezorgd had, wilde de chef van het bankiershuis geen aangifte bij de politie doen. En wat gebeurde er nu Tegen den avond hield er voor het kantoor een rijtuig stil, waaruit de langver wachte persoon in zeer kennelijken staat van dronkenschap te voorschijn kwam. Dadelijk omringd door het geheele personeel, stapte hij alsof er niets gebeurd ware naar de kas en telde de 90,000 mark voor. Spoedig hoorde men nu waar hij zoo lang gebleven was. Op den terugweg van de Rijksbank naar het kantoor had hij een vriend aangetroffen, dien hij in jaren niet had gezien, was met hem naar een bierhuis en vervolgens zoo druk en prettig aan 't drinken gegaan, dat hij aan geen kantoor of geldzaken meer had gedacht, tot hij zich eindelijk had herinnerd welk een mooi sommetje hij voor zijn pa troon bij zich had. Een jongmensch te Tilsit heeft onlangs zeer nadeelige gevolg; on dervonden van een geheimmiddel tot het verkrijgen van een baard. Toen hy bet acht dagen gebruikt bad, kreeg de anders gezonde jonge man hevige hoofdpijn, duizelingen, gebrek aan eetlust en een kwaadaardigen uitslag in bet gezicht. Hij lag zes weken te bed en was, toen hij dat weer verlaten kon, zoo zwak en uit geteerd, dat hij bijna niet te herken nen was. Naar meu verneemt zullen zijn ouders een gerechtelijke vervol ging tegen den uitvinder van de gevaarlijke baardtinctuur instellen. In Woolwich worden toebe reidselen gemaakt om een groote af- deeling genietroepen naar Egypte te zenden. Bovendien wordt al bet noodige iu gereedheid gebracht voor 1000 muildieren, die dienen moeten om zes batterijen te vervoeren. Volgens de »Görlitzer Nacbr. und Anzeiger" heeft Prinses Dolgo- roucky 't landgoed Muskau van wijlen prins Frederik nu toch werkelijk aan gekocht. Zooals men weet werd een prijs van 10 millioen Marken f 6.000.000) gevraagd. De prinses kan dus zeker niet zeggen dat ze onverzorgde weduwe is achter- In den ouderdom vau honderd dertien jaren is dezer dagen te Fla- tow een persoon overleden, die in zyn leven slechts één dag ziek was ge weest. De man had dus niet over zyn gezondheid te klagen, maar met zijn geestvermogens was het minder goed gesteld zijn denkvermogen was bijna geheel verdwenen. In het af- geloopen jaar bezat bij nog kracht genoeg om zijn eigen brandhout te hakken. Volgens een bericht van den consul der vereenigde Staten iu Bue- nos-Ayres zijn iu het noordelijk deel van de Argentijnscke Republiek be langrijke petroleumbronneu ontdekt, waarvan echter de exploitatie zeer moeielijk is door de slechte middelen van vervoer. In de provincie Jujuy moet een geheel meer ontdekt zijn, dat petroleum inhoudt en waarvan men de diepte niet heeft kunnen peilen. De qualiteit van de ver kregen petroleum wordt voortreffelijk genoemd. Luidens de IJslaudsche courant Isafold, heeft er van 24 April tot 4 Mei jl. bijna voortdurend in bet zuidelijk gedeelte van IJsland een geduchte zandstorm geheersckt. De temperatuur daalde tot 6 a 9o bene den nul, en de lucht was zóó gevuld met droog scherp zand, dat men op eenigen afstand niets kon zien, en de zon, ofschoon de hemel geheel wolkeloos was, slechts zelden kon doordringen. De rivieren en beken waren binnen weinige uren met een ijskorst bekleed. Er viel voor de in woners niet te denken aan het ver laten van hunne woningen die geen beschuttend dak boven zich had, be vroor. Daarbij drong het fijne zand door alle reten der woningen, en vormengde zich met de spijzen en dranken. Bij elke inademing geraakte het zand in de longen van menschen en dieren. Ongeveer 2000 schapen en evenveel paarden zyn de slachtoffers daarvan geworden. die zooals we reeds eenigen tijd geleden meldden, te Straatsburg is gevonden, is Maandag geopend geworden. Men vond een zwarte pruik, elf laarzenknoopjes met een Parijsch stempel, een nummer van de Etoile Beige van 6 Januari, een stukje kuevelpomade, een hand boekje voor de Spaanscke taal, een bos verroeste sleutels, eenige visite kaartjes met den naam Alfred Astor, het plan van het huurcontract van het huis iu de Rue de la Loi, een fleschje met gele olie, een gequiteerde rekening van bet hotel Britannique van 167 fr. 40 c., zes oude kurken, een Amerikaansche revolver en een portefeuille van zwart Marokko leer, waarin zich papier aan toonder be vond, waaronder volbetaalde aan- deelen van de Blocksbur Lim Com- pany. Volgens de Antwerper Pré- curseur heeft de politie bij een jonge dame,die met den commies van Armand Peltzer O. vau Bredoel iu betrekking stond, huiszoeking gehouden en zijn als gevolg daarvan genoemde dame en ver schillende buren verhoord geworden. Men meldt uit Barcelona, dat verleden Woensdag tegen een uur 's namiddags een der twee ketels, wel ke in de spinnerij van de firma Morell Murillo aldaar geplaatst zijn, gesprongen is. De gevolgen van de ontploffing waren vreeselijk. Men telt 16 dooden en 80 gekwetsten, terwijl het gebouw bijna geheel vernield is geworden. In den laatsten tijd heeft men zich in de Vereenigde Staten zoozeer toegelegd op de teelt van zwarte varkens, als Berkshire, Poland, China enz., dat zy tegenwoordig ongeveer 90 pCt. van alle varkens daar te lande uitmaken. Die voorkeur voor donkere varkens berust daarop, dat zij, zooals bekend is, krachtiger zijn en meer kunnen verdragen dan hunne lichte natuurgenooten. Opnieuw valt er een schouw burgbrand te melden en wel de twee de, die in de laatste weken in Rus land gewoed heeft. Het Arkadiatheater te Petersburg is liet nu, dat geheel door het vuur werd vernield. Omtrent persoonlijke onheilen en de oorzaak is nog niets bekend. Op de kermis van Gilly (België) verdrong zich dezer dagen, naar men in bet Journaal de Charleroi leest, een hoop volks rondom een tent, waar men wilden" kon zien, die levende konijnen verslonden. Te midden der muziek en het tromge roffel, waarmede kijkers gelokt wer den, weerklonk eensklaps de kreet Vader, vaderEen vijftienjarige neger" sprong de stellage af en snelde naar een der toeschouwers, wien hij niet zonder moeite zich als zijn tien jaar geleden ontstolen kind deed ken nen. Het vergramde volk bestormde de tent, waarvan weldra geene plank meer aan de andere gelaten werd. Men kon echter niet verhinderen, dat de konijnenverslinders zich bij tijds met hunne kas uit de voeten maakten. De Zoeloekoning Cetewayo zal den 12 Juli met het stoomschip Arab uit Kaapstad vertrekken. In het begin van Augustus kan hij in Engeland verwacht worden. Dinsdag hielden de Engelsche Ministers vergadering met den opper bevelhebber van het leger. Militaire maatregelen zouden nu ophanden wezen en zelfs is sprake van een onmiddellijk bombardement der voor Alexandrië opgeworpen vestingwer ken. Een feit is bet, dat de Engelsche Admiraal, de Heer Seymour, den gouverneur van Alexandrië gesom meerd heeft onmiddellijk de verdere wapening der forten te staken,daar men anders tot krachtige maatregelen zal overgaan. Men berekent, dat het ge schut der Engelsche schepen in 20 minuten de vestingwerken der stad zal kunnen vernielen. Old Bill, de olifant van Alex- andra Palace, die een der knechts gedood heeft, is nu, evenals Jumbo eenigen tijd geleden, een voorwerp van belangstelling voor bet Londen- sche publiek. Het doorgaans goedige dier moet een bijzonder sterk ge heugen hebben, waar het menschen betreft, die hem kwaad deden. De gedoode man, die vroeger groenteverkooper was, bad acht maan den geleden den olifant, toen deze een van zijn manden met groenten had leeg gegeten, in zijn boosheid met een pennemes een prik in zijn snuit gegeven. Thans deed hij niets anders dau de snuit van den olifant op zy duwen, maar het dier kon dat blijkbaar van hem niet verdragen, en doodde hem op de reeds beschreven wijze. Enkele bladen hebben het in den laatsten tijd telkens druk over een nare, zoogenaamd voorname mode". Zij vinden het namelijk hoogst ongepast, dat geënga geerde beertjes tegenwoordig bun dames een arm geven in plaats van deze hun. Dat is onnatuurlijk, zeggen zijde zwakke behoort te steunen op den sterke, niet om gekeerd of zijn die heertjes soms zwakker dan hun dametjes Maar laten ze dan in 's hemels naam ongetrouwd blijven Wij voor ons zoeken niet zooveel achter die mode. De wandelingetjes van vrijende paren zijn in den regel niet z<5<5 vermoeiend, dat er van steunen of stsun geven sprake behoeft te zijnwe veronderstellen dat het bier niets is dan de zucht om anders te doen dan de door zoovelen gevreesde „ieder een." Eerst was 't mode om niet gearmd te loopen, dat leek wat ongezellig, nu heeft men 't er op verzonnen, dat de jongen het meisje een arm zou geven, dan liep men gearmd en deed toch niet zooals Jan- en alleman doet. En wil iemand nu nog een meer omvat tende oorzaak van het modetjewel, het kan best zijn, dat men dat hangen door de in den regel kleinere vrouw aan den arm van den langeren man leelijk vond, en dscht dat het beter zou staan, als Ro meo zijn arm in die van Juliet lag. Dat druiste welliswaar tegen alle traditie in want, als men ten minste op sommige af beeldingen mag afgaan, was 't reeds in den Paradijstijd de gewoonte, dat Eva aan Adam den arm gaf, moar wat maalt onze scepti sche tijd om traditie Philosophen, die ook aan deze aesthetische beweegreden nog niet genoeg hebben, kun nen we ten slotte wijzen op den drang naar gelijkheid, welke zich ook in deze mode weer openbaart. Wederkeerig zijn de echt- genooten elkaar hulp en bijstand verschul digd, bepaalt ons Burgerlijk wetboek, maar in een later artikel heet het toch de man is het hoofd der echtvereeniging. Dat willen onze tegenwoordige Don Juans niet meerBescheiden als zij zijn en vol waardeering voor de talenten en uitstekende hoedanigheden hunner schoonen, verwerpen zij alle idee van meerderheid, dus ook van grooter sterkte. Niet dus alleen de vrouw op den man, maar evengoed de man op de vrouw steunende. En daar het nu eenigs- zins lastig zou zijn, dit op een wandeling in praktijk te brengen, steunen de handhavers dezer leer maar voortdurend op hun dame, het aan meer ouderwetsche minnaars over latende, te doen zooals Adam en Eva deden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1