verpleegster, de woning verlaten en in den regenbak geraakt, waaruit zij kort daarna levenloos is opgehaald. Zij laat een man met zes jeugdige kinderen na. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Conrad vertrok Woens dagochtend ten 10 ure naar Batavia, de vaart door het IJ en Kanaal was voorspoedig. Het stoomschip Insulinde, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suer 10 Juli. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, is 12 Juli Kaap St. Yincent gepasseerd. V isscherij-Berichten. 13 Juli. Niets binnen, schuiten naar zee. 14 Juli vm. 60 korders met weinig vangst, 10 tot 40 tonge», per stuk 60 a 65 cent, 40 tot 300 kl. tongen, per stuk 15 a 20 cent. Scharren per mand f 10. Kleine schol, meest doode, per mand f2.20. Burgerlijke Stand Texel. Van 5 tot 12 Juli. ONDERTROUWDWillem Rogge en Froukelina Wilhelmina Ehl Weurdinge. GETROUWD: Geene. GEBORENTrijntje, dochter van Dirk de Boer en Trijntje Kikkert. Anna Guurtje, dochter van KlaaB Roeper en Neeltje Roeper. OVERLEDEN Alida Maria Witte, 17 maanden, dochter van Dirk Witte JanDz. en wijle Aaltje Dekker. 2 aangespoelde lijken. Burgerlijke Stand Helder. Van 11 tot 14 Juli. ONDERTROUWD J. Duran, schoen maker en T. v. Aalzum. GEHUWD L. v. Roosendaal en A. Duin- ker. K. Bras en C. J. Bakker. BEVALLEN: B. Hoffman, geb. Keijzer, D. S. Zwaai, geb. de Jong, D. A. Koole, geb. Pluijlaar, Z. OVERLEDEN J. Boon, 20 j. J. Zwaan, 22 j. Kantongerecht te Helder. Zitting van 5 Juli. Het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, A. K., J. D., ieder boete f3; M. L. twee boeten van f4 ieder. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg, J. M., A. E., P. K., L. B., H. W., H. M., R. d. B., ieder boete f3; W. S., G.H. P., J. K., ieder gevangenisstraf van 2 dagen. Al de veroordeelden subsidaire gevange nisstraf en in de kosten. Zitting van 12 Juli 1882. Het plaats nemen in een trein, zonder behoorlijk plaatsbewijs, J. H. S., boete f 10. Het gaan over eens anders in den oogst staanden grond, J. H. en J. H., ieder boete 50 centen. Het toelaten in de tapperij van gelag- makende personen na verboden tijd, M. E. S,, boete f 6. Het zich in kennelijken staat van dron kenschap bevinden op den openbaren weg, J. S., K. K., A. d. S., P. D., J. M., K. P., G. G., ieder boete f3; J. d. V., C. R., K. K., C. d. G., ieder gevangenisstraf van twee dagen. Allen in de kosten en subsidaire gevan genisstraf. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van den heer K. te A., achten we voor ons blad minder ge schikt. In de dagbladen, waarin dit reeds voorkwam, is dit beter op hare plaats. Ook hier zal het Ban belangstelling voor de zaak niet ontbreken. Red. NIET UIT UTOPIA. HELDER, 13 Juli 1882. ,,'t gaat slecht." Tartana. Een maagd, trotsch op die eer, had jonge lingen, mannen, Zelfs vaders in haar dienst, tot heil van 't (algemeen. Die braven, steeds gewoon de zorgen te ver bannen, Vertrouwende op hun kracht en op 't beleid (van éen, Gehoorzaam tot den dood en trotsch op d'eer (der schoone, Gaan, waar 't bevel hen zendt, langs 't (hobblig pekelveld. Doch zietwat hel gewrocht drijft 't bloed (ben uit de koonen, Verstijft hen hart en pols, nu 't wreed hen (tegensnelt 't Steekt hen de hartaar af, voert hen in (rijk der dooden, Nadat hen angst en schrik vertwijflend' heeft (vermand. Een „Adder" stak is wreed met hen (in 't diep gevloden! Zij treurt, de Schoone weent: „de Maagd (van Nederland!" Nog dekt het zilte nat getallen van die (braven, En groot is 't klein getal, dat heden (werd begraven! E. NA DE RAMP. Een droeve maar klinkt door het land Een oorlogsbodem is gebleven Geen van de manschap redde 't leven, Slechts lijken dreven aan het strand. Diep onder 't schuim der zilte golven Ligt nu de monitor bedolven, Die velen heeft ten dood gevoerd. Wat heeft de manschap om het leven Geworsteld eind'lijk moest zij sneven De dood had niet vergeefsch geloerd. Arme zonen dezer stranden, Ach, wat weemoed wekt uw lot Vinden uw geliefde panden, In hun sinarte, troost bij God Drijvend langs de wilde baren, Biddend in den bangen nood, Bleef de manschap hoopvol staren Of geen schip haar redding bood. Vrucht'loos pogen, Niets vermogen, Om den folterdood te ontgaan; Angstig streven, Om het leven Bange worst'ling, vrees'lijk strijden, Eer uw onbeschrijflijk lijden Was gedaan P Neerland, treur vrij om zoovelen, Die eenzelfde lot in zee Met elkander moesten deelen, Rouw met hun geliefden mee Drie-en-zestig menschenlevens Heeft de ontembre zee gedoofd blaar aan land ook velen tevens Van een dierbaar pand beroofd. IJslijk denkbeeld, droeve waarheid, Bittre ramp, die velen treft Wie brengt de oorzaak ooit tot klaarheid, Schoon men wel 't gevolg beseft P Hen, die den verzorger derven, Heeft het lot door zijn versterven, Licht tot armoe ook gebracht Neêrland moge hen gedenken, Wees en weduwe bijstand schenken, Waar die hulpe wordt verwacht. Arme zonen dezer stranden, Hoeveel weemoed wekt uw lot Vinden uw geliefde panden, In hun smarte, troost bij God De uitvaart. De begrafenis, in de orde door ons in 't vorig nummer gemeld, had gisteren onder begunstiging van schoon weder plaats. Reeds vóór 10 uur, het uur voor de plech tigheid bepaald, bewogen zich vele menschen 'op den weg, allen onder den indruk der omstandigheden en verlangend hulde te be wijzen aan de slachtoffers van den monitor „Adder." De lange stoet van 15 minuten gaans zette zich in beweging; voorafgegaan door een detachement mariniers volgden 9 lijkkoetsen, waarvan er twee tot dit doel tijdelijk waren in orde gemaakt, hetgeen zeer goed geschied is. Elk der rouwwagens bevatte twee of meer mannenvlaggen dekten de kisten en kransen, die symbolen van teedere gevoelens jegens dooden, lagen op eiken kist; een er van was namens de jongelieden van het Kon. Inst. v. d. Marine, zeker een gewaardeerde attentie, zoo ook die der zecmiliciens aan hun gevallen makkers. Voorts waren kransen gezonden door de equipagiën van „Het Loo" en de „Buffel," door de takelaars en magazijn werkers der Marinewerf en door familie-betrekkingen. Vooral trok de krans, welke gezonden was door de officieren of bemanning der „Evert- sen" zeer de aandacht. Langs den weg, die de droevige schare volgde, en ook in andere deelen der gemeente was alles in rouw, hier en daar de vlag in rouwfloers en halfstok, en overigens alle woningen geslotenniet onopgemerkt mogen we hierbij laten de fraaie rouwdraperie, in den winkel van Gebr. Meijer aangebracht, die een zeer gunstig effect had. Alle werk zaamheden stonden gedurende de plechtigheid stil en ook op 's Rijks werf werd vrijaf gegeven. Duizenden volgden den stoet, waaraan schier geen einde kwam. Het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, kapelm. A. Bernhardt, speelde schoone treur- hymnengevoelvol ruischten de tonen door de menigte: het geheel, zoo somber van oorsprong, maakte een treffenden indruk. Langzaam naderde men de doodenakker en ook daar werd een behoorlijke orde gehand haafd. Militairen, geadsisteerd door 'den commissaris van politie Boonzajer en eenige agenten, zorgden voor te hinderlijken aan drang. Vele militaire en burgerlijke auto riteiten, waaronder de Vice-Admiraal de Haes, de kommandanten van het Instituut, van het Wachtschip, Burgemeester en Wethou ders en vele anderen, waren reeds aanwezig. Onder het ruischen der muziek en doffe tonen der trom werden de lijken in de diepste stilte in de groeve nedergelaten alle aanwezigen schaarden zich er rond en beschouwden met ernstigen blik die droeve werkzaamheid: daar treedt een piket mari niers voor, en een salvo, gericht op het overschot hunner wapenbroeders, is het teeken, dat allen aan den schoot der aarde zijn toe vertrouwd. Allen ontblooten daarna het hoofd, waarna Z. Excell. de-Vice-Admiraal de Haes de groeve naderde en ongeveer 't volgende zegt: „Hetgeen hier gebeurd is, is het gevolg van een droevig ongeluk; in die groeve brachten wij hen, die bij de ramp, welke de „Adder" trof, het leven lieten. Hoe dat gebeurd is en wat de oorzaken er van zijn, hierover bewaren wij een diep stilzwijgen. Ik zie rond en overal ontwaar ik die tref fende blijken van belangstelling in het lot der gevallenen; ik dank u allen daarvoor namens de Marine, de Natie en den Koning." „Het lot vsn den zeeman is aan zoo vele wisselvalligheden prijsgegeven, het element, waarop hij zich waagt, zoo wispelturig, het biedt zoo weinig zekerheid voor het leven, dat nauwgezette plichtsbetrachting en kalmte noodig zijn om gevaren te kunnen afwach ten. Vooral de jongelieden, die zich aan dat beroep hebben toegewijd, moge dit ter spoorslag strekken, dat die kalmte en juiste vervulling van plichten een gerustheid ge ven, die in de ure des gevaars op het ergste bereid doet zijn. De lijken der mannen, die gevonden zijn, getuigen van een kalmen blik, zoodat geloofd mag worden, dat zij in volle berusting in hun lot gestorven zijn. Één graf zal nu allen bevattenZe hebben samen geworsteld met den dood, wellicht in hun laatste oogenblikken met elkander nog een bemoedigend woord gewisselddat dan in ééne groeve hun stof moge rusten." Met een troostend woord aan de familie betrekkingen, die nevens de groeve geschaard stonden en aan welke hij de namen voorlas van hen, die heden begraven zijn, en een groet aan de assche der gevallenen, was deze rede, die onder indrukwekkende stilte werd aangehoord, geëindigd. Ook waren de weeskinderen uit het Alg. Weeshuis aanwezig, welke, op een afstand geschaard, een treurlied aanhieven. Allen verlaten hierop het kerkhof en hier mede behoort deze droeve plechtigheid tot de geschiedenis. Wij mogen hierbij de tolk zijn van velen, die getuigen waren van het gebeurde op gisteren: dat het geschied is op een wijze die de verwachting zeker overtrof. Men is dikwijls geneigd, te gelooven, omdat het minderen zijn, aan mindere bejegening. Dit nu is gebleken hier geen waarheid te zijn; de eer hier aan deze mannen be wezen, was grootsch, en vergoedt eenigs- zins voor hetgeen elders mocht gebeurd zijn deze hulde was een hulde voor allen. Die dit bewerkt heeft, verdient veler dank, ook hen, die tot het zoo geregeld slagen er van hebben bijgedragen. Wij mogen niet onvermeld laten, dat alle lijkbezorgers hier vrijwillig hunne diensten verricht hebben. Bij den stoet hadden zich ook aangeslo ten de vereenigingen „Het metalen kruis," en „Kruis voor krijgsverrichtingen," beiden met baüter, zoo ook eene deputatie der vereeniging „Ontwaakt bij tijds." Men schat dat de stoet ruim duizend menschen groot was, terwijl ook een lOtal volgkoetsen met familiebetrekkingen daarin hadden plaats genomen. Onze uitvoerigheid van dit verslag dan ken wij aan „welwillendheid," die ons ook eene plaats in de nabijheid ver strekte in tegenstelling van de onbegrijpe lijke onvriendelijkheid van een luitenant, die een soldaat zond om ons eenvoudig weg te jagen, met de order „geen praatjes," aan welke onbeleefdheid wij natuurlijk niet mochten voldoen. Vervolg' der Berichten. Sints onze vorige opgave zijn van de kier aangebrachte lijken der Adder nog kerkend J. F. H. van Balkum, bootsmansmaat, H. Hirs, 2e timmerman, J. C. E. Meijer, Schoenmaker, C. K. Seegers, kof- meester, J. F. H. van der Horst, koksmaat, J. B. Merk en J. Smeding, mariniers 2e kl., F. Ham, zeemilitien. Heden ochtend zijn door de Schor pioen van Vlieland alhier aangebracht 9 lijken van de verongelukte monitor Adder, twee dier lijken zijn van de officieren Smits en Voorthuijsen, welke elders, die der zeven onderofficieren en minderen zullen morgen Zaterdag 15 Juli, voormiddags 10 ure, met militaire eer worden tor aarde besteld, even als zulks bij de vorige plech tigheid heeft plaats gehad. Onder deze lijken moeten zich ook bevinden die van de le en 2e machi nisten Baartmans en Holst. Wederom zal dus morgen een even treurigen stoet als gisteren door onze gemeente trekken. Ook nu de ingezeten op te wekken tot het sluiten der woningen, zal wel overbodig zyn. De Vereeniging van Onderoffi cieren Admiraal de Ruyter, is voor nemens een uitvoering te geven, ten voordeele van de nagelaten betrek kingen van Zr. Ms. rammonitor Adder". Gaarne willen we dit edele doel aanbevelen, ook omdat de leden van dit gezelschap reeds niet on verdienstelijke proeven van tooneel- voordrachten gegeven hebben. Met genoegen vermelden we, dat de opbrengst der tooneelvoor- stelling van de heeren van Ollefen, Moor Veltman, een som van f512.42 bedraagt. Dit bedrag zal aan den Directeur en Kommandant der Marine te Amsterdam worden afgedragen. De directie mag met voldoening op dezen uitslag terug zien en verdient den dank van alle weidenkenden om reeds zoo spoedig na de ramp met de Adder, de eerste stoot tot het liefdewerk te geven. Men schrijft uit IJrauiden aan het HandelsbladOmtrent de be grafenis der schipbreukelingen van de Adder", die zijn aangebracht, kun nen wij mededeelen, dat een officier der marine door zijne kameraden was afgevaardigd, om den stoet aan het kerkhof te Zandpoort op te wachten. Die officier heeft een krans op het graf nedergelegd en eenige treffende woorden gesproken. De wagen, waar op de lijken vervoerd zijn, was geen gemeene boerenwagen, maar een bloemenwagen van baron van Tuyll, en daarover heen waren de vlaggen met witte en zwarte rozetten gespij kerd, zoodat de uitvaart geenszins zoo onstichtelijk is geweest als in sommige berichten is beweerd. Men meldt uit Breda Bijna het gansche garnizoen offi cieren alhier vergezelde Woensdag het lijk van hun braven kameraad G. Jonckheer, van het station naar zijn laatste rustplaats te Ginneken. Bloemkransen bedekten zijn lijkkist. Betraande oogen staarden den treuri gen stoet na. Geen gewoon drenkeling wordt hier ter aarde besteld, maar wel een krijgsman, gevallen bij het vervuilen van zijn plicht." Woendag arriveerde te Scheveningen schipper Arend Paap, van Zand voort. Hij had in zee drijvende gezien 9 lijken, die als het ware in een bos lagen. Hij had getracht er bij te komen en het was hem gelukt een lijk met een haak in het overhemd vast te krijgenhet hemd scheurde echter en zoo slipte het lijk los, dat toen weder wegdreef. Hij kon er toen niets meer aan doen. Naar hetVaderland" verneemt, zal de Minister van marine een eom- misie benoemen om een onderzoek in te stellen naar de ramp van de Adder." Die commissie zal voor de meerderheid uit burgers bestaan, terwijl de officieren, die daarvan deel zullen uitmaken, gekozen zullen wor den uit de zeeofficieren op nonac tiviteit, die geheel staan buiten alles, wat met de indienststelling en den tocht van de Adder in verband staat. Te Terschelling is met bekken slag aangekondigd, dat den vinder van het lijk van een der officieren een belooning van f100 zal worden uitgekeerd. Ook de sleepboot Adsistent" is uit Terschelling uitgestoomd ter opsporing van lijken. Drie jongens vielen Maandag avond in het IJ nabij de Suezsteigers te Amsterdaméén werd gered, de twee anderen werden levenloos opge haald. De Wed. Willemse, te Barne- veld, heeft haren 104en verjaardag gevierd bij hare familie, in het een uur van daar gelegen dorp Lunteren, waarheen de krasse vrouw zich te voet had begeven, ondanks men haar een rijtuig had aangeboden. In Egypte is het eindelijk tot een uitbarsting gekomen. Maandag morgen zijn de Engelschen begonnen met het bombardeeren der forten van Alexandrië. Het blijkt, dat twee forten binnen 20 minuten door drie pantserschepen werden vernield, terwijl dekust-batterij Marabout door de kanonneerbooten werd onder handen genomen. Het fort Mex werd door de »Invincible," »Monarch" en »Témeraire" tot zwij gen gebracht. De »Invincible" zette hierop een detachement mariniers aan wal, die de kanonnen van Mex vernagelden. Korten tijd daarna is het fort Aida, bij het paleis van den Khedive, in de lucht gevlogen en niet lang daarna was ook het paleis Raseltin zelf in een puinhoop verkeerd. De Egyptische soldaten, heet het, weerden zich dapper en leden zware verliezen, terwijl de Engelschen slechts 5 dooden en 27 gekwetsten hadden. Tegen den middag had het bom bardement bijna geheel opgehouden. In den namiddag richtten de pantser schepen hun vuur op het fort Napoleon*, dat de stad bestrijkt. Ook dit was, met de andere forten die de zee be strijken, spoedig tot zwijgen gebracht, waarna de Monarch" en de »Pene- lope" de forten in de binnenhaven bombardeerden. De bezetting van Port Saïd en Suez moet reeds hebben plaats gehad en het Kanaal is nu geblokkeerd, waartegen alweer door de Maatschap pij moet geprotesteerd zijn. Alle Europeanen hebben Port Saïd verlaten en zich aan boord begeven van de in de haven liggende schepen. Alexandrië, 12 Juli (9 uur 's avonds). Vóór het invallen van den nacht hebben vijf Engelsche schepen po sitie genomen buiten de nieuwe haven Men gelooft dat het doel is morgen te vuren op de forten die de stad bestrijken, indien het bom bardement hervat wordt. De witte vlag blijft nog steeds uitgestoken. De branden te Alexandrië nemen een groote verhouding aan. Men verzekert dat de stad bijna geheel verlaten en door de Arabieren der laagste klasse overgeleverd is aan de Bedouïnen ter plundering. Alexandrië, 13 Juli. 10 uur des ochtends. De parlementaire vlag was slechts geheschen, om de Egyp tische troepen in de gelegenheid te stellen de stad te ontruimen. De for ten zijn verlatenhet leger is ge demoraliseerd en in vollen aftocht naar het binnenland. In Alexandrië woedt een gewel dige brand. De in vrijheid gestelde galeiboeveil hebben op verscheidene punten brand gesticht en verschrik kelijke gruwelen bedreven. De Euro- peesche wijk is volkomen vernield. Honderd Europeanen, die op een Turksche bark gevlucht waren, zijn na een wanhopigen tegenstand ver moord. Verscheidene anderen sloegen zich door het gepeupel heen en be reikten het strand, waar zij in de tot hunne hulp afgezonden booten konden opgenomen worden. Men weet niet waar de Khedive zich thans bevindt. Suez, 12 Juli. Heden ochtend kon geen koopvaarder het kanaal binnen varen. Sedert 48 uren liggen de schepen, de Indische pakketbooten ingesloten, ter reede. De gansche Europeesche bevolking is thans aan boord der schepen. De Engelsche consul is met zijn vlag aan boord gegaan van een Engelsche kononneer- boot. De tijdelijke sluiting van het Suezkanaal brengt vooralsnog geen storing in de geregelde vaart van den Nederlandschen maildienst. De Celebes" is den lOden Juli 's morgens van Port Saïd naar Manille, de Insulinde" den avond van den zelfden dag van Suez naar Batavia vertrokken, en het duurt nu tien dagen eer weder een der stoomschepen het kanaal moet passeeren. Het is te verwachten, dat inmiddels het wereldverkeer door het Suezkanaal weder tot zijn recht zal zijn gekomen. Met het oog op de groote belangen van Nederland bij het Suezkanaal is het echter te wenschen, dat spoedig een Nederl. oorlogsschip te Port- Said wordt gestationeerd, om op de handhaving van de rechten der neu tralen het oog te houden. Een stoomboot, met ongeveer 500 pleizierreizigers aan boord, werd den 4en op de Ohio-rivier door een sleepboot aangevaren, met het nood lottig gevolg dat zij binnen 3 minuten zonk. De meeste reizigers waren te water gesprongen en werden gered door de bemanning der booten met behulp van eenige in de nabijheid zijnde schuiten. Ongeveer 75 personen zijn echter verdronken. De eigenaars der boot zullen vervolgd worden, om dat meer reizigers op de boot toe gelaten waren, dan de wet voorschrijft. De kapitein is radeloosmen ver zekert, dat hij van droefheid sterven zal.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2