'T VLIEGEND RT.AAn.TF, KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 984. Vrijdag 21 Juli 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUDSTRA4T. Adlvertontl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden paar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 7 m. Ondergang 8 u. 4 m. Zondag 23 Eerste Kwartier. Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 21 Juli 1882. Met den pleiziertrein kwamen Woensdag jl. alhier tusseken 7 en 800 personen aan. Velen vau hen brachten dien dag een bezoek aan het graf der slachtoffers van de Ad der. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Alkmaar is op den 11 Juli Wander Reeken, sjouwer alhier, veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf en opzending naar een werkhuis voor den tijd van drie maanden, ter zake van openbare dronkenschap voor de vierde maal. Woensdag jl. werd alhier nog uit zee aangebracht ;t in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van den tamboer der mariniers H. D. van der Pluijm, behoord hebbende tot de bemanning der Adder." Bet lijk is nog den zelfden dag met militaire eer begraven. Uit Maassluis meldt men van Woensdagmiddag het volgende aan het Handelsblad »Aan de zuidzijde van bet eiland Rozenburg is een flesch aangespoeld, gedeeltelijk gevuld met wijn, waarin een briefje is gevonden met de vol gende mededeeling" Adder zinkt, geen redding moge lijk. VAN DER AA."" De N. R. Ct. acht het boven staande bericht een hoogst ongepaste mystificatie. Alles wat van de Adder gevonden is was steeds benoorden Scheveningen, aangedreven. Het stoffelijk overschot van den luit. ter zee G. Borel, Dinsdag van hier naar den Haag vervoerd, is aldaar nog denzelfden dag ter aarde besteld. Vele Marineautoriteiten waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. De gepens. vice-admiraal van Rees, herdacht den overledene in zijne be trekking als marine-officier. Hij schetste hem als een kundig en on vermoeid werkzaam man, van wien in de toekomst veel was te verwach ten geweest, maar die thans op zoo noodlottige wijze den dood had ge vonden. Voor de achtergebleven familie en vrienden moet bet een zoete troost zijn, te zien op welk een wijze werd deelgenomen in de droefenis, die zij thans ondervinden. Een der vrienden van den ontsla pene, de heer Lens, schetste Borel als een waar en oprecht vriend, met wien hij was opgegroeid, van wien hij kort voor het ongeval had afscheid genomen, en wien hij thans alzóó heeft teruggevonden. Hij riep hem een hartelijk laatst vaarwel toe. Ten slotte werden allen door den kapitein der artillerie Borel, namens de familie, dank gezegd voor de laatste eer, aan den doode bewezen. Een onafzienbare mensehenmassa omstuwde den lijkstoet van het s tion tot den doodenakker, om getuige te zijn van de laatste eer, aan den jeugdigen zeeofficier bewezen. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Mamix," onder bevel van den kapt. luit. t/z. jhr. C. C. Six, laatst komende van Alexandrië, in den namiddag van 16 dezer te Malta aangekomen. De beer V o 1 c k, te Utrecht, ontving 18 Juli het volgende tele gram vau de Nederlandsche Noordpool-expeditie: Vertrekken heden (18). Komen waarschijnlijk 22 dezer te Hammerfest en denken den 25sten van daar te vertrekken. Snellen. Een handelaar in effecten te Heerenveen liet voor eenige dagen voor rekening van derden aan de Beurs te Amsterdam eenige Theiss- loten koopen. Zij werden ontvangen en den kooper ter hand gesteld. Nauwelijks is dit geschied, of de te legraaf seint: »Zend nommer zóó en zooveel terug, daar er bij de trekking van Januari jl. 100,000 fl. opgeval len is." De ver kooper had dit eerst toevallig ontdekt, toen hij het stuk afgegeveu had. Voor den kooper, iemand uit Kuijpe, was het wel hard, dat stuk, f 100,000 waard, af te geven, maar het Beursreglement is in zulk een geval zoo duidelijk, dat verzet, al ware het beproefd, toch vruchteloos zou geweest zijn. I Twee Duitsche maaiers, die bij i$en der landbouwers in de Purmer yerkzaam wareu, zijn Zondagavond, >p weg naar huis en uit de herberg tomende, onverhoeds door 2 Over- jselsche maaiers aangevallen. Een Ier aangevallenen werd zoo zwaar verwond, dat, zoo hij al het leven jehoudt, de man toch levenslang van lien aanslag heugenis zal dragen. Men zegt, dat wrok tegen den vreemde, wijl die voor minder loon werkte, de reden is van die verfoeielijke wandaad. Een herbergier te Baarland, in wiens huis jl. Vrijdag, bij het feest ter gelegenheid van de jaarlijksche tiend verpachting, brand ontstond, waarbij een vlaskoopman uit Ridder kerk in de vlammen is omgekomen, is gearresteerd als verdacht van brand stichting. Men leest in het Rott. Nieuwsbl. van Woensdag jl. Een treurige stoet bewoog zich hedenmiddag in de richting van 't Oude Hoofd naar 't Ziekenhuis. Enkele schippers droegen een over dekte baar, waarop het lichaam lag eener jonge vrouw, die wederom het slachtoffer is geworden eener onvoor zichtigheid, waartegen zoo menigmaal wordt gewaarschuwd. Belast met het aanmaken van het fornuis, aan boord van de stoomboot Schouwen en Duiveland, bad de dienstbode van den hofmeester het vuur, dat niet spoedig genoeg branden wilde, wat wilde aanwakkeren en daartoe de petroleumkan te hulp genomen. Nau welijks was echter het zoo gevaarlijke vocht met het vuur in aanraking gekomen of dit laatste vlamde hoog op, lekte aan de kau, deelde zich mede aan het vocht, dat zich daarin nog bevond en weldra hield de vrouw slechts een brandende massa in de band, die zij wel spoedig liet vallen, doch niet vóór de vlammen zich ook aan hare kleederen hadden medege deeld. Op haar hulpgeschrei schoten dadelijk eenige personen toe, die zich in de kleine scheepskeuken ternau wernood wisten te roeren zij wik kelden de vrouw in een deken en bluschten het vuur. De ongelukkige had echter zulke hevige brandwon den bekomen, dat zij stervende naar het ziekenhuis werd gebracht. De boot zal zoo aanstonds vertrekken zonder haar die nog voor weinige oogenblikken levenslustig en vroolijk, al schertsende met hare omgeving, haar werk had verricht, een nieuw slachtoffer van de onvoorzichtigheid om kachels en fornuizen met petro leum aan te maken. Of 't ook het laatste zou zijn Een negentienjarige schoor steenveger, B. J. Walters, stond Woensdag voorliet gerechtshof te Am sterdam terecht, ter zake vaneen in den nacht van 29 Mei 11. op zijn 17jarige be minde gepleegde poging tot moed- willigen doodslag. De jongelieden waren op den tweeden Pinksterdag met een ander paar naar Haarlem en Bloemeudaal geweest. In laatst genoemde gemeente bevonden zich eenige huzaren in ech door hen be zochte herberg. Zij lachten tegen het meisje, dat ook tegen hen lachte. Daardoor ontstond een scène tusschen de gelieven. Nadat beiden hadden gehuild, werd het geschil in het duin bijgelegd. Te 10 uren weder in Amsterdam gekomen, ontmoette de beschuldigde op de Heerenmarkt zijn broeder, kreeg met hem ruzie en ontving van hem een klap. Uit drift wilde lip toen in de Brouwers gracht springen Na nog ten huize van het meisje geweest te zijn, ont moette hij de moeder en zuster, die ruzie maakten over het gebeurde. Het meisje zeide toenik kan knappe jongens genoeg krijgenals ik alles geweten had was ik nooit met hem gaan loopen.« Zij riepen toen: »dan moet je maar een ander nemen. Zij liep toen den weg op naar haren dienst. Op de Prinsengracht bij de Noordermarkt werd zij eensklaps aangegrepen en in het water geduwd. Zij schreeuwde, hield zich vast aan een aldaar liggend schip, werd toen door den schipper gered en door de politie naar het Binnen-Gasthuis ge bracht. Volgens den schipper was zij bewusteloos geworden, nadat zij gezegd hadHij heeft het al eer er op toegelegd.In het Binnen- Gasthuis heeft zij, op een vraag naar het gebeurde, geantwoord»ik ben er ingegooid, ik heb moeite ge had met mijn vrijer te Haarlem en Amsterdam. De beschuldigde, die inmiddels ge arresteerd was, erkende het feit,'en gaf op uit jaloezie zijn meisje te hebben willen verdrinken. Nadat 7 getuigen gehoord waren, oordeelde de Procureur-Generaal, Mr. H. J. Kist, het te laste gelegde feit bewezen. De daad geschiedde bij nacht op een eenzame plaats. Let men ook op de diepte der gracht, dan zou de dood vermoedelijk gevolgd zijn, als het meisje niet de geestkracht had gehad liet schip te vatten om hulp te roepen. In den jeugdigen leeftijd en den hartstocht van be schuldigde, vond hij aanleiding om, met toepassing van verzachtende om standigheden, een celstraf van twee jaren te eischen. De verdediger, Mr. Ramaer, ving aan met de verklaring, dat als hij voor een Frausche jury stoud, de vrij spraak in een dergelijk geval zeker zou volgen. Ofschoon beschuldigde heeft erkend, oordeelde pleiter die bekentenis niet voldoende van elders bevestigd om daarop een veroordeeling te kunnen gronden. Hij wees op de gunstige bekendheid van dezen jongeling, kostwinner voor zijne moider, die 5^'g jaar bij een baas bad gediend, van wien hij een allergunstigst attest overlegt. Op grond van verschillende omstandigheden, trachtte pleiter de aanwezigheid van een maniatran- s it o r i a aan te toonen. Na re- en dubiek bepaalde het Hof uitspraak op Dinsdag 25 Juli. Er heerscht groot gebrek aan levensmiddelen in Alexandrië. Hon derden Syrische Joden, Kopten en Christenen dreigen van honger om te komen, en achtenswaardige bur gers loopen, van onderkomen beroofd, langs de straten te bedelen om wat brood voor hunne vrouwen en kinderen. Het zal, vreest men, niet gemak kelijk zijn om tijdig in den nood te voorzien. Een week vóór het begin der vijandelijkheden moeten groote hoe veelheden petroleum in de stad aan- jevoerd zijn, die men bij de brand stichtingen gebruikt heeft. Volgens den correspondent van Daily News is ongeveer de helft der Europeesche wijken vernield. Een correspondent van de Times, die een afdeeling Engelsche mariniers op een tocht door het verwoeste Alexandrië vergezelde!, geeft daarvan een beschrijving, waaraan het volgende is ontleend In dé christenwijk, de Frankstraat, moest men zich een weg banen door rookende puinkoopen en telkens uit wijken voor iustortende muren. Al lerlei voorwerpenkleediugstukken, knoopen, doosjes, kaarten, lagen daar verspreid, maar nergens was een le vend wezen te zien. Op het groote plein stond het standbeeld van Mehemet Ali, bescl nen door den rooden gloed der vlam men daarachter was nog het paleis van justitie te zienmaar verder strekte zich naar beide kanten een lange vuurlijn uit, en de straten die er op uitkwamen waren niet terug te vinden. Verscheidene straten zijn echter in wezen gebleven. Zoo zijn de Sheriff Pacha-straat en de Beurs straat wel geplunderd, maar niet in brand gestoken. Hoopen koopwaren, manufacturen, flesschen, kleederen, sigaren, enz., lagen voor de geplunderde winkels verspreid. Verscheidene gebouwen, bet Engelsch consultaat, bet telegraaf kantoor, enz. waren ongedeerd. De Engelsche kerk is beschadigd en ge plunderd. In de Koptische kerk hadden 300 vluchtelingen een schuil- De correspondent ontmoette in die straten twee zendelingen, die rond gingen om noodlijdenden te helpen zij gaven hem een beschrijving van de gruwelen, die hem aan Dante's »Hel" herinnerde. Verder ontmoette hjj van tijd tot tijd eenige vluchte lingen, o. a. een Fransche vrouw, die hem, in antwoord op zijn vergelijking tusschen de jongste gruwelen en die der Parijsche Commune, verklaarde »Ah, monsieur, j'étais la C'est pire que ParisMaar over het geheel hoorde men in de stad geen teeken van leven dan het gemauw van tal- looze uitgehongerde katten en het geknetter der vlammen. In de Arabische wijk werden de Engelschen met kruipende onderda nigheid ontvangen en wees men hen overal op vredeteekenen, witte doeken, of een rood lint, het teeken van onderwerping aan den Khedive. Ver scheidene plunderaars en brandstich ters die zij op heeterdaad betrapten, werden gevat en voor een deel op staanden voet doodgeschoten. Schoon het te Cairo rustig moet wezen, wordt de stad toch door de Europeanen ontruimd. De Duit- schers vertrokken reeds den 14en met hunnen Consul naar Ismaila en later volgden weer 750 andere Europeanen, meest Italianen, met den Consul van laatstgenoemde Mogendheid en een escorte van 40 man. De militaire overheid en de politie deden zich te Cairo krachtig gelden, maar in de provinciën heerschte regeeringloos- heid en 80 Europeanen zouden daar zijn omgebracht. Volgens Daily News verklaarden de vluchtelingen, dat in het binnenland de godsdienstoorlog gepredikt wordt en te Tantah, Mausurah en Zagazig vele Europeanen zijn vermoord, onder wel ken een consul. In de laatste twee dagen beeft de politie te Parijs niet minder dan veertig zakkenrollers aangehouden. Bij een van hen vond men elf portemon- naie's, vijf horloges met kettingen, twee horloges zonder kettingen en drie halssieraden, dus zoo ongeveer een halven goudsmidswinkel. Flinke brandweer. Te Nyvel in België ontstond dezer dagen brand in een boerderij, die met een boeveel heid haver een prooi der vlammen werd. Voor een groot deel was dit de schuld der brandweer. Zij was wel op het eerste sein op het terrein van den brand gekomen, had de spuit medegebracht, maar in den haast de slangen thuis laten liggen. Een vreeselijk ongeluk heeft Zondagavond aan het station Bellevue te Berlijn plaats gehad. Een passagier had bij het binnenkomen van den trein zijn pince-nez verloren en zocht die met twee bestellers tusschen de rails, nadat de trein vertrokken was. Ongelukkig voor hen konden ze het voorwerp niet spoedig vindenzij bleven zoeken en bemerkten niet, dat een andere trein aankwam. Een der bestellers gelukte het nog op het laatste oogenblik achteruit te springen, maar de passagier en de andere be steller geraakten onder den trein. De besteller was terstond dood en de passagier overleed nog denzelfden nacht aan de bekomen verwondingen. Maandagavond heeft te Brussel in de nabijheid van het Zuiderstation een twist, gevolgd door moord, plaats gehad, welke zonder krachtige tus- schenkomst der politie bijna tot toe passing der lynchwet aanleiding gegeven zou hebben. Een Italiaan

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1