Advertentiën. H. J. HEIJNES, Orimlli HMn. P. S. HORDIJK, P. S. HORDIJK, köpings lucifers worden gemaakt van espenhout, dat eerst zorgvuldig ge sorteerd en dan in blokken van ll/9 voeten lang wordt gezaagd. Na het verwijderen van den bast, worden deze blokken eenigen tijd in water gelegd, oin het hout taaier en buigzamer te maken. Dan worden deze blokken verdeeld in dunne stroo- ken, wier breedte en dikte overeen komt met de lengte der lucifers deze strooken worden in pakken van 50 stuks in ééne machine versneden, die zoodoende in één uur 1 millioen lucifers oplevert. Dan worden de houtjes in warme lucht gedroogd, en eindelijk in de brandbare massa gedoopt en in doos jes verpakt, die voor 't grootste ge deelte worden vervaardigd door de bewoners van de gevangenissen van Stockholm. Wat kan toch de oorzaak zijn, dat wij in den laatsten tijd zulk alleronaangenaamst weer hebben, waardoor de zomer langzamerhand voorbij gaat, zonder dat wij eigenlijk iets anders dan najaarsweer (en dat nog wel van zeer slechte qualiteit) hebben gehad Nature, het Engelsch tijdschrift, zegt dat het veroorzaakt wordt door dat er zich een groote hoeveelheid ijs van de gletschers van Spitsbergen heeft losgemaakt en nu in de noorde lijke zeeën tot op vrij lage breedten ronddrijft. Die overvloed van drijfijs, zegt het blad, heeft periodiek plaats en zou samenvallen met een maximum aantal van zonnevlekken. Merkwaardig is hetgeen hetzelfde blad verhaalt over het weer in China en waaruit blijkt dat de Chineezen gewoonlijk dezelfde soort van weer hebben als de bewoners van de w< telijke kusten van Europa. Zoo was de winter van 1881/82 evenals hier zeer zacht en bleef de haven van Tientsin slechts voor een zeer kort tijdsverloop voor de scheepvaart ge sloten. Ook vallen natte zomers daar gewoonlijk samen met voortdurend slecht zomerweder in Europa. Te Grodno, eene Russische stad aan den Niemen, is verleden week een ontploffing geschied in den kel der van een huis, waarin een Joodsche school gehouden werd. Het geheele huis, met alle de volwassenen en kin deren, is in de lucht gevlogen. De ontploffing wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid met licht in de nabijheid van eenige vaatjes buskruit, die daar door den eigenaar van den kelder, een ijzerhandelaar, in het ge heim waren verborgen. Door de kracht der uitbarsting zijn zelfs de glazen in de naburige kerk gespron gen. Door de politie en militairen zijn reeds een aantal lijken en verminkte ledematen uit het puin tevoorschijn gehaald. Daar men nog niet nauw keurig weet hoeveel kinderen er op dat oogenblik in de school waren, is het aantal verongelukten nog niet offi cieel geconstateerd. Alphonse Louchard,een beambte bij den tramweg te Rijssel, zag zich gedwongen zijne vrouw Leonie om haar schandelijken levenswandel te verlaten. Louchard bracht zijne beide oudste kinderen bij zijne moeder, in wier woning ook hij een onderkomen vond het jongste kind, een zuigeling, liet hij bij zijne vrouw. Dinsdag zocht vrouw Louchard snikkende haren man op, zeide hem dat haar kind op sterven lag en smeekte hem het nog eenmaal te komen zien. De ontstelde echtgenoot volgde haar, doch terwijl hij zich over het sla pende kind boog, sprong zijne vrouw op hem toe en stiet hem een keuken mes zoo diep in den hals, dat hij stervend ineenzonk. Bij zijn aankomst in Egypte, richtte de bevelhebber der Engèlsche expeditie, Sir Garnet Wolseley, een proclamatie tot het Egyptische volk, waarin hij zegt, dat de Koningin hare troepen alleen heeft gezonden om het gezag van den Khedive te herstellen en de rebellen te bevechten, die tegen hem zijn opgestaan. Alle vreedzame burgers zullen vriendelijk bejegend worden en hunne gezinnen godsdienst en eigendommen geëerbie digd en beschermd. Yoor alle be- noodigdheden zal betaald worden en de bevolking wordt bij deze uitge- noodigd tot het leveren van proviand en tot het geven van inlichtingen omtrent Arabi's stellingen. Aange naam zal het Wolseley voorts wezen, wanneer de jegens den Khedive wel willend gezinde hoofden met hem willen samenwerken tot demping van den opstand. Binnen zeer kort zullen nu de operatiën wel een aanvang nemen. Wanneer alle troepen uit Engeland en Indië allen zijn onderweg zullen zijn aangekomen, zal het expe ditie-korps 80,000 man tellen en dus sterk genoeg zijn om zonder vrees voor een échec een slag te wagen. Overigens weet men, dat een krach tige reserve wordt georganiseerd. Ook uit Cairo wordt thans gemeld dat Arabi in een manifest tot het volk den Sultan alle gehoorzaamheid heeft opgezegd en een Arabisch Kha- lifaat geproclameerd onder den Groot- Cherif van Mekka. INGEZONDEN. Een Keizerstraat-bewoner, die ook zijn aalmoes heeft geofferd voor genoemde straat, vraagt aan de Commissie, die zich belast heeft met het inzamelen der gelden, aan die heeren, en wel aan die welke daar de grootste eigenaars zijn van de open erven, wanneer zij aan het afsluiten gaan van die perceelen, opdat de gemeente aan zijn be lofte kan voldoen. Het is niet genoeg heeren, do Burgerij maar te laten betalen en niets te doen. Is het hout te duur, dan stel ik voor nogmaals een collecte te doen of aan den heer A. G. J. de Vries te vragen of hij een voorstelling in Tivoli door Ontwaakt bij Tijds zouden willen geven voor dit lief dadig doel; de Keizerstraters zullen er het hunne wel aan doen. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Voorwaarts vertrok 14 Aug. van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Prins Prederik vertrok 14 Aug. van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok van Batavia naar Amsterdam 16 Aug. Het stoomschip Prins Hendrik, vertrok 15 Aug. van Southampton naar Batavia. Markt-Beri chten Pubmebende, 15 Augustus. 310 stapels kleine Kaas. Boter laagste prijs f 1,20 hoogste prijs f 1,30 perkgr. 293 Runderen vlug, hoog in prijs. 19 Paarden, Veulens. 137 vette Kalveren, f 0,70 a 0,90 per P., vlug. 70 nuchtere id., f10 a 25 per stuk, vlug. 84 vette Varkens, f 0,50 a 0,58 per P., matig. 60 magere id., f 15 a 25 per stuk, stug. 172 Biggen, f6 a 9.per stuk, stug. 1214 Schapen en Lammeren vlug, hoog in prijs. Kip-Eieren, f 3,50 a f4 per 100. Schagen, 16 Aug. 8tieren f 100 a 160. 130 Geldekoeien f160 a 290. Kalfkoeien f240 a270. Vaarzen f 110 a 130. 6 nucht. Kalveren f 12 a 20. 575 Schapen fl8a39. 6 Bokken en Geiten f 2 a 6. 10 Magere Varkens f 18 a 19.50. 50 Biggen f7 a 12. Kippen f 0.40 a 1.50. Boter per kop f 0.87^ a f0.97j. Kaas per KG. f0.30 a 0.45. Kip- Eieren per 100 f 3.a f 3.25. V isscherij-Berichten 16 Aug. 10 Korders met 40 tot 190 Tongen, per st. 60 a 65 Ct. 100 tot 1200 kleine en middelsoort Tongen 12 a 15 Ct. Tarbot f8 a f9. Schar, per mand f 6 a f 9. Kleine Schol per mand, meeBt doode f 2 a f2.50. Enkele Rog, per stuk 48 a76 Ct. 20 Korders met 30 tot 60 Tongen, per •tuk 50 a 60 Ct. 100 tot 400 kleine en middelsoort Tongen, per st. 12 tot 20 Ct. Schar, per mand f6 a f8. Kleine Schol per mand f2.50. 17 Aug. 7 Korders met 40 tot 120 Ton gen, per stuk 50 a 60 Ct. 200 tot 600 kleine Tongen, per stuk 15 a 20 Ct. Schar, per mand f7 f9. 80 Rog, per stuk 52 Ct. 18 Aug. 3 Korders met 18 tot 60 Tong, per st. 50 Ct. 100 kleine idem per st. 15 Ct. Burgerlijke Stand Helder. Van 15 tot 18 Augustus. ONDERTROUWD D. Smit, vuursto- ker en A. Vlam. N. Heunsma, bootsmans maat en B. Klijn. W. Rietvelt, timmerman en L. M. E. Labout. GEHUWDN. Kikkert en T. Langer- veld. R. Huisman en M. de Boer. BEVALLENA. Zeeuw, geb. Duit, D. G. A. v. Verre, geb. Labrand, D. P. v. Asselt, geb. Mangel, Z. A. v. d. Wijk, geb. Nieuwenhuizen, Z. M. J. Willemse, geb. Thomasse, D. A. J. Kramer, geb. Kramer 2 D. E. J. Koorn, geb. Zoetelief, Z. S. Eiselin, geb. Schagen, Z. A. Tiel, geb. Bruin, D. J. Sanders, geb. Blikken- horst, Z. OVERLEDEN A. M. Tesselaar, 9 m. A. Tesselaar, 14 m. D. Slavekoorde, 57 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 9 tot 16 Augustus. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. GEBORENBerendina, d. van Elias Sa- rauel Vlessing en Heintje van Messel. Jan, z. van Jan Blom Cz. en Hendrikje Zegel. Jan, zoon van Pieter Witte Jsz. en Pie- tertje Veeger. Dirkje Maria, d. van Jan Roeper Dz. en Barber Leijen. Kaatje, d. van Jacob Kalis en Cornelia Wouterina Grootenboer. OVERLEDEN Maria Vlaming, 6 m., d. van Cornelis Vlaming en Maria Kikkert. Lammert Kaan, 67 j., gehuwd met Erouwtje de Wijn. Vervolg der Berichten. Gisteren in den vroegen morgen is de metselaar J. de Klerk, een op passend huisvader, werkzaam aan bet te bouwen winkelhuis van den heer Smit, aan den Kanaalweg, van de hooge stellage naar beneden gestort en zwaar gekneusd naar zijne woning vervoerd. De offic. van gez. dr. Jansen verleende de eerste genees kundige hulp. Zij n D. H. de bisschop van Haarlem heeft o. a. de tonsuur en de vier min dere orden toegediend aan den Eerw. heer C. H. Bramlage. Het Vaderland verneemt, dat de duiker Weltevreden zijn onderzoek naar het wrak van de Adder" heeft geëindigd, en dat van de uitkomsten dier onderzoekingen rapport is uit gebracht. Een nader onderzoek wordt echter zeer noodig geachthet Dep van marine zal dat met marine duikers van de werf te Willemsoord doen instellen. Er zal een commissie benoemd worden, bestaande uit een officier van de marine, den hoofdin genieur-adviseur voor scheepsbouw bij de marine en een ingenieur van den waterstaat, om uit de reeds verkregen en nog nader te verkrijgen gegevens een advies betreffende het lichten van de Adder" uit te brengen. De deskundigen in Engeland heb ben als hun meening te kennen ge geven, dat het lichten wel niet mo gelijk zal zijn. De personen, tot wie men zich wenden kon, verklaarden geen zwaardere schepen gelicht te hebben dan van 1000 ton (de Adder" weegt 1600 ton), en dan nog in rivieren. Daar de Adder" diep ligt zou het lichten nog moeielijker zijn. Volgens de thans verkregen uit komsten van het duiker-onderzoek is de ligging van het schip goed bekend. Het ligt nagenoeg evenwijdig met de kust, omgekeerd met de kiel van de kust af. Aan den kant der kust is onder de naar den bodem der zee gekeerde zijde van het schip het zand weggespoeld, terwijl het zand tegen de naar zee gekeerde kiel en zijde is opgehoopt. Het achterste gedeelte zit diep in het zand, het voorste gedeelte zit omhoog. Of men in het schip kan komen, is door het onderzoek van den duikerWeltevreden nog niet uitgemaakt. Naar het Vad. verneemt, heeft Z. M. de Koning, na het antwoord van den Heer Tak van Poortvliet, den lOn Augustus de opdracht aan den Heer van Lynden van Sandenburg tot een Kabinetsformatie vernieuwd. Texel, 17 Augustus Gisteren woedde een kort doch hevig onweder boven dit eiland. Twee flinke jonge paarden van den heer C. P. E., pas voor den wagen afgespannen, werden door den blik sem getroffen en gedood. Naar men beweert vertegenwoor digde het span een waarde van tus- schen zeven en achthonderd gulden. Oudeschild, 17 Augustus De tooneelvoorstelling door de re derijkerskamer »Heije" alhier, ten voordeele der noodlijdenden door de Adderramp" gegeven, heeft netto f58,62 opgebracht. Wettstein, de 15-jarige moor denaar, is de zoon van een Pruisiseh hoofdofficier. Hij was op de cadetten school te Oranienstein en ontvluchtte van daar in uniform met wapenen en een grooten voorraad ammunitie. Te Venloo verwisselde hij de uniform tegen burgerkleeding. Uit Vogelenzang wordt omtrent de gekwetsten medegedeeld, dat de toestand van den heer en mevrouw Staleman redelijk is. De verbanden zijn Woensdag door de doctoren Van der Laan en Malefijt losgemaakt, en de geneesheeren kwamen tot het re sultaat dat er geen amputatie zal noodig zyn. De toestand van mej. Humel was minder goed. Zij is zeer onrustig en pijnlijk, en kan slechts door morphine-inspuitingen tot eenige rust komen. De 16-jarige zoon van een ho telhouder te Nijmegen, dezer dagen pas van school thuis gekomen, was Woensdag in het hotel behulpzaam bij het afdragen van eenige schotels. Van een daarvan nam hij een stukje vleesch en stak dit in den mond toen hij zag dat dit door eeü der huisgenooten werd opgemerkt, wilde hij het vleesch haastig inslikken doch het bleef hem in de keel steken, en niettegenstaande de spoedige hulp van twee geneesheeren, mocht het niet gelukken het vleesch te verwijde ren. Onder een verschrikkelijk lijden is de ongelukkige knaap gestikt. Jannetje Struik, de millioenen juffrouw, doet weder van zich hooren Kostbare voorwerpen, ter waarde van ruim f 100,000, werden in de laatste maanden door haar besteld bij den goudsmid Bosch, in de Kal- ver straat te Amsterdam. Herhaaldelijk werden ze aan de juffrouw in bruikleen gegeven, omdat men was overeengekomen, dat de eigenlijke levering niet zou plaats hebben dan tegen gelijktijdige betaling. De juffrouw is echter in het bezit der voorwerpen gebleven zonder comptante betaling, waarin de heer Bosch aanleiding heeft gevonden een klacht in te dienen bij den officier van justitie. Uit een brief, welke de heer Grant die aan boord van de »Kara" naar den heer Leigh Smidt zoekt ons uit Nova Zembla schrijft, kunnen wij nog mededeelen dat de »Barentsr den 17 den Juli gepraaid is op 72° 38' breedte en 49° 56' lengte door de »Hope." De »Barents" had de Kara-zee door de Zuidelijke straat niet kunnen binnenkomen, daar er te veel ijs was, Ze was daarom op weg naar de Matotschkin-Ssharr, de straat welke Nova Zembla in tweeën deelt. Haudelsbl. Te Archangel zijn al de hout- werven van de heeren Brandt Co. door brand vernield. De schade wor^t op 30,000 pond sterling geschat. Den 19n Augustus hopen wij de35-Jarige Echtvereeniging j te herdenken van onze waarde j ouders RIEUWERT RIEUWERS en WILHELMINA MENS. Helder, 18 Aug. 1882. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Zondag 20 Augustus hopen wij den 25-jarigen Huwelijks- dag ter herdenken, van onze geliefde Ouders: JAN KONING en AALTJE BAKKER. Uit naam hunner Kinderen en Behuwd-Kinderen. Ondertrouwd N. HEUNSMA, Bootsmaat bij de Marine, en B. KLEIN, Weduwe van L. ten Buitelaar. Helder, 17 Aug. 1882. Ondertrouwd: WILLEM RIETVELT en LOÜISA MARIA ELISABETH LABOUT. Nieuwediep, 17 Aug. 1882. Algemeene kennisgeving. Getrouwd JAN RIESEBOS DE BOER, van Medemblik, en WILLEMPJE SPRUIT, van Spanbroek. Spanbroek, Aug. 1882. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon, VROUW TJE JANS ZOETELIEF, echtge- noote van M. KOORN. Nieuwediep, 16 Aug. 1882. Heden overleed in het Marine- Hospitaal, na een smartelijk lij den, mijn geliefde Echtgenoot D. SLAVEKOORDE, in den ouder dom van ruim 57 jaar. Nieuwediep, 16 Aug. 1882. Wed. D. SLAVEKOORDE, geb. Roozeboom. mBamRaaBBBSÊSSBamÊÊÊMtÊÊÊÊÊM Op 8 Augustus overleed te Am" sterdam, na een langdurig en smartelijk lijden, na tijdig voor zien te zijn geweest van de H. Sacramenten der Stervenden, mijn innig geliefde echtgenoot GE- RARDUS THEUNISSEN, in den ouderdom van ruim 47 jaren. Zwaar treft mij deze slag, maar het strekt my tot troost de veel vuldige blijken van deelneming, die ik van velen heb mogen on dervinden; ik dank allen daar voor, in 't bijzonder de leden der vereenigingen „Ondersteu ning zij ons doel", Werkmans bond" en Kruis voor Krijgsver richtingen," welke my bij de ter aardebestelling zoo welwillend hebben bijgestaan. Nieuwediep, 18 Aug. 1882. Wed. G. THEUNISSEN, geb. KUNST. Mede namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen en verdere familie. PS. Wegens buitenlandsche be trekkingen eerst heden ge plaatst. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ontvangen bij onze vijf- en-twintig-jarige Echtvereeniging, be tuigen wij onzen hartelyken dank. Helder, 17 Augustus 1882. W. CORPORAAL. T. CORPORAAL—de Ringh. te HELDER (Palmstraat). ZONDAG 20 AUGUSTUS voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer Evangelist te Amsterdam. VERG 4 DERING op DINSDAG 22 AUGUSTUS, des avonds van 8 tot 10 uur, in liet lokaal Koningskroon. Bestuurs-V er kiezing. Een getrouwe opkomst wordt ver wacht. HET BESTUUR. .11 alhier heeft in hare vergadering van 17 dezer besloten hare stem uit te brengen op den Heer Notaris, die zij als de geschiktste persoon voor die vertegenwoordiging achten. HET BESTUUR. te Helder, heeft in de vergadering van 16 Augustus tot Candidaat voor Lid van den Gemeenteraad gestemd den Heer Notaris. Namena 't Bestuur, P. MEISENER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2