'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. 3 Mo. 99l Dinsdag 22 Augustus 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Adlvertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. liuuillltjrs2 - w— UIWUPIC yicwroimiutv wxw Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Aug. 1882. De leden der commissie tot 't oprichten van een gedenksteen op 't graf van ben, die bg 't vergaan van de Adder" 't leven verloren, is bezig langs de buizen een inzameling daar voor te doen. Naar we vernemen bestaat voor hen, die niet tehuis waren, gelegenheid hunne gaven bij een der leden en in 't bijzonder bij den penningmeester in te zenden. Voor ons ligt, ter beoordeeling, een pas uitgekomen Treurmarscb, voor piano, ter berinnering aan bet vergaau van Zr. Ms. rammonitor Adder," uitgave Berkhout Co. en vervaardigd door den beer H. J. Messink. De melodie, die, hoewel eenvoudig, geeft blijken dat de componist niet alleen diep gevoelde, wat bij in toneu heeft uitgedrukt, maar ook, dat hij 't in de toonzetkunst tot een vrij beduidende hoogte heeft gebracht. We gelooven daarom, dat, na ken nismaking met dat lied o h n e w r t e, 't meer en meer toegang zal vinden in de salons, waar de tonera der piano weerklinken. De geringe prijs, 40 cent, brengt 't onder ieders bereik. De uitgave ziet er zeer netjes uit. De loodstransportstoomer Frans Naerebout keerde Vrijdag van bet onderzoek op bet wrak van de Adder terug, o. a. aan boord hebbende een luchtkoker, een kompas en twee aan elkaar bevestigde Hollandsche vlaggen, zijnde bet sein voor een sleepboot, zoodat hieruit blijkt dat vóór de ramp, de Adder overkomen, nog de hulp der sleepboot is ingeroepen. Onder toezicht van den luit.-t.-z. Ie kl. H Nijgh en den ingenieur le kl. der marine G. Turk zal een ver der onderzoek naar het wrak van de monitor Adder met 's Rijks middelen worden voortgezet De leiding van bet verder on derzoek naar den toestand en de lig ging van bet wrak van de Adder," hetwelk thans door de marine onder eigen beheer zal worden voortgezet, is opgedragen aan den directeur en kommandant der marine te Willems oord, terwijl de luitenant ter zee le klasse H. Nijgh is belast met bet toezicht op de werkzaamheden. Ged. Staten van Noord-Hol land hebben bepaald lo, dat de jacht op klein wild in I Noord-Holland zal worden geopend op Zaterdag 2 September 1882, met zonsopgang 2o. dat de korte jacht dageli met uitzondering van der. Zondag, en de lange jacht alleen op Woens dag en Zaterdag zal mogen worden uit geoefend. Naar wij vernemen, is deNoord- Hollandsehe Stoomtram-Maatschappij voornemens een net aan te leggen, waarin alle gemeenten van eenige beteekenis zullen worden opgenomen. Vooreerst zal zij beginnen met de volgende stoomtramlijnena. van station Schagen over Barsingerhorn Winkel, Nieuwe Niedorp, Aartswoud, Hoogwoud, Opmeer naar Spanbroek, eventueel aansluiting met de lgn Alkmaar, Hoorn en Purmerendb. van Station Noord-Scharwoude naar Oude- en Nieuwe Niedorp, in aan sluiting met de lgn a.en c. van Hoorn naar Medemblik, langs Zwaag, Wognum, Benningbroek, Midwoud, Oostwoud, Twisk en Opperdoes d. van Opmeer over Sijbekarspel naar Benningbroek aldus in verbinding met de stations Schagen, N. Schar- woude en eventueel Hoorn van den Noord-Hollandscben Staatsspoorweg. Uit Vogelenzang wordt gemeld, dat mejuffrouw Humel, een der slacht offers van het spoorwegongeval, dat onlangs bij dat station beeft plaats gehad, aan de gevolgen der kwetsuren is overleden. Een vrouw met drie kinderen liep Zaterdag, bij bet station te Am sterdam, op de sporen van den Gooi- scben stoomtram, juist toen een trein in aantocht was. Op het waarschu- wingsteeken van den machinist kon de vrouw niet spoedig genoeg uit wijken, met bet noodlottig gevolg dat zij werd overreden en een half uur later den geest gaf. Een der kinderen geraakte eveneens onder de wagens doch kwam ongedeerd weder te voor schijn. - Naar het Dagblad verneemt, beeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof geen cassatie aangetee- kend tegen de uitspraak van 11. Woens dag. De vrggesprokene, L. J. J. Ro land, is eergisteravond in vrijheid ge steld en heeft per spoor de residen tie verlaten. Te Leeuwarden is wegens moed willige brandstichting een grijsaard van 70 jaar tot 3 jaren correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. Vrijdag, omstreeks 12 uren werd tusscben Bussum en Hilversum de waggon van een in beweging zijn- den trein van den Oosterspoorweg door een kogel, naar men althans vermoedde, getroffen. Het raampje werd verbrijzeld; bet projectiel werd echter niet gevonden en is dus waar schijnlijk teruggesprongen. De rei zigers bleven ongedeerd. Het ver moeden, dat het een kogel was, vindt zijn grond in bet schijfschieten op de naburige beide. Bij bet onweder, dat de vorige week op verscheidene plaatsen van ons land beeft gewoed, heeft in de nabijheid van Dordrecht een droevig ongeluk plaats gehad. Blijkens een bericht in de Dordr. Ct., was de 55- jarige watermolenaar Arie de Bruin, van den West-Merwede polder, een oppassend werkman, met 2 jongelieden uit Dordt, die uit visscben waren geweest, op een beer nabij het water rad in den molen neergezeten om de bui af te wachten. Nog maar kort zaten zij daar, of de bliksem sloeg in den molen en maakte bet drietal bewusteloos. Toen de knapen van hun schrik waren bekomen, misten zij den molenaar en bemerkten, dat deze met het hoofd omlaag was ge stort in een gedeelte van den water gang, dat voor herstellingen aan den molen was drooggelegd. Met behulp van een paar in de nabijheid zijnde personen werd de man daaruit ge haald en op een ladder naar zijne woning vervoerd, terwgl inmiddels hulp werd ingeroepen, doch eenige oogenblikken daarna gaf hij den geest. Of de B. door den bliksem getroffen is dan wel of zgn val den dood veroorzaakt heeft, is niet zekerbehalve eene lichte ver wonding aan het been bad bij een klein gaatje in bet hoofd, terwijl dik bloed hem uit bet oor stroomde, zoodat waarschijnlijk de hersenen gekwetst zijn. De bliksem, die ver moedelijk langs een kachelpijp in den molen is gekomen en vervolgens langs een spil een weg naar het be neden gedeelte he-jft gevonden, heeft geene materieële schade aangericht. Iets dergelijks, ofschoon met min der treurigen afloop, bad denzelfden avond plaats in de gemeente Sloch- teren (prov. Groningen). Beneden in den toren te Smdebnren, waaraan eenige herstellingen worden verricht, zaten drie werklieden voor de half geopende kerkdeur koffie te drinken. Als door den bliksem getroffen, viel plotseling een der werklieden bewus teloos achterover; zgn gelaat kreeg een blauwen tint, en alleen aan en kele stuiptrekkingen was te bespeu ren, dat er nog leven was. Eerst na veel moeite bracht men hem weer bij, Noch aan zgne kleeren, noch aan zgn lichaam was eenig letsel te bespeuren, alleen bleef hij klagen over loomheid en drukkende pijn in de leden. Ook aan toren of kerk was hoegenaamd niet te bespeuren, waar uit bleek, dat de bliksem was inge slagen. Een handdruk, die geld kost. Een metselaar te Berlijn gaf voor eenige dagen zgn vriend zulk een krachtigen handdruk, dat hij 's mans hand geheel verwrong. Het gerechts hof heeft hem nu veroordeeld om wekelijks twaalf mark aan den ge kwetste uit te betalen, totdat deze weder in staat is zijn werk te ver richten. De koning van Denemarken heeft dezer dagen zgne bekrachtiging verleend aan het door de wetgevende macht van IJsland aangenomen wets ontwerp, waarbij aan de IJslandsche vrouwen het kiesrecht wordt toege kend voor den gemeente-en den kerke- raad. Daarentegen heeft hij zgne bekrachtiging geweigerd aan het wets voorstel, door den gemeenteraad van Akuregri aangenomen, waarbij de vrouwen verkiesbaar werden verklaard als leden van den gemeenteraad. Ten aanzien van den hongers nood, die thans op IJsland heerscht en vermoedelijk nog algemeener zal worden, als niet spoedig hulp komt, wordt nader vernomen, dat de kiem van de ramp gezocht moet worden in den kouden winter van 1880/81, waarop een koude zomer volgde met weinig hooi. Een groot deel van het vee moest geslacht worden, en in den winter van 1881 op 1882 volgd» het slachten van veel schapen en paarden. Eerst sedert Juni jl. be gonnen de weiden groen te worden. Vooral in het Z. en W. gedeelte van het eiland, waar het hoofdvoedsel van de bevolking schapevleesch is, is de ellende 't grootst. Daarbij komt het gevolg van eeu zandorkaan en een mazelenepidemie, die in Revkjavik de helft der inwoners heeft aangetast. Cetewayo, de Zoeloe-koning, be valt het in Londen uitstekend. Hij staat tusschen zes en zeven uur op en ontbijt te 9 uur. Dit ontbijt be staat uit twee kilo ossenvleesch en de noodige aardappelen. Te een uur e.'.t hij nog zulk een kleinigheid en te zeven uur dineert hij. Het menu is steeds het hetzelfde, alleen bestaat er onderscheid in de vruchten, die hij nuttigt. Sherry en champagne laten zich door den zwarten vorst uitstekend smaken. Brood is iets, dat voor hem geheel vreemd is en hij eet er dan ook slechts zeer wei nig van. Daarentegen rookt kg veel en schijnt hij ook een liefhebber van een goede sigaar te zijn. Het huis, dat hij te Melbury-road bewoont, is goed gemeubileerd, de bedden heeft men echter uit de kamers genomen, daar de heeren hiervan een zeer zon derling gebruik maakten. In de eerste dagen wisten de zwarte be woners niet, hoe zij van de boven verdiepingen naar beneden moesten komen. Van trapafloopen hadden zij geen begrip en op een goeden keer zag men allen langs de leuning naar beneden gigden. Toen men hen vertelde, dat dit niet paste, zonnen zij op een ander middel en nu gaan ze op de boventree zitten om dan zoo naar beneden te gigden. Uit Troy (Noord-Amerika) te legrafeert men, dat Maandag 11. vier olifanten uit Barnums circus aldaar de voorstelling zgn ontsnapt en groote opschudding in het zuidelijk gedeelte der stad hebben verwekt. Zekere Ryan werd door een der dieren onder den voet geloopen en zal waar schijnlijk er niet van opkomen. Zijne vrouw onderging bijna hetzelfde lot. Verscheidene andere personen wer den gekwetst. Een van de grootste der olifanten drong een ijzerpletterij binnen, verdreef al de werklieden, wierp een hoop gloeiende platen om ver, brandde zich en snelde naar de rivier. Ten slotte werd men drie der vluchtelingen meester, maar de kwaadaardigste was bij het afzenden van het bericht nog op vrije voeten. Conrad, die beschuldigd wordt zijn geheele familie te hebben ver moord, is in het huis van de mis daad gebracht om daar gehoord te worden. Met groote onverschilligheid volgde lig zgne geleiders alleen toen hem in de woning door den rechter eenige opmerkingen gemaakt werden, waarop hij niets antwoorden kou, werd hg eenigszins verlegen, doch later op de plaats was hij zichzelf weer geheel meester en legde met blijkbaar opzet zekere ruwheid aan den dag. Natuurlijk had zich een groote menigte voor het huis ver zameld een der buurvrouwen riep, dat men hem de tong uit den mond moest trekkenhierop nam Conrad een dreigende houding aan, maar voor de rest toonde hij zich ook tegenover het volk even kalm als brutaal. Een koffer,inhoudende kleederen, messen vorken, lepels, enz., en eenige brieven, geadresseerd aan kapt. El- dewis, zgn te Lemvig aan land ge dreven. Ook deuren, luiken, kajuits beschotten en een boot, waarop in koper gegraveerd T. King, Buiider, Limehouse. Het lijk van een wel- gekleede vrouw, met verscheidene rin gen aan de vingers, is ter zelfder tijd aangedreven. Zonder twijfel is bij Bovenbergen een schip veronge lukt, ten Zuiden van welke plaats gemelde wrakstukken zijn aange dreven. Zes transportschepen met troe pen en twee kanonneerbooten ver lieten Vrijdagochtend de haven van Alexandrië en liggen nu op dereede tot vertrek gereed. Hunne be stemming is Aboukir, dat men waarschijnlijk nog Zaterdag heeft be reikt en Maandag beschoten en be stormd is geworden, waarna de gecom bineerde manouvre tegen Arabi, die gelijktijdig uit Aboukir en Ramleh wordt ondernomen, een aanvang zal kunnen nemen. Uit Port-Said is bericht ontvan gen, dat zich te Ismaïla 4000 man troepen van Arabi met 15 kanonnen bevinden en dat vele Bedouïnen in den omtrek zwerven. Bij Tel-el-Uebir zouden 30,000 man zgn samenge trokken. Hoe dikwijls de wereld of liever onze kleine aarde, die in vergelijking van andere hemellichamen in 't niet zinkt, reeds moest vergaan, weten wij niet precies; dat is zeker, dat reeds in de oudste tijden gewag werd gemaakt van zulk een feit. Geluk kig dat de verwezenlijking er van tot heden op zich heeft doen wachten. Het vergaan der wereld zal men wel zoo op moeten vatten, dat al wat leeft sterft, dat alles wat wij leven noemen dood zal zijn. Vernietigen is onmogelijk, nooit werd er iets vernietigd en wat vernietigd schijnt, blijft bestaan, doch in anderen vorm. Dat dus onze planeet tot een eindeloos niet zal keeren, daarvoor behoeven wij niet be vreesd te zijn. Maar ons leven te verliezen, het leven van menscb, èn dier, èn plant, dat is iets andera. Zoo iets kan geschieden, en moet weer plaats hebben in het jaar 1897, dus over 15 jaren. En wie is de voorspeller P Een onge letterde wellicht? Neen, ditmaal is het een Amerikaans ch geleerde Volgens Proetor, sterrekundige in de Vereenigde Staten, zal de komeet van 1843 door de zon verslonden worden en daar zulk een ontzettend groote hoeveelheid brandstof aanbrengen, dat de zon warmer dan ooit zal worden en de vlammen niet zooals nu tot enkele mijlen boven de zonsoppervlakte zullen opstijgen, maar zoover als de licht kroon zich thans uitstrekt. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de warmte op onze aarde zoo groot wordt, dat alles in vnur eu vlammen opgaat. Meermalen is geconstateerd dat de staart eener komeet slechts mist of waterdamp is. Het zou dus een zeer bijzondere komeet moeten zijn, die over 15 jaren op de zou terecht moet komenmen zon eer denken, dat de warmte der zon er door gedoofd en onze temperatuur aanmerkelijk verlaagd zon wordenHet is ook zonderling, dat de komeet haar omloopstijd nu juist met ruim 8 jaar zou verkortenDen staart dezer komeet schat men op ongeveer dertig millioen mijlen, een lengte, die wel in staat is zelfs een Chinees eerbied af te dwingen. De vrees der met aardsche goederen ge zegende Amerikaanscbe bijgeloovigen is zoo groot, dat velen bnnner voor de 15 jwen, die hun nog wachten, al hun bezittingen in vijftien deelcn verdeelen, om in '97, wanneer de vreeselijkc aardverwoeBting plaats grijpt, niets meer te verbranden te hebben dan.zich zeiven. Dat ook daar op de domheid van bet publiek gespeculeerd zal worden, behoeft niet gezegdook in ons land heeft men daarvan in November van het vorige jaar tooneeltjea kunnen zien, vooral toen een maand „vóór het vergaan" de Octoberstorm woedde

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1