'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 994. Vrijdag 25 Augustus 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT eo ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand) 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 4 m. Ondergang 6 u. 58 m. Zondag 27 Maandag 28 Volle Maan. .Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 Verjaardag van Prinses Wilkelmina geb. 1880. SEPTEMBER, (Herfstmaand) 30 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 NIEÜ WSTIJ DIJN GEJN HELDER, 25 Aug. 1882. Door Bernardus van Eig, va rende bij schipper G. Metselaar en wonende alhier, zpn Zondagavond jl. in de Zuiderzee op de hoogte van Kraggersberg met levensgevaar twee menschen gered, nl. de vuuropsteker, aldaar, en zjjn moeder, die met hun boot waren omgeslagen. Ingevolge machtiging des Ko- nings is: 1°. de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adj udant in buitengewo nen dienst, den kapt. t/z. F. H. P. Van Alphen, met den laatsten dezer ontbonden en die hoofdofficier eervol van het bevel ontheven, onder be tuiging van Zr. Ms. bijzondere te vredenheid over de wijze, waarop door hem dat bevel is gevoerd; 2U. Zr. Ms. schroefstoomschip der lste klasse Zilveren Kruis" met dien datum buiten dienst gesteld en de kapt.-luit. t/z. J. A. Waldeck eervol van bet bevel ontheven; 3°. Zr. Ms. schroefstoomschip der lste klasse Tromp," liggende alhier, met 1 Sept. a. s. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapt. t/z. H. D. Guyot. De onder 1°. en 2°. genoemde hoofdofficieren worden tevens met eerstgenoemden datum op nonactivi teit gesteld. Blijkens een bij het Departement van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip »Marnix," onder bevel van den kapt.-luit. t/z. jhr. C. C. Six, den 21 sten dezer Port-Saïd verlaten en de terugreis naar Nederland aanvaard. Een tweede Barents. De beer Leigh Smith die op zijn eigen stoomboot, de »Eira," ver leden najaar door het ijs werd inge sloten in de Noordelijke IJszee is gered met al zijne bemanning. Hij werd bij Frans Jozephsland den 21n Augustus van het vorig jaar door het ijs beklemd en verloor zijn schip, dat in diep water zonk, dicht bij Barents-hoek, de kaap die dus genoemd werd ter eere van het kleine zeilschip de Willem Barents," dat het eerst gezeild was naar dit arctische land, hetwelk door de Oostenrijkers toe vallig ontdekt was, omdat het ijs, dat hun stoomboot beklemde, er hen acht jaar geleden heen dreef. Bij Barentshoek geland met slechts weinig voorraad, richtten zij met de scheepszeilen en zoden een hut op en overwinterden zij, gelijk Willem Barents en Heemskerck drie eeuwen geleden deden, zich voedende met walrussenvleesch en een aanhoudenden strijd strijdende in den langen win ternacht met ijsberen, wier vet hun vuur onderhield. Den 21sten Juni van dit jaar werd de terugreis aanvaard in de twee walvischbooten, die ze slechts een kort einde over het ijs hadden te sleepen en waarin ze naar Nova-Zembla zeilden. Den 3den Augustus kwamen ze in de Matotschkin-Sharr. Het eerst wat ze daar zagen, was de Nederlandscbe vlag, die hen salueerde waren Hol- landsche matrozen, die hen met een driewerf hoerah vol geestdrift ont vingen en naar hun vrienden brach ten, die op de» Hope" naar hen zoch ten, en slechts een uur geleden door de kleine Barents" verlaten waren. Op de »Hope," de stoomboot van sir Allen Young, Koolemans Beynen's leermeester en kapitein, keerden zij gezond en wel, met slechts een hun ner ziek, eergisteren in Schotland terug. De Willem Barents" had last van de commissie der Barents-Vereeniging om naar de »Eira" te zoeken, eu het is geen geringe voldoening voor commandant Hoffman, zijn officieren en bemanning, dat ze zoo wel ge slaagd zijn in hun taak. (Handelsbl.) De geneeskundige van de »Eira" heeft in zijn verslag omtrent de be manning gedurende hare overwinte ring in 't hooge Noorden, den goeden gezondheidstoestand, waarin de 25 mannen over het geheel verkeerden, voor een groot gedeelte toegeschreven aan de omstandigheid, dat zij tien maanden leefden van het vleesch van daar te lande geschoten dieren, wal russen enz. Zij waren daartoe wel gedwongen, want toen zij op Kaap Flora landden en hun hut bouwden, hadden zij slechts voor 2 maanden vleesch. Aan dat voedsel was het, volgens hem, te danken, dat zich niet het minste verschijnsel van scheurbuik onder hen vertoonde, en dat, toen het daglicht terugkeerde na de lange duisternis, allen er frisch en gezond uitzagen. Ernstige gevallen van be vriezen deden zich niet voor. In het begin van de lente hadden allen last van sneeuwblindheid. Hunne oogen traanden voortdurend, waren soms zeer ontstoken en veroorzaakten hevige pijnenmaar niemand be hoefde langer dan twee dagen er om binnenshuis te blijven, en allen her stelden volkomen er van. De eenige ernstige invaliden waren de lste stuurman, die een wond aan den arm, en de 2de, die er een aan de lip had, welke wonden heide door de koude gaandeweg verergerden, Voorts werd een man door bronchitis en een ander door pleuris en bronchitis aangetast, maar zij waren binnen eenige weken genezen. Ook de toestand van mejBrak, die bij het spoorwegongeluk te Vo gelenzang ernstige beenbreuken be kwam, begint zorg wekkend te worden. Voor het gerechtshof te Amster dam stond den 22en Augustus terecht Pieter Cok, schoenmaker uit Amster dam, beschuldigd van poging tot moord op Johanna Hadre, met wie hij te voren maanden lang had ge leefd. Wegens groote oneenigheid leefden zij in de laatste weken ge scheiden, maar zij maakte hem het leven zoo lastig, dat hij besloot haar te dooden. Den 15en Juni noodigde hij haar uit 's avonds met hom uit te gaan, en toen zij 's nachts huis waarts keerden, schoot hij haar a bout portaut met een pistool in de borst. De beschuldige eiudigde met )s te bekennen, zoodat het O. M. het feit volkomen bewezen achtte en een tuchthuisstraf requireerde van 5 jaar. De verdediger des beschuldig den, Mr. Muller uit Amsterdam, ontkende dat beschuldigde met voor bedachten rade had gehandeld en meende ook dat de getroffene zelve veel aanleiding tot het gebeurde had De uitspraak werd bepaald 29 Aug. De miljoenenjuffrouw" (mej. Jannetje Struyk) is Dinsdagnacht, om 12 uur, te Rotterdam in hechtenis genomen, nadat door den rechter commissaris, in tegenwoordigheid van den officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam, het getuigen verhoor had plaats gehad. Dat ver hoor was reeds des morgens te 11 uur aangevangen. Voornamelijk wer den gehoord de heeren Bosch (vader en zoon), zijne dochter en de aan staande echtgenoot van mej. Struyk. Bjj het vernemen, dat zij voorloopig in hechtenis zou blijven, betoonde de anders onverschillige zich ten hoogste ontroerd. De heer Bosch, die voor f115,000 in de zaak is betrokken voor gele verde juweelen, had zijn belangen in handen gesteld van mr. Rud. Benja mins, te Amsterdam. Omtrent de aanleiding der aanhouding verneemt het Hbl. nog het volgende In de laatste maanden kocht J. S. veel en contant bij den goudsmid Bosch in de Kalverstraat. Zij besteedde daar ongeveer f7000, zoodat de heer Bosch niet aarzelde kostbaarheden te bestellen voor een ver- koopswaarde van f 115,000, die eveneens comptant zouden worden betaald. In het begin van Juli werden de voor werpen vertoond. De juffrouw vond ze prachtig en kreeg herhaaldelijk vergunning van den heer Bosch om ze te dragen, ook op reis, maar steeds ia gezelschap van den zoon des heeren Bosch, die de kostbaarheden niet blijvend uit de handen gaf zonder betaling. De betrekkingen bleven zeer vriendsehap- telijk, zoodat zelfs mej. Bosch bij mej. Struik, toen op de Leuvenhaven te Rot terdam wonende, uit logeeren ging. Op 24 Juli zou de levering plaats heb ben. De heer Bosch Jr., was met de kost baarheden in een verzegeld pakket den avond te voren uit Amsterdam vertrokken. De broeder van mej. Struik werd met f 100,000 uit Apeldoorn mede verwacht. Toen de heer Bosch in het huis op de Leuvenhaven kwam, was mej. Struik nog te bed. Hij werd echter in de slaapkamer toegelaten, waar hij op verzoek het kistje even in een bloemvaas nederzette. Hij kon wel niet anders dan gevolg geven aan de vriendelijke uitnoodiging om even in de kamer daar naast te gaan, daar de juffrouw zou opstanu om de zaak te regelen. Toen hij terug kwam, was er geen kistje meer in de bloemvaas en de juffrouw ver klaarde dat hij het niet terug kreeg, maar dat 't geld „goed" was. Het zou wel in orde komen. Nu ontBtond een hevig tooneel, dat ook werd bijgewoond door den heer Hoetink en mej. Bosoh en bij welke ge legenheid niet alleen slagen vielen, maar Jannetje zelfs het leven van den heer Bosch met een geopend scheermes bodreigde. Na dit toonael deed de heer Bosch ver- geefsche pogingen zijn kostbaarheden, die hij niet geleverd had, maar die hem ontfutseld waren, terug te krijgen. Niets hielp. Hij trok naar Apeldoorn, naarZut- fen, naar Amersfoort, altijd op het zeggen van juffrouw S., dat daar het geld zou worden betaald, maar 't baatte niet. De kostbaarheden waren spoorloos verdwenen, maar de betaling bleef achterwege. Zoo althans luidt het verhaal van het gebeurde, waaromtrent het gerechtelijk on derzoek wel het juiste zal aau den dag brengen. "Want op die gebeurtenissen volgde een aanklacht bij den officier van juistitie, en thans is de zaak te Rotterdam in on derzoek. Vermoedelijk zal dat onderzoek zich ook wel uitstrekken tot hetgeen de verdachte vroeger heeft verricht, de beruchte erfenis zaak en wat daaruit is gevolgd. Weldra zal Nederland een bezoek erlangen van een waaghals uit Berlijn. Met een sloep van 14 voet lengte en 3 voet breedte, is bij uit de Pruisische hoofdstad dezer dagen te Hamburg aangekomen. Van laatstgenoemde stad begeeft bij zich eerst naarHel- goland en dan de Noordzee over naar Nederland, indien bij op dien weg niet voor goed wordt opgehouden. Dinsdagavond is de spoorweg- wachter van den Ned. Rliijnspoorweg N. J. D., post hebbende aan de IJselmondsche Laan te Kralingen, door den sneltrein, die ten 8 ure 15 min. uit Rotterdam vertrok, over reden. De ongelukkige werd op gruwelijke wijze verminkt. Zijn hoofd werd gedeeltelik verbrijzeld, en borst en beenan zwaar gekwetst. De dood volgde onmiddellijk. De man bad kort geleden zijn 25-jarig dienstfeest bij gemelde maat schappij gevierd. Met bet eindigen der bondsdagen heeft de grootste warmte van den zomer baar toppunt bereikt, zoodat betgeen nog mocht volgen, toegift is. Door onbestendigheid beeft deze zo mer zich wel gekenmerkt, door regen bet meest, wijders door te lage tem peratuur. De gevolgen van bet weder zijn niet uitgebleven. Omtrent de teelt der aardappelen liepen kwade geruchten, die bewaarheid zijn ge worden en een ruime afmeting hebben gekregen. Zelfs de hoop dat van kleigronden nog een tamelijk beschot zou kunnen gerooid worden, is ook weggenomen door de uitkomst in Zeeland, die ongunstig is. Naar gewoonte hield deze aardvrucht zich nog bet zuiverst in veen- en zand grond. Evenals in 1879 zal bet buitenland dezen winter moeten voor zien in betgeen Nederland ten opzichte van zijn voorraad te kort komt. Met de teelt der snijboonen komt bet mede onvoordeelig uitzij zijn niet aangekomen of krom gegroeid, terwijl zij slechts tegen booge prijzen zijn te verkrijgen. De koolbouw, die wel regen kan verdragen, beeft bet goed getroffen en de late kool belooft ook wel te zullen slagen. De uitgebreide uienteelt zou ook bevrediging geven, als de niet-gemaakte rekening met Engeland, dat anders zooveel uien sleept, tot groote schade en tegen verwachting van de verbouwers, niet gevolgd was. (Leidscbe Ct.) Een vreeselijke ramp, die aan bet onheil van Szegedin doet denken, heeft weder een der vruchtbaarste streken van Oostenrijk verwoest. Tengevolge van den bevigen regen is de stad Brün en de omstreken van die plaats, geheel overstroomd. Verschillende buizen zijn geheel on dermijnd en op bet punt van te vallen. Miss Lurline is dezer dagen bij eene voorstelling in bet cirque te Parijs drooggeloopen". De glazen bak. 2400 liter water bevattende, waar in zij aldaar bare kunsten vertoonde, sprong uiteen en de inhoud vloeide naar alle zjjden weg en stortte zich in de benedenruimte, tot garderobes, stalles enz. ingericht. Miss Lurline gaf door gebaren te verstaan, dat zij geheel onschuldig aan de zaak was, en terecht zij was bet slachtoffer der dames, die met diamanten ringen bare namen enz. op den glazen bak hadden ge schreven, die tengevolge van al 3 krassen eindelijk plotseling be zweek. IJswekkend zijn de bijzonderheden die de berichtgever der Daily News te Du blin meedeelt omtrent den v ij f v o u d i- gen moord in Connemara. Het district, een der onherbergzaamste in het westelijke Ierscbe bergland, was in twee jaren tijds het tooneel van reeds drie andere agrarische moorden van lord Mount- morres, toen in December jl., van de deur waarders Huddy, vader en zoon, en later nog van een jonkman Gibbons, die wegge lokt en doodgeslagen werd. Deze vierde misdaad nn overtreft al de vorige ia gra- elijkheid. In een ellendige hut aan den oever van het Lough Mask woonde het hnisgezin Joyce, bestaande uit den man, JohnJoyce, de vrouw, Britget Joyce, eene tachtigjarige moeder, een zeventienjarige dochter, en twee knapen, Micbael en Patrick, van 14 en 11 jaren. Vrijdagochtend vond men die allen, op de beide knapen na, vermoord. Michael is sedert aan zijn wonden bezwe ken Patrick schijnt te zullen her stellen. John Joyce lag op den grond met ge- kneuaden schedel en twee geweerkogels in het lijf. Hoofd en aangezicht van Britget Joyce waren door slagen tot in het onken bare misvormd. In de aangrenzende kamer sliepen de grootmoeder en de drie kinderen in één bed. Lnidens het verhaal van den kleinen Patrick, werd eerst de grootmoeder doodgeslagende knaap werd wakker door haar geschreeuw; vervolgens zag hij dat een andere man zijn zuster sloegdaarna kreeg hij zelf op het hoofd een slag, die hem bewusteloos maakte. Bij het aanbre ken van deu dag kroop de andere knaap, Michael, die een kogel achter het oor en een ad deren in de maag had gekregen, naar de keuken om wat water te drinken. Hij zag zijnen vader dood liggen. Zijne moeder echter zieltoogde toen nog. Een vreeselijke bijzonderheid is de vol gende. Toen de politie, door de buren ge roepen, de hut binnendrong, vond zij de twee huishonden van Joyce op het bed, bezig het lijk der grootmoeder te verslinden. Eén der armen was reeds geheel afgeknaagd. Met de grootste moeite werden die beesten verjaagd. Zij werden kort daarop razend, zoodat men ze moest afmaken. Patrick Joyce verzekert dat de moorde naars drie in getal waren, en dat zij hunne aangezichten hadden zwart gemaakt. Men zoekt de aanleiding tot dit, zelfs in Ierland schier ongeëvenaarde gruwelstuk hierin, dat John Joyce vermoedelijk bekend was met de bedrijvers der vroegere moorden, en misschien gedreigd had te zullen klappeu. Men ziet inmiddels, dat het veemgerecht in Ierland zich om al de biils van den heer Gladstone en zijn Parlement hoege naamd niet bekreunt. De moordenaarz van Connemara znllen evenmin ontdekt worden als die van het Phoenix-park. Zij zijn veilig door de stilzwijgenheid der bevolking, die deels niet w i 1, deels niet durft tegen hen getuigen. Zoolang deze toestand duurt, heeft men te Londen goed wetten maken. Londen, 23 Aug. Tien personen, die naar de verklaring van ooggetuigen bij den moord op het gezin van Mullachadruma betrokken zijn, werden in hechtenis ge nomen,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1