Advertentiën. langzaam maar zeker doodde. Zij zond hare handlangsters door de omstreken rond, om te zoeken naar oneenige huisgezinnen. Daar drongen zij zich in, trachtten langzamerhand de vrouw over te halen om haar man uit den weg te ruimen, en verkochten haar eindelijk het vergif, dat in al de gevallen den dood van den onge- lukkigen echtgenoot veroorzaakte. Vijf-en-dertig vrouwen zijn reeds van moord op hare mannen overtuigd, en nog dertig andere staan onder gegronde verdenking van die misdaad. De gifmengster werd door haar eigen dochter bij het gerecht aangegeven. Een brutale diefstal van vijf tien duizend pond sterling is dezer dagen te Londen gepleegd. Een Russisch Heer uit Odessa kwam daar onlangs aan om het bedrag eener erfenis van zijn broeder te innen en nam, daar hij geen woord Engelsch verstond, een te Londen wonenden Rus, Novitz- ky, als tolk in dienst. Na het ontvangen van de geldsom werd hij door den tolk mee naar diens woning gelokt, waar de man hem onverhoeds bij de keel greep, half verworgde en zich daarop met den reiszak, die het geld bevatte, uit de voeten maakte. Zoo dra de bestolene tot zichzelven kwam, gaf hij de zaak bij de politie aan en er werden onmiddellijk maatregelen genomen om de betaling van de ob»li- gatiën, waarin de som door hem ont stolen, belegd was, te beletten. Er is een belooning van 100 p. st. uitgeloofd voor de aanhouding van Novitzky. Dat de Engelschen in Egypte een harde noot te kraken vinden, is buiten twijfel. Het gloeiende zand, en de rossige gloed van het zonlicht teisteren de manschappen op schrik barende en bijna onhoudbare wijze. Te Nifiche, de voorpost voorbij Ismaïlia, kijken de schildwachten uit over de groote woestijn, met een blauwen horizon voor zich, terwijl de felle stralen van de zon hun licht bruine helmen roosteren. Ze hebben allen sluiers voor het gelaat, en groote, ronde, donkere brillen voor de oogen. Links zien ze de blauwe wateren van het meer Temsah, ter wijl in het verschiet achter hen, uit het woestijnzand, de masten oprijzen der groote oorlogsschepen, wier witte vlaggen roerloos en slap langs den mast hangen. Vele schildwachten hebben zich van riet schildwachtshuizen of zomer tentjes gevlochten, doch de meerder heid staat tot de enkels in het brandende zand, het hoofd door niets beschermd. Tusschen Ismaïlia en Nifiche is geen weg, en man en dier hebben door het losse zand van de woestijn te waden. Maar Engeland heeft wel moeielijker partijen opgeknapt en in Egypte is het voornemens dat het meenens is. MUZIKAAL ZAND. Dr. Lenz, een Duitsch natuuron derzoeker, die vooral Noord-Afrika bezocht heeft, deelt de volgende merk waardigheid mede aangaande het land schap Timbucktoe, een belangrijke negerstaat en het middelpunt van vijf groote karavaan-wegen, in de nabijheid van den Niger. In een streek van zandduinen, aldaar, nam die rei ziger een even zeldzaam als opmer kelijk verschijnsel waar, namelijk het klinkende of muzikale zand. Plotse ling hoort men in de woestijn de tonen eener trompet. De reiziger ziet verbaasd om zich heen, maar ziet te vergeefs uit naar eenig men- sehelijk wezen niets dan de zandzee bespeurt hij, en nochtans, de lang gerekte, doffe trompettoon houdt aan, zonder dat er iemand is die het ge luid voortbrengt. Zeker is het daar geen plaats voor zenuwachtige of bijgeloovige menschen. Eindelijk hoort nüen de tonen niet meer, ze zijn weggestorven en alles is doodsch en stil als te voren. Nu en dan her haalt zich het verschijnsel, hetwelk voor den reiziger iets zeer beangsti gends is. Ik geloof, zoo besluit Dr. Lenz zijne mededeeling, dat het uit de wrijving van over elkander rol lende, brandend heete kwartskorrels voortkomt, die in voortdurende bewe ging zijn. INGEZONDEN. De vereeniging „Het Metalen Kruis," alhier, verloor de vorige week weder een harer leden door den dood. Naar aanleiding daarvan zendt een der leden van genoemde vereeniging ons onderstaande dichtregelen, met verzoek tot plaatsing. GEDACHTEN bij het graf van een Lid der Vereeniging „HET METALEN KRUIS." Daar ligt een kameraad, zijn schoonheid is verdwenen Zijn bloedverwanten staan thans om hem heen te weenen. Wij staren in zijn graf, zijn boezem klopt niet meer Voor Vaderland en Vorst, als inden strijd weleer. Kon eens het muiterrot zijn jeugdig hart niet treffen De kogel en granaat mocht in de lucht zich heffen, Zijn leven werd gespaard, met 't kruis werd hij beloond Voor zijnen heldenmoed, aan 't Vaderland betoond. Nu prijkt zijn borst niet meer met 't schoone eermetaal, Zijn leven nam een eind, doch niet door oorlogsstaal. Mocht eens zijn nageslacht zijn daden nog vermeeren, Liefde voor vorst en volk, doe hen dan 't al trotseeren. Komt, vrienden! in het rond, gedenkt aan Hasselts velden, Brussel en Pijptabak en Leuven, ook de Schelde. Daar werd dit kruis verdiend, daar stroomde Neêrlandsch bloed! Daar werd 't verraad gestraft der Belgen overmoed. En zouden wij dan niet op dezen dooden- akker, d'Hand in elkander slaan bij 't graf van onzen makker! Om nog met heldenmoed elk muiter te be strijden P Die met de slangenlist weer d' opstand zou gaan leiden? Kom dan, o wreede doodsnijdt vrij ons leven af! Vermaak u met den buit: 't gewormte in het graf. Was 't leven eens gewijd met God aan 't Vaderland, 't Vooruitzicht lacht ons toe, van eene-n hoog'ren stand. Daar ziet men geen geweer, noch kling of bajonetten, Geen kogel of kanon, mortieren of mus ketten, Daar is het Vaderland, geen kruit wordt daar gebrouwen, Daar vliete ook geen traan van kind'ren, vriend of vrouwen. Daar rust de strijder uit, die voor zijn Vaderland, In Gode zijne kracht, zijn leven had ver pand. Waar liefde voor zijn Vorst zijn ad'ren altijd zwelde, En elke oproerkreet zijn liefde 't hart be klemde. Komt, ed'le strijders, komtslaat de oogen in het rond! Hier is thans alles stil, sluit nu een nieuw verbond. De hand nu op het kruis, spreekt met veqongde borst! Ons leven is en blijft voor Vaderland en Vorst. Zinkt dan ook eens ons stof in den schoot van aller moeder, Dan houdt men het kruis omhoog voor 't oog van kind en broeder. Drukt dan het zegel diep! roept uit met volle borst Hebt God lief boven al en ook uw land en Vorst. Dan leeft toch onze geest, al zwijgt de veegemond! En wee den dwingeland, die weer op Neer- landsch grond Zijn voet of ruiter zet; de leeuw zal dan weer brullen, En 't jong're nageslacht zal onze plaats vervullen. Dan steekt m' de vaan omhoog, 't Wilhelmus van Nassauen. Door trommel en trompet in 't midden der kartouwen. Strijdt voor het Vaderland, hoera! voor vriend en huis, Denkt aan de oude lui van het Metalen Kruis. Dan doet dit kruis nog kracht en leeft in onze loten In Oost en ook in' West, te land en op de vloten, En elke ed'le zoon bewaart 't Metalen Kruis, Als 't kostelijkst kleinood van uit zijn Va ders huis. Zoo kan dit stom metaal nog werken vele jaren, En Vorst on Vaderland voor tweespalt steeds bewaren, Want ware liefde en trouw, dat is der natie kracht Onze wapenspreuk blijft waar: „waar een dracht is, is macht. 'k Bedank u al te gaar, die staan op de zen akker, En voor de laatste eer, gebracht aan on zen makker. Gij, vrienden van den doön, hangt dit Metalen Kruis Met zijn certificaat, tot sieraad in uw huis. Herinnert het uw vriend, vertelt 't aan uw loten, Dat na den heeten strijd, dit kruis toen werd gegoten. Uit het verwonn' kanon, behaald uit Belgen hand, En zweert dan eeuwig trouw aan God en 't Vaderland. W. C. HENKES. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 25 Aug. van Port-Saïd naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie is 27 Aug. Dover gepasseerd naar Batavia. Het nieuwe stoomschip Prinses Wilhel- mina wordt morgen te Amsterdam verwacht. Het stoomschip Insulinde vertrok 26 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 25 Aug. van Suez naar Batavia. Markt-Berichten Hoorn, 26 Augustus. Tarwe fll, Gerst f5,25 a 6, Haver fé a 4,50, vale Erwten f 12,50 a 14,50, 8 Paarden f75 a 240, 7 Koeien f 180 a 240, 300 Schapen f 24 a 34, 85 Lammeren f 18 a 22, 50 Varkens f 17 a 25, 4 Zeugen f30 a 50, 305 Big gen f5,50 a 10, 70 Kippen fl a 2, 5300 Kip-eieren f 3,50 a 4, 1474 koppen Boter f0,55 a 0,65 per kop. Alkmaar, 26 Augustus. Aangevoerd 2 Paarden f 75 a 160, 20 Koeien en OsBen f180 a 230, 14 nucht. Kalveren f 12 a 22, 140 Schapen f 18 a 28, 30 Lammeren f 12 a 16, 117 magere Varkens f14 a 20, 289 Biggen f6 a 9, 6 Bokken en Geiten f4 a 8, 1 klein Bokje, Boter per-kop ('smiddags 12 uur) £0,72^ a 0,82^. Burg-erlijke Stand Helder. Van 25 tot 29 Augustus. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD M. de Wijn en M. Kok. BEVALLENG. Wissckerke, geb. Schagen, Z. M. Dee, geb. Eaber, D. D. Pranger, geb. Uileman, Z. J. Sluisman, geb. de Lange, D. G. Verberne, geb. Leupen, Z. A. Mastemaker, geb. de Boer, Z. OVERLEDENJ. Kuiper, 22 d. J, M. K. Klercq, 4 m. P. J. v. d. Made, 2 m. S. van 't Hert, 2 u. Vervolg der Berichten. Het centraal-comité tot het in zamelen der gelden, die ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de bemanning van den verongelukten rammonitor Adder" zijn beschikbaar gesteld, en tot het regelen der on derstanden, verzoekt bij dezen al de genen, die verméenen op ondersteu ning aanspraak te hebben, daarvan zoo spoedig mogelijk opgave te doen aan den secretaris, den heer J. W. van de Ven, Griffier bij de directie der Marine te Amsterdam. Die opgaven zullen moeten bevat ten de mededeeling hunner betrekking tot de omgekomenen en, voor zoo veel mogelijk, vergezeld zijn van de noodige bewijsstukken. Bij eenigszins gunstig weder zal door 't Muziekkorps der d.d. Artill.- Schutterij alhier, Woensdag- en Zon dagavond in 't Plantsoen, een muziek uitvoering worden gegeven, waarbij de muziektent zal geillumineerd zijn. Op beide avonden van 810 uur. De heer P. van Es, alhier, is op de internationale tentoonstelling van pluimgedierte te 's Hage, be kroond met de bronzen medaille voor inzending van ganzen. In navolging van hetgeen in andere plaatsen, o. a. te Amsterdam, geschiedt, zullen, naar we vernemen, door het bestuur van »Eloralia," al hier, ook een prijs en getuigschriften worden uitgeloofd voor planten van vroegere jaren. Dit besluit zal onge twijfeld strekken om het aantal in te zenden planten aanmerkelijk te doen toenemen. Zaterdag vergaderden een aan tal onderwijzers en onderwijzeressen uit 't district Haarlem, onder leiding van den districts-schoolopziener, den heer van Eijk, te Alkmaar, in het lokaal van den heer Switzar. De arr.-sclioolopzieuers van Haarlem, Helder en Texel en andere autoriteiten woonde deze samenkomst bij. Met levendigheid werd de discussie gevoerd over de punten van behandeling, die op de agenda voorkwamen. Tot leden eener commissie, die zich ten doel stelt op onderscheidene plaat sen een cursus in 't leven të roepen, waarop jongelieden zich kunnen be kwamen voor 't verkrijgen eener acte als hoofdonderwijzer, werden benoemd de heeren Mr. Buchner, Berk en Slangen. De heer P. Uurbanus werd gekozen als bestuurslid dezer vergadering. Na afloop vereenigden zich de leden tot 't houden van een vriendschap- pelijken maaltijd. Voor de examens ter verkrijging van een akte als onderwijzer of on derwijzeres, aanvangende op Maan dag 4 Sept. a. s. in het gebouw »D 'Geelvink" te Amsterdam, hebben zich aangemeld 60 mannelijke en 75 vrouwelijke candidaten. Texel, 28 Aug, Niet ver van den Hoorn is een flesch aan het strand gespoeld, waarin twee kaartjes werden gevonden. Op 't eene kaartje las men: »Georg Freund, stud. inz," en op het andere Carl Baurose Hugo Proll, uit Es sen aan den Rijn." Aan de keerzijde van dit kaartje stond met potlood in Duitsch letterschrift: »Op reis naar San Franciseo de eerste vreugdefleseh geleegd bij het aanschouwen van het nieuwe werelddeel op den 11 Augus tus 1882." In het lijk, dat verleden week achter den vuurtoren van Eierland aanspoelde, heeft men den stuurman van de »Robert und Paul" herkend. Stuurman Harder bevond zich aan boord van dat schip, toen het, met een lading wijn op reis naar Ham burg, in de Eierlandsche gronden met man en muis verging. Dit voor val had in het voorjaar plaats, naar men zich zal herinneren. Uit het kamp van Millingen werd gister aan het Hbl. geseind De manoeuvres zijn op telegrafisch bevel van den minister van oorlog voorloopig »afgelas t". Men zegt dat dit op last van Z. M. den Koning is geschied, wegens ziekte of vrees daarvoor onder de troepen. De heer Struik te Apeldoorn, broeder van de zoogenaamde milli- oenenjuffrouw, heeft een bezoek ge had vaa eene commissie uit de recht bank te Arnhem, met den officier van justitie uit Rotterdam. De heer S. heeft o. a. de verklaring afgelegd, dat hij eene vordering van f24,000 op zijne zuster heeft. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in een der koffiehuizen aan de Groote Markt te Groningen een student op jammerlijke wijze om 't leven gekomen. Er bleef hem een stukje biefstuk in de keel zitten, ten gevolge waarvan hij stikte. Bij Soetermeer is Zondagavond omstreeks 7 uur een paard voor een rijtuig door den bliksem doodgeslagen. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De Arnhemsche justitie heeft zich Zondagavond naar Steenderen begeven, teneinde eon onderzoek in te stellen naar een aldaar gepleegden moord op den gemeente-veldwachter Kraaijenbrink. De vermoorde had morgen moeten optreden als getuige in eene strafzaak voor de rechtbank te Arnhem. Het lijk van den gemeente-veld wachter Kraaijenbrink, te Steenderen, die, zooals boven vermeld, werd ver moord, terwijl hij op surveillance was, werd gevonden deerlijk misvormd, met gekneusden schedel en het aan gezicht met gestooten en gesneden wonden bedekt, terwijl zijn zakboek je en horloge op het lijk aanwezig, doch zijn revolver en stok verdwenen waren. Het bekeuren van één of meer wildstroopers schijnt aanleiding tot deze vreeselijke misdaad gegeven te hebben. De politie doet onderzoek, zonder tot op heden nog eenig spoor gevonden te hebben. De koffiehuishouder S., wonende aan de Binnenrotte te Rotterdam, heeft zich gisteren door ophanging van het leven beroofd. De reden tot deze wanhopige daad moet volgens het gerucht, dat onder de nieuws gierigen liep, daarin bestaan, dat S., die op dat oogenblik geen geld dis ponibel had, f 58 moest betalen. Hij had aan den sehuldeischer uitstel van betaling gevraagd, maar deze was daartoe niet te bewegen en had een vervolging tegen hem ingesteld. S. had zich dit zoo aangetrokken, dat hij zich in een onbewaakt oogenblik op de bovenkamer het leven benam. De zelfmoordenaar laat een vrouw met 4 jeugdige kinderen achter. Zandvoort, 27 Aug. Iu een flesch, die hier heden uit zee aandreef, is een stukje papier gevonden, waar op in het Engelsch het volgende ge schreven staat »Fi.tzroy," 5 Aug. Het Eng. barkschip »Fitzroy" is door eene als driemast getuigde schroefstoomboot aangevaren en is snel zinkende. Wij zijn bestemd van Singapore naar Londen en bevinden ons nu bij Beachyhead. William G. Bush, Gezagvoerder. De Varna," met de Ned. Pool expeditie aan boord, zette den 18 Juli koers om de Noord, passeerde den volgenden dag den Poolcirkel en kwam den 22sten te Hammerfest aan, waar de reisgezellin, de »Louise" nog niet was aangekomen, daar deze te Bremerhavan eenige reperatie on derging. Eerst 25 Juli kwam zij te Hammerfest aan. Voor elk der deel hebbers werd als nu een pak van rendiervel gekochthet bestaat uit een pels in den vorm van een hemd, die om het lijf gesloten is met een riem, waaraan het mes hangt. Voeten en beenen steken in hooge laarzen van rendiervel, die met hooi worden gevuld en boven de knie worden toege bonden. Het hoofdbedeksel bestaat uit een hooge muts met bonten rand, terwijl een langharige bonten kraag om de schouders wordt geslagen. Zoo uitgerust kan men heel wat kou verdragen. Den 26sten zette men koers naar Nova Zembla de brieven enz. waren geregeld en in orde ont vangen. Ondertrouwd ARNOLDUS PIETER BERK- HUIJSEN, van Soerabaija, en FEMMA ANGENIETA VER MEULEN, van den Helder. 's Gravenhage, 25 Augustus 1882. Geen receptie. Getrouwd M. DE WIJN en M. KOK. Die ook namens wederzij dsche familie hunnen hartelijken dank be tuigen, voor de vele blijken van be langstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Helder, 25 Augustus 1882. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een doode Dochter: TRIJNTJE SNEL, geb. Kort. Helder, 28 Augustus 1882. I3evallen van een Dochter, J. SLUISMAN, geb. de Lange. Nieuwediep, 26 Aug. 1882. Geboren MARIA HELÈNE EUGENIE, Dochter van G. PHILIPSE en C. H. PHILIPSE—D'Jong. Nieuwediep, 28 Aug. 1882. Bevallen van een Zoon: C. BAKKER, geb. Ran. Helder, 28 Augustus 1882.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2