'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEVWEDIEP EN TEXEL No. 997. Dinsdag 5 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareauiSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 't Bloemenfeest van „Floralia." De vlaggen, die Zaterdag, op 't voorter rein van Tivoli lustig wapperden, in bewe ging gehouden door een fiksche bries, duidden aan dat er iets feestelijks aan de hand was, in welk denkbeeld men versterkt werd door 't zien van een groot aantal dames en heeren, die allen hunne schreden naar de zaal of den tnin richtten, 't Was dan ook een feestelijke bijeenkomst, en wel 't jaarlijks terugkeerende bloemenfeest, geor ganiseerd door „Floralia." Omstreeks half drie vereenigden zich allen in de zaal, waar men met een flinke en kernncbtige toespraak door den president der commissie, den heer T. Mooy, werd ontvangen. Na de welkomstgroet bracht spreker een woord van dank aan allen, die de zaak ondersteuning schenken en in het bijzonder aan de commissie van beoordeeling, bestaande uit de hh. A. v. Voornveld, T. Boon en A. C. Roem. Ook ontvingen de dameB, die door smaakvolle rangschikking en keurige inzendingen, zooveel hebben bij gedragen om 't schoone beter te doen uit komen, daarvoor een welverdiende hulde, evenals de heer P. Valter, wiens bemoei ingen dankbaar werden erkend. De lijst der bekrooningen, die nu werd voorgelezen, luidde als volgt A. Voor de planten in potten le prijs, No. 90, J. H. Bnbrman 2e prijs, No. 125, A. Korff3e prijs, No. 57, A. J. v. Eeken 4e prijs, No. 59, J. C. Rijkers; 5o prijs, No. 128, A. von Oterendorp6e prijs, No. 148, C. Ruijgh; 7e prijs, No. 58, C. J. Rijkers; 8e prijs, No. 81, P. Schilder; 9e prijs, No. 109, H. L. Kamper. Getuigschriften: No. 76, C. J. Stelleman No. 61, D.Bandsma; No. 108, A. Kamper; No. 67, J. PoolNo. 26, P. van Es No. 120, T. J. KeijzerNo. 65, D. Wentel; No. 55, T. Suk; No. 110, L. R. Kamper; No. 32, M. MeerensNo. 13, H. Barents. B. Voor de zaadplanten le prijs, No. 32, M. Meerens; 2e prijs, No. 76, C. J. Stelleman; 3e prijs, No. 51, D. Bandsma. Getuigschriften No. 74, J. P. Valter No. 17, Jb. GroeneveldNo. 58, C. J. RijkersNo. 18, J. Bon. C. Voor planten van vroegere jaren le prijs C. M. v. d. Ordel; 2e prijs A. Korff* D. Eervolle vermelding voor de inzending van planten ter opluisteringJ. P. Valter, C. M. v. d. Ordel en C. J. Rijkers. Na Floralia opnieuw bij allen te hebben aanbevolen, verklaarde spreker de tentoon stelling geopend. Terwijl de gordijn, die de lieve „kinde ren der natuur," tot nog toe aan de blikken der belangstellenden had onttrokken, werd opgehaald, klonken de gebruikelijke fanfares en werd 't Volkslied gespeeld. Belangstellend werden de planten be schouwd eu menigeen zal met ons waar schijnlijk gedacht hebben, dat met 't oog op een zomer als deze, op een zomer zonder warmte en helderheid, de uitslag der kweeking bevredigend mag genoemd worden. Waar de natuur te kort schoot, hebben kweekers eu kweeksters 't ontbrekende, door nauwlettende zorg en oppassing, moeten vergoeden om de resultaten te verkrijgen, die we waarnamen. Een prachtig schild, van bloemen en groen, vervaardigd, noemen we terecht een waar kunststuk. De plantenverzameling, tot opluistering ingezonden, waaronder we in de eerste plaats de collectie van den heer Jansen, bloemiat, vermelden, was wel in staat 't oog van liefhebbers en kenners te bevre- digeo. Ook de heer v. Oterendorp heeft, door zijn fraai en sierlijk aquarium ter bezichti ging af te staan, recht op den dank der bezoekers. De prijzen, bestemd voor de overwinnaars in dezen vredelievenden wedstrijdzijn smaakvol en fraai. De zon scheen zelf pleizier in 't bloemen feest te hebben, want ze toonde ons een lachend en vriendelijk gezicht vergunde yoor ditmaal in den tnin te blijven zitten en gaf juist genoeg warmte om de overjas te kannen missen. Daar mochten we ons weder eens ver- hengen in de liefelijke tonen van 't staf muziekkorps der K. N. M. onder leiding van den kapelmeester Bernhardt, welk ge not we te meer op prijs stelden, omdat we 't in de laatste weken hadden moeten missen. Zondag, zoowel op den middag als des avonds kwamen vele belangstellenden de tentoonstelling bezoeken. Op den bepaalden tijd werden de prijzen aan de bekroonden door den president, den heer T. Mooy uit gebracht. 't Was een genotvollen avond; de muziek liet zich nu en dau hooreu en 't programma was, met 't oog op het feest, zeer oordeelkundig gekozen. Met een schitterend vuurwerk, dat door den heer de Goeij werd ontstoken, werd de avond besloten. 't Bloemenfeest van Floralia zal voorzeker een aangenamen indruk achterlaten en, naar we hopen, menigeen aansporen, de commis sie, die met onvermoeiden ijver hare taak olbrengt, te steunen in haar edel en nuttig streven. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Sept. 1882. Aan den sergeant der mariniers G. Slooff, gedetacheerd bij het Kon. instituut voor de marine alhier, werd de zilveren medaille voor 24 jaren eerlijken en trouwen dienst uitge reikt. Genoemde onderofficier is rid der van de Militaire Willemsorde. Zr. Ms. schroefstoomschip Zil veren Kruis" werd 11. Vrijdag alhier op gebruikelijke wijze huiten diensty en het stoomschip Tromp" in dienst, gesteld, onder bevel van den kapitein ter zee H. D. Goijot. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Juli 1882 verongelukt 60 schepen, alsvan Duitschland 8, Amerika 9, Engeland 23, Oostenrijk 2, Denemarken 2, Spanje 1, Frankrijk 6, Noorwegen 4, Italië 2, Portugal 2, Zweden 1, waar onder 6, waar men geen bericht van heeft, en stoomhooten 8, van Amerika 3, Engeland 4, Frankrijk 1, Rusland 1, waaronder 1 daar geen bericht van is. Door den waarnemenden kom- mandant van het 1ste regiment in fanterie te Leeuwarden, den luit.-kol. A. J. De K., is een bevel uitgevaar digd, »dat het gebruik van parapluies voor militairen beneden den rang van officier is verboden onverschillig of zij zich z el f o f a n d e r e n daarmede beschutten." Het bevel werd door genoemden hoofd officier zelfs van zóóveel gewicht ge acht, dat den volgenden dag een nieuwe order verscheen, volgens welke het bovenstaande, »op drie achter eenvolgende middag - appèls moest worden voorgelezen." Men weet, dat indertijd door een minister van oorlog een order werd uitgevaardigd, waarbij het overdadig gebruik" van parapluies aan officieren en het gebruik" aan mindere mili tairen werd verboden. Door het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap, onder directie van den Heer W. van Zuylen, werd de vorige week te Rotterdam een voorstelling gege ven, waarvan de opbrengst strekt ten voordeele van de nagelaten betrekkin gen van hen, die bij de ramp van de Adder" het leven lieten. Met veel succes werd te dier gelegenheid voor het eerst opgevoerd Salon-luite nants (Der veilchenfresser), van von Moser, een vertaling van A. P. Bou- dier. De voorstelling werd geopend met de uitvoering door het orkest van een verdienstelijke compositie van H. J. Messink, een treurmarsch ter herin nering aan het vergaan van de Adder." Het doel, waarmede de voorstelling werd gegeven, werd volkomen bereikt. Bruto bracht zij op f477.10; naaf- trek van eenige onkosten zal nu een bedrag van f337,10 plus f89.83Vs wegens verkoop van programma's, dus in het geheel f 426.931/*» in han den van het hoofdcomité te Den Helder worden gestort. Den 12en September zal te Haarlem het 40-jarig bestaan worden gevierd van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. In een ingezonden stuk in het Dagblad vestigt de burgemeester van Duiven de aandacht op de noodlot tige gevolgen, die uit de arresten van den Hoogen Raad van 24 April jl. waarbij is beslist, »dat noch het zijn in kennelijken staat van dron kenschap in een tapperij, ongeacht het verbod eener plaatselijke politie verordening, noch het aanwezig zijn in dien staat op den openbaren weg ten gevolge van verwijdering uit een tapperij door de politie, oplevert een strafbaar feit" moeten voortsprui ten en o. a. in zijn gemeente reeds zijn voortgesproten. «Voordat die aangehaalde arresten wezen zijn, schrijft hij, was men hier veel meer dan nu op zijn hoede om niet dronken te worden in een tap perij en zorgde men bij tijds naar huis te gaan, doch nu blijft men half dronken en jeneverlustig in de tapperij zitten. Het gevolg daarvan is dat de staat van dronkenschap al drinkende verergert en wat nog meer te betreuren valt, vooral ten pla lande, alwaar men half dronken zijnde zoo ligt geneigd is elkander te trac- teeren, dat andere bezoekers mede aan het drinken gaan en zoodoende het ge tal dronkaards vermeerdert." Nu is wel strafbaar het toedienen van sterken drank aan in kennelijken staat van dronkenschap verkeerende personen, maar het is feitelijk zeer moeielijk voor de politie, als een aan tal drinkebroers in een kroeg bijeen zitten, dit delict te constateeren. Be terschap verwacht de schrijver alleen van een verbod bij de wet van dat gene wat nu vruchteloos door vele gemeentebesturen werd verboden dronkenschap op eenige voor het pu bliek toegankelijke plaats (zooals in het oorspronkelijke regeeringsontwerp stond). Te Piershil heeft een knaap een anderen jongen zoodanig met eenen steen geraakt, dat deze aan de ge volgen daarvan is overleden. Te Philadelphia zag men voor eenige dagen twee heeren, waaronder een effectenhandelaar, z.g. streepje gooien," een spel hij kinderen wel bekend. Toen de eene heer enkele centen verloor, begon hij met vijf centsstukjes te werpen al opklimmende tot zij eindelijk met dollars het spel eindigden. Aan weddenschappen onder de omstanders ontbrak het natuurlijk niet. De effectenhandelaar ging met een winst van f 32,500 strijken. Jaarlijks worden in Philadelphia 12i millioen valsche tanden vervaar digd en bij dit reusachtig getal levert Philadelphia nog jaarlijks niets minder dan 5 ton tandpoeder. De jongste bruid in Amerika is tot dusverre de 11-jarige miss Caton, die zich binnenkort met den 20- jarigen Mr. Thomas Payne in het huwelijk zal begeven. In den winkel van een juwelier in Piccadilly hebben Zondag eenige dieven ingebroken en de brandkast, waarin de kostbaarheden geborgen waren, geledigd, op een paar laden na die zij niet open konden krijgen. Zij namen voor een bedrag van 1200 pd. st. mede aan armbanden, spel den, oorringen enz. Bij een effectenhandelaar te Lon den is een brutale diefstal gepleegd door iemand, die blijkbaar op de hoogte der gebruiken van het vak was. Hij wist dat de firma voor een bedrag van 15,000 pd. st. vreemde effecten aan eene andere firma te leveren had, en kwam aan het kan toor vragen om die stukken, met de boodschap, dat een assignatie weldra volgen zouzij moesten naar het West End gezonden worden." Daar j wijze van leveren niet ongewoon gaf de bediende zonder erg de stukken af en de diefstal werd eerst ontdekt toen de firma de assignatie voor de geleverde effecten liet halen. Volgens de Meuse is te Blan- rghe in het hotel de 1'Univers een wedstrijd gehouden tusschen een Belg en een Hollander in het eten van oesters en het drinken van cham pagne. Op een tafel waren neer gezet 600 oesters (50 dozijn) en 15 flesschen champagne. De Belg, een heer uit Brussel, v. R., gaf het op. nadat hij 7 flesschen leeggedronken en 22 dozijn oesters opgegeten had, terwijl zijn tegenstander, 't zou een zekere W. uit den Haag zijn, niet ophield voor de laatste oester en het laatste glas uit de laatste flesch ver dwenen waren. »Hij eet als een Turk," zegt men wel eens van iemand die zich een bijzonder kras eter toontmaar blijkens de tabellen der verzorging van de Engelsche troepen in Egypte zou men met recht kunnen zeggen: »hij eet als een Engelsch soldaat." Men zie maar eens wat een Engelsch soldaat al te eten en te drinken krijgt. Tot ontbijt koffie met suiker en melk, vóór het middagmaal een glaas je cognac's middags te 5 uren een goed rantsoen theete twaalf uren 's middags een flink middagmaal en 's avonds te 8 uren een licht souper. Het menu van do voornaamste maal tijden is Zondags 's middags roast- beef met erwtenmoes en speksaus '8 avonds thee met broodMaandags 's middags roast-beef met boonen en aardappelen's avonds erwtensoep Dinsdag 's middags ossenschijf met aardappelen, 's avonds rijstesoep Woensdags 's middags gebraden kalfs- vleesch met kool en aardappelen en 's avonds groentesoepDonderdags roast-beef met gebraden aardappelen 's avonds erwtensoep Vrijdags 's mid dags gerookt vleesch met boonen en aardappelen en 's avonds meelsoep Zaterdags 's middags roast-beef met linzen en aardappelen en 's avonds linzenmoes. Het dagelijksche rantsoen vleesch is 360 gram per man dat van het brood 750 gram en van de aardap pelen 460 gram. Van groenten krijgt ieder man 226 gram. Voorts wordt ann ieder soldaat dagelijks 10 gram koffie, 92 gram melk, 38 gram suiker en 5 gram thee uitgereikt. Ieder man in het Engelsche leger kost dan ook 44 ets. per dag, tegen 30 ets. in het Italiaansche, 29 ets. in het Fransche, 281/9 ets. in het Duit- sche, en 25 ets. in het Oostenrjjksche NAAR AMERIKA. Ik spit niet meer, ik ploeg niet meer, 'k Smijt zeis en spade en hooivork neer. 'k Wil 't voortaan beter weten Men tobt zich lam, men zweet zich dood, Om brood met spek en spek met brood En 's avonds broodpap te eten. Hier wroeten we als mollen in den grond, En zoo we er dan nog goud in vond, Wij zouden met graagte wroeten. Aan geest'lijk goud, ja, wordt meu rijk Want vrome lieden noemen 't slijk, En dat kleeft toch aan de voeten. Nu, of ik daar den brui van geef! 'k Heb brieven van mijn vader's neef, Die doet daar betere zaken Die zag zijn boeltje eens even na, Pakte in, voer naar Amerika, Om daar fortuin te maken. Daar leeft hij vroolijk, frank en vrij. De kerel beeft een melkerij Van vijftien honderd koeien; Daar liggen, bij zijn stee in 't rond, Wel negen duizend bunders grond, Waarop hij graan laat groeien, En of dat niet genoeg mocht zijn, Hij beeft een groote zilvermijn, Die nimmer is te stoppen En hapert somtijds dit of dat, Dan spit bij gauw een mud of wat En laat wat dollars kloppen. Het kleinste boompje uit zijn woud Is honderd vijftig jaren oud, Zooals hij aan kan wijzen Hij zaagt er iedere dag een paar, En nog in minder dan een jaar, Doet hij een stad verrijzen. De koddebeijer maakt geschreeuw, Wanneer wij schieten op een spreeuw Eu om geen acte vragen; Daar kan mijn neef op ieders land, Zelfs op een leeuw of olifant, En met kanonnen jagen. Hoezeeik heb mijn plaats besteld, 'k Maak al mijn roerend goed tot geld, 'k Word tot een heer verheven. Mijn gespen en mijn pijpendop, Die brengen mij een akker op, Daar 'k rijk'lijk van kan leven. Verbruid, hij is eeu domme bloed, Die hier een .lag aan d' arbeid doet, En ploegen wil of hooien Die, met de handen in het haar, Voor ...tig galden in het jaar, Bij zijnen baas loopt schooien. Wie hier nog langer blijft, ik ga, Ik kom, ik kom Amerika, Ik ga mijn biezen pakken Daar vind een elk het rijkste deel, Van honig en van roggemeel, Om lekker brood te bakken. Vaartwel, vaartwel dan huis en schuur En vee en veld Ik blijf geen uur, Ik zoek naar bet're zaken. Eu heb ik dan eeu ton of tien, Dan kom ik nog eens even zien, Hoe de stumpers het hier maken. Wierenden, 2 Sept. 1882. J. W, R.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1