'T VLIE&END BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. No. 999. Dinsdag 12 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZtJIDSTRAAT. AdvertentlSn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Sept. 1882. Zaterdagavond kwamen de leden van de Onderofficiers-Vereeniging der Zeemacht Admiraal de Ruijter" in Tivoli, tot 't houden van een feest vierende vergadering. Nadat de president over 't doel der vereeniging had gesproken en zijne wenschen voor haren bloei had geuit, werd door hem een woord van dank gebracht aan allen, die de zaak on- derstenning schenken en 't welkom de aanwezigen toegeroepen. 't Programma was met zorg geko zen. Proeven van behendigheid en kracht werden getoond bij gymnastiek- en wapenoefeningen. Kort van memo rie en nog een tooneelstukje werden vlug afgespeeld. Een woord van hulde mogen we niet onthouden aan de dames, die aan 't laatste mede werkten en in 't bijzonder aan 8ergt.-maj. Banjonet. Een tombola gaf stof tot vroolijkheid. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. Met het stoomschip Prins van Oranje van de maatschappij Neder land, dat 23 September a. s. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal uit Amsterdam rechtstreeks een brievenmaal gezonden worden naar Atjeh. Voorts zal op 3 October a. s. met den trein van 5.5 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen in aan sluiting op het vertrek van het ge melde stoomschip uit Marseille mede een verzending van brieven, enz. naar Atjeh geschieden. (St.-Ct.) Te Castricum zijn aangespoeld een kajuitskap en twee uithouders, afkomstig van Zr. Ms. monitor Adder. Het aantal gezinnen, dat uit het Adder-fonds aanspraak heeft op een ondersteuning, mag grooter dan zeven zijn, zooals wij big ven beweren, het zal in geen geval zoo groot zijn, dat de ondersteuning niet geregeld uit de rente van het fonds kan worden ge dekt. Wat dan te doen met de hoofd som als de vruchttrekkenden overle den zijn De M. C. geeft den raad het fonds dan te bestemmen, tot le niging van de gevolgen der zeeram pen en tot krachtige ondersteuning der Maatschappij tot redding van dren kelingen, welker hulpmiddelen nog altijd beneden de bestaande behoeften zgn. Men leest in het Politie Nieuws Meer dan 16 jaren woonde op een zolderkamertje in de St. Jacobstraat te Amsterdam, zekere vrouw v. H., zich noemende Jonkvrouw van Haren- carspel. Zij voorzag in haar onderhoud door den verkoop van garen en band en andere artikelen. Zij had haar vaste klantjes, en dikwijls waren de menschen, door medelijden gedreven, goedgeefs genoeg om voor een waarde van 10 ets. een paar centen meer te betalen. Zoo leefde zij op be krompen wijze en maakte 't niemand lastig. Zij was 't liefst alleen en kwam met hare buren niet meer dan noodig was in aanraking. Hare fiere houding en beschaafde manieren waren de bewijzen eener niet alle- daagsche opvoeding. Naar men ons verzekert, is zij geparenteerd aan voorname families. De voorgaande week leende deze vrouw van een harer buren een gulden, dien zij Zondag 11. zou teruggeven. Zij deed dit niet, wellicht om de eenvoudige reden, dat haar dit niet mogelijk was. Van toen af zag men haar niet meer op straat, hetgeen men toeschreef aan een gevoel van schaamte. Dinsdagochtend besloten de buren eens bij haar aan te kloppen, doch hoe men ook klopte, men ont ving geen antwoord. Een smid durfde de deur, zonder voorkennis van de politie, niet ontsluiten, zoodat deze van het geval kennis werd gegeven. Een brigadier met een paar agenten, vergezeld van een smid, drongen nu het vertrek binnen en vonden de vrouw in eene bedstede op een hand vol stroo en lompen neêrgehurkt en dood. Men zegt dat de dood een gevolg is geweest eener beroerte, doch honger en gebrek zullen daaraan niet weinig hun deel gehad hebben. De familie schijnt zich ook thans om het lijk der vrouw niet te be kommeren. Vrijdagavond werd het gekist en in een turfloods gebracht, vanwaar het Zaterdag naar den doodenakker gebracht werd. De zeven-en-negentigjarige Isaak van Wijk, voorzitter van de veree niging Nederland en Oranje," ge vormd door oudstrijders van 1813 en 15, is Zaterdagnacht te Amsterdam overleden. Van dezen vriendenkring, in 1865 met een honderd vijf-en-twin tigtal oud-wapenbroeders opgericht, zijn thans nog slechts drie in leven. De ondervoorzitter, de heer J. L. Nopal, overleed elf weken geleden. De heer Van Wijk werd Zondag op de be graafplaats bij Zeeburg plechtig ter aarde besteld. Vrjjdag viel een metselaar, werk zaam aan den nieuwen aanbouw der stoommeelfabriek te Alkmaar, van den steiger en werd met gebroken ribben opgenomen. Een werkman, aan dezelfde fabriek had Zaterdag het ongeluk met een in werking zijnde machine in aanraking te komen, waardoor hem twee ribben werden ge kneusd. Donderdag stond voor het Hof te Arnhem terecht Steven L., schoen maker te Eist (gemeente Rhenen), beschuldigd van op den 13en Juni 11. zijn zoon Jan moedwillig gedood te hebben. Ter terechtzitting bleek, dat de goede verstandhouding in het huisgezin van L. veel te wenschen overliet. Man, vrouw en zoon maak ten veel misbruik van sterken drank en herhaalde twisten waren daarvan het gevolg. Als er ongenoegen was, kozen moeder en zoon steeds partij tegen den vader. Wanneer het on gelijk steeds aan de zijde van den vader was, zou de houding van moe der en zoon, zoo al niet verschoonbaar dan toch eenigszins te billijken zijn geweest. Het blijkt maar al te dui delijk, dat de grieven des vaders vaak gegrond waren. Zoo ook den 13en JuniDe moeder en de zoon waren den 12en Juni naar de paardenmarkt te Achterberg (gemeente Rhenen) gegaan en den geheelen nacht uitgebleven. L. onderhield daar den 13en des morgens zijne vrouw over. In plaats van met een berouwvolle houding en beloften van beterschap, werd hij ontvangen met harde woorden en slagen met eeu bezemsteel en oude stoelen. Hierover in drift ontstoken, grijpt L. een schoenmakersmes en steekt zijn zoon daarmede tweemaal in den rug. Daarmede nog niet te vreden, git L. de deur uit om zijn zoon bij de politie te gaan aangeven wegens mishandeling van zijn vader. De aangifte was, helaas, niet meer noodig De steken in den rug waren maar al te raak geweest en 2 uren later blies L's zoon den laatsten adem uit, De grijze 60-jarige vader staat thans terecht. Hij bekent zijn misdrijf volkomen, doch voert tot zijn verontschuldiging aan, dat zijn zoon en zijne vrouw hem voortdurend mishandelden en plaagden. De proc.-gen. wijst er op, dat het ten laste gelegde wettig en overtui gend is bewezen, o. a. door de volle dige bekentenis van den beschuldigde. Spreker vindt in de omstandigheden geen aanleiding, om buitengewone verzachting van straf aan te nemen en requireert tegen L. een tuchthuis straf van 10 jaren. Het Hof bepaalde de uitspraak op Donderdag 14 September ten 10 ure. Bij een arbeider in den omtrek van Heereveen, die in gebreke was gebleven zijn hondenbelasting te be talen, werd om die reden een soldaat als garnisaire aan huis gezonden. De man was op dat oogenblik af wezig, en toen hij 's avonds te huis kwam, wilde hij den soldaat de deur uitzetten, hetgeen hg in tegenwoor digheid van getuigen werkelijk deed. Voor dit feit werd hij vervolgd. Het Gerechtshof te Leeuwarden, de zaak in hooger beroep behandelende, ver oordeelde hem tot f 5 boete of 1 dag gevangenisstraf, ter zake van het als nalatig belastingschuldige weigeren om een ingelegerden krijgsman huis vesting en nachtleger, voeding en een plaats aan den gemeenen haard te geven. In den loop der maand December e. k., zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Met genoegen kunnen wij mel den, dat de Nederlandsch-Zuid-Afri- kaansche Vereeniging, te Amsterdam restigd, eindelijk van officieele zijde antwoord heeft ontvangen op haar herhaald schrijven naar de Transvaal, en dat naar aanleiding daarvan op hare laatste bestuursvergadering is besloten lo. aan de Nederlandsche Regeering te verzoeken een consul generaal voor Nederland in de Trans vaal aan te stellen en 2o. van wege Vereeniging een vertrouwd persoon naar de Transvaal te zénden, ten einde alle inlichtingen in te winnen, die de Vereeniging in staat zullen stellen het in hare statuten beoogde doel te bereiken. Te Bolsward heeft zich zekere T. J., een zeer bekwaam smid, door ophanging van het leven beroofd, Voortdurend misbruik van sterken drank moet de oorzaak geweest zijn. Het big kt wel geschied te zgn met voorbedachten rade althans hij heeft een nieuwe kram in de zoldering zijner smidse geslagen, een nieuw koord gekocht en dit met zeep be smeerd. Hg maakte van een avond uur gebruik, toen zijne vrouw haar dochter naar hare woning terugbracht. Toen de vrouw terug kwam, vond zij haren man hangende. Een buur man sneed hem terstond af, doch het leven was reeds Onder de bevolking van IJsland, reeds zoo geteisterd door hongersnood, zijn thans de mazelen hevig uitge broken. In een hotel te Galway is een dame op treurige wijze om het leven gekomen. Zij zag een kind met een revolver spelen, die het ergens ge vonden had, en wilde den kleine het gevaarlijke speelgoed afnemen. Maar toen zij het wapen aanvatte ging het schot plotseling af en zij stortte doodelgk getroffen neder. Een partij schaak met levende figuren een partij dus, zooals men in de operette Der Seecadet kon zien spelen is dezer dagen door den Engelschen bisschop Auckland, te Heighington, gespeeld. Twee en dertig zijner gemeenteleden vervul den daarbij de rol der figuren op een in ruiten geschoren grasveld, en het was een aardig schouwspel, de levende stukken, in 15e eeuwsch cos- tuum, de verschillende bewegingen te zien maken. Zij waren weken van te voren geoefend en voerden de manoevres met groote stiptheid uit. Er was een groote menigte toeschouwers en de opbrengst der entree-gelden was bestemd voor nieuwe klokken in den kerktoren. Zaterdag heeft tusschen de Engelschen en Egyptenaren een vrij hevig gevecht plaats gehad. De sedert ontvangen officieele dépêche van generaal Wolseley (gedagteekend 9 Sept., des middags, op 3* mijl ten westen van Kassasin) laat zich daar over aldus uit: »Een aanzienlijke krijgsmacht ondernam heden bij zons opgang een verkenning tegen onze voorposten. Generaal Willis rukte voorwaarts, viel den vijand aan, dreef hem met verlies terug en maakte vier stukken geschut buit. De ver liezen aan onze zijde zijn gering. De vijand heeft zich achter zijne aard werken teruggetrokken, van waar hg op een afstand van 5000 meter het geschutvuur voortzet." In een andere niet-officieele dépê che worden de verliezen der Engel sehen op 100 man aan dooden en In Engeland is weer een theater afgebrand, nl. het »Philharmonie Theatre" te Islington, dat Dinsdag nacht in de asch werd gelegd. De brand brak een uur na de sluiting van het gebouw uit en er kwam niemand bij om het leven. Niemand sterft van blijdschap" is een stelling die niet opgaat. Dat bleek dezer dagen weer te Weenen, Daar is een jonkman, die op straat een couvert met f21,500 vond en het terstond aan zgn adres bezorgde, van blgdschap gestorven, toen de eigenaar hem het wettelijke vinders loon, f 2150 uitbetaalde. Hij vermoed de volstrekt niet wat hij gevonden had en werd bij het onverwacht ontvangen van zulk een groote som gelds zoo bovenmatig verheugd, dat hg plotseling, door een zenuwberoerte getroffen, dood neerstortte. Alweder een ernstig spoorweg ongeluk in Duitschland. Vrijdag ochtend is bij het station Iphoven, in Beieren, tengevolge van een ver zuim bij een wissel, een trein veron gelukt. Bij deze ramp zijn drie per sonen omgekomen en negen gewond, terwijl ook 600 schapen deels ge dood deels gekwetst, en 17 wagens vernield werden. Onlangs kwam, na een trouw plechtigheid te Parijs, in de kerke- kamer een dame het jonge paar gelu^wenschen, die de bruid hartelijk omhelsde »als haar lieve nicht" tot groote verbazing van deze en al de aanwezigen, aan wien zij volkomen onbekend was. Maar toen de bruids moeder op hare beurt door de har telijke bloedverwante omarmd werd, voelde zij dat de nicht" haar zakken rolde en haar portomonnaie, welke 800 fr. bevatte, wegnam. Om de vreugde niet te bederven, deelde zij in stilte haren echtgenoot het gebeurde mededeze volgde de vrouw, die juist de kamer weer verliet, leverde haar aan de politie over, en zij werd in verzekerde be waring gebracht. Bij het doorzoeken van haar woning vond men daar een groot aantal voorwerpen van allerlei aard, die zij in verschillende winkels gestolen had. Vaarwel aan Augustus. Au gustus, de verheven oogstmaand heeft het maar weinigen naar den zin ge maakt. Men moet al een watermensch als miss Lurline wezen, om van al het Augustuswater niet meer dan ge noeg gehad te hebben. Maar hoe of haar dit ook te kennen werd gegeven, Augustus luisterde niet naar het gesis tijdens haar benefiet, Dat heefteen Weener blad boos gemaakt, die haar nu den volgenden necrologischen vloek nawerpt. Nu met den dag van heden dat ellendig individu, Augustus ge- heeten, dat een geheele maand lang overal 't den lieden met zgn plage rijen en sarrergen lastig maakte, op de vlucht gegaan is, vinden wij daar in aanleiding om het volgende tegen hem uit te vaardigen. Overwegen de dat deze schelm talrijke medebur gers in afgelegen dalen in het ge bergte gelokt en hen daar door on ophoudelijk de stortvloeden gepoogd heeft te verdrinkenoverwegende dat een deel dezer betreurenswaardige offers door een langdurig, gedwongen oponthoud in vochtige, stinkende boe renwoningen en door het gestadig, weinig vermakelijk gezicht van stort regens en waterdampen bg na krank zinnig is geworden overwegende, dat een ander deel tengevolge der erbar melijke koude zoo verkouden is ge worden, dat de grootste neuzen nog te klein waren overwegende einde lijk, dat deze aardigheden 31 dagen geduurd hebben wijden wij meer- genoemden Augustus te allen tg de een aanbrenger van smart en treurig heid, onzen drievoudigen vloek. Moge de duivel hem op zgn vlucht halen en den verwaterden kerel in de on derwereld doen opdrogen, totdat er geen regendroppel meer in zijn lijf is. (Volgen de handteekeningen van millioenen instemmers. Te Rowley in Engeland werden Woensdag drie jongens tot geeselstraf veroordeeld, daar zij getracht hadden een trein op den Great Western Rail-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1